Як змінився український та іноземний бізнес через війну? Результати опитування від LDaily
LDaily вирішив провести власне онлайн-опитування середніх та великих компаній різних бізнес-галузей, щоб дізнатися, наскільки повномасштабне вторгнення Росії вплинуло на умови ведення бізнесу в Україні.
Як проводилося опитування?
Опитування відбувалося у першій половині грудня 2022 року серед власників, а також CEO українських та іноземних компаній на території України.
За розміром компанії-учасники опитування розподілено таким чином:
Стан бізнесу
На десятому місяці війни українські та іноземні компанії на території України: 60% працюють у повному обсязі. 40% – працюють частково або в умовах скорочення штату та виробничих потужностей.
Ситуація в українському бізнес-просторі з кінця лютого 2022 року, коли виник величезний ризик ведення економічної діяльності, після деякого спаду (лютий-березень) поступово стабілізувалася, а в деяких випадках і покращилась.
На десятому місяці повномасштабної війни близько 60% опитаних українських та іноземних компаній в Україні працюють повноцінно. Інші 40% учасників дослідження свідчать, що працюють із певними обмеженнями штатного та виробничого характеру.
Результати дослідження показують, що чим більше компанія, тим ефективніше і динамічніше вона реагує на нинішні труднощі у підтримці своєї економічної активності.
Формат роботи
70%, які взяли участь в опитуванні від LDaily, залишилися працювати в тому регіоні, де їхню діяльність було налагоджено до війни. Це переважно підприємства центральної та західної частини України.
Перемістили бізнес (виробничі потужності, фахівців тощо) в інші регіони України (або країни Європи) — 30% українських та іноземних компаній. Пов’язано це в першу чергу з окупацією територій ведення бізнесу для таких підприємств або лінією вогню, що близько знаходиться.
Кризовий-менеджмент під час війни
В останні роки українські компанії отримали непогану практику ведення бізнесу у надзвичайних ситуаціях та кризовому середовищі. Так, перший досвід впровадження масштабного кризового менеджменту був набутий бізнесом під час кількох хвиль пандемії коронавірусу. З лютого 2022 року нові виклики для компаній, що працюють в Україні, створила повномасштабна війна. Але ця криза настільки нетипова, що готових рішень для неї поки що немає. Згідно з опитуванням, багато компаній приймають неординарні рішення вперше, тому результати цих рішень найчастіше важко передбачувані та прогнозовані. Через це, з одного боку, поступово накопичується власний досвід виходу із кризових ситуацій. Але з іншого боку, допускається багато помилок та приймаються неефективні (неадекватні ситуації) рішення.
Станом на грудень 2022 року лише 30% компаній вдалися до допомоги кризових менеджерів. Інші компанії намагаються впоратися із кризою самостійно.
20% компаній скоротили термін стратегічного планування до 1 місяця. 30% залишили терміни планування без змін. 40% – планують на довгострокову перспективу.
Ринок праці під час війни
Війна підвищила ризики та невизначеності, створивши бар’єри для вільного пересування факторів виробництва, у т.ч. робочої сили. Внаслідок цього було частково зруйновано інститут ринку праці та впала ефективність його функціонування. Проблеми в економіці (зокрема, у виробничій сфері) у поєднанні зі значними внутрішніми переміщеннями та потоками біженців призводять до масштабних втрат у сфері зайнятості та доходів. Особливо зростає рівень безробіття. З одного боку, вимушено переміщеним громадянам – висококласним фахівцям – важко знайти на новому місці проживання роботу саме за своєю спеціальністю. Найчастіше вони змушені влаштовуватися на те, що є доступним — нерідко це некваліфікована праця. Тому страждає насамперед ринок кваліфікованої праці. З іншого боку, не менш складно знайти потрібних фахівців і компанії, що переїхала на нове місце: адже далеко не кожна може «забрати» з собою необхідний штат і забезпечити йому нормальні житлові умови проживання. У цій ситуації страждає насамперед товарний (виробничий) ринок. Також має місце соціальне відчуження, ґендерна нерівність, дискримінація на робочому місці, в т.ч. стосовно молоді. Це головні негативні наслідки війни у соціальному зрізі.
Втрата та пошкодження виробничих активів, інфраструктури, порушення логістичних ланцюжків значно послабили виробничі потужності української економіки та, таким чином, також негативно вплинули на функціонування ринку праці.
44,4% українських та іноземних компаній відчувають дефіцит висококваліфікованого персоналу на ринку.
Компанії були змушені вдатися до кризового менеджменту, щоб працювати в умовах війни та спаду економіки. Але станом на грудень 2022 року лише 10% опитаних вдалися до скорочення персоналу. Але в майбутньому ця кількість збільшуватиметься: так, 20% опитаних не виключають скорочення штату, якщо ситуація не зміниться на краще.
