Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності

Новини

Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності

07.12.2021 Новини

Проблема стійкості бактерій до антибіотиків є однією з найсерйозніших загроз здоров’ю, продовольчій безпеці та розвитку людства. Подальше безконтрольне використання протимікробних препаратів може призвести до того, що вони втратять свою ефективність і повернуть людство в «доантибіотичну» еру. Звернути увагу на цю глобальну світову проблему покликаний щорічний Всесвітній тиждень раціонального використання антибіотиків, що триває з 18 до 24 листопада 2021 року під егідою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).

Цього року кампанія відбувається під гаслом Spread awareness, stop resistance – «Поширити обізнаність, зупинити резистентність». ВООЗ закликає максимально широко інформувати громадськість про те, що таке антимікробна резистентність (АМР) та її наслідки, демонструвати, як дії окремих осіб, сімей і фахівців впливають на поширення АМР.

Антибіотикорезистентність – здатність бактерій захищатися від антибіотиків – зростає в усіх країнах світу і може впливати на людей різного віку незалежно від географії[i]. Дедалі частіше вчені засвідчують появу «супербактерій», які виробили стійкість до всіх доступних антибіотиків[ii].

Зростаюча стійкість до антибіотиків може вплинути на суспільство подібним чи навіть більшим чином, ніж пандемія COVID-19. Як і спалах COVID-19, який швидко подолав міжнародні кордони, стійкість до антибіотиків названа проблемою, яка «не знає кордонів». Просте порівняння глобальних показників смертності від COVID-19 та антибіотикорезистентності свідчить, що від АМР зареєстровано на 130 000 смертей більше, ніж від коронавірусу[iii]. Крім того, лікарі прогнозують, що смертність через резистентність до антибіотиків до 2050 року різко збільшиться до 10 млн на рік. Тобто що три секунди внаслідок антибіотикорезистентності на планеті помиратиме одна людина[iv].

Що стосується економічного впливу, Міжнародний валютний фонд прогнозує надзвичайне фінансування через пандемію COVID-19 у розмірі 100 млрд доларів[v], при цьому економічні наслідки АМР тільки у США сягають 55-70 млрд доларів на рік[vi].

Головною причиною виникнення антимікробної резистентності (АМР) є зловживання та надмірне використання антибіотиків[vii]. Занепокоєння викликає той факт, що у багатьох країнах антибіотики легкодоступні, їх можна придбати без рецепта й застосовувати без призначення лікаря. Збільшує зростання розвитку АМР і недотримання пацієнтом повного курсу лікування антибактеріальними препаратами[viii].

Попри те що COVID-19 має не бактеріальну, а вірусну етіологію, пандемія значно підвищила загрозу зростання АМР. Дослідження, в якому взяло участь 3338 пацієнтів з COVID-19, засвідчило, що 71,8% пацієнтів приймали антибіотики, незважаючи на те, що лише 6,9% з них мали бактеріальну інфекцію[ix].

Збільшити стійкість до ліків може і надмірне використання антибіотиків для профілактики та лікування тварин у сільському господарстві – харчовий ланцюг є основним шляхом передачі резистентних до антибіотиків бактерій між популяціями тварин і людей. Наприклад, стійкі до ліків бактерії можуть залишатися на м’ясі тварин при його недостатній термічній обробці або з фекаліями тварин потрапляти на посіви. Так стійкі бактерії опиняються в кишківнику людини[x].

Поширенню резистентних мікроорганізмів сприяє погана профілактика та боротьба з інфекціями. Успіху в запобіганні та боротьбі з інфекцією можна досягти завдяки регулярному миттю рук, безпечному приготуванню їжі, уникненню тісного контакту з хворими людьми та вакцинації[xi].

Зростання АМР призводить до скорочення можливих варіантів лікування небезпечних інфекцій і є однією з найбільших загроз здоров’ю людства за всю його історію. Стійкість бактерій до впливу антибіотиків знижує їхню ефективність, унаслідок чого дедалі більше небезпечних інфекційних захворювань, таких як пневмонія, туберкульоз, сальмонельоз, гірше піддаються лікуванню. Згідно з інформацією Американського центру з контролю та профілактики захворювань (СDC), з 2013 року кількість інфекцій, стійких до антибіотиків, збільшилася на 30% – з 2 млн до 2,6 млн випадків[xii].

Ситуація в Україні також викликає занепокоєння. За даними МОЗ, кожен другий мешканець країни займається самолікуванням та приймає антибіотики, не потребуючи антибактеріальної терапії, кожен третій – використовує антибіотики проти вірусів[xiii].  Доступність антибіотиків, ігнорування правил антибактеріальної терапії та відсутність у населення знань про небезпечність АМР можуть стати причиною катастрофічної ситуації уже в найближчому майбутньому.

