Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше

Аналітика

Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше

21.09.2021 Аналітика

Експорт товарів займає третину ВВП України. Але ми продаємо за кордон насамперед сировину. Це – маркер нерозвинених країн і шлях, який не сприяє економічному розвитку.

Стратегічна задача нашої держави – збільшити експорт високотехнологічних товарів з високою доданою вартістю: тобто не просто вирощувати умовне зерно на продаж, а виробляти складні продукти, які захочуть купити за кордоном. Натомість поки що частка високотехнологічного експорту України лише знижується – з 17% до 4,9% за 4 роки.

Що гальмує розвиток експорту

За офіційними даними минулого року українські підприємці експортували товарів на 5 мільярдів доларів менше, ніж позаминулого. На 12% зменшився експорт металургії, на 9% – одягу, взуття та текстилю.

Звісно, однією з причин стала всесвітня пандемія, яка ускладнила процес міжнародних зв’язків на всіх рівнях та в усіх галузях. Але говорити про те, що розвиток українського експорту блокує тільки Covid, було б неправильно – є й ряд інших проблем. Саме тому поставкою товарів за кордон займаються лише найвитриваліші підприємці.

Нещодавно Комітет підтримки експорту та інвестицій Київської торгово-промислової палати провів опитування серед українських експортерів, щоб визначити їхні «больові точки». В опитуванні взяли участь 124 експортних підприємства з різноманітних галузей: від машинобудування та енергетики, до легкої, харчової і хімічної промисловості. Майже половина з них займаються експортом понад 10 років. Це компанії, що експортують в країни ЄС, країни Євразійського економічного Союзу, США, а також в Африку та Азію.

Підприємцям поставили два ключових питання: які проблеми заважають їм експортувати більше, і чим їм можна допомогти. Серед перешкод на першому місці – складність отримання дозвільних документів для експорту та проходження митних процедур.

“Також, як показало опитування, багатьом експортерам бракує інформації та знань. В Україні досі немає «єдиного вікна», куди підприємець, який хоче продавати свою продукцію за кордон, може звернутися з будь-яких питань, – говорить Віктор Шевченко, голова Комітету підтримки експорту та інвестицій КТПП і співвласник групи логістичних компаній ZAMMLER.

За його словами, в державі існує надто багато структур, які так чи інакше пов’язані з експортом, і це заплутує власників бізнесу. Звідси – необізнаність навіть у тих, вже існуючих інструментах, які могли б спростити роботу експортерів.

«Декілька місяців тому ми проводили вебінар з питань митного оформлення  для експортерів, і зрозуміли, що для багатьох із них існування електронного кабінету стало відкриттям. Вони просто не знали про цю можливість», – розповідає Віктор Шевченко.

Серед інших проблем, які назвали у опитаних компаніях, – недостатньо практичної допомоги установ та організацій, що сприяють експорту. Наприклад, вони могли б допомагати з нетворкінгом та налагоджуванню контактів із потенційно цікавими компаніями – в Україні та за кордоном. Як знайти партнерів та почати з ними співпрацю – одна з «болей» українських експортерів. Організації, які могли б допомогти з цим питанням, є, але знають про них далеко не всі експортери, до того ж, часто послуги таких організацій коштують чимало.

Серед інших озвучених експортерами перешкод – високі ставки мита в країнах-імпортерах, несприятливе валютне регулювання, неповернення ПДВ та банальне незнання підприємцями іноземної мови для того, щоб провести з іноземною компанією ефективні переговори і знайти потрібну інформацію.

Як держава може допомогти експортерам

Відповідаючи на питання, яка підтримка необхідна для пожвавлення експорту, підприємці сходяться на думці, що передусім варто вирішити проблему браку інформації. Зокрема – варто створити єдиний портал, який би акумулював необхідні матеріали в одному місці, щоб усі зацікавлені сторони могли безкоштовно їх отримати. Такий портал запустили в тестовому режимі в рамках платформи Дія, але його варто вдосконалювати.

