Нова приватизація: велика й мала

Нова приватизація: велика й мала

22.06.2018 Аналітика

Цього разу приватизація в Україні йде двома хвилями: спочатку «велика», дещо пізніше – «мала». Червень оголошено початком процесу. Урядовці налаштовані оптимістично, проте експерти – переважно критично.

Критика теперішньої приватизації стосується як економічних очікувань, так і суспільно-політичних чинників, тобто шпарин у законодавстві, які нібито дозволять багаторічним головним гравцям ринку, головно від Росії, утримати позиції.

Нинішня класифікація об’єктів приватизації покликана спростити сам її процес. Замість колишніх шести груп об’єктів тепер ідеться про дві: «мала» приватизація стосуватиметься майна вартістю до 250 млн грн, а «велика» – вартістю понад 250 млн.

Хвилі приватизації

На початку червня Фонд держмайна (ФДМ) оголосив про першу хвилю – початок приватизації 22-х великих підприємств, а незабаром слід очікувати на другу – приватизацію решти 700-та, менших. Найближчим часом оголосять конкурс на відбір так званих радників, про які йтиметься далі, аби восени вийти на фінішну пряму. 22 підписані урядом накази великої приватизації – перший великий перелік підприємств для продажу за останні щонайменше 10 років.

Правила

Продавати об’єкти великої приватизації можна тільки на аукціонах, причому на затверджених урядом умовах і з залученням вже згаданого радника – одного з міжнародних інвестиційних банків чи аудиторських компаній. Завдання його – після вивчення ситуації рекомендувати ФДМ і Кабміну стартову ціну та підготувати інформаційний пакет. Без радника продавати великий об’єкт можна тільки на аукціоні з дещо суворішими умовами.

Об’єкти малої приватизації повинні продаватися виключно на електронних торгах. Проводити аукціон можна суворо в визначений час – не раніше 20 днів після публікації про продаж, але не пізніше 35-го дня цієї публікації. Якщо аукціон не відбувся, об’єкт пропонується викупити за зниженою ціною, або проводиться аукціон за методом покрокового зниження стартової ціни на 50%, який може відбутися навіть за наявності тільки одного учасника. Продаж держоб’єктів, переданих в оренду, також проводиться через аукціони.

 За новим законом потенційний покупець сам може ініціювати приватизацію, навіть якщо актив не включено до переліку для приватизації. В цьому випадку ФДМ протягом трьох днів після отримання заявки від покупця звертається до відповідного міністерства за згодою його приватизувати. Ухвалити відповідне рішення орган управління повинен за наступні 15 днів.

Оптимісти й песимісти

В Уряді очікують, що приватизація пожвавить інвестування в промисловість, особливо сподіваючись на успіх нової формули продажу невеликих підприємств, а саме через систему ProZorro, тобто відкрито й публічно. За словами прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, стратегічно важливі великі активи залишаться у державній власності, а ті, де можна залучити капітал для оновлення технологій і примноження робочих місць, пройдуть підготовку із залученням відомих світових радників.

Песимісти тим часом нагадують, що кожна попередня приватизація з року в рік провалювалася, та вважають, що вона й надалі буде законсервованою через недостатньо добрий бізнес-клімат і низькі інвестиційні рейтинги України. Досі приватизації були хаотичними, неконкурентними й непрозорими, а їхні результати є одними з найгірших у світі. Критики ж нинішньої приватизації визнають ціни виставлених об’єктів набагато нижчими за потенційні, які нібито можна було правити ще кілька років тому і навіть рік тому. Зважаючи на багаторічний досвід, песимісти очікують, що приватизація може не взяти запланований темп через політичну боротьбу перед виборами, яка може завадити урядові ухвалювати непопулярні й ризикові рішення.

Критики також дорікають приватизаторам скасуванням передприватизаційної підготовки, обов’язковим елементом якої була інвентаризація усіх активів підприємств і перевірка діяльності їхнього керівництва, що створює загрозу амністії злочинних доприватизаційних оборудок.

