Декарбонізація світової економіки неможлива без глобального розвитку відновлюваної енергетики, тому все що можуть зробити супротивники зеленої генерації — це лише сповільнити розвиток галузі. Зупинити цей процес вже неможливо, адже “точку неповернення” було пройдено 5 років тому, коли в Європі та США вперше “зелена” електроенергія стала дешевшою ніж з традиційних джерел. Про це впевнено заявив директор IB Centre Europe Віталій Давій, коментуючи результати однієї з головних галузевих подій року – 11-го Форуму та Виставки Сталої Енергетики Центральної та Східної Європи SEF 2019 KYIV, який відбувся у Києві.
“Сьогодні в Україні активно обговорюється питання необхідності сповільнення розвитку відновлюваної енергетики. Але весь супротив, який чиниться сьогодні – це останні спроби протидіяти прогресу та зберегти напрацьовані десятками років фінансові моделі. Ці люди нічого не хочуть змінювати, вони просто хочуть заробляти без будь-яких емоцій щодо екологічних наслідків, їх просто це не хвилює. Проте світ вже змінився і активний розвиток новітньої енергетики – це процес, який можна сповільнити, але вже не зупинити”, – зазначив Віталій Давій.
У той же час на думку експерта, український ринок сьогодні залишається одним із найпривабливіших у Європі, і тому важливо сформувати чіткі гарантовані правила гри, зокрема при переході від системи “зелених” тарифів до аукціонної моделі.
Форум SEF 2019 KYIV
Крім теми можливих турбулентних змін галузевого законодавства у центрі уваги учасників SEF 2019 KYIV відбулось обговорення декарбонізації та застосування блокчейн-технологій, як сладової частини новітніх енергетичних моделей.
Зокрема, як стало відомо під час Форуму SEF 2019 KYIV, Міністерство енергетики та захисту навколишнього середовища України планує створити з інвесторами “зеленої” енергетики окрему робочу групу для захисту інвестиційного клімату на українському ринку.
Олексій Рябчин, заступник міністра енергетики та захисту навколишнього середовища на форумі SEF 2019 KYIV
“Інвестори вкладають гроші, платять податки, тому ми маємо спільно знайти вихід із ситуації яка склалась на ринку (ініціатива введення квот для об’єктів відновлюваної енергетики і зміни тарифів — прим.). Енергетична трилема – це одночасне досягнення безпеки ресурсу, його економічності, а також екологічності. Всі ці речі повинні бути збалансовані, а для цього потрібне фінансове забезпечення. І це один з тих викликів, над яким ми активно працюємо у Міністерстві», – зазначиав під час свого виступу на SEF 2019 KYIV заступник міністра енергетики та захисту навколишнього середовища Олексій Рябчин.
Чудовою ілюстрацією глобальних “зелених” трендів в економіці став виступ Посла Італійської Республіки в Україні, пана Давіде Ла Чеічіліа, який зауважив, що Італія продовжує підтримувати Паризьку угоду як необхідний і незворотній процес, а також дотримуватись повного її виконання.
Давіде Ла Чеічіліа, Посол Італійської Республіки в Україні на форумі SEF 2019 KYIV
“Ми запропонували каталізувати перехід енергії за допомогою діджиталізації енергетичної системи, яка має на меті оцифрувати енергетичну інфраструктуру та сприяти стрімкому росту енергоефективності. Відновлювана енергетика гратиме в цій системі провідну роль», – додав Давіде Ла Чеічіліа.
Голова Держенергоефективності України Сергій Савчук зазначив під час виступу, що 4 млрд євро «зелених» інвестицій, які були вкладені в Україну за останні 5 років, свідчать про те наскільки привабливими та перспективними є проекти у сфері сталої енергетики України. За його словами, інвестиції у проекти відновлюваної енергетики – це також значний поштовх для активізації економічних процесів, і цей тренд має зміцнюватись і надалі.
Сергій Савчук, голова Держенергоефективності на форумі SEF 2019 KYIV
“Важливим знаком того, що державна політика розвитку відновлюваних джерел енергії та енергоефективності буде розвиватися і надалі є те, що орган, який імплементує державну стратегію в цій галузі, увійшов у систему координат об’єднаного міністерства (Міністерство енергетики та захисту навколишнього середовища — прим.), яке тепер відповідає і за енергетику, і за навколишнє середовище”, – додав Сергій Савчук.
