Яка наразі ситуація з інвестиціями у фармацевтичну та медичну галузь України? Чи очікується бум? Якщо так, то коли, а якщо ні, то чому? Що приваблю, а що заважає?
Грунт для інвестицій
Інвестиції у медичну галузь України розцінюються інвестиційними експертами як одні з найперспективніших. Іноземні інвестори вважають Україну потенційно привабливою. Йдеться про можливості встановлювати виробничі потужності для найпередовіших препаратів за привабливою собівартістю, тверду підтримку державою фармацевтичного бізнесу (як на загальному, так і на місцевому рівнях) та широкомасштабне реформування медичної галузі, у результаті якої держава перестане бути фактичним монополістом у галузі охорони здоров’я, та приватні медичні заклади отримають рівні з державними можливості.
Крім того, медична реформа повинна стати двигуном введення обов’язкового медичного страхування, а тут вже великі можливості для представників страхових корпорацій. І, нарешті, в Україні є величезний попит на якісні медичні послуги та комфортну інфраструктуру, який держава не в змозі наразі задовольнити. Передбачається, що у процесі реформи звільняться великі площі комунальних та державних лікарень, що у свою чергу простимулює прихід інвесторів. Населення звикло до розташування лікарень у своїх округах, тож інвестору навіть не потрібно буде додатково витрачати кошти на спеціалізоване будівництво та промоцію закладу. А у рівних умовах державного та приватного сектору останньому лишається залучати клієнта якістю.
Сьогодні одними з найбільших інвесторів у медичній галузі України є, як це не парадоксально, міжнародні організації, серед яких — Світовий Банк та ЄБРР.
З 2015 року діє спільний проект Світового Банку та Міністерства охорони здоров’я «Поліпшення здоров’я на службі у людей», спрямований на підтримку реформування системи охорони здоров’я. У рамках проекту – як технічна допомога, так і фактичні закупівлі у галузі охорони здоров’я. Серед останніх заходів проекту – закупівля 18 нових машин швидкої допомоги у Рівненській області, наступними плануються реконструкції амбулаторій та створення серцево-судинного центру на базі обласної лікарні.
З іншого боку, ЄБРР здійснює кредитування фармацевтичних проектів українських компаній, що здійснюють дослідницьку діяльність та розробку високоефективних медичних препаратів.
У грудні 2016 року між українським виробником лікарських засобів «Фарма Старт» та ЄБРР було підписано кредитну угоду на 3 млн євро.
Столична КМДА, а точніше Департамент економіки та інвестицій розробив цілу низку інвестиційних проектів щодо медичних закладів Києва та успішно залучає інвесторів на різних етапах проектів. На сайті KYIV INVESTMENT AGENCY можна подати офіційну заявку та стати інвестором наявних проектів або поділитись ідеєю у цьому напрямку. Серед проектів Міста у розділі Медицина наразі 4-ри проекти, два з яких готуються до конкурсу, а два – вже в процесі реалізації. Зокрема, це будівництво або реконструкція медичних центрів.
Міністерство охорони здоров’я також розробило та впровадило портал з дорожньою картою інвестиційних проектів МОЗ в Україні. Серед останніх є проекти з міжнародними донорами (серед яких Агентство США з міжнародного розвитку (USAID)) та виконавцями (Всесвітня організація охорони здоров’я (ВОЗ)).
Присутні в Україні й світові фармацевтичні гіганти, що працюють та розвиваються в Україні. Серед них: Корпорація Takeda (Японія), світовий лідер у сфері медичних рішень для життя – Компанія Sanofi (Франція) та компанія ACINO (Швейцарія).
Ключовий суб’єкт системи
Реформа – попереду, втім обличчям медицини, безперечно, є клініки та фахівці. За останнє десятиліття в Україні виросло «покоління» мережевих приватних клінік, які вже давно асоціюються у населення з якістю медичних послуг, у держави – з конкурентоспроможними суб’єктами медичної реформи, а у страхових компаній – з надійним партнером.