Участь радника на об’єктах великої приватизації, на відміну від уряду, його критики трактують негативно, вважаючи, що це несе небезпеку значного заниження ціни об’єктів і, відповідно, бюджетних надходжень. Тим же нібито загрожує й передбачена для визначення ціни об’єктів малої приватизації формула “балансова вартість мінус кредиторська заборгованість“, яка здатна посприяти схемам умисного укладання керівником невигідних для підприємства угод напередодні приватизації.

Також закидається, що за суттєвого збільшення майнового цензу та скасування критерія чисельності працівників при віднесені об’єктів до малої приватизації на Prozorro-аукціон можуть потрапити середні й навіть стратегічні, наприклад, наукові підприємства.

Багато сумнівів викликає приватизація без включення прав на земельну ділянку, яка закладає потенційний конфлікт між власником приватизованого об’єкту і власником земельної ділянки, яка раніше входила до складу підприємства. Земельна ділянка взагалі інколи є єдиним цінним активом багатьох занедбаних підприємств. Оформлення на неї правовстановлюючих документів та включення до статутного капіталу значно підвищило б інвестиційну привабливість і вартість таких підприємств при їхньому продажі.

Крім того, широкий простір для зловживань створює узаконення мораторію на банкрутство з дня прийняття рішення про приватизацію до спливу одного року з часу її завершення, а це суттєво погіршить умови кредитування підприємств держсектору.

Перелічені закиди критиків дійсно можуть виявитися справедливими, але остаточно їхню доречність все ж визначить практика. Зрештою, політична складова ідентичності деяких песимістів щодо теперішньої приватизації говорить про те, що будь-який приватизаційний процес, ними не контрольований, апріорі є непідходящим.

Фактор Росії й офшорів

Згідно із законом, купити у держави власність не зможуть не тільки інші держпідприємства і працівники ФДМ, але й радники, яких залучатимуть до процесу приватизації великих об’єктів. Новинкою є також новий фігурант дефініції закону – країна-агресор Росія, чиї резиденти й пов’язані з нею особи не зможуть брати участі в торгах. Крім того, не зможуть позмагатися за право сласності особи з реєстрацією в офшорних зонах і ті, з якими вже розривали аналогічний договір купівлі-продажу.

Експерти, проте, зазначають, що купівля резидентами держави-агресора українських активів все ж буде можливою, якщо вони не є юридичними особами з істотною участю держави-агресора. А оскільки закон не передбачає належного моніторингу змін у структурі власності покупця, то один постприватизаційний “навмисно-безнадійний” кредит у російському держбанку зможе змінити структуру власності покупця на користь держави-агресора.

За новим законом, зареєстровані в офшорних зонах чи країнах з “чорного списку” FATF компанії допускатимуться до приватизації, якщо їхня частка у статутному капіталі покупця становитиме менше 50%. Тобто на тлі світової тенденції посилення боротьби із податковими гаванями Україна фактично зміцнює позиції офшорних компаній. Нагадаємо, що до цього року діяла повна заборона таким компаніям брати участь у приватизації.

Серед критиків приватизації є не тільки ті, які сперечаються про деталі її проведення, але також і повні або часткові противники її проведення. Вони нагадують, що приватизація є лише одним із можливих управлінських рішень щодо об’єктів держвласності і, наприклад, у Франції, Англії й інших розвинутих країнах приватизація/націоналізація змінюють одна одну та мають циклічний характер.

Крім того, вони вважають, що розпродаж держактивів не припустимий без “роботи над помилками” щодо вже приватизованого майна. Йдеться, серед іншого, про запровадження грошових компенсацій за раніше приватизовані великі стратегічні об’єкти за прикладом Великобританії, де у 2007 році до бюджету стягнуто 10 млрд фунтів одноразового податку. Це відновило би справедливість і суспільну довіру до приватизаційних процесів.

