Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності

Новини

Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності

07.12.2021 Новини

Проблема стійкості бактерій до антибіотиків є однією з найсерйозніших загроз здоров’ю, продовольчій безпеці та розвитку людства. Подальше безконтрольне використання протимікробних препаратів може призвести до того, що вони втратять свою ефективність і повернуть людство в «доантибіотичну» еру. Звернути увагу на цю глобальну світову проблему покликаний щорічний Всесвітній тиждень раціонального використання антибіотиків, що триває з 18 до 24 листопада 2021 року під егідою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).

Цього року кампанія відбувається під гаслом Spread awareness, stop resistance – «Поширити обізнаність, зупинити резистентність». ВООЗ закликає максимально широко інформувати громадськість про те, що таке антимікробна резистентність (АМР) та її наслідки, демонструвати, як дії окремих осіб, сімей і фахівців впливають на поширення АМР.

Антибіотикорезистентність – здатність бактерій захищатися від антибіотиків – зростає в усіх країнах світу і може впливати на людей різного віку незалежно від географії[i]. Дедалі частіше вчені засвідчують появу «супербактерій», які виробили стійкість до всіх доступних антибіотиків[ii].

Зростаюча стійкість до антибіотиків може вплинути на суспільство подібним чи навіть більшим чином, ніж пандемія COVID-19. Як і спалах COVID-19, який швидко подолав міжнародні кордони, стійкість до антибіотиків названа проблемою, яка «не знає кордонів». Просте порівняння глобальних показників смертності від COVID-19 та антибіотикорезистентності свідчить, що від АМР зареєстровано на 130 000 смертей більше, ніж від коронавірусу[iii]. Крім того, лікарі прогнозують, що смертність через резистентність до антибіотиків до 2050 року різко збільшиться до 10 млн на рік. Тобто що три секунди внаслідок антибіотикорезистентності на планеті помиратиме одна людина[iv].

Що стосується економічного впливу, Міжнародний валютний фонд прогнозує надзвичайне фінансування через пандемію COVID-19 у розмірі 100 млрд доларів[v], при цьому економічні наслідки АМР тільки у США сягають 55-70 млрд доларів на рік[vi].

Головною причиною виникнення антимікробної резистентності (АМР) є зловживання та надмірне використання антибіотиків[vii]. Занепокоєння викликає той факт, що у багатьох країнах антибіотики легкодоступні, їх можна придбати без рецепта й застосовувати без призначення лікаря. Збільшує зростання розвитку АМР і недотримання пацієнтом повного курсу лікування антибактеріальними препаратами[viii].

Попри те що COVID-19 має не бактеріальну, а вірусну етіологію, пандемія значно підвищила загрозу зростання АМР. Дослідження, в якому взяло участь 3338 пацієнтів з COVID-19, засвідчило, що 71,8% пацієнтів приймали антибіотики, незважаючи на те, що лише 6,9% з них мали бактеріальну інфекцію[ix].

Збільшити стійкість до ліків може і надмірне використання антибіотиків для профілактики та лікування тварин у сільському господарстві – харчовий ланцюг є основним шляхом передачі резистентних до антибіотиків бактерій між популяціями тварин і людей. Наприклад, стійкі до ліків бактерії можуть залишатися на м’ясі тварин при його недостатній термічній обробці або з фекаліями тварин потрапляти на посіви. Так стійкі бактерії опиняються в кишківнику людини[x].

Поширенню резистентних мікроорганізмів сприяє погана профілактика та боротьба з інфекціями. Успіху в запобіганні та боротьбі з інфекцією можна досягти завдяки регулярному миттю рук, безпечному приготуванню їжі, уникненню тісного контакту з хворими людьми та вакцинації[xi].

Зростання АМР призводить до скорочення можливих варіантів лікування небезпечних інфекцій і є однією з найбільших загроз здоров’ю людства за всю його історію. Стійкість бактерій до впливу антибіотиків знижує їхню ефективність, унаслідок чого дедалі більше небезпечних інфекційних захворювань, таких як пневмонія, туберкульоз, сальмонельоз, гірше піддаються лікуванню. Згідно з інформацією Американського центру з контролю та профілактики захворювань (СDC), з 2013 року кількість інфекцій, стійких до антибіотиків, збільшилася на 30% – з 2 млн до 2,6 млн випадків[xii].

