Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше

Аналітика

Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше

21.09.2021 Аналітика

Експорт товарів займає третину ВВП України. Але ми продаємо за кордон насамперед сировину. Це – маркер нерозвинених країн і шлях, який не сприяє економічному розвитку.

Стратегічна задача нашої держави – збільшити експорт високотехнологічних товарів з високою доданою вартістю: тобто не просто вирощувати умовне зерно на продаж, а виробляти складні продукти, які захочуть купити за кордоном. Натомість поки що частка високотехнологічного експорту України лише знижується – з 17% до 4,9% за 4 роки.

Що гальмує розвиток експорту

За офіційними даними минулого року українські підприємці експортували товарів на 5 мільярдів доларів менше, ніж позаминулого. На 12% зменшився експорт металургії, на 9% – одягу, взуття та текстилю.

Звісно, однією з причин стала всесвітня пандемія, яка ускладнила процес міжнародних зв’язків на всіх рівнях та в усіх галузях. Але говорити про те, що розвиток українського експорту блокує тільки Covid, було б неправильно – є й ряд інших проблем. Саме тому поставкою товарів за кордон займаються лише найвитриваліші підприємці.

Нещодавно Комітет підтримки експорту та інвестицій Київської торгово-промислової палати провів опитування серед українських експортерів, щоб визначити їхні «больові точки». В опитуванні взяли участь 124 експортних підприємства з різноманітних галузей: від машинобудування та енергетики, до легкої, харчової і хімічної промисловості. Майже половина з них займаються експортом понад 10 років. Це компанії, що експортують в країни ЄС, країни Євразійського економічного Союзу, США, а також в Африку та Азію.

Підприємцям поставили два ключових питання: які проблеми заважають їм експортувати більше, і чим їм можна допомогти. Серед перешкод на першому місці – складність отримання дозвільних документів для експорту та проходження митних процедур.

“Також, як показало опитування, багатьом експортерам бракує інформації та знань. В Україні досі немає «єдиного вікна», куди підприємець, який хоче продавати свою продукцію за кордон, може звернутися з будь-яких питань, – говорить Віктор Шевченко, голова Комітету підтримки експорту та інвестицій КТПП і співвласник групи логістичних компаній ZAMMLER.

За його словами, в державі існує надто багато структур, які так чи інакше пов’язані з експортом, і це заплутує власників бізнесу. Звідси – необізнаність навіть у тих, вже існуючих інструментах, які могли б спростити роботу експортерів.

«Декілька місяців тому ми проводили вебінар з питань митного оформлення  для експортерів, і зрозуміли, що для багатьох із них існування електронного кабінету стало відкриттям. Вони просто не знали про цю можливість», – розповідає Віктор Шевченко.

Серед інших проблем, які назвали у опитаних компаніях, – недостатньо практичної допомоги установ та організацій, що сприяють експорту. Наприклад, вони могли б допомагати з нетворкінгом та налагоджуванню контактів із потенційно цікавими компаніями – в Україні та за кордоном. Як знайти партнерів та почати з ними співпрацю – одна з «болей» українських експортерів. Організації, які могли б допомогти з цим питанням, є, але знають про них далеко не всі експортери, до того ж, часто послуги таких організацій коштують чимало.

Серед інших озвучених експортерами перешкод – високі ставки мита в країнах-імпортерах, несприятливе валютне регулювання, неповернення ПДВ та банальне незнання підприємцями іноземної мови для того, щоб провести з іноземною компанією ефективні переговори і знайти потрібну інформацію.

Як держава може допомогти експортерам

Відповідаючи на питання, яка підтримка необхідна для пожвавлення експорту, підприємці сходяться на думці, що передусім варто вирішити проблему браку інформації. Зокрема – варто створити єдиний портал, який би акумулював необхідні матеріали в одному місці, щоб усі зацікавлені сторони могли безкоштовно їх отримати. Такий портал запустили в тестовому режимі в рамках платформи Дія, але його варто вдосконалювати.

