Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше

Аналітика

Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше

21.09.2021 Аналітика

Експорт товарів займає третину ВВП України. Але ми продаємо за кордон насамперед сировину. Це – маркер нерозвинених країн і шлях, який не сприяє економічному розвитку.

Стратегічна задача нашої держави – збільшити експорт високотехнологічних товарів з високою доданою вартістю: тобто не просто вирощувати умовне зерно на продаж, а виробляти складні продукти, які захочуть купити за кордоном. Натомість поки що частка високотехнологічного експорту України лише знижується – з 17% до 4,9% за 4 роки.

Що гальмує розвиток експорту

За офіційними даними минулого року українські підприємці експортували товарів на 5 мільярдів доларів менше, ніж позаминулого. На 12% зменшився експорт металургії, на 9% – одягу, взуття та текстилю.

Звісно, однією з причин стала всесвітня пандемія, яка ускладнила процес міжнародних зв’язків на всіх рівнях та в усіх галузях. Але говорити про те, що розвиток українського експорту блокує тільки Covid, було б неправильно – є й ряд інших проблем. Саме тому поставкою товарів за кордон займаються лише найвитриваліші підприємці.

Нещодавно Комітет підтримки експорту та інвестицій Київської торгово-промислової палати провів опитування серед українських експортерів, щоб визначити їхні «больові точки». В опитуванні взяли участь 124 експортних підприємства з різноманітних галузей: від машинобудування та енергетики, до легкої, харчової і хімічної промисловості. Майже половина з них займаються експортом понад 10 років. Це компанії, що експортують в країни ЄС, країни Євразійського економічного Союзу, США, а також в Африку та Азію.

Підприємцям поставили два ключових питання: які проблеми заважають їм експортувати більше, і чим їм можна допомогти. Серед перешкод на першому місці – складність отримання дозвільних документів для експорту та проходження митних процедур.

“Також, як показало опитування, багатьом експортерам бракує інформації та знань. В Україні досі немає «єдиного вікна», куди підприємець, який хоче продавати свою продукцію за кордон, може звернутися з будь-яких питань, – говорить Віктор Шевченко, голова Комітету підтримки експорту та інвестицій КТПП і співвласник групи логістичних компаній ZAMMLER.

За його словами, в державі існує надто багато структур, які так чи інакше пов’язані з експортом, і це заплутує власників бізнесу. Звідси – необізнаність навіть у тих, вже існуючих інструментах, які могли б спростити роботу експортерів.

«Декілька місяців тому ми проводили вебінар з питань митного оформлення  для експортерів, і зрозуміли, що для багатьох із них існування електронного кабінету стало відкриттям. Вони просто не знали про цю можливість», – розповідає Віктор Шевченко.

Серед інших проблем, які назвали у опитаних компаніях, – недостатньо практичної допомоги установ та організацій, що сприяють експорту. Наприклад, вони могли б допомагати з нетворкінгом та налагоджуванню контактів із потенційно цікавими компаніями – в Україні та за кордоном. Як знайти партнерів та почати з ними співпрацю – одна з «болей» українських експортерів. Організації, які могли б допомогти з цим питанням, є, але знають про них далеко не всі експортери, до того ж, часто послуги таких організацій коштують чимало.

Серед інших озвучених експортерами перешкод – високі ставки мита в країнах-імпортерах, несприятливе валютне регулювання, неповернення ПДВ та банальне незнання підприємцями іноземної мови для того, щоб провести з іноземною компанією ефективні переговори і знайти потрібну інформацію.

Як держава може допомогти експортерам

Відповідаючи на питання, яка підтримка необхідна для пожвавлення експорту, підприємці сходяться на думці, що передусім варто вирішити проблему браку інформації. Зокрема – варто створити єдиний портал, який би акумулював необхідні матеріали в одному місці, щоб усі зацікавлені сторони могли безкоштовно їх отримати. Такий портал запустили в тестовому режимі в рамках платформи Дія, але його варто вдосконалювати.

