Сьогодні ринок торговельної нерухомості переживає не найкращі часи. Загальна тенденція останніх років – очікування зростання як попиту, так і пропозиції, а опосередковано – очікування економічного зростання в цілому.
Поточний стан ринку та перспективи
Оборот роздрібної торгівлі у минулому році становив 1 трильйон 159 мільярдів 271 мільйонів гривень, що на 4 % більше від обсягу 2015 року. ВВП у IV кварталі порівняно з попереднім кварталом (з урахуванням сезонного фактору) становив 101,9 %, а порівняно з IV кварталом 2015 року – 104,7 %.
У відповідь на це у 2016 році почався процес повільної стабілізації на ринках торговельної нерухомості та ритейлу. Поступово зростають орендні ставки та збільшується попит клієнтів. Відкриття цілого ряду запланованих у 2016 році об’єктів, традиційно для останніх років, переноситься на наступні періоди.
Рік, що минув, продовжив тенденцію боротьби девелоперів за орендаря. Девелопери шукають нові ідеї та узагальнюють найпрогресивніший світовий досвід. Для зменшення вакантності торговельних площадок впроваджуються інноваційні рішення. У концентрованому інтересі серед інвесторів до традиційно привабливого Києва швидкими темпами долучаються Львів та Львівська область і Одеса. Це справедливо також щодо тенденції концентрації бізнесу у цих регіонах.
Очікується, що 2017 рік введе тенденцію на переорієнтацію ТРЦ з загальних на професійні. Отримає все ширшого розвитку концепція мультибрендових універмагів, де в одному просторі поєднані представники багатьох брендів, як це традиційно притаманне, наприклад, британським молам. Ще однією прогресивною тенденцією є введення простору коворкінгу та впровадження «зелених» рішень для обслуговування торговельних центрів та молів. Впроваджуються технології, що дозволяють економити вичерпні ресурси та зменшувати витрати на утримання приміщень.
У 2016 у Києві введено в експлуатацію кілька великих об’єктів торговельної нерухомості, серед них: Розважальний центр «New Way» (17 000 кв. м); Торговельний центр «Орнамент» (4 700 кв. м), Торговельно-розважальний центр «Lavina Mall», а також оновлений після реконструкції ЦУМ. Ці проекти були розпочаті декілька років тому. У 2017 планується відкриття ще принаймні двох-п’яти таких об’єктів. Крім того, протягом року відбулось кілька угод купівлі-продажу об’єктів торговельної нерухомості, що є підтвердженням наявності інтересу інвесторів на цьому ринку. Що стосується орендарів, то з другої половини 2016 попит посилився. Крім локальних, пожвавили свою експансію і закордонні ритейлери.
Орендні ставки починають зростати, але все ще знаходяться на досить низьких позиціях. Максимальна орендна ставка у якісних торговельних центрах Києва у кінці 2016 становила $ 780 за квадратний метр за рік (без врахування ПДВ та операційних витрат).
Ринок готельної нерухомості, наразі, має свої тенденції. За даними звіту консалтингової компанії «Ernst & Young» в Україні сукупний номерний фонд Києва становить більше 10 тисяч номерів у 98 готелях. Показник забезпеченості номерним фондом залишається на досить низькому рівні, особливо у порівнянні з ринками Центральної та Східної Європи. Тенденцією останніх років також стало поповнення номерного фонду переважно готелями високої цінової категорії. Готелі середньої цінової категорії, хоча і складають у структурі сукупного номерного фонду майже половину, характеризуються досить високим ступенем зносу. Якщо раніше міжнародні оператори проявляли свою зацікавленість до готельного ринку України, то сьогодні лише 20 % сукупного номерного фонду Києва представлені готелями світових брендів. За даними «Travel & Tourism Council» сукупний в’їзний туристичний потік становив 20 мільйонів чоловік у 2013 та у 2014-2015 скоротився, відповідно, на 50% та 15 % . Станом на кінець 2016 середній показник наповненості готелів високого сегменту становив біля 40 %. Середня вартість номера біля $ 170 на добу.
