Експорт товарів займає третину ВВП України. Але ми продаємо за кордон насамперед сировину. Це – маркер нерозвинених країн і шлях, який не сприяє економічному розвитку.
Стратегічна задача нашої держави – збільшити експорт високотехнологічних товарів з високою доданою вартістю: тобто не просто вирощувати умовне зерно на продаж, а виробляти складні продукти, які захочуть купити за кордоном. Натомість поки що частка високотехнологічного експорту України лише знижується – з 17% до 4,9% за 4 роки.
Що гальмує розвиток експорту
За офіційними даними минулого року українські підприємці експортували товарів на 5 мільярдів доларів менше, ніж позаминулого. На 12% зменшився експорт металургії, на 9% – одягу, взуття та текстилю.
Звісно, однією з причин стала всесвітня пандемія, яка ускладнила процес міжнародних зв’язків на всіх рівнях та в усіх галузях. Але говорити про те, що розвиток українського експорту блокує тільки Covid, було б неправильно – є й ряд інших проблем. Саме тому поставкою товарів за кордон займаються лише найвитриваліші підприємці.
Нещодавно Комітет підтримки експорту та інвестицій Київської торгово-промислової палати провів опитування серед українських експортерів, щоб визначити їхні «больові точки». В опитуванні взяли участь 124 експортних підприємства з різноманітних галузей: від машинобудування та енергетики, до легкої, харчової і хімічної промисловості. Майже половина з них займаються експортом понад 10 років. Це компанії, що експортують в країни ЄС, країни Євразійського економічного Союзу, США, а також в Африку та Азію.
Підприємцям поставили два ключових питання: які проблеми заважають їм експортувати більше, і чим їм можна допомогти. Серед перешкод на першому місці – складність отримання дозвільних документів для експорту та проходження митних процедур.
“Також, як показало опитування, багатьом експортерам бракує інформації та знань. В Україні досі немає «єдиного вікна», куди підприємець, який хоче продавати свою продукцію за кордон, може звернутися з будь-яких питань, – говорить Віктор Шевченко, голова Комітету підтримки експорту та інвестицій КТПП і співвласник групи логістичних компаній ZAMMLER.
За його словами, в державі існує надто багато структур, які так чи інакше пов’язані з експортом, і це заплутує власників бізнесу. Звідси – необізнаність навіть у тих, вже існуючих інструментах, які могли б спростити роботу експортерів.
«Декілька місяців тому ми проводили вебінар з питань митного оформлення для експортерів, і зрозуміли, що для багатьох із них існування електронного кабінету стало відкриттям. Вони просто не знали про цю можливість», – розповідає Віктор Шевченко.
Серед інших проблем, які назвали у опитаних компаніях, – недостатньо практичної допомоги установ та організацій, що сприяють експорту. Наприклад, вони могли б допомагати з нетворкінгом та налагоджуванню контактів із потенційно цікавими компаніями – в Україні та за кордоном. Як знайти партнерів та почати з ними співпрацю – одна з «болей» українських експортерів. Організації, які могли б допомогти з цим питанням, є, але знають про них далеко не всі експортери, до того ж, часто послуги таких організацій коштують чимало.
Серед інших озвучених експортерами перешкод – високі ставки мита в країнах-імпортерах, несприятливе валютне регулювання, неповернення ПДВ та банальне незнання підприємцями іноземної мови для того, щоб провести з іноземною компанією ефективні переговори і знайти потрібну інформацію.
Як держава може допомогти експортерам
Відповідаючи на питання, яка підтримка необхідна для пожвавлення експорту, підприємці сходяться на думці, що передусім варто вирішити проблему браку інформації. Зокрема – варто створити єдиний портал, який би акумулював необхідні матеріали в одному місці, щоб усі зацікавлені сторони могли безкоштовно їх отримати. Такий портал запустили в тестовому режимі в рамках платформи Дія, але його варто вдосконалювати.
Велике значення має й обмін досвідом. Щоб експортери могли ознайомитися не тільки з теорією, а й отримувати практичну допомогу напряму від тих, хто вже пройшов усі процеси. Не вистачає аналітичної інформації про можливі ринки збуту продукції та їхню специфіку.
«МЗС, з мережею посольств та дипломатичних представництв, є воротами за кордон для наших експортерів”, – говорить Дмитро Сенік, заступник міністра закордонних справ України (CDTO).