У травні цього року видання «Бізнес» склало рейтинг найуспішніших приватних клінік країни. У першій п’ятірці рейтингу: «Добробут», «Медіком», EUROLAB, «Борис», DoctorSam.
Медична мережа «Добробут» працює з 2001 року та надає широкий спектр послуг: від поліклінічних до невідкладної допомоги та стаціонару. А дитячі клініки «Добробут» є безперечним лідером з надання професійних педіатричних послуг будь-якого рівня. Фахівці мережі працюють за єдиним стандартом якості надання послуг з врахуванням зворотного зв’язку пацієнт-клініка. Інвестиції до проекту склали 216 млн грн. Лікувально-діагностичний центр мережі може обслуговувати до 300 тис. пацієнтів, у тому числі 3600 у стаціонарі.
Клініка «Медіком» нараховує майже 25 років досвіду та є першою недержаною клінікою незалежної України. За ці роки в клініці обслуговувалось більше 100 тисяч пацієнтів та надано більше мільйона послуг. Лікарі клініки проходять багаторівневий відбір на посади та постійно проходять сучасні програми підвищення кваліфікації.
Діагностичний центр EUROLAB працює з 2000-х та має у своєму арсеналі не лише якісну лабораторну діагностику, а й сучасний Центр генетичних досліджень. Центр позиціонує себе законодавцем моди на якість серед передових клінік та вибудовує свою діяльність відповідно до міжнародних стандартів та орієнтації на світових лідерів галузі. Крім того, EUROLAB співпрацює з міжнародними страховими компаніями.
Ще один «старожил» — клініка «Борис». Працює 24 години на день 365 днів на рік, починаючи з далекого 1993 року. Кожен знає, що альтернатива державній невідкладній допомозі як дорослим, так і малятам – багатопрофільна допомога бригад саме цієї клініки. Колектив клініки називає себе клінікою медичної досконалості.
Мережа DoctorSam, до якої входять аптеки та клініки для дорослих та дітей, позиціонує себе з точки зору нової філософії медичного обслуговування: проактивна та превентивна медицина. На сайті мережі впроваджено інноваційні медичні рішення щодо обслуговування пацієнта. Клієнт може скористатись послугою «телемедицина» та отримати консультацію онлайн через Інтернет та веб-камеру. Крім того, впроваджена на сайті клініки послуга «альтернативна» думка» дозволяє пацієнту у разі виникнення сумнівів щодо консультативного висновку та призначень лікаря отримати альтернативну думку спеціаліста.
Та не дивлячись на наявність приватних клінік високого якісного рівня, МОЗ зазначає, що сьогодні навіть найбільша приватна лікарня все одно менше районної, та «архітектори» реформи очікують, що з введенням нової системи в Україну прийдуть великі міжнародні медичні мережі.
Страхова медицина
У новій реформі медичні установи йдуть пліч о пліч зі страховими компаніями. Взагалі, світова практика є такою: лікування пацієнта завжди асоціюється з медичним страхуванням.
За даними Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг України (Нацкомфінпослуг), за січень-березень чисті страхові премії страхових компаній (СК) з медичного страхування склали 534,5 млн грн., перевищивши на 21,6 % показники аналогічного періоду минулого року. Тим не менше, за час гривневої девальвації дохід СК у доларовому еквіваленті не показав суттєвого зростання та вже не виглядає таким вражаючим. Загалом, добровільне медичне страхування в Україні вважається одним із збиткових видів страхування для страхових компаній. За даними тієї ж Нацкомфінпослуг, за першоквартальний звітний період 2017 року рівень виплат у цій сфері склав 57,2 % (співвідношення зібраних премій до страхових виплат), у гривневому виразі – 327,2 млн грн. (на 11,2 % більше, ніж за аналогічний період минулого року). Переважна більшість клієнтів СК (95 %) за такими угодами – корпоративні клієнти, у яких медичні поліси є частиною соціального пакету.
Тим не менше, СК продовжують конкурувати і у цій сфері. За даними видання «Бізнес», серед п’ятірки лідерів страхового ринку у сфері медичного страхування за страховими преміями наступні компанії: «Провідна», «Альфа страхування», «Нафтогазстрах», «АХА», «Уніка». Більшість з них – компанії з іноземним капіталом.
