Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності

Новини

Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності

07.12.2021 Новини

Проблема стійкості бактерій до антибіотиків є однією з найсерйозніших загроз здоров’ю, продовольчій безпеці та розвитку людства. Подальше безконтрольне використання протимікробних препаратів може призвести до того, що вони втратять свою ефективність і повернуть людство в «доантибіотичну» еру. Звернути увагу на цю глобальну світову проблему покликаний щорічний Всесвітній тиждень раціонального використання антибіотиків, що триває з 18 до 24 листопада 2021 року під егідою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).

Цього року кампанія відбувається під гаслом Spread awareness, stop resistance – «Поширити обізнаність, зупинити резистентність». ВООЗ закликає максимально широко інформувати громадськість про те, що таке антимікробна резистентність (АМР) та її наслідки, демонструвати, як дії окремих осіб, сімей і фахівців впливають на поширення АМР.

Антибіотикорезистентність – здатність бактерій захищатися від антибіотиків – зростає в усіх країнах світу і може впливати на людей різного віку незалежно від географії[i]. Дедалі частіше вчені засвідчують появу «супербактерій», які виробили стійкість до всіх доступних антибіотиків[ii].

Зростаюча стійкість до антибіотиків може вплинути на суспільство подібним чи навіть більшим чином, ніж пандемія COVID-19. Як і спалах COVID-19, який швидко подолав міжнародні кордони, стійкість до антибіотиків названа проблемою, яка «не знає кордонів». Просте порівняння глобальних показників смертності від COVID-19 та антибіотикорезистентності свідчить, що від АМР зареєстровано на 130 000 смертей більше, ніж від коронавірусу[iii]. Крім того, лікарі прогнозують, що смертність через резистентність до антибіотиків до 2050 року різко збільшиться до 10 млн на рік. Тобто що три секунди внаслідок антибіотикорезистентності на планеті помиратиме одна людина[iv].

Що стосується економічного впливу, Міжнародний валютний фонд прогнозує надзвичайне фінансування через пандемію COVID-19 у розмірі 100 млрд доларів[v], при цьому економічні наслідки АМР тільки у США сягають 55-70 млрд доларів на рік[vi].

Головною причиною виникнення антимікробної резистентності (АМР) є зловживання та надмірне використання антибіотиків[vii]. Занепокоєння викликає той факт, що у багатьох країнах антибіотики легкодоступні, їх можна придбати без рецепта й застосовувати без призначення лікаря. Збільшує зростання розвитку АМР і недотримання пацієнтом повного курсу лікування антибактеріальними препаратами[viii].

Попри те що COVID-19 має не бактеріальну, а вірусну етіологію, пандемія значно підвищила загрозу зростання АМР. Дослідження, в якому взяло участь 3338 пацієнтів з COVID-19, засвідчило, що 71,8% пацієнтів приймали антибіотики, незважаючи на те, що лише 6,9% з них мали бактеріальну інфекцію[ix].

Збільшити стійкість до ліків може і надмірне використання антибіотиків для профілактики та лікування тварин у сільському господарстві – харчовий ланцюг є основним шляхом передачі резистентних до антибіотиків бактерій між популяціями тварин і людей. Наприклад, стійкі до ліків бактерії можуть залишатися на м’ясі тварин при його недостатній термічній обробці або з фекаліями тварин потрапляти на посіви. Так стійкі бактерії опиняються в кишківнику людини[x].

Поширенню резистентних мікроорганізмів сприяє погана профілактика та боротьба з інфекціями. Успіху в запобіганні та боротьбі з інфекцією можна досягти завдяки регулярному миттю рук, безпечному приготуванню їжі, уникненню тісного контакту з хворими людьми та вакцинації[xi].

