258728247

Нова приватизація: велика й мала

22.06.2018 Аналітика

Цього разу приватизація в Україні йде двома хвилями: спочатку «велика», дещо пізніше – «мала». Червень оголошено початком процесу. Урядовці налаштовані оптимістично, проте експерти – переважно критично.

Критика теперішньої приватизації стосується як економічних очікувань, так і суспільно-політичних чинників, тобто шпарин у законодавстві, які нібито дозволять багаторічним головним гравцям ринку, головно від Росії, утримати позиції.

Нинішня класифікація об’єктів приватизації покликана спростити сам її процес. Замість колишніх шести груп об’єктів тепер ідеться про дві: «мала» приватизація стосуватиметься майна вартістю до 250 млн грн, а «велика» – вартістю понад 250 млн.

Хвилі приватизації

На початку червня Фонд держмайна (ФДМ) оголосив про першу хвилю – початок приватизації 22-х великих підприємств, а незабаром слід очікувати на другу – приватизацію решти 700-та, менших. Найближчим часом оголосять конкурс на відбір так званих радників, про які йтиметься далі, аби восени вийти на фінішну пряму. 22 підписані урядом накази великої приватизації – перший великий перелік підприємств для продажу за останні щонайменше 10 років.

Правила

Продавати об’єкти великої приватизації можна тільки на аукціонах, причому на затверджених урядом умовах і з залученням вже згаданого радника – одного з міжнародних інвестиційних банків чи аудиторських компаній. Завдання його – після вивчення ситуації рекомендувати ФДМ і Кабміну стартову ціну та підготувати інформаційний пакет. Без радника продавати великий об’єкт можна тільки на аукціоні з дещо суворішими умовами.

Об’єкти малої приватизації повинні продаватися виключно на електронних торгах. Проводити аукціон можна суворо в визначений час – не раніше 20 днів після публікації про продаж, але не пізніше 35-го дня цієї публікації. Якщо аукціон не відбувся, об’єкт пропонується викупити за зниженою ціною, або проводиться аукціон за методом покрокового зниження стартової ціни на 50%, який може відбутися навіть за наявності тільки одного учасника. Продаж держоб’єктів, переданих в оренду, також проводиться через аукціони.

 За новим законом потенційний покупець сам може ініціювати приватизацію, навіть якщо актив не включено до переліку для приватизації. В цьому випадку ФДМ протягом трьох днів після отримання заявки від покупця звертається до відповідного міністерства за згодою його приватизувати. Ухвалити відповідне рішення орган управління повинен за наступні 15 днів.

Оптимісти й песимісти

В Уряді очікують, що приватизація пожвавить інвестування в промисловість, особливо сподіваючись на успіх нової формули продажу невеликих підприємств, а саме через систему ProZorro, тобто відкрито й публічно. За словами прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, стратегічно важливі великі активи залишаться у державній власності, а ті, де можна залучити капітал для оновлення технологій і примноження робочих місць, пройдуть підготовку із залученням відомих світових радників.

Песимісти тим часом нагадують, що кожна попередня приватизація з року в рік провалювалася, та вважають, що вона й надалі буде законсервованою через недостатньо добрий бізнес-клімат і низькі інвестиційні рейтинги України. Досі приватизації були хаотичними, неконкурентними й непрозорими, а їхні результати є одними з найгірших у світі. Критики ж нинішньої приватизації визнають ціни виставлених об’єктів набагато нижчими за потенційні, які нібито можна було правити ще кілька років тому і навіть рік тому. Зважаючи на багаторічний досвід, песимісти очікують, що приватизація може не взяти запланований темп через політичну боротьбу перед виборами, яка може завадити урядові ухвалювати непопулярні й ризикові рішення.

Критики також дорікають приватизаторам скасуванням передприватизаційної підготовки, обов’язковим елементом якої була інвентаризація усіх активів підприємств і перевірка діяльності їхнього керівництва, що створює загрозу амністії злочинних доприватизаційних оборудок.