Сьогодні власниками полісів медичного страхування в Україні є, за різними даними, не більше 5 % населення, та після впровадження усіх реформ медицини та введення обов’язкового медичного страхування цей сегмент буде охоплювати майже усе населення України. А поки що алгоритм СК&Медична установа стабільно працює у приватному секторі медицини. Цей попит є наслідком бажання компаній та фізичних осіб отримати якісне та швидке обслуговування, а найголовніше – ефективне.
Купуючи поліс медичного страхування, клієнт отримує перелік медичних закладів, де за цим полісом він може отримати лікування або лабораторне обслуговування чи швидку допомогу та обирати, куди звернутись у разі необхідності. Одного разу придбавши поліс, клієнт отримує можливість більше не витрачати кошти окремо на різні процедури та медикаменти, які охоплені обраним пакетом.
Питання у відповідях
Поки що усі учасники медичного ринку в очікуванні так само, як і іноземні інвестори. Одним з найактуальніших питань є чи зможе Держава «потягнути» реформу з фінансової точки зору. Іншим – чи зможуть «потягнути» реформу громадяни.
Теоретично — реформа передбачає співоплату спільно з пацієнтом медичного обслуговування на рівнях вище екстреної та первинної допомоги. Практично — тариф співоплати детально не прописаний, як не прописані дотації та субвенції для тих, хто не зможе здійснити співоплату чи не має полісу медичного страхування у СК.
Принципи розподілу медичного бюджету держави планується кардинально змінити та передати до установи, яку буде створено: Національна служба здоров’я. Багато експертів вбачають у цьому нове корупційне підгрунтя.
З іншого боку, зрозуміло всім: лишати медицину у нинішньому стані – шлях в нікуди. Ті величезні кошти, які зараз витрачаються на медицину, в основному, йдуть на утримання несучасних лікарень, у яких пацієнти з декларованою безкоштовною медициною отримують послуги з тіньовою оплатою.
Реформу розпочато, основний законопроект прийнято у першому читанні. Далі – питання його всебічного вдосконалення та єдиного підходу до майбутнього медичної галузі України.
Мировые продажи чипов в апреле 2025 года выросли на 22,7% в годовом исчислении и составили 57 млрд долларов. По сравнению с мартом рынок полупроводников вырос на 2,5%, сообщает Ассоциация полупроводниковой промышленности (SIA). «Глобальные продажи полупроводников в апреле впервые в 2025 году выросли по сравнению с предыдущим месяцем, и мировой рынок продолжает демонстрировать рост год к году, обусловленный […]
Американские седаны Kia K5 2025 модельного года были случайно запрограммированы по логике, предназначенной для корейского рынка, что привело к проблемам с освещением и несоответствию стандартам безопасности в США. Об этом сообщает Carscoops. Всего под отзыв попадают 82281 автомобилей, которые были выпущены с программным обеспечением для Power-net Domain Controller, разработанным для южнокорейских моделей. Именно эта прошивка и […]
Компания Reddit подала иск в суд на стартап Anthropic, разработчика чат-бота Claude, обвинив его в несанкционированном доступе к платформе более 100 тысяч раз с июля 2024 года. Как сообщает The Verge, это произошло несмотря на заявление Anthropic о том, что её боты прекратили сканирование Reddit в мае 2024 года. В исковом заявлении, поданном в суд Сан-Франциско, […]
В Верховной Раде 10 июня зарегистрировали проект закона №13356 о национальном банке относительно включения виртуальных активов в золотовалютные резервы Украины. Об этом сообщил народный депутат, первый заместитель председателя комитета ВР по вопросам финансов, налоговой и таможенной политики Ярослав Железняк. Новая инициатива позволит регулятору самостоятельно решать, добавлять ли виртуальные активы в государственные резервы и какие именно активы использовать. […]
