Цікава зворотня практика українських підприємств з іноземними інвестиціями: не ми до європейців, а вони до нас їдуть вчитися, щоб потім поширювати набутий досвід у своїй країні. Така особливість стала відмінною рисою українсько-німецького Nexans, який зводить вже третій завод у Львівській області, випереджаючи за якістю товару усі компанії групи Elektrokontakt GmbH.
Розмова вийшла теплою і дружньою, зовсім не схожою на стандартне інтерв’ю із бізнесменом, особливо, коли йдеться про таку потужну компанію, як Nexans. Ексклюзивно для LDaily директор «Електроконтакт Україна», дочірньої компанії німецького підприємства Elektrokontakt GmbH, яке належить відомому французькому концерну Nexans, Гаврильчик Андрій Васильович розповів про те, як здобувалася згода засновників на будівництво третього заводу, чим українські інженери здивували інвесторів, і чому на німецьких заводах працюють виключно українці.
LD: Пане Андрію, розкажіть, будь-ласка, про плани та перспективи розвитку компанії «Електроконтакт Україна»? Можливо, невдовзі варто очікувати на четвертий завод?
Гаврильчик А. В. : Я пишаюся тим, що саме наше підприємство має дуже добру репутацію. Ми працюємо в Україні з 2007 року. Перший завод звели у місті Перемишляни, у 2011 році ми розпочали завод у місті Золочеві і ось зараз, у 2016 році, будуємо третій завод у місті Броди. Тож ми завжди рухаємось і маємо для того кілька причин.
Перша – це якісна продукція. Коли у 2007 році ми розпочали працювати над першим виробництвом, а у 2008 році почалася криза, і чи зможемо ми розвиватися було абсолютно незрозуміло. Тоді на підприємстві працювало до 100 осіб. І тим не менше ми показали, що ми в змозі виконувати замовлення, забезпечуючи якість продукції.
До речі щодо якості: компанія «Електроконтакт Україна» має найкращу репутацію у групі компаній «Elektrokontakt GmbH, заводи якої розташовані у багатьох країнах світу, – у Чехії, Словаччині, Китаї, Тунісі, Мексиці. І Україна поміж них вирізняється саме якістю виробничої ї продукції.
Друга – це фінансові показники. Йдеться не про рівень зарплати, яку в нас звикли порівнювати із зарплатнею у Євросоюзі, ні. А мається на увазі – продуктивність, з якою працюють робітники на виробництві і ефективність налагодження виробничих процесів. І та ж сама якість продукції. І саме комплекс цих показників робить нас привабливими і такими, що заслуговують на повагу.
Тому відповідаючи на запитання чи буде четвертий завод – сказати напевно не можу. До будівництва третього заводу ми підходили з іншою концепцією у порівнянні із тим, як ми робили це у перших випадках. Що мається на увазі? У першому і другому випадку підприємство працювало за схемою оренди приміщень, потім реконструкції і організації виробництва. На третьому заводі, у Бродах, було інакше. Ми запропонували керівництву збудувати новий сучасний завод. Ймовірність того, що нам це погодять дорівнювалася приблизно 10%-15%. Та й ми самі не дуже у це вірили, але нам вдалося переконати керівництво, що бродівське будівництво цього вартує, і почати успішно проектувати. Перша черга заводу має площу понад 20 тисяч квадратних метрів. І коли ми його запустимо, а ці 20 тисяч стануть успішними, тоді ми зможемо запустити і другу чергу, а це ще приблизно 15 тисяч квадратних метрів. Отже, якщо усі наші оптимістичні плани здійсняться, на наступні 5 років нам є чим займатися.
LD: Пане Андрію, наведіть приклад, який засвідчує, що українська продукція «Елетроконтакт-Україна», не поступається якістю іншим компаніям Elektrokontakt GmbH?
Гаврильчик А.В.: У нас сьогодні навчається керівник технічного відділу з Болгарії. Він приїхав до нас перейняти виробничий досвід, його вчать наші інженери, керівники технічного відділу. Йдеться про забезпечення виробничих процесів та про організацію. Таким чином він переймає український досвід, який поїде поширювати на виробничому підрозділі у Болгарії.
LD: Назвіть своїх конкурентів, українських чи світових, хто з них найпотужніший?
