Декарбонізація світової економіки неможлива без глобального розвитку відновлюваної енергетики, тому все що можуть зробити супротивники зеленої генерації — це лише сповільнити розвиток галузі. Зупинити цей процес вже неможливо, адже “точку неповернення” було пройдено 5 років тому, коли в Європі та США вперше “зелена” електроенергія стала дешевшою ніж з традиційних джерел. Про це впевнено заявив директор IB Centre Europe Віталій Давій, коментуючи результати однієї з головних галузевих подій року – 11-го Форуму та Виставки Сталої Енергетики Центральної та Східної Європи SEF 2019 KYIV, який відбувся у Києві.
“Сьогодні в Україні активно обговорюється питання необхідності сповільнення розвитку відновлюваної енергетики. Але весь супротив, який чиниться сьогодні – це останні спроби протидіяти прогресу та зберегти напрацьовані десятками років фінансові моделі. Ці люди нічого не хочуть змінювати, вони просто хочуть заробляти без будь-яких емоцій щодо екологічних наслідків, їх просто це не хвилює. Проте світ вже змінився і активний розвиток новітньої енергетики – це процес, який можна сповільнити, але вже не зупинити”, – зазначив Віталій Давій.
У той же час на думку експерта, український ринок сьогодні залишається одним із найпривабливіших у Європі, і тому важливо сформувати чіткі гарантовані правила гри, зокрема при переході від системи “зелених” тарифів до аукціонної моделі.
Форум SEF 2019 KYIV
Крім теми можливих турбулентних змін галузевого законодавства у центрі уваги учасників SEF 2019 KYIV відбулось обговорення декарбонізації та застосування блокчейн-технологій, як сладової частини новітніх енергетичних моделей.
Зокрема, як стало відомо під час Форуму SEF 2019 KYIV, Міністерство енергетики та захисту навколишнього середовища України планує створити з інвесторами “зеленої” енергетики окрему робочу групу для захисту інвестиційного клімату на українському ринку.
Олексій Рябчин, заступник міністра енергетики та захисту навколишнього середовища на форумі SEF 2019 KYIV
“Інвестори вкладають гроші, платять податки, тому ми маємо спільно знайти вихід із ситуації яка склалась на ринку (ініціатива введення квот для об’єктів відновлюваної енергетики і зміни тарифів — прим.). Енергетична трилема – це одночасне досягнення безпеки ресурсу, його економічності, а також екологічності. Всі ці речі повинні бути збалансовані, а для цього потрібне фінансове забезпечення. І це один з тих викликів, над яким ми активно працюємо у Міністерстві», – зазначиав під час свого виступу на SEF 2019 KYIV заступник міністра енергетики та захисту навколишнього середовища Олексій Рябчин.
Чудовою ілюстрацією глобальних “зелених” трендів в економіці став виступ Посла Італійської Республіки в Україні, пана Давіде Ла Чеічіліа, який зауважив, що Італія продовжує підтримувати Паризьку угоду як необхідний і незворотній процес, а також дотримуватись повного її виконання.
Давіде Ла Чеічіліа, Посол Італійської Республіки в Україні на форумі SEF 2019 KYIV
“Ми запропонували каталізувати перехід енергії за допомогою діджиталізації енергетичної системи, яка має на меті оцифрувати енергетичну інфраструктуру та сприяти стрімкому росту енергоефективності. Відновлювана енергетика гратиме в цій системі провідну роль», – додав Давіде Ла Чеічіліа.
Голова Держенергоефективності України Сергій Савчук зазначив під час виступу, що 4 млрд євро «зелених» інвестицій, які були вкладені в Україну за останні 5 років, свідчать про те наскільки привабливими та перспективними є проекти у сфері сталої енергетики України. За його словами, інвестиції у проекти відновлюваної енергетики – це також значний поштовх для активізації економічних процесів, і цей тренд має зміцнюватись і надалі.
Сергій Савчук, голова Держенергоефективності на форумі SEF 2019 KYIV
“Важливим знаком того, що державна політика розвитку відновлюваних джерел енергії та енергоефективності буде розвиватися і надалі є те, що орган, який імплементує державну стратегію в цій галузі, увійшов у систему координат об’єднаного міністерства (Міністерство енергетики та захисту навколишнього середовища — прим.), яке тепер відповідає і за енергетику, і за навколишнє середовище”, – додав Сергій Савчук.
