ЗМІ спрогнозували наслідки профіциту газу в Україні

Новини

ЗМІ спрогнозували наслідки профіциту газу в Україні

04.05.2023 Новини

В Україні вперше за багато років сформувався профіцит природного газу через скорочення споживання. Однак уряд зберігає заборону на експорт цього ресурсу, що призводить до стагнації видобутку цього ресурсу українськими приватними компаніями. Про це пише Алла Єрьоменко у статті для ЕнергоБізнесу.

За її словами, на скорочення споживання газу вплинула війна, руйнування промислових підприємств і приватних домогосподарств, а також міграція населення, яке або стало внутрішніми переселенцями, або виїхало за кордон.

“Загальне споживання газу в 2022 р. скоротилося на 31% (з 28.8 млрд куб м у 2021 р. до 19.8 млрд куб м у 2022 р.)… Споживання газу промисловістю впало ще більше – на 46% (з 8.5 до 4.2 млрд куб м). Тобто майже половина промислових підприємств зупинено”, – йдеться у матеріалі.

В результаті цього приватний бізнес був вимушений закачувати нереалізований газ у підземні сховища газу (ПСГ), сподіваючись на краще і обіцянки уряду. На початок травня 2023 р. в ПСГ знаходилося більше 1,6 млрд куб м нереалізованого газу приватного видобутку, зазначає Єрьоменко.

При цьому ще 18 лютого міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що на експорт газу нехай ніхто не розраховує, пише вона. А голова правління НАК Нафтогаз України Олексій Чернишов 23 лютого заявив в інтерв’ю агентству Bloomberg, що в поточному році країна планує повністю відмовитися від імпортного газу. Йдеться майже про 18 млрд куб м прогнозного споживання в 2023 році і 18,2 млрд куб м загального видобутку.

“Ось вам і розгадка: за сучасних умов, навіть при падінні видобутку, він перевищує обсяг споживання. Навіщо тоді імпорт газу? І приватні видобувники газу можуть опинитися зайвими… Хоча саме приватні компанії підтримували і збільшували видобуток (максимум у 2021 р. – 5 млрд куб м), коли його не вистачало у Укргазвидобування  – ледь 13 млрд куб м газу”, – вказує автор статті.

Водночас, згідно з аналітикою за поточних умов, приватні компанії зменшать обсяги видобутку до 3,9 млрд куб м. Але ця цифра може бути суттєво нижчою через відсутність коштів для інвестування. Приватні видобувні компанії стверджують (кожен на свій лад), що це може призвести до необхідності імпорту додаткових 1,5-2 млрд куб м та повністю зупинить розвиток сектору приватного газовидобутку.

Після початку повномасштабного вторгнення РФ, 3 березня 2022 роу Міненерго заборонило експорт природного газу (наказ №99). У 2023 р. експорт українського газу було заборонено урядом (постанови КМУ від 10.06.2022 р. №666 та  від 27.12.2022 р. №1466). Це закрило можливість для приватного бізнесу реалізовувати газ за кордоном в умовах зруйнованого ринку збуту в Україні.

Попри рішення уряду, НАК Нафтогаз України майже не здійснювала закупівлю природного газу приватних видобувників. Незважаючи на пряму норму законодавства для підготовки до осінньо-зимового періоду (ОЗП) 2022/2023, НАК Нафтогаз здійснювала мінімальні закупівлі газу приватного видобутку, які не могли суттєво вплинути на загальну картину. Всього було викуплено 259 млн куб м.

“При цьому протягом 2022 р. Нафтогаз України імпортував більше 1 млрд куб м газу. Вочевидь, імпорт газу – значно вигідніший бізнес”, – зазначає Єрьоменко.

Зараз приватний видобуток складає в середньому 350 млн куб м/міс. При цьому доступний для збуту промисловий сегмент складає лише 220-230 млн куб м/міс. Тому приватні видобувні компанії переконують – ніхто не збирається одразу весь газ експортувати. Йдеться про надлишок комерційного газу. Задля інвестицій.