Участь радника на об’єктах великої приватизації, на відміну від уряду, його критики трактують негативно, вважаючи, що це несе небезпеку значного заниження ціни об’єктів і, відповідно, бюджетних надходжень. Тим же нібито загрожує й передбачена для визначення ціни об’єктів малої приватизації формула “балансова вартість мінус кредиторська заборгованість“, яка здатна посприяти схемам умисного укладання керівником невигідних для підприємства угод напередодні приватизації.

Також закидається, що за суттєвого збільшення майнового цензу та скасування критерія чисельності працівників при віднесені об’єктів до малої приватизації на Prozorro-аукціон можуть потрапити середні й навіть стратегічні, наприклад, наукові підприємства.

Багато сумнівів викликає приватизація без включення прав на земельну ділянку, яка закладає потенційний конфлікт між власником приватизованого об’єкту і власником земельної ділянки, яка раніше входила до складу підприємства. Земельна ділянка взагалі інколи є єдиним цінним активом багатьох занедбаних підприємств. Оформлення на неї правовстановлюючих документів та включення до статутного капіталу значно підвищило б інвестиційну привабливість і вартість таких підприємств при їхньому продажі.

Крім того, широкий простір для зловживань створює узаконення мораторію на банкрутство з дня прийняття рішення про приватизацію до спливу одного року з часу її завершення, а це суттєво погіршить умови кредитування підприємств держсектору.

Перелічені закиди критиків дійсно можуть виявитися справедливими, але остаточно їхню доречність все ж визначить практика. Зрештою, політична складова ідентичності деяких песимістів щодо теперішньої приватизації говорить про те, що будь-який приватизаційний процес, ними не контрольований, апріорі є непідходящим.

Фактор Росії й офшорів

Згідно із законом, купити у держави власність не зможуть не тільки інші держпідприємства і працівники ФДМ, але й радники, яких залучатимуть до процесу приватизації великих об’єктів. Новинкою є також новий фігурант дефініції закону – країна-агресор Росія, чиї резиденти й пов’язані з нею особи не зможуть брати участі в торгах. Крім того, не зможуть позмагатися за право сласності особи з реєстрацією в офшорних зонах і ті, з якими вже розривали аналогічний договір купівлі-продажу.

Експерти, проте, зазначають, що купівля резидентами держави-агресора українських активів все ж буде можливою, якщо вони не є юридичними особами з істотною участю держави-агресора. А оскільки закон не передбачає належного моніторингу змін у структурі власності покупця, то один постприватизаційний “навмисно-безнадійний” кредит у російському держбанку зможе змінити структуру власності покупця на користь держави-агресора.

За новим законом, зареєстровані в офшорних зонах чи країнах з “чорного списку” FATF компанії допускатимуться до приватизації, якщо їхня частка у статутному капіталі покупця становитиме менше 50%. Тобто на тлі світової тенденції посилення боротьби із податковими гаванями Україна фактично зміцнює позиції офшорних компаній. Нагадаємо, що до цього року діяла повна заборона таким компаніям брати участь у приватизації.

Серед критиків приватизації є не тільки ті, які сперечаються про деталі її проведення, але також і повні або часткові противники її проведення. Вони нагадують, що приватизація є лише одним із можливих управлінських рішень щодо об’єктів держвласності і, наприклад, у Франції, Англії й інших розвинутих країнах приватизація/націоналізація змінюють одна одну та мають циклічний характер.

Крім того, вони вважають, що розпродаж держактивів не припустимий без “роботи над помилками” щодо вже приватизованого майна. Йдеться, серед іншого, про запровадження грошових компенсацій за раніше приватизовані великі стратегічні об’єкти за прикладом Великобританії, де у 2007 році до бюджету стягнуто 10 млрд фунтів одноразового податку. Це відновило би справедливість і суспільну довіру до приватизаційних процесів.