Ситуація в Україні також викликає занепокоєння. За даними МОЗ, кожен другий мешканець країни займається самолікуванням та приймає антибіотики, не потребуючи антибактеріальної терапії, кожен третій – використовує антибіотики проти вірусів[xiii].  Доступність антибіотиків, ігнорування правил антибактеріальної терапії та відсутність у населення знань про небезпечність АМР можуть стати причиною катастрофічної ситуації уже в найближчому майбутньому.

До подолання глобальної проблеми АМР долучається дедалі більше соціально відповідальних компаній. Серед них і фармацевтична компанія GSK, яка реалізує тристоронню стратегію, що ґрунтується на: розробці нових антибіотиків для лікування резистентних інфекцій; допомозі у забезпеченні раціональної антибактеріальної терапії; ефективному регулюванні поширення антибактеріальних препаратів і спостереженні за АМР. Вже втретє  GSK посідає перше місце серед інноваційних фармацевтичних виробників світу в загальному рейтингу Бенчмарку антимікробної резистентності – незалежному аналізі зусиль 30 світових компаній-лідерів фармацевтичної галузі у боротьбі з поширенням резистентних патогенів[xiv].

Важливою складовою боротьби світової спільноти з АМР є ініційоване GSK у 2002 році міжнародне дослідження антибіотикорезистентності Survey of Antibiotic Resistance (SOAR), до якого 2011 року долучилася і Україна. Це дослідження вивчає чутливість основних збудників позалікарняних інфекцій дихальних шляхів до антибіотиків та є незамінним інструментом для регулювання застосування антибактеріальних препаратів. Дані SOAR використовують для розробки та впровадження національних протоколів антибактеріальної терапії позалікарняних інфекцій верхніх та нижніх дихальних шляхів. В Україні SOAR був і залишається єдиним у своєму роді масштабним проектом, який надає надійну та науково обґрунтовану інформацію про рівень антибіотикорезистентності збудників негоспітальних інфекцій дихальних шляхів у регіоні. Опубліковані минулого року результати третього етапу дослідження SOAR 2016-2017 в Україні виявили подальше зростання резистентності основних збудників негоспітальних інфекцій дихальних шляхів до більшості досліджуваних молекул антибіотиків[xv]. Дані засвідчують, що проблема стійкості до антимікробних препаратів загострюється, а раціональне використання антибіотиків стає для України питанням національної безпеки.

GSK – один зі світових лідерів фармацевтичної індустрії, який займається науковими дослідженнями в галузі фармацевтики та охорони здоров’я, присвячує свою діяльність поліпшенню якості життя людей, допомагаючи людям робити більше, почуватися краще і жити довше.

Матеріал створено ТОВ «ГлаксоСмітКляйн Фармасьютікалс Україна».

Компанія GSK не несе відповідальності за зміст зовнішніх сайтів, на які посилається компанія GSK у своїх матеріалах.

Більше інформації про компанію GSK в Україні та світі можна отримати на сайті ua.gsk.com або звернувшись до ТОВ «ГлаксоСмітКляйн Фармасьютікалс Україна»: 02152, м. Київ, пр-т Павла Тичини, 1-В, тел. (044) 585-51-85.

[i] Antibiotic resistance: Key facts, adapted from: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/ detail/antibiotic-resistance. [Accessed September 2020].

[ii] Ofori-Asenso R. “When the Bug Cannot Be Killed”—The Rising Challenge of Antimicrobial Resistance. Litscher G, ed. Medicines. 2017;4(2):40.

[iii] Murray AK. The Novel Coronavirus COVID-19 Outbreak: Global Implications for Antimicrobial Resistance. Front Microbiol 2020;11:1020. doi:10.3389/fmicb.2020.01020.

[iv] Review on Antimicrobial Resistance (2016). Tackling drug-resistant infections globally: Final report and recommendations. https://amr-review.org/sites/default/files/160525_Final paper_with cover.pdf.

[v] International Monetary Fund (2020). How the IMF Can Help Countries Address the Economic Impact of Coronovirus. https://www.imf.org/en/About/Factsheets/Sheets/2020/02/28/how-the-imf-can-help-countries-address-the-economic-impact-of-coronavirus. [Accessed September 2020].

[vi] Li B, Webster TJ. Bacteria antibiotic resistance: New challenges and opportunities for implant-associated orthopedic infections. J Orthop

[vii] Antibiotic resistance: Key facts, adapted from: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/ detail/antibiotic-resistance. [Accessed September 2020].