Гаврильчик А.В.: Насправді конкурентів доволі багато, на Львівщині, наприклад, є, але то конкуренти міжнародного ринку. В Україні – кожен має свої замовлення і тільки на замовлення виготовляє продукцію.
Щодо власне наших конкурентів – це компанія з іноземним капіталом, наприклад, Leoni, що теж на Львівщині, та ряд компаній на Закарпатті, наприклад «Форшнер-Україна».
LD: Як відбувається співпраця з державними органами?
Гаврильчик А.В.: Безумовно робота в Україні має свої особливості. І ми тут, розуміючи усі реалії, від самого початку зайняли певну позицію. Вона полягала у тому, що ми принципово не даємо хабарів. І це найпростіший шлях. Інколи з’являлися такі думки, «ну скільки ж можна ходити по одному і тому ж колу, може варто віддячити комусь і вже би все давно вирішили…». Але – ні. Ми дотримуємося взятих на себе принципів, і показуємо, якщо нас скеровують ходити по великому колу, то ми підемо по великому колу і зробимо.
Перш за все, ми працюємо у правовому полі і не відчуваємо жодних гріхів за собою. І якщо ми бачимо, що хтось має до нас претензії, то наполегливо відстоюємо свої права у суді. Ми впевнені у своїх діях та у своїй правоті, бо чітко дотримуємося усіх вимог, що передбачає чинне законодавство. Однак, якщо знаходяться якісь недопрацювання, ми чесно платимо штраф.
Хочу ще додати, що коли в нас виникла нестандартна ситуація і ми зрозуміли, що самі ради вже не дамо, ми звернулися з проханням про допомогу до львівського губернатора, який допоміг нам відстояти свої ж інтереси, просто маючи гарне мислення господарника.
LD: Хто працює на вашому виробництві, скільки іноземців чи українців?
Гаврильчик А.В.: Весь штат, який є у нас, це виключно українці, немає жодного іноземця, аж до генерального директора підприємства. Тим самим ми доводимо, що зі своїми питаннями ми справляємось самостійно на належному рівні і немає потреби когось залучати ззовні. Ми, звичайно, працюємо з колегами з інших країн, але це зовсім інша підтримка – виключно інформування та обмін досвідом. Юристів залучаємо тільки місцевих. До речі, зовсім недавно прийняли на роботу штатного юриста, львів’янина.
Хочу додати, що багато компаній з іноземними інвестиціями на ключові посади призначають іноземців, які мають позитивний досвід роботи десь в інших країнах. Чому вважається, якщо іноземець приїхав до України, то він буде краще справлятися зі своєю роботою, ніж українець? Я так не думаю. На мій погляд, українці цілком досвідчені люди, які можуть дати собі раду краще за будь-якого іноземця, тому я переконаний, що керівник має бути місцевий, який добре знає менталітет.
L.D.: Чи використовуєте ви у виробництві таємні унікальні технології? Якщо – так, як ви захищаєте право на них?
Гаврильчик А.В.: Стосовно виробничих технологій – є безумовно. Вони розробляються і німецькими і українськими інженерами. Так, тут є певні ноу-хау. А що стосується будівництва, це на сто відсотків український продукт, який розробили українські архітектори. Немає нічого такого чого би ми, українці, на місці не змогли реалізувати. Щодо нашого проекту, немає ніякої особливої думки з-за кордону. Усі ідеї – повністю наші.
Коли ми закінчили першу стадію проекту, їздили до Німеччини і презентували його там, показуючи завод, який би ми хотіли збудувати. Німецьке керівництво було приємно здивоване тим, що в Україні спроектовано на такому рівні, і скажу вам, що навіть не було ніяких запитань.
L.D.: Чому саме Львівщина? Які особливості привабили інвесторів для розвитку виробництва саме тут?
Гаврильчик А.Д.: Перша причина – це те, що близько кордон з Польщею. Друга, саме у нашому випадку, – логістика. Якщо подивитися на наші заводи, наприклад, у Перемишлянах, це 40-45 км від Львова, завод Золочеві, у напрямку Тернополя, це від Перемишлян 30 км, завод у Бодах, також десь 40-45 км від Золочіва у напрямку Києва. Тобто ми вибудували дуже зручний і логічний для роботи ланцюжок.
