d086f0828c8baf07becdad77e3c

Аналітика

Як змінився український та іноземний бізнес через війну? Результати опитування від LDaily

29.12.2022 Аналітика

Як змінився український та іноземний бізнес через війну? Результати опитування від LDaily

LDaily вирішив провести власне онлайн-опитування середніх та великих компаній різних бізнес-галузей, щоб дізнатися, наскільки повномасштабне вторгнення Росії вплинуло на умови ведення бізнесу в Україні.

Як проводилося опитування?

Опитування відбувалося у першій половині грудня 2022 року серед власників, а також CEO українських та іноземних компаній на території України.

За розміром компанії-учасники опитування розподілено таким чином:

 • 50% – середній бізнес (50-500 співробітників);
 • 50% – великий бізнес (500 і більше співробітників).

Стан бізнесу

На десятому місяці війни українські та іноземні компанії на території України: 60% працюють у повному обсязі. 40% – працюють частково або в умовах скорочення штату та виробничих потужностей.

Ситуація в українському бізнес-просторі з кінця лютого 2022 року, коли виник величезний ризик ведення економічної діяльності, після деякого спаду (лютий-березень) поступово стабілізувалася, а в деяких випадках і покращилась.

На десятому місяці повномасштабної війни близько 60% опитаних українських та іноземних компаній в Україні працюють повноцінно. Інші 40% учасників дослідження свідчать, що працюють із певними обмеженнями штатного та виробничого характеру.

Результати дослідження показують, що чим більше компанія, тим ефективніше і динамічніше вона реагує на нинішні труднощі у підтримці своєї економічної активності.

Формат роботи

70%, які взяли участь в опитуванні від LDaily, залишилися працювати в тому регіоні, де їхню діяльність було налагоджено до війни. Це переважно підприємства центральної та західної частини України.

Перемістили бізнес (виробничі потужності, фахівців тощо) в інші регіони України (або країни Європи) — 30% українських та іноземних компаній. Пов’язано це в першу чергу з окупацією територій ведення бізнесу для таких підприємств або лінією вогню, що близько знаходиться.

Кризовий-менеджмент під час війни

В останні роки українські компанії отримали непогану практику ведення бізнесу у надзвичайних ситуаціях та кризовому середовищі. Так, перший досвід впровадження масштабного кризового менеджменту був набутий бізнесом під час кількох хвиль пандемії коронавірусу. З лютого 2022 року нові виклики для компаній, що працюють в Україні, створила повномасштабна війна. Але ця криза настільки нетипова, що готових рішень для неї поки що немає. Згідно з опитуванням, багато компаній приймають неординарні рішення вперше, тому результати цих рішень найчастіше важко передбачувані та прогнозовані. Через це, з одного боку, поступово накопичується власний досвід виходу із кризових ситуацій. Але з іншого боку, допускається багато помилок та приймаються неефективні (неадекватні ситуації) рішення.

Станом на грудень 2022 року лише 30% компаній вдалися до допомоги кризових менеджерів. Інші компанії намагаються впоратися із кризою самостійно.

20% компаній скоротили термін стратегічного планування до 1 місяця. 30% залишили терміни планування без змін. 40% – планують на довгострокову перспективу.

Ринок праці під час війни

Війна підвищила ризики та невизначеності, створивши бар’єри для вільного пересування факторів виробництва, у т.ч. робочої сили. Внаслідок цього було частково зруйновано інститут ринку праці та впала ефективність його функціонування. Проблеми в економіці (зокрема, у виробничій сфері) у поєднанні зі значними внутрішніми переміщеннями та потоками біженців призводять до масштабних втрат у сфері зайнятості та доходів. Особливо зростає рівень безробіття. З одного боку, вимушено переміщеним громадянам – висококласним фахівцям – важко знайти на новому місці проживання роботу саме за своєю спеціальністю. Найчастіше вони змушені влаштовуватися на те, що є доступним — нерідко це некваліфікована праця. Тому страждає насамперед ринок кваліфікованої праці. З іншого боку, не менш складно знайти потрібних фахівців і компанії, що переїхала на нове місце: адже далеко не кожна може «забрати» з собою необхідний штат і забезпечити йому нормальні житлові умови проживання. У цій ситуації страждає насамперед товарний (виробничий) ринок. Також має місце соціальне відчуження, ґендерна нерівність, дискримінація на робочому місці, в т.ч. стосовно молоді. Це головні негативні наслідки війни у соціальному зрізі.