[viii] Ayukekbong JA, Ntemgwa M, Atabe AN. The threat of antimicrobial resistance in developing countries: causes and control. Strategies, Antimicrobial Resistance and Infection Control (2017) 6:47.

[ix] Langford BJ, So M, Raybardhan S, et al. Bacterial co-infection and secondary infection in patients with COVID-19: a living rapid review and meta-analysis. Clin Microbiol 2020;S1198-743X(20)30423-7. doi:10.1016/j.cmi.2020.07.016.

[x] Ayukekbong JA, Ntemgwa M, Atabe AN. The threat of antimicrobial resistance in developing countries: causes and control. Strategies, Antimicrobial Resistance and Infection Control (2017) 6:47.

[xi] Antibiotic resistance: Key facts, adapted from: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/antibiotic-resistance [Accessed September 2020].

[xii] https://www.cdc.gov/drugresistance/about.html

[xiii] Міністерство охорони здоров’я України, 2016. Кожен має знати про ризики та формувати відповідальне ставлення до вживання антибіотиків.https://moz.gov.ua/article/news/kozhen-mae-znati-pro-riziki-ta-formuvati-vidpovidalne-stavlennja-do-vzhivannja-antibiotikiv

[xiv] Antimicrobial Resistance Benchmark 2021

https://accesstomedicinefoundation.org/media/uploads/downloads/5fb3fc8e4100a_2020-Methodology-for-2021-AMR-Benchmark.pdf

[xv] Journal of Antimicrobial Chemotherapy, Volume 75, Issue Supplement_1, April 2020. https://academic.oup.com/jac/issue/75/Supplement_1

Інші статті на цю тему

 • 1615390152 5787a0e67d3ac
  Новини

  В Україні сповільниться зростання цін – Нацбанк

  Національний банк прогнозує уповільнення інфляції до 18,7% за підсумками 2023 року. Про це повідомив голова НБУ Андрій Пишний на брифінгу з питань монетарної політики. Національний банк прогнозує уповільнення інфляції до 18,7% у 2023 році. Цьому сприятимуть збереження жорстких монетарних умов, зниження світової інфляції та слабкіший споживчий попит в умовах відключення електроенергії”, — повідомив Пишний. На […]

 • 2800025
  Новини

  Країни G7 назвали стелю цін на дизель із Росії – Bloomberg

  Країни G7 хотіли б встановити стелю цін на дизельне паливо з Росії в діапазоні від $100 до $110 за барель. Про це повідомило агентство Bloomberg з посиланням на джерело. “У G7 дали зрозуміти, що їх влаштовує, якщо Євросоюз (разом з G7 – ред.) встановить граничну ціну на експорт російського дизельного палива в діапазоні від $100 до $110 […]

 • bez nazvanyya 1
  Новини

  В Укрзалізниці повідомили, що буде з тарифами у 2023 році

  АТ Укрзалізниця за підсумками 2022 року отримала 10,8 мільярда гривень чистих збитків, цього року компанія очікує на збитки у розмірі 20,2 млрд грн. Збитки від пасажирських перевезень становлять 13,3 млрд. грн. Про це повідомляє прес-служба Укрзалізниці. Згідно з фінансовим планом на 2023 р., доходи очікуються на рівні 83,9 млрд грн, витрати – 107,9 млрд грн, EBITDA […]

 • 2798930
  Новини

  У Литві на 35% знизилося споживання газу

  У Литві споживання природного газу 2022 року знизилося більш ніж на третину. Про це повідомив оператор газових мереж Amber Grid. “У 2022 році Литва спожила 15,6 ТВтч газу, тобто на 35% менше, ніж у 2021 році, коли потреба країни в газі досягла 24 ТВтч, – уточнили в компанії. Зазначається, що скорочення пов’язане зі значним падінням виробництва добрив […]

 • bondar unian id63027 1300x820 1 1300x820
  Новини

  Завод Bayraktar в Україні: посол розповів про просування проекту

  Проект майбутнього заводу з виробництва Bayraktar TB2 в Україні завершено. Також сформовано всю необхідну правову базу. Про це заявив посол України у Туреччині Василь Боднар на брифінгу у Медіацентрі Україна. “На сьогодні сформовано всю правову базу, вже, як ви знаєте, ратифіковано відповідну міжнародну угоду, є компанія, яка зараз діє в Україні, вона завершила підготовку фізичного проекту… […]

