snymok02

Інвестиції у фармацевтичний сектор: у чому формула успіху?

21.03.2017 Аналітика

Яка наразі ситуація з інвестиціями у фармацевтичну та медичну галузь України? Чи очікується бум? Якщо так, то коли, а якщо ні, то чому? Що приваблю, а що заважає?

Грунт для інвестицій

Інвестиції у медичну галузь України розцінюються інвестиційними експертами як одні з найперспективніших. Іноземні інвестори вважають Україну потенційно привабливою. Йдеться про можливості встановлювати виробничі потужності для найпередовіших препаратів за привабливою собівартістю, тверду підтримку державою фармацевтичного бізнесу (як на загальному, так і на місцевому рівнях) та широкомасштабне реформування медичної галузі, у результаті якої держава перестане бути фактичним монополістом у галузі охорони здоров’я, та приватні медичні заклади отримають рівні з державними можливості.

Крім того, медична реформа повинна стати двигуном введення обов’язкового медичного страхування, а тут вже великі можливості для представників страхових корпорацій. І, нарешті, в Україні є величезний попит на якісні медичні послуги та комфортну інфраструктуру, який держава не в змозі наразі задовольнити. Передбачається, що у процесі реформи звільняться великі площі комунальних та державних лікарень, що у свою чергу простимулює прихід інвесторів. Населення звикло до розташування лікарень у своїх округах, тож інвестору навіть не потрібно буде додатково витрачати кошти на спеціалізоване будівництво та промоцію закладу. А у рівних умовах державного та приватного сектору останньому лишається залучати клієнта якістю.

Сьогодні одними з найбільших інвесторів у медичній галузі України є, як це не парадоксально, міжнародні організації, серед яких – Світовий Банк та ЄБРР.

З 2015 року діє спільний проект Світового Банку та Міністерства охорони здоров’я «Поліпшення здоров’я на службі у людей», спрямований на підтримку реформування системи охорони здоров’я. У рамках проекту – як технічна допомога, так і фактичні закупівлі у галузі охорони здоров’я. Серед останніх заходів проекту – закупівля 18 нових машин швидкої допомоги у Рівненській області, наступними плануються реконструкції амбулаторій та створення серцево-судинного центру на базі обласної лікарні.

З іншого боку, ЄБРР здійснює кредитування фармацевтичних проектів українських компаній, що здійснюють дослідницьку діяльність та розробку високоефективних медичних препаратів.

У грудні 2016 року між українським виробником лікарських засобів «Фарма Старт» та ЄБРР було підписано кредитну угоду на 3 млн євро.

Столична КМДА, а точніше Департамент економіки та інвестицій розробив цілу низку інвестиційних проектів щодо медичних закладів Києва та успішно залучає інвесторів на різних етапах проектів. На сайті KYIV INVESTMENT AGENCY можна подати офіційну заявку та стати інвестором наявних проектів або поділитись ідеєю у цьому напрямку. Серед проектів Міста у розділі Медицина наразі 4-ри проекти, два з яких готуються до конкурсу, а два – вже в процесі реалізації. Зокрема, це будівництво або реконструкція медичних центрів.

Міністерство охорони здоров’я також розробило та впровадило портал з дорожньою картою інвестиційних проектів МОЗ в Україні. Серед останніх є проекти з міжнародними донорами (серед яких Агентство США з міжнародного розвитку (USAID)) та виконавцями (Всесвітня організація охорони здоров’я (ВОЗ)).

Присутні в Україні й світові фармацевтичні гіганти, що працюють та розвиваються в Україні. Серед них: Корпорація Takeda (Японія), світовий лідер у сфері медичних рішень для життя – Компанія Sanofi (Франція) та компанія ACINO (Швейцарія).

Ключовий суб’єкт системи

Реформа – попереду, втім обличчям медицини, безперечно, є клініки та фахівці. За останнє десятиліття в Україні виросло «покоління» мережевих приватних клінік, які вже давно асоціюються у населення з якістю медичних послуг, у держави – з конкурентоспроможними суб’єктами медичної реформи, а у страхових компаній – з надійним партнером.