Втрата та пошкодження виробничих активів, інфраструктури, порушення логістичних ланцюжків значно послабили виробничі потужності української економіки та, таким чином, також негативно вплинули на функціонування ринку праці.

44,4% українських та іноземних компаній відчувають дефіцит висококваліфікованого персоналу на ринку.

 

Компанії були змушені вдатися до кризового менеджменту, щоб працювати в умовах війни та спаду економіки. Але станом на грудень 2022 року лише 10% опитаних вдалися до скорочення персоналу. Але в майбутньому ця кількість збільшуватиметься: так, 20% опитаних не виключають скорочення штату, якщо ситуація не зміниться на краще.

10% компаній скоротили персонал. Ще 20% планують це зробити у майбутньому.

Пріоритетні та актуальні завдання для бізнесу

Найбільш актуальними завданнями для бізнесу українські та іноземні компанії зазначають:

 • пошук нових клієнтів – 50%;
 • зміна роботи команди та впровадження інновацій у діяльність – 40%;
 • вихід на нові міжнародні ринки – 40%;
 • пошук нових постачальників – 10%;
 • зміна фокусу та стратегічних цілей бізнесу під актуальні потреби – 60%;
 • побудова нових логістичних ланцюжків – 20%;
 • пошук нових партнерів – 30%;
 • пошук фінансування / інвестицій – 30%;

Як бачимо, половина опитаних компаній зацікавлена у оновленні клієнтської бази. Це пов’язано в першу чергу з тим, що в силу нових обставин (вимушений переїзд в інший район, географічно віддалений від основного регіону збуту; зміна товарного асортименту або номенклатури, припинення діяльності низки компаній-покупців) бізнес втратив частину клієнтів, тому це питання актуальне для багатьох компаній. У тому числі й тих, хто надає послуги.

За результатами дослідження LDaily, чверть опитаних компаній (незалежно від розміру) має намір змінити фокус та стратегічні цілі бізнесу під більш актуальні потреби. Це пов’язано в основному з: 1) переїздом на нове місце і через це забезпеченням вже інших регіональних економічних потреб; 2) орієнтація забезпечення потреб різних галузей і соціальних груп у час.

Примітка: можна було вибрати 2 та більше відповідей

 

Фінансовий стан бізнесу

40% опитаних компаній відзначили, що їхні прибутки скоротилися до 50%. 20% опитаних компаній відзначили, що втрати становлять понад 50%. Але водночас 40% опитаних відзначають отримання прибутку.

Серед найпоширеніших причин втрат українські та іноземні компанії назвали:

 • порушення логістичних ланцюжків – 33,3%;
 • втрата клієнтів через зміну локації – 44,4%;
 • втрата активів на тимчасово окупованих територіях – 22,2%;
 • втрата співробітників (скорочення або переїзд) – 33,3%;
 • втрата партнерів – 22,2%;
 • порушення ланцюжків постачання – 11,1%.

Примітка: можна було вибрати 2 та більше відповідей

 

Серед найпоширеніших труднощів, з якими стикаються українські та іноземні компанії:

 • складності у логістиці – 30%;
 • відтік кваліфікованого персоналу – 20%;
 • перебої в електропостачанні – 60%;
 • зниження купівельної спроможності населення – 60%;
 • проблеми з бронюванням працівників від мобілізації – 50%;
 • втрата активів на окупованих територіях – 20%.