Згідно з даними, які представило Державне підприємтво “Гарантований покупець” на форумі, організація вже підписала 468 двосторонніх договорів купівлі-продажу електричної енергії (РРА) із виробниками електричної енергії за “зеленим” тарифом, а також за укаладеними договорами prePPA отримали загальну встановлену потужність об’єктів понад 1900 МВт. Про це повідомив під час виступу директор ДП “Гарантований покупець” Костянтин Петриковець.
Костянтин Петриковець, директор ДП “Гарантований покупець” на форумі SEF 2019 KYIV
“Значним чинником для сталого розвитку є паралельний розвиток та впровадження високотехнологічних потужностей для забезпечення холодних резервів, чим обумовлюється підтримка балансової надійності в системі”, – підкреслив Костянтин Петриковець.
За інформацією віце-президента Всесвітньої асоціації вітроенергетики Андрія Конеченкова, Міністерство енергетики та захисту навколишнього середовища зробило прогноз стосовно того, що до 2050 р. весь світ має досягти 86% виробництва електроенергії за рахунок відновлюваних джерел, 40% з яких припадатиме на вітроенергетику.
За його словами, це говорить про те, що державні міністерства надали цій статистиці стратегічного характеру.
Андрій Конеченков, віце-президент Всесвітньої асоціації вітроенергетики на форумі SEF 2019 KYIV
“Сьогодні ми не можемо казати, що в Україні високий “зелений” тариф, коли ми не врахували наявності в багатьох країнах безкоштовного приєднання до мережі для виробників “зеленої” енергії, а також створення сприятливих умов, які спрощують процедуру і зменшують витрати на розвиток будь-яких проектів. Україна може зменшити “зелений” тариф за рахунок менших витрат на підключення до електромереж, а також створення кращих умов для отримання дозволу на будівництво”, – зазначив Андрій Конеченков.
Стимулом для прискорення будівництва нових об`єктів відновлюваної енергетики також стане діджиталізація галузі та використання штучного інтелекту, що у свою чергу повністю змінить ландшафт індустрії.
Рецептом повної децентралізації ринку електроенергії поділився генеральний директор Інституту кліматичних блокчейн-досліджень Аластейр Марке: «Рецепт полягає в об’єднанні блокчейну та Інтернету (наприклад, розумних лічильників) з доступним виробництвом відновлюваної енергії (наприклад, надахових сонячних панелей) та обладнання для зберігання електроенергії».
Аластейр Марке, генеральний директор Інституту кліматичних блокчейн-досліджень на форумі SEF 2019 KYIV
За словами експерта, блокчейн допоможе спростити структуру ціноутворення та встановити походження відновлюваних джерел енергії за допомогою однорангової торгівлі мікромережі, а також зможе запобігти платіжним шахрайствам, дасть можливість працювати без посередників, забезпечить розрахунок за декілька хвилин та суттєво збільшить можливості акумулювання.
На думку директора одного із головних гравців ринку відновлюваної енергетики України, компанії KNESS, Сергія Шакалова, Україна може відмовитися від вугільної генерації вже влітку 2025 року. Він також звернув увагу на питання балансування енергетичної системи.
Сергій Шакалов, CEO, KNESS на форумі SEF 2019 KYIV
«Ми маємо ділити балансування на декілька типів: добове балансування, тижневе балансування і сезонне балансування. На даний час Україна має велику потребу балансування всередині доби. Це питання можуть вирішити електрохімічні акумулятори, але без державної підтримки цей бізнес не буде мати перспектив», – наголосив Сергій Шакалов під час виступу на Форумі SEF 2019 KYIV.
Також він додав, що для забезпечення тижневого балансування варто застосовувати водневі технології – водневий транспорт та систему підмішування «зеленого» водню в газовій мережі до 5%. А у випадку сезонного балансування можна використовувати водневі технології для палива, яке повністю замінить газ, вугілля та нафту.
Проте втілення технологій нового покоління має здійснюватись вже сьогодні, інакше Україна може опинитись на узбіччі енергетичного прогресу дуже швидко.
Віталій Тимощенко, генеральний директор ТОВ “Блок Мастер Україна” на форумі SEF 2019 KYIV
Як зазначив Генеральний директор ТОВ “Блок Мастер Україна” Віталій Тимощенко: “Кліматична ситуація показує, що ми не можемо чекати, коли відбудуться зміни та підуть інвестиції в сектор відновлюваних джерел. Наше завдання – створити такі механізми та засоби впливу на ситуацію, щоб шлях до енергетичної незалежності та “зеленої” енергетики був безальтернативним”.
