snymok 03

Реформа охорони здоров’я по-українськи

02.02.2017 Аналітика

Які ризики несе в собі медична реформа в Україні? Що покликана змінити? ? Чи фінансуватиметься галузь так, як заявлено? Чи запрацює страхова медицина і яким нарешті виявиться ринок медичних послуг?

Медицина, заснована на авторитетах VS медицина, заснована на доказах

У листопаді 2016 року Кабінет Міністрів України схвалив Концепцію реформи фінансування системи охорони здоров’я, яка є основою загальноукраїнської реформи. Загальна суть реформи – у модернізації всієї системи з метою зробити систему якісною та ефективною як для держави, так і для лікарів та пацієнтів. На її втілення в життя розроблений так званий пакет «Пацієнтських законопроектів». Ключовим є законопроект «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів», який вводить принцип «гроші ходять за пацієнтом». Це означає, що за кожним пацієнтом у лікарню прийде страхова виплата. 8 червня законопроект був прийнятий у першому читанні.

Основними акцентами Закону є:

• Гарантії не залежать від додаткових критеріїв
ОЗНАЧАЄ: Гарантовані медичні послуги громадянам, іноземцям, особам без громадянства, які постійно проживають на території України, особам, яких визнано біженцями.

• Перехід на міжнародні протоколи лікування
ОЗНАЧАЄ: Дозволить закладам охорони здоров’я та лікарям перейти від застарілих радянських протоколів (алгоритмів) лікування до сучасних
та ефективних методів діагностики та лікування.

•Рівний доступ до єдиного державного гарантованого пакету
ОЗНАЧАЄ: Гарантований пакет складається з трьох списків послуг

  • Зелений список – це послуги, які покриваються державою 100 % (покриває до 80 % усіх
    звернень громадян до медичних закладів: невідкладна допомога, первинна медична допомога, паліативна допомога);
  • Синій список – послуги покриваються державою частково;
  • Червоний список – послуги, які не покриваються (естетична стоматологія та ін.).

• Оплата медичних послуг та лікарських засобів через механізм державного солідарного страхування
ОЗНАЧАЄ: Страхування реалізується за рахунок коштів державного бюджету, додаткові внески не передбачаються. У разі часткового покриття вартості послуг запроваджується офіційна співоплата державою та застрахованим за рахунок інших джерел (добровільного медичного страхування, коштів місцевих бюджетів).

• Застраховані особи зможуть отримувати медичні послуги у закладах охорони здоров’я будь-якої форми власності та у фізичних осіб-підприємців, що мають ліцензію на медичну практику та уклали договори про медичне обслуговування населення

Вводиться єдиний стратегічний замовник медичних послуг, новий централізований орган виконавчої влади – Національна служба здоров’я України, яка буде підзвітна лише Кабінету Міністрів України, оминаючи Міністерство охорони здоров’я для уникнення корупційних ризиків.

Вводиться система сімейних лікарів
ОЗНАЧАЄ: Сімейний лікар – лікар загальної практики, який буде первинною ланкою у системі медичної допомоги. Цю посаду зможе займати лікар, який пройшов в інтернатурі підготовку за спеціальністю «Загальна практика – сімейна медицина» або лікарі за спеціальностями «Лікувальна справа» та «Педіатрія», підготовлені у вищих медичних закладах післядипломної освіти за спеціальністю із сімейної медицини і мають сертифікат. Кожен пацієнт буде обирати сімейного лікаря та за кожного лікар сімейної медицини буде отримувати оплату згідно тарифу. Розмір тарифу залежатиме від віку пацієнта та передбачається, що у середньому тариф буде 210 гривень на рік за людину. Справа лікаря першої ланки – зробити первинний огляд та вирішити питання з направленням пацієнта до спеціального вузького спеціаліста у разі, коли сам не зможе вирішити проблему пацієнта. Лікарями першої ланки також може бути лікар-ФОП. Якщо пацієнт не задоволений своїм лікарем сімейної медицини, він може його змінити. У цьому разі й страхове покриття пацієнта перейде до іншого лікаря.

• Запуск системи реімбурсації
ОЗНАЧАЄ: Мета – зробити будь-які ліки доступними усім соціальним верствам населення. Пацієнт за рецептом лікаря отримує ліки в аптеці, яка отримує відшкодування від держави за ці ліки.

