Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше

Аналітика

Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше

21.09.2021 Аналітика

Експорт товарів займає третину ВВП України. Але ми продаємо за кордон насамперед сировину. Це – маркер нерозвинених країн і шлях, який не сприяє економічному розвитку.

Стратегічна задача нашої держави – збільшити експорт високотехнологічних товарів з високою доданою вартістю: тобто не просто вирощувати умовне зерно на продаж, а виробляти складні продукти, які захочуть купити за кордоном. Натомість поки що частка високотехнологічного експорту України лише знижується – з 17% до 4,9% за 4 роки.

Що гальмує розвиток експорту

За офіційними даними минулого року українські підприємці експортували товарів на 5 мільярдів доларів менше, ніж позаминулого. На 12% зменшився експорт металургії, на 9% – одягу, взуття та текстилю.

Звісно, однією з причин стала всесвітня пандемія, яка ускладнила процес міжнародних зв’язків на всіх рівнях та в усіх галузях. Але говорити про те, що розвиток українського експорту блокує тільки Covid, було б неправильно – є й ряд інших проблем. Саме тому поставкою товарів за кордон займаються лише найвитриваліші підприємці.

Нещодавно Комітет підтримки експорту та інвестицій Київської торгово-промислової палати провів опитування серед українських експортерів, щоб визначити їхні «больові точки». В опитуванні взяли участь 124 експортних підприємства з різноманітних галузей: від машинобудування та енергетики, до легкої, харчової і хімічної промисловості. Майже половина з них займаються експортом понад 10 років. Це компанії, що експортують в країни ЄС, країни Євразійського економічного Союзу, США, а також в Африку та Азію.

Підприємцям поставили два ключових питання: які проблеми заважають їм експортувати більше, і чим їм можна допомогти. Серед перешкод на першому місці – складність отримання дозвільних документів для експорту та проходження митних процедур.

“Також, як показало опитування, багатьом експортерам бракує інформації та знань. В Україні досі немає «єдиного вікна», куди підприємець, який хоче продавати свою продукцію за кордон, може звернутися з будь-яких питань, – говорить Віктор Шевченко, голова Комітету підтримки експорту та інвестицій КТПП і співвласник групи логістичних компаній ZAMMLER.

За його словами, в державі існує надто багато структур, які так чи інакше пов’язані з експортом, і це заплутує власників бізнесу. Звідси – необізнаність навіть у тих, вже існуючих інструментах, які могли б спростити роботу експортерів.

«Декілька місяців тому ми проводили вебінар з питань митного оформлення  для експортерів, і зрозуміли, що для багатьох із них існування електронного кабінету стало відкриттям. Вони просто не знали про цю можливість», – розповідає Віктор Шевченко.

Серед інших проблем, які назвали у опитаних компаніях, – недостатньо практичної допомоги установ та організацій, що сприяють експорту. Наприклад, вони могли б допомагати з нетворкінгом та налагоджуванню контактів із потенційно цікавими компаніями – в Україні та за кордоном. Як знайти партнерів та почати з ними співпрацю – одна з «болей» українських експортерів. Організації, які могли б допомогти з цим питанням, є, але знають про них далеко не всі експортери, до того ж, часто послуги таких організацій коштують чимало.

Серед інших озвучених експортерами перешкод – високі ставки мита в країнах-імпортерах, несприятливе валютне регулювання, неповернення ПДВ та банальне незнання підприємцями іноземної мови для того, щоб провести з іноземною компанією ефективні переговори і знайти потрібну інформацію.

Як держава може допомогти експортерам

Відповідаючи на питання, яка підтримка необхідна для пожвавлення експорту, підприємці сходяться на думці, що передусім варто вирішити проблему браку інформації. Зокрема – варто створити єдиний портал, який би акумулював необхідні матеріали в одному місці, щоб усі зацікавлені сторони могли безкоштовно їх отримати. Такий портал запустили в тестовому режимі в рамках платформи Дія, але його варто вдосконалювати.

Велике значення має й обмін досвідом. Щоб експортери могли ознайомитися не тільки з теорією, а й отримувати практичну допомогу напряму від тих, хто вже пройшов усі процеси. Не вистачає аналітичної інформації про можливі ринки збуту продукції та їхню специфіку.