Генеральний директор ДТЕК ВДЕ Філіп Лекебуш у своєму виступі приділив значну увагу ефективному переходу від системи “зелених” тарифів до “зелених” аукціонів.
Філіп Лекебуш, генеральний директор ДТЕК ВДЕ на форумі SEF 2019 KYIV
“Україна сьогодні має унікальну перевагу. Наздоганяючи європейських лідерів у галузі відновлюваної енергетики, країна може перейняти найкращий досвід. В результаті держава впровадить найефективнішу систему і отримає зиск від нижчих цін на відновлювані джерела енергії для потреб України”, – зазначив Філіп Лекебуш.
На думку гендиректора компанії Avenston Дмитра Лукомського, новий національний план дій розвитку відновлюваної енергетики до 2030 р. повинен відображати технічно та економічно максимально можливі зусилля України у напрямку збільшення частки відновлюваних джерел енергії, крім того враховувати результати, яких було досягнуто.
Дмитро Лукомський, генеральний директор, Avenston на форумі SEF 2019 KYIV
За його словами, енергетичну стратегію України, яка має на меті досягнення 25% “зеленої” генерації, потрібно відновити та закріпити законодавчо. Крім цього необхідно розробити окрему стратегію з розвитку відновлюваної енергетики в Україні з врахуванням всіх слабких інфраструктурних місць.
Учасниками 11-го Форуму та Виставки Сталої Енергетики Центральної та Східної Європи SEF 2019 KYIV стали понад 600 делегатів – власників та топ-менеджерів компаній, а також понад 70 спікерів з 39 країн. Експонентами виставки SEF 2019 KYIV були понад 130 українських і міжнародних компаній.
Партнери SEF 2019 KYIV
Партнерами SEF 2019 KYIV стали компанії: KNESS, Blockmaster, Helios Strategia, Longi Solar, Avenston, Trina Solar, Jolywood, Solar Systems, DTEK, Jinko Solar, Solar Steelconstruction, Huawei (Photomate), Atmosfera, Sungrow, Ingeteam, JA Solar, Recom, Fronius, Unisolar, Zucchetti Centro Sistemi, Solaredge, Volten, PhonoSolar, Odeskabel, Karbon, SPP Development, Ukrgasbank.
Організатор і продюсер SEF 2019 KYIV – Центр інноваційного бізнесу (IB Centre).
Найближча галузева подія від IB Centre — 9-та Конференція та Виставка Сонячної Енергетики Центральної та Східної Європи CISOLAR 2020, яка відбудеться у Києві 7-9 квітня 2020 р.
9-та Конференція та Виставка Сонячної Енергетики Центральної та Східної Європи CISOLAR 2020
Детальніше дізнатись про головну подію у галузі сонячної енергетики та зареєструватись на CISOLAR 2020 можна на сайті 2020.cis-solar.com, за тел.: +38 044 383 03 56 або за ел. адресою: cisolar@ibcentre.org
На сьогодні 95% цифрових предметів колекціонування (NFT), якими володіють понад 23 мільйони інвесторів, не мають жодної цінності. Про це повідомляє Business Insider з посиланням на дослідження dappGambl. Зазначається, що майже 95% токенів NFT, а це 69 795 із 73 257 колекцій NFT, мають ринкову капіталізацію у сумі 0 ETH (Ethereum). Якщо відфільтрувати “нікчемні” NFT, більшість колекцій сьогодні не […]
В Україні за два роки відкритого ринку і станом на середину вересня за договорами купівлі-продажу було продано 365 тисяч га. За весь період відкритого ринку землі було відчужено 448 тисяч га. Про це повідомляє платформа для роботи з відкритими даними Опендатабот, посилаючись на результати дослідження Моніторинга земельних відносин. Найдешевшою за весь час з моменту відкриття ринку […]
Верховна Рада у четвер, 21 вересня, схвалила в першому читанні законопроєкт щодо додаткового регулювання ринку споживчих кредитів в Україні. Про це повідомив народний депутат від фракції Голос Ярослав Железняк в Telegram. За його словами, проєкт закону за основу підтримали 243 парламентарі. Законопроєктом №9422, зокрема, пропонується: запровадити показник “денна процентна ставка за споживчим кредитом”, визначити порядок його розрахунку […]
Станом на сьогодні, 19 вересня, українські сільгоспвиробники засіяли вже 1,585 млн га озимими культурами, зокрема засіяно 1 млн га ріпаком і 585 тис. га – зерновими культурами. Про це повідомляє пресслужба Міністерства аграрної політики та продовольства України. Повідомляється, що посіяно 514 тис. га озимої пшениці, 47 тис. га озимого ячменю та 24 тис. га озимого жита. За […]