Microsoft вернула себе звание самой дорогой компании мира со стоимостью в 3,48 триллиона долларов США. Впервые за последние 11 месяцев стоимость акций американского технологического гиганта Microsoft достигла нового рекордного уровня. Об этом сообщает CNBC. По итогам торгов 6 июня стоимость одной акции техгиганта выросла на 0,8% до 467,68 доллара США. Отмечается, что в последний раз у […]
Федеральный апелляционный суд разрешил президенту США Дональду Трампу продолжать применять свои глобальные пошлины и назначил слушания по делу о блокировке тарифов на 31 июля. Об этом пишет Bloomberg. «Федеральный апелляционный суд постановил, что Дональд Трамп может продолжать вводить свои глобальные тарифы, что стало победой для президента в одной из его ключевых экономических политик», — говорится в […]
Бюро экономической безопасности в Киевской области арестовало 43 тонны синтетического каучука, фактически произведенного на заводе иранской компании, офис которой находится в Москве. Об этом сообщила пресс-служба БЭБ. Следствием установлено, что при импорте каучука в Украину фигуранты подделали документы, указав Турцию как страну происхождения товара. Продукцию ввозили с использованием реквизитов украинских предприятий, а также иностранной компании из […]
Компания Nissan объявила о намерении вывести свой новый электромобиль N7 на глобальный рынок после громкого старта продаж в Китае, сообщает Carscoops. Китайские поставки N7 начались 15 мая. По состоянию на конец месяца автомобиль стал самым популярным среди электрокаров, выпущенных совместными предприятиями, и занял второе место среди средних и крупных электромобилей в ценовом диапазоне до 200 тысяч […]
С октября клиенты Новой почты при отправке и получении денежных переводов могут пройти верификацию личности в отделении, приложив свою ID— карту к POS-терминалу Ощадбанка. Это значит, что клиенту не нужно передавать оператору физический документ для сканирования. Технология позволяет автоматически подтвердить личность и сохранить данные в системе NovaPay. «Мы регулярно внедряем новые продукты, чтобы клиентам было […]
ДалееЗа год реальные располагаемые доходы населения увеличились на 10% и за первые три месяца текущего года составил 11370,2 грн на одного человека. За первый квартал 2018 года сбережения украинцев сократились на 22 млрд грн, сообщает Государственная служба статистики. За январь-март доходы населения Украины составили 657,9 млрд грн, расходы – 679,9 млрд грн. По данным ведомства, за данный […]
ДалееГендиректор ДТЭК Максим Тимченко рассказал, что будет с ценой на уголь после того, как появятся прямые договора и отпадет необходимость в формуле «Роттердам +». «Она будет на уровне импортного паритета. В 2015 году уголь на бирже стоил 36-40 долл, сейчас — около 100 долл. То есть цена выросла в два с лишним раза. Завтра мы […]
ДалееВчера Европейский Союз и Япония подписали соглашение о свободной торговле. Япония устранит тарифы на 94% товаров из ЕС, включая 82% фермерских и рыбных продуктов. В будущем планируется отказаться от тарифов на 99% товаров. В свою очередь, ЕС отменит тарифы на 99% импорта из Японии. Тарифы ЕС на японские автомобили, которые в настоящее время составляют 10%, […]
Далее23 февраля в силу вступило первое соглашение о либерализации глобальной торговли (Trade Facilitation Agreement – TF). Договор действует в пределах Всемирной торговой организации. Для запуска соглашения в действие была необходима его ратификация со стороны 2/3 всех членов организации. Всего ВТО насчитывает 164 участника. TFA предусматривает облегчение формальных таможенных процедур, свертывание субсидий. Для развивающихся стран предлагают […]
ДалееМарк Цукерберг сохранил пост председателя совета директоров компании, о чем было объявлено по итогам собрания акционеров в пятницу. «На основании предварительных подсчетов голосов инспектором выборов каждое из предложений с пятого по 12-е было отвергнуто большинством поданных голосов», — сказал ведущий собрания в ходе аудиотрансляции заседания. Предложение о смещении Цукерберга с должности было выдвинуто ранее несколькими […]