Крім того, реформою вводяться госпітальні округи – функціональне об’єднання медичних закладів на відповідній території, що забезпечує надання вторинної (спеціалізованої) допомоги мешканцям цієї території. Усі медичні заклади у окрузі об’єднуються в єдину мережу. Одна або кілька лікарень, обраних мешканцями значно посилюється, інші – перепрофілюються. Вимоги до таких госпітальних округів такі: обслуговувати щонайменше 200 тисяч мешканців та проміжок часу, за який мешканець з будь-якої точки округу може дістатись лікарні – не більше 60 хвилин.

За результатами реформи державні медичні заклади отримають статуси неприбуткових комунальних підприємств та фактично будуть користуватись усіма правами та можливостями приватних підприємств та не платити податок на прибуток. Медичні заклади отримають простір для саморегулювання.

З іншого боку, вводиться власний ID пацієнта (електронний реєстр у системі E-Health), у якому буде зафіксовано історію медичного обслуговування пацієнта будь-якими медичними закладами та лікарями, та за допомогою якого держава буде контролювати надання конкретних послуг у системі конкретному пацієнту. Держава платить за єдиною системою тарифів за надану послугу, надану якісно, реальному пацієнту за міжнародними протоколами лікування та діагностики.

Фарма не лишилась осторонь

Окремим важливим пунктом у реформі є реформування фармацевтичного напрямку за допомогою зміни системи ціноутворення на лікарські засоби та спрощення системи реєстрації ліків. Також, уряд планує реалізувати ідею закупівлі лікарських засобів через міжнародні організації. Йде робота по розробці нового Національного переліку основних лікарських засобів, до якого буде включено біля 300 найменувань препаратів. Вводиться система референтного ціноутворення та порядок розрахунку граничних цін на лікарські засоби.

Думки експертів

Не дивлячись на такі масштабні плани, фактично, реформа відбувається досить повільно, не встигаючи навіть за своїм планом. Крім того, багато експертів побоюються, що введення фінансування медицини через Національну службу стане новою корупційною основою, та взагалі мають сумніви відносно доречності створення аналогу МОЗу.

Існують побоювання й щодо достатньої компетентності сімейних лікарів та створення подвійної оплати за медицину. Чи не доведеться пацієнту, все одно, сплачувати окремо у кишеню за якість та терміновість послуг, за довідки та направлення.

Окремим пунктом експерти зазначають сумніви щодо того, чи потягне фінансово держава взяті на себе зобов’язання щодо оплати гарантованого набору медичної допомоги та медичних послуг на декількох реформованих рівнях з врахуванням того, що фінансування передбачається, у загальному обсязі, покривати за рахунок сплачуваних податків, зокрема ПДВ. Звідки взяти кошти, якщо зараз бюджет реально забезпечує не більше 7% лікарських засобів. Зокрема, за діючою зараз системою відшкодування ліків окремих категорій вже існує заборгованість держави по відшкодуванню.

Експерти відзначають також відсутність самого механізму закупівлі медичних послуг. Залишається без відповіді і запитання: що буде з тими місцевими закладами охорони здоров’я, які залишаться без держзамовлення і бюджетного фінансування під управлінням місцевої влади і, взагалі, функції, які мають залишитись у місцевої влади в питаннях охорони здоров’я.

Фактично – усі чекають не концептуального, а практичного бачення реформи, у тому числі – фінансування галузі. Нова модель містить у собі багато протиріч, тож чекаємо на практичну реалізацію, яка неодмінно буде вносити точкові корекції, саме вона покаже, чи справдились позитивні прогнози реформаторів.