«МЗС, з мережею посольств та дипломатичних представництв, є воротами за кордон для наших експортерів”, – говорить Дмитро Сенік, заступник міністра закордонних справ України (CDTO).

За словами Дмитра Сеніка, МЗС в рамках роботи Ради експортерів та інвесторів регулярно організовує зустрічі бізнесу з послами України в різних державах, щоб поінформувати підприємців про специфіку торгівлі у цих країнах.

Одним з ключових пріоритетів МЗС є активізація співпраці з країнами Африки з метою просування експорту. Зараз міністерство збирає комерційні пропозиції та створює календар контактів з африканською стороною. До цього процесу можуть долучитися усі українські підприємці, які зацікавлені в експорті товарів на африканському ринку.

“Наші посольства готові діяти проактивно, застосовуючи індивідуальний підхід до кожної компанії, яка відповідає мінімальним вимогам учасника. Треба лише мати презентаційні матеріали про компанію англійською або іншою іноземною мовою, і вказати контакти менеджера цієї компанії, з яким зацікавлений іноземний партнер може зв’язатися і обговорити більш конкретні речі”, – говорить Дмитро Сенік.

Минулого року для закордонних дипломатичних установ України (ЗДУ) встановили KPI (ключові показники ефективності) щодо результатів роботи на економічному напрямі. Посольства вже відзвітували про роботу в цьому напрямку у першому півріччі, їх мають проаналізувати у МЗС, щоб зрозуміти, як зробити ЗДУ максимально ефективним інструментом для розвитку експорту. Також для дипломатів розробляють спеціальну систему навчання по економічному напрямку. Якість взаємодії посольств з бізнесом оцінюватимуть в тому числі за допомогою зворотнього зв’язку – для цього підприємці, які мали справу з українськими дипломатичними установами, можуть заповнити google-форму, посилання на яку є на сайтах МЗС та Ради експортерів.

З інших видів підтримки, які назвали учасники опитування – необхідність проведення навчання та тренінгів на тему щодо ведення зовнішньоекономічної діяльності. Таких знань не вистачає багатьом підприємцям, які хотіли б масштабувати свої компанії та зайнятися експортом.

Також держава могла б допомагати експортерам фінансово. Наприклад – оплачувати їхню участь в міжнародних виставках, на яких виробники представляють Україну. Адже далеко не усі середні та дрібні підприємці можуть собі дозволити такі витрати.

Одним з інструментів для фінансової допомоги експортерів є “Експортно-кредитне агентство” (ЕКА). Це організація, яка страхує експортерів від можливих ризиків, допомагає інформаційно та шукає можливості, щоб частково компенсувати відсоткову ставку за експортними кредитами. Наразі Міністерство економіки завершує докапіталізацію “Експортно-кредитного агентства” до 2 млрд грн та перезапускає його діяльність. Агентство працюватиме над підтримкою виходу українських товарів на нові та високоризикові ринки.

Побажання експортерів мають врахувати при оновленні Експортної стратегії України. Цей документ, який зараз знаходиться в процесі перегляду та доповнень, має зафіксувати напрями розвитку міжнародної торгівлі України та підтримки експортоорієнтованих підприємств на наступні 5 років, починаючи з 2022-го. Надіслати свої пропозиції щодо оновленої Експортної стратегії можна за лінком.

Інші статті на цю тему

 • picturepicture 156446930057951110266878 96171
  Новини

  КРЕДІ АГРІКОЛЬ ЛІДЕР РЕЙТИНГУ СОЦІАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ СЕРЕД БАНКІВ ЗА ВЕРСІЄЮ СТАНДАРТ-РЕЙТИНГ

  Креді Агріколь посів перше місце рейтингу соціальної відповідальності банківського сектору, який підготував Стандарт-Рейтинг за підсумками першого півріччя 2022 року. Рейтингове агентство  відзначило внесок банку в підтримку економіки України. Банк сплатив наперед податків на 100 млн грн, а в рамках державної програми «Доступні кредити 5–7–9%» надав біля 1,2 млрд грн кредитів, більшу частину з яких отримали […]