Велике значення має й обмін досвідом. Щоб експортери могли ознайомитися не тільки з теорією, а й отримувати практичну допомогу напряму від тих, хто вже пройшов усі процеси. Не вистачає аналітичної інформації про можливі ринки збуту продукції та їхню специфіку.

«МЗС, з мережею посольств та дипломатичних представництв, є воротами за кордон для наших експортерів”, – говорить Дмитро Сенік, заступник міністра закордонних справ України (CDTO).

За словами Дмитра Сеніка, МЗС в рамках роботи Ради експортерів та інвесторів регулярно організовує зустрічі бізнесу з послами України в різних державах, щоб поінформувати підприємців про специфіку торгівлі у цих країнах.

Одним з ключових пріоритетів МЗС є активізація співпраці з країнами Африки з метою просування експорту. Зараз міністерство збирає комерційні пропозиції та створює календар контактів з африканською стороною. До цього процесу можуть долучитися усі українські підприємці, які зацікавлені в експорті товарів на африканському ринку.

“Наші посольства готові діяти проактивно, застосовуючи індивідуальний підхід до кожної компанії, яка відповідає мінімальним вимогам учасника. Треба лише мати презентаційні матеріали про компанію англійською або іншою іноземною мовою, і вказати контакти менеджера цієї компанії, з яким зацікавлений іноземний партнер може зв’язатися і обговорити більш конкретні речі”, – говорить Дмитро Сенік.

Минулого року для закордонних дипломатичних установ України (ЗДУ) встановили KPI (ключові показники ефективності) щодо результатів роботи на економічному напрямі. Посольства вже відзвітували про роботу в цьому напрямку у першому півріччі, їх мають проаналізувати у МЗС, щоб зрозуміти, як зробити ЗДУ максимально ефективним інструментом для розвитку експорту. Також для дипломатів розробляють спеціальну систему навчання по економічному напрямку. Якість взаємодії посольств з бізнесом оцінюватимуть в тому числі за допомогою зворотнього зв’язку – для цього підприємці, які мали справу з українськими дипломатичними установами, можуть заповнити google-форму, посилання на яку є на сайтах МЗС та Ради експортерів.

З інших видів підтримки, які назвали учасники опитування – необхідність проведення навчання та тренінгів на тему щодо ведення зовнішньоекономічної діяльності. Таких знань не вистачає багатьом підприємцям, які хотіли б масштабувати свої компанії та зайнятися експортом.

Також держава могла б допомагати експортерам фінансово. Наприклад – оплачувати їхню участь в міжнародних виставках, на яких виробники представляють Україну. Адже далеко не усі середні та дрібні підприємці можуть собі дозволити такі витрати.

Одним з інструментів для фінансової допомоги експортерів є “Експортно-кредитне агентство” (ЕКА). Це організація, яка страхує експортерів від можливих ризиків, допомагає інформаційно та шукає можливості, щоб частково компенсувати відсоткову ставку за експортними кредитами. Наразі Міністерство економіки завершує докапіталізацію “Експортно-кредитного агентства” до 2 млрд грн та перезапускає його діяльність. Агентство працюватиме над підтримкою виходу українських товарів на нові та високоризикові ринки.

Побажання експортерів мають врахувати при оновленні Експортної стратегії України. Цей документ, який зараз знаходиться в процесі перегляду та доповнень, має зафіксувати напрями розвитку міжнародної торгівлі України та підтримки експортоорієнтованих підприємств на наступні 5 років, починаючи з 2022-го. Надіслати свої пропозиції щодо оновленої Експортної стратегії можна за лінком.