 • bez nazvanyya
  Новини

  У Британії продали за один фунт компанію, часткою якої володів Абрамович

  Телекомунікаційна компанія Truphone у Британії, частка якої належала російському олігарху Роману Абрамовичу, продана двом європейським бізнесменам за один фунт стерлінгів. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна. Truphone куплено компанією TP Global Operations, власниками якої є бізнесмени Хакан Коч та Піррос Кусіос. Угоду схвалило міністерство у справах бізнесу, енергетики та промислової стратегії Великої Британії. Truphone отримала ліцензію від Управління […]

 • 2799301
  Новини

  Екс-міністр енергетики розкритикував регулятора за штрафи для обленерго

  Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), не врахувала об’єктивних факторів при накладенні штрафів на обленерго за недотримання графіків відключення світла. Таку думку висловив екс-міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель в ефірі телеканалу Еспресо. “Регулятор, він же політичний орган, який на сьогоднішній день накладає штрафи на ці компанії. […]

 • 630 360 1671100905 599
  Новини

  Регулятор оштрафував п'ять обленерго за недотримання графіків відключень

  Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), оштрафувала п’ять обленерго за “недотримання графіків відключень в умовах дефіциту електроенергії”. Рішення про накладення штрафів на ДПЕК Київські електромережі та Одеські електромережі було ухвалено на засіданні комісії. Ще три обленерго – Вінницяобленерго, Волиньобленерго та Чернівціобленерго – отримали аналогічні штрафи минулого тижня. На наступні […]

Читайте також

2029984
Новини

У США планують запровадити національну криптовалюту

Федеральна резервна система розглядає варіант введення національної цифрової валюти США, заявив глава американського аналога центробанку Джером Пауелл. Зараз ФРС оцінює вартість і вигоди проєкту для країни. Конгресмени-республіканці Френч Хілл і Білл Фостер цього літа вже закликали американський Центробанк ввести власну криптовалюту. Цей заклик був обумовлений тим, щоб США залишилися конкурентоспроможними в цій сфері, в умовах, […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

ФГВФО отримав від банків-банкрутів 8 млрд грн

За даними Фонду гарантування, за січень-листопад надходження до банків, що ліквідуються, склали 8 058,1 млн грн: 6 153,2 млн грн отримано від продажу активів; 1 345,3 млн грн – від погашення кредитів; 464,5 млн грн – від погашення цінних паперів; 95,1 млн грн – від оренди. Раніше ФГВФО повідомляв, що за 11 місяців надходження від […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

В перший клас за новими стандартами, ціною в 1 мільярд

На покращення початкової школи в Україні було виділено більше 1-го мільярда. Нові стандарти прийдуть до учнів вже в новому навчальному році. Про це стало відомо на конференції EdCamp Ukraine – 2018. Про нововведення заявила Міністр науки та освіти Лілія Гриневич. На її думку, кошти необхідно виділити з державного бюджету негайно, щоб оновити освітній простір. Вчителі […]

Далі
39 main
Новини

Що чекає економіку України після карантину — Криклій

Міністр інфраструктури Владислав Криклій заявив, що після завершення карантину в Україні очікується зростання економіки. Про це він сказав в інтерв’ю «Радіо Свобода». «Всі знаходяться в очікуванні. І країни інші. І великі компанії готуються. Тобто вони використовують карантин для того, щоб краще підготуватися. Ми очікуємо, що відразу після завершення карантину буде такий бум зростання. Зрозуміло, що […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

McDonald’s оголосив про продаж бізнесу у Росії

Американська корпорація McDonald’s оголосила про відхід з російського ринку і розпочала продаж свого бізнесу в РФ. “За більш ніж 30 років роботи в цій країні McDonald’s Corporation оголосила, що піде з російського ринку і почала процес продажу свого російського бізнесу”, – йдеться у повідомленні. Як причина такого рішення вказана гуманітарна криза, викликана війною в Україні, […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Італія оштрафувала Amazon на 1 млрд євро

Найбільшого у світі онлайн-ритейлера Amazon оштрафовано в Італії більш ніж на 1 млрд євро. Вказано, що це рішення ухвалене антимонопольним ринковим регулятором країни у зв’язку з порушенням статті 102 Договору про функціонування Євросоюзу, яка спрямована на запобігання зловживанням з боку компаній, які займають домінуюче становище на ринку. За твердженням регулятора, Amazon, користуючись домінуючим становищем, просуває […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Швейцарський банк UBS інвестує $200 млн у фінтех-стартапи