У 2022 році приватний видобуток газу вже скоротився на 15% (за даними ExPro). За таких умов, у наступні роки він може скоротитися ще на понад 20%. А ще недавно він становив 25% українського газовидобутку, нагадує автор статті.

“На тлі профіцитного ринку та закритого експорту в контексті викупу газу приватних компаній НАК Нафтогаз пропонує ціни, які не мотивують до збільшення видобутку. В ситуації, що склалася, диктування таких умов з боку держави призведе до стагнації та подальшого руйнування приватного газовидобутку, а також нівелювання всіх заходів щодо формування в Україні прозорого ринку газу. Так, враховуючи відсутність можливості збуту ресурсу приватних компаній, викупляти нереалізований газ з боку держави із прив’язкою до європейських індикативів було б правильним цивілізованим підходом”, – вважає Єрьоменко.

За її словами, викуп газу приватних газовидобувників має здійснюватися шляхом прозорих біржових торгів з рівним доступом для всіх учасників ринку для забезпечення викупу газу приватних видобувників за справедливою та прозорою ціною та/або зняті обмеження експорту хоча б частково.

Автор статті пропонує захистити належне функціонування вільного та конкурентного ринку газу в Україні за рахунок:

 • недопущення дискримінації учасників ринку;
 • недопущення державного регулювання цін, іншого неринкового регулювання;
 • поглиблення інтеграції ринку газу України в загальноєвропейський ринок: викуп газу приватного видобутку Нафтогазом шляхом прозорих біржових торгів, забезпечення рівних прав учасників ринку газу в частині цін, можливості продажу і доступу до всіх ринкових інструментів.

“Адже може статися (раптом), що профіцит газу знову обернеться дефіцитом. Не факт, що це виключено. І у найнепідходящий момент”, – попереджає Алла Єрьоменко.

Інші статті на цю тему

 • Дослідження виявило, що 95% криптоактивів NFT не мають цінності
  Новини

  Дослідження виявило, що 95% криптоактивів NFT не мають цінності

  На сьогодні 95% цифрових предметів колекціонування (NFT), якими володіють понад 23 мільйони інвесторів, не мають жодної цінності. Про це повідомляє Business Insider з посиланням на дослідження dappGambl. Зазначається, що майже 95% токенів NFT, а це 69 795 із 73 257 колекцій NFT, мають ринкову капіталізацію у сумі 0 ETH (Ethereum). Якщо відфільтрувати “нікчемні” NFT, більшість колекцій сьогодні не […]

 • В Україні продано 365 тис. га землі
  Новини

  В Україні продано 365 тис. га землі

  В Україні за два роки відкритого ринку і станом на середину вересня за договорами купівлі-продажу було продано 365 тисяч га. За весь період відкритого ринку землі було відчужено 448 тисяч га. Про це повідомляє платформа для роботи з відкритими даними Опендатабот, посилаючись на результати дослідження Моніторинга земельних відносин. Найдешевшою за весь час з моменту відкриття ринку […]

 • Рада зробила перший крок до обмеження відсотків за мікрокредитами
  Новини

  Рада зробила перший крок до обмеження відсотків за мікрокредитами

  Верховна Рада у четвер, 21 вересня, схвалила в першому читанні законопроєкт щодо додаткового регулювання ринку споживчих кредитів в Україні. Про це повідомив народний депутат від фракції Голос Ярослав Железняк в Telegram. За його словами, проєкт закону за основу підтримали 243 парламентарі. Законопроєктом №9422, зокрема, пропонується: запровадити показник “денна процентна ставка за споживчим кредитом”, визначити порядок його розрахунку […]