Велике значення має й обмін досвідом. Щоб експортери могли ознайомитися не тільки з теорією, а й отримувати практичну допомогу напряму від тих, хто вже пройшов усі процеси. Не вистачає аналітичної інформації про можливі ринки збуту продукції та їхню специфіку.

«МЗС, з мережею посольств та дипломатичних представництв, є воротами за кордон для наших експортерів”, – говорить Дмитро Сенік, заступник міністра закордонних справ України (CDTO).

За словами Дмитра Сеніка, МЗС в рамках роботи Ради експортерів та інвесторів регулярно організовує зустрічі бізнесу з послами України в різних державах, щоб поінформувати підприємців про специфіку торгівлі у цих країнах.

Одним з ключових пріоритетів МЗС є активізація співпраці з країнами Африки з метою просування експорту. Зараз міністерство збирає комерційні пропозиції та створює календар контактів з африканською стороною. До цього процесу можуть долучитися усі українські підприємці, які зацікавлені в експорті товарів на африканському ринку.

“Наші посольства готові діяти проактивно, застосовуючи індивідуальний підхід до кожної компанії, яка відповідає мінімальним вимогам учасника. Треба лише мати презентаційні матеріали про компанію англійською або іншою іноземною мовою, і вказати контакти менеджера цієї компанії, з яким зацікавлений іноземний партнер може зв’язатися і обговорити більш конкретні речі”, – говорить Дмитро Сенік.

Минулого року для закордонних дипломатичних установ України (ЗДУ) встановили KPI (ключові показники ефективності) щодо результатів роботи на економічному напрямі. Посольства вже відзвітували про роботу в цьому напрямку у першому півріччі, їх мають проаналізувати у МЗС, щоб зрозуміти, як зробити ЗДУ максимально ефективним інструментом для розвитку експорту. Також для дипломатів розробляють спеціальну систему навчання по економічному напрямку. Якість взаємодії посольств з бізнесом оцінюватимуть в тому числі за допомогою зворотнього зв’язку – для цього підприємці, які мали справу з українськими дипломатичними установами, можуть заповнити google-форму, посилання на яку є на сайтах МЗС та Ради експортерів.

З інших видів підтримки, які назвали учасники опитування – необхідність проведення навчання та тренінгів на тему щодо ведення зовнішньоекономічної діяльності. Таких знань не вистачає багатьом підприємцям, які хотіли б масштабувати свої компанії та зайнятися експортом.

Також держава могла б допомагати експортерам фінансово. Наприклад – оплачувати їхню участь в міжнародних виставках, на яких виробники представляють Україну. Адже далеко не усі середні та дрібні підприємці можуть собі дозволити такі витрати.

Одним з інструментів для фінансової допомоги експортерів є “Експортно-кредитне агентство” (ЕКА). Це організація, яка страхує експортерів від можливих ризиків, допомагає інформаційно та шукає можливості, щоб частково компенсувати відсоткову ставку за експортними кредитами. Наразі Міністерство економіки завершує докапіталізацію “Експортно-кредитного агентства” до 2 млрд грн та перезапускає його діяльність. Агентство працюватиме над підтримкою виходу українських товарів на нові та високоризикові ринки.

Побажання експортерів мають врахувати при оновленні Експортної стратегії України. Цей документ, який зараз знаходиться в процесі перегляду та доповнень, має зафіксувати напрями розвитку міжнародної торгівлі України та підтримки експортоорієнтованих підприємств на наступні 5 років, починаючи з 2022-го. Надіслати свої пропозиції щодо оновленої Експортної стратегії можна за лінком.