До того ж, перш ніж зайти сюди, інвестори вивчали можливість інвестування, де є достатньо людських ресурсів, достатня кількість кваліфікованих кадрів, вивчалися земельні ділянки і площі, де можна розпочати виробництво. Комплекс усіх цих переваг привів іноземну компанію саме сюди, до Перемишлян, які стали такою собі відправою точкою. А вже потім, перш ніж розвивати виробництво у Золочеві, ми їздили і до Івано-Франківської області, і до Тернопільської, і якраз у нашому випадку найбільш логічно було розмістити завод у Золочеві.
L.D.: Скільки усього людей залучено до роботи на ваших виробництвах зараз?
Гаврильчик А.В: Залучено чимало людей. У місті Перемишляни, на першому заводі, в нас працює понад 300 осіб. На другому, у Золочеві, станом на сьогодні ми маємо понад 1300 осіб, і на Бродівському виробничому підрозділі планується десь до 1500 осіб, і це лише перша черга. Якщо буде прийнято рішення про будівництво другої черги виробництва у Бродах, то це додатково ще приблизно 1000 робочих місць. Тобто у цілому Бродівський виробничий підрозділ за усіма оптимістичними прогнозами дасть приблизно до 2500 робочих місць.
L.D.: Чи займалася компанія-засновник вибудовуваням комплексного захисту інвестицій в Україні? Я маю на увазі стратегічне планування захисту?
Звичайно, проблеми в Україні є і будуть. І відомо було, що є ряд проблем в державі, але з другого боку хочу сказати, що в кожній країні є своя специфіка і ряд своїх проблем. І знаєте, як кажуть, вовків боятися у ліс не ходити. Звичайно, це певні ризики, але вони передбачаються і страхуються. Завжди ведеться попередній моніторинг. Наприклад, у німецькій компанії є ряд представництв, які досліджують ситуацію в країнах, а передбачувані ризики, про які я вже зазначив, відображаються в установчих документах, які, у свою чергу, ретельно опрацьовуються. Безпосередньо робота організована таким чином, щоб усі ці ризики передбачити і максимально убезпечитися.
Спілкувалась Жанна Гаращук
На торгах вартість акцій американської компанії Apple досягла нового історичного максимуму на фоні передявленої презентації гарнітури віртуальної реальності. Про це свідчать дані Нью-Йоркської фондової біржі. Зазначється, що акції компанії розійшлися вже на $3,24 (1,79%), до рівня $184,19. Попередній рекорд було встановлено в січні 2022 року. З початку року вартість цінних паперів Apple зросла на 40%. […]
За підсумками травня міжнародні резерви України зросли на 3,8% до 37,3 млрд доларів та оновили максимум за 11 років. Більший обсяг було зафіксовано лише в серпні 2011 року, повідомляє Нацбанк. “Міжнародні резерви збільшилися завдяки стійким та ритмічним надходженням від міжнародних партнерів, що перевищили чистий продаж валюти Національним банком та боргові виплати країни в іноземній валюті”, – […]
Американський автоконцерн Ford відкликає понад 125 тисяч позашляховиків Escape, пікапів Maverick і позашляховиків Lincoln Corsair, оскільки з їх двигунів може витікати рідина, що своєю чергою може призвести до займання. Про це повідомляє CNN. Автомобілі, що відкликаються, є гібридними або плагін-гібридними версіями (можна підзаряжати від звичайної домашньої розетки або від спеціального зарядного пристрою). Через проблему з 2,5-літрових бензинових […]
Вартість будівництва нової ГЕС на Каховському водосховищі може коштувати близько $1 млрд. Про це напередодні повідомило Мінекономіки. “Ціна будівництва нової ГЕС може коштувати близько $1 млрд, оскільки мова йде не тільки про встановлення нових гідроагрегатів, а про відновлення цілісності величезної греблі. Лише на відновлення дамби піде щонайменше п’ять років і кумулятивний ефект гуманітарних та екологічних наслідків підриву […]
За підсумками травня надходження скрапленого природного газу (СПГ) із терміналів до газотранспортної системи Європи сягнули рекордних 12,16 млрд куб. м. Про це свідчать дані Gas Infrastructure Europe (GIE). Попередній максимум було встановлено у квітні 2023 року. Загалом у січні-травні 2023 року надходження СПГ становлять близько 56,2 млрд куб. м – на 7% більше, ніж за аналогічний період […]
