Проблема стійкості бактерій до антибіотиків є однією з найсерйозніших загроз здоров’ю, продовольчій безпеці та розвитку людства. Подальше безконтрольне використання протимікробних препаратів може призвести до того, що вони втратять свою ефективність і повернуть людство в «доантибіотичну» еру. Звернути увагу на цю глобальну світову проблему покликаний щорічний Всесвітній тиждень раціонального використання антибіотиків, що триває з 18 до 24 листопада 2021 року під егідою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).
Цього року кампанія відбувається під гаслом Spread awareness, stop resistance – «Поширити обізнаність, зупинити резистентність». ВООЗ закликає максимально широко інформувати громадськість про те, що таке антимікробна резистентність (АМР) та її наслідки, демонструвати, як дії окремих осіб, сімей і фахівців впливають на поширення АМР.
Антибіотикорезистентність – здатність бактерій захищатися від антибіотиків – зростає в усіх країнах світу і може впливати на людей різного віку незалежно від географії[i]. Дедалі частіше вчені засвідчують появу «супербактерій», які виробили стійкість до всіх доступних антибіотиків[ii].
Зростаюча стійкість до антибіотиків може вплинути на суспільство подібним чи навіть більшим чином, ніж пандемія COVID-19. Як і спалах COVID-19, який швидко подолав міжнародні кордони, стійкість до антибіотиків названа проблемою, яка «не знає кордонів». Просте порівняння глобальних показників смертності від COVID-19 та антибіотикорезистентності свідчить, що від АМР зареєстровано на 130 000 смертей більше, ніж від коронавірусу[iii]. Крім того, лікарі прогнозують, що смертність через резистентність до антибіотиків до 2050 року різко збільшиться до 10 млн на рік. Тобто що три секунди внаслідок антибіотикорезистентності на планеті помиратиме одна людина[iv].
Що стосується економічного впливу, Міжнародний валютний фонд прогнозує надзвичайне фінансування через пандемію COVID-19 у розмірі 100 млрд доларів[v], при цьому економічні наслідки АМР тільки у США сягають 55-70 млрд доларів на рік[vi].
Головною причиною виникнення антимікробної резистентності (АМР) є зловживання та надмірне використання антибіотиків[vii]. Занепокоєння викликає той факт, що у багатьох країнах антибіотики легкодоступні, їх можна придбати без рецепта й застосовувати без призначення лікаря. Збільшує зростання розвитку АМР і недотримання пацієнтом повного курсу лікування антибактеріальними препаратами[viii].
Попри те що COVID-19 має не бактеріальну, а вірусну етіологію, пандемія значно підвищила загрозу зростання АМР. Дослідження, в якому взяло участь 3338 пацієнтів з COVID-19, засвідчило, що 71,8% пацієнтів приймали антибіотики, незважаючи на те, що лише 6,9% з них мали бактеріальну інфекцію[ix].
Збільшити стійкість до ліків може і надмірне використання антибіотиків для профілактики та лікування тварин у сільському господарстві – харчовий ланцюг є основним шляхом передачі резистентних до антибіотиків бактерій між популяціями тварин і людей. Наприклад, стійкі до ліків бактерії можуть залишатися на м’ясі тварин при його недостатній термічній обробці або з фекаліями тварин потрапляти на посіви. Так стійкі бактерії опиняються в кишківнику людини[x].
Поширенню резистентних мікроорганізмів сприяє погана профілактика та боротьба з інфекціями. Успіху в запобіганні та боротьбі з інфекцією можна досягти завдяки регулярному миттю рук, безпечному приготуванню їжі, уникненню тісного контакту з хворими людьми та вакцинації[xi].
Зростання АМР призводить до скорочення можливих варіантів лікування небезпечних інфекцій і є однією з найбільших загроз здоров’ю людства за всю його історію. Стійкість бактерій до впливу антибіотиків знижує їхню ефективність, унаслідок чого дедалі більше небезпечних інфекційних захворювань, таких як пневмонія, туберкульоз, сальмонельоз, гірше піддаються лікуванню. Згідно з інформацією Американського центру з контролю та профілактики захворювань (СDC), з 2013 року кількість інфекцій, стійких до антибіотиків, збільшилася на 30% – з 2 млн до 2,6 млн випадків[xii].