До подолання глобальної проблеми АМР долучається дедалі більше соціально відповідальних компаній. Серед них і фармацевтична компанія GSK, яка реалізує тристоронню стратегію, що ґрунтується на: розробці нових антибіотиків для лікування резистентних інфекцій; допомозі у забезпеченні раціональної антибактеріальної терапії; ефективному регулюванні поширення антибактеріальних препаратів і спостереженні за АМР. Вже втретє  GSK посідає перше місце серед інноваційних фармацевтичних виробників світу в загальному рейтингу Бенчмарку антимікробної резистентності – незалежному аналізі зусиль 30 світових компаній-лідерів фармацевтичної галузі у боротьбі з поширенням резистентних патогенів[xiv].

Важливою складовою боротьби світової спільноти з АМР є ініційоване GSK у 2002 році міжнародне дослідження антибіотикорезистентності Survey of Antibiotic Resistance (SOAR), до якого 2011 року долучилася і Україна. Це дослідження вивчає чутливість основних збудників позалікарняних інфекцій дихальних шляхів до антибіотиків та є незамінним інструментом для регулювання застосування антибактеріальних препаратів. Дані SOAR використовують для розробки та впровадження національних протоколів антибактеріальної терапії позалікарняних інфекцій верхніх та нижніх дихальних шляхів. В Україні SOAR був і залишається єдиним у своєму роді масштабним проектом, який надає надійну та науково обґрунтовану інформацію про рівень антибіотикорезистентності збудників негоспітальних інфекцій дихальних шляхів у регіоні. Опубліковані минулого року результати третього етапу дослідження SOAR 2016-2017 в Україні виявили подальше зростання резистентності основних збудників негоспітальних інфекцій дихальних шляхів до більшості досліджуваних молекул антибіотиків[xv]. Дані засвідчують, що проблема стійкості до антимікробних препаратів загострюється, а раціональне використання антибіотиків стає для України питанням національної безпеки.

GSK – один зі світових лідерів фармацевтичної індустрії, який займається науковими дослідженнями в галузі фармацевтики та охорони здоров’я, присвячує свою діяльність поліпшенню якості життя людей, допомагаючи людям робити більше, почуватися краще і жити довше.

Матеріал створено ТОВ «ГлаксоСмітКляйн Фармасьютікалс Україна».

Компанія GSK не несе відповідальності за зміст зовнішніх сайтів, на які посилається компанія GSK у своїх матеріалах.

Більше інформації про компанію GSK в Україні та світі можна отримати на сайті ua.gsk.com або звернувшись до ТОВ «ГлаксоСмітКляйн Фармасьютікалс Україна»: 02152, м. Київ, пр-т Павла Тичини, 1-В, тел. (044) 585-51-85.

[i] Antibiotic resistance: Key facts, adapted from: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/ detail/antibiotic-resistance. [Accessed September 2020].

[ii] Ofori-Asenso R. “When the Bug Cannot Be Killed”—The Rising Challenge of Antimicrobial Resistance. Litscher G, ed. Medicines. 2017;4(2):40.

[iii] Murray AK. The Novel Coronavirus COVID-19 Outbreak: Global Implications for Antimicrobial Resistance. Front Microbiol 2020;11:1020. doi:10.3389/fmicb.2020.01020.

[iv] Review on Antimicrobial Resistance (2016). Tackling drug-resistant infections globally: Final report and recommendations. https://amr-review.org/sites/default/files/160525_Final paper_with cover.pdf.

[v] International Monetary Fund (2020). How the IMF Can Help Countries Address the Economic Impact of Coronovirus. https://www.imf.org/en/About/Factsheets/Sheets/2020/02/28/how-the-imf-can-help-countries-address-the-economic-impact-of-coronavirus. [Accessed September 2020].

[vi] Li B, Webster TJ. Bacteria antibiotic resistance: New challenges and opportunities for implant-associated orthopedic infections. J Orthop

[vii] Antibiotic resistance: Key facts, adapted from: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/ detail/antibiotic-resistance. [Accessed September 2020].

[viii] Ayukekbong JA, Ntemgwa M, Atabe AN. The threat of antimicrobial resistance in developing countries: causes and control. Strategies, Antimicrobial Resistance and Infection Control (2017) 6:47.

[ix] Langford BJ, So M, Raybardhan S, et al. Bacterial co-infection and secondary infection in patients with COVID-19: a living rapid review and meta-analysis. Clin Microbiol 2020;S1198-743X(20)30423-7. doi:10.1016/j.cmi.2020.07.016.