Інші статті на цю тему

 • Ryanair розмістить до 20 літаків в Україні
  Новини

  Ryanair розмістить до 20 літаків в Україні

  Ірландський лоукостер Ryanair найближчим часом розмістить на території України до двох десятків літаків. Про це сказав виконавчий директор перевізника Майкл О’Лірі. Планується, що оператором всіх українських баз може стати польська “дочка” Ryanair – Buzz, яка зростає швидкими темпами. Вона була створена навесні 2019 року, а вже до кінця жовтня її флот збільшиться до 54 літаків. […]

 • Між Україною в ФРН створять водневий коридор
  Новини

  Між Україною в ФРН створять водневий коридор

  Оператори газотранспортних систем України, Словаччини, Чехії та Німеччини підписали угоду про створення водневого коридору. Про це повідомляє прес-служба Оператора ГТС України. “Спільна ініціатива “Центрально-водневий коридор” спрямована на створення водневої “магістралі” в Центральній Європі для транспортування водню з перспективних районів поставки водню в Україні, яка має хороші умови для виробництва зеленого водню, через Словаччину і Чехію в […]

 • Суд зобов'язав МАУ виплатити Украероруху майже 260 млн боргів
  Новини

  Суд зобов'язав МАУ виплатити Украероруху майже 260 млн боргів

  Господарський суд Києва задовольнив позов Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (Украерорух) до Міжнародних авіаліній України (МАУ) і вирішив стягнути з відповідача на користь позивача 258,9 млн грн заборгованості за надання послуг з аеронавігаційного обслуговування. Про це йдеться в матеріалах справи №910/16165/18. Суд вирішив, що МАУ прострочила виконання зобов’язань перед Украерорухом на 294,4 млн гривень. Разом […]

 • Звільнено чотирьох членів наглядової ради УЗ
  Новини

  Звільнено чотирьох членів наглядової ради УЗ

  Кабінет Міністрів не продовжив контракти з членами наглядової ради Укрзалізниці Шевки Аджунером, Сергієм Лещенком, Андреасом Матьє і Олегом Журавльовим. Інформація про зміни в складі наглядової ради УЗ з’явилася на сайті компанії. Згідно з документом, припинено повноваження Аджунера, Матьє, Лещенко і Журавльова. Рішення про припинення їх повноважень прийняв Кабмін на підставі свого розпорядження в червні 2021 року, згідно з […]

 • Держаудитслужба перевірить діяльність Нафтогазу
  Новини

  Держаудитслужба перевірить діяльність Нафтогазу

  Уряд України зобов’язав компанію Нафтогаз забезпечити умови для перевірки її діяльності працівниками Державної аудиторської служби. Таке рішення було прийнято на засіданні уряду. “Компанію зобов’язали надати безперешкодний доступ до документації і на підприємства, в філії, представництва НАК. Йдеться, зокрема, про перевірку фінансово-господарської діяльності Нафтогазу в 2017 – 2021 роках”, – йдеться в повідомленні. Раніше ЗМІ повідомляли, що аудит показав недоліки і […]

 • Lufthansa поверне державі допомогу у 2,5 мільярда євро
  Новини

  Lufthansa поверне державі допомогу у 2,5 мільярда євро

  Німецький концерн Lufthansa планує вивести державу з числа своїх співвласників шляхом збільшення капіталу на 2,14 мільярда євро і повернення державної антикризової допомоги, отриманої у період пандемії COVID-19. Ці заходи почнуть здійснюватися ще до виборів в Бундестаг 26 вересня, повідомив авіаперевізник ввечері неділі, 19 вересня. З 22 вересня до 5 жовтня акціонерам Lufthansa запропонують обміняти старі […]

 • Газпром поставив рекордний обсяг газу в Туреччину
  Новини

  Газпром поставив рекордний обсяг газу в Туреччину

  Російський Газпром у 2021 році поставив у Туреччину 20,3 млрд кубометрів газу, що є максимальним показником за неповні дев’ять місяців. Про це повідомляє прес-служба компанії за підсумками зустрічі її голови Олексія Міллера з міністром енергетики та природних ресурсів Туреччини Фатіхом Донмезом у понеділок, 20 вересня. При цьому минулоріч за цей період поставки склали всього 8 млрд куб. […]

 • Держстат покращив квартальний показник економіки
  Новини

  Держстат покращив квартальний показник економіки

  За уточненими даними Держслужби статистики, зростання ВВП України в другому кварталі 2021 року було 5,7% у річному вираженні, що на 0,3% вище за попередню оцінку. Зокрема, за півроку номінальний ВВП був 1 трлн 169,4 млрд грн, а з розрахунку на одну особу – 28,19 тис. грн. У порівнянні з першим кварталом (з урахуванням сезонного фактора) ВВП […]