Примітка: можна було вибрати 2 та більше відповідей

 

Інвестиції в умовах війни

Стан війни — це колосальний стрес як економіки країни, так соціуму. І бізнес, і окремі громадяни змушені адаптуватись до нової реальності. Від того, наскільки раціонально та швидко відбудеться ця адаптація, залежить збереження та навіть розвиток українського бізнесу.

Це також перевірка на надійність усіх бізнес-систем, які практикуються менеджментом підприємств.

Це також докорінна переоцінка фінансування бізнесу та інвестування у нього.

Серед опитаних компаній 20% тимчасово призупинили плани інвестицій. Ще 10% будуть змушені зробити це, якщо ситуація не зміниться. 30% змушені були скоротити обсяг інвестицій.

Різні підходи до планування діяльності найчастіше визначаються тим, як керівництво та СЕО компаній прогнозує передбачуваний результат війни (в тимчасовому відношенні). Звичайно, більш оптимістична частина опитаних налаштована на подальше фінансування (інвестування) бізнесу.

Відсоток опитаних про ймовірне закінчення війни:

– До кінця зими 2023 – 10%;

– До кінця весни 2023 – 20%;

– до кінця літа 2023 року – 10%;

– до кінця осені 2023 року – 30%;

– важко відповісти – 30%.

Плани на 2023 рік

Найбільш пріоритетними та важливими завданнями на 2023 рік українські та іноземні компанії визначили:

 • діджиталізація бізнес-процесів – 30%;
 • зменшення витрат – 30%;
 • скорочення чисельності працівників – 10%;
 • вихід на нові ринки – 40%;
 • підтримка діяльності в умовах воєнного стану – 80%.

Примітка: можна було вибрати 2 та більше відповідей

 

Як бачимо, найбільш вподобаний шлях діяльності — скорочення витрат (сюди можна віднести і диджиталізацію, що по суті стане причиною скорочення частини співробітників; і безпосередньо скорочення працівників), а також пошук нових ринків збуту (через втрату частини ринку в Україні або значного скорочення його) обороту).

 

Інші статті на цю тему

 • Американська корпорація Cisco купує компанію з кібербезпеки за $28 млрд
  Новини

  Американська корпорація Cisco купує компанію з кібербезпеки за $28 млрд

  Американська транснаціональна корпорація Cisco купує компанію Splunk, яка займається програмним забезпеченням для кібербезпеки. Про це повідомляє CNBC. Загальна вартість угоди становить близько 28 мільярдів доларів США або 157 доларів США за одну акцію компанії.Зазначається, що для Cisco ця покупка стане найбільшим придбанням за всю історію компанії. Як очікується, угода буде завершена в третьому кварталі 2024 року. […]

 • Зеленський зустрівся з бізнесменами Канади
  Новини

  Зеленський зустрівся з бізнесменами Канади

  Президент України Володимир Зеленський зустрівся з канадськими бізнесменами. Ця зустріч пройшла у Торонто за участю прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо, повідомила пресслужба глави української держави. Вказано, що головною темою зустрічі було інвестування в Україну для відновлення під час та після війни. “Ми дуже зацікавлені у вашому приході в Україну, дуже зацікавлені у відновленні України – це те, […]

 • Україна планує збільшити частку переробки у ВВП
  Новини

  Україна планує збільшити частку переробки у ВВП

  Україна має намір вдвічі збільшити частку переробної промисловості в ВВП. Про це розповіла заступник міністра економіки України Надія Бігун під час виступу на Регіональному економічному форумі, повідомило Мінекономіки. “При формуванні стратегії розвитку реального сектору економіки ми маємо сфокусуватись на стимулюванні галузей з високою доданою вартістю. І важливим сектором тут є переробка. Приведу приклад – якщо просто […]