Зростання АМР призводить до скорочення можливих варіантів лікування небезпечних інфекцій і є однією з найбільших загроз здоров’ю людства за всю його історію. Стійкість бактерій до впливу антибіотиків знижує їхню ефективність, унаслідок чого дедалі більше небезпечних інфекційних захворювань, таких як пневмонія, туберкульоз, сальмонельоз, гірше піддаються лікуванню. Згідно з інформацією Американського центру з контролю та профілактики захворювань (СDC), з 2013 року кількість інфекцій, стійких до антибіотиків, збільшилася на 30% – з 2 млн до 2,6 млн випадків[xii].

Ситуація в Україні також викликає занепокоєння. За даними МОЗ, кожен другий мешканець країни займається самолікуванням та приймає антибіотики, не потребуючи антибактеріальної терапії, кожен третій – використовує антибіотики проти вірусів[xiii].  Доступність антибіотиків, ігнорування правил антибактеріальної терапії та відсутність у населення знань про небезпечність АМР можуть стати причиною катастрофічної ситуації уже в найближчому майбутньому.

До подолання глобальної проблеми АМР долучається дедалі більше соціально відповідальних компаній. Серед них і фармацевтична компанія GSK, яка реалізує тристоронню стратегію, що ґрунтується на: розробці нових антибіотиків для лікування резистентних інфекцій; допомозі у забезпеченні раціональної антибактеріальної терапії; ефективному регулюванні поширення антибактеріальних препаратів і спостереженні за АМР. Вже втретє  GSK посідає перше місце серед інноваційних фармацевтичних виробників світу в загальному рейтингу Бенчмарку антимікробної резистентності – незалежному аналізі зусиль 30 світових компаній-лідерів фармацевтичної галузі у боротьбі з поширенням резистентних патогенів[xiv].

Важливою складовою боротьби світової спільноти з АМР є ініційоване GSK у 2002 році міжнародне дослідження антибіотикорезистентності Survey of Antibiotic Resistance (SOAR), до якого 2011 року долучилася і Україна. Це дослідження вивчає чутливість основних збудників позалікарняних інфекцій дихальних шляхів до антибіотиків та є незамінним інструментом для регулювання застосування антибактеріальних препаратів. Дані SOAR використовують для розробки та впровадження національних протоколів антибактеріальної терапії позалікарняних інфекцій верхніх та нижніх дихальних шляхів. В Україні SOAR був і залишається єдиним у своєму роді масштабним проектом, який надає надійну та науково обґрунтовану інформацію про рівень антибіотикорезистентності збудників негоспітальних інфекцій дихальних шляхів у регіоні. Опубліковані минулого року результати третього етапу дослідження SOAR 2016-2017 в Україні виявили подальше зростання резистентності основних збудників негоспітальних інфекцій дихальних шляхів до більшості досліджуваних молекул антибіотиків[xv]. Дані засвідчують, що проблема стійкості до антимікробних препаратів загострюється, а раціональне використання антибіотиків стає для України питанням національної безпеки.

GSK – один зі світових лідерів фармацевтичної індустрії, який займається науковими дослідженнями в галузі фармацевтики та охорони здоров’я, присвячує свою діяльність поліпшенню якості життя людей, допомагаючи людям робити більше, почуватися краще і жити довше.

Матеріал створено ТОВ «ГлаксоСмітКляйн Фармасьютікалс Україна».

Компанія GSK не несе відповідальності за зміст зовнішніх сайтів, на які посилається компанія GSK у своїх матеріалах.

Більше інформації про компанію GSK в Україні та світі можна отримати на сайті ua.gsk.com або звернувшись до ТОВ «ГлаксоСмітКляйн Фармасьютікалс Україна»: 02152, м. Київ, пр-т Павла Тичини, 1-В, тел. (044) 585-51-85.

[i] Antibiotic resistance: Key facts, adapted from: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/ detail/antibiotic-resistance. [Accessed September 2020].

[ii] Ofori-Asenso R. “When the Bug Cannot Be Killed”—The Rising Challenge of Antimicrobial Resistance. Litscher G, ed. Medicines. 2017;4(2):40.

