258728247

Нова приватизація: велика й мала

22.06.2018 Аналітика

Цього разу приватизація в Україні йде двома хвилями: спочатку «велика», дещо пізніше – «мала». Червень оголошено початком процесу. Урядовці налаштовані оптимістично, проте експерти – переважно критично.

Критика теперішньої приватизації стосується як економічних очікувань, так і суспільно-політичних чинників, тобто шпарин у законодавстві, які нібито дозволять багаторічним головним гравцям ринку, головно від Росії, утримати позиції.

Нинішня класифікація об’єктів приватизації покликана спростити сам її процес. Замість колишніх шести груп об’єктів тепер ідеться про дві: «мала» приватизація стосуватиметься майна вартістю до 250 млн грн, а «велика» – вартістю понад 250 млн.

Хвилі приватизації

На початку червня Фонд держмайна (ФДМ) оголосив про першу хвилю – початок приватизації 22-х великих підприємств, а незабаром слід очікувати на другу – приватизацію решти 700-та, менших. Найближчим часом оголосять конкурс на відбір так званих радників, про які йтиметься далі, аби восени вийти на фінішну пряму. 22 підписані урядом накази великої приватизації – перший великий перелік підприємств для продажу за останні щонайменше 10 років.

Правила

Продавати об’єкти великої приватизації можна тільки на аукціонах, причому на затверджених урядом умовах і з залученням вже згаданого радника – одного з міжнародних інвестиційних банків чи аудиторських компаній. Завдання його – після вивчення ситуації рекомендувати ФДМ і Кабміну стартову ціну та підготувати інформаційний пакет. Без радника продавати великий об’єкт можна тільки на аукціоні з дещо суворішими умовами.

Об’єкти малої приватизації повинні продаватися виключно на електронних торгах. Проводити аукціон можна суворо в визначений час – не раніше 20 днів після публікації про продаж, але не пізніше 35-го дня цієї публікації. Якщо аукціон не відбувся, об’єкт пропонується викупити за зниженою ціною, або проводиться аукціон за методом покрокового зниження стартової ціни на 50%, який може відбутися навіть за наявності тільки одного учасника. Продаж держоб’єктів, переданих в оренду, також проводиться через аукціони.

 За новим законом потенційний покупець сам може ініціювати приватизацію, навіть якщо актив не включено до переліку для приватизації. В цьому випадку ФДМ протягом трьох днів після отримання заявки від покупця звертається до відповідного міністерства за згодою його приватизувати. Ухвалити відповідне рішення орган управління повинен за наступні 15 днів.

Оптимісти й песимісти

В Уряді очікують, що приватизація пожвавить інвестування в промисловість, особливо сподіваючись на успіх нової формули продажу невеликих підприємств, а саме через систему ProZorro, тобто відкрито й публічно. За словами прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, стратегічно важливі великі активи залишаться у державній власності, а ті, де можна залучити капітал для оновлення технологій і примноження робочих місць, пройдуть підготовку із залученням відомих світових радників.

Песимісти тим часом нагадують, що кожна попередня приватизація з року в рік провалювалася, та вважають, що вона й надалі буде законсервованою через недостатньо добрий бізнес-клімат і низькі інвестиційні рейтинги України. Досі приватизації були хаотичними, неконкурентними й непрозорими, а їхні результати є одними з найгірших у світі. Критики ж нинішньої приватизації визнають ціни виставлених об’єктів набагато нижчими за потенційні, які нібито можна було правити ще кілька років тому і навіть рік тому. Зважаючи на багаторічний досвід, песимісти очікують, що приватизація може не взяти запланований темп через політичну боротьбу перед виборами, яка може завадити урядові ухвалювати непопулярні й ризикові рішення.

Критики також дорікають приватизаторам скасуванням передприватизаційної підготовки, обов’язковим елементом якої була інвентаризація усіх активів підприємств і перевірка діяльності їхнього керівництва, що створює загрозу амністії злочинних доприватизаційних оборудок.

