Одні експерти говорять, що український бізнес помирає, інші прогнозують його зростання за декілька років, якщо криза не посилиться. Ми сподіваємось, що вільна торгівля з Європейським Союзом розширить можливості бізнесу і зробить його більш привабливим для інвесторів. В будь-якому разі сприятливі умови для бізнесу залежать від правової системи. Чим відповідальніше приймаються закони, тим простіше і ефективніше підприємництво.
Щоб розібратись в проблемах і прогнозах на майбутнє для українського бізнес-клімату та інвестицій, ми звернулись до австралійського бізнесмена Роберта Бассілі, котрий є співзасновником Green Bee Asset Management LLC ( одна з провідних управлінських компаній в Україні), Royal Golf Club та інших прибуткових проектів.
LDaily: Чи існують секрети успішного бізнесу в Україні? Адже багато людей скептично налаштовані по відношенню до підприємництва
Р. Бассілі: Бізнес України зустрічається з багатьма викликами. По суті, секрету не існує, але тут треба вміни пристосуватись до ринку, правових і податкових змін, переконатись, що модель вашого бізнесу буде ефективною. Для цього потрібно багато терпіння і зусиль.
Українське бізнес-середовище таке ж сприятливе, як в Австралії?
Бізнес-середовище в Україні вкрай нестабільне. Але йому притаманні високі показники прибутків, що компенсує ризики.
LDaily: Ви зустрічались з перешкодами юридичного характеру під час створення бізнесу? Чи існують закони і правила, що заважають підприємцю?
Р. Бассілі: Так, у нас був проект, пов’язаний з біотехнологіями, який полягав в експорті фармацевтичних інгредієнтів до Польщі. Але з’ясувалось, що в діючих законах багато недоліків. Проект довелось заморозити.
LDaily: Ви довіряєте українським юристам? У них достатньо навичок, щоб захистити бізнес?
Р. Бассілі: Враховуючи ситуацію в Україні, де такий високий рівень корупції, особливо в правовій системі, ми вирішили набирати штатних юристів. Це дає можливість керувати і відповідати за будь-які юридичні питання.
В чому різниця між українськими і австралійськими юристами?
В Австралії прийнято вирішувати юридичні питання шляхом аутсорсингу, а в Україні більше поширені послуги штатних юристів. Австралійський адвокат може забезпечити більш структурований результат справи, ніж український, тому що в Україні законодавство і правозастосування дуже слабке та незрозуміле.
LDaily: Чи потребують інвестори юридичного аналізу, виходячи на український ринок? На скільки це важливо?
Р. Бассілі: Для інвесторів важливо отримати правову консультацію при виході на український ринок. Очевидно, що найважливішим є рішення мати або не мати справу з особливостями правозастосування в певних законах.
LDaily: Які ваші прогнози щодо інвестицій в Україні?
Р. Бассілі: На даний момент великі інвестиційні компанії не зацікавленні у вкладах на території України. Тим не менше, в інвестуванні ($1млн. USD – $5 млн. USD) зацікавлений Китай, країни Персидського заливу та Азії. Якщо інвестори відчуватимуть стабільність і розумітимуть закони, через 4-5 років ми зможемо побачити більш позитивні настрої в Україні.