[iii] Murray AK. The Novel Coronavirus COVID-19 Outbreak: Global Implications for Antimicrobial Resistance. Front Microbiol 2020;11:1020. doi:10.3389/fmicb.2020.01020.

[iv] Review on Antimicrobial Resistance (2016). Tackling drug-resistant infections globally: Final report and recommendations. https://amr-review.org/sites/default/files/160525_Final paper_with cover.pdf.

[v] International Monetary Fund (2020). How the IMF Can Help Countries Address the Economic Impact of Coronovirus. https://www.imf.org/en/About/Factsheets/Sheets/2020/02/28/how-the-imf-can-help-countries-address-the-economic-impact-of-coronavirus. [Accessed September 2020].

[vi] Li B, Webster TJ. Bacteria antibiotic resistance: New challenges and opportunities for implant-associated orthopedic infections. J Orthop

[vii] Antibiotic resistance: Key facts, adapted from: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/ detail/antibiotic-resistance. [Accessed September 2020].

[viii] Ayukekbong JA, Ntemgwa M, Atabe AN. The threat of antimicrobial resistance in developing countries: causes and control. Strategies, Antimicrobial Resistance and Infection Control (2017) 6:47.

[ix] Langford BJ, So M, Raybardhan S, et al. Bacterial co-infection and secondary infection in patients with COVID-19: a living rapid review and meta-analysis. Clin Microbiol 2020;S1198-743X(20)30423-7. doi:10.1016/j.cmi.2020.07.016.

[x] Ayukekbong JA, Ntemgwa M, Atabe AN. The threat of antimicrobial resistance in developing countries: causes and control. Strategies, Antimicrobial Resistance and Infection Control (2017) 6:47.

[xi] Antibiotic resistance: Key facts, adapted from: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/antibiotic-resistance [Accessed September 2020].

[xii] https://www.cdc.gov/drugresistance/about.html

[xiii] Міністерство охорони здоров’я України, 2016. Кожен має знати про ризики та формувати відповідальне ставлення до вживання антибіотиків.https://moz.gov.ua/article/news/kozhen-mae-znati-pro-riziki-ta-formuvati-vidpovidalne-stavlennja-do-vzhivannja-antibiotikiv

[xiv] Antimicrobial Resistance Benchmark 2021

https://accesstomedicinefoundation.org/media/uploads/downloads/5fb3fc8e4100a_2020-Methodology-for-2021-AMR-Benchmark.pdf

[xv] Journal of Antimicrobial Chemotherapy, Volume 75, Issue Supplement_1, April 2020. https://academic.oup.com/jac/issue/75/Supplement_1

Інші статті на цю тему

 • Метінвест закупив 20 “швидких” для розвідників
  Новини

  Метінвест закупив 20 “швидких” для розвідників

  Головне управління розвідки отримало 20 автомобілів швидкої медичної допомоги, закуплених компанією Метінвест. Про це у суботу, 2 липня, повідомляє прес-служба Метінвесту. У прес-службі уточнили, що працюватимуть ці автомобілі, в основному, на Лисичанському напрямку, де ведуться запеклі бої. “Для того, щоб встигнути надати необхідну допомогу, потрібно швидко довезти зі стабілізаційного пункту до шпиталю, тому авто – […]

 • Норвегія знизить видобуток газу через страйк
  Новини

  Норвегія знизить видобуток газу через страйк

  Норвезька організація менеджерів і керівників (Lederne) не досягла угоди із профспілками про підвищення зарплат працівників видобувних компаній та оголосила страйк. Це призведе до скорочення добового експорту газу з Норвегії на 13%, повідомляє Bloomberg. На період страйку тимчасово зупиниться видобуток на трьох морських родовищах з 5 липня та ще на трьох – наприкінці тижня. У Lederne […]

