Блокування реєстрації податкової накладної: чим закінчиться експеримент з податковою системою України?

Блокування реєстрації податкової накладної: чим закінчиться експеримент з податковою системою України?

23.03.2017 Новини

Не встигли ущухнути пристрасті навколо запровадження (з 01.03.2017) нової форми податкової накладної із обов’язковим зазначенням коду товарів (за УКТ ЗЕД) або коду послуг (за ДКПП), як для платників податків на додану вартість вигадали інше випробування: впровадження (з 01.04.2017 по 01.07.2017) тестового періоду призупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування або як його назвали – «блокування реєстрації податкової накладної».   

Цей механізм передбачає можливість зупинення реєстрації податкових накладних у тому разі, якщо ці податкові накладні будуть відповідати певним критеріям ступеню ризиків. Такий моніторинг відповідності окремих податкових накладних ступеню ризиків, за задумом законотворця, має здійснюватися автоматично (за допомогою програмного забезпечення), а самі критерії визначатимуться Міністерством фінансів України. Проте минула вже третя декада березня 2017 року, а критерії ступеня ризиків досі не оприлюднені та не надані для обговорення і проведення консультацій з громадськістю.

Основною ідеєю запровадженого механізму «блокування реєстрації податкової накладної» є  те, що така система має ефективно протидіяти шахрайству з податковим кредитом недобросовісних платників податків: так звані «скрутки», за умови застосування яких відбувається трансформація одного товару в інший товар або послугу.

У повній мірі механізм зупинення реєстрації податкової накладної почне діяти з 01.07.2017. У спрощеному вигляді він передбачає наступне:

  • саме зупинення реєстрації податкової накладної;
  • надання платником пояснень та копій документів щодо господарської операції;
  • розгляд спеціальною комісією ДФС України пояснень та документів платника та прийняття нею рішення про реєстрацію чи відмову в реєстрації податкової накладної.

Основним наслідком «блокування податкової накладної» є те, що покупець товару (послуги) не отримує податковий кредит, і, як результат, має менший ліміт для реєстрації наступних податкових накладних та збільшення зобов’язань щодо сплати податку до бюджету. Протягом тестового періоду фактичне зупинення реєстрації не відбувається: платники лише інформуються про визначені критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для такого зупинення. Але ідея ідеєю, а як щодо реалій?

Нагадаємо, що у рамках попередньої публікації ми вже торкалися проблеми сучасного застосування «Податкового кодексу України», яка полягає в ускладненій процедурі застосування кодів УКТ ЗЕД та ДКПП під час складання податкових накладних. Станом на сьогодні це питання вирішене лише частково шляхом введення умовних кодів товарів для таких категорій як нерухомість, тепло, вода та повітря.

Зрозуміло, що співставлення кодів УКТ ЗЕД та ДКПП за отриманими і виданими податковими накладними, з великою вірогідністю, буде одним із значущих критеріїв для «блокування реєстрації податкової накладної». Просте порівняння таких кодів є недоцільним та навіть – небезпечним з огляду на значну кількість їх комбінаторних поєднань у кінцевому продукті (як продукції так і послуг), що можна вважати істотним ризиком для платників реального сектору економіки.

Так, наприклад, під блокування може потрапити податкова накладна суб’єкта господарювання, виписана по операціям з надання послуг із догляду за тілом з відповідним кодом ДКПП. Причина – для надання такої послуги купувалося пиво, яке є, між іншим, підакцизним товаром. А це – лише операція із надання однієї із стандартних процедур SPA-салонів.

Інший приклад – це продаж товару, закупівля якого відбулася до впровадження системи електронного адміністрування ПДВ або у неплатників ПДВ. Інформація щодо такої закупівлі відсутня в інформаційних базах ДФС, що також може бути розцінене як продаж нереально одержаного товару. Існує ще один розповсюджений приклад, коли при застосуванні алгоритму «блокування реєстрації податкових накладних» можливі негативні наслідки. Йдеться про отримання передплати за товари, які платник планує постачати в наступних звітних періодах та які, на момент її отримання, ще відсутні у такого платника (придбання такого товару буде відбуватися у наступних податкових періодах).