У травні цього року видання «Бізнес» склало рейтинг найуспішніших приватних клінік країни. У першій п’ятірці рейтингу: «Добробут», «Медіком», EUROLAB, «Борис», DoctorSam.

Медична мережа «Добробут» працює з 2001 року та надає широкий спектр послуг: від поліклінічних до невідкладної допомоги та стаціонару. А дитячі клініки «Добробут» є безперечним лідером з надання професійних педіатричних послуг будь-якого рівня. Фахівці мережі працюють за єдиним стандартом якості надання послуг з врахуванням зворотного зв’язку пацієнт-клініка. Інвестиції до проекту склали 216 млн грн. Лікувально-діагностичний центр мережі може обслуговувати до 300 тис. пацієнтів, у тому числі 3600 у стаціонарі.

Клініка «Медіком» нараховує майже 25 років досвіду та є першою недержаною клінікою незалежної України. За ці роки в клініці обслуговувалось більше 100 тисяч пацієнтів та надано більше мільйона послуг. Лікарі клініки проходять багаторівневий відбір на посади та постійно проходять сучасні програми підвищення кваліфікації.

Діагностичний центр EUROLAB працює з 2000-х та має у своєму арсеналі не лише якісну лабораторну діагностику, а й сучасний Центр генетичних досліджень. Центр позиціонує себе законодавцем моди на якість серед передових клінік та вибудовує свою діяльність відповідно до міжнародних стандартів та орієнтації на світових лідерів галузі. Крім того, EUROLAB співпрацює з міжнародними страховими компаніями.

Ще один «старожил» – клініка «Борис». Працює 24 години на день 365 днів на рік, починаючи з далекого 1993 року. Кожен знає, що альтернатива державній невідкладній допомозі як дорослим, так і малятам – багатопрофільна допомога бригад саме цієї клініки. Колектив клініки називає себе клінікою медичної досконалості.

Мережа DoctorSam, до якої входять аптеки та клініки для дорослих та дітей, позиціонує себе з точки зору нової філософії медичного обслуговування: проактивна та превентивна медицина. На сайті мережі впроваджено інноваційні медичні рішення щодо обслуговування пацієнта. Клієнт може скористатись послугою «телемедицина» та отримати консультацію онлайн через Інтернет та веб-камеру. Крім того, впроваджена на сайті клініки послуга «альтернативна» думка» дозволяє пацієнту у разі виникнення сумнівів щодо консультативного висновку та призначень лікаря отримати альтернативну думку спеціаліста.

Та не дивлячись на наявність приватних клінік високого якісного рівня, МОЗ зазначає, що сьогодні навіть найбільша приватна лікарня все одно менше районної, та «архітектори» реформи очікують, що з введенням нової системи в Україну прийдуть великі міжнародні медичні мережі.

Страхова медицина

У новій реформі медичні установи йдуть пліч о пліч зі страховими компаніями. Взагалі, світова практика є такою: лікування пацієнта завжди асоціюється з медичним страхуванням.

За даними Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг України (Нацкомфінпослуг), за січень-березень чисті страхові премії страхових компаній (СК) з медичного страхування склали 534,5 млн грн., перевищивши на 21,6 % показники аналогічного періоду минулого року. Тим не менше, за час гривневої девальвації дохід СК у доларовому еквіваленті не показав суттєвого зростання та вже не виглядає таким вражаючим. Загалом, добровільне медичне страхування в Україні вважається одним із збиткових видів страхування для страхових компаній. За даними тієї ж Нацкомфінпослуг, за першоквартальний звітний період 2017 року рівень виплат у цій сфері склав 57,2 % (співвідношення зібраних премій до страхових виплат), у гривневому виразі – 327,2 млн грн. (на 11,2 % більше, ніж за аналогічний період минулого року). Переважна більшість клієнтів СК (95 %) за такими угодами – корпоративні клієнти, у яких медичні поліси є частиною соціального пакету.

