Не встигли ущухнути пристрасті навколо запровадження (з 01.03.2017) нової форми податкової накладної із обов’язковим зазначенням коду товарів (за УКТ ЗЕД) або коду послуг (за ДКПП), як для платників податків на додану вартість вигадали інше випробування: впровадження (з 01.04.2017 по 01.07.2017) тестового періоду призупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування або як його назвали – «блокування реєстрації податкової накладної».
Цей механізм передбачає можливість зупинення реєстрації податкових накладних у тому разі, якщо ці податкові накладні будуть відповідати певним критеріям ступеню ризиків. Такий моніторинг відповідності окремих податкових накладних ступеню ризиків, за задумом законотворця, має здійснюватися автоматично (за допомогою програмного забезпечення), а самі критерії визначатимуться Міністерством фінансів України. Проте минула вже третя декада березня 2017 року, а критерії ступеня ризиків досі не оприлюднені та не надані для обговорення і проведення консультацій з громадськістю.
Основною ідеєю запровадженого механізму «блокування реєстрації податкової накладної» є те, що така система має ефективно протидіяти шахрайству з податковим кредитом недобросовісних платників податків: так звані «скрутки», за умови застосування яких відбувається трансформація одного товару в інший товар або послугу.
У повній мірі механізм зупинення реєстрації податкової накладної почне діяти з 01.07.2017. У спрощеному вигляді він передбачає наступне:
Основним наслідком «блокування податкової накладної» є те, що покупець товару (послуги) не отримує податковий кредит, і, як результат, має менший ліміт для реєстрації наступних податкових накладних та збільшення зобов’язань щодо сплати податку до бюджету. Протягом тестового періоду фактичне зупинення реєстрації не відбувається: платники лише інформуються про визначені критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для такого зупинення. Але ідея ідеєю, а як щодо реалій?
Нагадаємо, що у рамках попередньої публікації ми вже торкалися проблеми сучасного застосування «Податкового кодексу України», яка полягає в ускладненій процедурі застосування кодів УКТ ЗЕД та ДКПП під час складання податкових накладних. Станом на сьогодні це питання вирішене лише частково шляхом введення умовних кодів товарів для таких категорій як нерухомість, тепло, вода та повітря.
Зрозуміло, що співставлення кодів УКТ ЗЕД та ДКПП за отриманими і виданими податковими накладними, з великою вірогідністю, буде одним із значущих критеріїв для «блокування реєстрації податкової накладної». Просте порівняння таких кодів є недоцільним та навіть – небезпечним з огляду на значну кількість їх комбінаторних поєднань у кінцевому продукті (як продукції так і послуг), що можна вважати істотним ризиком для платників реального сектору економіки.
Так, наприклад, під блокування може потрапити податкова накладна суб’єкта господарювання, виписана по операціям з надання послуг із догляду за тілом з відповідним кодом ДКПП. Причина – для надання такої послуги купувалося пиво, яке є, між іншим, підакцизним товаром. А це – лише операція із надання однієї із стандартних процедур SPA-салонів.
Інший приклад – це продаж товару, закупівля якого відбулася до впровадження системи електронного адміністрування ПДВ або у неплатників ПДВ. Інформація щодо такої закупівлі відсутня в інформаційних базах ДФС, що також може бути розцінене як продаж нереально одержаного товару. Існує ще один розповсюджений приклад, коли при застосуванні алгоритму «блокування реєстрації податкових накладних» можливі негативні наслідки. Йдеться про отримання передплати за товари, які платник планує постачати в наступних звітних періодах та які, на момент її отримання, ще відсутні у такого платника (придбання такого товару буде відбуватися у наступних податкових періодах).
З урахуванням усього вищезазначеного, постає питання: які критерії, окрім кодів УКТ ЗЕД та ДКПП, є доцільними для застосування в алгоритмі «блокування реєстрації податкової накладної»?