З урахуванням усього вищезазначеного, постає питання: які критерії, окрім кодів УКТ ЗЕД та ДКПП, є доцільними для застосування в алгоритмі «блокування реєстрації податкової накладної»?

Оскільки Державна фіскальна служба України при відпрацюванні нереальних господарських операцій використовувала такі показники як наявність трудових та матеріальних ресурсів, зміна посадових осіб підприємства, сума сплачених податків за певний попередній період, то цілком логічно передбачити, що дані критерії в певній мірі знайдуть відображення у критеріях, що будуть закладені в механізм  зупинення реєстрації податкової накладної. Але також потрібно зважати на певні галузеві відмінності. Таким чином, сфера надання послуг є менш матеріаломісткою, ніж сфера виробництва. Те саме можна сказати і про наявні трудові ресурси. Від критеріїв оцінки ризиків, сформованих Міністерством фінансів України, та алгоритмів їх реалізації залежить захист як вітчизняного виробника, так і інвестора.

Оскільки 2 квартал 2017 є тестовим щодо призупинення реєстрації податкової накладної як для органів виконавчої влади, так і для платників податків, є певна надія, що критерії та алгоритми механізму «блокування податкової накладної» будуть відпрацьовані та застосовуватися лише при наявності маніпуляцій чи здійсненні нереальних господарських операцій.

В іншому випадку,

питання «блокування податкових накладних», мабуть, буде стосуватися майже всіх платників податку на додану вартість: одних – в частині  зупинення реєстрації податкових накладних, інших – в частині недоотримання податкового кредиту.

Це, у свою чергу, може призвести до значної перебудови договірних відносин в Україні та до зміни конфігурації грошових потоків. Як показує практика, відсутність будь-якої офіційної інформації щодо критеріїв оцінки ступеня ризиків від центрального органу виконавчої влади свідчить про відсутність ризикоорієнтованої фіскальної політики в цілому, що у підсумку спровокує втручання контролюючих органів  в діяльність платників податків.

На жаль, потрібно визнати, що Міністерство фінансів України як ініціатор таких кардинальних змін в масштабах країни ні в період роботи над законопроектом № 5368 «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо покращення інвестиційного клімату в Україні)», ні протягом поточного року не виконало роботу з розробки і запровадження критеріїв оцінки ступеня ризиків.

Читайте также: Новий порядок формування податкового кредиту може призвести до банкрутства підприємств ЖКГ

Інші статті на цю тему

  • censornet news 528
    Новини

    Кабмін схвалив залучення гранту на $2,5 млрд

    Кабінет Міністрів України схвалив залучення другого гранту від США у розмірі $2,5 млрд. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні уряду. “Сьогодні уряд затвердив розпорядження для отримання другого гранту цього року від США. Йдеться про $2,5 млрд. Ці кошти надійдуть через проект Міжнародного банку реконструкції та розвитку, а також Міжнародної асоціації розвитку. Ще $150 […]

  • bajden ne bachyt rizkogo pogirshennya bankivskoyi kryzy
    Новини

    Байден заявив, що криза в банківській сфері слабшає

    Президент США Джо Байден заявив, що криза в банківській сфері слабшає, але в разі потреби влада країни може вжити нових заходів для підтримки галузі. Про це повідомило агентство Bloomberg. “Я думаю, що ми зробили все необхідне. Я впевнений, що ситуація налагоджується. Ринки на це реагують”, – сказав Байден журналістам після заходу в Північній Кароліні. Він […]

  • thumbnail tw 20230328154221 7798
    Новини

    Apple випустила оновлення iOS 16.4

    Apple випустила оновлення операційної системи iOS 16.4, до якої додала безліч функцій. Про це повідомляє The Verge. Зокрема, в оновленні з’явилися не лише нові емодзі, а й кілька інших невеликих доповнень. Тепер можна отримувати push-сповіщення від веб-застосунків Safari на домашньому екрані. Крім того, у новій версії з’явилося так зване предиктивне введення ще для кількох мов, включаючи українську. […]