Інші статті на цю тему

 • 750x450 press release image ua
  Новини

  Intellias придбав компанію Digitally Inspired, посилюючи свою експертизу в індустріях Retail та eCommerce

  Глобальна сервісна та консалтингова IT компанія Intellias оголосила про придбання Digitally Inspired, швидкозростаючої IT компанії, яка базується у Великій Британії та фокусується на галузях роздрібної торгівлі та електронної комерції. “Я радий вітати команду Digitally Inspired в Intellias. Дуже символічно, що на своє 20-річчя ми підписали угоду, яка дозволить нам прискорити зростання Intellias, а також поглибити […]

 • photo 1
  Новини

  Де і в якому форматі навчаються діти українських айтівців — дослідження GlobalLogic

  Більшість дітей українських інженерів надають перевагу державним закладам освіти в Україні та очному навчанню. Про це свідчить опитування, яке спеціально до Дня вчителя провела IT-компанія GlobalLogic. Більшість опитаних інженерів мають дітей шкільного віку. До початку повномасштабного вторгнення 60% дітей респондентів відвідувала державні школи, 24% – приватні, решта дітей займалася в дитячих садочках. Як свідчить опитування […]

 • invest
  Новини

  Україна представила міжнародним інвесторам 11 готових до реалізації інвестпроєктів на понад $ 2 млрд

  29 вересня відбувся міжнародний онлайн-форум  REBUILDING UKRAINE WITH THE PRIVATE SECTOR: International Investment Fair. Зібравши понад 1500 представників бізнес спільноти з 63 країн світу, форум слугував інтерактивною платформою для інформування потенційних інвесторів про можливості в Україні. Під час заходу було представлено 11 інвестиційних проєктів з високим ступенем готовності у сферах агропереробки, логістики, виробництва будівельних матеріалів. […]

 • images 3
  Новини

  У США оштрафували 16 компаній на $1,8 млрд

  Регулятори США оштрафували 16 фінансових компаній на суму 1,8 млрд доларів після того, як співробітники компаній обговорили угоду на своїх персональних пристроях та у додатках. Про це повідомляє Reuters. До списку “штрафників” потрапили: Barclays, Bank of America, Citigroup, Credit Suisse, Goldman Sachs, Morgan Stanley та UBS. Масштабне галузеве розслідування стало знаковою справою для Комісії з цінних паперів […]

 • 166a94ca d6875 18353f0244775d5
  Новини

  Міжнародні платіжні системи знизять комісію на перекази в Україну

  Міжнародні платіжні системи змогли домовитися про зниження комісії для грошових переказів в Україну. Рішення ухвалено з ініціативи Єврокомісії. Про це повідомив Національний банк України. Компанії, які надають послуги з переказу грошей, зобов’язалися допомогти з доступними і прозорими переказами коштів на підтримку українців та України. Зокрема, платіжні системи обмежать комісію за переказ грошей в Україну до […]

 • e3885b 1960 wall street
  Новини

  Банки Волл-стріт прогнозують подальше падіння фунта стерлінгів

  Bank of America прогнозує падіння курсу фунта стерлінгів до паритету з доларом на тлі нестабільності економіки Великобританії, яку спостерігають упродовж тижня. Про це повідомляє інформагентство Bloomberg. “Чернеткові” попередні розрахунки наслідків нової фіскальної політики британського уряду не сприяли зміцненню довіри інвесторів до Британії, повідомляє стратег американського банку Камаль Шарма у вказівці для клієнтів. Він також зазначив, […]

 • 2772294
  Новини

  Оператора Турецького потоку позбавили ліцензії

  Нідерланди відкликали ліцензію дочірньої компанії Газпрому South Stream Transport B.V., яка є оператором газопроводу Турецький потік, пише Радіо Свобода. За даними видання, у внутрішніх документах компанії йдеться, що газопровід має зупинитися 17 вересня. Через це без російського газу можуть залишитися Сербія та Угорщина. Стверджується, що 14 вересня виконавчий директор South Stream Transport Олег Аксютін надіслав керівникам […]

 • palne
  Новини

  Зеленський затвердив повернення акцизів на пальне

  Президент Володимир Зеленський підписав закон про повернення акцизів на пальне. Закон на підпис президенту був направлений 26 вересня, а повернутий з підписом – 28 вересня. Минулого тижня Верховна Рада проголосувала за повернення акцизів у розмірі: бензин – €100/1000 л, дизель – €100/1000 л, біопаливо – €100/1000 л, газ – €52/1000 л.