Оскільки Державна фіскальна служба України при відпрацюванні нереальних господарських операцій використовувала такі показники як наявність трудових та матеріальних ресурсів, зміна посадових осіб підприємства, сума сплачених податків за певний попередній період, то цілком логічно передбачити, що дані критерії в певній мірі знайдуть відображення у критеріях, що будуть закладені в механізм зупинення реєстрації податкової накладної. Але також потрібно зважати на певні галузеві відмінності. Таким чином, сфера надання послуг є менш матеріаломісткою, ніж сфера виробництва. Те саме можна сказати і про наявні трудові ресурси. Від критеріїв оцінки ризиків, сформованих Міністерством фінансів України, та алгоритмів їх реалізації залежить захист як вітчизняного виробника, так і інвестора.
Оскільки 2 квартал 2017 є тестовим щодо призупинення реєстрації податкової накладної як для органів виконавчої влади, так і для платників податків, є певна надія, що критерії та алгоритми механізму «блокування податкової накладної» будуть відпрацьовані та застосовуватися лише при наявності маніпуляцій чи здійсненні нереальних господарських операцій.
В іншому випадку,
питання «блокування податкових накладних», мабуть, буде стосуватися майже всіх платників податку на додану вартість: одних – в частині зупинення реєстрації податкових накладних, інших – в частині недоотримання податкового кредиту.
Це, у свою чергу, може призвести до значної перебудови договірних відносин в Україні та до зміни конфігурації грошових потоків. Як показує практика, відсутність будь-якої офіційної інформації щодо критеріїв оцінки ступеня ризиків від центрального органу виконавчої влади свідчить про відсутність ризикоорієнтованої фіскальної політики в цілому, що у підсумку спровокує втручання контролюючих органів в діяльність платників податків.
На жаль, потрібно визнати, що Міністерство фінансів України як ініціатор таких кардинальних змін в масштабах країни ні в період роботи над законопроектом № 5368 «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо покращення інвестиційного клімату в Україні)», ні протягом поточного року не виконало роботу з розробки і запровадження критеріїв оцінки ступеня ризиків.
Читайте также: Новий порядок формування податкового кредиту може призвести до банкрутства підприємств ЖКГ
Мінекономіки відновило надання статусу критичності підприємствам для бронювання працівників від мобілізації. Відомство оновило статус для перших семи підприємств за новими критеріями. Про це розповіла перший віцепрем’єр-міністр – міністр економіки України Юлія Свириденко, повідомляє прес-службу міністерства. “Перші сім підприємств успішно пройшли процедуру оновлення критичності за новими критеріями. Це компанії зі сфери виробництва скляних виробів, меблів, текстилю, керамічної плитки […]
Новий пакет санкцій США, запроваджений у листопаді, суттєво ускладнив російським компаніям можливість проводити прямі платежі до Китаю, змушуючи шукати альтернативні, а інколи й сумнівні шляхи для розрахунків. Про це повідомляє The Moscow Times. Китай, що став головним постачальником товарів до Росії, тепер активно використовує послуги платіжних агентів. Ці агенти пропонують зручні схеми розрахунків через взаємозаліки […]
БРІКС не планує розробляти спільну валюту. Таке спростування оголосив уряд Південно-Африканської Республіки (ПАР) на тлі заяви обраного президента США Дональд Трамп про плани запровадити 100% мита на товари країн, які підтримують створення “альтернативи” долару. Спростування планів щодо “альтернативної валюти” оприлюднило Міністерство закордонних справ ПАР, повідомляє Bloomberg. “Нещодавні публікації помилкової інформації призвели до неправильного наративу про те, що БРІКС […]