Ситуація в Україні також викликає занепокоєння. За даними МОЗ, кожен другий мешканець країни займається самолікуванням та приймає антибіотики, не потребуючи антибактеріальної терапії, кожен третій – використовує антибіотики проти вірусів[xiii]. Доступність антибіотиків, ігнорування правил антибактеріальної терапії та відсутність у населення знань про небезпечність АМР можуть стати причиною катастрофічної ситуації уже в найближчому майбутньому.
До подолання глобальної проблеми АМР долучається дедалі більше соціально відповідальних компаній. Серед них і фармацевтична компанія GSK, яка реалізує тристоронню стратегію, що ґрунтується на: розробці нових антибіотиків для лікування резистентних інфекцій; допомозі у забезпеченні раціональної антибактеріальної терапії; ефективному регулюванні поширення антибактеріальних препаратів і спостереженні за АМР. Вже втретє GSK посідає перше місце серед інноваційних фармацевтичних виробників світу в загальному рейтингу Бенчмарку антимікробної резистентності – незалежному аналізі зусиль 30 світових компаній-лідерів фармацевтичної галузі у боротьбі з поширенням резистентних патогенів[xiv].
Важливою складовою боротьби світової спільноти з АМР є ініційоване GSK у 2002 році міжнародне дослідження антибіотикорезистентності Survey of Antibiotic Resistance (SOAR), до якого 2011 року долучилася і Україна. Це дослідження вивчає чутливість основних збудників позалікарняних інфекцій дихальних шляхів до антибіотиків та є незамінним інструментом для регулювання застосування антибактеріальних препаратів. Дані SOAR використовують для розробки та впровадження національних протоколів антибактеріальної терапії позалікарняних інфекцій верхніх та нижніх дихальних шляхів. В Україні SOAR був і залишається єдиним у своєму роді масштабним проектом, який надає надійну та науково обґрунтовану інформацію про рівень антибіотикорезистентності збудників негоспітальних інфекцій дихальних шляхів у регіоні. Опубліковані минулого року результати третього етапу дослідження SOAR 2016-2017 в Україні виявили подальше зростання резистентності основних збудників негоспітальних інфекцій дихальних шляхів до більшості досліджуваних молекул антибіотиків[xv]. Дані засвідчують, що проблема стійкості до антимікробних препаратів загострюється, а раціональне використання антибіотиків стає для України питанням національної безпеки.
GSK – один зі світових лідерів фармацевтичної індустрії, який займається науковими дослідженнями в галузі фармацевтики та охорони здоров’я, присвячує свою діяльність поліпшенню якості життя людей, допомагаючи людям робити більше, почуватися краще і жити довше.
Матеріал створено ТОВ «ГлаксоСмітКляйн Фармасьютікалс Україна».
Компанія GSK не несе відповідальності за зміст зовнішніх сайтів, на які посилається компанія GSK у своїх матеріалах.
Більше інформації про компанію GSK в Україні та світі можна отримати на сайті ua.gsk.com або звернувшись до ТОВ «ГлаксоСмітКляйн Фармасьютікалс Україна»: 02152, м. Київ, пр-т Павла Тичини, 1-В, тел. (044) 585-51-85.
[i] Antibiotic resistance: Key facts, adapted from: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/ detail/antibiotic-resistance. [Accessed September 2020].
[ii] Ofori-Asenso R. “When the Bug Cannot Be Killed”—The Rising Challenge of Antimicrobial Resistance. Litscher G, ed. Medicines. 2017;4(2):40.
[iii] Murray AK. The Novel Coronavirus COVID-19 Outbreak: Global Implications for Antimicrobial Resistance. Front Microbiol 2020;11:1020. doi:10.3389/fmicb.2020.01020.
[iv] Review on Antimicrobial Resistance (2016). Tackling drug-resistant infections globally: Final report and recommendations. https://amr-review.org/sites/default/files/160525_Final paper_with cover.pdf.
