Нова приватизація: велика й мала

Нова приватизація: велика й мала

22.06.2018 Аналітика

Цього разу приватизація в Україні йде двома хвилями: спочатку «велика», дещо пізніше – «мала». Червень оголошено початком процесу. Урядовці налаштовані оптимістично, проте експерти – переважно критично.

Критика теперішньої приватизації стосується як економічних очікувань, так і суспільно-політичних чинників, тобто шпарин у законодавстві, які нібито дозволять багаторічним головним гравцям ринку, головно від Росії, утримати позиції.

Нинішня класифікація об’єктів приватизації покликана спростити сам її процес. Замість колишніх шести груп об’єктів тепер ідеться про дві: «мала» приватизація стосуватиметься майна вартістю до 250 млн грн, а «велика» – вартістю понад 250 млн.

Хвилі приватизації

На початку червня Фонд держмайна (ФДМ) оголосив про першу хвилю – початок приватизації 22-х великих підприємств, а незабаром слід очікувати на другу – приватизацію решти 700-та, менших. Найближчим часом оголосять конкурс на відбір так званих радників, про які йтиметься далі, аби восени вийти на фінішну пряму. 22 підписані урядом накази великої приватизації – перший великий перелік підприємств для продажу за останні щонайменше 10 років.

Правила

Продавати об’єкти великої приватизації можна тільки на аукціонах, причому на затверджених урядом умовах і з залученням вже згаданого радника – одного з міжнародних інвестиційних банків чи аудиторських компаній. Завдання його – після вивчення ситуації рекомендувати ФДМ і Кабміну стартову ціну та підготувати інформаційний пакет. Без радника продавати великий об’єкт можна тільки на аукціоні з дещо суворішими умовами.

Об’єкти малої приватизації повинні продаватися виключно на електронних торгах. Проводити аукціон можна суворо в визначений час – не раніше 20 днів після публікації про продаж, але не пізніше 35-го дня цієї публікації. Якщо аукціон не відбувся, об’єкт пропонується викупити за зниженою ціною, або проводиться аукціон за методом покрокового зниження стартової ціни на 50%, який може відбутися навіть за наявності тільки одного учасника. Продаж держоб’єктів, переданих в оренду, також проводиться через аукціони.

 За новим законом потенційний покупець сам може ініціювати приватизацію, навіть якщо актив не включено до переліку для приватизації. В цьому випадку ФДМ протягом трьох днів після отримання заявки від покупця звертається до відповідного міністерства за згодою його приватизувати. Ухвалити відповідне рішення орган управління повинен за наступні 15 днів.

Оптимісти й песимісти

В Уряді очікують, що приватизація пожвавить інвестування в промисловість, особливо сподіваючись на успіх нової формули продажу невеликих підприємств, а саме через систему ProZorro, тобто відкрито й публічно. За словами прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, стратегічно важливі великі активи залишаться у державній власності, а ті, де можна залучити капітал для оновлення технологій і примноження робочих місць, пройдуть підготовку із залученням відомих світових радників.

Песимісти тим часом нагадують, що кожна попередня приватизація з року в рік провалювалася, та вважають, що вона й надалі буде законсервованою через недостатньо добрий бізнес-клімат і низькі інвестиційні рейтинги України. Досі приватизації були хаотичними, неконкурентними й непрозорими, а їхні результати є одними з найгірших у світі. Критики ж нинішньої приватизації визнають ціни виставлених об’єктів набагато нижчими за потенційні, які нібито можна було правити ще кілька років тому і навіть рік тому. Зважаючи на багаторічний досвід, песимісти очікують, що приватизація може не взяти запланований темп через політичну боротьбу перед виборами, яка може завадити урядові ухвалювати непопулярні й ризикові рішення.

Критики також дорікають приватизаторам скасуванням передприватизаційної підготовки, обов’язковим елементом якої була інвентаризація усіх активів підприємств і перевірка діяльності їхнього керівництва, що створює загрозу амністії злочинних доприватизаційних оборудок.