 • Аграрії посіяли понад 1,58 млн гектарів озимих
  Новини

  Аграрії посіяли понад 1,58 млн гектарів озимих

  Станом на сьогодні, 19 вересня, українські сільгоспвиробники засіяли вже 1,585 млн га озимими культурами, зокрема засіяно 1 млн га ріпаком і 585 тис. га – зерновими культурами. Про це повідомляє пресслужба Міністерства аграрної політики та продовольства України. Повідомляється, що посіяно 514 тис. га озимої пшениці, 47 тис. га озимого ячменю та 24 тис. га озимого жита. За […]

 • Україна заявила про небажання вводити ембарго на овочі та фрукти з Польщі
  Новини

  Україна заявила про небажання вводити ембарго на овочі та фрукти з Польщі

  Україна не хоче вводити ембарго на постачання польських овочів та фруктів, розраховує на досягнення угоди. Про це в інтерв’ю радіостанції RMF24 заявив заступник міністра економіки України Тарас Качка. “Я очікую, що не буде українського ембарго на польські яблука та овочі”, – сказав він. За словами чиновника, можливе введення ембарго на ввезення в Україну польських яблук, томатів, цибулі […]

 • Фонд держмайна запустив реєстр санкційних активів
  Новини

  Фонд держмайна запустив реєстр санкційних активів

  Фонд державного майна запустив сайт з переліком усіх заарештованих активів росіян і колаборантів, переданих в управління відомства. Про це повідомила пресслужба Фонду держмайна. У реєстр внесено інформацію про 136 санкційних активів – це майно російських олігархів Михайла Шелкова, Володимира Євтушенкова, Аркадія Ротенберга, херсонського колаборанта Володимира Сальдо, російського сенатора Сергія Цекова, президента-втікача Віктора Януковича та інших. Арештоване […]

 • Україна достроково накопичила плановий обсяг газу
  Новини

  Україна достроково накопичила плановий обсяг газу

  Загальний обсяг природного газу в підземних сховищах (ПСГ) України сягнув 14,7 млрд кубометрів. Про це повідомило Міненерго. Вказано, що вдалося виконати достроково план Кабінету Міністрів з досягнення показника прогнозного балансу природного газу у сховищах, необхідного для проходження опалювального сезону. “Сьогодні вся енергетична та нафтогазова галузь активно готується до нового опалювального сезону, який буде проходити в умовах […]

 • Євросоюз оштрафував TikTok на 345 мільйонів євро
  Новини

  Євросоюз оштрафував TikTok на 345 мільйонів євро

  Китайську платформу TikTok оштрафували на 345 мільйонів євро за порушення законів про конфіденційність щодо обробки персональних даних дітей в Європейському Союзі. Про це повідомляє Reuters із посиланням на регулятора ЄС. В заяві комісара із захисту даних Ірландії (DPC) зазначається, що соцмережа порушила низку законів ЄС про конфіденційність в період з 31 липня 2020 року по 31 […]

Читайте також

630 360 1459875668 3733 bank hresatik
Новини

НБУ вирішив ліквідувати банк Хрещатик

НБУ прийняв рішення відкликати банківську ліцензію та ліквідувати банк Хрещатик. У 2016 році “Хрещатик” було визнано неплатоспроможним. За пропозицією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб банк вирішили ліквідувати. Нацбанк, відповідно до законодавства, зобов’язаний прийняти рішення про відкликання в банку ліцензії та ліквідації банку за пропозицією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб протягом п’яти днів з дня отримання […]

Далі
ЗМІ спрогнозували наслідки профіциту газу в Україні
Новини

IBM розділиться на дві компанії

IBM виділить підрозділ керованих інфраструктурних послуг (managed infrastructure services) в окрему публічну компанію, повідомляється на сайті IT-корпорації. «У перший день нова компанія стане провідною в сфері послуг керованої інфраструктури з річним доходом близько $ 19 млрд, що вдвічі перевищує розмір її найближчого конкурента», – сказав CEO IBM Арвінд Крішна. За його словами, зараз відповідний час […]