За словами Дмитра Сеніка, МЗС в рамках роботи Ради експортерів та інвесторів регулярно організовує зустрічі бізнесу з послами України в різних державах, щоб поінформувати підприємців про специфіку торгівлі у цих країнах.
Одним з ключових пріоритетів МЗС є активізація співпраці з країнами Африки з метою просування експорту. Зараз міністерство збирає комерційні пропозиції та створює календар контактів з африканською стороною. До цього процесу можуть долучитися усі українські підприємці, які зацікавлені в експорті товарів на африканському ринку.
“Наші посольства готові діяти проактивно, застосовуючи індивідуальний підхід до кожної компанії, яка відповідає мінімальним вимогам учасника. Треба лише мати презентаційні матеріали про компанію англійською або іншою іноземною мовою, і вказати контакти менеджера цієї компанії, з яким зацікавлений іноземний партнер може зв’язатися і обговорити більш конкретні речі”, – говорить Дмитро Сенік.
Минулого року для закордонних дипломатичних установ України (ЗДУ) встановили KPI (ключові показники ефективності) щодо результатів роботи на економічному напрямі. Посольства вже відзвітували про роботу в цьому напрямку у першому півріччі, їх мають проаналізувати у МЗС, щоб зрозуміти, як зробити ЗДУ максимально ефективним інструментом для розвитку експорту. Також для дипломатів розробляють спеціальну систему навчання по економічному напрямку. Якість взаємодії посольств з бізнесом оцінюватимуть в тому числі за допомогою зворотнього зв’язку – для цього підприємці, які мали справу з українськими дипломатичними установами, можуть заповнити google-форму, посилання на яку є на сайтах МЗС та Ради експортерів.
З інших видів підтримки, які назвали учасники опитування – необхідність проведення навчання та тренінгів на тему щодо ведення зовнішньоекономічної діяльності. Таких знань не вистачає багатьом підприємцям, які хотіли б масштабувати свої компанії та зайнятися експортом.
Також держава могла б допомагати експортерам фінансово. Наприклад – оплачувати їхню участь в міжнародних виставках, на яких виробники представляють Україну. Адже далеко не усі середні та дрібні підприємці можуть собі дозволити такі витрати.
Одним з інструментів для фінансової допомоги експортерів є “Експортно-кредитне агентство” (ЕКА). Це організація, яка страхує експортерів від можливих ризиків, допомагає інформаційно та шукає можливості, щоб частково компенсувати відсоткову ставку за експортними кредитами. Наразі Міністерство економіки завершує докапіталізацію “Експортно-кредитного агентства” до 2 млрд грн та перезапускає його діяльність. Агентство працюватиме над підтримкою виходу українських товарів на нові та високоризикові ринки.
Побажання експортерів мають врахувати при оновленні Експортної стратегії України. Цей документ, який зараз знаходиться в процесі перегляду та доповнень, має зафіксувати напрями розвитку міжнародної торгівлі України та підтримки експортоорієнтованих підприємств на наступні 5 років, починаючи з 2022-го. Надіслати свої пропозиції щодо оновленої Експортної стратегії можна за лінком.