Згідно з даними, які представило Державне підприємтво “Гарантований покупець” на форумі, організація вже підписала 468 двосторонніх договорів купівлі-продажу електричної енергії (РРА) із виробниками електричної енергії за “зеленим” тарифом, а також за укаладеними договорами prePPA отримали загальну встановлену потужність об’єктів понад 1900 МВт. Про це повідомив під час виступу директор ДП “Гарантований покупець” Костянтин Петриковець.
Костянтин Петриковець, директор ДП “Гарантований покупець” на форумі SEF 2019 KYIV
“Значним чинником для сталого розвитку є паралельний розвиток та впровадження високотехнологічних потужностей для забезпечення холодних резервів, чим обумовлюється підтримка балансової надійності в системі”, – підкреслив Костянтин Петриковець.
За інформацією віце-президента Всесвітньої асоціації вітроенергетики Андрія Конеченкова, Міністерство енергетики та захисту навколишнього середовища зробило прогноз стосовно того, що до 2050 р. весь світ має досягти 86% виробництва електроенергії за рахунок відновлюваних джерел, 40% з яких припадатиме на вітроенергетику.
За його словами, це говорить про те, що державні міністерства надали цій статистиці стратегічного характеру.
Андрій Конеченков, віце-президент Всесвітньої асоціації вітроенергетики на форумі SEF 2019 KYIV
“Сьогодні ми не можемо казати, що в Україні високий “зелений” тариф, коли ми не врахували наявності в багатьох країнах безкоштовного приєднання до мережі для виробників “зеленої” енергії, а також створення сприятливих умов, які спрощують процедуру і зменшують витрати на розвиток будь-яких проектів. Україна може зменшити “зелений” тариф за рахунок менших витрат на підключення до електромереж, а також створення кращих умов для отримання дозволу на будівництво”, – зазначив Андрій Конеченков.
Стимулом для прискорення будівництва нових об`єктів відновлюваної енергетики також стане діджиталізація галузі та використання штучного інтелекту, що у свою чергу повністю змінить ландшафт індустрії.
Рецептом повної децентралізації ринку електроенергії поділився генеральний директор Інституту кліматичних блокчейн-досліджень Аластейр Марке: «Рецепт полягає в об’єднанні блокчейну та Інтернету (наприклад, розумних лічильників) з доступним виробництвом відновлюваної енергії (наприклад, надахових сонячних панелей) та обладнання для зберігання електроенергії».
Аластейр Марке, генеральний директор Інституту кліматичних блокчейн-досліджень на форумі SEF 2019 KYIV
За словами експерта, блокчейн допоможе спростити структуру ціноутворення та встановити походження відновлюваних джерел енергії за допомогою однорангової торгівлі мікромережі, а також зможе запобігти платіжним шахрайствам, дасть можливість працювати без посередників, забезпечить розрахунок за декілька хвилин та суттєво збільшить можливості акумулювання.
На думку директора одного із головних гравців ринку відновлюваної енергетики України, компанії KNESS, Сергія Шакалова, Україна може відмовитися від вугільної генерації вже влітку 2025 року. Він також звернув увагу на питання балансування енергетичної системи.
Сергій Шакалов, CEO, KNESS на форумі SEF 2019 KYIV
«Ми маємо ділити балансування на декілька типів: добове балансування, тижневе балансування і сезонне балансування. На даний час Україна має велику потребу балансування всередині доби. Це питання можуть вирішити електрохімічні акумулятори, але без державної підтримки цей бізнес не буде мати перспектив», – наголосив Сергій Шакалов під час виступу на Форумі SEF 2019 KYIV.
Також він додав, що для забезпечення тижневого балансування варто застосовувати водневі технології – водневий транспорт та систему підмішування «зеленого» водню в газовій мережі до 5%. А у випадку сезонного балансування можна використовувати водневі технології для палива, яке повністю замінить газ, вугілля та нафту.
Проте втілення технологій нового покоління має здійснюватись вже сьогодні, інакше Україна може опинитись на узбіччі енергетичного прогресу дуже швидко.
Віталій Тимощенко, генеральний директор ТОВ “Блок Мастер Україна” на форумі SEF 2019 KYIV
Як зазначив Генеральний директор ТОВ “Блок Мастер Україна” Віталій Тимощенко: “Кліматична ситуація показує, що ми не можемо чекати, коли відбудуться зміни та підуть інвестиції в сектор відновлюваних джерел. Наше завдання – створити такі механізми та засоби впливу на ситуацію, щоб шлях до енергетичної незалежності та “зеленої” енергетики був безальтернативним”.