Інші статті на цю тему

  • Світові компанії виплатили рекордні $606 млрд дивідендів у II кварталі 2024
    Новини

    Світові компанії виплатили рекордні $606 млрд дивідендів у II кварталі 2024

    Сукупний обсяг дивідендів, виплачених найбільшими компаніями світу, у другому кварталі року становив рекордні $606,1 млрд, що на 5,8% перевищило показник за аналогічний період минулого року. Про це мовиться у дослідженні британської Janus Henderson Investors. Показник збільшився на 8,2%. Так, лідерами за обсягом виплат стали HSBC, Nestle та China Mobile. Американські компанії у квітні-червні виплатили дивіденди […]

  • Європейський суд затвердив шрафи для Apple та Google
    Новини

    Європейський суд затвердив шрафи для Apple та Google

    Європейський суд визнав правомірним рішення Єврокомісії стягнути з американської Apple Inc. 13 млрд євро. Про це повідомляє CNBC. Зазначається, що постанова стала результатом позову, який тривав 10 років. Єврокомісія ініціювала розслідування у 2014 році та винесла рішення стягнути зазначену суму у 2016 році, дійшовши висновку, що Ірландія, де знаходиться європейська штаб-квартира Apple, надавала компанії невиправдані податкові пільги […]

  • Україна отримала обладнання генерації на 170 МВт від партнерів
    Новини

    Україна отримала обладнання генерації на 170 МВт від партнерів

    Міжнародні партнери України в межах діяльності Фонду підтримки енергетики профінансували закупівлю обладнання розподіленої генерації потужністю 170 МВт. Про це поінформував прем’єр-міністр Денис Шмигаль на пресконференції. За рахунок Фонду підтримки енергетики, де акумулювали вже 560 млн євро, партнери профінансували закупівлю обладнання розподіленої генерації потужністю 170 МВт для України. Шмигаль зауважив, що кількість когенераційних установок, наявних в українських […]

  • Виробництво сталі в Україні знизилося до п’ятимісячного мінімуму
    Новини

    Виробництво сталі в Україні знизилося до п’ятимісячного мінімуму

    В Укрметалургпромі оприлюднили результати діяльності металургійної галузі України за вісім місяців 2024 року. Загалом, за вісім місяців металургійна галузь показала стабільне зростання виробництва. Так, згідно з даними, у січні-серпні вироблено: чавуну 4,73 млн т (121,1% відносно січня-серпня 2023 р.); сталі 5,27 млн т (130,8%); прокату 4,32 млн т (126,6%). Водночас у серпні виробництво сталі впало […]

  • Нацбанк назвав банки із найбільшим прибутком
    Новини

    Нацбанк назвав банки із найбільшим прибутком

    Платоспроможні банки України за січень-липень 2024 року отримали 93,616 млрд гривень прибутку після оподаткування. Це на 12,5% більше ніж рік тому, свідчать дані Національного банку України. Рейтинг із прибутковості очолює державний ПриватБанк, який заробив 37,165 млрд гривень. На другому місці державний Ощадбанк (10,997 млрд гривень), на третьому місці – банк іноземної банківської групи Райффайзен Банк – 4,867 […]

  • Китай обмежує відкриття рахунків для компаній, пов'язаних з Росією
    Новини

    Китай обмежує відкриття рахунків для компаній, пов'язаних з Росією

    Китайські банки запроваджують обмеження стосовно місцевих компаній, котрі співпрацюють з Росією – їм забороняють відкривати рахунки за межами своєї провінції. Про це пише The Moscow Times. За словами одного з джерел, компанія з провінції Сичуань, яка постачає продукцію в Росію, намагалася відкрити рахунок у банку в провінції Шаньдун, але їй відмовили. З цією проблемою зіштовхнувся […]

  • Google заборонив створювати нові акаунти на російські номери
    Новини

    Google заборонив створювати нові акаунти на російські номери

    Компанія Google заборонила створювати новий обліковий запис на російський номер телефону. Про це повідомляє спеціалізований портал Справочная АО Точка. Зазначається, що під час спроби прив’язати до нового облікового запису російський номер з’являється повідомлення: “Цей номер не можна використовувати для підтвердження”. Як повідомляється, з такою проблемою користувачі почали стикатися ще у серпні. При цьому облікові записи, […]

  • Саудівська Аравія знижує ціни на нафту до трирічного мінімуму
    Новини

    Саудівська Аравія знижує ціни на нафту до трирічного мінімуму

    У жовтні Саудівська Аравія знизить ціни на нафту для постачання в усі регіони. Про повідомляє Hindustan Times. Так, зокрема ціна нафти марки Arab Light для покупців з Азії зменшиться на $0,7 за барель Експерти зазначають, що це мінімальний рівень вартості за майже три роки (з листопада 2021 року). Тоді як вартість саудівської нафти для європейських країн […]