Велике значення має й обмін досвідом. Щоб експортери могли ознайомитися не тільки з теорією, а й отримувати практичну допомогу напряму від тих, хто вже пройшов усі процеси. Не вистачає аналітичної інформації про можливі ринки збуту продукції та їхню специфіку.

«МЗС, з мережею посольств та дипломатичних представництв, є воротами за кордон для наших експортерів”, – говорить Дмитро Сенік, заступник міністра закордонних справ України (CDTO).

За словами Дмитра Сеніка, МЗС в рамках роботи Ради експортерів та інвесторів регулярно організовує зустрічі бізнесу з послами України в різних державах, щоб поінформувати підприємців про специфіку торгівлі у цих країнах.

Одним з ключових пріоритетів МЗС є активізація співпраці з країнами Африки з метою просування експорту. Зараз міністерство збирає комерційні пропозиції та створює календар контактів з африканською стороною. До цього процесу можуть долучитися усі українські підприємці, які зацікавлені в експорті товарів на африканському ринку.

“Наші посольства готові діяти проактивно, застосовуючи індивідуальний підхід до кожної компанії, яка відповідає мінімальним вимогам учасника. Треба лише мати презентаційні матеріали про компанію англійською або іншою іноземною мовою, і вказати контакти менеджера цієї компанії, з яким зацікавлений іноземний партнер може зв’язатися і обговорити більш конкретні речі”, – говорить Дмитро Сенік.

Минулого року для закордонних дипломатичних установ України (ЗДУ) встановили KPI (ключові показники ефективності) щодо результатів роботи на економічному напрямі. Посольства вже відзвітували про роботу в цьому напрямку у першому півріччі, їх мають проаналізувати у МЗС, щоб зрозуміти, як зробити ЗДУ максимально ефективним інструментом для розвитку експорту. Також для дипломатів розробляють спеціальну систему навчання по економічному напрямку. Якість взаємодії посольств з бізнесом оцінюватимуть в тому числі за допомогою зворотнього зв’язку – для цього підприємці, які мали справу з українськими дипломатичними установами, можуть заповнити google-форму, посилання на яку є на сайтах МЗС та Ради експортерів.

З інших видів підтримки, які назвали учасники опитування – необхідність проведення навчання та тренінгів на тему щодо ведення зовнішньоекономічної діяльності. Таких знань не вистачає багатьом підприємцям, які хотіли б масштабувати свої компанії та зайнятися експортом.

Також держава могла б допомагати експортерам фінансово. Наприклад – оплачувати їхню участь в міжнародних виставках, на яких виробники представляють Україну. Адже далеко не усі середні та дрібні підприємці можуть собі дозволити такі витрати.

Одним з інструментів для фінансової допомоги експортерів є “Експортно-кредитне агентство” (ЕКА). Це організація, яка страхує експортерів від можливих ризиків, допомагає інформаційно та шукає можливості, щоб частково компенсувати відсоткову ставку за експортними кредитами. Наразі Міністерство економіки завершує докапіталізацію “Експортно-кредитного агентства” до 2 млрд грн та перезапускає його діяльність. Агентство працюватиме над підтримкою виходу українських товарів на нові та високоризикові ринки.

Побажання експортерів мають врахувати при оновленні Експортної стратегії України. Цей документ, який зараз знаходиться в процесі перегляду та доповнень, має зафіксувати напрями розвитку міжнародної торгівлі України та підтримки експортоорієнтованих підприємств на наступні 5 років, починаючи з 2022-го. Надіслати свої пропозиції щодо оновленої Експортної стратегії можна за лінком.