Інші статті на цю тему

 • ДТЕК збільшує імпорт вугілля зі США
  Новини

  ДТЕК збільшує імпорт вугілля зі США

  Енергохолдинг ДТЕК збільшує поставки вугілля зі США. Як повідомляє прес-служба компанії в п’ятницю, 22 жовтня, підписаний додатковий контракт на поставку 60 тисяч тонн вугілля. “ДТЕК і міжнародною компанією HC Trading домовлено про додаткову судову партію американського вугілля, об’ємом 60 тис. т. Очікується, що постачання прибуде в Україну в середині листопада”, – йдеться в повідомленні. Всього в листопаді […]

 • Evergrande отримала ще одну відстрочку з дефолту
  Новини

  Evergrande отримала ще одну відстрочку з дефолту

  Другий за величиною китайський забудовник Evergrande Group сплатив відсотки за облігаціями в доларах США – за кілька днів до кінцевого терміну, після якого міг бути оголошений формальний дефолт. Про це в п’ятницю, 22 жовтня, повідомляє Reuters з посиланням на джерело. Стверджується, що напередодні Evergrande “в останню хвилину” перерахувала 83,5 млн доларів на рахунок довірчого керуючого в Citibank. […]

 • Найбільший автозавод Volkswagen повернувся до рівня випуску 1958 року
  Новини

  Найбільший автозавод Volkswagen повернувся до рівня випуску 1958 року

  На найбільшому у світі автомобільному заводі Volkswagen у 2021 році виробництво впало через проблеми, пов’язані з поставками комплектувальних, зокрема, напівпровідникових чіпів. Про це повідомляє Reuters. Так, з початку поточного року підприємство у Вольфсбурзі виготовило лише 300 тисяч автомобілів. Це найнижчий показник з 1958 року. Завод у середньому за останнє десятиліття виробляв 780 тисяч автомобілів на рік. […]

 • Evergrande змогла відстрочити дефолт
  Новини

  Evergrande змогла відстрочити дефолт

  Другий за величиною китайський девелопер Evergrande домовився про відстрочку виплат за бондами в 260 млн доларів перед Jumbo Fortune Enterprises. Зазначено, що компанії погодилися на відстрочку на три місяці за умови збільшення застави за бондами. При цьому глава Evergrande погодився влити особисті кошти в проект, який є заставою за цим боргом. У той же час, […]

 • Стало відомо, на що витратять $700 млн від МВФ
  Новини

  Стало відомо, на що витратять $700 млн від МВФ

  Ті 700 млн доларів, які Україна незабаром може отримати від МВФ, вже закладені на фінансування дефіциту державного бюджету. Про це в четвер, 21 жовтня, в ефірі телеканалу Дім сказав радник президента Володимира Зеленського з економічних питань Олег Устенко. “Ці 700 млн доларів ми очікуємо найближчим часом, вже було підписано попередню угоду з Міжнародним валютним фондом. Ці кошти закладені вже […]

 • Посол ЄС вказав Києву на необхідність деолігархізації ринку електроенергії
  Новини

  Посол ЄС вказав Києву на необхідність деолігархізації ринку електроенергії

  Український ринок електроенергії все ще далекий від імплементації стандартів Європейського Союзу. Про це сказав глава представництва ЄС в Україні Матті Маасікас. “У сфері енергетики, в газовій сфері, Україна широко імплементувала вимоги ЄС, і переваги цього очевидні. Щодо ринку електроенергії, то вона ще далека від імплементації норм Євросоюзу, і це також означає, що синхронізація українських електромереж […]

 • У Morgan Stanley спрогнозували, хто стане першим трильйонером
  Новини

  У Morgan Stanley спрогнозували, хто стане першим трильйонером

  СЕО компаній Tesla і SpaceX Ілон Маск може стати трильйонером. Про це заявив аналітик Morgan Stanley Адам Джонас, повідомляє Bloomberg. “Приватна компанія, яка досліджує космос (SpaceX, – ред.), кидає виклик будь-якому попередньому уявленню про те, що можливо з точки зору ракет, ракет-носіїв і допоміжної інфраструктури”, – сказав Джонас і додав, що “деякі клієнти Morgan Stanley говорять, […]

