Як змінився український та іноземний бізнес через війну? Результати опитування від LDaily
LDaily вирішив провести власне онлайн-опитування середніх та великих компаній різних бізнес-галузей, щоб дізнатися, наскільки повномасштабне вторгнення Росії вплинуло на умови ведення бізнесу в Україні.
Як проводилося опитування?
Опитування відбувалося у першій половині грудня 2022 року серед власників, а також CEO українських та іноземних компаній на території України.
За розміром компанії-учасники опитування розподілено таким чином:
Стан бізнесу
На десятому місяці війни українські та іноземні компанії на території України: 60% працюють у повному обсязі. 40% – працюють частково або в умовах скорочення штату та виробничих потужностей.
Ситуація в українському бізнес-просторі з кінця лютого 2022 року, коли виник величезний ризик ведення економічної діяльності, після деякого спаду (лютий-березень) поступово стабілізувалася, а в деяких випадках і покращилась.
На десятому місяці повномасштабної війни близько 60% опитаних українських та іноземних компаній в Україні працюють повноцінно. Інші 40% учасників дослідження свідчать, що працюють із певними обмеженнями штатного та виробничого характеру.
Результати дослідження показують, що чим більше компанія, тим ефективніше і динамічніше вона реагує на нинішні труднощі у підтримці своєї економічної активності.
Формат роботи
70%, які взяли участь в опитуванні від LDaily, залишилися працювати в тому регіоні, де їхню діяльність було налагоджено до війни. Це переважно підприємства центральної та західної частини України.
Перемістили бізнес (виробничі потужності, фахівців тощо) в інші регіони України (або країни Європи) — 30% українських та іноземних компаній. Пов’язано це в першу чергу з окупацією територій ведення бізнесу для таких підприємств або лінією вогню, що близько знаходиться.
Кризовий-менеджмент під час війни
В останні роки українські компанії отримали непогану практику ведення бізнесу у надзвичайних ситуаціях та кризовому середовищі. Так, перший досвід впровадження масштабного кризового менеджменту був набутий бізнесом під час кількох хвиль пандемії коронавірусу. З лютого 2022 року нові виклики для компаній, що працюють в Україні, створила повномасштабна війна. Але ця криза настільки нетипова, що готових рішень для неї поки що немає. Згідно з опитуванням, багато компаній приймають неординарні рішення вперше, тому результати цих рішень найчастіше важко передбачувані та прогнозовані. Через це, з одного боку, поступово накопичується власний досвід виходу із кризових ситуацій. Але з іншого боку, допускається багато помилок та приймаються неефективні (неадекватні ситуації) рішення.
Станом на грудень 2022 року лише 30% компаній вдалися до допомоги кризових менеджерів. Інші компанії намагаються впоратися із кризою самостійно.
20% компаній скоротили термін стратегічного планування до 1 місяця. 30% залишили терміни планування без змін. 40% – планують на довгострокову перспективу.
Ринок праці під час війни
Війна підвищила ризики та невизначеності, створивши бар’єри для вільного пересування факторів виробництва, у т.ч. робочої сили. Внаслідок цього було частково зруйновано інститут ринку праці та впала ефективність його функціонування. Проблеми в економіці (зокрема, у виробничій сфері) у поєднанні зі значними внутрішніми переміщеннями та потоками біженців призводять до масштабних втрат у сфері зайнятості та доходів. Особливо зростає рівень безробіття. З одного боку, вимушено переміщеним громадянам – висококласним фахівцям – важко знайти на новому місці проживання роботу саме за своєю спеціальністю. Найчастіше вони змушені влаштовуватися на те, що є доступним — нерідко це некваліфікована праця. Тому страждає насамперед ринок кваліфікованої праці. З іншого боку, не менш складно знайти потрібних фахівців і компанії, що переїхала на нове місце: адже далеко не кожна може «забрати» з собою необхідний штат і забезпечити йому нормальні житлові умови проживання. У цій ситуації страждає насамперед товарний (виробничий) ринок. Також має місце соціальне відчуження, ґендерна нерівність, дискримінація на робочому місці, в т.ч. стосовно молоді. Це головні негативні наслідки війни у соціальному зрізі.
Втрата та пошкодження виробничих активів, інфраструктури, порушення логістичних ланцюжків значно послабили виробничі потужності української економіки та, таким чином, також негативно вплинули на функціонування ринку праці.
44,4% українських та іноземних компаній відчувають дефіцит висококваліфікованого персоналу на ринку.