[v] International Monetary Fund (2020). How the IMF Can Help Countries Address the Economic Impact of Coronovirus. https://www.imf.org/en/About/Factsheets/Sheets/2020/02/28/how-the-imf-can-help-countries-address-the-economic-impact-of-coronavirus. [Accessed September 2020].
[vi] Li B, Webster TJ. Bacteria antibiotic resistance: New challenges and opportunities for implant-associated orthopedic infections. J Orthop
[vii] Antibiotic resistance: Key facts, adapted from: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/ detail/antibiotic-resistance. [Accessed September 2020].
[viii] Ayukekbong JA, Ntemgwa M, Atabe AN. The threat of antimicrobial resistance in developing countries: causes and control. Strategies, Antimicrobial Resistance and Infection Control (2017) 6:47.
[ix] Langford BJ, So M, Raybardhan S, et al. Bacterial co-infection and secondary infection in patients with COVID-19: a living rapid review and meta-analysis. Clin Microbiol 2020;S1198-743X(20)30423-7. doi:10.1016/j.cmi.2020.07.016.
[x] Ayukekbong JA, Ntemgwa M, Atabe AN. The threat of antimicrobial resistance in developing countries: causes and control. Strategies, Antimicrobial Resistance and Infection Control (2017) 6:47.
[xi] Antibiotic resistance: Key facts, adapted from: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/antibiotic-resistance [Accessed September 2020].
[xii] https://www.cdc.gov/drugresistance/about.html
[xiii] Міністерство охорони здоров’я України, 2016. Кожен має знати про ризики та формувати відповідальне ставлення до вживання антибіотиків.https://moz.gov.ua/article/news/kozhen-mae-znati-pro-riziki-ta-formuvati-vidpovidalne-stavlennja-do-vzhivannja-antibiotikiv
[xiv] Antimicrobial Resistance Benchmark 2021
[xv] Journal of Antimicrobial Chemotherapy, Volume 75, Issue Supplement_1, April 2020. https://academic.oup.com/jac/issue/75/Supplement_1
В Росії кількість банків з іноземною участю впала до мінімуму за останні десять років. З початку 2024 року їх стало менше з 89 до 85 станом на жовтень, повідомляють росЗМІ, посилаючись на дані Центрального банку РФ. З цих 85 банків 78 мають універсальні ліцензії, а ще сім – базову, що обмежує їхні можливості, зокрема у […]
У 2024 році кількість мільярдерів у світі зросла на 204 особи, досягнувши 2769. За рік обсяг їхніх статків збільшився на два трильйони доларів. Про це повідомляє Oxfam. У середньому щодва тижні у світі з’являлося чотири нових мільярдери, а капітал усіх мільярдерів зростав на п’ять мільярдів сімсот мільйонів доларів щодня. За оцінками Oxfam, якщо ці темпи збережуться […]
Компанія Apple стала найдорожчим брендом у світі за підсумками другого року поспіль. Про це йдеться у щорічному дослідженні Brand Finance Global 500. Вартість бренду Apple за рік підвищилася на 11% – до $574,5 млрд. Компанія Microsoft, яка продемонструвала підйом на 35% (до $461,1 млрд), посіла друге місце. На третьому місці – компанія Google (+24%, до $413 млрд), […]
Ціни на цукор досягли найнижчого рівня за більш ніж три роки у понеділок, 20 січня на тлі новин про те, що Індія, другий за величиною виробник у світі, дозволить експорт одного мільйона метричних тонн цукру у поточному сезоні. У попередньому сезоні Нью-Делі не дозволяв експорт. Про це повідомляє Reuters. Рішення Нью-Делі стало несподіванкою для деяких трейдерів, […]
Російський суд постановив виплатити більше 2 млрд євро компенсації австрійському Raiffeisen Bank International. Про це повідомляє Reuters. Агенція зазначає, що це одне з найбільш значущих рішень проти західної компанії, яка досі працює в Росії. Рішення суду РФ також передбачає одну з найбільших на сьогодні виплат. Банк Raiffeisen заявив, що оскаржуватиме рішення та намагатиметься повернути частину грошей через […]