 • impact automotive
  Новини

  Як українські розробники впливають на безпеку на дорогах

  З 1 жовтня водії мають включати ближнє світло фар автомобіля за містом. Це допомагає додатково позначати транспортний засіб в умовах недостатньої видимості в осінньо-зимовий період. GlobalLogic нагадує про важливість дотримання ПДР та розповідає про розробки українських інженерів, що впливають на безпеку на дорогах. У перші п’ять місяців 2022 року зафіксовано на 33,7% менше ДТП, ніж […]

 • ufu ceo photo1
  Новини

  Виконавчою директоркою (CEO) міжнародної організації United for Ukraine стала Дана Павличко

  Власниця та ексдиректорка видавництва «Основи» зосередиться на розвитку загальноєвропейської платформи для допомоги українцям, які були змушені залишити Батьківщину, та реалізації проєктів, спрямованих на підтримку і відновлення України. За даними верховного комісара ООН у справах біженців, з лютого 2022 року з України виїхали понад 7,4 млн переселенців. Більшість з них їхали навмання, не розуміючи, де шукати […]

 • 750x450 press release image ua
  Новини

  Intellias придбав компанію Digitally Inspired, посилюючи свою експертизу в індустріях Retail та eCommerce

  Глобальна сервісна та консалтингова IT компанія Intellias оголосила про придбання Digitally Inspired, швидкозростаючої IT компанії, яка базується у Великій Британії та фокусується на галузях роздрібної торгівлі та електронної комерції. “Я радий вітати команду Digitally Inspired в Intellias. Дуже символічно, що на своє 20-річчя ми підписали угоду, яка дозволить нам прискорити зростання Intellias, а також поглибити […]

 • photo 1
  Новини

  Де і в якому форматі навчаються діти українських айтівців — дослідження GlobalLogic

  Більшість дітей українських інженерів надають перевагу державним закладам освіти в Україні та очному навчанню. Про це свідчить опитування, яке спеціально до Дня вчителя провела IT-компанія GlobalLogic. Більшість опитаних інженерів мають дітей шкільного віку. До початку повномасштабного вторгнення 60% дітей респондентів відвідувала державні школи, 24% – приватні, решта дітей займалася в дитячих садочках. Як свідчить опитування […]

 • invest
  Новини

  Україна представила міжнародним інвесторам 11 готових до реалізації інвестпроєктів на понад $ 2 млрд

  29 вересня відбувся міжнародний онлайн-форум  REBUILDING UKRAINE WITH THE PRIVATE SECTOR: International Investment Fair. Зібравши понад 1500 представників бізнес спільноти з 63 країн світу, форум слугував інтерактивною платформою для інформування потенційних інвесторів про можливості в Україні. Під час заходу було представлено 11 інвестиційних проєктів з високим ступенем готовності у сферах агропереробки, логістики, виробництва будівельних матеріалів. […]

 • images 3
  Новини

  У США оштрафували 16 компаній на $1,8 млрд

  Регулятори США оштрафували 16 фінансових компаній на суму 1,8 млрд доларів після того, як співробітники компаній обговорили угоду на своїх персональних пристроях та у додатках. Про це повідомляє Reuters. До списку “штрафників” потрапили: Barclays, Bank of America, Citigroup, Credit Suisse, Goldman Sachs, Morgan Stanley та UBS. Масштабне галузеве розслідування стало знаковою справою для Комісії з цінних паперів […]

 • 166a94ca d6875 18353f0244775d5
  Новини

  Міжнародні платіжні системи знизять комісію на перекази в Україну

  Міжнародні платіжні системи змогли домовитися про зниження комісії для грошових переказів в Україну. Рішення ухвалено з ініціативи Єврокомісії. Про це повідомив Національний банк України. Компанії, які надають послуги з переказу грошей, зобов’язалися допомогти з доступними і прозорими переказами коштів на підтримку українців та України. Зокрема, платіжні системи обмежать комісію за переказ грошей в Україну до […]

Читайте також

Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Дохід Amazon від реклами в 2020 році виріс на 52%