10% компаній скоротили персонал. Ще 20% планують це зробити у майбутньому.
Пріоритетні та актуальні завдання для бізнесу
Найбільш актуальними завданнями для бізнесу українські та іноземні компанії зазначають:
Як бачимо, половина опитаних компаній зацікавлена у оновленні клієнтської бази. Це пов’язано в першу чергу з тим, що в силу нових обставин (вимушений переїзд в інший район, географічно віддалений від основного регіону збуту; зміна товарного асортименту або номенклатури, припинення діяльності низки компаній-покупців) бізнес втратив частину клієнтів, тому це питання актуальне для багатьох компаній. У тому числі й тих, хто надає послуги.
За результатами дослідження LDaily, чверть опитаних компаній (незалежно від розміру) має намір змінити фокус та стратегічні цілі бізнесу під більш актуальні потреби. Це пов’язано в основному з: 1) переїздом на нове місце і через це забезпеченням вже інших регіональних економічних потреб; 2) орієнтація забезпечення потреб різних галузей і соціальних груп у час.
Примітка: можна було вибрати 2 та більше відповідей
Фінансовий стан бізнесу
40% опитаних компаній відзначили, що їхні прибутки скоротилися до 50%. 20% опитаних компаній відзначили, що втрати становлять понад 50%. Але водночас 40% опитаних відзначають отримання прибутку.
Серед найпоширеніших причин втрат українські та іноземні компанії назвали:
Примітка: можна було вибрати 2 та більше відповідей
Серед найпоширеніших труднощів, з якими стикаються українські та іноземні компанії:
Примітка: можна було вибрати 2 та більше відповідей
Інвестиції в умовах війни
Стан війни — це колосальний стрес як економіки країни, так соціуму. І бізнес, і окремі громадяни змушені адаптуватись до нової реальності. Від того, наскільки раціонально та швидко відбудеться ця адаптація, залежить збереження та навіть розвиток українського бізнесу.
Це також перевірка на надійність усіх бізнес-систем, які практикуються менеджментом підприємств.
Це також докорінна переоцінка фінансування бізнесу та інвестування у нього.
Серед опитаних компаній 20% тимчасово призупинили плани інвестицій. Ще 10% будуть змушені зробити це, якщо ситуація не зміниться. 30% змушені були скоротити обсяг інвестицій.
Різні підходи до планування діяльності найчастіше визначаються тим, як керівництво та СЕО компаній прогнозує передбачуваний результат війни (в тимчасовому відношенні). Звичайно, більш оптимістична частина опитаних налаштована на подальше фінансування (інвестування) бізнесу.
Відсоток опитаних про ймовірне закінчення війни:
– До кінця зими 2023 – 10%;
– До кінця весни 2023 – 20%;
– до кінця літа 2023 року – 10%;
– до кінця осені 2023 року – 30%;
– важко відповісти – 30%.
Плани на 2023 рік
Найбільш пріоритетними та важливими завданнями на 2023 рік українські та іноземні компанії визначили:
Примітка: можна було вибрати 2 та більше відповідей
Як бачимо, найбільш вподобаний шлях діяльності — скорочення витрат (сюди можна віднести і диджиталізацію, що по суті стане причиною скорочення частини співробітників; і безпосередньо скорочення працівників), а також пошук нових ринків збуту (через втрату частини ринку в Україні або значного скорочення його) обороту).
