Які ризики несе в собі медична реформа в Україні? Що покликана змінити? ? Чи фінансуватиметься галузь так, як заявлено? Чи запрацює страхова медицина і яким нарешті виявиться ринок медичних послуг?
Медицина, заснована на авторитетах VS медицина, заснована на доказах
У листопаді 2016 року Кабінет Міністрів України схвалив Концепцію реформи фінансування системи охорони здоров’я, яка є основою загальноукраїнської реформи. Загальна суть реформи – у модернізації всієї системи з метою зробити систему якісною та ефективною як для держави, так і для лікарів та пацієнтів. На її втілення в життя розроблений так званий пакет «Пацієнтських законопроектів». Ключовим є законопроект «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів», який вводить принцип «гроші ходять за пацієнтом». Це означає, що за кожним пацієнтом у лікарню прийде страхова виплата. 8 червня законопроект був прийнятий у першому читанні.
Основними акцентами Закону є:
• Гарантії не залежать від додаткових критеріїв
ОЗНАЧАЄ: Гарантовані медичні послуги громадянам, іноземцям, особам без громадянства, які постійно проживають на території України, особам, яких визнано біженцями.
• Перехід на міжнародні протоколи лікування
ОЗНАЧАЄ: Дозволить закладам охорони здоров’я та лікарям перейти від застарілих радянських протоколів (алгоритмів) лікування до сучасних
та ефективних методів діагностики та лікування.
•Рівний доступ до єдиного державного гарантованого пакету
ОЗНАЧАЄ: Гарантований пакет складається з трьох списків послуг
• Оплата медичних послуг та лікарських засобів через механізм державного солідарного страхування
ОЗНАЧАЄ: Страхування реалізується за рахунок коштів державного бюджету, додаткові внески не передбачаються. У разі часткового покриття вартості послуг запроваджується офіційна співоплата державою та застрахованим за рахунок інших джерел (добровільного медичного страхування, коштів місцевих бюджетів).
• Застраховані особи зможуть отримувати медичні послуги у закладах охорони здоров’я будь-якої форми власності та у фізичних осіб-підприємців, що мають ліцензію на медичну практику та уклали договори про медичне обслуговування населення
• Вводиться єдиний стратегічний замовник медичних послуг, новий централізований орган виконавчої влади – Національна служба здоров’я України, яка буде підзвітна лише Кабінету Міністрів України, оминаючи Міністерство охорони здоров’я для уникнення корупційних ризиків.
• Вводиться система сімейних лікарів
ОЗНАЧАЄ: Сімейний лікар – лікар загальної практики, який буде первинною ланкою у системі медичної допомоги. Цю посаду зможе займати лікар, який пройшов в інтернатурі підготовку за спеціальністю «Загальна практика – сімейна медицина» або лікарі за спеціальностями «Лікувальна справа» та «Педіатрія», підготовлені у вищих медичних закладах післядипломної освіти за спеціальністю із сімейної медицини і мають сертифікат. Кожен пацієнт буде обирати сімейного лікаря та за кожного лікар сімейної медицини буде отримувати оплату згідно тарифу. Розмір тарифу залежатиме від віку пацієнта та передбачається, що у середньому тариф буде 210 гривень на рік за людину. Справа лікаря першої ланки – зробити первинний огляд та вирішити питання з направленням пацієнта до спеціального вузького спеціаліста у разі, коли сам не зможе вирішити проблему пацієнта. Лікарями першої ланки також може бути лікар-ФОП. Якщо пацієнт не задоволений своїм лікарем сімейної медицини, він може його змінити. У цьому разі й страхове покриття пацієнта перейде до іншого лікаря.
• Запуск системи реімбурсації
ОЗНАЧАЄ: Мета – зробити будь-які ліки доступними усім соціальним верствам населення. Пацієнт за рецептом лікаря отримує ліки в аптеці, яка отримує відшкодування від держави за ці ліки.
Крім того, реформою вводяться госпітальні округи – функціональне об’єднання медичних закладів на відповідній території, що забезпечує надання вторинної (спеціалізованої) допомоги мешканцям цієї території. Усі медичні заклади у окрузі об’єднуються в єдину мережу. Одна або кілька лікарень, обраних мешканцями значно посилюється, інші – перепрофілюються. Вимоги до таких госпітальних округів такі: обслуговувати щонайменше 200 тисяч мешканців та проміжок часу, за який мешканець з будь-якої точки округу може дістатись лікарні – не більше 60 хвилин.
За результатами реформи державні медичні заклади отримають статуси неприбуткових комунальних підприємств та фактично будуть користуватись усіма правами та можливостями приватних підприємств та не платити податок на прибуток. Медичні заклади отримають простір для саморегулювання.