Участь радника на об’єктах великої приватизації, на відміну від уряду, його критики трактують негативно, вважаючи, що це несе небезпеку значного заниження ціни об’єктів і, відповідно, бюджетних надходжень. Тим же нібито загрожує й передбачена для визначення ціни об’єктів малої приватизації формула “балансова вартість мінус кредиторська заборгованість“, яка здатна посприяти схемам умисного укладання керівником невигідних для підприємства угод напередодні приватизації.

Також закидається, що за суттєвого збільшення майнового цензу та скасування критерія чисельності працівників при віднесені об’єктів до малої приватизації на Prozorro-аукціон можуть потрапити середні й навіть стратегічні, наприклад, наукові підприємства.

Багато сумнівів викликає приватизація без включення прав на земельну ділянку, яка закладає потенційний конфлікт між власником приватизованого об’єкту і власником земельної ділянки, яка раніше входила до складу підприємства. Земельна ділянка взагалі інколи є єдиним цінним активом багатьох занедбаних підприємств. Оформлення на неї правовстановлюючих документів та включення до статутного капіталу значно підвищило б інвестиційну привабливість і вартість таких підприємств при їхньому продажі.

Крім того, широкий простір для зловживань створює узаконення мораторію на банкрутство з дня прийняття рішення про приватизацію до спливу одного року з часу її завершення, а це суттєво погіршить умови кредитування підприємств держсектору.

Перелічені закиди критиків дійсно можуть виявитися справедливими, але остаточно їхню доречність все ж визначить практика. Зрештою, політична складова ідентичності деяких песимістів щодо теперішньої приватизації говорить про те, що будь-який приватизаційний процес, ними не контрольований, апріорі є непідходящим.

Фактор Росії й офшорів

Згідно із законом, купити у держави власність не зможуть не тільки інші держпідприємства і працівники ФДМ, але й радники, яких залучатимуть до процесу приватизації великих об’єктів. Новинкою є також новий фігурант дефініції закону – країна-агресор Росія, чиї резиденти й пов’язані з нею особи не зможуть брати участі в торгах. Крім того, не зможуть позмагатися за право сласності особи з реєстрацією в офшорних зонах і ті, з якими вже розривали аналогічний договір купівлі-продажу.

Експерти, проте, зазначають, що купівля резидентами держави-агресора українських активів все ж буде можливою, якщо вони не є юридичними особами з істотною участю держави-агресора. А оскільки закон не передбачає належного моніторингу змін у структурі власності покупця, то один постприватизаційний “навмисно-безнадійний” кредит у російському держбанку зможе змінити структуру власності покупця на користь держави-агресора.

За новим законом, зареєстровані в офшорних зонах чи країнах з “чорного списку” FATF компанії допускатимуться до приватизації, якщо їхня частка у статутному капіталі покупця становитиме менше 50%. Тобто на тлі світової тенденції посилення боротьби із податковими гаванями Україна фактично зміцнює позиції офшорних компаній. Нагадаємо, що до цього року діяла повна заборона таким компаніям брати участь у приватизації.

Серед критиків приватизації є не тільки ті, які сперечаються про деталі її проведення, але також і повні або часткові противники її проведення. Вони нагадують, що приватизація є лише одним із можливих управлінських рішень щодо об’єктів держвласності і, наприклад, у Франції, Англії й інших розвинутих країнах приватизація/націоналізація змінюють одна одну та мають циклічний характер.

Крім того, вони вважають, що розпродаж держактивів не припустимий без “роботи над помилками” щодо вже приватизованого майна. Йдеться, серед іншого, про запровадження грошових компенсацій за раніше приватизовані великі стратегічні об’єкти за прикладом Великобританії, де у 2007 році до бюджету стягнуто 10 млрд фунтів одноразового податку. Це відновило би справедливість і суспільну довіру до приватизаційних процесів.