Україна не хоче вводити ембарго на постачання польських овочів та фруктів, розраховує на досягнення угоди. Про це в інтерв’ю радіостанції RMF24 заявив заступник міністра економіки України Тарас Качка. “Я очікую, що не буде українського ембарго на польські яблука та овочі”, – сказав він. За словами чиновника, можливе введення ембарго на ввезення в Україну польських яблук, томатів, цибулі […]
Фонд державного майна запустив сайт з переліком усіх заарештованих активів росіян і колаборантів, переданих в управління відомства. Про це повідомила пресслужба Фонду держмайна. У реєстр внесено інформацію про 136 санкційних активів – це майно російських олігархів Михайла Шелкова, Володимира Євтушенкова, Аркадія Ротенберга, херсонського колаборанта Володимира Сальдо, російського сенатора Сергія Цекова, президента-втікача Віктора Януковича та інших. Арештоване […]
Загальний обсяг природного газу в підземних сховищах (ПСГ) України сягнув 14,7 млрд кубометрів. Про це повідомило Міненерго. Вказано, що вдалося виконати достроково план Кабінету Міністрів з досягнення показника прогнозного балансу природного газу у сховищах, необхідного для проходження опалювального сезону. “Сьогодні вся енергетична та нафтогазова галузь активно готується до нового опалювального сезону, який буде проходити в умовах […]
Китайську платформу TikTok оштрафували на 345 мільйонів євро за порушення законів про конфіденційність щодо обробки персональних даних дітей в Європейському Союзі. Про це повідомляє Reuters із посиланням на регулятора ЄС. В заяві комісара із захисту даних Ірландії (DPC) зазначається, що соцмережа порушила низку законів ЄС про конфіденційність в період з 31 липня 2020 року по 31 […]
Міністерство науки і техніки Південної Кореї планує інвестувати близько $380 млн в дослідження і розробки, пов’язані з блокчейн-технологією. Відомство буде виділяти цю суму частинами протягом шести років – з 2021 року по 2026. Метою ініціативи є створення фундаменту для економіки даних, в основі якої лежатиме технологія розподіленого реєстру. «Для розвитку економіки даних необхідно вирішити проблему […]
ДаліЭкс-руководители крупного зернотрейдера Louis Dreyfus, Sierentz Global Merchants (SCM), с мая 2018 года начнут экспортировать зерно на Черноморский регион. Официально компания начала работать 2 февраля, сообщает Reuters. Напоминаем, что Reuters сообщал о планах запуска SGM еще в октябре 2017 года, после того, как компания была зарегистрирована еще в Швейцарии, а активная экспортная деятельность начнется в […]
ДаліВнутрішній валовий продукт (ВВП) Японії за підсумками третього кварталу 2020 року зріс на 5% в порівнянні з попереднім кварталом, згідно з даними, опублікованими секретаріатом Кабінету міністрів країни. Це перший приріст економіки Японії за останні чотири квартали, який до того ж виявився помітно кращим за прогнози аналітиків, що чекали побачити зростання на 4,4%. При цьому показник […]
ДаліФедеральне авіаційне управління США (FAA) зобов’язало державіакомпанії перевірити близько 2,5 тисяч літаків Boeing 737 на предмет несправних реле і перепаду тиску в салоні. “Невиявлена несправність обох реле може уповільнити виявлення екіпажем недостатнього тиску в салоні і привести до втрати екіпажем працездатності через гіпоксію і, як наслідок, втрати контролю над літаком”, – йдеться в розпорядженні FAA. […]
ДаліАферисти списали з рахунків компанії «Санофі Авентіс Україна» близько 42-ох мільйонів гривень. Фармацевтична компанія «Санофі Авентіс Україна» піддалася нападкам аферистів з метою пограбування, які підробивши судове рішення, списали з рахунків компанії близько 42 мільйонів гривень. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна. Керівництво фармацевтичної заявляє, що такі шахрайські дії і потурання державної виконавчої служби, не тільки перешкоджають веденню […]
ДаліСвітові ціни на еталонні сорти нафти продовжують суттєве зниження і вже закріпилися лише на рівні нижче за 80 доларів за барель. Про це свідчать дані торгів. Так, вартість ф’ючерсів на нафту марки Brent з постачанням у лютому на лондонській біржі ICE Futures впала на $1,51 (-1,90%) – до $77,84 за барель. Своєю чергою, ф’ючерси на […]