З іншого боку, вводиться власний ID пацієнта (електронний реєстр у системі E-Health), у якому буде зафіксовано історію медичного обслуговування пацієнта будь-якими медичними закладами та лікарями, та за допомогою якого держава буде контролювати надання конкретних послуг у системі конкретному пацієнту. Держава платить за єдиною системою тарифів за надану послугу, надану якісно, реальному пацієнту за міжнародними протоколами лікування та діагностики.
Фарма не лишилась осторонь
Окремим важливим пунктом у реформі є реформування фармацевтичного напрямку за допомогою зміни системи ціноутворення на лікарські засоби та спрощення системи реєстрації ліків. Також, уряд планує реалізувати ідею закупівлі лікарських засобів через міжнародні організації. Йде робота по розробці нового Національного переліку основних лікарських засобів, до якого буде включено біля 300 найменувань препаратів. Вводиться система референтного ціноутворення та порядок розрахунку граничних цін на лікарські засоби.
Думки експертів
Не дивлячись на такі масштабні плани, фактично, реформа відбувається досить повільно, не встигаючи навіть за своїм планом. Крім того, багато експертів побоюються, що введення фінансування медицини через Національну службу стане новою корупційною основою, та взагалі мають сумніви відносно доречності створення аналогу МОЗу.
Існують побоювання й щодо достатньої компетентності сімейних лікарів та створення подвійної оплати за медицину. Чи не доведеться пацієнту, все одно, сплачувати окремо у кишеню за якість та терміновість послуг, за довідки та направлення.
Окремим пунктом експерти зазначають сумніви щодо того, чи потягне фінансово держава взяті на себе зобов’язання щодо оплати гарантованого набору медичної допомоги та медичних послуг на декількох реформованих рівнях з врахуванням того, що фінансування передбачається, у загальному обсязі, покривати за рахунок сплачуваних податків, зокрема ПДВ. Звідки взяти кошти, якщо зараз бюджет реально забезпечує не більше 7% лікарських засобів. Зокрема, за діючою зараз системою відшкодування ліків окремих категорій вже існує заборгованість держави по відшкодуванню.
Експерти відзначають також відсутність самого механізму закупівлі медичних послуг. Залишається без відповіді і запитання: що буде з тими місцевими закладами охорони здоров’я, які залишаться без держзамовлення і бюджетного фінансування під управлінням місцевої влади і, взагалі, функції, які мають залишитись у місцевої влади в питаннях охорони здоров’я.
Фактично – усі чекають не концептуального, а практичного бачення реформи, у тому числі – фінансування галузі. Нова модель містить у собі багато протиріч, тож чекаємо на практичну реалізацію, яка неодмінно буде вносити точкові корекції, саме вона покаже, чи справдились позитивні прогнози реформаторів.
Азербайджанська нафтова компанія SOCAR почала постачати газ словацькому державному постачальнику енергоресурсів SPP. Про це повідомляє пресслужба SOCAR. Зазначається, що постачання азербайджанського газу до Словаччини відбувається згідно з короткостроковим пілотним контрактом. Але компанії прагнуть розвивати довгострокову співпрацю. Як відомо, Словаччина стала вже 12 країною, яка отримує азербайджанський газ. Також поставки продовжуються до: Туреччини, Грузії, Італії, Греції, Болгарії, Румунії, […]
Російська влада змушена відкласти на невизначений термін запуск виробництва автомобілів Aurus на колишньому заводі Toyota під Санкт-Петербургом через зрив переговорів з китайськими партнерами. Про це повідомляють росЗМІ. За словами джерел, збирати преміальні автомобілі на підприємстві в Шушарах мав люксовий підрозділ китайського концерну FAW Honhqi. Зокрема, підприємство мало випускати седани моделі Н9 під брендом Aurus. Однак […]
Німецький автомобільний концерн Volkswagen продав свій завод у китайській провінції Сіньцзян після численних звинувачень у використанні примусової праці. У цьому регіоні мешкає мусульманська меншина уйгурів, яка зазнає утисків. Про це інформує Bild. За даними ООН і правозахисних організацій, у Сіньцзяні діють так звані “табори перевиховання”, де фіксуються численні порушення прав людини, зокрема використання примусової праці. Завод […]
Сума державного та гарантованого державою боргу України протягом жовтня 2024 року збільшилась на 4,35 млрд грн, у доларовому еквіваленті – зменшилась на 0,32 млрд доларів США. Про це повідомляє Міністерство фінансів. Як зазначається, що станом на 31 жовтня 2024 року, державний та гарантований державою борг України становив 6 413,57 млрд грн, або 155,37 млрд дол. […]