[x] Ayukekbong JA, Ntemgwa M, Atabe AN. The threat of antimicrobial resistance in developing countries: causes and control. Strategies, Antimicrobial Resistance and Infection Control (2017) 6:47.

[xi] Antibiotic resistance: Key facts, adapted from: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/antibiotic-resistance [Accessed September 2020].

[xii] https://www.cdc.gov/drugresistance/about.html

[xiii] Міністерство охорони здоров’я України, 2016. Кожен має знати про ризики та формувати відповідальне ставлення до вживання антибіотиків.https://moz.gov.ua/article/news/kozhen-mae-znati-pro-riziki-ta-formuvati-vidpovidalne-stavlennja-do-vzhivannja-antibiotikiv

[xiv] Antimicrobial Resistance Benchmark 2021

https://accesstomedicinefoundation.org/media/uploads/downloads/5fb3fc8e4100a_2020-Methodology-for-2021-AMR-Benchmark.pdf

[xv] Journal of Antimicrobial Chemotherapy, Volume 75, Issue Supplement_1, April 2020. https://academic.oup.com/jac/issue/75/Supplement_1

Інші статті на цю тему

 • Капіталізація Ford вперше перевищила $100 млрд
  Новини

  Капіталізація Ford вперше перевищила $100 млрд

  Ринкова капіталізація автомобільного концерну Ford уперше в історії перевищила 100 млрд доларів. “Акції компанії підскочили в четвер на 5,7% – до 25,87 долара і досягнули ще одного максимуму за останні 20 років, перш ніж закритися на рівні 25,02 долара за акцію. На закритті торгів ринкова вартість впала до 99,99 млрд доларів”, – йдеться в повідомленні. […]

 • Tesla перенесла дату випуску пікапа Cybertruck
  Новини

  Tesla перенесла дату випуску пікапа Cybertruck

  Американська компанія Tesla зможе випустити з конвеєра перші електричні пікапа Cybertruck не раніше кінця першого кварталу 2023 року. Про це повідомляє Reuters із посиланням на джерело. Затримка пов’язана з тим, що Tesla змінює деякі характеристики та функції Cybertruck, щоб зробити пікап більш привабливим для покупців на тлі посилення конкуренції у цьому сегменті ринку. Очікується, що Tesla […]

 • Пивовари Heineken влаштували страйк вперше за 28 років
  Новини

  Пивовари Heineken влаштували страйк вперше за 28 років

  У Нідерландах працівники пивоварної компанії Heineken розпочали перший з 1994 року страйк, вимагаючи кращого колективного договору. “Співробітники Heineken страйкують на пивоварнях у Зотервоуді та Ден Бош. Це вперше з 1994 року страйкує персонал компанії. Вони припинили роботу на 24 години”, – йдеться у повідомленні. Співробітники постачальника безалкогольних напоїв Vrumona, який входить до групи Heineken, також […]

 • Україна у 2022 виплатить МВФ більше, ніж отримає
  Новини

  Україна у 2022 виплатить МВФ більше, ніж отримає

  У 2022 році Україна має виплатити МВФ близько 2,4 млрд доларів, свідчать дані на сайті фонду. Так, Україна зобов’язана виплатити МВФ 1 685,483 млн спецправ запозичення, що за курсом Національного банку становить близько 2,36 млрд доларів. Перший платіж МВФ запланований на 1 лютого у розмірі майже 43,6 млн СПЗ, ще 98,5 млн СПЗ Україна виплатить 4 лютого. […]

 • Суд заарештував акції заводу Більшовик
  Новини

  Суд заарештував акції заводу Більшовик

  Державне бюро розслідувань проводить розслідування у рамках справи щодо можливих зловживань посадових осіб Фонду держмайна України під час приватизації АТ Перший київський машинобудівний завод (ПКМЗ, раніше – завод Більшовик) у Києві. Про це повідомляється на сайті ДБР. “11 січня 2022 року слідчий суддя за клопотанням сторони звинувачення наклав арешт на 100% статутного капіталу Першого київського машинобудівного […]

 • Toyota утримує світове лідерство з продажу авто
  Новини

  Toyota утримує світове лідерство з продажу авто

  Японська компанія Toyota другий рік поспіль є світовим лідером із продажу автомобілів. Так, за 11 місяців 2021 року продажі компанії склали понад 9,5 млн автомобілів. Компанія Volkswagen, що перебуває на другому місці, звітувала про річні продажі близько 8,9 млн автомобілів. При цьому зазначається, що Toyota скоротила обсяги виробництва влітку та восени через дефіцит у постачанні […]