Азербайджанська нафтова компанія SOCAR почала постачати газ словацькому державному постачальнику енергоресурсів SPP. Про це повідомляє пресслужба SOCAR. Зазначається, що постачання азербайджанського газу до Словаччини відбувається згідно з короткостроковим пілотним контрактом. Але компанії прагнуть розвивати довгострокову співпрацю. Як відомо, Словаччина стала вже 12 країною, яка отримує азербайджанський газ. Також поставки продовжуються до: Туреччини, Грузії, Італії, Греції, Болгарії, Румунії, […]
Російська влада змушена відкласти на невизначений термін запуск виробництва автомобілів Aurus на колишньому заводі Toyota під Санкт-Петербургом через зрив переговорів з китайськими партнерами. Про це повідомляють росЗМІ. За словами джерел, збирати преміальні автомобілі на підприємстві в Шушарах мав люксовий підрозділ китайського концерну FAW Honhqi. Зокрема, підприємство мало випускати седани моделі Н9 під брендом Aurus. Однак […]
Німецький автомобільний концерн Volkswagen продав свій завод у китайській провінції Сіньцзян після численних звинувачень у використанні примусової праці. У цьому регіоні мешкає мусульманська меншина уйгурів, яка зазнає утисків. Про це інформує Bild. За даними ООН і правозахисних організацій, у Сіньцзяні діють так звані “табори перевиховання”, де фіксуються численні порушення прав людини, зокрема використання примусової праці. Завод […]
Сума державного та гарантованого державою боргу України протягом жовтня 2024 року збільшилась на 4,35 млрд грн, у доларовому еквіваленті – зменшилась на 0,32 млрд доларів США. Про це повідомляє Міністерство фінансів. Як зазначається, що станом на 31 жовтня 2024 року, державний та гарантований державою борг України становив 6 413,57 млрд грн, або 155,37 млрд дол. […]
У грудні розпочинається грантова програма з підтримки енергостійкості мікро та малих підприємств України, яка фінансується урядами Норвегії та Німеччини. Про це повідомляє Міністерство фінансів України. Передбачається надання підприємцям 2 млн євро на придбання енергоефективного виробничого обладнання, обладнання автономних джерел енергії та її зберігання, а також частково (10%) – на установку та обслуговування такого обладнання. Реалізацію програми […]
У зв’язку з намірами поліпшення результату у всесвітньому рейтингу Doing Business, для впровадження міжнародних стандартів в діяльність товариств з обмеженою відповідальністю, унаслідок проведення реформування ДФС, для спрощення валютного регулювання, для доступного кредитування, для правильної методичної компенсації державою вартості кредитів бізнесу, з метою спрощення роботи інституційних інвесторів в Україні, з планами щодо захисту прав кредиторів і […]
ДаліФондова біржа Nasdaq повідомила російські компанії Яндекс та Ozon про те, що їхні акції будуть виключені з лістингу. Про це повідомило агентство Reuters. Зазначається, що рік тому біржа призупинила торги цінними паперами низки компаній, які працюють у Росії через вторгнення російської армії в Україну. Яндекс та Ozon заявили, що оскаржуватимуть рішення Nasdaq. Жодна із них […]
ДаліТехнічний гігант Samsung призупинив повноцінний вихід Samsung Galaxy Fold в Китаї після заяв деяких оглядачів, що екрани на телефонах зламалися після декількох використань. Задумка телефону в тому, що дисплей телефону складається, але на практиці телефони не виконують прогнозовані функції. Вихід в США був запланований на 26 квітня, а в Великобританії на 3 травня. Конкуренти виробника […]
ДаліКосмічна компанія Ілона Маска SpaceX не змогла здійснити запуск інтернет-супутників Starlink. Про це повідомляє прес-служба SpaceX. За інформацією, Пентагон зайняв пусковий майданчик, з якої злітають ракети Falcon, щоб провести випробування безпілотного космічного корабля X-37B. “У зв’язку з конфліктом (інтересів – ред.) На космодромі запуск супутників Starlink планується здійснити в понеділок в 03.32 (за часом Східного […]
ДаліApple продала близько 3 млн AirPods і AirPods Pro у Чорну п’ятницю, повідомив аналітик Wedbush Ден Айвс. Під час розпродажу навушники розкуповували дуже швидко. У багатьох великих магазинах їх не залишилося в наявності. В американському Apple Online Store найближча доставка AirPods Pro можлива через чотири тижні. В середньому магазини знизили ціну на $15-20. Але люди […]