 • Дослідження виявило, що 95% криптоактивів NFT не мають цінності
  Новини

  Дослідження виявило, що 95% криптоактивів NFT не мають цінності

  На сьогодні 95% цифрових предметів колекціонування (NFT), якими володіють понад 23 мільйони інвесторів, не мають жодної цінності. Про це повідомляє Business Insider з посиланням на дослідження dappGambl. Зазначається, що майже 95% токенів NFT, а це 69 795 із 73 257 колекцій NFT, мають ринкову капіталізацію у сумі 0 ETH (Ethereum). Якщо відфільтрувати “нікчемні” NFT, більшість колекцій сьогодні не […]

 • В Україні продано 365 тис. га землі
  Новини

  В Україні продано 365 тис. га землі

  В Україні за два роки відкритого ринку і станом на середину вересня за договорами купівлі-продажу було продано 365 тисяч га. За весь період відкритого ринку землі було відчужено 448 тисяч га. Про це повідомляє платформа для роботи з відкритими даними Опендатабот, посилаючись на результати дослідження Моніторинга земельних відносин. Найдешевшою за весь час з моменту відкриття ринку […]

 • Рада зробила перший крок до обмеження відсотків за мікрокредитами
  Новини

  Рада зробила перший крок до обмеження відсотків за мікрокредитами

  Верховна Рада у четвер, 21 вересня, схвалила в першому читанні законопроєкт щодо додаткового регулювання ринку споживчих кредитів в Україні. Про це повідомив народний депутат від фракції Голос Ярослав Железняк в Telegram. За його словами, проєкт закону за основу підтримали 243 парламентарі. Законопроєктом №9422, зокрема, пропонується: запровадити показник “денна процентна ставка за споживчим кредитом”, визначити порядок його розрахунку […]

 • Аграрії посіяли понад 1,58 млн гектарів озимих
  Новини

  Аграрії посіяли понад 1,58 млн гектарів озимих

  Станом на сьогодні, 19 вересня, українські сільгоспвиробники засіяли вже 1,585 млн га озимими культурами, зокрема засіяно 1 млн га ріпаком і 585 тис. га – зерновими культурами. Про це повідомляє пресслужба Міністерства аграрної політики та продовольства України. Повідомляється, що посіяно 514 тис. га озимої пшениці, 47 тис. га озимого ячменю та 24 тис. га озимого жита. За […]

 • Україна заявила про небажання вводити ембарго на овочі та фрукти з Польщі
  Новини

  Україна заявила про небажання вводити ембарго на овочі та фрукти з Польщі

  Україна не хоче вводити ембарго на постачання польських овочів та фруктів, розраховує на досягнення угоди. Про це в інтерв’ю радіостанції RMF24 заявив заступник міністра економіки України Тарас Качка. “Я очікую, що не буде українського ембарго на польські яблука та овочі”, – сказав він. За словами чиновника, можливе введення ембарго на ввезення в Україну польських яблук, томатів, цибулі […]

Читайте також

Як змінився український та іноземний бізнес через війну? Результати опитування від LDaily
Новини

Exxon Mobile і Катар ведуть переговори про спільний видобуток сланцевого газу

Найбільша нафтовидобувна компанія в світі, Exxon Mobile, веде переговори з Катаром про спільний видобуток американського сланцевого газу. Угода може бути оформлена у вигляді спільного підприємства, в якому катарський уряд через Qatar Petroleum міг б співпрацювати або інвестувати в розвиток видобутку з підрозділом Exxon XTO Energy. Варто зазначити, що досвід спільних ділових відносин у двох компаній […]

Далі
226293e99f6abc48bd7b111942572a38 790x400
Новини

Спростування фейка про вибух на Запоріжсталі

У ряді ЗМІ та інтернет-спільнотах в соцмережах поширюється недостовірна інформація про нібито аварію, що відбулася(ВИБУХ) на доменній печі ПАТ «Запоріжсталь». Дана інформація не відповідає дійсності. “Повідомляємо, що в доменному цеху ПАТ «Запоріжсталь» в штатному виробничому режимі працюють дві доменні печі – № 3 і 4. На даний момент на плановий ремонт зупинено доменну піч № […]