Інші статті на цю тему

 • Google вивозить співробітників з Росії
  Новини

  Google вивозить співробітників з Росії

  Корпорація Google вивезла більшість своїх співробітників з Росії. Про це 18 травня повідомила газета The Wall Street Journal із посиланням на власні джерела. Зазначається, що значна частина працівників переїхала в Дубай, де Google має великий офіс, тоді як дехто вирішив звільнитися та залишився в Росії. “Арешт російськими органами влади банківського рахунку Google у Росії зробив нездійсненним функціонування […]

 • Україна засіяла 80% запланованих територій
  Новини

  Україна засіяла 80% запланованих територій

  Україна засіяла під час весняної посівної 11,84 млн га земель – це 82,2% запланованих на поточний сезон 14,4 млн га. Про це повідомляється на сайті Міністерства аграрної політики. Так, вже засіяно 3,94 млн га соняшнику (80% запланованих 4,93 млн га), кукурудзи – 4,17 млн ​​га (86% від 4,85 млн га), ярого ячменю – 927,5 тис. […]

 • Литва припинила імпорт електроенергії із РФ
  Новини

  Литва припинила імпорт електроенергії із РФ

  Литва відмовилася від імпорту російської електроенергії. Рішення про це, ухвалене Міненерго країни. “Згідно з рішенням оператора біржі електроенергії Nord Pool, торгівля виробленою в Росії електроенергією, яка здійснювалася підприємством Inter RAO (через дочірню компанію Inter RAO Lietuva – ред.), припиняється”, – йдеться у повідомленні. Потреби Литви задовольнятимуться внутрішнім виробництвом та імпортом через з’єднання з Латвією, Польщею та […]

 • Moody's знизило рейтинг України
  Новини

  Moody's знизило рейтинг України

  Міжнародне рейтингове агентство Moody’s Investors Service зменшило довгостроковий кредитний рейтинг України з Caa2 до рівня Caa3, прогноз – “негативний”. Про це у суботу, 21 травня, йдеться у повідомленні агентства. Зазначається, що зниження рейтингу обумовлене підвищеними ризиками для обслуговування державного боргу України внаслідок вторгнення Росії, а також більше прогнозованих Moody’s тривалістю активних бойових дій. Всі ці фактори […]

 • НБУ пояснив рішення про зняття валютних обмежень
  Новини

  НБУ пояснив рішення про зняття валютних обмежень

  Зняття обмежень готівкового курсу купівлі-продажу валют банками необхідно для того, щоб обмежити спекуляції та зберегти міжнародні резерви. Про це повідомила прес-служба Національного банку України. Центробанк зазначає, що курс до долара залишається фіксованим – 29,25 гривні. Незмінними також залишаються обмеження на встановлення курсу банками у безготівковому сегменті валютного ринку. Банки й надалі мають проводити такі операції з перевищення офіційного […]

 • Стало відомо, куди підуть $40 млрд допомоги США
  Новини

  Стало відомо, куди підуть $40 млрд допомоги США

  Український посол у Сполучених Штатах Оксана Маркарова докладно розписала, на які цілі будуть направлені 40 мільярдів доларів із підписаних президентом Джо Байденом додаткових асигнувань для України. Про це повідомляє Маркарова у Facebook. Американський президент підписав закон про додаткові асигнування для України на 2022 рік. За ним передбачено виділення майже 40 млрд доларів екстреної допомоги українському народу й […]

 • Шмигаль озвучив G7 фінансові потреби України
  Новини

  Шмигаль озвучив G7 фінансові потреби України

  Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час виступу на сесії за участю міністрів фінансів країн Великої сімки озвучив фінансові потреби України в умовах війни з Росією. Про виступ прем’єра повідомляє прес-служба Кабміну. “Агресор намагається створити продовольчу кризу, утискаючи можливості українського експорту. Провокує міграційну кризу, змушуючи мільйони українців шукати притулку в країнах Європи. Використовує енергоресурси як гібридну зброю, […]