 • Іран знизив ціни на нафту для конкуренції з РФ у Китаї
  Новини

  Іран знизив ціни на нафту для конкуренції з РФ у Китаї

  Іран збільшив розмір дисконту на нафту, що експортується, через конкуренцію з Росією на ключовому для обох країн ринку – в Китаї. Про це повідомляє агентство Bloomberg із посиланням на трейдерів. Сорти нафти Iranian Light та Iranian Heavy продаються приблизно на $10 за барель дешевше за ф’ючерси на Brent проти дисконту в $4-5 за барель до початку […]

 • У ЄС мають намір залучити €100 млрд на відновлення України
  Новини

  У ЄС мають намір залучити €100 млрд на відновлення України

  Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) пропонує структуру фінансування для відновлення України, яку раніше використовували під час пандемії COVID-19. Про це повідомило агентство Reuters із посиланням на відповідний документ. Зазначається, що ймовірний обсяг інвестицій складе 100 мільярдів євро. Трастовий фонд Євросоюз-Україна (EU GTF) прагнутиме отримати початкові внески у розмірі 20 мільярдів євро від країн співдружності та бюджету […]

 • Акції Газпрому дешевшають третій день поспіль
  Новини

  Акції Газпрому дешевшають третій день поспіль

  Акції російського газового монополіста Газпрому знижуються в ціні третій день. На Московській біржі акції Газпрому на 12.00 за часом Москви впали до 183 рублі (-4,9%), у п’ятницю папери втратили 7%, а минулого четверга – впали на 30,5%, з рівня в межах 298 рублів. “Папери вже оновили мінімум з листопада 2020 року після звісток, що річні загальні […]

 • У Лугано представлено український план розвитку “зеленої” енергетики
  Новини

  У Лугано представлено український план розвитку “зеленої” енергетики

  У ході конференції у швейцарському Лугано у понеділок, 4 липня, представлено план будівництва 30 ГВт “зеленої” енергетики України до 2032 року, повідомляється на сайті проекту. Він передбачає будівництво понад 30 ГВт потужностей “зеленої” енергетики, яка, зокрема, буде використана для виробництва “зеленого” водню. Згідно з планом, на відновлення, енергетичну незалежність та “зелений” курс української енергетики необхідно 130 млрд […]

 • Компанія Honor призупинила постачання пристроїв до РФ
  Новини

  Компанія Honor призупинила постачання пристроїв до РФ

  Китайська компанія Honor призупинила постачання пристроїв до Росії. При цьому офіційної заяви про вихід із російського ринку виробник електроніки не робив, повідомляють Ведомости з посиланням на джерела. Співрозмовники видання зазначили, що постачання пристроїв Honor до Росії призупинилося ще у березні. “Зараз китайська компанія шукає партнерів у Вірменії, Грузії і вже досягла домовленості в Узбекистані, щоб ввозити до […]

 • METRO Україна передала медичне обладнання дитячій лікарні «Охматдит» у рамках благодійної акції «METRO з українцями для дітей!»
  Новини

  METRO Україна передала медичне обладнання дитячій лікарні «Охматдит» у рамках благодійної акції «METRO з українцями для дітей!»

  Компанія METRO Україна передала Національній дитячій спеціалізованій лікарні «Охматдит» медичне обладнання, кошти на яке вдалося зібрати в рамках благодійної акції «METRO з українцями для дітей!». Соціальним партнером ініціативи став Міжнародний благодійний фонд «Українська Біржа Благодійності» (благодійна платформа dobro.ua), який у партнерстві з БФ «Свічадо» реалізували благодійний проект та передали важливе медичне обладнання у дитячу лікарню. […]

Читайте також

Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Акції Moderna подорожчали майже на 20% після новин про вакцину

Вакцина, розроблена біотехнологічнгою компанією Moderna, ефективна в 94,5% випадків. Такий результат показали проміжні результати третьої фази клінічних випробувань, повідомила сама компанія. На цій новині акції Moderna спрямувалися вгору. На премаркеті котирування компанії виросли більш ніж на 18%, піднявшись вище $ 105 за акцію. Для компанії така вартість котирувань – абсолютний максимум. З моменту виходу на […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Україна і Ізраїль зробили крок вперед щодо угоди про ЗВТ