Грудневі ф’ючерси на золото вперше в історії перевищили рівень $2700 за унцію. Про це свідчать дані на біржі Comex. Новий історичний рекорд становить тепер близько $2709. Спотова ціна також оновила рекорд, досягнувши рівня $2685 за унцію. Як пишуть західні агентства, золото безперервно дорожчає вже восьмий місяць поспіль, а у вересні отримало свіжий імпульс після зниження ставки […]
США запровадили санкції проти російських віртуальних фінансових платформ PM2BTC, Cryptex та окремих громадян РФ через кіберзлочинні дії та відмивання грошей. Про це повідомила пресслужба Міністерства фінансів США. “Міністерство фінансів США вживає заходів у рамках скоординованих міжнародних зусиль для припинення роботи російських кіберзлочинних сервісів”, – йдеться в повідомленні. Мережа боротьби з фінансовими злочинами (FinCEN) ввела обмеження проти […]
Україна з початку 2024/2025 маркетингового року (МР) відправила на експорт 10, 053 млн тонн зернових та зернобобових культур. Про це повідомило Мінагрополітики з посиланням на дані Держмитслужби. Так, Україна вже експортувала 5,802 млн т пшениці (торік на цю дату – 3,115 млн т), 1,253 млн т ячменю (торік – 603 тис. т), 7,5 тис. т жита […]
Європейський банк реконструкції та розвитку зберіг прогноз зростання ВВП України в 2024 році на 3%, але погіршив його на 2025 рік із 6% до 4,7%. Про це йдеться у звіті ЄБРР. “Знищення потужностей і об’єктів генерації та передачі електроенергії негативно впливає на українську економіку і вже перервало чотири квартали суттєвого зростання ВВП. З огляду на це, […]
Велика Британія запровадила санкції проти п’яти кораблів та двох судноплавних організацій, пов’язаних із транспортуванням російського скрапленого природного газу. Про це повідомила пресслужба британського уряду. Під нові санкції потрапили компанії White Fox Ship Management і Ocean Speedstar Solutions OPC, а також кораблі – Asya Energy, Pioneer, North Sky, SCF La Perouse і Nova Energy. Раніше цього року […]
Компанія Saab планує налагодити виробництво в Україні. Про це заявив генеральний директор шведського виробника оборонного обладнання Мікаель Йоханссон. За його словами, Saab бачить потенціал для співпраці з українськими компаніями щодо можливостей безпілотників. Україна також може стати постачальником частин боєприпасів і сприяти розвитку сенсорних технологій. “Ми маємо допомогти Україні розбудувати суверенний потенціал і можливості, тому нам […]
За вісім місяців 2024 року Україна збільшила надходження експортного валютного виторгу на 15%. Про це заявив заступник голови Національного банку Сергій Ніколайчук, повідомляє Економічна правда. “Якщо порівнювати вісім місяців цього року з відповідним періодом минулого року, то надходження експортного виторгу в Україну зросли на 15% до 32 мільярдів доларів”, – сказав він. За словами заступника голови […]
Видання Forbes опублікував щорічний рейтинг найбільших російських компаній за розміром чистого прибутку. Лідер минулого року – найбільша газова компанія Росії Газпром – у 2024 році не лише втратила свої позиції, а й не потрапила навіть у першу сотню. Про це пише The Moscow Times. Вперше за 25 років Газпром закрив 2023 рік зі збитком у […]
Унаслідок несправностей ременів безпеки, а як наслідок – загроза життю пасажирам і водієві транспортного засобу, представники автоконцерну Mercedes-Benz (China) Ltd. оголосили про відклик 29 тисяч 779 машин. Таку інформацію підтвердила прес-служба Головного державного управління технічного і карантинного контролю за якістю товарів КНР. Старт кампанії відкликання авто запланований на 9 березня 2018 року. У список потрапили […]
ДаліВідповідно до технічних документів, опублікованих на сайті Бюро по патентах і товарних знаків США, інженери Apple пропонують використовувати електромеханічні матеріали для захисту електронних пристроїв. «Розумний» чохол буде зчитувати електричні і магнітні поля і змінювати свої властивості при спрацьовуванні певних тригерів. При цьому сам чохол буде складатися з основного корпусу, процесора, магнітного ланцюга і магніточутливого шару, […]
Далі«Криворіжсталь» витратить на свою модернізацію понад 400 мільйонів доларів. Про це журналістам у рамках прес-конференції, що відбулася напередодні, розповів генеральний директор «Арселор Міттал СНД» Парамжіт Калон. За його словами, основна частина інвестицій, близько 70% від загальної суми, піде на модернізацію обладнання, установку очисних споруд, призначених для захисту навколишнього середовища, і ремонтні роботи приміщень промислового комплексу. […]