Інші статті на цю тему

 • binance scaled 1
  Новини

  Американський регулятор подав до суду на криптовалютну біржу Binance

  Комісія з торгівлі товарними ф’ючерсами США (CFTC) подала до суду на найбільшу у світі криптовалютну біржу Binance та її гендиректора та засновника Чанпена Чжао за незаконну діяльність та “навмисне ухилення” від законодавства США. Про це повідомило агентство Reuters. Зазначається, що позов подано на фоні посилення переслідувань криптокомпаній. “Протягом багатьох років прокурори США та цивільні слідчі […]

 • 6424678fdd7dd
  Новини

  США перерахували Україні $1,25 млрд

  До державного бюджету України надійшов грант від США на суму 1,25 млрд доларів. Про це повідомила прес-служба Міністерства фінансів. Зазначено, що кошти надані через цільовий фонд Світового банку у рамках четвертого додаткового фінансування для проекту Підтримка державних видатків для забезпечення сталого державного управління в Україні. Грант буде спрямований на забезпечення часткового відшкодування видатків бюджету, зокрема на пенсії, […]

 • test1
  Новини

  test1

  test1

 • rayf
  Новини

  Raiffeisen Bank має намір позбутися свого російського підрозділу

  Австрійський банк Raiffeisen Bank International (RBI) прагне продажу чи виділення свого російського підрозділу Райффайзенбанку. Про це повідомила прес-служба банку. “Щоб зберегти ліцензію, ми продовжимо деяку банківську діяльність у РФ. Ми просто не можемо негайно згорнути всі операції. Прагнемо до можливого продажу або виділення російського бізнесу”, – розповів генеральний директор RBI Йоханн Штробль. За його словами, RBI […]

 • mcdonalds otkrыl v vynnycze pervыj novыj restoran v ukrayne s nachala goda
  Новини

  McDonald's відкрив новий ресторан у Вінниці

  Мережа ресторанів швидкого харчування McDonald’s в Україні відкрила у четвер, 30 березня, новий ресторан у Вінниці, повідомила прес-служба компанії. Це четвертий новий ресторан з моменту відновлення діяльності McDonald’s в Україні. Тепер у місті працюють три ресторани McDonald’s, а загалом в Україні – 73. “Відтепер цей заклад – четвертий новий ресторан, який відкрився після початку повномасштабного […]

 • 2816079
  Новини

  Сподівалися на більше: у Раді підбили підсумки податкової амністії

  Податкова амністія, що закінчилася 1 березня, не принесла очікуваного фінансового результату. Про це в інтерв’ю РБК-Україна заявив голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев. “Ми, звичайно, сподівалися на більше”, – сказав він, зазначивши, що було кілька факторів, які вплинули на результат. “Перший фактор – це навіть не стільки війна, скільки валютні обмеження Національного банку. У формулі амністії […]

 • original
  Новини

  ПДВ на пальне повернуть до 20%, зниження податку було помилкою – Гетманцев

  Зниження податку на пальне на початку минулого року було помилкою. Як заявив голова фінансового комітету Верховної ради Данило Гетманцев в інтерв’ю РБК-Україна, ситуація на чорному ринку не змінилася. “Згадайте рішення початку 2022 року про скасування акцизу та зменшення ставки ПДВ до 7% на пальне. Воно призвело до виходу ринку в білу? Ні! Нелегальні бочки виросли як гриби після […]

 • censornet news 528
  Новини

  Кабмін схвалив залучення гранту на $2,5 млрд

  Кабінет Міністрів України схвалив залучення другого гранту від США у розмірі $2,5 млрд. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні уряду. “Сьогодні уряд затвердив розпорядження для отримання другого гранту цього року від США. Йдеться про $2,5 млрд. Ці кошти надійдуть через проект Міжнародного банку реконструкції та розвитку, а також Міжнародної асоціації розвитку. Ще $150 […]