Читайте також

Нова приватизація: велика й мала
Новини

Чистий прибуток Citigroup за дев'ять місяців впали в два рази

Чистий прибуток однієї з найбільших фінансових корпорацій в світі Citigroup Inc. за підсумками січня-вересня 2020 року впав в два рази в порівнянні з аналогічним періодом 2019 року, до 7,068 мільярда доларів, випливає з звітності корпорації. Скоригований чистий прибуток на акцію склав 2,97 долара проти 5,89 долара роком раніше. Виручка фінансового гіганта за підсумками звітного періоду […]

Далі
microsoft headquarter
Новини

Microsoft планує викупити свої акції на $ 40 млрд

Рада директорів виробника програмного забезпечення Microsoft схвалила програму викупу власних акцій на суму $ 40 млрд і збільшила квартальні дивіденди. Нова програма зворотного викупу не матиме обмежень щодо терміну. Це вже третя за рахунком програма buyback такого розміру. Попередні подібні програми були затверджені радою директорів в 2013 і 2016 роках. Крім того, компанія Microsoft вирішила […]

Далі
Bez nazvaniya 3
Новини

Chevron купить компанію Anadarko за $ 33 млрд

Американська нафтогазова компанія Chevron домовилася про покупку свого конкурента Anadarko Petroleum Corporation за 33 мільярди доларів, говориться в прес-релізі Chevron. Структура угоди передбачає розрахунок в акціях і грошових коштах – 75% в акціях і 25% в грошових коштах. За умовами угоди, акціонери Anadarko отримають 0,3869 акції Chevron і 16,25 долара коштами за кожну свою акцію. […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

«Сбербанк» капітулював: продаж активів або ліквідація?

Українська дочка «Сбербанку» має намір піти з вітчизняного ринку. Про це повідомив глава російської фінустанови Герман Греф. Він також заявив, що в нинішній час правління розглядає кілька варіантів такого виходу: аж до ліквідації. Напередодні представники Національного банку України також прокоментували ситуацію, що склалася, зазначивши, що в даний час більшість банків, проти яких були введені санкції […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Radisson Hotel Group — перша у світі готельна мережа, яка пропонує заходи з негативним рівнем виділення вуглецю

Radisson Hotel Group стала першою у світі готельною мережею, яка проводить зустрічі і заходи в 400+ готелях в регіоні EMEA (Європа, Близький Схід і Африка) з негативним вуглецевим слідом. Під час проведення заходів в цих готелях Radisson Hotel Group буде компенсувати вдвічі більше вуглецевих викидів і тим самим забезпечувати позитивний вплив кожної зустрічі на навколишнє […]

Далі
2401d1c6815f905831e01c29321bf511139763f8
Новини

НБУ оштрафував «ОТП-Банк» на 7,14 млн грн за відмивання грошей

Національний банк України наклав штраф на українську «дочку» угорського «ОТП-Банку» у розмірі 7,14 млн грн за проведення операцій, які могли бути відмиванням незаконно отриманих доходів. Відповідне рішення у Нацбанку ухвалили за результатами перевірки діяльності банку протягом березня 2017-червня 2018 років, повідомляють в прес-службі НБУ. Зазначається, що у зазначений період «ОТП-Банк» міг видати близько 700 мільйонів […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Roshen прокоментувала продаж кондитерських виробів в Криму і Донецьку