Тим не менше, СК продовжують конкурувати і у цій сфері. За даними видання «Бізнес», серед п’ятірки лідерів страхового ринку у сфері медичного страхування за страховими преміями наступні компанії: «Провідна», «Альфа страхування», «Нафтогазстрах», «АХА», «Уніка». Більшість з них – компанії з іноземним капіталом.

Сьогодні власниками полісів медичного страхування в Україні є, за різними даними, не більше 5 % населення, та після впровадження усіх реформ медицини та введення обов’язкового медичного страхування цей сегмент буде охоплювати майже усе населення України. А поки що алгоритм СК&Медична установа стабільно працює у приватному секторі медицини. Цей попит є наслідком бажання компаній та фізичних осіб отримати якісне та швидке обслуговування, а найголовніше – ефективне.

Купуючи поліс медичного страхування, клієнт отримує перелік медичних закладів, де за цим полісом він може отримати лікування або лабораторне обслуговування чи швидку допомогу та обирати, куди звернутись у разі необхідності. Одного разу придбавши поліс, клієнт отримує можливість більше не витрачати кошти окремо на різні процедури та медикаменти, які охоплені обраним пакетом.

Питання у відповідях

Поки що усі учасники медичного ринку в очікуванні так само, як і іноземні інвестори. Одним з найактуальніших питань є чи зможе Держава «потягнути» реформу з фінансової точки зору. Іншим – чи зможуть «потягнути» реформу громадяни.

Теоретично — реформа передбачає співоплату спільно з пацієнтом медичного обслуговування на рівнях вище екстреної та первинної допомоги. Практично — тариф співоплати детально не прописаний, як не прописані дотації та субвенції для тих, хто не зможе здійснити співоплату чи не має полісу медичного страхування у СК.

Принципи розподілу медичного бюджету держави планується кардинально змінити та передати до установи, яку буде створено: Національна служба здоров’я. Багато експертів вбачають у цьому нове корупційне підгрунтя.

З іншого боку, зрозуміло всім: лишати медицину у нинішньому стані – шлях в нікуди. Ті величезні кошти, які зараз витрачаються на медицину, в основному, йдуть на утримання несучасних лікарень, у яких пацієнти з декларованою безкоштовною медициною отримують послуги з тіньовою оплатою.

Реформу розпочато, основний законопроект прийнято у першому читанні. Далі – питання його всебічного вдосконалення та єдиного підходу до майбутнього медичної галузі України.

Інші статті на цю тему

  • Українці стали більше купувати облігації
    Новини

    Українці стали більше купувати облігації

    Міністерство фінансів України в серпні залучило від випуску державних облігацій 29,1 млрд грн. Про це повідомила пресслужба відомства. Облігації внутрішніх державних позик України (ОВДП) – одне з найбільших джерел фінансування держбюджету, що поступається виключно фінансовій підтримці від Європейського Союзу. Залучені кошти спрямовуються на забезпечення фінансових потреб держави в умовах воєнного стану, зокрема на видатки сектору безпеки й […]

  • Єврокомісія виділила Україні 40 млн євро для підготовки до зими
    Новини

    Єврокомісія виділила Україні 40 млн євро для підготовки до зими

    Європейська комісія виділяє додаткові 40 млн євро гуманітарного фінансування на підтримку українців напередодні майбутньої зими. Про це йдеться в пресрелізі ЄК. “У зв’язку з безперервними атаками на енергетичну інфраструктуру України комісія збільшує гуманітарне фінансування для вразливих українців, виділяючи додатково 40 млн євро напередодні зими. Із цієї суми 35 млн євро виділено на гуманітарні проєкти в Україні та […]

  • Енергоатом, МАГАТЕ і Франція уклали угоду щодо АЕС в Україні
    Новини

    Енергоатом, МАГАТЕ і Франція уклали угоду щодо АЕС в Україні

    Міжнародне агентства з атомної енергії підписало угоду з Францією та НАЕК Енергоатом щодо підтримки українських атомних електростанцій. Про це повідомляється на сайті МАГАТЕ. “Цього тижня МАГАТЕ підписало угоду з Францією та НАЕК Енергоатом щодо підтримки українських АЕС. Україна отримає необхідні запасні частини для аварійних дизель-генераторів на Південноукраїнській АЕС”, – йдеться у повідомленні. Зазначається, що у разі втрати електроенергії […]