Читайте також

wide 24f3e09efd5c22b47e15e674b551724e
Новини

Торгова війна змусила компанії залишати КНР

Міжнародний бізнес почав думати про переведення виробництва з Китаю. Причина – в торговому диспуті з США і мита. Знайти повноцінну заміну Китаю виявилося занадто складно. Компанія Apple, майже 90% виробництва якої розташовані в Китаї, почала опрацьовувати план, згідно з яким 30% потужностей будуть перебувати в інших країнах. Аналогічні кроки розглядають інші великі виробники електроніки: HP, […]

Далі
Реформа охорони здоров’я по-українськи
Новини

Металурги звернулися до Зеленського через експорт металобрухту

Об’єднання підприємств Укрметалургпром звернулося до Президента Володимира Зеленськоого і Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля із проханням на час до 2024 року ввести мораторій на експорт металобрухту. Лист публікує БізнесЦензор. У листі наведено дані Митної служби, згідно з якими, в 2021 році експорт металобрухту виріс майже в 20 разів, до 410 тисяч тонн. Найбільше металобрухту вивозили в критичний […]

Далі
Реформа охорони здоров’я по-українськи
Новини

Корисні копалини принесуть Україні 50 млн

Бюджет України може істотно поповниться через корисні копалини. До 50 мільйонів гривень і все через продаж дозволів. Державний бюджет країни протягом цієї зими може отримати дану суму, після того, як продасть права на видобуток корисних копалин. Мінімум Україна може розраховувати на 30 мільйонів гривень. Найближчі аукціони, а їх буде троє, пройдуть за старою системою. Це […]

Далі
Реформа охорони здоров’я по-українськи
Новини

Adidas в I півріччі отримав чистий збиток в 264 млн євро проти прибутку роком раніше

Чистий збиток, що припадає на акціонерів німецького виробника спортивного одягу і аксесуарів Adidas AG, в першому півріччі 2020 року склав 264 млн євро проти прибутку в 1,163 мільярда євро роком раніше, повідомляється в прес-релізі компанії. Разводненний збиток на акцію склав 1,35 євро проти прибутку в 5,86 євро роком раніше. Виручка компанії впала в річному вираженні […]

Далі
Реформа охорони здоров’я по-українськи
Новини

SpaceX оголосила ціну підключення до сервісу супутникового інтернету

Жителі США, які до цього моменту зареєструвалися на сайті Starlink і висловили бажання взяти участь у розширеному комерційному тестуванні сервісу супутникового інтернету, почали отримувати листи від SpaceX з деталізованою пропозицією послуги. У пропозиції йдеться, що при замовленні комплекту обладнання за 499 доларів користувач отримує термінал для підключення до супутників, кріпильний штатив і маршрутизатор Wi-Fi. “При […]

Далі
picture2 ukraina podnjalas 361072 p0
Новини

Україна піднялася в світовому рейтингу процвітання

Україна піднялася на 96 місце в рейтингу процвітання країн світу за 2019 рік. Всього в рейтингу виявилося 167 країн. Про це йдеться в недавньому рейтингу, складеному аналітичною організацією Legatun Institute. У порівнянні з минулим роком Україна піднялася на три позиції (з 99-го місця), а за десять років (з 2009 року) країна опустилася в рейтингу на […]

Далі
Реформа охорони здоров’я по-українськи
Новини

Microsoft має намір купити японських розробників ігор

У вересні Microsoft оголосила про придбання ZeniMax Media, до складу якої входить Bethesda з її внутрішніми студіями і проєктами. Пізніше глава Xbox розповів, що в цілому у Microsoft немає бажання позбавляти геймерів яких би то ні було платформ нових ігор, але рішення щодо кожної нової гри Bethesda буде виноситися окремо, а це значить, що деякі […]

Далі
382551 1
Новини

В Україні з’являться банкомати та термінали для обміну валют

Умовно кажучи, ви можете внести з гаманця гривню та одразу отримати долар, євро (чи іншу валюту, яку зможе запропонувати апарат). Згідно з наказом Нацбанку №63, з 1 січня 2019 року, українці можуть здійснювати купівлю-продаж іноземної валюти через банкомати та термінали. При цьому видається чек із зазначенням суми операції, курсу конвертації й, можливо, особистих даних: при […]