Компанії були змушені вдатися до кризового менеджменту, щоб працювати в умовах війни та спаду економіки. Але станом на грудень 2022 року лише 10% опитаних вдалися до скорочення персоналу. Але в майбутньому ця кількість збільшуватиметься: так, 20% опитаних не виключають скорочення штату, якщо ситуація не зміниться на краще.
10% компаній скоротили персонал. Ще 20% планують це зробити у майбутньому.
Пріоритетні та актуальні завдання для бізнесу
Найбільш актуальними завданнями для бізнесу українські та іноземні компанії зазначають:
Як бачимо, половина опитаних компаній зацікавлена у оновленні клієнтської бази. Це пов’язано в першу чергу з тим, що в силу нових обставин (вимушений переїзд в інший район, географічно віддалений від основного регіону збуту; зміна товарного асортименту або номенклатури, припинення діяльності низки компаній-покупців) бізнес втратив частину клієнтів, тому це питання актуальне для багатьох компаній. У тому числі й тих, хто надає послуги.
За результатами дослідження LDaily, чверть опитаних компаній (незалежно від розміру) має намір змінити фокус та стратегічні цілі бізнесу під більш актуальні потреби. Це пов’язано в основному з: 1) переїздом на нове місце і через це забезпеченням вже інших регіональних економічних потреб; 2) орієнтація забезпечення потреб різних галузей і соціальних груп у час.
Примітка: можна було вибрати 2 та більше відповідей
Фінансовий стан бізнесу
40% опитаних компаній відзначили, що їхні прибутки скоротилися до 50%. 20% опитаних компаній відзначили, що втрати становлять понад 50%. Але водночас 40% опитаних відзначають отримання прибутку.
Серед найпоширеніших причин втрат українські та іноземні компанії назвали:
Примітка: можна було вибрати 2 та більше відповідей
Серед найпоширеніших труднощів, з якими стикаються українські та іноземні компанії:
Примітка: можна було вибрати 2 та більше відповідей
Інвестиції в умовах війни
Стан війни — це колосальний стрес як економіки країни, так соціуму. І бізнес, і окремі громадяни змушені адаптуватись до нової реальності. Від того, наскільки раціонально та швидко відбудеться ця адаптація, залежить збереження та навіть розвиток українського бізнесу.
Це також перевірка на надійність усіх бізнес-систем, які практикуються менеджментом підприємств.
Це також докорінна переоцінка фінансування бізнесу та інвестування у нього.
Серед опитаних компаній 20% тимчасово призупинили плани інвестицій. Ще 10% будуть змушені зробити це, якщо ситуація не зміниться. 30% змушені були скоротити обсяг інвестицій.
Різні підходи до планування діяльності найчастіше визначаються тим, як керівництво та СЕО компаній прогнозує передбачуваний результат війни (в тимчасовому відношенні). Звичайно, більш оптимістична частина опитаних налаштована на подальше фінансування (інвестування) бізнесу.
Відсоток опитаних про ймовірне закінчення війни:
– До кінця зими 2023 – 10%;
– До кінця весни 2023 – 20%;
– до кінця літа 2023 року – 10%;
– до кінця осені 2023 року – 30%;
– важко відповісти – 30%.
Плани на 2023 рік
Найбільш пріоритетними та важливими завданнями на 2023 рік українські та іноземні компанії визначили:
Примітка: можна було вибрати 2 та більше відповідей
Як бачимо, найбільш вподобаний шлях діяльності — скорочення витрат (сюди можна віднести і диджиталізацію, що по суті стане причиною скорочення частини співробітників; і безпосередньо скорочення працівників), а також пошук нових ринків збуту (через втрату частини ринку в Україні або значного скорочення його) обороту).