У грудні розпочинається грантова програма з підтримки енергостійкості мікро та малих підприємств України, яка фінансується урядами Норвегії та Німеччини. Про це повідомляє Міністерство фінансів України. Передбачається надання підприємцям 2 млн євро на придбання енергоефективного виробничого обладнання, обладнання автономних джерел енергії та її зберігання, а також частково (10%) – на установку та обслуговування такого обладнання. Реалізацію програми […]
Арешт частини корпоративних прав компанії Київстар можуть зняти найближчим часом. Замість націоналізації на компанію очікує прихід американських інвестицій. Про це повідомляє видання РБК-Україна з посиланням на Capitol Intelligence Group. Зазначається, що група провідних американських інвестиційних фондів заявила про інтерес до поглинання VEON – нідерландського холдинга, який є власником найбільшого українського мобільного оператора Київстар. Раніше суд наклав арешт на […]
Китай в період з січня по жовтень 2024 року збільшив експорт пива в Росію майже вдвоє – на суму 25,5 млн доларів. Про це повідомили в Державному митному управлінні Китаю, повідомляє The Moscow Times. Місячні обсяги в серпні 2024 року постачання китайського пива в Росію досягли рекорду з моменту початку ведення статистики в 2015 році. У вересні […]
Telegram вперше прозвітував перед інвесторами про свій бізнес після затримання власника Павла Дурова французькою поліцією в серпні. Згідно з фінансовими звітами за перше півріччя, основою бізнесу стали значні активи й угоди з криптовалютою Toncoin. Про це пише FT. Telegram повідомив про зростання вартості своїх цифрових активів у першій половині року до $1,3 млрд із $400 млн у […]
Державний концерн Укроборонпром передав до Фонду держмайна 15 державних підприємств і корпоративні права на два акціонерних товариства. Вони втратили своє значення для обороноздатності країни, повідомляє прес-служба концерну. “Підприємства Укроборонпрому, які увійшли до переліку на відчуження, де-факто давно втратили зв’язок з оборонно-промисловим комплексом і відповідно не здійснювали фінансово-господарської діяльності, або були збитковими і мали незадовільні економічні показники”, – відзначили у прес-службі […]
ДаліВлада США оголосила про нові санкції за перевезення російської нафти. Під обмеження потрапили ще 17 танкерів, повідомив американський Мінфін. “Сьогоднішні дії ще раз демонструють, що будь-хто, хто порушує обмеження ціни, стикається з наслідками. Ніхто не повинен сумніватися у відданості нашої коаліції зупинити тих, хто допомагає Кремлю”, – заявив заступник міністра фінансів Воллі Адейемо. Під санкції […]
ДаліНайбільший у світі літак Ан-225 “Мрія” виконав 12-й рейс наймасштабнішого за кількістю послідовних рейсів проекту в історії експлуатації цього літака на комерційному ринку. Йдеться про те, що авіакомпанія “Авіалінії Антонова” доставляла вантажі, а саме великогабаритні генератори для теплоелектростанції, з Чилі до Болівії. Цей енергетичний проект здійснювався на замовлення Hansa Meyer Global Transport GmbH & Co […]
ДаліУкраїна планує закупівлю кількох сотень вантажних електровозів іноземного виробництва. Про це повідомляє Міністерство інфраструктури. Як повідомляється, днями в Мінінфраструктури відбулася зустріч українських чиновників з представниками бізнес-спільноти Канади. Під час заходу міністр інфраструктури Володимир Омелян повідомив, що Україна вже має позитивний досвід співпраці зі світовими компаніями, зокрема з General Electric, і готова повторити цей досвід з […]
ДаліУкрзалізниця відкрила продаж квитків на новий рейс із Харкова до польського Гелма. Про це повідомила компанія. “Укрзалізниця відкриває продаж на новий рейс №93/94 Харків – Гелм (Польща)”, – йдеться у повідомленні. Вказано, що поїзд відправлятиметься з Харкова 17, 19 листопада і далі з 22 листопада парними числами о 14:07 і прибуватиме до Гелма наступного дня о 12:35. […]
ДаліАмериканський месенджер WhatsApp зобов’язали виплатити штраф у розмірі 225 млн євро за відсутність прозорості процесу обробки особистих даних. Відповідне рішення винесла Ірландська комісія із захисту даних, повідомляє Bloomberg. Відзначається, що комісія виявила порушення в описі того, як сервіс обробляє дані користувачів. Відомство заявило, що на додаток до штрафу зобов’яже месенджер привести угоду користувача у відповідність […]