Втім, експерти прогнозують, що Україна може розраховувати на поступове відновлення інтересу на фоні відновлення ділової активності зі сторони іноземних гостей та проведення у Києві в 2017 році Євробачення.
Повернути втрачене
За даними Colliers Internationalу у 2013 Київ займав друге місце серед столиць країн Східної Європи за обсягом площ, що розбудовуються під торговельно-розважальні центри. У 2012 біля 100 тисяч квадратних метрів торговельних приміщень було введено в експлуатацію, а пропозиція якісних торговельних площ Києва досягла 800 тисяч квадратних метрів. Загальний об’єм пропозиції у порівнянні з 2011 зріс на 14 %. Був заявлений безпрецедентний прогнозований об’єм нової пропозиції для введення в експлуатацію у 2013-2015. На той час реальний дохід населення та роздрібний товарообіг, відповідно до даних Державної служби статистики, збільшились на 13,5 % та 15,9 % відповідно. На ринок вийшла велика кількість нових брендів. У кінці 2012 найвищі орендні ставки у найуспішніших торговельних центрах Києва становили $ 110 за квадратний метр на місяць, а на основних торговельних вулицях Києва досягали $ 250. Девелопери також проявляли високу активність до проектів як у столиці так і в регіонах.
Дефіцит якісної пропозиції на тлі стабільного попиту до 2012 року дозволяв готельєрам встановлювати більш високі ціни на проживання у порівнянні з розвиненими ринками. У той же час середній рівень завантаження складав 60-70 %. У 2012 році було введено в експлуатацію значну кількість готелів. У столиці пропозиція загального номерного фонду готелів категорії 5 і 4 зірки підвищилось на 27 % та 50 % відповідно. Середня вартість номеру верхнього цінового сегменту склала біля $ 256.
Законодавча база
Нормативне регулювання у сегменті комерційної нерухомості досить об’ємне. Серед головних нормативних актів можна виділити:
Юридичний аспект регулювання комерційної нерухомості відрізняється нормативною різноманітністю.
Прогнози експертів
Очікування експертів на перспективи розвитку торговельної нерухомості покращуються пропорційно поліпшенню загальних економічних показників. Ринок поступово виходить з кризи. Повільно, але збільшується роздрібний товарообіг. Принаймні він відвойовує свої докризові позиції. Лунають думки, що 2017 стане переломним на ринку нерухомості. Значний попит очікується на ринку більш якісних приміщень. Як і 2016, 2017 очевидно буде ринком орендаря. Орендодавці продовжать йти на поступки орендарів: фіксувати орендні ставки у гривні та прив’язувати орендну плату до відсотку товарообігу. Загалом, очікується, що орендні ставки залишаться на тому ж, або близькому, рівні.
Ресторани McDonald’s відновили роботу у Чернігові та Кривому Розі. Про це повідомила пресслужба компанії. Зазначається, що обидва заклади розташовані в центральних районах міст – чернігівський за адресою вулиця Кирпоноса, 34, криворізький – на проспекті Гагаріна, 2. Заклад у Чернігові працюватиме з 07.00 до 22.00, у Кривому Розі – з 07.00 до 21.00. На старті роботи […]
Україна отримала від США $1,25 млрд фінансової підтримки в межах проєкту Світового банку PEACE. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль у Twitter. “Кошти підуть на підтримку державного бюджету, зокрема соціальні та гуманітарні видатки”, – написав він. Глава уряду подякував США та Світовому банку за допомогу в боротьбі з російськими агресорами.
У Франції починає діяти перше підприємство з виробництва акумуляторів для електромобілів. Про це повідомляє France24. Повідомляється, що підприємство в місті Бії-Беркло належить Automotive Cells Company, яку створили французький енергетичний гігант TotalEnergies, німецький концерн Mercedes-Benz і американсько-європейський автовиробник Stellantis, який виробляє автомобілі відомих брендів, зокрема Peugeot, Fiat та Chrysler.