ДалееМеждународная агропромышленная Группа МХП завершила транзакцию по приобретению Perutnina Ptuj, международной и крупнейшей компании по производству курятины и продуктов из мяса птицы в Юго-Восточной Европе. Об этом сообщила пресс-служба «Мироновского хлебопродукта». Напоним, Perutnina Ptuj D.D. – один из крупнейших агрохолдингов Словении. Филиалы компании размещены в Хорватии, Сербии, Боснии и Герцеговине, Македонии, Румынии и Австрии. Всего […]
ДалееПравительство сократило сроки разрешений на установку базовых станций до 15-25 дней вместо нескольких месяцев или лет. Это позволит ускорить развитие мобильной сети в селах, городах и вдоль автодорог. Об этом сообщает пресс-служба Минцифры. «Во время военного положения операторы будут получать разрешения на размещение базовых станций в течение 25 дней, ранее этот процесс мог длиться до двух […]
ДалееВо II квартале 2020 года интернет-ритейлер Amazon увеличил чистую прибыль во втором квартале практически вдвое, при этом она оказалась лучше ожиданий аналитиков. Показатель составил $5,243 млрд, или $10,3 в расчете на акцию, против с $2,625 млрд, или $5,22 на акцию, годом ранее. Выручка компании взлетела на 40% — до $88,912 млрд против $63,404 млрд годом […]
ДалееВ связи с поддержкой инновационных стартап идей, для снижения затрат на стадии роста, в Украине запустили программу UNIT.Perks от представителей инновационного парка UNIT.City, направленную на поддержку стартапных проектов. В соответствии с анонсом программы UNIT.Perks, украинские стартапы могут воспользоваться бесплатными кредитами, максимальными скидками на продукты технологических гигантов: Amazon, Intercom, HubSpot, Grammarly, DepositPhotos, Microsoft, SendGrid, Zendesk, YouScan. […]
ДалееМировые цены на нефть значительно снизились в первый рабочий день недели на новостях из Саудовской Аравии. Об этом свидетельствуют данные торгов. Так, нефть Brent с поставками в марте на лондонской бирже ICE Futures упала на $2,85 (-3,62%) – до $75,91 за баррель. В свою очередь фьючерсы на нефть WTI с поставками в феврале на Нью-Йоркской […]
ДалееСуд признал противоправным недопуск одной из компаний к приватизации госконцерна и заблокировал его продажу. Окружной админсуд Киева запретил Фонду госимущества проводить приватизацию Центрэнерго. Согласно документу, компания Укрдонинвест Виталия Кропачева, просила суд признать противоправным ее недопуск Фондом к участию в конкурсе по приватизации 78,289% акций Центрэнерго и отменить соответствующий пункт приказа ФГИУ от 10 декабря 2018 […]
ДалееБывший генеральный директор Fiat Chrysler Серхио Маркионне, который спас итальянско-американскую компанию и сделал её седьмым в мире по величине автомобилестроителе, умер. Объявление о смерти 66-летнего Маркионне, одного из самых стойких и уважаемых руководителей автомобильной промышленности, вызвало дань уважения от конкурентов и слезы от его ближайших коллег, которые затмили большую распродажу акций Fiat Chrysler. Маркионне тяжело […]
ДалееВ январе Украина привлекла 3,1 млрд долларов финансовой помощи от международных партнеров для финансирования госбюджета. Об этом сообщила пресс-служба Министерства финансов. Все эти средства поступили от ЕС в рамках согласованной странами Большой семерки программы ERA Loans, предусматривающей предоставление кредитов Украине, которые будут погашаться за счет доходов от замороженных российских активов. Еще 700 млн долларов в […]
ДалееГосударственный Укрэксимбанк выпустит 10-летние еврооблигации на $100 млн с возможностью досрочного погашения через пять лет. Инвесторам, которые заинтересованы приобрести ценные бумаги Укрэксимбанка, необходимо оплатить их 14 ноября 2019 года, а окончательный срок погашения еврооблигаций – 14 ноября 2029 года. Организаторами выпуска выступают J.P.Morgan и Morgan Stanley. Читайте также: ЕБРР готов предоставить кредит для “Укрэксимбанка” на […]
Далее