ДаліМіністри ОПЕК+ схвалили рішення наростити видобуток нафти з січня 2021 року на 0,5 мільйона барелів на добу, зустрічі проходитимуть у щомісячному форматі для моніторингу ситуації на ринку, повідомляє ТАСС, посилаючись на свої джерела в ОПЕК і на повідомлення Міністерства енергетики Казахстану. “Починаючи з січня, збільшення буде на 0,5 млн барелів на добу, залежно від умов […]
ДаліСоціальна мережа запропонувала компаніям допомогу професіоналів, які знають, як робити ефективну рекламу в Twitter. Twitter оголосив про запуск ArtHouse. Сервіс допоможе брендам створювати контент і таким чином підвищувати продажі. Нова платформа об’єднає акторів, блогерів, продюсерів, художників, ілюстраторів і фахівців в області стратегії маркетингу, які допоможуть компаніям в створенні рекламних акцій в Twitter. Дослідження Twitter показало, […]
ДаліЕскалація суперечностей з ЄС у питанні імпорту китайських електромобілів може спровокувати торговельну війну. Тарифи викликали контрзаходи з боку Китаю і жорстку критику з боку китайських посадовців. Про це заявив офіційний Пекін, повідомляє агентство Reuters. Триденний візит міністра економіки Німеччини Роберта Хабека до Китаю – перший візит високопосадовця до Китаю відтоді, як ЄС запропонував тарифи на імпорт електромобілів […]
ДаліЗа підсумками 2021 року видобуток вугілля в Україні зріс на 2% (на 569,5 тис. т) – до 29,387 млн т, свідчать дані Міненерго. У грудні видобуток рядового вугілля зріс на 5,8% (на 152,9 тис. т) порівняно з аналогічним місяцем 2020 року – до 2 млн 771,8 тис. т. Зокрема, за рік було видобуто 22,153 млн […]
ДаліЄвропейський Союз з 19 червня повернув мита на український овес через перевищення квот. Мита діятимуть до 5 червня 2025 року. Про це повідомили у Генеральному директораті із сільського господарства та розвитку сільських районів. Регламент безмитної торгівлі для України, який почав діяти з 6 червня, передбачає механізм “екстреного гальмування” для окремих продуктів, зокрема й вівса. Він застосовується автоматично, […]
ДаліКомпанія Johnson & Johnson планує завершити третю фазу випробувань своєї вакцини однієї дози від COVID-19 в середині січня 2021 і поставити на ринок 1 мільярд доз, заявив віце-голова виконавчого комітету, старший науковий експерт компанії Johnson & Johnson Пол Штоффелс, виступаючи в середу на онлайн конференції Всесвітнього економічного форуму в Женеві. “Ми знаходимося в середині третьої […]
ДаліСпівробітники Генпрокуратури України проводять розслідування щодо можливих фактів підроблення та примусу під час дачі показань, епізодами службового підроблення детективами Національного антикорупційного бюро України під час досудового розслідування гучної справи щодо незаконного видобутку бурштину. Як стало відомо, один з фігурантів «бурштинової справи» заявив, що представники НАБУ дезінформували його, підмінивши пам’ятку про процесуальні права і його обов’язки, а в […]
ДаліУкраїна та Австрія у 2019 році проводять Двосторонній рік культури. Його урочистий початок та запуск тематичного сайту austriaukraine2019.com відбулися 22 лютого у Києві. Офіційну церемонію та урочисте прийняття відвідали дипломати та діячі культури обох країн. Двосторонній рік культури відкрили Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Австрія пані Герміне Поппеллер, начальник Управління публічної дипломатії МЗС України Сергій […]
ДаліПолітика ДФС України, направлена на вирішення проблеми дефіциту державного бюджету, жодним чином не сприяє розвитку бізнесу. Підприємці б’ють на сполох! Незважаючи на мораторій проведення перевірок бізнесу рік, що минає, позначився просто неймовірною активізацією дій Державної фіскальної служби України. З практики Як дуже часто трапляється в Україні, користуючись можливостями Кримінально-процесуального кодексу кримінальні провадження часто починаються з неіснуючих (простіше «надуманих») підстав. Наприклад, […]
ДаліВиробник електромобілів Tesla Inc. отримала за підсумками 2021 року рекордний прибуток у 5,52 млрд доларів, що у 7,7 разу більше, ніж роком раніше ($721 млн). Виторг компанії в 2021 році збільшився на 71%, до $53,8 млрд, продажі автомобілів підскочили на 87%, до рекордних 936 тисяч машин. У четвертому кварталі чистий прибуток Tesla зріс до $2,3 млрд, […]
Далі