Швейцарський банк UBS повідомив про запуск нового фонду UBS Next, який буде використовуватися компанією для інвестицій в фінтех-стартапи та технологічні компанії в цілому. Обсяг фонду становить $ 200 млн. Установа фонду і наступні за цим інвестиції повинні допомогти банку з виконанням декількох ключових завдань розвитку. Серед них розвиток інноваційних цифрових технологій спільно з партнерами, модернізація […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Наступного року по країні запрацює мережа потужних електрозаправок

Цього року розпочнеться створення електричних заправок потужністю від 50 до 150 кВт. Про це заявив міністр інфраструктури Володимир Омелян в ефірі “5 каналу”. “Цього року приватна компанія запускає суперчарджери – електричні заправки з потужністю від 50 кіловат. Ми хочемо спільно ще з однією державною компанією в цьому році почати, а в наступному році завершити, установку […]

Далі
AB7D12C5 B541 48F1 B111 AD878774B17A
Новини

У Руанді мобільні підстанції заряджають телефони

У Руанді дуже часто в будинках відсутня електрика, тому кмітливі підприємці придумали портативні зарядні підстанції. За статистичними даними у 2017 році 72 людини зі 100 володіли мобільним телефоном, але лише 34% з них мали доступ до електрики. Мобільні кіоски стартапу ARED оснащені батареями, які заряджаються від сонця і можуть самі заряджати до 30 мобільних пристроїв […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Snap повідомила про зростання доходів на 66%, перевершивши всі прогнози Wall Street

Акції компанії Snap Inc. різко зростали в п’ятницю, компенсувавши зниження минулого тижня, так як інвестори позитивно оцінили її фінансовий звіт. Ключові цифри Snap за 1 квартал 2021 року За перші три квартали поточного року компанія Snap повідомила про беззбитковість на акцію, тоді як середні оцінки аналітиків зводилися до 6-процентному збитку на акцію. Доходи зросли на […]

Далі
gsmarena 002
Новини

Вперше за 25 років: у Netflix змінився CEO

Засновник найбільшого у світі сервісу потокового відео Netflix Рід Гастінгс залишив посаду головного виконавчого директора, яку обіймав протягом 25 років. Про це йдеться у звіті компанії. Зазначається, що бізнесмен залишиться у раді директорів і стане виконавчим головою Netflix. Операційний директор Грег Пітерс призначений на посаду co-CEO, яку він обійматиме разом із Тедом Сарандосом. “Співдиректорами тепер будуть […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Китайська Hesteel Group купить останній актив US Steel на території Європи

Китайська корпорація Hesteel Group, що працює в галузі металургії, повідомила про завершення операції з придбання європейського заводу американської компанії United States Steel Corporation. У актуальний час процес підписання відповідного договору знаходиться на завершальній стадії. Угода також отримала схвалення з боку європейських регулюючих органів. Нагадаємо, що в 2016 році, китайська Hesteel Group інвестувала в купівлю сербського […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Огляд друкованої преси від LDaily

Україна добилася арешту майна, що належало країні до анексії Криму, Біл Гейтс запропонував стягувати податки з роботів, а американське видання Consumer Reports визначило десятку найнадійніших автомобілів у світі. Якими новинами зустрічає нас новий робочий тиждень? Для тих, кому важливо залишатися в курсі останніх подій, – щоденний огляд преси від LDaily. Суд наклав арешт на націоналізоване […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Суд зупинив указ Трампа про заборону WeChat

Виконання указу президента США Дональда Трампа про припинення роботи китайського месенджера WeChat в країні з 20 вересня тимчасово призупинено Федеральним судом США. Про це повідомив американський телеканал CNN. На думку суду, указ порушує першу поправку до Конституції США про свободу слова. Суд визнав достатніми обґрунтування, надані позивачами, користувачами програми – про те, що указ порушує […]

Далі
755880686217890
Новини

У США компанії почали закачувати нафту в держрезерв

Через брак місця для зберігання нафти американські компанії почали складувати сировину у Національному стратегічному нафтовому резерві. “У цьому місяці 1,1 мільйона барелів було доставлено в Національний стратегічний резерв”, – пише агентство. Зазначається, що раніше в цьому місяці Міненерго США уклало з декількома компаніями контракти на оренду простору для зберігання близько 23 мільйонів барелів нафти. Більшу […]

Далі