  • АРМА стягнуло рекордні 2,6 млрд з рахунків онлайн-казино, пов’язаних з РФ
    Новини

    АРМА стягнуло рекордні 2,6 млрд з рахунків онлайн-казино, пов’язаних з РФ

    Агентство з розшуку й управління активами у взаємодії з ДБР провело низку заходів, результатом яких стало списання 2 млрд 120 млн з рахунків компаній, що займалися наданням послуг з онлайн-казино в Україні та пов’язані із російським бізнесом та капіталом.Про це інформує пресслужба АРМА. Планується списання решти коштів у сумі близько 500 млн грн з рахунків в […]

  • BMW і Toyota спільно розроблятимуть електромобілі на водні
    Новини

    BMW і Toyota спільно розроблятимуть електромобілі на водні

    Німецька Bayerische Motoren Werke AG і японська Toyota будуть спільно розробляти електромобілі на водневих паливних елементах. Про це повідомили у компанії BMW. Зазначається, що BMW випустить водневі версії машин одного з наявних модельних рядів у 2028 році. Силові агрегати для них партнери розроблять разом. За словами віцепрезидента компанії з водневих автомобілів Міхаеля Рата, машини BMW […]

  • Швеція профінансує забезпечення електроенергією 185 тисяч українців
    Новини

    Швеція профінансує забезпечення електроенергією 185 тисяч українців

    Уряд Швеції схвалив додаткове фінансування у 500 мільйонів шведських крон (близько $49 млн) для підтримки опалення та електропостачання в Україні. Про це повідомляє пресслужба уряду країни. Додаткова допомога енергетичному сектору спрямована на підтримку найбільш вразливих верств населення України. “За підрахунками Світового банку, підтримка може забезпечити вироблення електроенергії для 185 000 осіб, що стане найбільшим внеском Швеції […]

  • Volkswagen уперше за роки свого існування планує закрити заводи
    Новини

    Volkswagen уперше за роки свого існування планує закрити заводи

    Німецька автобудівна компанія Volkswagen вперше за 87 років існування оголосила про намір закрити заводи в Німеччині та скоротити персонал через погіршення економічної ситуації. Про це повідомило агентство Bloomberg із посиланням на заяву компанії. У Volkswagen AG заявили, що “найважливіша галузь країни бореться за своє майбутнє”. Потенційні заходи із закриття потужностей також включають спробу припинити 30-літню […]

  • BMW відкличе понад 140 тисяч електрокарів Mini Cooper SE
    Новини

    BMW відкличе понад 140 тисяч електрокарів Mini Cooper SE

    Німецький автовиробник Bayerische Motoren Werke AG відкликає електромобілі моделі Mini Cooper SE через проблеми з акумуляторами. Про це йдеться у повідомленні компанії. Йдеться про понад 140 тисяч авто, вироблених у Європі в період з листопада 2018 по січень 2024 року, включаючи 12,5 тис. у США та близько 39 тис. у Німеччині. Причиною відкликання є проблема […]

Читайте також

Інвестиції у фармацевтичний сектор: у чому формула успіху?
Новини

Українським коридором за рік скористалися понад 2300 суден

У чорноморські порти України за рік роботи морського коридору в Чорному морі зайшло 2300 суден. Вантажообіг становив більш ніж 64 млн тонн. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання уряду. Очільник уряду нагадав, що з першого дня  вторгнення Росія робила все, аби українські порти на Чорному морі були заблоковані. Саме таким чином ворог тиснув […]

Далі
Інвестиції у фармацевтичний сектор: у чому формула успіху?
Новини

Німецька SAP відключить від софту російські компанії

Німецький постачальник промислового софту SAP відключить російські компанії від свого програмного забезпечення. Про повідомив керівник Офісу президента Андрій Єрмак. “Група Макфола-Єрмака пропонувала такий крок, щоб росіяни все більше занурювалися в кам‘яну добу у всьому”, – наголосив він. Глава ОП додав, що серед компаній, яких торкнуться обмеження – РЖД (Российские железные дороги). SAP – один із лідерів […]