Далі
Як змінився український та іноземний бізнес через війну? Результати опитування від LDaily
Новини

Скільки коштує оновлення Windows 10

За заявою представників компанії-гіганта Microsoft, з початку 2018 року оновлення Windows 10 стане платним. Тепер, якщо ви побажаєте продовжувати користуватися, то доведеться викласти від 119 доларів. Така доля чекає і поновлення старих систем: Windows 7 і 8. Для осіб, які мають фізичні або когнітивні порушення і інвалідність, компанія залишить безкоштовними поновлення систем. Хоча, немає реальної […]

Далі
Як змінився український та іноземний бізнес через війну? Результати опитування від LDaily
Новини

Молокозавод Roshen вийшов на європейський ринок

Український молокозавод Roshen вийшов на новий рівень співпраці з міжнародною корпорацією Interfood Group. Про це повідомляє генеральний директор підприємства Дмитро Рощупкін. Український виробник молочних продуктів отримав дозвіл на здійснення поставок до країн ЄС ще в травні 2016-го року, але через внутрішні проблеми, пов’язані з перереєстрацією юрособи, був змушений пройти процедуру подачі документів повторно. Interfood Group […]

Далі
24486841
Новини

Агрохолдинг Олега Бахматюка виділяє лікарням 20 млн грн на боротьбу з коронавірусом

Недостачу спеціального обладнання та засобів індивідуального захисту в лікарнях допомагають заповнити приватні підприємства. Агрохолдинг “Укрлендфармінг” бізнесмена Олега Бахматюка виділив на придбання необхідних матеріалів і устаткування 20 млн грн. Апарати штучного дихання, лабораторне обладнання для проведення аналізів, інгалятори, засоби захисту та інші необхідні під час епідемії речі допомагають придбати лікарням підприємства, що входять до складу агрохолдингу […]

Далі
Як змінився український та іноземний бізнес через війну? Результати опитування від LDaily
Новини

«Метінвест» планує нові інвестиції 600 мільйонів гривень

Гірничо-металургійна компанія, одна з наймасштабніших в Україні, вкладе 600 мільйонів гривень у реалізацію природоохоронних проектів в Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча, а також в Азовсталь. “Зелені інвестиції” були названі найбільшими, адже в останні роки вони зростають з великими темпами. Більш, ніж в 6 разів рахуючи з міри переходу від проектування до будівництва. Таким чином, вкладення […]

Далі
Як змінився український та іноземний бізнес через війну? Результати опитування від LDaily
Новини

Частка альтернативної енергетики в Україні збільшилася

У першому кварталі 2018 року в Україні істотно розширилася частка електростанцій, що виробляють енергію за допомогою альтернативних джерел. З січня по квітень поточного року було споруджено ряд електростанцій, які продукують енергію в рамках «зеленого тарифу». Їх загальна потужність досягає відмітки в 160 МВт. З усіх станцій, побудованих за цей період, більше 60% потужності виробляється сонячними […]

Далі
2 3
Новини

Уряд США застерігає від вкладень в криптовалюту

Унаслідок безповоротності вкладень, неможливості відновлення втрачених коштів, представники Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку США зробили заяву і попередили інвесторів з питання криптовалюти, а зокрема біткоіна. За словами голови Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку США Джея Клейтона, законодавчо поки що не врегульовані питання повернення інвестицій в криптовалюту. Тому, всім інвестуючим […]

Далі
Як змінився український та іноземний бізнес через війну? Результати опитування від LDaily
Новини

GM відкликає 68,7 тис. електромобілів через можливе загоряння акумуляторів

General Motors відкликає 68 687 автомобілів Chevrolet Bolt, після того як користувачі повідомили про декілька випадків загоряння акумуляторів. За даними The Detroit News, було зафіксовано вже п’ять подібних випадків з електромобілями, зробленими з 2017 по 2019 рік. За даними регулятора, велика частина (50,9 тис.), що відкликаються електромобілі знаходяться на території США. В результаті інцидентів постраждали […]