У поточному році Україна повернула частину втрачених позицій на глобальному ринку залізорудної сировини. Про це напередодні повідомило видання Мінпром. Так, у січні-серпні 2024 року на експорт було відправлено 23,3 млн т сировини – це майже стільки ж, як за весь 2022 рік, і суттєво більше, ніж у 2023 році. Цьогорічні темпи експорту практично у два рази вищі, […]
Грудневі ф’ючерси на золото вперше в історії перевищили рівень $2700 за унцію. Про це свідчать дані на біржі Comex. Новий історичний рекорд становить тепер близько $2709. Спотова ціна також оновила рекорд, досягнувши рівня $2685 за унцію. Як пишуть західні агентства, золото безперервно дорожчає вже восьмий місяць поспіль, а у вересні отримало свіжий імпульс після зниження ставки […]
США запровадили санкції проти російських віртуальних фінансових платформ PM2BTC, Cryptex та окремих громадян РФ через кіберзлочинні дії та відмивання грошей. Про це повідомила пресслужба Міністерства фінансів США. “Міністерство фінансів США вживає заходів у рамках скоординованих міжнародних зусиль для припинення роботи російських кіберзлочинних сервісів”, – йдеться в повідомленні. Мережа боротьби з фінансовими злочинами (FinCEN) ввела обмеження проти […]
Україна з початку 2024/2025 маркетингового року (МР) відправила на експорт 10, 053 млн тонн зернових та зернобобових культур. Про це повідомило Мінагрополітики з посиланням на дані Держмитслужби. Так, Україна вже експортувала 5,802 млн т пшениці (торік на цю дату – 3,115 млн т), 1,253 млн т ячменю (торік – 603 тис. т), 7,5 тис. т жита […]
Європейський банк реконструкції та розвитку зберіг прогноз зростання ВВП України в 2024 році на 3%, але погіршив його на 2025 рік із 6% до 4,7%. Про це йдеться у звіті ЄБРР. “Знищення потужностей і об’єктів генерації та передачі електроенергії негативно впливає на українську економіку і вже перервало чотири квартали суттєвого зростання ВВП. З огляду на це, […]
Велика Британія запровадила санкції проти п’яти кораблів та двох судноплавних організацій, пов’язаних із транспортуванням російського скрапленого природного газу. Про це повідомила пресслужба британського уряду. Під нові санкції потрапили компанії White Fox Ship Management і Ocean Speedstar Solutions OPC, а також кораблі – Asya Energy, Pioneer, North Sky, SCF La Perouse і Nova Energy. Раніше цього року […]
Компанія Saab планує налагодити виробництво в Україні. Про це заявив генеральний директор шведського виробника оборонного обладнання Мікаель Йоханссон. За його словами, Saab бачить потенціал для співпраці з українськими компаніями щодо можливостей безпілотників. Україна також може стати постачальником частин боєприпасів і сприяти розвитку сенсорних технологій. “Ми маємо допомогти Україні розбудувати суверенний потенціал і можливості, тому нам […]
За вісім місяців 2024 року Україна збільшила надходження експортного валютного виторгу на 15%. Про це заявив заступник голови Національного банку Сергій Ніколайчук, повідомляє Економічна правда. “Якщо порівнювати вісім місяців цього року з відповідним періодом минулого року, то надходження експортного виторгу в Україну зросли на 15% до 32 мільярдів доларів”, – сказав він. За словами заступника голови […]
Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) має намір підтримати інвестиціями низку важливих проектів в Україні, зокрема модернізацію транспортної інфраструктури та енергетичний сектор. Про це йшлося під час зустрічі глави Міністерства фінансів Сергія Марченка з президентом ЄБРР Оділь Рено-Бассо, повідомляє прес-служба Мінфіну. Оділь Рено-Бассо заявила, що в подальшій співпраці з ЄБРР важливим питаннями будуть підтримка Банком […]
ДаліХакери зламали систему компанії-виробника відеоігор Electronic Arts. Про це з посиланням на представника EA повідомляє CNN. Хакери 6 червня заявили про отримання 780 ГБ даних EA, зокрема вихідного коду Frostbite, на якому працюють ігри FIFA, Madden і серія відеоігор Battlefield. Кіберзлочинці на форумі запропонували придбати “повну можливість використання всіх сервісів EA” і заявили, що вкрали інструменти розробки […]
ДаліРинкова вартість американської компанії на тлі цих новин впала на $ 39,8 млрд Johnson & Johnson викрили у продажу дитячої присипки з азбестом. За інформацією Reuters, американська компанія знала, що в тальк потрапляє це канцерогенна речовина, але приховувала інформацію від служб контролю якості та громадськості. У розпорядженні журналістів виявилося кілька внутрішніх доповідей компанії, а також […]
ДаліПодальше зростання цін на “чорне золото” стримують стрімке зростання запасів і рекордний видобуток нафти в США. Світові ціни на нафту еталонних марок помірно зростають на тлі триваючого скорочення видобутку з боку ОПЕК і санкцій Вашингтона проти Венесуели та Ірану. Так, травневі ф’ючерси на Brent на лондонській біржі ICE Futures до 9:00 за Києвом подорожчали на […]