 • Skoda зупинила роботу двох підприємств у Чехії
  Новини

  Skoda зупинила роботу двох підприємств у Чехії

  Компанія Skoda з вівторка, 19 жовтня, призупиняє роботу двох чеських складальних підприємств. Якщо компанія не вирішить проблему з дефіцитом напівпровідників у найближчі два-три тижні, то заводи не зможуть запуститися до кінця 2021 року, повідомляє Reuters. Відзначається, що вимушеної зупинки зазнали підприємства в Млада-Болеславі і Врхлабі. Тільки на заводі в Квасинах продовжує працювати один конвеєр. На складах […]

Читайте також

Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Необхідно розвивати аеропорт «Гостомель» – Володимир Гройсман

Глава уряду України Володимир Гройсман під час наради з розвитку авіасполучень і ведення переговорів з бюджетними компаніями-перевізниками заявив, що необхідно розвивати гостомельський аеропорт для створення на його базі аеропорту для лоукостерів. Прем’єр повідомив, що для підвищення конкуренції на ринку авіаперевезень, з метою залучення нових компаній-перевізників, зниження цін на квитки для пасажирів, крім основного київського аеропорту «Бориспіль» […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Інсайдерська інформація від Президента України

Як повідомив на своїй сторінці в «Фейсбук» Президент України Петро Порошенко, в щорічному рейтингу Doing Business, що проводиться Світовим банком, Україна піднялася на 4 позиції. Нагадаємо, що в рейтингу беруть участь 190 країн світу. У минулому році наша країна зайняла 80 місце. У поточному році – 76. Цікаво знати, що Україна займала в 2015 році – 81 […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Український стартапний проект Rentberry підкорив США

Стартапний проект Rentberry, створений українцями, привернув інвестицій на загальну суму в 4 мільйони доларів. Даний проект зацікавив такі відомі світові компанії Zing Capital, Nelson Brothers Property Management, Hopewell Development, 808 Ventures, Beachwood Ventures, Jade Value. Стартап Rentberry – це онлайн-платформа, яка автоматизує бюрократичні процедури на шляху пошуку і укладення договору довгострокової оренди в Америці. Даний сервіс […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Аналітика Новини

Який юрист ефективніший – корпоративний чи позаштатний?

Штатний юрист чи позаштатний консультант? Цим питанням задавалися багато бізнесменів, якщо не всі. І будь-хто з керуючого менеджменту знаходив як плюси, так і мінуси у кожному з варіантів. Хтось вважає, що штатні юристи (корпоративні – in house), адже вони знають ситуацію «зсередини», інші ж намагаються залучати зовнішніх радників, тому що впевнені в «економності» і більшому […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Гонтарева може піти у відставку на цьому тижні

Глава НБУ Валерія Гонтарєва може піти у відставку вже в перших числах березня. Про це пише Економічна правда з посиланням на джерела в адміністрації президента. Глава Нацбанку хоче звільнитися за власним бажанням і може оголосити про це 2 березня. Якщо до цього часу не знайдуть їй заміну, то рішення може бути відкладено. За інформацією джерел, […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Чистий збиток Royal Dutch Shell в I півріччі склав $18,15 млрд

Чистий збиток англо-голландської Royal Dutch Shell, що припадає на акціонерів компанії, в першому півріччі 2020 року склав 18,155 мільярда доларів проти прибутку в 8,999 мільярда доларів за перше півріччя 2019 року, випливає з звітності компанії. У перерахунку на одну звичайну акцію збиток компанії за звітний період склав 2,33 долара проти прибутку в 1,11 долара за […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Система ProZorro заощадила для України 74,5 млрд

За чотири роки понад 215 тисяч підприємців подали хоча б одну тендерну пропозицію, зазначили у відомстві. Завдяки роботі системи електронних державних закупівель ProZorro Україні вдалося заощадити 74,5 млрд гривень. Про це напередодні повідомило Міністерство економічного розвитку і торгівлі на своїй сторінці у Facebook. “3 млн закупівель, 74,5 млрд гривень заощаджено для бюджету, понад 215 тисяч […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Anheuser-Busch InBev повторно запустила процес підготовки до IPO