  • l7d5rp c16x9x50px50p c16x9x50px50p e239fddce91422ef7860834ce8fc2dbe
    Новини

    Alibaba створить шість незалежних підрозділів

    Китайський онлайн-гігант Alibaba Group Holding планує реорганізацію бізнесу шляхом створення шістьох незалежних підрозділів. Про це повідомляє South China Morning Post (SCMP) із посиланням на лист керівництва компанії. Зазначається, що у складі Alibaba діятимуть хмарний підрозділ Cloud Intelligence Group, підрозділ у сфері онлайн-торгівлі Taobao-Tmall, логістичне Cainiao, бізнес з надання різних послуг у Китаї (LocalServices), відділ глобального цифрового бізнесу […]

  • screenshot 3 14
    Новини

    TikTok заважає Норвегії виробляти боєприпаси для України

    Дата-центр TikTok заважає Норвегії виготовляти боєприпаси для України. Про це пише The Guardian. Генеральний директор компанії Nammo, співвласником якої є уряд Норвегії, заявив, що заплановане розширення її найбільшого заводу зіткнулося з перешкодою через нестачу енергії, оскільки будівництво нового дата-центру TikTok споживає електроенергію у цьому регіоні. Місцевий постачальник електроенергії Elvia підтвердив, що у мережі немає вільних […]

  • ilyustratyvne foto large
    Новини

    55% українців вважають економічну ситуацію в країні поганою – опитування

    Українці скептично оцінюють економічну ситуацію в країні: 55% опитаних оцінюють її як “дуже погану” або “досить погану”. Про це свідчать результати опитування, проведеного соціологічною службою Центру Разумкова. При цьому лише 4% оцінюють економічну ситуацію як “хорошу” або “дуже хорошу”, а 37% – як “не погану і не хорошу”. У травні 2021 року, за вісім місяців до […]

  • posivna
    Новини

    Українські аграрії отримали понад 20 млрд гривень кредитів

    З початку 2023 року українські аграрії отримали кредитів на 20 млрд гривень, з яких 7,3 млрд гривень було залучено під державні гарантії на портфельній основі. Про це повідомило Міністерство аграрної політики та продовольства України у Facebook. “Станом на сьогоднішній день понад п’ять тисяч аграріїв отримали кредитів на суму 20,149 млрд гривень, у тому числі за програмою […]

  • 11312852
    Новини

    Hyundai і Kia відкликають 570 тисяч авто, проданих у США

    Південнокорейська компанія Hyundai та її дочірнє підприємство Kia відкликають понад 570 тисяч автомобілів, проданих у США, через загрозу короткого замикання. Згідно із заявою, представленою в Національне управління дорожньої безпеки США (NHTSA), у бракованому тягово-зчіпному пристрої через потрапляння пилу або води можуть статися коротке замикання і загоряння. Зазначається, що дефект виявлено в моделях Hyundai Santa Cruz […]

Читайте також

mg 7892 panorama 16651 r0 cover medium
Новини

Кернел має намір купити завод Креатива, який знаходиться в заставі Ощадбанку

«Придніпровський маслоекстракційний завод», який входить в структуру компанії «Кернел», хоче придбати маслоекстракційний завод підприємства «Еллада». Про це повідомляє Антимонопольний комітет України. Підприємство «Еллада» належало групі «Креатив» та було визнано банкрутом в 2018 р. Згідно з повідомленням, ця угода забезпечить можливість здійснення господарської діяльності з переробки насіння соняшнику і виробництва олії та супутньої продукції. Читайте також: […]

Далі
Блокування реєстрації податкової накладної: чим закінчиться експеримент з податковою системою України?
Новини

ЄС оштрафували Google на €4.3 млрд у справі Android

Європейські антимонопольні регулятори в середу зажадають €4,3 млрд ($5 млрд) від Google за використання своєї домінуючої мобільної операційної системи Android для блокування конкурентів. Штраф Європейської Комісії є найвищим, коли-небудь накладеним на компанію за порушення антимонопольних норм ЄС, і він був накладений трохи більше ніж через рік після того, як виконавчий орган ЄС наклав на Google […]

