З 2015 по вересень 2018 року Україна експортувала продукції п’яти найбільших товарних груп на $112 млрд. З них $42 млрд пішли у офшори. Потенційно це обсяг “схемного експорту” для ухилення від податків.
Організація з економічного розвитку та співробітництва оцінює щорічні втрати від розмивання податкової бази у 4-10% сукупних податкових надходжень за рік у всьому світі.
Міністр Фінансів України Оксана Маркарова каже, що в Україні цей відсоток може бути більшим.
Як працює “офшорна схема”?
Через неузгодженості у національному та міжнародному законодавстві, Україна по документах експортує товар за заниженою ціною у низькоподаткову юрисдикцію (офшор).
Фізично товар йде в країну призначення. Але юридично відбувається його перепродаж через пов’язані компанії, які зареєстровані в офшорних юрисдикціях.
Юридично це називається трансфертне ціноутворення. Воно передбачає збут товарів взаємозалежними особами за внутрішньо-фірмовими цінам, які нижче за ринкові.
Це робиться для того, щоб знизити базу оподаткування, з якої сплачуються податки.
Чому це погано для економіки?
– Країна-експортер отримує менше валютної виручки для балансування курсових коливань.
– Через зменшення податку на прибуток бюджет отримує менше надходжень.
– Це значно впливає на конкуренцію та чесний бізнес, адже платити податки і працювати “по білому” стає не вигідно.
Тому ми вирішили дослідити що саме і скільки Україна експортує в офшори.
На основі інформації Держстату ми визначили ТОП-5 сфер українського експорту по товарних групах за базовий 2017 рік, які складають 74% всього експорту.
ТОП-5 товарних груп українського експорту це:
Недорогоцінні метали та вироби з них – 10 124 613 (тис $)
Продукти рослинного походження – 9 215 708
Жири та олії тваринного та рослинного походження – 4 605 666
Машини та обладнання – 4 276 832
Мінеральні продукти – 3 947 722
Щоб визначити, які країни називати офшорними, ми скористались об’єднаним переліком з 4 списків низькоподаткових країн:
Список ЄС
Спиcок FATF (Financial Action Task Force)
Список OECP (Organisation for Economic Co-operation and Development)
Список з постанови Кабміну №1045 від грудня 2017 року, який налічує 111 країн.
Після аналізу експорту ТОП-5 товарних груп до 111 офшорної країни ми отримали наступні дані.
Всього з 2015 року по вересень 2018 року Україна експортувала ТОП 5 товарів на суму понад $42 млрд.
Рік Обсяг експорту, тис. дол
2015 11 703 613
2016 10 016 489
2017 11 386 152
січень – вересень 2018 9 542 498
Всього: 42 648 752
Експорт у офшорні країни за 2017 рік становив понад $11 млрд (близько 260 млрд грн). Це дорівнює сумі всіх токсичних банківських активів 2016 року, або ж сумі бюджетних трансфертів 2018 року.
Всього у 2017 році Україна експортувала товарів та послуг на суму $52,3 млрд, а це означає, що приблизно кожен четвертий долар із валютної виручки країни іде у офшор.
ТОП-15 товарних позицій, які прямують у офшори за досліджуваний період це: пшениця, олія, кукурудза, соя та металопрокат та руди.
В основному це аграрна продукція та металургія, які водночас приносять найбільше валютної виручки до бюджету, є найбільшими платниками податків та контроолюються найбільшими фінансово-промисловими групами країни.
Розпізнати “схемний” експорт – дуже складно без даних митних декларацій. Щоб приблизно його вирахувати ми звузили перелік країни до 55 типово офшорних юрисдикцій, з якими Україна майже немає реальних торгових відносин.
Серед них: Туніс, Ліван, Малайзія, Ефіопія, Сирійська Республіка, Марокко, Йорданія, Судан, Джибуті, Кіпр, Швейцарія, Гана, Тайвань, Оман, Албанія, Ємен, Катар, Македонія, Куба, Домініканська Республіка, Намібія, Гонконг, Британські Віргінські Острови, Боснія і Герцоговина, Шрі-Ланка, Сан-Марино, Панама, Перу, Монголія, Сингапур, Ліхтенштейн, Бурунді, Ліберія, Гватемала, Мавкриій, Чорногорія, Маршалові Острови, Байхрейн, Сейшельські острови, Нова Каледонія, Беліз, Сент Кітс і Невіс, Аруба, Лаоська Республіка, Барбадос, Гібралтар, Пуерто – Ріко, Уругвай, Багамські Острови, Фіджі, Ботсвана, Сент – Вінтсент і Гренадіни, Антигуа і Барбуда, Монако, Вануату.