Компанія Метінвест повністю перебудовувала свій бізнес після початку повномасштабной війни Росії проти Украині. Зараз її підприємства відновлюють виробництво і планують виробляти DRI-продукцію (вуглецево-нейтральну сталь) на відбудованих заводах у Маріуполі. Про це сказав СЕО Метінвесту Юрій Риженков. “Чорноморські порти, через які компанія експортувала продукцію, заблокували росіяни. Тож Метінвест вибудував нову логістику з нуля – нині більша частина перевезень […]
російська квота видобутку нафти в рамках домовленостей у форматі ОПЕК+ у 2024 році зменшиться на 650 тисяч барелів на добу. Це випливає з рішень, ухвалених на зустрічі представників країн ОПЕК+ у Відні, повідомляє російська служба Радіо Свобода. Водночас російський віцепрем’єр Олександра Новак зазначив, що рф не відмовляється від добровільного зобов’язання видобувати на 500 тисяч барелів нафти […]
Світові ціни на продукти харчування знизились у травні до найнижчого рівня за два роки на тлі значного падіння котирувань на більшість зернових, рослинних олій та молочних продуктів. Про це повідомила Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО). Так, базовий індекс світових цін на продовольчі товари у травні становив у середньому 124,3 пунктів, що на 2,6% менше, ніж […]
В “Yakamoz Yag Sanayi ve Ticaret Anonim Sirketi” уклали угоду з “Altinyag Kombinalari Anonim Sirketi”. Акціонер Херсонгаз і Кременчукгаз придбав завод з переробки зерна в Туреччині. Нагадуємо, що турецька компанія є власником мультизернового заводу з переробки в турецькому Ізмірі. Нова компанія надасть нові можливості ГК “Співдружність”. А саме, досягти росту, що стосується обслуговування покупця в […]
ДаліIntel Corp. продає південнокорейський SK Hynix Inc. підрозділ в сфері випуску чіпів пам’яті NAND і пристроїв зберігання даних за $ 9 млрд. Угода включає в себе операції з виробництва чіпів NAND для SSD-накопичувачів, NAND-компонентів і напівпровідникових пластин, йдеться в прес-релізі Intel. SK Hynix отримає в тому числі і підприємство з випуску чипів NAND в китайському […]
ДаліМіністр праці Німеччини Хьюбертус Хейл сказав, що його все більше турбує ситуація в конгломераті Thyssenkrupp після того, як компанія втратила своїх топ-менеджерів під тиском акціонерів заради цілей реструктуризації. «Ми уважно стежимо за ситуацією в Thyssenkrupp зі зростаючою стурбованістю», – сказав він в середу агентству Reuters, закликавши менеджерів зберегти компанію та робочі місця в Німеччині. «Усі […]
ДаліВідеохостинг YouTube попередив, що буде видаляти відео, що містять недостовірні або вводять в оману дані про вакцину від COVID-19 і вакцинації. Про це повідомило агентство Reuters з посиланням на заяву YouTube. Видаленню підлягатиме весь контент, зміст якого суперечить даним національних систем охорони здоров’я або Всесвітньої організації охорони здоров’я. Так, наприклад, будуть видалятися відео з твердженнями […]
ДаліСпілка українських підприємців (СУП) сформулювала 10 основних вимог до українських владних структур, що стосуються реформування сфери підприємницької діяльності. Відповідний документ був одноголосно підтриманий на загальних зборах членів Спілки. На сайті організації зазначено: «Цей перелік є фактично «дорожньою картою» для наших законодавців і реформаторів. До переліку увійшли законодавчі ініціативи, що регулюють податкову політику, трудову діяльність, роботу […]
ДаліКондитерська корпорація Roshen виплатить 1,3 мільярда гривень дивідендів за 2014-15 роки. Про це розповів президент компанії В’ячеслав Москалевський. За його словами, 382 мільйони гривень дивідендів вже виплачено і до кінця року буде погашена повна сума. Що стосується дивідендів за 2016 рік, їх виплата поки не почалася. У Roshen кажуть, що після ліквідації Маріупольської кондитерської фабрики, […]