Азербайджан відновив постачання газу до Болгарії після тимчасової зупинки в січні через технічні причини. Про це повідомляє болгарський державний постачальник природного газу Булгаргаз. “Постачання газу до Болгарії за довгостроковим контрактом з Азербайджаном відновилися в неділю, 19 січня”, – мовиться в заяві. Як повідомлялося раніше, Булгаргаз оголосив, що з 7 січня Азербайджан тимчасово припинив постачання газу […]
Німецька KNDS Deutschland, виробник танків Leopard 2, офіційно відкрила спільне підприємство з однією з оборонних компаній України. Про це повідомив міністр стратегічних галузей промисловості Герман Сметанін. “Радий повідомити про офіційне відкриття спільного підприємства між KMW (KNDS Deutschland) та одним з українських оборонних підприємств”, – повідомив він. Новостворена компанія спеціалізуватиметься на обслуговуванні й ремонті військової техніки, поставленої німецькою компанією […]
Рада директорів російського Газпрома 28 січня в заочному форматі розгляне питання про ліквідацію представництв у Брюсселі (Бельгія) та Токіо (Японія). Про це інформує пресслужба компанії. Газпром практично втратив європейський ринок експорту. Після припинення транзиту газу через Україну, у Газпрому залишається єдина гілка до Європи – через Туреччину. Представництво у Бельгії створили наприкінці 2011 року і […]
Як стало відомо, представники української компанії «Авіалінії Антонова» прийняли рішення, і відкрили представництво в США. Територіально офіс компанії знаходиться в місті Х’юстоні штату Техас. Керівники представництва заявили про першого американського клієнта – це космічна корпорація Orbital ATK, яка замовила послугу транспортування супутника Al Yah 3. За словами віце-президента Orbital ATK Амера Хоурі це перший космічний […]
ДаліУ мережі ще не зникли всі жарти щодо вибухаючого під час використання Galaxy Note від виробника електроніки Samsung, як схожі неприємності виникли в американської компанії Apple. Фінансові втрати, у зв’язку з бракованими батареями окремої партії iPhone 6, не обіцяють бути настільки глобальними, як у південнокорейського конкурента, тим не менш, дефект однієї з останніх моделей телефону […]
ДаліУряд США має намір використовувати дані геолокації зі смартфонів користувачів для стеження за поширенням коронавірусу. З цією метою планується задіяти Facebook, Google та інші компанії. Дані заходи будуть реалізовані за участю фахівців з галузі охорони здоров’я. В уряд надійшла пропозиція про те, що за допомогою даних про координатах власників мобільних пристроїв на території США можна […]
ДаліУ американського нафтогазового гіганта Exxon Mobil видався один з найгірших років в його історії. З початку 2020 року акції Exxon впали на 45,36%, компанія втрачала гроші протягом трьох кварталів поспіль, а в серпні вони були виключені з еталонного індексу “блакитних фішок” Dow Jones Industrial Average, їх замінили акції технологічної компанії Salesforce.com. Крім того, пандемія COVID-19 […]
ДаліRenault Trucks бере учать у заходах, які присвячені Дням європейської спадщини-2019. Компанія відкриє свої двері для широкого загалу та покаже найбільшу у світі вантажівку, гордість Франції: Berliet T100. Renault Trucks прийматиме відвідувачів на своєму майданчику у Сент-Пріст поблизу Ліона в суботу, 21 вересня, з 10.00 до 17:50. Гості майданчика зможуть помилуватися однією з лише чотирьох […]
ДаліКомпанія McLaren представила гібридний спортивний автомобіль McLaren Artura. Автомобіль обладнаний 3-літровим V6 двигуном з подвійним наддувом і електричною батареєю. Загальна потужність спорткара становить 671 кінську силу, а крутний момент дорівнює 531 Нм. Спорткар McLaren Artura розганяється до 96 км/год за 3 секунди. Максимальна швидкість досягає 330 км/год. Автомобіль може проїхати 30,5 км на зарядженій батареї. […]