Інші статті на цю тему

 • “Податок на Google” приніс понад 3 млрд гривень з початку року – Гетманцев
  Новини

  “Податок на Google” приніс понад 3 млрд гривень з початку року – Гетманцев

  З початку року державний бюджет України отримав майже 3,2 млрд гривень завдяки “податку на Google”. Про це повідомив голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев. За його словами, термін сплати податку за 1 квартал 2023 року – 9 червня, тому ще очікується сплата податку більше ніж 0,7 млрд гривень. “За результатами поданих за 1 квартал 2023 […]

 • НАЗК визнало спонсором війни виробника Mondelez International
  Новини

  НАЗК визнало спонсором війни виробника Mondelez International

  Американську транснаціональну компанію з виробництва кондитерських виробів, продуктів харчування та напоїв Mondelez International додали до списку міжнародних спонсорів війни в Україні. Про це повідомило Національне агентство з питань запобігання корупції. “Компанія в умовах війни не тільки продовжує працювати на російському ринку, а й ефективно просуває свою продукцію в торгових мережах та виводить на ринок новинки”, – йдеться […]

 • Photoshop оснастили штучним інтелектом
  Новини

  Photoshop оснастили штучним інтелектом

  Компанія Adobe заявила, що додає технологію штучного інтелекту (ШІ) для створення зображень у Photoshop. Фірмовий ШІ-сервіс Firefly був представлений в березні. Поки новинка доступна тільки в бета-версії програми, а реліз для всіх обіцяють у другій половині року. Новий інструмент назвали Generative Fill. Він дозволяє поміняти фон, додати на фото будь-які об’єкти, а також “домалювати” межі […]

 • Найбагатша людина світу за день збідніла на 11 мільярдів доларів
  Новини

  Найбагатша людина світу за день збідніла на 11 мільярдів доларів

  Найбагатша людина у світі – власник групи компаній Louis Vuitton Moët Hennessy (LVMH) Бернар Арно – втратив 11,2 мільярда доларів за один день через падіння акцій концерну. Про це повідомляє Bloomberg. Акції LVMH на паризькій біржі Euronext під час торгів 23 травня впали на 5%. Загалом європейські компанії, які виробляють предмети розкоші, за цю сесію подешевшали приблизно […]

 • В Україні запрацювала ще одна потужна газова свердловина
  Новини

  В Україні запрацювала ще одна потужна газова свердловина

  Компанія Укргазвидобування запустила в роботу нову пошукову свердловину глибиною 5 800 м. Наразі її дебіт становить 580 тис. куб. м газу на добу, повідомляє Нафтогаз. Вказано, що це одна з найпотужніших свердловин за останні роки. Крім того, вона відкрила перспективи раніше нерозвіданого блоку на одному з родовищ на сході України. Перспективні ресурси газу цього блоку оцінюються […]

 • Німецький виробник шин продав завод у росії
  Новини

  Німецький виробник шин продав завод у росії

  Німецький виробник шин і автокомпонентів Continental продав свій завод під Калугою та покинув ринок росії. Про це повідомляє Bild. Про закриття угоди з продажу бізнесу стало відомо сьогодні. Покупцем виступив російський холдинг S8 Capital. Ціна угоди не розголошується. Підприємство відкрили в червні 2014 року під калугою. Воно створило близько 1100 робочих місць. На заводі виробляли автомобільні шини […]

 • Регулятор ЄС оштрафував Meta на €1,2 млрд
  Новини

  Регулятор ЄС оштрафував Meta на €1,2 млрд

  Ірландська комісія із захисту даних (DPC) оштрафувала американську компанію Meta на 1,2 мільярда євро за порушення, пов’язані з передачею персональних даних користувачів Facebook з ЄС до США. Про це 22 травня повідомляє RTE. Зазначається, що це найбільший в історії ЄС штраф за порушення конфіденційності, який перевищує стягнення у розмірі 746 мільйонів євро, накладене на Amazon у 2021 […]