Далі
Інвестиції у фармацевтичний сектор: у чому формула успіху?
Новини

Disney скоротить до 32 тис. співробітників та інвестиції

Walt Disney збирається скоротити 32 тис. співробітників протягом першого півріччя 2021 року. Це дані з документа, поданого компанією в Комісію з цінних паперів і бірж (SEC) США. Тим самим компанія збирається звільнити більше співробітників, ніж планувала раніше: у вересні йшлося про 28 тис. чоловік. Пандемія COVID-19 досить сильно вдарила по Disney, кілька тижнів тому компанія […]

Далі
Інвестиції у фармацевтичний сектор: у чому формула успіху?
Новини

Чистий збиток Alcoa за 9 місяців знизився в 5 разів

Чистий збиток американського алюмінієвого гіганта Alcoa Corp. в січні-вересні 2020 року зменшився в 4,9 рази і склав $166 млн, говориться в прес-релізі виробника. Разводненний збиток Alcoa в перерахунку на акцію за 9 місяців склав $0,89 проти збитку в $4,43 роком раніше. Виручка компанії в річному вираженні скоротилася на 13,8% – до $6,894 млрд. За підсумками […]

Далі
Інвестиції у фармацевтичний сектор: у чому формула успіху?
Новини

Ілон Маск увійшов до п’ятірки найбагатших людей світу

Засновник SpaceX і Tesla Ілон Маск піднявся на п’яту сходинку в рейтингу мільярдерів Forbes, який оновлюється в реальному часі. За оцінкою Forbes, стан Маска становить $74,2 млрд. Вище Маска в рейтингу знаходяться засновник Facebook Марк Цукерберг (4-е місце, $90 млрд), засновник Microsoft Білл Гейтс (3-е місце, $113 млрд), президент Louis Vuitton Moet Hennessy Бернар Арно […]

Далі
Інвестиції у фармацевтичний сектор: у чому формула успіху?
Новини

Посли ЄС не змогли погодити економічний безвіз з Україною

Посли країн ЕС не змогли схвалити рішення про продовження заходів з лібералізації торгівлі для України ще на один рік. Це загрожує зіпсувати саміт, на якому лідери держав планували поновити обіцянки про політичну, військову та економічну підтримку Києва. Вказано, що посли ЄС повинні були затвердити попередню угоду, укладену між інституціями минулої ночі. Але кілька країн відмовилися, попросивши більше […]

Далі
Інвестиції у фармацевтичний сектор: у чому формула успіху?
Новини

Airbnb подав заявку на проведення первинного публічного розміщення акцій

Онлайн-сервіс короткострокової оренди житла Airbnb подав заявку в комісію з цінних паперів і бірж (SEC) на проведення первинного публічного розміщення акцій (IPO), говориться в заяві сервісу. “Сьогодні Airbnb в конфіденційному порядку представив в комісію з цінних паперів і бірж (SEC) проєкт реєстраційної заяви за формою S-1, що стосується пропонованого первинного публічного розміщення акцій. Число акцій, […]

Далі
Інвестиції у фармацевтичний сектор: у чому формула успіху?
Новини

Європа досягла планового рубежу по запасах газу

Європейські країни заповнили газом свої підземні сховища (ПСГ) на цільові 90% до опалювального сезону. Про це свідчать дані асоціації Gas Infrastructure Europe (GIE). Наразі ПСГ Європи заповнені на 90,12% – на 13,54%пункту вище, ніж у середньому на цю дату за останні п’ять років, – у них близько 99 млрд куб. м газу. Найбільший рівень заповненості […]