 • Росія випускатиме китайські авто під маркою Москвич
  Новини

  Росія випускатиме китайські авто під маркою Москвич

  У Росії на московському автозаводі Renault можуть налагодити випуск автомобілів партнера КамАЗ – китайського автоконцерну JAC – під брендом Москвич. Про це повідомляють Ведомости. Про те, що на московському автозаводі локалізують китайські автомобілі, розповіли два джерела, знайомі з планами компанії. За словами одного з них, КамАЗ веде переговори зі своїм чинним партнером, автоконцерном JAC. За участю […]

Читайте також

Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Бориспіль очолив рейтинг великих аеропортів Європи

Міжнародний аеропорт Бориспіль очолив рейтинг Міжнародної ради аеропортів за підсумками 2019 року. Про це повідомляє прес-служба аеропорту в Facebook. “За підсумками 2019 року Міжнародний аеропорт Бориспіль зайняв перше місце в рейтингу ACI Europe”, – йдеться в повідомленні. Відзначається, що рекордна динаміка зростання пасажиропотоку – 21,1% – забезпечила підприємству ТОП-позицію серед великих аеропортів з пасажиропотоком 10-25 […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Кількість населення планети Землі

Сьогодні 1 січня 2018 року, загальна кількість людей на планеті склало 7 мільярдів 444 мільйони 443 тисячі 881 особа. Такий прогноз озвучили експерти Бюро перепису Америки. Якщо порівнювати з тим же періодом минулого року, то статистичні дані фіксують, що збільшення кількості людей на Землі склало 78 мільйонів 500 тисяч чоловік. У процентному співвідношенні приріст – 1,07%. За […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

NASA прорахували у скільки їм обійдеться новий політ на Місяць

Космічне агентство заявило, що запланована висадка космонавтів на Місяць до 2024 року буде коштувати приблизно 30 мільярдів доларів. Місячна програма під назвою «Артеміда» стане першою місією NASA на Місяць після півстолітнього затишшя. Метою місії є установка обладнання, аналіз клімату для того, щоб космонавти знову і знову поверталися. NASA не єдине космічне агентство, яке працює над […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

ЄС виділить Україні € 54 млн на енергоефективність

Європейський Союз готовий надати Україні транш у розмірі € 54 млн на фінансування програм Фонду енергоефективності. Про це у вівторок, 18 вересня, повідомив віце-прем’єр-міністр – міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко у Facebook. “Євросоюз надасть наступний транш у сумі € 54 млн на роботу Фонду енергоефективності. Угоду планується підписати до кінця року. Це […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

США зняли заборону на торгівлю з китайською ZTE

Міністерство торгівлі США зняло заборону на торгові відносини американських компаній з ZTE Corp, що дозволяє другому за величиною виробникові телекомунікаційного обладнання в Китаї відновити свою операційну діяльність. Міністерство торгівлі зняло заборону незабаром після того, як ZTE перевела $400 млн на американський банківський депозитний рахунок в рамках врегулювання конфлікту, досягнутого в минулому місяці. «Примирення» також включало […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

AB InBev домовилася про продаж своєї австралійської “дочки” за $11,3 млрд

Найбільша в світі пивоварна компанія Anheuser-Busch InBev SA (AB InBev) домовилася про продаж свого австралійського дочірнього підрозділу Carlton & United Breweries (CUB) японської компанії Asahi Group Holdings. В рамках цієї угоди AB InBev надасть Asahi Group права на комерціалізацію портфеля міжнародних брендів AB InBev в Австралії. В їх число входять, в тому числі, такі відомі […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Viber підвищує конфіденційність: у звичайних чатах з'являться повідомлення, які зникають

Понад 1 мільярд користувачів додатка отримають потужний інструмент контролю над своїми даними Rakuten Viber, одна з провідних платформ для спілкування у світі, повідомляє, що незабаром функція повідомлень, які зникають, буде перенесена з секретних чатів у звичайні. Будь-який користувач Viber зможе встановити таймер для відправленого тексту, фото, відео або іншого типу файлу на кілька секунд, хвилин, […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Фармак має намір побудувати завод в Узбекистані