Далі
2737f56b0a61669f6b11d37a307ed3ba6ca4529d
Новини

У Держстаті визначили країн-лідерів з інвестицій в Україну

За рік Україна залучила понад $ 685 млн. прямих інвестицій. Державна служба статистики інформує про те, що на 1 січня 2019 року обсяг прямих інвестицій (акціонерного капіталу) склав $ 32,292 млрд., що на $ 685,5 млн. більше минулорічного показника. У статистичному відомстві зазначили, що протягом року в Україну надійшло акціонерного капіталу нерезидентів на суму понад […]

Далі
picture2 ukrgazbank mozhet 352744 p0
Новини

ЄБРР виділить $ 35 млн Louis Dreyfus Company на покупку вагонів в Україні

Європейський банк реконструкції і розвитку погодив кредит в розмірі до $ 35 млн для фінансування покупки до 1 тис. вагонів хоперів-зерновозів дочірньою компанією одного з найбільших в світі агротрейдерів Louis Dreyfus Company (LDC) в Україні. Про це повідомив старший радник із зовнішніх зв’язків ЄБРР Антон Усов. Реалізація відповідного проекту буде спрямована на вирішення проблеми нестачі […]

Далі
Блокування реєстрації податкової накладної: чим закінчиться експеримент з податковою системою України?
Новини

Мрія француза, чи Інвестиційний соціальний проект «Равлик України»

Цікавий інвестиційний соціальний проект «Равлик України» заплановано реалізувати в с. Щасливцеве Херсонської області. У 2018 році побудують равликову ферму, на якій будуть працювати внутрішньо-переміщені особи. У зв’язку з війною на сході України і окупацією Криму, населення країни змушене було переселитися на мирні території. Для того, щоб допомогти таким людям облаштуватися, знайти роботу був задуманий цей […]

Далі
2793481
Новини

У Кабміні визначили товари, які не можна експортувати

Уряд України затвердив переліки товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, а також квоти на 2023 рік. На деякі товари встановлено нульові квоти (заборона експорту). Про це йдеться у постанові №1466 від 27 грудня 2022 р. Згідно з документом, нульові квоти встановлені на товари: сіль, придатна для споживання людьми; вугілля кам’яне, антрацит; брикети; рідке паливо (мазут); газ […]

Далі
Блокування реєстрації податкової накладної: чим закінчиться експеримент з податковою системою України?
Новини

Екс-бос Cambridge Analytica визнав факт отримання даних з Facebook

Колишній голова Cambridge Analytica зізнався, що його фірма отримувала в розпорядження персональні дані користувачів соціальної мережі Facebook. Дане визнання, проте, суперечить попереднім свідченнями і показаннями. Cambridge Analytica, яка була найнята виборчим штабом Дональда Трампа в 2016 році, заперечує свою участь в успішній виборчій кампанії президента США, а також відмовляється від будь-яких звинувачень в тому, що […]

Далі
08A3740 05092019
Новини

Volvo Trucks представляє Volvo FM з новою кабіною та кращою оглядовістю

Volvo Trucks представляє Volvo FM нового покоління, який має покращене середовище водія та інновації, які забезпечують більш високий рівень комфорту, безпеки та продуктивності. «Простора та з винятковою оглядовістю, нова вантажівка Volvo FM створена, щоб бути найкращим робочим місцем на колесах у всіх сегментах», – констатує Роджер Альм, президент Volvo Trucks. «Водії – одне із найважливіших […]

Далі
the transcanada pipelines ltd building in downtown calgary
Новини

TransCanada має намір поміняти назву на TC Energy

Канадський трубопровідний оператор TransCanada намір поміняти назву на TC Energy, повідомила компанія. Як говориться в повідомленні, нова назва “краще відображає масштаби діяльності компанії як лідируючої в сфері енергоінфраструктури в Північній Америці”. Рішення має бути схвалено акціонерами в другому кварталі 2019 року. Канадська TransCanada є оператором мережі газопроводів в Північній Америці загальною протяжністю 91,9 тисячі кілометрів, […]