Європейський союз активує антикризовий резерв для фермерів Болгарії, Польщі та Румунії, які постраждали від збільшення імпорту зерна з України. Про це повідомило агентство Bloomberg. Як уточнив єврокомісар із сільського господарства Януш Войцеховський, Єврокомісія надасть 56 мільйонів євро трьом східним країнам. “Це підтримка для країн, де аграрії постраждали від збільшення імпорту з України. Ми спостерігаємо збільшення […]
Росія у січні та лютому 2023 року збільшила постачання платини до Китаю у 279 разів, порівняно з аналогічним періодом 2022 року – до 1,67 т. Про це пишуть російські ЗМІ з посиланням на дані Головного митного управління КНР. При цьому у грошовому вимірі збільшення поставок відбулося у 265 разів (з $0,2 млн до $53 млн). […]
Більш як 400 осіб втратили статус мільярдерів торік, половина з них – з Китаю. Про це повідомило агентство Reuters із посиланням на дані рейтингу Hurun Report. Зазначається, що скорочення статків найбагатших людей світу пов’язане з глобальним посиленням грошово-кредитної політики, пандемією COVID-19 і репресіями Пекіна проти великих технологічних компаній. За даними Hurun Global Rich List 2023, […]
Німецький автоконцерн Volkswagen офіційно представив фактично передсерійну версію нового електричного хетчбека ID.2all. Новий бюджетний електромобіль замінить у модельній лінійці бренда хетчбек Polo, який стало невигідно випускати через жорсткі екологічні норми. Зазначається, що Volkswagen ID.2all побудований на скороченому варіанті тієї ж електричної платформи MEB, яка лежить в основі всіх сучасних електрокарів марки – від ID.3 до […]
Найбільша у світі американська платформа онлайн-торгівлі Amazon оголосила, що скоротить ще 9 000 робочих місць. Про це повідомляє Reuters. “З огляду на невизначеність в економіці, з якою ми живемо, і неясності, що існують у найближчому майбутньому, ми вирішили більш раціонально підходити до наших витрат і чисельності персоналу”, – йдеться в заяві генерального директора Amazon. Повідомляється, що звільнення, […]
Країна-агресор Росія ухвалила рішення про продовження “добровільного” скорочення видобутку нафти на 500 тис. барелів на добу (б/д) ще на три місяці – до червня включно. Про це сказав віце-прем’єр-міністр РФ Олександр Новак. “Відповідно до поточної ситуації на ринку, рішення про добровільне скорочення видобутку у розмірі 500 тис. барелів на добу діятиме до червня 2023 року […]
Національний банк України встановив вимоги щодо розкриття банками інформації про зв’язки клієнтів з Росією. Про це йдеться у повідомленні НБУ. Наголошується, що тепер НБУ має право звернутися до банку з окремим запитом для отримання відомостей про виявлені зв’язки клієнтів та їх контрагентів із державою-агресором. Зокрема, згідно з постановою НБУ, банки мають збирати інформацію про клієнтів, які: […]
Європейська сталеливарна асоціація (EUROFER) виступила за посилення санкцій проти експорту російської металопродукції та залізорудної сировини до Євросоюзу. Про це заявив у Мілані генеральний директор EUROFER Аксель Еггерт під час панельної дискусії щодо майбутнього України та внеску Італії у відновлення країни, повідомляє компанія Метінвест. “Я обговорював санкції проти експорту російської сталі та сировини до ЄС з українським бізнесом […]
Завдяки проекту “єРобота” ще 626 підприємців отримають мікрогранти на загальну суму 148,3 млн грн – буде створено 1419 нових робочих місць. Про це повідомляє Міністерство економіки України. “У рамках грантової програми мікрокредитування “Власна справа” підприємці можуть отримати мікрогранти на відкриття або розширення власного бізнесу на суму до 250 тисяч грн. Головною умовою допомоги від держави є створення […]
ДаліПідготовка до продажу націоналізованого ПриватБанку почнеться тоді, коли реальний ВВП України буде зростати протягом двох кварталів поспіль. Про це в п’ятницю, 7 травня, повідомляє Громадське з посиланням на Національний банк. “Підготовка до виходу держави з капіталу банків почнеться після того, як буде досягнуто стабільне відновлення економіки – коли реальний ВВП України буде зростати протягом двох кварталів поспіль. […]
ДаліКонкурс на посаду глави Нафтогазу оголосять 23 березня – 22 закінчується термін контракту з чинним керівництвом компанії. Уряд України на засіданні в середу, 6 березня, вирішив провести конкурс на посаду голови правління Нафтогазу. Про це в ході засідання заявив прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Він нагадав, що 22 березня закінчується термін контракту з керівництвом компанії. “Ми сьогодні […]
ДаліPfizer наростила чистий прибуток за третій квартал на 87%, до $7,68 млрд. За рахунок хороших фінансових результатів акції піднялися в ціні на 3%. Аналітики пояснили, куди далі рушать котирування фармацевтичного гіганта. За підсумками третього кварталу чистий прибуток великої фармацевтичної компанії Pfizer зріс майже в два рази і досяг $7,68 млрд. У перерахунку на одну акцію […]