Генеральний директор ДТЕК ВДЕ Філіп Лекебуш у своєму виступі приділив значну увагу ефективному переходу від системи “зелених” тарифів до “зелених” аукціонів.
Філіп Лекебуш, генеральний директор ДТЕК ВДЕ на форумі SEF 2019 KYIV
“Україна сьогодні має унікальну перевагу. Наздоганяючи європейських лідерів у галузі відновлюваної енергетики, країна може перейняти найкращий досвід. В результаті держава впровадить найефективнішу систему і отримає зиск від нижчих цін на відновлювані джерела енергії для потреб України”, – зазначив Філіп Лекебуш.
На думку гендиректора компанії Avenston Дмитра Лукомського, новий національний план дій розвитку відновлюваної енергетики до 2030 р. повинен відображати технічно та економічно максимально можливі зусилля України у напрямку збільшення частки відновлюваних джерел енергії, крім того враховувати результати, яких було досягнуто.
Дмитро Лукомський, генеральний директор, Avenston на форумі SEF 2019 KYIV
За його словами, енергетичну стратегію України, яка має на меті досягнення 25% “зеленої” генерації, потрібно відновити та закріпити законодавчо. Крім цього необхідно розробити окрему стратегію з розвитку відновлюваної енергетики в Україні з врахуванням всіх слабких інфраструктурних місць.
Учасниками 11-го Форуму та Виставки Сталої Енергетики Центральної та Східної Європи SEF 2019 KYIV стали понад 600 делегатів – власників та топ-менеджерів компаній, а також понад 70 спікерів з 39 країн. Експонентами виставки SEF 2019 KYIV були понад 130 українських і міжнародних компаній.
Партнери SEF 2019 KYIV
Партнерами SEF 2019 KYIV стали компанії: KNESS, Blockmaster, Helios Strategia, Longi Solar, Avenston, Trina Solar, Jolywood, Solar Systems, DTEK, Jinko Solar, Solar Steelconstruction, Huawei (Photomate), Atmosfera, Sungrow, Ingeteam, JA Solar, Recom, Fronius, Unisolar, Zucchetti Centro Sistemi, Solaredge, Volten, PhonoSolar, Odeskabel, Karbon, SPP Development, Ukrgasbank.
Організатор і продюсер SEF 2019 KYIV – Центр інноваційного бізнесу (IB Centre).
Найближча галузева подія від IB Centre — 9-та Конференція та Виставка Сонячної Енергетики Центральної та Східної Європи CISOLAR 2020, яка відбудеться у Києві 7-9 квітня 2020 р.
9-та Конференція та Виставка Сонячної Енергетики Центральної та Східної Європи CISOLAR 2020
Детальніше дізнатись про головну подію у галузі сонячної енергетики та зареєструватись на CISOLAR 2020 можна на сайті 2020.cis-solar.com, за тел.: +38 044 383 03 56 або за ел. адресою: cisolar@ibcentre.org
Поставки смартфонів у світі в четвертому кварталі 2022 року впали на 18,3% порівняно з аналогічним періодом попереднього року – до 300,3 млн штук. Про це свідчать попередні дані InternationalDataCorporation(IDC), пише Інтерфакс. Повідомляється, що це рекордне зниження показника за час розрахунків. За підсумками 2022 року продаж скоротився на 11,3% і склав 1,21 млрд штук – це найнижчий показник […]
Національний банк України знову зберіг облікову ставку на рівні 25% річних та погіршив прогноз щодо зростання ВВП. Про це повідомляється на сайті регулятора. “З метою повернення інфляції на траєкторію сталого зниження, а також підтримки курсової та макрофінансової стабільності в умовах високого рівня невизначеності правління Національного банку вирішило залишити облікову ставку на рівні 25%”, – йдеться у […]
Укрзалізниця завершила останні формальності щодо перенесення термінів погашення єврооблігацій на загальну суму 895 млн доларів. Про це повідомило Мінінфраструктури. У результаті платежі з погашення боргу за єврооблігаціями було перенесено з 2024 року на 2026 рік, з 2026 року – на 2028 рік. Вказано, що це перша з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну успішна операція із зовнішнім […]
Національний банк прогнозує уповільнення інфляції до 18,7% за підсумками 2023 року. Про це повідомив голова НБУ Андрій Пишний на брифінгу з питань монетарної політики. Національний банк прогнозує уповільнення інфляції до 18,7% у 2023 році. Цьому сприятимуть збереження жорстких монетарних умов, зниження світової інфляції та слабкіший споживчий попит в умовах відключення електроенергії”, — повідомив Пишний. На […]