Експорт з України до цих країн складає третину від всього експорту у офшори: $12,96 млрд з $42,65 млрд за 2015 рік – вересень 2018 року.
Цікавим є і той факт, що у 10 країн-лідерів за прямими інвестиціями у акціонерний капітал України з 2013 року потрапляє Кіпр, Велика Британія, Віргінські острови та Швейцарія.
Це може свідчити про те, що це інвестиції фінансово-промислових груп, які повертаються після трансфертних схем.
План “BEPS” – як він може збільшити надходження у бюджет?
План дій BEPS (Base erosion and Profit Shifting) – це перелік кроків, розроблених країнами-членами ОЕСР та “Великої двадцятки” щодо запобігання розмивання оподатковуваної бази й виведення прибутку з-під оподаткування.
Відповідно до цих кроків у ДФС уже створили департамент з питань трансфертного ціноутворення. А Мінфін, спільно з ДФС та НБУ розробили проект Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України з метою імплементації Плану протидії розмиванню бази оподаткування та виведенню прибутку з-під оподаткування”.
Цей законопроект передбачає запровадження трирівневої структури документації для міжнародних груп компаній, яка включає в себе документацію з трансфертного ціноутворення (локальний файл), глобальну документації (майстер-файл) та звіт в розрізі країн (country-by-country reporting) (виконання кроку 13 BEPS). Крім мінімального стандарту (крок 13), у законопроекті пропонується врахувати рекомендації кроків 8-10 BEPS щодо трансфертного ціноутворення, зокрема:
– Запровадити інститут послуг з низькою доданою вартістю для цілей трансфертного ціноутворення.
– Вдосконалити правила контролю за сировинними товарами шляхом скасування обмеження застосовувати виключно біржові котирування певних бірж та надання можливості використовувати котирувальні ціни на товари.
– Запровадити контроль за трансфертним ціноутворенням з урахуванням концепції превалювання сутності над формою, відповідно до якої комерційні або фінансові характеристики контрольованої операції для цілей трансфертного ціноутворення визначаються згідно з фактичною поведінкою сторін операції та фактичними обставинами її проведення.
– Оподаткування контрольованих іноземних компаній (крок З ВЕРS).
– Впровадження обмеження витрат на фінансові операції з пов’язаними особами (крок 4 ВЕРS).
– Запобігання штучному уникненню визнання статусу постійного представництва (крок 7 ВЕРS)
– Запобігання зловживанням у зв’язку із застосуванням договорів про уникнення подвійного оподаткування (крок 6 ВEРS).
Та чи всі кроки BEPS буде виконано і чи поборе це “офшорний експорт” з метою ухиляння від сплати податків – зможемо оцінити вже найближчим часом.
Читайте також: Британія розкриє інформацію про власників компаній, що знаходяться в її заморських офшорних зонах
Слідкуйте за нашим телеграм каналом: https://t.me/ldaily
Найбільша у світі американська платформа онлайн-торгівлі Amazon оголосила, що скоротить ще 9 000 робочих місць. Про це повідомляє Reuters. “З огляду на невизначеність в економіці, з якою ми живемо, і неясності, що існують у найближчому майбутньому, ми вирішили більш раціонально підходити до наших витрат і чисельності персоналу”, – йдеться в заяві генерального директора Amazon. Повідомляється, що звільнення, […]
Країна-агресор Росія ухвалила рішення про продовження “добровільного” скорочення видобутку нафти на 500 тис. барелів на добу (б/д) ще на три місяці – до червня включно. Про це сказав віце-прем’єр-міністр РФ Олександр Новак. “Відповідно до поточної ситуації на ринку, рішення про добровільне скорочення видобутку у розмірі 500 тис. барелів на добу діятиме до червня 2023 року […]
Національний банк України встановив вимоги щодо розкриття банками інформації про зв’язки клієнтів з Росією. Про це йдеться у повідомленні НБУ. Наголошується, що тепер НБУ має право звернутися до банку з окремим запитом для отримання відомостей про виявлені зв’язки клієнтів та їх контрагентів із державою-агресором. Зокрема, згідно з постановою НБУ, банки мають збирати інформацію про клієнтів, які: […]