ДаліТоп-менеджмент автомобільного холдингу Audi AG опинивсявся в центрі уваги преси. Напередодні поліція Німеччини провела обшуки в офісах і будинках представників компанії, які, на думку слідства, можуть мати відношення до так званого «дизельного скандалу», що раніше розгорівся навколо німецького автовиробника Volkswagen. Про такий прецедент першими повідомили журналісти інформаційного ресурсу MarketWatch. Відповідно до іноземного джерела, вищий ешелон […]
ДаліУкраїна за підсумками 2019 року збільшила обсяги транзиту газу з Росії в країни Європи до майже 90 млрд кубометрів. Про це повідомляє Укртрансгаз. Обсяги транспортування газу по території України з Російської Федерації в європейські країни і Молдову складають 89,6 млрд куб. м, що більше на 3%, або на 2,8 млрд куб. м в порівнянні з […]
ДаліАвтоконцерн Daimler інвестує кошти в створення безпілотних вантажівок. Представники компанії повідомили про вкладення у розмірі 500 мільйонів євро. До 2025 року автоконцерн вже запланував старт поставок на ринок. Самоврядні вантажні автомобілі, за словами співробітників Daimler, будуть введені вже в 2019 році. Для того, щоб запустити виробництво авто, компанія має намір створити приблизно 200 робочих місць. […]
ДаліТРЦ Sky Mall обіцяють виставити на аукціон Торгово-розважальний центр Sky Mall незабаром можуть продати з молотка. Про це повідомляють журналісти новинного ресурсу “Інтерфакс Україна” з посиланням на заяву глави банку “Південний”, який є утримувачем активів ТРЦ. Нагадаємо, що об’єкт комерційної нерухомості перейшов у власність банку зважаючи на непогашену заборгованість. Судові тяжби між компаніями Stockman Interhold […]
ДаліКиїв, 2 серпня 2019 р. — Компанія Lenovo представила на українському ринку суббренд ThinkBook для нового покоління працівників та масштабне оновлення легендарного бренду для бізнесу ThinkPad. Нові моделі ThinkPad T490, T490s, T590, Х390, Х390 YOGA продовжують традиції бренду, протестовані на відповідність 20 процедурам і 12 тестам Міністерства оборони США MIL-STD 810g і пройшли понад 200 […]
ДаліПОЄДНАТИ ДОРОГУ Й КОМФОРТ Компанія Shell запускає новий кавовий бренд Shell Café у масштабах Центральної та Східної Європи (на зміну бренду Deli by […]
ДаліДержавне підприємство СЕТАМ на електронному майданчику OpenMarket продало найдорожчий лот арештованого майна – будівлю готелю Військово-Микільського монастиря в Києві. Про це повідомила прес-служба СЕТАМ. Зазначено, що підсумкова ціна лота – 307,3 млн гривень, що на 65 млн гривень вище від стартової пропозиції, йдеться в повідомленні. В аукціоні взяли участь три компанії, а гарантійний внесок був 12 млн […]
ДаліБодай половина керівного складу Укрзалізниці буде замінена в найближчі три місяці. Про це заявив глава правління компанії Євген Кравцов в інтерв’ю БізнесЦензору. За його словами, багато людей, які працюють в Укрзалізниці, “не найпрозоріші з точки зору репутації та прийнятих рішень”. “У наступні три місяці, можна це назвати таким собі джихадом, будуть кадрові рішення щодо топ-менеджменту […]
ДаліУкраїнська авіакомпанія SkyUp призупиняє польоти в Турин з 5 березня через поширення коронавірусу в Італії. “Керівництво SkyUp Airlines прийняло рішення тимчасово призупинити польоти в Турин – напрямок, що знаходиться в зоні росту випадків зараження новим коронавірусом на території Італії. Зміни вступають в силу 5 березня”, – сказано в повідомленні. В авіакомпанії зазначають, що як тільки […]
ДаліКомпанія «Українські мінеральні добрива» відкрила комплекс із виробництва мінеральних добрив у м. Кривий Ріг. Основний продукт — азотно-сірчані та комплексні добрива, створені на основі сульфату амонію. Виробничі потужності нового виробника дають змогу забезпечити українських аграріїв готовою продукцією до 100 тис. тонн щороку. Загальний обсяг інвестицій становив понад 11 млн доларів США. «Наша компанія вивчає та […]
ДаліДнями суд у Франції виніс вердикт про ліквідацію чартерної авіакомпанії Air Mediterranee. Компанія перебувала під зовнішнім управлінням з початку 2015 року. Як повідомляють обізнані джерела, причиною ліквідації підприємства стала відсутність потенційних покупців. Компанії не вдалося відновити платоспроможність, і знайти інвесторів, які б змогли допомогти вийти їй з фінансової кризи. Джерела повідомляють, що потенційні покупці були, […]
ДаліАвіакомпанія LOT в наступному році може почати здійснювати рейси з Варшави в Івано-Франківськ. Національний польський перевізник запросив слоти на їх виконання. Повідомляється, що LOT подав заявки на отримання слотів в 15 нових (або таких, куди виконувалися рейси раніше, але не виконуються зараз) для перевізника європейських і неєвропейських аеропортах для здійснення польотів в період літньої навігації […]
Далі