 • В Україні запустили нову вітрову електростанцію ДТЕК
  Новини

  В Україні запустили нову вітрову електростанцію ДТЕК

  У Миколаївській області почала працювати перша черга Тилігульської вітроелектростанції (ВЕС) потужністю в 114 МВт. Про це повідомила компанія ДТЕК. Зазначено, що 19 турбін ВЕС виробляють до 390 тисяч кВт-год. Цього достатньо для забезпечення електрикою 200 тисяч домогосподарств на рік. При цьому вже закладено фундаменти для встановлення ще 64 турбін другої черги Тилігульської ВЕС. Будівництво потужностей загалом […]

Читайте також

Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Coca-Cola і Dr Pepper Snapple Group борються за право зареєструвати торгову марку Zero

Днями стало відомо, що найбільший в світі виробник безалкогольних напоїв – компанія Coca-Cola має намір повернути собі право на торгову марку Zero, яка позначає нульовий вміст цукру в газованих напоях (Coca-Cola Zero, Sprite Zero і Powerade Zero). Проти цього виступає ще один виробник газованих напоїв – компанія Dr Pepper Snapple Group, яка також випускає напої, […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

В перший клас за новими стандартами, ціною в 1 мільярд

На покращення початкової школи в Україні було виділено більше 1-го мільярда. Нові стандарти прийдуть до учнів вже в новому навчальному році. Про це стало відомо на конференції EdCamp Ukraine – 2018. Про нововведення заявила Міністр науки та освіти Лілія Гриневич. На її думку, кошти необхідно виділити з державного бюджету негайно, щоб оновити освітній простір. Вчителі […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Падіння економіки США в лютому офіційно визначено як початок рецесії

У понеділок Комітет по датах ділового циклу (BCDC) авторитетної американської організації, Національного бюро економічних досліджень (NBER), опублікував результати свого дослідження, назвавши лютий 2020 року офіційним початком періоду рецесії в економіці США. Причиною стала пандемія COVID-19 і наступні карантинні заходи, закриття цілих галузей, з подальшим зростанням безробіття і падінням споживчих витрат. NBER є приватною, некомерційною, безпартійною […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Український стартап Reface обійшов TikTok і Instagram

Додаток від українських розробників Reface зайняв перше місце в американському App Store в категорії “Розваги”. Про це повідомив один з розробників Олесь Петрів. Кількість завантажень в App Store перевищила 27 млн. Reface (раніше Doublicat) – проєкт стартапу RefaceAI. Програма на основі штучного інтелекту змінює обличчя людей на фото і відео із збереженням їх міміки. Reface […]

Далі
picture2 v ssha razreshili 339581 p0
Новини

У Нью-Йорку розпочинається випробування нових автомобілів без водія

Американський стартап Optimus Ride буде керувати процесом перевезень без водія на приватних дорогах в районі Бруклінського військово-морського флоту. Автомобіль буде перевозити робітників і розвивати максимальну швидкість 25 миль на годину. Автономне водіння широко використовується у всьому світі. Але проблемою залишаються аварії і ДТП на дорогах. У деяких країнах рух без водія активно впроваджується, а є […]

Далі
164874
Новини

Суд зобов'язав Коломойського і Боголюбова оплатити витрати ПриватБанку

Апеляційний суд Лондона зобов’язав бізнесмена Ігоря Коломойського, Геннадія Боголюбова та інших відповідачів сплатити витрати ПриватБанку в сумі 10,9 млн фунтів стерлінгів до 12 листопада. Про це йдеться в повідомленні банку. Відповідачів зобов’язано повернути проміжну виплату витрат, сплачену ним банком, за рішенням суду першої інстанції в минулому році. Банк має отримати 4 млн фунтів стерлінгів від […]

Далі
b3a544a17745addc0f13ae9901d42e4e
Новини

Alibaba: з чим пов'язано падіння акцій гіганта електронної комерції

Акції китайського гіганта електронної комерції значно знизили свої показники. Звіти показали падіння на 1,7 відсотків. Глава компанії повідомив про уповільнення темпів розвитку споживчого ринку Китаю. Президент компанії заявив про те, що зараз це лише тимчасові перешкоди, незабаром ситуація зміниться в позитивну сторону. Причина в уповільненні темпів продажів вже позначилася на великій кількості компаній. Наприклад, відомо, […]