Європейська сталеливарна асоціація (EUROFER) виступила за посилення санкцій проти експорту російської металопродукції та залізорудної сировини до Євросоюзу. Про це заявив у Мілані генеральний директор EUROFER Аксель Еггерт під час панельної дискусії щодо майбутнього України та внеску Італії у відновлення країни, повідомляє компанія Метінвест. “Я обговорював санкції проти експорту російської сталі та сировини до ЄС з українським бізнесом […]
Найбільший швейцарський банк UBS купує банк Credit Suisse, який опинився у складному фінансовому становищі. Сума цієї угоди щодо поглинання становила 3 млрд швейцарських франків ($3,24 млрд). “За умовами угоди, яка включала всі акції, акціонери Credit Suisse отримають одну акцію UBS за кожні 22,48 акції Credit Suisse, що дорівнює 0,76 франка ($0,82 – ред.), на загальну […]
В обмінних пунктах України у понеділок, 20 березня, курс долара у продажу зріс на п’ять копійок до 38,95 гривні за долар. Курс євро зріс на 10 копійок до 41,2 гривні за євро. На готівковому ринку середній курс долара в Україні складає: купівля – 38,3 грн (38,25 – 17 березня) продаж – 38,95 грн (38,9 – […]
Курс Bitcoin уперше з 12 червня 2022 року перевищив позначку 28 000 доларів. Про це свідчать дані криптовалютної біржі CoinGecko. За останні 24 години максимальна вартість криптовалюти становила 28 509 доларів, а мінімальна – 27 081 долара. Добове зростання тановило 4,2%, а тижневе – 27,9%. До 12:12 понеділка Bitcoin торгується на рівні 28 400 доларів. […]
Російський суд заморозив усі активи Volkswagen у Росії. Про це повідомило агентство Reuters із посиланням на судові документи. Зазначається, що Volkswagen був однією з іноземних автомобільних компаній, які призупинили свою діяльність у Росії після того, як Захід запровадив безпрецедентні санкції проти Москви через війну в Україні. Російський автовиробник ГАЗ, який за контрактом робив автомобілі Volkswagen на […]
Експортно-імпортний банк США вирішив відновити свою співпрацю з Україною після п’ятирічної перерви. Експортно-імпортний банк США після п’ятирічної перерви відновлює свою співпрацю з Україною. Про це повідомила прес-служба посольства України у США. “Сполученими Штатами переглянуті ризики ведення комерційної діяльності в Україні з урахуванням забезпечення макроекономічної стабільності в нашій державі”, – йдеться в повідомленні. Зазначається, що це […]
ДаліЗа попередніми прорахунками і прогнозами обсягу прямих інвестицій в економіку Татарстану, інвестування складе загальну суму 300 мільйонів доларів, повідомила глава АІР Татарстану Талія Мінулліна. Якщо порівнювати з попереднім роком, то скорочення інвестиційного портфеля складе на 20%. За заявою пані Мінулліної зараз в світі зафіксовано зниження показника інвестицій. За рейтингом інвестування Татарстан успішно займає 19 місце. […]
ДаліRenault продає свої автомобілі марок Dacia, Samsung і Lada передусім у Європі. У США – на другому найбільшому авторинку світу – французький автовиробник не представлений. У Китаї – на найбільшому авторинку світу – Renault не популярний. Натомість FCA мало продає в Європі. Автівки марок Jeep, RAM і Dodge купують передусім у Північній Америці та Мексиці. […]
ДаліКомпанія ДТЕК Ріната Ахметова з початку вторгнення Росії в Україну направила на підтримку військових та гуманітарну допомогу населенню 527 млн гривень, повідомляється на сайті компанії. Там нагадали, що пріоритетними напрямками допомоги є закупівля засобів захисту для військових, медикаменти та продуктові набори, підтримка вимушених переселенців, а також безкоштовне надання електроенергії медичним та військовим установам на 178 млн. […]
ДаліАмериканське агентство Bloomberg склало щорічний рейтинг найвпливовіших людей у світі фінансів. За версією агентства, цього разу першою у відповідному рейтингу опинилася Тереза Мей, яка очолила уряд у Великобританії в липні цього року. За інформацією Bloomberg, їй віддали першість через умови фінансової, політичної та економічної плутанини, яка почалася в Британії після референдуму про вихід Великобританії з […]