ДаліМайже 20 млн грн – така загальна вартість цигарок, незаконному переміщенню яких запобігла Держмитслужба у 2020 році. За 7 місяців поточного року працівники Митниці виявили і припинили 390 порушень незаконних перевезень цигарок. Це практично по 2 випадки щодня. Спроби незаконного переміщення фіксуються як у напрямку ввезення, так і вивезення. Найрезонанснішим випадком стало виявлення 30 червня […]
ДаліЯк повідомляють ЗМІ Грузії, готується велика угода в банківському секторі. Представники банківської установи «Ліберті банк» заявили про старт переговорного процесу з придбання банку «Карта банк». Експерти грузинського ринку банківських послуг прогнозують позитивне завершення угоди. Як прокоментував таку новину колишній банкір Лаші Папашвілі, купівля банку позитивно відіб’ється на всій банківській системі Грузії, а також збільшить конкуренцію […]
ДаліЯк стало відомо, завершився процес купівлі виробником навігаційної техніки і годиників Garmin італійської компанії Navionics, яка займається розробкою електронних навігаційних карт для морської індустрії, мобільних додатків з навігації. Сума угоди – невідома. Як розповіли співробітники придбаної компанії, всі вони збережуть свої робочі місця і продовжать роботу. За словами представників компанії Garmin, бренд Navionics буде збережений. Як заявив генеральний директор […]
ДаліРозробник програмного забезпечення зі США – міжнародна компанія Oracle – поглинула DNS-провайдера Dyn. Партнерство направлене на зміцнення позицій Oracle на ринку ПЗ. Деталі угоди не розголошуються: зокрема, нічого не відомо про її вартість. Головним конкурентом американської фірми на даний момент виступає інтернет-ресурс Amazon. Як заявляє засновник і один із ключових акціонерів Oracle – Ларрі Елісон […]
ДаліVodafone погодився заплатити $21,8 млрд для придбання активів Liberty Global в Німеччині та Східній Європі. Метою даної покупки є ринкова боротьба з конкурентами, які володіють більш широким спектром надшвидкого кабельного телебачення, широкосмугових і мобільних послуг. Другий за величиною оператор мобільного зв’язку в світі уклав угоду з піонером кабельного зв’язку в США – Liberty Джона Мелоуна […]
ДаліКомпанія Adobe представила підсумки третього кварталу свого 2020 фінансового року. Квартальні продажі зросли на 14% в річному вимірі до $3,23 млрд (були $2,83 млрд). Аналітики очікували показник в межах $3,16 млрд. Чистий прибуток досяг майже мільярда – $955 млн, при тому що рік тому за той же період був $793 млн. За заявою Adobe підписки […]
ДаліДо суду звернулися родичі одного з пасажирів, загиблих в авіакатастрофі в Ефіопії. У федеральний суд Чигако подано позов відносно компанії Boeing після авіакатастрофи в Ефіопії. Подібний позов проти компанії став першим після аварії літака Boeing 737 MAX 8 авіакомпанії Ethiopian Airlines. Позов поданий сім’єю Джексона Мусон, громадянина Руанди. Boeing звинувачують у тому, що автоматизована система […]
ДаліBarclays переводить від 40 до 50 інвестиційних банківських робочих місць з Лондона до Франкфурта, оскільки готується до виходу Великобританії з ЄС. Раніше банк, в якому працює 48 700 осіб у Великобританії, сказав, що розширить свою операційну роботу в Дубліні на 150-200 робочих місць, що зробить Ірландію основою для продовження діяльності в ЄС. Але з’ясувалося, що […]
ДаліВиробник електромобілів Tesla дозволив своїм клієнтам оплачувати покупку біткоінами. Про це в середу у себе в Twitter повідомив засновник автоконцерну, мільярдер Ілон Маск F. На офіційному сайті Tesla уточнюється, що оплата проводиться з біткоін-гаманця клієнта: він може відсканувати спеціальний QR-код або самостійно ввести біткоін-адресу і точну суму платежу. При цьому здійснювати оплату можна тільки з […]
ДаліКорпорація Boeing представила звітність за третій квартал – чистий збиток в цей період склав $466 млн (проти прибутку $1,3 млрд роком раніше). Це вже четвертий квартал поспіль, який Boeing закінчує зі збитками. Спочатку збитки компанії були пов’язані з припиненням експлуатації Boeing 737 MAX, потім до них додався загальний негативний вплив на авіаційну галузь пандемії COVID-19. […]
Далі