Напередодні голова наглядової ради “Фармак” і посол Узбекистану в Україні погодили будівництво нового виробництва. Сума українських інвестицій складе 10 мільйонів доларів. Нове виробництво розширить асортимент ліків, які випускаються в Узбекистані. За обсягами продажів «Фармак» займає 4 місце на фармацевтичному ринку Узбекистану. Там український виробник реалізує портфель препаратів, що складається з 120 найменувань. Будівництво заводу вже […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Акції Samsung дешевшають на тлі арешту глави корпорації

Сьогодні Корейська біржа відкрилася падінням акцій Samsung Electronics на 1,2%; цінні папери Samsung C & T Corp. впали на 3,2%. Акції Samsung Electronics обвалилися через новини про арешт глави корпорації Лі Чже Єна. Керівник звинувачується в масштабній корупції. Прокуратура вважає, що голова компанії заплатив $ 36,3 мільйона уряду країни за схвалення злиття Samsung і компанії […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Чеський Witkowitz підтримає Південмаш

Чеський концерн Witkowitz інвестує 50 млн євро у Південмаш для створення на його базі нових виробничих потужностей. Про це повідомляє прес-служба Південмашу. “Головним завданням співпраці є розробка нових проєктів по реконструкції залізничних дизельних двигунів і виробництва водневих двигунів. Орієнтовний запуск виробництва – кінець 2020 року”, – йдеться в повідомленні. Також, до кінця року буде створено […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

АВК запустила нову фабрику біля Дніпра

Кондитерська компанія АВК запустила нову кондитерську фабрику біля Дніпра. Про це повідомив власник компанії Володимир Авраменко. «Через 50 років, нарешті побудували сучасну (фабрику – Ред.). Пора прийшла», – написав він. Інвестиції в проект Авраменко не озвучив. У прес-службі АВК уточнили, що нові виробничі потужності знаходяться за межами Дніпра, в селищі Слобожанське за адресою Шоколадна, 8. […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Україна увійшла в топ-50 країн у Глобальному індексі інновацій – Володимир Гройсман

Сьогодні, 19 липня 2017 року, на засіданні уряду прем’єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що Україна вперше стала номінантом і заслужено увійшла в топ-50 країн у Глобальному індексі інновацій. Опублікований Корнельського університету, школою бізнесу INSEAD і Всесвітньою організацією інтелектуальної власності вже протягом десяти років, Глобальний індекс інновацій – це, за словами прем’єра, вищий рядок для нашої країни, […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

В Україну з Кіпру надійшло 11 мільярдів доларів

  Інвестиції вітчизняних підприємств в економіку Кіпру на 1 липня 2016 року становили 5,824 мільярдів доларів, або 96,8% усіх інвестицій в економіку ЄС. Про це свідчать дані українського Держстату про стан зовнішньоекономічних відносин з країнами Евросоюзу у першому півріччі 2016 року. У відомстві пояснили, що основними видами діяльності підприємств-реципієнтів українського капіталу були професійна, наукова та […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Boeing звільняє частину керівництва і розпродає майно

На тлі кризи, з якою зіткнувся Boeing після зняття з польотів літаків 737 MAX і пандемії коронавірусу COVID-19, компанія має намір звільнити частину керівників і продати кілька об’єктів нерухомості, повідомив Bloomberg з посиланням на джерела. За інформацією співрозмовників агентства, мова йде про звільнення 170 керівних співробітників середньої ланки. 70 з них працюють в підрозділі комерційних […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Автоконцерн Daimler і нові інвестиції

Автоконцерн Daimler інвестує кошти в створення безпілотних вантажівок. Представники компанії повідомили про вкладення у розмірі 500 мільйонів євро. До 2025 року автоконцерн вже запланував старт поставок на ринок. Самоврядні вантажні автомобілі, за словами співробітників Daimler, будуть введені вже в 2019 році. Для того, щоб запустити виробництво авто, компанія має намір створити приблизно 200 робочих місць. […]

Далі
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com