Компанія Anheuser-Busch InBev відновлює процес підготовки до IPO. Кілька місяців тому вона призупинила всі дії через нестабільну політичну ситуацію в Гонконзі. Від цього продажу компанія планує залучити 9,8 мільярда доларів, що набагато вище ніж IPO компанії Uber, які залучили в травні цього року 8,1 мільярда доларів. Отримані інвестиції виробник пива хоче направити на стабілізацію свого […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Україна збільшила експорт товарів в ЄС

За перші два місяці 2018 року експорт українських товарів приніс 7 млрд доларів. У січні і лютому 2018 року експорт українських товарів збільшився на 17,9% в порівнянні з аналогічним періодом 2017 року. У цифровому вираженні це становить 7,4 млрд доларів. Такі дані опублікував прем’єр-міністр України Володимир Гройсман на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook. Також […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Концерн Airbus отримав найбільше замовлення

Як стало відомо з повідомлення прес-служби авіаконцерну Airbus, успішно завершився переговорний процес з питання закриття угоди з представниками американської інвестиційної компанії Indigo Partners, що спеціалізується на транспортному секторі, з питання придбання у авіабудівника 430 літаків класу neo. Сума угоди – 49,5 мільярда доларів. Старт поставки авіатранспорту запланований на 2022 рік. Для оновлення авіапарку американського лоукостера […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Аналітика

«Укрпошта»: «зламати стереотипи і почати заробляти». Чи може державний бізнес в Україні бути успішним?

Новий час диктує свої правила: змінюються формати бізнесу, змінюється споживач і його потреби. Необхідність підлаштовуватися під тенденції ринку, що розвивається, – питання виживання для більшості компаній: і державних у тому числі. Але, кажучи відверто, чи багато в Україні державних підприємств, які здатні успішно конкурувати з приватним бізнесом? Звично, що держсектор у нашій країні аж надто […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Squire Mining придбають онлайн видання за 45 мільйонів доларів

Squire Mining вирішили придбати відому компанію (онлайн-видання) CoinGeek. Після домовленості більше 62 000 пристроїв перейдуть у володіння компанії. Онлайн-видання CoinGeek перейде до компанії Squire Mining. Ціна питання становить 45 мільйонів доларів США. Ванкуверська компанія займається розробкою чіпів-ASIC. Squire купить онлайн-видання по крипту CoinGeek. До речі відоме онлайн видання ще за сумісництвом – оператор майнінг-пулу. Акції […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

ЄС і Іран почали використовувати фінансовий механізм для обходу санкцій

Через створений Францією, Великобританією і Німеччиною механізм Instex для торгівлі з Іраном вже були здійснені перші фінансові трансакції. Про це повідомили представники Євросоюзу після минулих у Відні консультацій щодо іранської ядерної програми. Завданням цього європейського фінансового механізму зовнішньоторговельних розрахунків є захист учасників угод з Іраном від американських санкцій. Центральний офіс Instex знаходиться в Парижі. На […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Україна збільшила імпорт нафтопродуктів на третину

Найбільше нафтопродуктів було поставлено з Білорусі, Росії та Литви. Всього за півроку Україна імпортувала 4,165 млн т нафтопродуктів. Україна в січні-липні 2018 року збільшила імпорт нафтопродуктів в грошовому еквіваленті на 31,5% в порівнянні з січнем-липнем 2017 року – до 2,7 млрд доларів. Згідно з даними відомства, імпорт нафтопродуктів з Росії в грошовому вираженні склав 1,01 […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

США готують санкції проти «Північного-потоку 2»

Комітет у закордонних справах Конгресу США готується розглянути резолюцію, яка закликає ввести санкції проти трубопроводу «Північний потік-2», щоб перешкодити його будівництву. У документі, зокрема, йдеться про те, що такі проекти, як «Північний потік-2», становлять загрозу для європейської енергетичної безпеки, і отже, проект газопроводу повинен бути скасований. Також в ньому міститься заклик на адресу адміністрації США […]

Далі
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com