Читайте також

Нова приватизація: велика й мала
Новини

Microsoft повідомила про злом сервісу Outlook хакерами

Хакери могли переглядати адреси електронної пошти, іменний перелік папок і теми електронних листів, але аж ніяк не їхній зміст. Хакери з початку 2019 року могли отримати доступ до деяких акаунтів користувачів поштового клієнта Outlook, повідомила американська корпорація Microsoft. За попередніми даними, кіберзлочинці могли отримати доступ до назв папок, змісту повідомлень та електронних адрес людей, з […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Україна виконала вимогу МВФ щодо кредитів

Рада з фінансової стабільності затвердила плани держбанків щодо зниження частки непрацюючих кредитів (NPL). Як повідомляє прес-служба Національного банку в плани розраховані на три роки. Відзначається, що реалізація цього питання є одним із структурних маяків програми співпраці України з МВФ. Рада також розглянула ризики, які можуть виникнути через визнання неконституційним закону Про систему гарантування вкладів фізичних […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Альтернативна енергетика залучила понад €2 млрд інвестицій

За 9 місяців 2019 року інвестовано понад €2 млрд в 2500 МВт нових потужностей альтернативної енергетики України. Про це повідомив голова Держенергоефективності Сергій Савчук на своїй сторінці в Facebook. “Зокрема, за цей період встановлено такі нові об’єкти: більше 2000 МВт – СЕС; майже 400 МВт – ВЕС; близько 120 МВт – СЕС домогосподарств (за 6 […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Редакція LDaily вітає всіх адвокатів з їх професійним святом!

Адвокат – це не просто відповідальна і копітка робота, але і стиль життя. Тому, шановні представники світу адвокатури, бажаємо вам, у першу чергу, непохитності духу та віртуозності мислення. Нехай ваші аргументи будуть завжди залізними, слова – щирими, наміри – добрими! Бажаємо вам професійних звершень і кар’єрного зростання в новому році. Ніколи не зраджуйте своїм принципам, […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

«Смарт-Холдинг» вимагає від генпрокурора припинити порушувати закон

Топ-менеджмент промислово-інвестиційної групи «Смарт-Холдинг» звернувся до Генерального прокурора з вимогою зупинити незаконні дії працівників служби щодо власника компанії – українського підприємця і політика Вадима Новинського. Нагадаємо, що напередодні представники військової прокуратури в супроводі спецпідрозділів увірвалися на територію будинку, в якому проживає Новинський. Господар майна на той момент перебував у відрядженні. Діям служби спробував перешкоджати адвокат […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Експерти оцінили збиток світової економіки від коронавірусу

Експерти прогнозують колапс економіки в разі, якщо держави не продовжать політику фіскальної підтримки бізнесу. Про це повідомляє американське видання Bloomberg. Головна проблема на сьогодні – це продовження поширення вірусу, який спалахує у всьому світі. Навіть коли вакцина буде розроблена, її використання у світі в необхідних масштабах потребує певного часу, за словами професора з Австралійського національного […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Експерти попередили про дефіцит палива через держрегулювання

Введення держрегулювання цін на нафтопродукти для АЗС призведе до зростання нелегального виробництва і дефіциту палива. Про це заявили деякі експерти і представники профільної асоціації. “Ініціатива Міністерства економіки та сільського господарства України ввести державне регулювання цін на нафтопродукти на автозаправних станціях завдасть нищівного удару по легальному сектору паливного ринку, створить потужний стимул кустарному виробництву і глибшому […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Форбс розмістив Україну в топ-100 країн для ведення бізнесу

Forbes склав список топ-100 країн світу для ведення бізнесу. Україна потрапила на 77 місце. Всього в списку представлено 161 країна світу. Очолила рейтинг Великобританія, при чому вже другий рік поспіль. На другому місці – Швеція, на третьому – Гонконг. У топ-10 кращих країн світу для ведення бізнесу увійшли також Канада, Данія, Сінгапур, Австралія і Швейцарія. […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