 • У НБУ оцінили зростання економіки у 2021 році
  Новини

  У НБУ оцінили зростання економіки у 2021 році

  Економіка України у 2021 році, за попередніми оцінками, зросла на 3,2%, повідомив голова Ради Національного банку Богдан Данилишин. “Водночас динаміка економічного відновлення в Україні суттєво загальмувалась, що знизило ефекти попиту на інфляційні процеси: зростання ВВП України у 2021 році становитиме, за попередніми оцінками, 3,2%, що не компенсує падіння економічної активності у 2020 році (-4,0% на рік), […]

 • Литва та Польща завершили будівництво газопроводу GIPL
  Новини

  Литва та Польща завершили будівництво газопроводу GIPL

  Завершено будівництво міжнародного газопроводу GIPL, який сполучає Литву та Польщу. Про це повідомив оператор газотранспортної системи Литви Amber Grid. Протяжність газопроводу становить 508 км. Його почали будувати у 2020 році. Вартість проекту 500 млн євро. Єврокомісія профінансувала понад 60% усіх робіт. Потужності за напрямом Польща-Литва становлять 2,4 млрд куб м на рік, а за напрямом Литва-Польща – […]

Читайте також

Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Українські фармкомпанії отримали можливість розвинути експорт в ЄС

Пандемія коронавірусу дозволила українським фармкомпаніям вийти на нові світові ринки – в ЄС і Азію. Про це розповів глава ради директорів Darnitsa Group Дмитро Шимків в інтерв’ю виконавчому директору Європейської бізнес асоціації Ганні Дерев’янко. Зокрема, брак лікарських препаратів виник через те, що Індія, яка є одним з основних постачальників сировини і ліків в країни ЄС, закрила кордон […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Нацбанк виграв суд щодо «Буковелю»

Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу Національного банку (НБУ) на рішення судів першої та апеляційної інстанцій, якими були розірвані договори іпотеки між НБУ і “Скорзонера” (Буковель). “За результатами розгляду Верховний Суд скасував рішення попередніх інстанцій та ухвалив нове, яким відмовив у позовних вимогах ТОВ “Скорзонера”, – повідомили в НБУ. За даними Держреєстру юросіб, кінцеві бенефіціари Скорзонера […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Автоконцерн Volkswagen відновлює роботу

Німецький автоконцерн Volkswagen оголосив, що відновлює виробництво машин після паузи в зв’язку з пандемією коронавіруса. Уже 20 квітня відкриється завод в Цвіккау, на якому зараз йдуть підготовчі роботи до випуску електромобілів ID3. Це буде перша спроба концерну з випуску електрокарів. Їх виробництво на цьому заводі планували почати в листопаді 2020 року і до 2022 року […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Інвестиції в ЦУМ склали $100 мільйонів

Для тих, хто випав з динамічного ритму столичного життя, буде цікаво дізнатися, що нарешті стали відомі дати відкриття ЦУМ. Згідно з інформацією, розміщеною на офіційній сторінці універмагу в соціальній мережі Facebook, усі бажаючі зможуть відвідати оновлений торговий центр уже 3-4 грудня поточного року. Нагадаємо, що реконструкція будівлі тривала протягом 4 років. У якості фірми-девелопера проекту […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Україна збільшила експорт шоколаду

Головними покупцями українського шоколаду в минулому році стали Казахстан, США і Білорусь. У 2018 році Україна поставила за кордон шоколаду на 171,3 млн доларів. Експорт зріс на 12,7% в порівнянні з 2017 роком. Основним імпортером українського шоколаду став Казахстан. У цю країну було поставлено шоколаду на 21,4 млн доларів. Друге місце в списку найбільших країн-імпортерів […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Hewlett Packard Enterprise придбав Cray Inc за 1,3 млрд доларів

Відбулася операція з продажу виробника одного з найшвидших комп’ютерів у світі, який здатний виробляти трильйони обчислень в секунду. Cray Inc був проданий за 1,3 млрд доларів, після цього його акції підскочили на 18%. Комп’ютери, які виробляє Cray Inc кілька разів входили в число 500 кращих суперкомп’ютерів світу і використовувалися для моделювання клімату та поліпшення прогнозу […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Google вперше розкрив доходи від YouTube і Cloud

Прибуток на акцію материнської компанії Google Alphabet в 4 кварталі виросла на 20% і істотно перевершила очікування аналітиків, але доходи, навіть зі зростанням на 17% не досягли оцінок. Акції Alphabet, які виросли на 3,48% до закриття понеділка, у вівторок знизилися на 4% до відкриття торгів. Інтернет-гігант повідомив про фінансові результати 4 кварталу і всього 2019 […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Компанія Facebook презентувала VR-гарнітуру