Далі
2409369
Новини

В Україні запустять сервіс прокату електросамокатів

У рамках розширення компанія Lime в наступному році вийде на ринок України, повідомив Хомутиннік. У 2020 році в Україні запрацює американський сервіс із прокату електросамокатів Lime. Про це в Іnstagramповідомив власник Cascade Investment Fund Віталій Хомутиннік. “У наступному раунді вони залучать ще 500 млн доларів для розширення в Європі і я точно знаю, що цей […]

Далі
ЗМІ спрогнозували наслідки профіциту газу в Україні
Новини

“Ашан” відкриє в Києві свої перші маленькі магазини

“Ашан Рітейл Україна”, який входить в до складу французького Auchan Holding, в липні 2018 року відкриє перші в Україні магазини в форматі “біля дому” під вивіскою “Мій Ашан”. Першими стануть магазини в Києві, а саме в Голосіївському й Подільському районах столиці. Їхній асортимент передбачає власну кулінарію й печива. Крім того буде кафе. У цих магазинах […]

Далі
ЗМІ спрогнозували наслідки профіциту газу в Україні
Новини

Deutsche Bank змінює умови евроклірінгу на тлі Brexit

Deutsche Bank перенесла «більшу частину» нових угод з деривативами в євро з Лондона до Франкфурта, так як фінансові фірми нарощують свої апарати і структури поза Британією на тлі логічного завершення Brexit. Реформа в найбільшому банку Німеччини, яка була підтверджена представником фінансової установи, є стимулом для зусиль Deutsche Boerse в отриманні прибутку від Лондона на ринку […]

Далі
ЗМІ спрогнозували наслідки профіциту газу в Україні
Новини

Сервіс онлайн-платежів Checkout залучив $150 млн

Сервіс онлайн-платежів Checkout.com зі штаб-квартирою в Лондоні закрив раунд В на $150 млн. Оцінка компанії перевищила $5,5 млрд – це майже втричі більше, ніж в травні 2019 року, коли Checkout.com отримав від інвесторів $230 млн. Серед нових інвесторів стартап назвав американський хедж-фонд Coatue Management. Checkout.com в 2012 році заснував Гійом Пусан. Спочатку компанія називалася Opus […]

Далі
j8KV2 0ff3dcd01f
Новини

Укрпошта першою серед держкомпаній розпочала процедуру закупівлі електроенергії за рамковою угодою

Укрпошта розпочала прийом заявок на участь у рамковій угоді на постачання електроенергії. Компанія першою серед держпідприємств проводить подібну процедуру. Приймання заявок на участь у рамковій угоді на закупівлю електроенергії стартувало 7 листопада і триватиме до 9 грудня. «Укладання рамкових угод та перші закупівлі за ними пального і газу показали свою високу ефективність. Тільки на закупівлі […]

Далі
i75 ArticleImage 23708
Новини

Google повідомляє про різке зростання платних користувачів хмарного сервісу G Suite до 6 млн

Хмарний сервіс Google G Suite став ще одним сервісом, користування яким виросло в умовах коли мільйони людей залишаються вдома, щоб працювати і вчитися віддалено через карантинні заходи по всьому світу. У вівторок віце-президент і генеральний директор G Suite в Google Хав’єр Сольтеро повідомив, що чисельність платних користувачів пакета програмного забезпечення Google G Suite для підприємств, […]

Далі
ekrana 2018 11 11 v 19.47.35 e1541955569137
Новини

Китайський ритейлер MINISO має намір залучити $ 1 млрд на IPO

Китайський ритейлер MINISO має намір провести IPO і розраховує залучити близько $ 1 млрд. Про плани MINISO провести IPO повідомили джерела Bloomberg. Співрозмовники агентства стверджують, що компанія може розмістити акції на Гонконгській або Нью-Йоркській біржі. Терміни поки не визначені. Зараз компанія веде переговори з банками та запрошує їх взяти участь в первинному розміщенні. У 2018 […]