Україна та Ізраїль завершили черговий етап підготовки угоди про зону вільної торгівлі (ЗВТ). Про це повідомила прес-служба Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. 26 квітня глави української та ізраїльської делегацій технічно парафували цю угоду між українським Кабміном і ізраїльським урядом. Це стало наступним кроком на шляху до його підписання. Нагадуємо, що трохи раніше перший віце-прем’єр […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

«Бориспіль» хочуть перетворити на вантажний хаб

Міжнародний аеропорт “Бориспіль” шукає інвестора для будівництва логістичного центру. Прес-служба аеропорту пояснила, що планується будувати не просто центр, а високотехнологічний вантажний хаб, який відповідатиме європейському рівню. Для його будівництва виділяють територію у другій літній зоні. «Бориспіль» дуже підходить для цієї мети, маючи вдалу інфраструктур і розташування. Але, як сказав в інтерв’ю виданню delo.ua Андрій Ярмак, […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Економіка України впаде на 45% – Світовий банк

Через війну економіка України скоротиться цього року на 45%. Про це йдеться в огляді Світового банку Перспективи світової економіки. Зазначається, що війна підірвала українську промисловість, призвела до руйнування інфраструктури та різкого скорочення населення. При цьому ВВР Росії, прогнозують у банку, скоротиться на 8,9%, що відображає різке падіння внутрішнього споживання та скорочення експорту. Удару по російській економіці також […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

У США вперше за три місяці зріс видобуток нафти

У США після трьох місяців зниження зріс добовий видобуток нафти. Згідно з даними Управління енергетичної інформації Міненерго США, за тиждень з 13 по 19 червня видобуток збільшився на 500 тисяч барелів – до 11 млн барелів на добу. За попередній тиждень добовий видобуток знизився на 600 тисяч барелів і з середини березня досяг 2,6 млн […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

TA Ventures інвестують в український проект

Компанія, що займається інвестиціями у сфері інноваційних технологій, – «TA Ventures» – готова вкласти гроші у розвиток українського бізнесу. Сума капіталовкладеннь становить 1 мільйон доларів. Проект, що привернув увагу венчурної корпорації належить Олегу Скрипниченко і Сергію Орлову: співзасновники «Modna Kasta». Суть стартапу, котрий отримав назву «eTahcki», полягає у розробці онлайн-платформи, яка спеціалізується на збуті вживаних […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Дочірня структура Sinopec закриє розробку чотирьох нафтових родовищ

Криза в нафтовій галузі крупно выдображується на світових компаніях, які спеціалізуються на цій галузі. Днями, дочірня компанія однієї  з найбільших китайських нафтових компаній Sinopec заявила про те, що закриє чотири нафтові родовища для того, щоб зменшити витрати і не понести збитків. Компанія має в своєму портфелі 70 родовищ, і на даний момент 4 з них […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Banca Monte dei Paschi di Siena SpA оголосив про план виходу зі стану банкрутства

Національний італійський банк Banca Monte dei Paschi di Siena SpA розробив пакет документів і систему заходів, що сприяють рентабельності і збільшенню прибутку фінансової установи, оголосивши план виходу зі стану банкрутства, повідомляє Інтерфакс. Реорганізувати банк розраховують протягом чотирьох років, з конкретним зазначенням часу виконання реальних кроків з подолання проблем. Такі дії передбачають скорочення штату співробітників і […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Глава Microsoft названий “людиною року” за версією видання The Financial Times