Участь радника на об’єктах великої приватизації, на відміну від уряду, його критики трактують негативно, вважаючи, що це несе небезпеку значного заниження ціни об’єктів і, відповідно, бюджетних надходжень. Тим же нібито загрожує й передбачена для визначення ціни об’єктів малої приватизації формула “балансова вартість мінус кредиторська заборгованість“, яка здатна посприяти схемам умисного укладання керівником невигідних для підприємства угод напередодні приватизації.

Також закидається, що за суттєвого збільшення майнового цензу та скасування критерія чисельності працівників при віднесені об’єктів до малої приватизації на Prozorro-аукціон можуть потрапити середні й навіть стратегічні, наприклад, наукові підприємства.

Багато сумнівів викликає приватизація без включення прав на земельну ділянку, яка закладає потенційний конфлікт між власником приватизованого об’єкту і власником земельної ділянки, яка раніше входила до складу підприємства. Земельна ділянка взагалі інколи є єдиним цінним активом багатьох занедбаних підприємств. Оформлення на неї правовстановлюючих документів та включення до статутного капіталу значно підвищило б інвестиційну привабливість і вартість таких підприємств при їхньому продажі.

Крім того, широкий простір для зловживань створює узаконення мораторію на банкрутство з дня прийняття рішення про приватизацію до спливу одного року з часу її завершення, а це суттєво погіршить умови кредитування підприємств держсектору.

Перелічені закиди критиків дійсно можуть виявитися справедливими, але остаточно їхню доречність все ж визначить практика. Зрештою, політична складова ідентичності деяких песимістів щодо теперішньої приватизації говорить про те, що будь-який приватизаційний процес, ними не контрольований, апріорі є непідходящим.

Фактор Росії й офшорів

Згідно із законом, купити у держави власність не зможуть не тільки інші держпідприємства і працівники ФДМ, але й радники, яких залучатимуть до процесу приватизації великих об’єктів. Новинкою є також новий фігурант дефініції закону – країна-агресор Росія, чиї резиденти й пов’язані з нею особи не зможуть брати участі в торгах. Крім того, не зможуть позмагатися за право сласності особи з реєстрацією в офшорних зонах і ті, з якими вже розривали аналогічний договір купівлі-продажу.

Експерти, проте, зазначають, що купівля резидентами держави-агресора українських активів все ж буде можливою, якщо вони не є юридичними особами з істотною участю держави-агресора. А оскільки закон не передбачає належного моніторингу змін у структурі власності покупця, то один постприватизаційний “навмисно-безнадійний” кредит у російському держбанку зможе змінити структуру власності покупця на користь держави-агресора.

За новим законом, зареєстровані в офшорних зонах чи країнах з “чорного списку” FATF компанії допускатимуться до приватизації, якщо їхня частка у статутному капіталі покупця становитиме менше 50%. Тобто на тлі світової тенденції посилення боротьби із податковими гаванями Україна фактично зміцнює позиції офшорних компаній. Нагадаємо, що до цього року діяла повна заборона таким компаніям брати участь у приватизації.

Серед критиків приватизації є не тільки ті, які сперечаються про деталі її проведення, але також і повні або часткові противники її проведення. Вони нагадують, що приватизація є лише одним із можливих управлінських рішень щодо об’єктів держвласності і, наприклад, у Франції, Англії й інших розвинутих країнах приватизація/націоналізація змінюють одна одну та мають циклічний характер.

Крім того, вони вважають, що розпродаж держактивів не припустимий без “роботи над помилками” щодо вже приватизованого майна. Йдеться, серед іншого, про запровадження грошових компенсацій за раніше приватизовані великі стратегічні об’єкти за прикладом Великобританії, де у 2007 році до бюджету стягнуто 10 млрд фунтів одноразового податку. Це відновило би справедливість і суспільну довіру до приватизаційних процесів.