Далі
Як змінився український та іноземний бізнес через війну? Результати опитування від LDaily
Новини

Хедхантери оголосили полювання на Главу правління «ПриватБанк»

На посаду Голови правління «ПриватБанк» відібрали 230 кандидатів, пошуки ще ведуться, претенденти є представниками 27 країн. І це ще не фінальний список змагань за отримання такої високої і статусної посади. За заявою хедхантерів вимоги до кандидатів для початкового відбору і конкурсу резюме прості: не просто досвід роботи на керівній посаді банківського сегмента, а досвід кризового […]

Далі
Як змінився український та іноземний бізнес через війну? Результати опитування від LDaily
Новини

Оборот в €1.8 млрд та українці в лідерах: з чим e-Residency святкує 6 річницю

За 6 років українські підприємці вивели на міжнародний ринок за допомогою програми e-Residency 1200 компаній. При цьому, кількість бізнесів суттєво зросла в останні 2 роки: у 2 рази. Таку подію естонська програма електронного резидентства вперше вирішила відсвяткувати онлайн — Діджитал самітом для України та Східної Європи, який відбувається сьогодні, у вівторок, 8 грудня 2020. Від […]

Далі
Як змінився український та іноземний бізнес через війну? Результати опитування від LDaily
Новини

Євросоюз опинився головним споживачем українських кавунів і динь

Експорт динь і кавунів в січні-липні 2018 року знизився на 28% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року – 7 тис. тонн в 2018-м проти 9,7 тис. тонн в 2017 році, повідомляють в аналітичному відділі Ради з питань експорту продовольства (UFEB). «Головними покупцями в минулому році виступали країни найближчого зарубіжжя: Білорусь – 39,8% (3,8 тис. […]

Далі
Як змінився український та іноземний бізнес через війну? Результати опитування від LDaily
Новини

Співробітники СБУ в один день обшукали 2 українські компанії: що пов’язує «Укргазвидобування» з Dragon Capital?

Співробітники Служби безпеки України обшукали хедофіс української нафтової компанії «Укргазвидобування». Про це розповідається в повідомленні прес-служби від 26-го квітня нинішнього року, яке можна побачити на офіційному інтернет-ресурсі компанії. У тексті прес-релізу зазначено, що обшуки проводилися відповідно до рішення слідчого судді Шевченківського району Києва, яке постановляє вилучення комп’ютерної техніки у керівників компанії і серверів. У свою […]

Далі
Як змінився український та іноземний бізнес через війну? Результати опитування від LDaily
Новини

Представники Піднебесної купують український банк

Як розповіли в прес-службі Національного банку, регулятор видав дозвільні документи двом громадянам Піднебесної для придбання 99,9% акцій банку «Українського банку реконструкції і розвитку». Здійснення угоди купівлі здійснюється за допомогою групи компаній: Bao Shi (Tianjin) e-commerce Co. Ltd. (КНР), BOCE (Hong Kong) Co. Limited (Гонконг), Horgos Boxu Equity Investment Limited Partnership (КНР), Tianjin Bohai Commodity Exchange […]

Далі
Як змінився український та іноземний бізнес через війну? Результати опитування від LDaily
Новини

Компанії «Лукойл» загрожує штраф за цінову змову

Компанії «Лукойл», «Shell Болгарія», «OMV Болгарія» і NIS Petrol опинилися в епіцентрі скандалу. Антимонопольна Комісія Болгарії звинуватила корпорації в картельній змові. На думку представників контролюючого органу, підприємства порушили Закон про захист конкуренції та Договір про функціонування Європейського союзу. Регулятор запідозрив фірми в існуванні неформальної угоди про продаж палива за завищеною ціною і в договірному регулюванні […]

Далі