Далі
Реформа охорони здоров’я по-українськи
Новини

У ЄС обговорюють запровадження світового податку для мільярдерів

Уряди повинні відкрити новий фронт у міжнародній боротьбі з ухиленням від сплати податків за допомогою глобального мінімального податку на мільярдерів, який міг би залучати 250 мільярдів доларів на рік. Про це пише Reuters з посиланням на заяву Податкової обсерваторія ЄС. За даними дослідницької групи Паризької школи економіки, у разі стягнення ця сума еквівалентна лише 2% від майже 13 […]

Далі
92 original
Новини

УЗ може не виконати план з інвестицій

АТ «Укрзалізниця» може не виконати план по капітальним інвестиціям через необхідність виплатити понад $ 150 млн за євробондами в другій половині поточного року, заявив міністр інфраструктури Володимир Омелян. За словами Омеляна, найближчим часом компанія зможе представити своє бачення того, що планується робити з очікуваним погашенням, звідки залучати ці кошти і як проводити реструктуризацію. Міністр також […]

Далі
1513258441 1054987
Новини

SEC отримала додаткові аргументи в суперечці з Telegram

Колишній головний інвестиційний директор Telegram Джон Хаймен дав свідчення під присягою у справі Комісії з цінних паперів і бірж США (SEC) проти Telegram Group Inc. і TON Issuer Inc., йдеться в листі представника SEC Хорхе Тенрейро судді окружного суду Південного округу Нью-Йорка Кевіну Кастель від 10 лютого. В результаті були отримані «певні додаткові свідчення», на […]

Далі
Реформа охорони здоров’я по-українськи
Новини

Американська Exxon купує свого сланцевого конкурента Pioneer за $60 млрд

Exxon Mobil погодилася купити конкуруючу американську компанію Pioneer Natural ResourcesExxon Mobil приблизно за 60 млрд доларів, що поставить її на вершину найбільшого нафтового родовища в США і забезпечить їй десятиліття низьковитратного видобутку. Про це повідомляє Reuters. Угода стане найбільшою для Exxon з моменту покупки Mobil Oil за 81 млрд доларів у 1998 році, за кілька років […]

Далі
32 main
Новини

Зеленський і прем'єр Італії обговорили боротьбу з пандемією

Президент Володимир Зеленський обговорив боротьбу з пандемією з прем’єр-міністром Італії Джузеппе Конте. Про це повідомляє прес-служба ОП. Зеленський у телефонній розмові висловив солідарність України з італійцями, які зараз проходять через складні випробування у зв’язку з пандемією коронавірусу. “В Україні щиро вболівають за італійський народ. У цей складний момент Україна з вами. Дійсно вірю, що вже […]

Далі
Реформа охорони здоров’я по-українськи
Новини

«Газпром» не стане ділитися «Північним потоком»

Постійний представник РФ при ЄС Володимир Чижов заявив про безперспективність судового позову польської PGNIG проти «Газпрому». Заява була зроблена 19-го грудня у рамках його відеозвернення до ЗМІ у режимі живого часу. Більше того, він також звинуватив опонентів у політичному підтексті вищезгаданого позову, називаючи його «явним випадом проти Росії.» Нагадаємо, що суть конфлікту полягає в привілейованому […]

Далі
Реформа охорони здоров’я по-українськи
Новини

Toyota змушена зняти з продажу 6 мільйонів автівок

Японський виробник Toyota змушений зняти з продажу близько 6 мільйонів автомобілів через несправну систему безпеки. Згідно із заявою офіційних представників корпорації, йдеться про окремі партії модельного ряду Corolla і Yaris (2000-2014 рік), оснащених подушками безпеки компанії Takata. Було виявлено, що під час експлуатації автомобіля вони почали самовільно спрацьовувати, що, безумовно, загрожує безпеці водія і пасажирів. […]

Далі
Реформа охорони здоров’я по-українськи
Новини

Україна готує альтернативу зерновому коридору

Уряд України і учасники зернового ринку розробили низку альтернативних стратегій, які дадуть змогу продовжити експорт аграрної продукції у разі припинення роботи зернового коридору. Про це сказав перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Тарас Висоцький. “Маємо кілька стратегій: це розширення пропускної спроможності Дунайського регіону і нарощення можливостей з перевалки там зернових. Також триває введення в […]

Далі