Далі
2
Новини

Інвестори з Чехії готові виробляти в Україні сонячні батареї

Чеські підприємці зацікавлені у виробництві на Закарпатті сонячних батарей і автомобільного скла. “Ми маємо намір поглиблювати наше співробітництво, насамперед в економічній сфері. Тому запрошую чеських бізнесменів інвестувати в економіку нашої області. Ми можемо запропонувати вкладати інвестиції в туристично-рекреаційну галузь, виробництво напоїв і харчових продуктів, розвиток інфраструктури”, – сказав голова Закарпатської обласної державної адміністрації Ігор Бондаренко. […]

Далі
Інвестиції у фармацевтичний сектор: у чому формула успіху?
Новини

Конгресмени США схвалили ініціативу про заборону TikTok для держорганів

Палата представників Конгресу США схвалила внесення поправки про заборону застосування додатку TikTok для держорганів країни, яке раніше звинуватили в шпигунстві за користувачами на користь Китаю, в проєкт оборонного бюджету на наступний фінансовий рік (починається в країні з 1 жовтня). Ініціативу підтримали 336 конгресменів, 71 законодавець висловився проти. Члени Палати представників вважають, що додаток нібито може […]

Далі
Інвестиції у фармацевтичний сектор: у чому формула успіху?
Новини

НАБУ викликало на допит ексдиректора Одеського припортового заводу

Національне антикорупційне бюро викликає колишнього виконувача обов’язків директора АТ Одеський припортовий завод Миколу Парсєнтьєва на допит 4 грудня. Про це повідомила пресслужба НАБУ. Зазначається, що Парсентьєв має прибути 4 грудня о 14:00 до НАБУ для участі у проведенні слідчих та процесуальних дій, зокрема, допиту у якості підозрюваного та вручення процесуальних документів у провадженні від 11 березня 2020 року. Ідеться […]

Далі
Ford GT MK II 2019 Launch Goodwood 4
Новини

Ford випустить лімітовану кількість автомобілів, вартістю 1,2 мільйона доларів кожен

Ford заявив про випуск своєї більш нової версії суперкара Ford GT потужністю 700 кінських сил, який буде коштувати 1,2 мільйона доларів. Всього буде випущено 45 одиниць, але для них вже є обмеження – їх заборонено буде водити по дорогах загального користування. Такої приголомшливої швидкості автовиробник спробує домогтися за допомогою особливої аеродинамічної характеристики – спеціального заднього […]

Далі
Інвестиції у фармацевтичний сектор: у чому формула успіху?
Новини

Альфа-Банк видав кредит аеропорту «Бориспіль»

Міжнародний аеропорт «Бориспіль» домовився про кредит в $10 млн від Альфа-Банку. Про це йдеться в прес-релізі аеропорту “Доходи підприємства впали більш ніж на 90%, і ми змушені звертатися за допомогою до держави і фінансовим партнерам. Альфа-Банк – комерційний банк, який підтримав нас кредитними коштами. Завдяки цій підтримці ми зможемо поступово відновлювати свою діяльність” – сказав […]

Далі
Інвестиції у фармацевтичний сектор: у чому формула успіху?
Новини

ProZorro: запущено механізм ризику-індикаторів

Система електронних торгів запустила механізм ризик-індикаторів. Відомо, що раніше вона працювала в тестовому режимі. Це відбувалося протягом 1,5 місяців. Функції даної системи дадуть можливість автоматично відшукувати підозрілі закупівлі. Дуже зручно, адже відтепер можливо з легкістю виявити порушення в закупівлях, навіть не натискаючи на стоп. Дану інформацію повідомив заступник голови ДАСУ (Державна аудиторська служба) А. Шкуропатов. […]

Далі
vizhual
Новини

Встигнути за 2 хвилини: Стартапери презентують ідеї Президенту України Володимиру Зеленському

29 жовтня у Маріуполі пройде Перший інвестиційний форум RE:think. Invest in Ukraine, який відвідають представники уряду та місцевої влади, інвестори, представники посольств, міжнародних фінансових установ, бізнесу, молоді бізнес-лідери. Форум також відвідає президент України Володимир Зеленський. У межах інвестиційного Форуму відбувається спеціальна подія — [IT STAGE]. Програма [IT STAGE] складатиметься з п’яти панелей, під час яких […]

Далі