Далі
ЗМІ спрогнозували наслідки профіциту газу в Україні
Новини

У Visa і Mastercard в Україні з'явився серйозний конкурент

Китайська платіжна система UnionPay International, найбільша за кількістю платіжних карт, почне працювати в Україні. Спочатку система буде надавати сервіс-оплати банківськими картами, видачу готівки та оплату товарів і послуг за допомогою банківських карт UnionPay. Надалі планується випуск платіжних карт UnionPay українськими банками. Таким чином, платіжна система з Китаю складе на українському ринку серйозну конкуренцію американським компаніям […]

Далі
ЗМІ спрогнозували наслідки профіциту газу в Україні
Новини

Morgan Stanley виплатить штраф в розмірі $3,6 млн за слабкі правила захисту інвесторів

Morgan Stanley погодився заплатити штраф в розмірі $3,6 млн після того, як регуляторні органи виявили, що у них не було систем по виявленню й запобіганню незаконного привласнення коштів клієнтів, говориться в Комісії з цінних паперів і бірж США. З 2009 року Morgan Stanley дозволив брокерам ініціювати банківські перекази в розмірі $100 000 з брокерського облікового […]

Далі
blago 810x448 1
Аналітика

Загальний показник добробуту населення світу продемонстрував зростання на 6,4%

У зв’язку з результатами проведеного швейцарським банком Credit Suisse щорічної доповіді Global Wealth Report, загальний показник добробуту населення світу продемонстрував зростання на 6,4%, досягнувши рівня 280 трильйонів доларів в період з другого півріччя 2016 і включає результати першого півріччя 2017 року. Правда майже половина світових багатств опинилася у 1% населення Землі. Такі результати зростання добробуту […]

Далі
ЗМІ спрогнозували наслідки профіциту газу в Україні
Новини

Нацбанк виграв суд щодо «Буковелю»

Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу Національного банку (НБУ) на рішення судів першої та апеляційної інстанцій, якими були розірвані договори іпотеки між НБУ і “Скорзонера” (Буковель). “За результатами розгляду Верховний Суд скасував рішення попередніх інстанцій та ухвалив нове, яким відмовив у позовних вимогах ТОВ “Скорзонера”, – повідомили в НБУ. За даними Держреєстру юросіб, кінцеві бенефіціари Скорзонера […]

Далі
630 360 1513238222 7423
Новини

Disney оцінює в $175 млн майбутні збитки від наслідків коронавіруса

У таку суму може обійтися тимчасове закриття Disneyland в Шанхаї і Гонконзі. Американська компанія The Walt Disney Company прогнозує збитки в розмірі $175 млн від наслідків спалаху пневмонії, викликаної вірусом 2019 nCoV. Таку оцінку привела головний фінансовий директор Disney Крістін Маккарті при публікації у вівторок звіту за перший квартал 2020 фінансового року. За оцінкою компанії, […]

Далі
79d3cdf shkola 755 740x416 1
Аналітика Новини

Рейтинг кращих шкіл бізнесу: топ-5

Бізнес, як і будь-яка інша сфера професійної діяльності, вимагає від людини певного комплексу знань, умінь і схильностей. У будь-якому разі, якщо Ви насправді плануєте досягти стабільного успіху як підприємець, відповідна освіта стане свого роду каталізатором у процесі реалізації мети. Приблизно такої ж позиції притримуються і представники іноземного періодичного видання Forbes, які щорічно беруть участь у […]

Далі
ЗМІ спрогнозували наслідки профіциту газу в Україні
Новини

Оператор стільникового зв'язку lifecell дав гостру відповідь на звинувачення в розсилці спаму

Оператор стільникового зв’язку lifecell відреагував на звинувачення в незаконному спамі, які прозвучали з боку компанії «Київстар» напередодні. Згідно з офіційною заявою, розсилка смс-повідомлень на номери інших операторів у рамках акції «Твоя ідеальна пара» є абсолютно законною, адже головна її мета – проінформувати клієнтів про можливість отримання додаткового номера. При цьому представники lifecell зазначають, що порушення […]

Далі