Компанія Twitter наразі коштує приблизно втричі менше суми у 44 млрд доларів, за які її придбав американський бізнесмен Ілон Маск. Про це повідомило видання Bloomberg. Зазначається, що це випливає з даних зовнішнього інвестора Twitter – компанії Fidelity, яка нещодавно вкотре знизила вартість своєї частки. “Неясно, як Fidelity прийшла до своєї нової оцінки і чи отримує […]
Світові ціни на нафту суттєво знижуються другий день поспіль і знаходяться на мінімальному рівні з початку поточного місяця. Про це свідчать дані торгів. Так, нафта Brent із постачанням у серпні на лондонській біржі ICE Futures сьогодні подешевшала ще на $1,82 (-2,47%) – до $71,89 за барель. У свою чергу ф’ючерси на нафту WTI з постачанням […]
Європейські ціни на газ впали до найнижчого рівня з середини 2021 року, коли Росія вперше почала скорочувати постачання перед вторгненням в Україну. Про це повідомило агентство Bloomberg. Ситуації сприяли збільшення імпорту зрідженого природного газу, відносно м’яка зима, спад виробництва, а також використання відновлюваних джерел енергії. Зазначається, що на ринок, зокрема, впливає виробництво сонячної енергії в Німеччині, […]
Одне з найбільших міжнародних судноплавних класифікаційних товариств Lloyd’s Register повідомило індійську компанію Gatik Ship Management, яка після війни в Україні стала головним перевізником російської нафти, про відкликання сертифікації 21 її судна до 3 червня. Про це повідомило агентство Reuters. Зазначається, що Gatik також змушена була шукати нові сервісні компанії для 36 своїх кораблів після того, […]
Закордонні інвестори, що залишили російський ринок і продали свій бізнес у РФ, за рік вивели з країни близько 36 мільярдів доларів. Про це повідомляє Reuters. Десятки найбільших компаній світу залишили або скоротили свою діяльність у Росії у відповідь на вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року. Минулого тижня російський центробанк заявив, що в березні 2022-2023 років […]
Керівництво Walmart підтвердило факт розпізнання дрібної крадіжки камерами, але налаштовані вони на розпізнання продуктів, а не людей. Камери ідентифікують товари, які були покладені в сумку і не оплачені на касі. Ця технологія експлуатується в 1000 магазинах мережі та після впровадження, кількість крадіжок або помилок істотно скоротилося. Читайте також: Співпраця Synchrony Financial і Walmart припиняється […]
ДаліВнаслідок запровадження стелі цін на російську нафту нафтогазові доходи Росії у січні скоротилися приблизно на третину. Про це сказав голова Міжнародної енергетичної агенції (МЕА) Фатіх Бірол, повідомило напередодні агентство Reuters. За його даними, Росія минулого місяця заробила на продажу нафти та газу на 8 млрд доларів менше, ніж за аналогічний період минулого року. Падіння доходів становило […]
ДаліМіжнародний аеропорт «Бориспіль» домовився про кредит в $10 млн від Альфа-Банку. Про це йдеться в прес-релізі аеропорту “Доходи підприємства впали більш ніж на 90%, і ми змушені звертатися за допомогою до держави і фінансовим партнерам. Альфа-Банк – комерційний банк, який підтримав нас кредитними коштами. Завдяки цій підтримці ми зможемо поступово відновлювати свою діяльність” – сказав […]
ДаліЗ кінця 2016-го року в Україні спостерігається сплеск негативної активності серед підприємців. Йдеться про масову ліквідацію ФОП, пов’язану з нововведеннями системи оподаткування в Україні. Таким чином, згідно з чинним законодавством, починаючи з 1-го січня цього року, кожна фізособа-підприємець зобов’язується здійснювати щомісячний внесок до фонду державного соціального страхування, не залежно від того, чи приносить прибуток підприємницька […]