ДаліУкраїна відтепер може бути задоволена виробництвом пива та солоду. За 7 місяців 2018-го, було випущено 111 мільйонів декалітрів пива і 204,9 тисяч тонн солоду – це на 2,9 та 6,6 процентів більше, ніж за 2017 рік (за аналогічний період, звичайно). Цю інформацію з гордістю повідомив представник галузевого об’єднання пивоварів (Укрпиво) Г. Коренькова. За її словами, […]
ДаліВчора, 29 січня 2018 року, керівники Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» і представники американсько-японської компанії Westinghouse Electric Company підписали нову угоду. Предмет даного документа — поставка ядерного палива для українських атомних енергетичних реакторів. Період поставки – 2021-2025 рр. Новий документ розширює умови поставки ядерного палива на шість реакторів. За словами представників Westinghouse, новий […]
ДаліНа думку експертів ринок Китаю є досить важливим для українського виробника. Передбачається, що товарообіг між країнами в найближчі 5-ти років може стати масштабніше і дійти до двадцяти млрд доларів США щороку, з восьми. Повідомляється, що всього за 8 місяців поточного року, товарообіг між країнами зріс на 21 відсоток – це 6 мільярдів доларів США, про […]
ДаліРівень безробіття в Японії за травень зріс на 0,3% в порівнянні з попереднім місяцем, до 2,9% від працездатного населення. Про це повідомило міністерство внутрішніх справ і зв’язку країни. Це максимальний рівень з травня 2017 року. У порівнянні з травнем 2019 року показник зріс на 0,5%. Загальна кількість безробітних в травні підвищилася на 10,7% до квітня, […]
ДаліУ січні-вересні підприємство збільшило чистий прибуток в 29,5 разу в порівнянні з аналогічним періодом 2017 року. Державне підприємство Антонов за підсумками роботи в січні-вересні 2018 року збільшило чистий прибуток за українськими стандартами бухгалтерського обліку в 29,5 разів порівняно з аналогічним періодом 2017 року – до 848,21 млн грн. Зазначається, що чистий дохід підприємства за підсумками […]
ДаліСША в березні поточного року імпортували з Ірану нафту і нафтопродукти загальним обсягом 1,03 млн барелів. Про це свідчать дані Управління енергетичної інформації Міненерго США (EIA). Ця поставка стала другою з 1991 року, коли США припинили імпорт іранської нафти. За даними EIA, ще одна поставка нафти і нафтопродуктів з Ірану зареєстрована в жовтні 2020 року. Її обсяг […]
ДаліПершим спільним проєктом команди METRO Україна разом з креативною агенцією IAMIDEA стала рекламна кампанія «Більше – це менше», що сміливо заявила основні тези “ОПТОКУЛЬТУРИ”. «METRO завжди був беззаперечним лідером серед місць для великих закупок кінцевих споживачів та надійним партнером для професійних клієнтів. І настав час перейти на наступний рівень в нашій комунікації, що відображала б […]
ДаліНа даний момент Литва інвестувала в економіку України $182 млн. У 2019 року зростання склало $32 млн. «За 9 місяців 2019 товарообіг між Литвою і Украною виріс на 37,1% і досяг $1 млрд 155,4 млн. Експорт в Литву виріс на 25,1% і склав $309,9 млн, а імпорт литовських товарів в Україну досяг $845,5 млн і […]
ДаліPayPal Holdings Inc знаходиться в пошуку подальших придбань після недавнього поглинання iZettle, шведського стартапу, за $2,2 млрд, в самій великій угоді з платіжною компанією США. «У нас є здоровий баланс, і ми готові докласти всіх зусиль для того, щоб купувати більше компаній», – сказав президент і головний виконавчий директор Ден Шульман в німецькій щоденній газеті […]
ДаліУ січні 2020 року кількість авіарейсів, які обслуговує Украерорух, зросла на 6,8%, зокрема завдяки зростанню кількості транзитних перевезень через Україну. Про це повідомляє пресслужба Міністерства інфраструктури. «Кількість польотів у повітряному просторі України збільшується, що є позитивною тенденцією розвитку ринку. Працюємо далі над розвитком транзитного потенціалу та модернізацією аеронавігаційної системи України», — повідомив керівник Украероруху Андрій […]
Далі