Інші статті на цю тему

 • Економіка Нової Зеландії рекордно впала через пандемію
  Новини

  Економіка Нової Зеландії рекордно впала через пандемію

  Валовий внутрішній продукт (ВВП) Нової Зеландії до кінця червня скоротився на 12,2% через негативний вплив пандемії коронавірусу. Це падіння стало найбільш значним більш ніж за 30 років, повідомляє ТАСС з посиланням на державне бюро статистики Нової Зеландії. За даними бюро, економіка країни увійшла в період спаду в березні, однак тоді валовий внутрішній продукт (ВВП) Нової […]

 • Україна збільшить залучення кредитів у 2021 році
  Новини

  Україна збільшить залучення кредитів у 2021 році

  Уряд має намір збільшити обсяг запозичень в наступному році на 10,3% (64,2 млрд грн) – до 684,7 млрд грн. Такі дані проекту держбюджету-2021 представив міністр фінансів Сергій Марченко. З них облігації внутрішньої держпозики складуть 549,1 млрд грн. При цьому міністр заявив, що незважаючи на зростання запозичень, передбачається скорочення держборгу в наступному році з 68% ВВП […]

 • Facebook для користувачів збере дані про зміни клімату
  Новини

  Facebook для користувачів збере дані про зміни клімату

  Американська компанія Facebook заявила про намір збирати і поширювати за допомогою інформаційного центру – Climate Science Information Center – актуальні дані про кліматичні зміни в світі. “Один з найважливіших уроків, витягнутих нами з пандемії COVID-19, полягає в тому, наскільки широкими можливостями володіє Facebook для надання клієнтам точних, експертних рекомендацій та інформації в період глобальної кризи”, […]

 • Spotify вимагає провести антимонопольне розслідування відносно Apple
  Новини

  Spotify вимагає провести антимонопольне розслідування відносно Apple

  Музичний стрімінговий сервіс Spotify випустив заяву, в якій вимагав антимонопольні органи провести розслідування щодо антиконкурентної політики Apple через оголошений напередодні сервіс Apple One, повідомляє The Verge. Apple One об’єднує відразу кілька власних сервісів Apple в єдину підписку, включаючи Apple Music, iCloud, Apple TV Plus і Apple Acrade. У заяві Spotify йдеться, що «вже в який […]

 • Американський регулятор готує антимонопольний позов проти Facebook
  Новини

  Американський регулятор готує антимонопольний позов проти Facebook

  Федеральна комісія з торгівлі США (FTC) готує антимонопольний позов до компанії Facebook, який може подати до кінця року. Про це повідомляє газета The Wall Street Journal (WSJ) з посиланням на обізнані джерела. Як повідомляє WSJ, підготовка позову почалася після року перевірки фактів використання Facebook свого масштабного впливу на ринку для придушення конкуренції. При цьому, як […]

 • Мін'юст виграв суд про продаж Промінвестбанку
  Новини

  Мін'юст виграв суд про продаж Промінвестбанку

  Київський апеляційний суд відмовив російському Внешэкономбанку (ВЭБ) у визнанні рішення арбітра Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольма, яким на вимогу ВЭБ Міністерство юстиції України було зобов’язане зупинити примусову реалізацію 99,77% акцій Промінвестбанку. Суд погодився з аргументами Міністерства юстиції, що рішення арбітра було винесено за спором, яке не підпадає під умови арбітражної угоди, а значить, “арбітр не […]

 • Втрати українських аграріїв через посуху оцінили в 118 мільярдів
  Новини

  Втрати українських аграріїв через посуху оцінили в 118 мільярдів

  Українські аграрії в цьому році можуть втратити до 118 мільярдів гривень через посуху і заморозки. Про це повідомила прес-служба Аграрного союзу України. “У цьому році навіть критично постраждалі регіони (Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька області), незважаючи на обіцянки держави, не отримали жодної копійки допомоги”, – зазначив глава союзу Геннадій Новиков. Найбільше від негоди постраждали посіви кукурудзи […]

 • IPO Snowflake може стати одним з найпопулярніших в 2020 році
  Новини

  IPO Snowflake може стати одним з найпопулярніших в 2020 році

  IPO Snowflake, яке пройде на NYSE, буде проходити за вищою ціною, ніж було оголошено на початку вересня. У понеділок, відповідно до поданих заявок SEC, компанія Snowflake, яка виробляє програмне забезпечення для зберігання даних, підвищила прогнозовану ціну акцій до діапазону $ 100 – $ 110, при цьому ринкова оцінка компанії може вирости до $ 27,7 млрд. […]