Читайте також

Нова приватизація: велика й мала
Новини

В Україні тарифи залізниці можуть зрости на 30%

Тарифи на перевезення пасажирів залізничним транспортом можуть зрости на 25% у 2018-2019 роках і на 30% – у 2020-2021 роках. Зростання тарифів на перевезення пасажирів залізничним транспортом може становити до 25% (плюс-мінус 3%) у 2018-2019 роках і до 30% (плюс-мінус 3%) – у 2020-2021 роках. Такі припущення закладені в затвердженому урядом прогнозі соціального і економічного […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Apple може залучити китайські компанії CATL і BYD для допомоги у створенні Apple Car

Компанія Apple веде переговори з постачальником акумуляторів Tesla – китайською компанією CATL і китайським автовиробником BYD, що належить Уоррену Баффету, повідомляє Reuters, посилаючись на обізнані джерела. Новини про автомобілі Apple вже кілька років з’являються в різних ЗМІ, хоча сама компанія ніколи не підтверджувала планів про створення безпілотного електричного автомобіля під своїм брендом. Apple відома своїми […]

Далі
2019 09 12 23 47 58
Новини

Два фінансових агентства США будуть кредитувати українське будівництво

Український бізнес тепер зможе скористатися послугами державних фінансових агентств США OPIC і Ex-Im-банк. Компанії готові кредитувати українських підприємців в обмін на експорт устаткування, послуг, матеріалів і робіт з часткою не менше 50% власного виробництва. При цьому OPIC надасть фінансування на тривалу перспективу – термін до 15-20 років – із загальною сумою до 350 мільйонів доларів, […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Moderna веде переговори про постачання в Японію 40 млн доз вакцини від COVID-19

Американська біотехнологічна компанія Moderna, Inc. підтвердила, що веде переговори з Міністерством охорони здоров’я, праці і добробуту Японії (MHLW) про потенційне постачання в країну 40 млн і більше доз mRNA-1273, вакцини-кандидата від COVID-19, заснованої на мРНК-технології. Згідно з опублікованою інформацією, вакцина буде поставлятися компанією Moderna, а поширюватися в Японії компанією Takeda Pharmaceutical, починаючи з першої половини […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

BMW зніме з реалізації близько 200 тисяч авто

Німецькому автоконцерну BMW доведеться відкликати 193 тисячі своїх автомобілів з китайського ринку. Про це повідомляє російська портал новин Тass.ru з посиланням на китайське інформагентство «Сіньхуа». Відповідно до першоджерела, машини довелося зняти з реалізації через несправність системи безпеки: зокрема, йдеться про дефект фронтальної подушки безпеки. Після того, як несправність буде усунена, представники європейського холдингу мають намір […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Лев Парцхаладзе: «Бізнес повинен відчувати підтримку держави»

Сьогодні, 23 грудня, відбулася закрита прес-конференція з представниками Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. На зустрічі були присутні: Лев Парцхаладзе (заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства), Олексій Гончарук (глава офісу ефективного регулювання – BRDO) і Олена Шуляк (керівник сектора «Будівництво» офісу ефективного регулювання). У рамках спілкування з журналістами спікери розповіли про […]

Далі
shutterstock 1378167599 1024x640
Новини

ByteDance планує випустити смартфон власного виробництва

Технологічний майданчик ByteDance, дітищем якого є платформа TikTok, хоче створити свій смартфон. Компанія не має на меті завоювати світове лідерство серед смартфонів, а хоче зробити ергономічний телефон для використання, так як клієнтська база зростає в геометричній прогресії. Для здійснення задуманих планів ByteDance уклала угоду з компанією електроніки Smartisan. Через неймовірну популярність TikTok, компанія ByteDance стала […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Європейська компанія Trafigura відриє офіс в Україні