ДаліЄВРОПЕЙСЬКІ M&A Відповідно до звіту групи консалтингових та юридичних компаній CMS Legal Services EEIG (CMS EEIG) – Emerging Europe M&A Report 2016/17, у 2016 році вартість угод про злиття та поглинання у центральній та південно-східній Європі збільшилась до найвищого рівня з 2013 року. Таке збільшення відбулось за рахунок обсягів найбільших угод. Серед таких – угода […]
ДаліПовідомляється, що ще у 2017 році державний бюджет був зведений з профіцитом – 26, 5 мільярдів гривень. За січень-травень 2018-го відбулися суттєві зміни, державний бюджет було виконано з дефіцитом – 9, 176 мільярдів, проти 26, 468 мільярдів гривень профіциту (аналогічний строк попереднього року). Офіційний сайт Міністерства фінансів повідомив, що бюджет, зведений за даний період було […]
ДаліСтало відомо, що представники шведської компанії IKEA офіційно заявили про домовленості і готовність в найближчі два роки вийти на український ринок. Керівники компанії придивляються до умов українського ринку, а також розробляють бізнес-модель для успішної реалізації проекту в столиці України. Затребуваність товарів і результати продажів підкоригують плани на майбутнє. Команда компанії IKEA має намір провести дослідження […]
ДаліЄвропейська комісія видала дозвільні документи для проведення процесу злиття в країнах Балтії таких банківських компаній-концернів як Nordea і DNB. Проведення операції заплановане на четвертий квартал поточного року. За попередньою домовленістю, після злиття на ринку банківських послуг країн Балтії вийде об’єднана компанія під новим брендом – Luminor. Представники Єврокомісії ретельно проаналізувавши ринок банківських і фінансових послуг країн, в […]
ДаліПрезидент України Петро Порошенко переніс дату внесення законопроекту про податок на виведений капітал на розгляд Верховній Раді, інформує UBR. Згідно зі словами Президента, головною причиною стала позиція міжнародних партнерів України, яким необхідні додаткові консультації задля більш ефективної спільної роботи в цьому напрямку. В той же час, світові гіганти, такі як Horizon Capital и Arcelor Mittal, […]
ДаліЗ 2019 року FirstGroup починає управління залізничним полотном, що з’єднує Лондон і Глазго. Керівництво заявило, що завдяки цьому маршруту розпочнеться ера високошвидкісних наземних пересувань. Операція відбувається в момент, коли FirstGroup перебудовує свою структуру і шукає покупця для своїх автобусів Greyhound в США. Деякі лейбористи виступають проти приватизації і закликають націоналізувати залізниці. Варто зауважити, що в […]
ДаліКомпанія Google була змушена призупинити випуск нових версій Chrome і Chrome OS через пандемію коронавірусу. Головна причина – «скориговані графіки роботи». Справа в тому, що через глобальне поширення COVID-19, як і співробітники інших компаній, інженери Google працюють вдома. У разі виникнення будь-яких проблем з новою версією, у фахівців просто будуть зв’язані руки. Оскільки Chrome і […]
ДаліМільярдери зі США збільшили своє багатство, незважаючи на пандемію коронавіруса, про це йдеться в дослідженні Americans for Tax Fairness і Institute for Policy Studies. За період з 18 березня по 19 травня люди зі списку “600 плюс найбагатших жителів США” сумарно заробили 434 мільярдів доларів. І якщо в березні налічувалося 614 американських мільярдерів, в травні […]
ДаліПриватний чеський оператор ж/д і автобусних пасажирських перевезень, компанія RegioJet, має намір в червні 2020 роки запустити прямий нічний поїзд в Україні. Він курсуватиме за маршрутом Прага – Мостиська 2. Зокрема, повідомляється, що перевізник планує реалізувати комбінований маршрут – з Праги до Мостиська ходитиме нічний поїзд, а з Мостиська до Львова пасажири зможуть дістатися автобусом. […]
ДаліTesla оголосила про дроблення акцій в співвідношенні 5 до 1. Таким чином, вони стануть дешевшими для приватних інвесторів і співробітників компанії. На це звернуло увагу видання The Verge. Рада директорів Tesla схвалила дроблення акцій в співвідношенні п’ять до одного, щоб зробити їх більш доступними для співробітників і інвесторів. Після закриття ринку 28 серпня 2020 року, […]
ДаліЗбитки ключової інфраструктури України від російських ударів з початку війни можуть перевищити 100 мільярдів доларів. Про це заявив міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв’ю агентству Bloomberg. “Досить складно оцінити всі збитки, оскільки інфраструктура щодня зазнає атак”, – підкреслив глава Мінфіну. За його словами, зараз дефіцит бюджету України становить п’ять мільярдів доларів на місяць. При цьому наступного […]
ДаліTesla планує побудувати автозавод з виробництва електромобілів в штаті Техас. Про це повідомив в середу на телеконференції, гендиректор і засновник компанії Ілон Маск. Компанія також може увійти в індекс S&P 500, пише з посиланням на представника S&P Dow Jones Indexes газета The Wall Street Journal Під час розмови з аналітиками Ілон Маск сказав, що Tesla […]
Далі