ДаліСьогодні ринок торговельної нерухомості переживає не найкращі часи. Загальна тенденція останніх років – очікування зростання як попиту, так і пропозиції, а опосередковано – очікування економічного зростання в цілому. Поточний стан ринку та перспективи Оборот роздрібної торгівлі у минулому році становив 1 трильйон 159 мільярдів 271 мільйонів гривень, що на 4 % більше від обсягу 2015 […]
ДаліКількість зареєстрованих нових електромобілів Tesla на найбільшому автомобільному ринку світу підскочило на 450% в березні в порівнянні з лютим, згідно з даними LMC Automotive. Число нових Tesla в Китаї в березні виросло до 12 709 одиниць з 2314 в лютому, що також в рази перевищує число 3563 в січні, до спалаху коронавіруса в країні. На […]
ДаліКомпанія Lenovo презентувала в Україні оновлені моделі преміальної лінійки ноутбуків – ThinkPad X1 Carbon сьомого покоління, ThinkPad X1 YOGA четвертого покоління та ThinkPad X1 Extreme другого покоління. Новинки стали тоншими та легшими за своїх попередників, отримали інфрачервону камеру (опційно) та кілька варіантів високоякісних дисплеїв. Від пустельної спеки до арктичних морозів та тропічних дощів — на […]
ДаліБританська торгова марка Marks&Spencer оголосила про намір закрити до 30 магазинів одягу у Великобританії вже на наступному тижні. Таке рішення було прийнято з метою підвищити рентабельність роздрібної торгівлі компанії на території острова. У першу чергу, скоротять невеликі магазини в містах та маркування в торгових центрах. Інші торговельні точки можуть перемістити або ж перепрофілювати приміщення під […]
ДаліБританська автомобільна люкс-марка Rolls-Royce презентувала перший електрокар Spectre, здатний проїхати більш як 500 кілометрів на одному заряді. Про це повідомляє офіційний сайт бренду. “Це початок сміливого нового розділу для нашої марки, наших незвичайних клієнтів і розкішної індустрії. З цієї причини я вважаю, що Spectre – найдосконаліший продукт, який будь-коли виготовляла Rolls-Royce”, – сказав генеральний директор Торстен Мюллер-Отвос. […]
ДаліTesla Inc уклала попередню угоду з урядом Шанхая про будівництво заводу, який буде конкурувати з виробництвом на його єдиному складальному заводі в США, оскільки Ілон Маск робить свій найбільший крок ще і для розширення виробництва за кордоном. Планована потужність заводу з виробництва електрокарів становить 500 000 автомобілів в рік, говориться в заяві уряду Шанхая. Bloomberg […]
ДаліСервіс Apple Pay продовжує своє глобальне розширення. СЕО Apple Inc Тім Кук анонсував запуск роботи сервісу на території Норвегії, Польщі та України. Він заявив про відповідні плани в щоквартальному звіті компанії, проте поки що не надав більш детальної інформації з цього приводу. В травні минулого року виконавчий директор Альфа-Банку заявив, що, відповідно до слів Кука, […]
ДаліЗа підсумками трьох кварталів поточного року товарообіг України та Китаю збільшився та становить 13,4%, або 13 941,4 млн доларів, порівняно з аналогічним періодом 2020 року (13,1%). Про повідомила прес-служба Держстату. За даними відомства, до трійки лідерів також увійшли Польща та Німеччина. Частка першої у зовнішньому обороті України (експорт та імпорт товарів та послуг) становить 7,7%, […]
ДаліПівнічний апеляційний господарський суд не задовольнив скаргу Фонду держмайна, залишивши без змін рішення про відмову в задоволенні позову до компанії «ЕСУ» про розірвання договору про купівлю-продаж «Укртелекому». Також відомству було відмовлено у стягненні понад 80 млн дол. пені з компанії за прострочення виконання зобов’язань з інвестицій. Фонд обгрунтовував свій позов тим, що «ЕСУ» неналежним чином […]
ДаліAmazon почала робити реальні кроки для виходу на ринок рецептурних лікарських засобів. Так, гігант електронної комерції вже оголосив про придбання PillPack, пише Аpteka.ua. Ця компанія надає сервіс по сортуванню препаратів по дозам і доставці медикаментів клієнту «до дверей». Очікується, що операція завершиться в другій половині року. Компанія DRG Digital (частина дослідницької групи Decision Resources Group провела […]
Далі