Генеральний директор однієї з найбільших IT-компаній світу Microsoft Сатья Наделла був названий “людиною року” за версією видання The Financial Times. Таке звання Сатья Наделла отримав за свої заслуги перед компанією і “особливе місце серед магнатів в сфері технологій”. У газеті підкреслили, що Сатья Наделла “повернув Microsoft назад на вершину компаній, що працюють в сфері технологій, […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Карім Чоудрі: Microsoft купила хмарну ігрову платформу PlayFab

Для створення ігрової платформи світового масштабу, для розширення хмарних функцій, для поліпшення ігрових хмарних рішень, для популяризації ігрового сервісу, для залучення нових клієнтів, для зміцнення лідерської позиції компанії, у зв’язку з ростом тенденції затребуваності хмарних технологій, як заявив Карім Чоудрі, корпоративний віце-президент по розробці ігор Microsoft, компанія придбала хмарну ігрову платформу PlayFab. Фінансова сторона угоди […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Таксі-сервіс Bolt з Естонії оцінили в $1,9 млрд

Компанія Bolt завершила черговий раунд фінансування, підвищивши свою вартість до €1,7 млрд ($1,9 млрд), повідомляє Bloomberg. Естонський конкурент Uber привернув €100 млн від британського фонду Naya Capital. Загальний обсяг інвестицій перевищив €300 млн. Naya інвестує в Bolt з 2019 року. У квітні місцеві ЗМІ повідомили, що Bolt запросила кредит від уряду через втрату доходу на […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Для економіки України тотальний карантин гірший за коронавірус, – Шмигаль

Повернення до тотального карантину може привести мати більш катастрофічні наслідки, ніж сама пандемія коронавірусу. Про це заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль на своїй сторінці в Facebook. “В Україні протягом минулого тижня зростала кількість хворих коронавірусом. Але тотальний карантин сьогодні може привести до більш катастрофічних наслідків, ніж просто коронавірус. Тому Україна перейшла на адаптивний карантин і […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Mercedes-Benz має намір скоротити більше 1 тис співробітників

Німецький виробник автомобілів Mercedes-Benz планує до кінця 2022 роки скоротити більше 1 тисячі співробітників, щоб знизити витрати для впровадження технологій, що відповідають новим екологічним стандартам щодо шкідливих викидів, повідомила компанія Daimler, що володіє Mercedes-Benz, в рамках Дня інвестора в Лондоні. Очікується, що за рахунок скорочення співробітників автовиробник зможе заощадити близько одного мільярда євро. Як відзначили […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Starbucks відкриє 12 тисяч нових кав'ярень

Американська компанія Starbucks Corporation має намір відкрити близько 12 тисяч нових кав’ярень у всьому світі. Реалізація проекту розрахована на 5 років, починаючи з 2017-го року. За словами представників міжнародної мережі, до 2021-го року вони планують збільшити кількість торгових точок на 48% – до 37 тисяч закладів. Варто звернути увагу, що розширення меж ринку дозволить компанії […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

Укрпошта пропонує підприємцям e-commerce особливі умови поштового обміну з Узбекистаном

Укрпошта розширює можливості електронної торгівлі з доставки відправлень в Узбекистан. З 1 листопада в рамках договору між національним поштовим оператором та поштою Узбекистану почне діяти спеціальний тариф на пересилання відправлень. Для підприємців вартість доставки посилки чи дрібного пакету консигнацією знижена на 50% за умови укладання угоди між юридичною особою та Укрпоштою. «Укрпошта надає можливість доставляти […]

Далі
Обізнаність допоможе вирішити проблему антимікробної резистентності
Новини

У Франції демонтують три тисячі антен Huawei

Французький оператор зв’язку Bouygues демонтує три тисячі антен мобільного зв’язку виробництва Huawei до 2028 року. “До 2028 року у нас більше не буде антен Huawei в густонаселених районах”, – заявив Олів’є Руса, президент Bouygues Telecom. За його словами, це передбачає демонтаж 3000 антен. Компанія Bouygues Telecom також прибере 5G антени Huawei в Страсбурзі, Бресті, Тулузі […]

Далі