Далі
original 1
Новини

Україна домовилася про експорт молока в Саудівську Аравію

У список експортерів молочної продукції в Саудівську Аравію внесені 35 українських компаній. Організація харчових продуктів і лікарських засобів Саудівської Аравії зареєструвала список українських підприємств, які можуть здійснювати експорт молока та молочної продукції в країну. Про це повідомляє прес-служба Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів. Зазначається, що в список внесені 35 […]

Далі
im578x383 37 main
Новини

«ДТЕК» чекає на рішення арбітражу в Гаазі за позовом «Крименерго» на початку 2020 року

Енергохолдинг «ДТЕК» очікує прийняття судом рішення за позовом про компенсацію за втрату в 2015 році контролю над енергопостачальною компанією «ДТЕК Крименерго» в результаті анексії Росією Криму в 1-му кварталі 2020 року. Про це повідомив на брифінгу гегенеральній директор холдингу Максим Тимченко. «У нас активна стадія розгляду нашого позову по «ДТЕК Крименерго». Російська федерація прийняла рішення […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

«Дельта Вілмар СНД» і «Грейн Агро Інвест» інвестують 300 мільйонів доларів в будівництво

За заявою представників компаній заплановано інвестування декількох проектів будівництва в Одеській області: олійноекстракційні заводи (ОЕЗ), зерновий термінал, перевалочні потужності. Запланований інвестиційний проект попередньо становить 300 мільйонів доларів. Будівництво двох олійноекстракційних заводів, зернового терміналу і перевалочної потужності здійснять в Лиманському районі Одеської області. Старт будівництва – 2017 рік. Тристоронній меморандум (Україна-США-Сінгапур) зафіксував серйозність намірів учасників. Як […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Деградація міжнародних відносин, або Паритет так паритет

Президент РФ Путін висловився з приводу висилки із США російських дипломатів, назвавши такі заходи просто хамством і пригрозив висилкою з Росії ще 155 американських представників дипломатичного корпусу. Про це глава РФ заявив на прес-конференції під час поїздки в Китай. Він також обурився, що в списки включили співробітників постпредставництва. Нагадаємо, що раніше він пропонував, що чисельність […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Zaif і крадіжка на мільйони доларів з криптобіржі

Zaif була взломана ще у вересні цього року. З ліцензованої японської криптобіржі було вкрадено 60 мільйонів доларів США. Фахівці з кібербезпеки MUFG розповіли, що вони з великою ймовірністю змогли знайти дані про зловмисників. Для цього їм знадобилося вивчити переміщення активів з того моменту, коли стався інцидент в Zaif. Таким чином і було виявлено можливе джерело […]

Далі
120570
Новини

ЄБРР виділить $40 млн держбанку України

Рада директорів Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) затвердив проект фінансування «Укргазбанку» на $40 млн. Про це повідомив член ради директорів ЄБРР від України Артем Шевальов. Він повідомив про відкриття лінії по програмі Trade Facilitation Programme, що стало першим кроком у співпраці ЄБРР з Укргазбанком. «Укргазбанк» отримає можливість розширити свою кореспондентську мережу, наростити обсяги торгового […]

Далі
picture2 ssha vydeljat 5 m 335069 p0
Новини

Сybersecurity компанії досягли рекордного фінансування

Компанії займаються кібербезпекою отримали рекордні вкладення. 5,3 мільярдів доларів було інвестовано в минулому році. Такі підрахунки озвучили в інвестиційній фірмі Strategic Cyber ​​Ventures. Ріст фінансових вкладень в кібербезпеку, в порівнянні з минулим роком, зріс на 20 відсотків. Тоді інвестори інвестували лише 4,4 мільярдів доларів. Такий різкий стрибок аргументовано тим, що було проведено багато великих угод. […]

Далі