ДаліСьогодні, 23 грудня, відбулася закрита прес-конференція з представниками Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. На зустрічі були присутні: Лев Парцхаладзе (заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства), Олексій Гончарук (глава офісу ефективного регулювання – BRDO) і Олена Шуляк (керівник сектора «Будівництво» офісу ефективного регулювання). У рамках спілкування з журналістами спікери розповіли про […]
ДаліНайближчим часом в Україні почне роботу один з лідерів на ринку підбору персоналу і надання консалтингових послуг – транснаціональна компанія Boyden Global Executive Search. За словами новоспеченого керівника українського офісу Boyden Олексія Долгих, робоча група фахівців уже сформована і готова до роботи. Колишній регіональний директор фірми Pedersen & Partners також зазначає, що попит на управлінців […]
ДаліВ Україні вводиться обов’язкова вимога – обладнати зарядками для електрокарів щонайменше 5% машиномісць на паркувальних майданчиках. Нові зміни до державних будівельних норм з проектування автостоянок і гаражів набувають чинності з 1 липня 2019 року. В планах Мінрегіона, щоб до 2030 року всі парковки в Україні стали на 100% облаштовані електрозарядками. Читайте також: Мережа станцій зарядки […]
ДаліYahoo оголосила про плани звільнити більш ніж 20% персоналу в рамках великої реструктуризації підрозділу рекламних технологій. Про це повідомило агентство Reuters. Як зазначили в компанії, до кінця цього року скорочення стосуватимуться майже 50% співробітників, які розробляють рекламні технології, зокрема майже 1 000 співробітників на цьому тижні. Yahoo, яка належить приватній інвестиційній компанії Apollo Global Management […]
ДаліНімецька група “Metro AG” буде продавати мережу супермаркетів під назвою Real. Все це робиться для того, щоб компанія нарешті акцентувала більше уваги на оптовій торгівлі. Зараз Metro красується в 25-ти країнах світу. Група управляє мережею з дрібнооптової торгівлі. Під владою компанії супермаркети Real (Німеччина). 6 років тому Metro вже продали гіпермаркети Real в Європі – […]
ДаліКабінет Міністрів звільнив Юрія Вітренка з посади голови правління НАК Нафтогаз України. Про це повідомив народний депутат Олексій Гончаренко у Facebook. “Кабмін звільнив Юрія Вітренка. Новим головою Нафтогазу, найімовірніше, стане Олексій Чернишов, міністр регіонального розвитку”, – написав Гончаренко. Трохи пізніше він додав, що Кабмін ухвалив таке рішення одностайно. “Це говорить про те, що Вітренка зняли аж […]
ДаліПредставители итальянского энергетического концерна Enel заявили о планах строительства шести солнечных электростанций суммарной мощностью 257,2 МВт в испанском регионе Эстремадура. Правда, по причине того, что установленная мощность электростанций меньше 50 МВт, выдачей разрешительных документов занимается региональное представительство. СЭС будут построены на условии «сетевого паритета». В связи с тем, что Испания достаточно солнечная страна, то низкий […]
ДаліУкраїнський оператор стільникового зв’язку Lifecell запустив власний інтернет-магазин. Про це стало відомо з інформації, розміщеної на офіційному сайті компанії. На даний момент асортимент онлайн-аукціону обмежений (мобільні телефони Samsung, Lenovo, Huawei і мобільні аксесуари), але в подальшому представники корпорації обіцяють розширити торговий ряд. Головним досягненням Lifecell, заснованої у 2004-му році, став розвиток ринку мобільного інтернету в […]
ДаліУкраїна вже зовсім скоро зможе похвалитися апаратами для обміну валюти. Банки вже почали встановлювати перші пристрої. Дві новинки можна буде відшукати в Києві, в приміщенні аеропорту «Бориспіль». Апарати мають спеціальне маркування – пристрої RwS Банку. Але варто зазначити, що вони не належать до даної фінансовій установи, а лише знаходяться у нього в оренді. Обслуговуються апарати […]
Далі