Читайте також

Нова приватизація: велика й мала
Новини

ТОП-10 подарунків до свят

Напередодні новорічних і різдвяних свят українці готуються порадувати своїх близьких і рідних подарунками, а також колег по роботі і партнерів по бізнесу. Так, що ж купують громадяни України? Статистичні дані констатують, зібравши дані про інтернет-замовлення більше 1 мільйона представників нашої країни, що лідерські позиції утримують всілякі гаджети. Рейтинг очолює – мобільний телефон – 23%. На […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Brexit обійдеться банківському сектору Великобританії в $ 17 млрд

Вихід Великобританії зі складу Європейського Союзу коштуватиме британським банкам близько 15 мільярдів фунтів, що в доларовому еквіваленті складе приблизно 17,1 мільярда. Джерелом таких невтішних прогнозів є консалтингова група Boston Consulting Group. Згідно з результатами дослідження, основну частину витрат складуть витрати на переміщення операцій з Великобританії в інші країни Європи. Таким чином, якщо уряду країни не […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Болгарські аграрії зацікавились інноваційними розробками українських мікробіологів

Інститут сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва НААН і аграрна компанія Болгарії «Екані» АД уклали угоду про співробітництво в галузі впровадження наукоємної продукції у ґрунтово-кліматичних умовах Болгарії. В рамках співпраці болгарські партенри взяли участь у науково-практичному семінарі, який відбувся на базі Інституту сільськогосподарської мікробіології, повідомляють в НААН. Науковці ознайомили присутніх зі значним практичним досвідом застосування засобів […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

“Vodafone Україна” випустив єврооблігації на $500 млн

Мобільний оператор “Vodafone Україна” розмістив 5-річні єврооблігації на суму $500 млн під 6,20% річних. Про це йдеться на сайті інвестиційної компанії Dragon Capital, яка виступила лід-менеджером випуску. “Високий попит з боку інвесторів дозволив зібрати заявки на загальну суму понад $3 млрд і забезпечив можливість для “Vodafone Україна” залучити фінансування з купоном 6.2%”, – наголошується в […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Amazon виходить на ринок дистрибуції медикаментів

Amazon почала робити реальні кроки для виходу на ринок рецептурних лікарських засобів. Так, гігант електронної комерції вже оголосив про придбання PillPack, пише Аpteka.ua. Ця компанія надає сервіс по сортуванню препаратів по дозам і доставці медикаментів клієнту «до дверей». Очікується, що операція завершиться в другій половині року. Компанія DRG Digital (частина дослідницької групи Decision Resources Group провела […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Річард Бренсон вклався в іпотечний ІІ-стартап LoanSnap

Стартап LoanSnap, який розробляє технологію штучного інтелекту в сфері іпотечного кредитування, дозволяє прискорити і спростити процес оформлення кредиту. Завдяки запам’ятовування сервісом даних користувача, пропадає необхідність щоразу заново вводити і перевіряти його інформацію. З урахуванням зібраних даних клієнта можуть запропонувати фінансову консультацію з питань рефінансування іпотеки або наявності заборгованостей з виплат. За словами одного із засновників […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

У роботі сервісів Google стався збій

Після того як перестали працювати коректно Instagram і Facebook, збій стався і у Google. У ніч з 4 на 5 липня, користувачі скаржилися на проблеми, пов’язані з роботою всіх сервісів Google. Проблеми з пошуковиком виникли у жителів США, Японії, Британії, Франції, Італії, Німеччини, Голландії, Угорщини, Польщі та Росії. В Україні проблеми були не такі значні, […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Помилка стажера може коштувати Google 10 млн доларів

Співробітник натиснув не ту кнопку і запустив в мережу фейковий рекламну кампанію, яку встигли розмістити безліч сайтів. Тестова реклама – жовтий прямокутник – висіла 45 хвилин, і тепер корпорації доведеться відшкодовувати збиток. Співробітник Google помилково запустив в мережу рекламну кампанію, яка могла обійтися корпорації в кругленьку суму. Як повідомила британська Financial Times, інцидент стався у […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Tesla відкликає 15 000 Model X через проблеми з гідропідсилювачем