Нідерландський сировинної трейдер Trafigura створить представництво в Україні. Про це повідомляють представники Національної інвестиційної ради, зазначаючи, що відкриття офісу відбудеться вже наступного вівторка, 23-го травня. Відповідно до прес-релізу, перші кроки в напрямку співпраці з Україною були здійснені європейським конгломератом ще в кінці 2016-го року. Також у квітні нинішнього року Trafigura виграла тендер від українського підприємства […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

УШПС розпочинає відбір на програму 2019 року

З 21 грудня 2018 року до 15 лютого 2019 року триває прийом анкет на участь в Українській школі політичних студій у 2019 році. З 21 грудня 2018 року до 15 лютого 2019 року триває прийом анкет на участь в Українській школі політичних студій – одного з найуспішніших освітньо-мережевих проектів України, який за 13 років об’єднав […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Китайський конгломерат придбав акції Deutsche Bank

Конгломерат компаній HNA Group зробив велику інвестицію в акції Deutsche Bank. Китайські акціонери придбали 3,04% цінних паперів фінансової установи. Вартість акцій Deutsche Bank склала близько $ 799 мільйонів. Акціями Deutsche Bank також володіє інвестиційний фонд Катару, який контролює 10% і американська компанія BlackRock, що володіє 6,1%. Китайський конгломерат став третім великим акціонером німецького банку. В […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Китайська Hesteel Group купить останній актив US Steel на території Європи

Китайська корпорація Hesteel Group, що працює в галузі металургії, повідомила про завершення операції з придбання європейського заводу американської компанії United States Steel Corporation. У актуальний час процес підписання відповідного договору знаходиться на завершальній стадії. Угода також отримала схвалення з боку європейських регулюючих органів. Нагадаємо, що в 2016 році, китайська Hesteel Group інвестувала в купівлю сербського […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Для отримання нового траншу від МВФ Україна повинна вирішити питання зі спиртом

Щоб отримати черговий транш кредитних коштів від свого головного кредитора – МВФ, Україна повинна вирішити питання про прийняття закону, який передбачає демонополізацію спиртової галузі. Така інформація була опублікована главою Мінагропроду України Тарасом Кутовим на його профілі у Facebook. Ухвалення вищевказаного закону виступає для Фонду тригером для виділення додаткових кредитних коштів Україні, – зазначив міністр. Також […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Суд призупинив рішення АМКУ про арешт рахунків тютюнових компаній

Господарський суд Києва призупинив рішення Антимонопольного комітету, яким в рамках примусового стягнення штрафу в 6,5 млрд грн були арештовані рахунки тютюнових компаній. “Суд відхилив їх клопотання. Ми вітаємо це рішення, тому що арешт рахунків міг поставити під загрозу нормальне функціонування великих компаній і негативно позначитися на податкових надходженнях до держбюджету”, – прокоментували рішення керівник відділу […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

Бізнес-підсумки тижня від LDaily

1 серпня 2017 року ратифіковано Угоду про зону вільної торгівлі України і Канади, яке відкриває нові горизонти для українського бізнесу, коротко- і довгострокові перспективи відповідно до правових засадам режиму, що дозволяє диверсифікувати торговельні потоки з України,  відкриває ринок такого масштабу для імпорту сировини і передових технологій. Безмитний доступ до нового ринку, з іншого боку, відкриваються […]

Далі
Нова приватизація: велика й мала
Новини

В Україні продали спиртзавод за рекордних 333 млн гривень

Фонд держмайна на приватизаційному аукціоні продав Вузловський спиртзавод у Львівській області за 333 млн гривень. Результати аукціону опубліковано на Прозорро.продажі. Це найвища ціна, яку заплатили за спиртзаводи з моменту початку приватизації об’єктів державної корпорації Укрспирт із жовтня 2020 року. Колишній рекорд у 234 млн гривень було зафіксовано під час продажу Вишняківського спиртзаводу в Полтавській області. Але пізніше інвестор […]

Далі