УЗ може не виконати план з інвестицій

АТ «Укрзалізниця» може не виконати план по капітальним інвестиціям через необхідність виплатити понад $ 150 млн за євробондами в другій половині поточного року, заявив міністр інфраструктури Володимир Омелян. За словами Омеляна, найближчим часом компанія зможе представити своє бачення того, що планується робити з очікуваним погашенням, звідки залучати ці кошти і як проводити реструктуризацію. Міністр також […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Pfizer і BioNTech подали заявку на реєстрацію вакцини від COVID-19 в Європі

Американська компанія Pfizer і німецька BioNTech подали в Європейське агентство з лікарських препаратів заявку на реєстрацію своєї вакцини від коронавируса. Повідомлення про це опубліковано на сайті BioNTech. «Pfizer і BioNTech подали в понеділок, 30 листопада, офіційну заяву в Європейське агентство по лікарським препаратам на отримання умовного дозволу на використання своєї вакцини-кандидата BNT162b2 від COVID-19», – […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Порушення норм міжнародного права, або Хто заходив в порти Криму

Як повідомляють представники Міністерства з питань тимчасово окупованих територій, у вересні 2017 року зафіксовано порушення в зв’язку з відвідуванням окупованих портів Криму. Статистика констатує, що 30 вантажних суден-порушників на протязі всього календарного місяця заходили в порти міст Феодосії, Керчі, Севастополя. Під прапором Росії зафіксували 23 судна-порушника. Відповідно 7 суден заходили під прапорами інших країн. Порушеннями […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Ciena виграє на тлі проблем Huawei

Американська компанія Ciena, яка займається поставками телекомунікаційного обладнання є основним конкурентом Huawei. На тлі проблем у Huawei і забороною урядом співпрацювати з цією компанією, багато підприємств укладають контракти з Ciena, особливо з Європи. Продажі перевищили всі прогнози і виросли на 17% до минулого року, а прибуток збільшився на 70%. За рік акції виросли більш ніж […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Amazon проінвестує мільйони доларів в Deliveroo

Amazon заявив про великі інвестиції в кур’єрську службу Deliveroo, яка була заснована в 2013 році. Точна цифра фінансування не озвучена, але Amazon є найбільшим інвестором у фінальному етапі збору Deliveroo, яка залучила 575 мільйонів доларів. Керівництво Deliveroo заявило, що отримане фінансування використає для розширення бізнесу на світовому рівні та поліпшенню якості доставки. Варто зауважити, що […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Обсяги оподаткованого імпорту у жовтні збільшилися на $226 млн у порівнянні з вереснем

Так розмір оподаткованого імпорту у жовтні поточного року склав $4,57 млрд, що на $226 млн більше, ніж у вересні і на $359 млн більше, – ніж у серпні. Проте загальний обсяг оподаткованого імпорту за 10 місяців ($39,3 млрд) на 11,2% менший у порівнянні з аналогічним періодом минулого року ($44,24 млрд). Надходження від імпорту також збільшились: […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Apple виділила $ 6 млрд на створення власних фільмів

Apple інвестувала $ 6 млрд на виробництво власних серіалів, фільмів і шоу для онлайн-кінотеатру Apple TV +. Про це повідомляє The Financial Times. Спочатку сума інвестицій становила $ 1 млрд, але згодом бюджет на зйомки оригінального контенту виріс. Наприклад, тільки на виробництво одного епізоду «Ранкового шоу» з Дженніфер Еністон і Різ Уїзерспун компанія витратила кілька […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

General Motors зупинила ще два заводи в Мексиці через страйк профспілки в США

Брак комплектуючих, викликан страйком американської профспілки United Auto Workers, змусила General Motors зупинити виробництво вантажівок і трансмісій в мексиканському Сілао. Зупинка підприємств безпосередньо торкнеться 6000 осіб. GM тимчасово припинила виробництво в Мексиці легкої вантажівки Chevrolet Silverado, найпопулярнішої моделі компанії на північноамериканському ринку, а також ряду трансмісій. Раніше автовиробник зупинив завод з виробництва двигунів в Мексиці […]

Далі
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com