В електромобілях Tesla Model X певного року випуску виявлені потенційні проблеми вже зустрічалися раніше. Ці проблеми можуть привести до аварії, а їх ймовірність підвищується при експлуатації машин в холодному кліматі. Абсолютно та ж історія сталася в березні 2018 року. Тоді Tesla відкликала величезне число електромобілів, які вимагали огляду і заміни потенційно вразливих вузлів. Було відкликано […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Працівники готелів Marriott в Сан-Франциско домоглися підписання нового контракту і припиняють страйк

Співробітники готелів Marriott в Сан-Франциско повернуться на роботу в середу після страйку, який тривав понад два місяці, згідно з інформацією від профспілки працівників Unite Here Local 2. Офіційні представники профспілок оголосили в понеділок увечері, що переважною більшістю голосів – 99,6% – співробітники підтримали новий контракт для майже 2500 чоловік, що працюють в готелях Marriott. На […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Японці купують американський медіа стартап Quartz

Інтернет-портал Quartz з США спеціалізується на публікаціях новин в сфері бізнесу. Штат редакції видання складається з 215 працівників. Щомісячна аудиторія сайту налічує понад 20 млн. читачів. При цьому приблизно половина всіх тих, хто читає сайт не перебувають на території США. Відзначається, що на остаточну суму угоди вплинуть надані Quartz фінансові показники своєї діяльності. Аналітики вважають, […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Volkswagen не впорався зі шквалом замовлень на VW ID.3 1ST у першу добу

Volkswagen відкрив онлайн-бронювання своїх електроавтомобілів і його система не впоралася з кількістю отриманих замовлень. Протягом доби прийшло 10 тисяч заявок на автомобілі від Volkswagen, внаслідок чого відбулися процеси тривалого очікування і перебої в реєстрації. Всього ж компанія випустить 30 000 автомобілів серії ID.3 1ST. Вартість одного автомобіля менше 40 тисяч євро. Передзамовлення має на увазі […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

МАУ звинуватили міністра інфраструктури в лобіюванні інтересів авіакомпанії Ryanair

«Міжнародні авіалінії України» звинуватили міністра інфраструктури Володимира Омеляна у наданні незаконних преференцій європейській авіакомпанії Ryanair. Про це повідомляють журналісти періодичного видання «Інтерфакс» з посиланням на заяву компанії. Відповідно до джерела, в МАУ стверджують, що активне лобіювання інтересів іноземного авіаперевізника з боку нинішнього міністра інфраструктури має ознаки особистої зацікавленості. Ті пільги, що їх готові надати Ryanair, […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Ольга Трофімцева прокоментувала призначення на посаду в.о. міністра аграрної політики

Виконуюча обов’язки міністра аграрної політики і продовольства Ольга Трофімцева на своїй сторінці в Facebook написала про свої цілі і завдання на час роботи на новій посаді. «Моя мета і основне завдання на час роботи на цій посаді – дати АПК України нові стимули для розвитку: підтримка фермерів і кооперації повинна реально заробити, аграрна освіта та […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Арешт відомого політтехнолога в Ізраїлі, або «Попікся» на хабарі

Як повідомляють засоби масової інформації Ізраїлю, заарештований Таль Зільберштейн, котрого підозрюють у корупції. За звинуваченням у відповідності зі статтею про давання хабара Таль Зільберштейн і бізнесмен Бені Стейнмец (Ізраїль) були затримані. Рішення суду міста Рішон-ле-Ціон ставить їм у провину незаконне отримання ліцензії на видобуток заліза в Гвінеї, тобто дані особи отримали документ за допомогою хабара […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Шведська компанія IKEA розповіла про литовські ліси

Відома шведська компанія IKEA тепер має статус найбільшого приватного власника лісів в Литві. Представники підприємства твердо заявили, що в перебігу цього року змогли значно підвищити масштаби їхніх ділянок. Тепер їх на 33 відсотки більше, а саме на 20 тис. га. Дана інформація була поширена литовською діловою газетою під назвою Verslo zinios. Співробітники видання з’ясували у […]

Далі
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com