Далі
Блокування реєстрації податкової накладної: чим закінчиться експеримент з податковою системою України?
Новини

Британія готує націоналізацію “дочки” Газпрому

Уряд Великої Британії готується тимчасово націоналізувати компанію Gazprom Marketing & Trading Retail Ltd, яка займається роздрібною торгівлею газом у країні. Про це у понеділок, 21 березня, пише Bloomberg із посиланням на джерела. Вказано, що “дочка” Газпрому зазнає зростаючого тиску з боку компаній, які відмовляються від російського бізнесу через війну в Україні. “Gazprom Marketing & Trading Retail Ltd, яка має […]

Далі
Блокування реєстрації податкової накладної: чим закінчиться експеримент з податковою системою України?
Новини

Про ріст цін в Україні: хто отримає заробітну плату від 50 тисяч

Стало відомо кому запропонують заробітну плату від 50 тисяч гривень. В країни мінімальні виплати становлять 3723 гривень. З початку наступного року вона може стати значно більшою, приблизно – 4170 грн. Навіть зараз на сайти з пошуку роботи ви можете знайти місця де платять вище мінімальної зарплати. Наприклад, за вакансію заступника директора з організації залізничних перевезень, […]

Далі
Блокування реєстрації податкової накладної: чим закінчиться експеримент з податковою системою України?
Новини

США допоможуть Україні з будівництвом блоків АЕС

Український Енергоатом і американська Westinghouse Electric підписали меморандум про будівництво атомних енергоблоків в Україні. Про це у вівторок, 31 серпня, повідомив Президент Володимир Зеленський, який перебуває з візитом у США. “Вітаю підписання меморандуму між ДП НАЕК Енергоатом і Westinghouse Electric про спільне будівництво енергоблоку Хмельницької АЕС як пілотного проекту, а в подальшому – ще чотирьох […]

Далі
Блокування реєстрації податкової накладної: чим закінчиться експеримент з податковою системою України?
Новини

ЄІБ може виділити Україні €340 млн

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) може виділити Україні €340 млн в рамках Програми відновлення. Про це свідчить інформація на сайті банку. Фінансування передбачено для таких секторів, як водопостачання, енергетика, містобудування і транспорт. Гроші мають піти на створення, відновлення і поліпшення громадських будівель, в тому числі адміністративних будівель, шкіл, медичних центрів і лікарень, державних доріг і мостів, […]

Далі
Блокування реєстрації податкової накладної: чим закінчиться експеримент з податковою системою України?
Новини

ДТЕК ініціює збільшення потужності “зеленої” енергетики в Україні

Компанія ДТЕК під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі закликала європейські компанії приєднатися до проекту розвитку відновлюваних джерел енергії в Україні, повідомляє прес-служба компанії. “Важливою частиною енергетичної безпеки є відновлювані джерела енергії. ДТЕК ініціював проект “30 до 2030″, який має стати важливою частиною плану відновлення України та метою збільшити потужність відновлюваних джерел енергії в Україні до […]

Далі
picture2 v ssha razreshili 339581 p0
Новини

У Нью-Йорку розпочинається випробування нових автомобілів без водія

Американський стартап Optimus Ride буде керувати процесом перевезень без водія на приватних дорогах в районі Бруклінського військово-морського флоту. Автомобіль буде перевозити робітників і розвивати максимальну швидкість 25 миль на годину. Автономне водіння широко використовується у всьому світі. Але проблемою залишаються аварії і ДТП на дорогах. У деяких країнах рух без водія активно впроваджується, а є […]

Далі
16681.p0ulrc
Новини

Турецька компанія запустить агропереробний завод в Херсоні

Компанія з турецькими інвестиціями ТОВ «Агро-Байхан» домовилася з місцевою владою щодо будівництва підприємства. ТОВ «Агро-Байхан» планує до кінця року запустити в Херсоні завод з переробки висівок в гранули. Про це повідомив радник голови Херсонської ОДА з питань розвитку бізнесу Денис Халупенко. Турецькі інвестори вже закупили обладнання і орендували приміщення. Підприємство почне працювати в кінці 2019 […]

Далі