У корпорації заявили, що не реалізовували свою продукцію на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської області та в Криму. Про це заявили в прес-службі компанії. Кондитерська корпорація зробила важливу заяву про продаж своїх цукерок на непідконтрольних Україні територіях. Представники компанії заявили, що продукція могла потрапити на прилавки в Донецька, Луганська і Криму шляхом продажу виробів […]

Далі
picture2 kievpastrans proi 341360 p0
Новини

ЄІБ має намір виділити Україні ще €200 млн на оновлення громадського транспорту

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) може профінансувати другий проєкт оновлення міського громадського транспорту в Україні в розмірі €200 млн. Першу фінансову угоду між Україною та ЄІБ по проєкту “Міський громадський транспорт” було ратифіковано Верховною Радою України у квітні 2017 року. Загальна вартість проєкту склала, орієнтовно, €400 млн. Проєкт фінансується за рахунок залучених кредитних коштів ЄІБ під […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Автомобільний курорт у Великобританії, такого ще не бачив ніхто!

Незабаром в Великобританії спорудять найбажанішу новинку. Світ очікує перший в своєму роді «автомобільний курорт». Він буде побудований як комплекс з 344-х номерів. До речі, повідомляється, що в номерах будуть ресторани з баром, а також тренажерним залом. У комплексі буде розвага для затятих любителів поплавати, в будь-який час можливо буде скористатися великим басейном. Звичайно ж, найголовнішою […]

Далі
24b53448010c724277460f50169153504d1857ae
Новини

Apple дуже швидко досягне позначки в $2 трлн ринкової капіталізації

Компанія Apple стала першою, хто досяг позначки в $1 трлн ринкової капіталізації. Після цього Apple втрачала і знову повертала собі звання лідера. Зараз капіталізація Купертинського гіганта – $1,38 трлн, так як останні півроку акції Apple активно росли в ціні. Конкуренти компанії в особі Alphabet, Amazon та Microsoft залишилися позаду, хоча остання відстає несильно (її капіталізація […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Аграрії закликають Гройсмана скасувати рішення щодо чергового здорожчання залізничних перевезень агропродукції

ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада» (ВАР) та інші ключові аграрні асоціації закликають Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана скасувати рішення щодо чергового збільшення ставки плати за користування вагонами перевізника ПАТ «Укрзалізниця» за межами України та коефіцієнтів порожнього пробігу, що вступлять в силу з 13 листопада 2018 року. Крім того, асоціації закликають голову уряду ініціювати звільнення в.о Правління ПАТ […]

Далі
2016102
Новини

У Києві нарахували понад 2 000 мільйонерів

Найбільше мільйонерів, які подали декларації, налічується в столиці України. Їх кількість становить 2184 людини, або 45 % від загальної кількості мільйонерів. Серед лідерів також Київська — 333 людини, Харківська — 328 людини і Дніпропетровська області — 303 людини. За підсумками деклараційної кампанії 2018 року доходи в розмірі понад 1 млн грн задекларували 4817 громадян та […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Nova Poshta Shopping – міжнародна доставка від “Нова пошта”

23 листопада «Нова пошта» запустила сервіс Nova Poshta Shopping, що надає можливість здійснювати покупки за кордоном і оперативно оформляти їх доставку в Україну, використовуючи можливості поштового оператора. Користувач зможе не тільки придбати товар в іноземного рітейлера, а й скористатися послугою трекінгу для відстеження руху посилки. Ціна доставки буде безпосередньо залежати від ваги придбання: 5,8 доларів […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Дозволи на користування надрами продаватимуть через “Українську енергетичну біржу”

28 листопада тимчасово виконуючий обов’язки Голови Державної служби геології та надр України Олег Кирилюк та голова біржового комітету ТБ “Українська енергетична біржа” Олексій Дубовський підписали договір, згідно з яким Державна служба вноситиме лоти з продажу дозволів на користування надрами через електронний майданчик ТБ “Українська енергетична біржа”. Договір був підписаний під час “воркшопу”,  який було присвячено обговоренню […]

Далі

10 свіжих новин