Бізнес цифрової реклами Amazon (AMZN) отримав нову високу оцінку зростання за 2020 рік у експертів світової дослідницької компанії eMarketer. Акції Amazon, що практично не змінилися з початку 2021 року, зросли на початку торгів у середу. Аналітики eMarketer дали інвесторам ще одне підтвердження сильного зростання гіганта електронної торгівлі на ринку цифрової реклами США: на тлі буму […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Volkswagen і Ford разом створять електромобіль

Німецький концерн Volkswagen і американський Ford підписали договір про спільне виробництво електромобілів і співпраці в сфері автономного водіння. Підписаний договір не передбачає злиття капіталів обох концернів. У Volkswagen оцінюють зростання обороту в межах від 10 до 20 млрд доларів від такої співпраці. Згідно з угодою, Volkswagen інвестує $ 1 млрд в дочірню компанію американців Argo […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Шанс на введення нових тарифів проти Китаю становить 60% – Goldman Sachs

Економісти Goldman Sachs заявили в п’ятницю про 60-відсотковий шанс на введення адміністрацією Трампа нових мита на додаткові китайські імпортні товари вартістю $200 млрд. «Хоча ми і дуже сумніваємося в цьому, але очікуємо, що тарифи можуть бути введені вже в кінці вересня, але, можливо, тільки після проміжних виборів до Конгресу», – стверджує Goldman в своїй дослідницькій […]

Далі
apple pay large
Новини

Apple Pay обійшла Starbucks на ринку мобільних платіжних систем США

Згідно з даними eMarketer, Apple Pay стало найпопулярнішим додатком для мобільних платежів в США, обігнавши Starbucks. Відзначимо, що Starbucks вже давно є лідером на ринку мобільних платежів в США і пропонує різні бонуси і знижки. Експерти заявили, що незабаром Apple Pay буде охоплювати 47,3% користувачів мобільних платежів, а Starbucks – 39,4% від загальної кількості користувачів […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Ілон Маск призупинив угоду з Twitter

Американський бізнесмен Ілон Маск повідомив про припинення угоди щодо купівлі Twitter Inc. Про це він написав у своєму акаунті у Twitter. “Угода з Twitter тимчасово призупинена до отримання деталей, що підтверджують, що частка спамових та фейкових акаунтів справді становить менше 5%”, – написав Маск. На цій новині акції Twitter втрачають у ціні понад 20% під час […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

АМКУ схвалив угоду на 50 мільйонів євро між Man Wah Group і Home Group Ltd

Український регулятор дав дозвіл меблевій компанії Man Wah Group Limited на придбання 50% акцій підприємства Home Group Ltd, яке є дочірньою структурою відомого європейського виробника товарів для дому Morgan Furniture. Відповідна інформація була опублікована на сайті Антимонопольного комітету – передає «Інтерфакс Україна». Згідно джерела, угода, до якої сторони прийшли ще в листопаді минулого року, передбачає, […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Жителі України пересядуть на новий транспорт

Новий, неймовірно гарний і потужний електрокар надійшов у продаж в Україні. А найголовніше, що він відрізняється своєю доступністю. Бюджетний варіант електрокара, до того ж є досить економним. Його ціна становить усього 110 тис. грн. Fulu Mk1 при повному заряді (вісім годин) зможе осилити 120 км. При цьому, він не зможе перевищити ліміт швидкості. До того […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Nasdaq встановила мінімальний розмір IPO для певних компаній

Американська біржа вимагатиме від компаній, до фінпоказників яких американські регулятори не мають доступу, залучити мінімум $25 млн в ході IPO або не менше чверті їх ринкової капіталізації Як повідомляє видання Financial Times, відповідні документи біржа подала в Комісію з цінних паперів і бірж США. Нові вимоги стосуються компаній з країн, в яких є закони про […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

“Укргазвидобування” придбали труб на 117 млн гривень

Завод в Сумах Лук’яненка-Григоришина продав АТ “Укргазвидобування” в вересні цього року труб на 177 млн грн. Відбувалося це в рамках тендеру, за результатами котрого “Завод обважених бурильних та ведучих труб” здійснив продаж. До квітня наступного року буде поставлено 1 226 труб, бурильних обважених та ведучих власного виробництва (2018 р.). Відомо, що ціна на 3 відсотків […]