Країни G7 хотіли б встановити стелю цін на дизельне паливо з Росії в діапазоні від $100 до $110 за барель. Про це повідомило агентство Bloomberg з посиланням на джерело. “У G7 дали зрозуміти, що їх влаштовує, якщо Євросоюз (разом з G7 – ред.) встановить граничну ціну на експорт російського дизельного палива в діапазоні від $100 до $110 […]
АТ Укрзалізниця за підсумками 2022 року отримала 10,8 мільярда гривень чистих збитків, цього року компанія очікує на збитки у розмірі 20,2 млрд грн. Збитки від пасажирських перевезень становлять 13,3 млрд. грн. Про це повідомляє прес-служба Укрзалізниці. Згідно з фінансовим планом на 2023 р., доходи очікуються на рівні 83,9 млрд грн, витрати – 107,9 млрд грн, EBITDA […]
У Литві споживання природного газу 2022 року знизилося більш ніж на третину. Про це повідомив оператор газових мереж Amber Grid. “У 2022 році Литва спожила 15,6 ТВтч газу, тобто на 35% менше, ніж у 2021 році, коли потреба країни в газі досягла 24 ТВтч, – уточнили в компанії. Зазначається, що скорочення пов’язане зі значним падінням виробництва добрив […]
Проект майбутнього заводу з виробництва Bayraktar TB2 в Україні завершено. Також сформовано всю необхідну правову базу. Про це заявив посол України у Туреччині Василь Боднар на брифінгу у Медіацентрі Україна. “На сьогодні сформовано всю правову базу, вже, як ви знаєте, ратифіковано відповідну міжнародну угоду, є компанія, яка зараз діє в Україні, вона завершила підготовку фізичного проекту… […]
Антимонопольний комітет України встановив, що ринкова доля холдингу ДТЭК у виробництві електроенергії не перевищує 26%. Це більш ніж у два рази менше, ніж ринкова частка державного підприємства НАЭК “Енергоатом”, який виробляє 57% електричної енергії. Такі дані були оприлюднені під час сьогоднішнього засідання АМКУ, присвяченого розгляду справи №128-26.13 / 14-15 про ознаки монополізму в електроенергетичному ринку. […]
ДаліGoogle розробляє соціальну мережу під назвою Shoelace, яка буде призначена для організації різних заходів. Зараз компанія проводить закрите тестування соціальної мережі. Shoelace буде нагадувати розділ «Заходи», в рамках якого люди зі схожими інтересами знаходитимуть собі друзів для відвідування заходів. В даний час додаток тестується в Нью-Йорку, і незабаром жителям США він стане доступний. Коли цією […]
ДаліЧистий прибуток американського банківського гіганта Goldman Sachs Group Inc., що припадає на акціонерів, в першому півріччі 2020 року скоротився на 23% в порівнянні з аналогічним показником минулого року і склав 3,37 мільярда доларів, випливає з звітності банку. Скоригований чистий прибуток на акцію склав 9,36 долара проти 11,52 долара роком раніше. Виручка банку за звітний період […]
ДаліУкраїна на цьому тижні достроково виплатила кредит Deutsche Bank AG London на $350 млн, повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на джерело. З урахуванням відсотків виплата склала близько $354 млн. Україна взяла цей кредит у грудні минулого року терміном до півроку за ставкою до тримісячного LIBOR + 5,75%, який може бути достроково погашений у разі зміни ринкової ціни єврооблігацій України. […]
ДаліХарківський торговельно-розважальний центр «Магелан» перейшов у власність «ВТБ-Банку». Про це повідомляє інформаційне агентство «Інтерфакс-Україна», посилаючись на представників фінустанови. Відповідно до першоджерела, активи ТРЦ були передані кредитору у зв’язку з невиконанням зобов’язань за іпотечним договором, який колишній власник «Магелана» Анатолій Юркевич уклав з банком. Незабаром активи комерційної нерухомості будуть продані. Інші деталі справи не розголошуються. Нагадаємо, […]
ДаліВ результаті опитування Foley&Lardner LLP стало відомо, що в майбутньому лідируючі позиції займатиме саме ефіріум. Причиною тому стане рівень інвестиційної привабливості. Питається, що ж стане з біткоіном? Він втратить свої позиції та буде використовуватись для здійснення платежів, так вважають 54% опитаних з юридичної компанії. Опитування було проведено серед керівників, кращих фахівців, інвесторів, керівників. Дослідження показало, […]
ДаліЄвропейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) має намір профінансувати близько 10-15 проектів на загальну суму в €70-80 млн в рамках нової програми з біоенергетики. Про це повідомив асоційований директор департаменту енергоефективності та зміни клімату ЄБРР Сергій Масліченко. “Розуміючи, що сонячна та вітрова енергетика розвиваються нормально, ми сконцентрували свою увагу, перш за все, на біоенергетиці. І […]
ДаліКабінет міністрів України на цьому тижні передав на приватизацію ще 76 державних підприємств. Таким чином станом на кінець листопада передано вже 415 підприємств. “Сьогодні ми передали ще 76 державних підприємств на приватизацію. Загалом передали вже 415 з 500 державних підприємств, які повинні передати Фонду держмайна до кінця року. В разі приватизації бюджет може отримати до […]
ДаліУкраїнський уряд схвалив повне ембарго на торгівлю з Росією, повідомив представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук у Telegram. “Запроваджено торгове ембарго проти Російської Федерації. Заборонено імпорт на митну територію України товарів із Російської Федерації”, – написав він. Напередодні повномасштабного вторгнення Україна продовжила на рік заборону торгівлі низкою товарів з РФ. Така заборона діє в Україні з […]
ДаліУкраїнський агропромисловий холдинг «Мрія» дійшов згоди з представниками Міжнародної фінансової корпорація (IFC) у питанні про умови реструктуризації боргу. Відомо, що заборгованість буде розділена на 2 частини (забезпечену і незабезпечену). Таким чином, відшкодування незабезпеченого боргу буде здійснене на загальних для всіх незабезпечених кредиторів умовах – повідомляє інформаційний портал inventure. Угода підлягає документального оформлення, і сторони очікують […]
ДаліАвтоконцерн VW забирає на перевірку з Китаю більше ніж 50 тисяч одиниць транспортних засобів марки Porsche. Причиною цього брак в кузові і проблеми з електронікою. Дефект був виявлений в 16 тисяч авто моделей Cayman і Boxter. При гіпотетичних аваріях можливий вибух паливного бака. Крім того, в 34 тисяч авто моделей Panamera і Cayenne 2016-2018 року […]
ДаліКитайське місто Ухань, переміг коронавірус. За останній тиждень там не зафіксовано жодного випадку зараження інфекцією. У мегаполісі відкрили частину станцій метро, запустили наземний громадський транспорт, заробили ресторани і торгові центри. Сьогодні у торгових центрів уже вишикувалися черги з місцевих жителів. Всі вони в масках і тримають дистанцію, але більше не хочуть сидіти вдома. З лютого […]
ДаліВиробники ліків Bristol-Myers Squibb і Celgene перенесли об’єднання. Компаніям доведеться позбутися від активу, в зв’язку з яким виникли питання у американських регуляторів. Фармацевтична компанія Bristol-Myers Squibb оголосила про перенесення угоди по злиттю з корпорацією Celgene. Вартість поглинання оцінюється в $ 74 млрд без урахування боргу. У разі закриття угоди злиття стане найбільшим в США з […]
ДаліМіністерство цифрової трансформації України вручило нагороду Відзнака миру компанії Amazon. Про це повідомляє Мінцифри у Telegram. Зазначається, що Відзнака миру – це нагорода, запроваджена президентом України для компаній та корпорацій, урядів, посадових осіб, світових політиків, які найбільше підтримували Україну та допомагали у боротьбі з російським агресором. Amazon AWS активно підтримує Україну від початку повномасштабного вторгнення. Компанія […]
ДаліУ квітні міжнародні резерви України зросли на 965,30 млн доларів (на 3,6%) і станом на 1 травня склали 28 млрд доларів. Про це повідомляється на сайті Національного банку. “У квітні вони зросли на 3,6% з урахуванням валютних надходжень на користь уряду і переоцінки фінансових інструментів”, – йдеться в повідомленні. Зростання резервів пояснюється розміщенням Україною єврооблігацій на 1,25 […]
ДаліНа платформі відкритих даних OpenDataBot запустила для ФОПів безоплатну функцію подання звітів у податкову за посередництва бота. Про це повідомляється на сайті платформи. «Тепер, коли настане час робити звіт, вам достатньо відповісти на кілька простих запитань та підписати ЕЦП – і ваш звіт буде у податковій», – зазначили в OpenDataBot. Безоплатний онлайн-сервіс не лише полегшить, […]
Далі