Компанія Facebook і фірма, яка їй належить Oculus продемонстрували VR-окуляри, які використовують голографію і плоску плівкову оптику, і виглядають як звичайні сонцезахисні окуляри. Прототип Facebook сам по собі характеризується як шолом віртуальної реальності, незважаючи на його схожість на звичайні окуляри. Настільки легкий прототип було можливо створити виключно за рахунок відмови від використання стандартної відбиваючої лінзи […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Працівники Google ще рік не ходитимуть в офіс

Співробітники американської компанії Google Inc. продовжать працювати дистанційно до липня 2021 року. Про це повідомило американське видання Wall Street Journal з посиланням на обізнані джерела. Дане рішення прийнято керівництвом компанії і торкнеться майже всіх з 200 тис. постійних співробітників. “Я сподіваюся, що це дасть вам гнучкість, необхідну для досягнення рівноваги між роботою і турботою про […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

BASF виведе на ринок гібрид пшениці

Про це перший віце-президент департаменту Agricultural Solutions BASF в Україні, Молдові та країнах Кавказу Лівіо Тедескі розповів на прес-конференції. “Ми плануємо представити новий гібрид в 2024 році на ринках Німеччини, Франції, Польщі, Великобританії та України. Український ринок дуже важливий для нас”, – сказав він. За словами Тедескі, використання гібрида має підвищити врожайність і знизити залежність […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Toyota і Suzuki уклали угоду про партнерство

Toyota придбає близько 5% акцій Suzuki на суму $ 907 млн, Suzuki купить папери Toyota на $ 453 млн. Японські автоконцерни Toyota і Suzuki уклали угоду про партнерство з метою розвитку співробітництва в різних технологічних областях, включаючи виробництво електромобілів. Про це йдеться в поширеній в середу спільній заяві компаній. Згідно з умовами партнерства, Toyota придбає […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Суд в Росії продовжив арешт фабрики Roshen

Російська влада дозволяє фабриці Roshen експлуатувати арештоване майно, але забороняє продавати його або здавати в оренду. Басманний суд Москви продовжив термін арешту, накладеного на українську кондитерську корпорацію Roshen в російському місті Липецьк. Про це повідомила прес-служба Roshen. Відзначається, що за клопотанням слідчого термін забезпечувального арешту, накладеного на 12 об’єктів нерухомості, продовжено до 13 червня 2019 […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Старт роботи проекту, а чи буде фініш

Росія реалізує спільний проект з Індонезією: будівництво нафтопереробного заводу «Тубан» і нафтотехнічного комплексу з установкою каталітичного крекінгу мазуту в Східній Яві. За проектом попередній загальний обсяг інвестицій може досягти 15 мільярдів доларів. Проектна потужність первинної переробки комплексу «Тубан» становить 15 мільйонів тонн нафти на рік. Сировину для нафтопереробного заводу заплановано імпортувати. Постачальниками виступлять супертанкери VLCC […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Alibaba купує платформу електронної комерції Kaola у NetEase за $ 2 млрд

Китайська компанія Alibaba домовилася про покупку платформи електронної комерції Kaola, орієнтованої на продаж імпортних товарів, у технологічній компанії з КНР NetEase. Вартість покупки становить 2 мільярди доларів. “Ця угода відкриває шлях для двох інтернет-компаній для подальшого визначення і вивчення можливостей ділового співробітництва”, – йдеться в повідомленні. Alibaba планує, що Kaola продовжить працювати самостійно під своїм […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Україні надали грант – 2,85 мільйонів доларів

До бюджету України було надано додаткові кошти. Фінанси надійшли від Міжнародного банку реконструкції та розвитку. Мета даного проекту цілком зрозуміла – надати допомогу об’єднаним територіальним громадам, на поліпшення ситуації з доступом уразливих груп населення до соціальних послуг. Повідомляється, що поширюється це на окремі райони Тернопільської та Одеської областей. Майже 3 мільйони гривень на допомогу! До […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

З України пішло $1,6 млрд інвестицій

Чистий відтік прямих іноземних інвестицій з України в першому кварталі 2020 року склав $1,6 млрд. Про це в п’ятницю, 26 червня, повідомив Національний банк. Відтік пов’язаний з вилученням реінвестованих доходів підприємств і компаній реального сектору економіки, відзначають в НБУ. Нацбанк уточнив, що обраховував обсяг прямих іноземних інвестицій за новою системою. За старою виходить чистий приплив […]

Далі
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com