ДаліGoogle оголосила про нову програму партнерства з видавничими організаціями, що публікують новинний контент. Початковий фонд ініціативи складе $1 млрд, який буде виплачений ЗМІ протягом найближчих трьох років. Компанія має намір запустити новий продукт Google News Showcase – платформу новин від ЗМІ, з якими корпорація уклала партнерську угоду. Партнерство передбачає, що видавництво надає свої матеріали, а […]
ДаліMicrosoft багато років намагався знайти своє місце на висококонкурентних споживчих ринках. Однак повернути собі звання найдорожчої компанії світу вперше з 2003 р йому допомогло не це, а рішення гендиректора Сатьи Наделли зосередитися на нудному, але швидко зростаючому бізнесі по обслуговуванню корпоративних клієнтів. Microsoft з кінця листопада конкурує з Apple за звання найбільшої компанії світу за […]
ДаліЗустріч лідерів країн сімки, що пройшла напередодні саміту президента Дональда Трампа з північнокорейським лідером Кім Чен Ином, завершилася різким загостренням відносин США з іншими провідними розвиненими країнами. Після завершення в суботу саміту в Канаді підписанням спільного комюніке, де наголошувалося на важливості дотримання правил міжнародної торгівлі, вибухнув конфлікт між Трампом і прем’єром Джастіном Трюдо. Трюдо на […]
ДаліПонад рік тому Facebook мав намір запустити рекламу WhatsApp Status, подібну зі Stories в Instagram в 2020 році з попередніми показом прототипу в травні. Ще 14 місяців тому керівництво WhatsApp заявило, що реклама стане «основним способом монетизації сервісу». Однак за останні місяці команда співробітників WhatsApp, яка працювала над пошуком найкращих способів інтеграції реклами в месенджер, […]
ДаліHarley-Davidson Inc., найбільший виробник мотоциклів в США, оголосив про намір скоротити близько 700 робочих місць по всьому світу в рамках глобальної реорганізації бізнесу на тлі економічної кризи, викликаною пандемією коронавірусу. Як повідомляється в прес-релізі компанії, план реструктуризації, який передбачає скорочення її глобального штату приблизно на 13%, спричинить за собою витрати в розмірі близько $ 42 […]
ДаліЕкономіка України вийде на довоєнний рівень лише через п’ять років, а Росії – через десять, вважають у S&P Global Market Intelligence. Згідно з прогнозом, цього року ВВП України впаде на 45,7%, але відновлюватиметься швидше, ніж російська. При цьому економіка РФ у 2022 році впаде на 11,1%, а мінімальне зростання очікується лише у 2024 році – […]
ДаліДля індійських технологічних стартапів 2019 рік став рекордним за обсягом залучених інвестицій. В рамках 1185 раундів фінансування вони залучили $14,5 млрд, повідомляє онлайн видання TechCrunch з посиланням на дані дослідницької компанії Tracxn. У числі найбільш активних інвесторів видання називає компанії Sequoia Capital, яка вклала кошти більш ніж в 50 індійських стартапів, Steadview Capital і Venture […]
ДаліРосія в травні вперше за майже два роки обійшла США та стала найбільшим постачальником газу в Європі. На російський газ минулого місяця припало 15% всього обсягу постачань до ЄС, Великої Британії, Швейцарії, Сербії, Боснії та Герцеговини та Північної Македонії. Про це свідчать дані аналітичного центру ICIS, повідомляє Financial Times. Росія експортує газ на європейський ринок трубопроводами та танкерами. […]
ДаліЗ метою збільшення нових ринкових позицій, розширення афіліатського сегменту, залучення нових клієнтів, корпорація AXL Affiliates Ltd придбала глобальну рекламну платформу Astute Media Ltd, що забезпечує 900 мільйонів показів рекламних роликів, використовуючи своїх 12 дочірніх компаній. Сума угоди склала 22 мільйони фунтів. Як заявив Алекс Мунтян, засновник і президент AXL Affiliates, що придбання компанії Astute Media […]
ДаліЯпонська компанія Hitachi підписала угоду про покупку Apceth Biopharma за 75,5 млн євро. Завдяки угоді Hitachi отримає можливість виробляти в Європі клітинні препарати та лікарські засоби на основі генних технологій. Не так давно японська компанія, яка планує стати лідером клітинної терапії, вже відкрила завод на території США. Тепер Hitachi зможе виробляти свої препарати в Мюнхені. […]
ДаліТворці акселератора націлені допомогти вітчизняним стартапам вийти на європейсьий та американський ринок, а також налагодити співпрацю з корпораціями і залучити фінансування. Причому подати заявку на участь у програмі можуть навіть проекти, що не мають готового продукту. Для того щоб стати учасником акселератора, необхідно надати експертизу в одній зі сфер, серед яких віртуальна і доповнена реальність, […]
ДаліQatar Airways уклала угоду з американською корпорацією Boeing про купівлю пасажирських літаків. 40 авіалайнерів, що їх вирішила придбати національна авіалінія Катару, обійдуться компанії в 11,7 мільярдів доларів. Йдеться про 30 літаків Boeing 787 Dreamliner, місткістю до 290 пасажирів, і 10 авіасуден Boeing 777-300ER, кожен з яких здатний здійснювати транспортування 396-ти чоловік. На даний момент кількість […]
Далі