ДаліОдна із найбільших металургійних компаній світу ArcelorMittal має намір придбати італійське підприємство Ilva SpA разом з його структурними підрозділами. Така інформація надійшла від представників ArcelorMittal – передає український «Інтерфакс». Згідно джерела, сторони вже підписали угоду щодо зобов’язань стосовно майбутньої угоди. Також повідомляється, що до консорціуму покупців у майбутньому, до офіційного завершення операції, може приєднається італійська […]
ДаліКомпанія Ford оголосила про плани інвестувати $1,45 млрд в модернізацію двох заводів в Детройті і створення нових технологій, що дозволить додати 3000 нових робочих місць. Упор також робиться і на те, що модернізовані виробничі потужності дозволять в перспективі організувати складання електричних, автономних і спортивних автомобілів. Сума в розмірі $750 млн буде спрямовано на модернізацію заводу […]
ДаліКанцлер Німеччини Ангела Меркель оголосила про масштабне будівництво станцій підзарядки для електрокарів до 2035 року. Заява прозвучала в ході виступу канцлера на заводі Volkswagen в Цвіккау. Там запускається виробництво електромобіля ID.3 вартістю €30 тис. «Тепер ми можемо сказати, що Цвіккау є опорою сьогоднішнього німецького автопрому і його майбутнього», – заявила пані Меркель. «Наше завдання полягає […]
ДаліНімецький виробник спортивного одягу і аксесуарів Adidas продасть частину свого бізнесу. Про це журналістам повідомили в прес-службі компанії. Згідно із заявою, йдеться про підрозділ Adidas, що займається виробництвом товарів для гольфу (ключок, м’ячів), а це такі торгові бренди як TaylorMade, Adams Golf і Ashworth. Відомо, що їх новим власником стане один із структурних підрозділів інвестиційної […]
ДаліУ Київській області т.в.о. голови правління облгазу незаконно виписав премії на майже 10 мн гривень. Про це повідомило Бюро економічної безпеки України. Вказано, що мова йде про підприємство, яке підконтрольне підсанкційному олігарху Дмитру Фірташу. “Т.в.о. голови правління упродовж року, зловживаючи своїм службовим становищем, видав необгрунтований наказ про преміювання керівного складу компанії та виплати коштів на загальну суму […]
ДаліРозмір орендної плати за землі по Україні зріс до 19,28% від нормативної грошової оцінки, що на 43,95 млн грн дозволить додатково наповнити місцеві бюджети. Про це повідомляє Міністерство аграрної політики та продовольства України з посиланням на дані Держгеокадастру. Нагадаємо, що на Україну чекає стрімке зростання цін на землю – 10 тис. євро за 1 га. […]
ДаліЧерез блокаду кордону польськими фермерами Україна вже втратила 2 млрд злотих (500 млн доларів). Про це повідомив посол України в Польщі Василь Зварич у Facebook. “Через триваючу блокаду кордону Україна вже серйозно ослаблена, українська економіка вже втратила внаслідок блокади приблизно 2 млрд злотих. В умовах російської агресії це серйозний удар по обороні моєї країни, а отже […]
ДаліВ Україні набув чинності закон №101-IX, який декриміналізував фіктивне підприємництво. Документ офіційно опублікували в парламентському виданні Голос України. З Кримінального кодексу вилучили статтю 205 “Фіктивне підприємництво”, яка раніше передбачала штрафи до 85 тис. грн. Підвищено поріг ухилення від сплати податків, після якого можна притягнути до відповідальності згідно зі ст. 212 ККУ: значні розміри – 1000 […]
ДаліАукціонна комісія визначила умови продажу пакету акцій підприємства «Оснастка» у Нововолинську. Про це повідомили у Нововолинській міськраді. Заступник міського голови Олександр Громик взяв участь у засіданні аукціонної комісії для продажу об’єкта малої приватизації – пакету акцій підприємства «Оснастка». Розмір статутного капіталу товариства складає 73705,270 тис грн, а кількість акцій, запропонованих до продажу -147426647 шт.,що становить 50,0055%. Читайте […]
Далі