ДаліRenault продає свої автомобілі марок Dacia, Samsung і Lada передусім у Європі. У США – на другому найбільшому авторинку світу – французький автовиробник не представлений. У Китаї – на найбільшому авторинку світу – Renault не популярний. Натомість FCA мало продає в Європі. Автівки марок Jeep, RAM і Dodge купують передусім у Північній Америці та Мексиці. […]
ДаліУкраїна увійшла в топ-20 найбільш репресивних світових економік. Відповідне місце країна зайняла в рейтингу економічних свобод, опублікований американським дослідницьким центром Heritage Foundation. У 2016 році держава посіла 166-е місце з 180, набравши 48,1 бал. До переліку “репресивних економік” входять ще 22 держави. “Товаришами по нещастю” для України в рейтингу виявилися Ангола і Сурінам. Рівень свободи […]
ДаліДержавний Укрексімбанк випустить 10-річні єврооблігації на $100 млн з можливістю дострокового погашення через п’ять років. Інвесторам, які зацікавлені придбати цінні папери Укрексімбанку, необхідно оплатити їх 14 листопада 2019 року, а остаточний термін погашення єврооблігацій – 14 листопада 2029 року. Організаторами випуску виступають J.P.Morgan і Morgan Stanley. Читайте також: ЄБРР готовий надати кредит для “Укрексімбанку” на […]
ДаліАкції лондонського аеропорту Гатвік викупила французька компанія Vinci Airports. Сума угоди дорівнює 3,7 мільярдів доларів. Компанія в прямому сенсі купила у Global Infrastructure Partners контроль над лондонським аеропортом, разом з 50,01 відсотками акцій. Нагадуємо, що Гатвік є другим за завантаженістю аеропортом, саме в Великобританії. Він поступається лише Хітроу. Завершення операції заплановане на першу половину наступного […]
ДаліПід час проведення прес-конференції міністра оборони Великобританії Гевіна Вільямсона і міністра оборони Катару Халіда бін Мухаммада аль-Атійя стало відомо, що представники Катару завершили переговори і досягли домовленостей з питання придбання багатоцільових військових літаків Eurofighter у представників корпорації BAE Systems, Великобританія. Як прокоментував контракт гендиректор корпорації Великобританії Чарльз Вудборн, що інтерес до продуктів корпорації свідчить про […]
ДаліЯк стало відомо, до кінця жовтня 2017 року можливе завершення процедури злиття між корпорацій GVC Holdings і Ladbrokes Coral. За повідомленням джерела, керівництво компаній вже завершили переговорний процес і прийшли до консенсусу з питання формування частки активів, команди з управління, складу правління компанії після об’єднання. Рішення про злиття компаній було прийнято в зв’язку з необхідністю збільшення […]
ДаліГлава банку Девід Соломон зазначив, що за останні чотири роки результати діяльності компаній, в складі правління яких була як мінімум одна жінка, були краще. Американський інвестиційний банк Goldman Sachs має намір відмовити в організації первинного публічного розміщення акцій (IPO) компаніям, в складі органів управління яких немає як мінімум однієї жінки. Про це глава банку Девід […]
ДаліАвтоконцерни PSA Group (Peugeot-Citroen) і Fiat Chrysler Automobiles (FCA) оголосили про внесення ряду змін в умови угоди про злиття, підписаної сторонами в грудні 2019 року. Зміни передбачають скорочення компанією FCA суми дивідендів, які повинні були отримати акціонери об’єднаної структури, з € 5,5 млрд до € 2,9 млрд. А PSA зобов’язується відкласти заплановане перетворення в дочірню […]
ДаліАмериканський виробник мотоциклів Harley-Davidson анонсував свій перший електричний велосипед. Його розробкою займається внутрішня компанія Serial 1 Cycle. Harley-Davidson не назвала ні ціни, ні технічних характеристик електровелосипеда. Вихід планується в 2021 році. Дизайн велосипеда і його назва натхненні найпершим мотоциклом Harley-Davidson Serial Number One, випущеним в 1903 році. У компанії мають на меті «створити інноваційні електричні […]
Далі