Далі
1291028
Новини

Брюссель скасував засідання через побоювання коронавірусу

Країни Євросоюзу скасували заплановане на найближчий час засідання в Брюсселі через коронавірус, який вже виявили в інститутах ЄС, пише в п’ятницю, 6 березня, італійський журналіст Давид Коретта у Twitter. “Сьогоднішній COREPER відклали після другого випадку [зараження] у Раді ЄС. У другому випадку мова йде про значно ширші контакти, ніж повідомлялося в середу”, – написав журналіст. […]

Далі
BANNER DLYA RASSYLKY LIGHT
Новини

«Датагруп» запровадила спортивно-благодійний проект «DataHeart: спорт заради життя»!

На початку року в компанії «Датагруп» стартував спортивно-благодійний проект «DataHeart: спорт заради життя». Мета проекту – залучити до спорту якомога більше співробітників компанії та загальними зусиллями зібрати кошти на проведення операцій дітям, які страждають вадами серця. Співробітники займаються спортом та реєструють свої тренування в системі. За кожне зареєстроване тренування компанія перераховує кошти на благодійність. Якщо […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

У затриманого через корупцію чиновника «Укргазвидобування» знайшли 175 тис. доларів

Колишнього начальника одного з департаментів «Укргазвидобування» затримали за організацію корупційної схеми отримання 10% «відкату» за держзамовлення. У раніше затриманого чиновника «Укргазвидобування» під час обшуків знайшли незадекларовані кошти. У повідомленні зазначено, що правоохоронці знайшли під час обшуків у помешканні колишнього начальника механіко-енергетичного департаменту ПАТ «Укргазвидобування» Володимира Микитіна 1,26 млн грн, 174,5 тис. доларів, чотири iPhone: 7 […]

Далі
359364 src
Новини

Найдорожчий будинок у світі продається зі знижкою 43%

Davide Campari-Milano SpA продає віллу Les Cedres за 200 мільйонів євро, придбану в 2016 році. Вілла знаходиться на півострові, який територіально розташований між Ніццою та Монако. Покупець вирішив залишитися інкогніто. Повністю угода повинна бути закрита до кінця жовтня. Стартова ціна вілли була зареєстрована на рівні 350 мільйонів євро. Згідно з домовленостями, 80 мільйонів від продажу […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

НБУ два місяці не виходить на валютний ринок

Національний банк на цьому тижні не виходив на міжбанківський валютний ринок, як і в попередні сім тижнів. Всього з початку року НБУ купив на міжбанку 290,5 млн доларів і продав 70 млн доларів. Сальдо інтервенцій склало 220,5 млн доларів. Нагадаємо, востаннє НБУ виходив на міжбанк у перший тиждень березня і купив 20 млн доларів. У 2020 році […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Як вкрасти мільйон, або як Amazon допоміг шахраям розбагатіти

Американська сім’я Фінан, яка проживає в штаті Індіана, зуміла розбагатіти при замовленні товарів на інтернет-майданчику Amazon, «заробивши» 1,2 мільйона доларів. Подружжя Фінан виявили проріху в платформі при поверненні товару, тобто за правилами інтернет-магазину, при отриманні товару, можна відразу заявити і вимагати заміну неякісної товарної позиції, але при цьому магазин не потребує термінового повернення браку до моменту отримання заміни. Сімейна […]

Далі
Яка допомога потрібна українським підприємцям, щоб експортувати більше
Новини

Японія хоче побудувати завод на Місяці до 2035 року

Японське агентство аерокосмічних досліджень має намір до 2035 року побудувати на Місяці завод, який буде займатися виробництвом водневого палива. Про це в понеділок, 28 вересня, повідомило агентство Kyodo. Повідомляється, що підприємство буде розташовуватися в районі Південного полюса супутника Землі. Там можуть бути поклади льоду, з якого будуть отримувати питну воду, кисень і водень. Останній, вважають […]

Далі

10 свіжих новин