Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу

Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу

09.03.2019 Аналітика

Привабливість України для багатьох іноземних інвесторів була й залишається доволі високою. Але через ряд обставин бізнес-клімат поки що не сприяє притоку і зростанню інвестицій.

Ключовими інвесторами України є Нідерланди, Німеччина, Росія, Австрія, Велика Британія, Британські Віргінські Острови, Франція, Швейцарія та Італія. Усього в Україну інвестують понад 120 країн, хоча ці суми порівняно незначні (Табл. 1, 2).

Нагадаємо, що Прямі іноземні інвестиції (англ. Foreign direct investment, FDI) – це довгострокові вкладення матеріальних засобів компаніями-нерезидентами в економіку країни, які йдуть рука в руку з новими технологіями і передовим досвідом управління.

У структурі торгівлі України з Євросоюзом на Німеччину припадає майже 20 % (Діагр. 1). Скорочення інвестицій в Україну в 2,5 раза (порівняно з максимумом 2011-го) сталося в 2015–2016 роки. Але від 2017- го крива зростання пішла вгору, додаючи близько 200 млн на рік.

Причиною порівняно низьких інвестиційних показників є три фактори. По-перше, історично так склалося, що між Україною й Німеччиною не було надто активного товарообігу. По-друге, через воєнний конфлікт на сході України німецький бізнес дуже обережно ставиться до можливості інвестування. По-третє, державні структури, що відповідають за формування інвестиційної політики, поки що не цілком усвідомлюють необхідність європейського вибору розвитку. Тобто, з одного боку, нібито й декларується європейський вектор співпраці, однак, з іншого боку, рішучих кроків для цього не робиться.

Також одним із важливих факторів, які негативно впливають на інвестиційний сектор, є високий рівень корупції. Тому серед країн-інвесторів в Україні перше місце посідає Кіпр – це українські гроші в офшорних зонах (понад 25 % в структурі іноземних інвестицій). Ось як це прокоментував експерт німецької групи радників при уряді України Девід Заха: «У нас достатньо даних для ствердження, що певна кількість цих інвестицій є так званими круговими інвестиціями, тобто українські гроші, які зайшли в Україну через фінансові центри».

ПРИСУТНІСТЬ НІМЕЦЬКОГО БІЗНЕСУ В УКРАЇНІ

Нині в Україні працює понад 2500 німецьких компаній і їх представництв. Зареєстровано більш ніж 4000 тис. компаній з німецькими інвестиціями.

Радує, що серед підприємств ФРН, які діють в Україні, такі всесвітньо відомі компанії як Bayer (хімічна промисловість), BMW Group, Volkswagen (споживчі товари тривалого користування), Siemens Group (електротехніка й електроніка), Metro A.G. (торгівля).

Свою зацікавленість працювати в Україні Німеччина продемонструвала відкриттям 2016 року Німецько Української промислово-торговельної палати, яка представляє інтереси бізнесу й сприяє залученню інвестицій. Це важливий крок в активізації економічного співробітництва між країнами.

ТОРГОВИЙ БАЛАНС

Працювати з такою країною, як Німеччина, в якої профіцит бюджету більший, ніж державний бюджет нашої країни, – це дуже перспективно. Однак торговий баланс двох країн, значною мірою через війну з Росією, поки що дефіцитний. Якщо взяти найвищу точку німецького імпорту в Україну (2011 р. – 6,4 млрд дол. США), то пройшовши мінімум 2015-го (3,6 млрд дол. США) у 2017 році він становив уже 5,4 млрд доларів (Діагр. 2).

У листопаді 2018 року прем’єр-міністр України Володимир Гройсман на зустрічі з німецькими підприємцями заявив, що нині поставлено мету збільшити річний товарообіг між Україною й Німеччиною до 10 млрд євро, і потенціал для цього в України, безсумнівно, є.

Український експорт до Німеччини коливається в межах 1 млрд дол. США і в останні роки показує зростання. У структурі експорту найбільш значними є поставки електротехніки та котлів, рослинного насіння, руди, одягу, деревини (Діагр. 3).

У пріоритеті імпорту з Німеччини – електротехніка, паливо, фармацевтика, хімія, транспорт і запчастини. У сфері послуг показники не такі високі – їх експортно-імпортний потенціал коливається в межах 500 млн дол. США.

ФІНАНСОВИЙ ШТРИХ ПРО НІМЕЧЧИНУ

ВВП Німеччини 2017 року становив 3,4 трлн дол. США. У країні виник профіцит держбюджету, федеральних земель, муніципальні профіцити, а також у касах соціального страхування, який наближається до 40 млрд дол. США.

Німеччина – експортно-орієнтована країна (продає за кордон товарів майже на 1,5 трлн дол. США, посідає третє місце у світі). Основні ринки її збуту розміщені в США, Франції та Китаї, куди надходить товарів на суму близько 300 млрд дол. США.

Що стосується перспектив діяльності німецьких компаній в Україні, то згідно з даними Німецько-Української промислово-торговельної палати в 2017 році, 68 % німецьких компаній планують і далі інвестувати в Україну, а 78 % бачать передумови для зростання економіки. Порівняно з 2015-м, 42 % компаній зберегли рівень інвестицій, а 15 % їх збільшили.

За опитуваннями у 2016 році, 94 % не виводили інвестицій з України, хоча 2014-го 28 % німецьких підприємств припинили діяльність в нашій країні. Уже 2016 року 33 % компаній збільшили кількість своїх співробітників, а 2017-го це зробила кожна друга компанія.

Ось що з приводу перспектив німецьких інвестицій в Україну сказав у кінці 2018-го прем’єр-міністр В. Гройсман під час свого візиту до Німеччини: «Те, що ми почули сьогодні на найвищому бізнес-рівні Німеччини, інвестиції будуть в автомобілебудування, у промисловість, в АПК. Навіть більше: є вже думки про створення цілісного автомобілебудування всередині країни. Ми розуміємо, що в майбутньому треба вибудовувати якісний бізнес-клімат для того, щоб інвестицій було більше».

НОВІ ВІДНОСИНИ – НОВІ ВИКЛИКИ

Сьогодні Німеччина, як і ЄС загалом, іще не бачить в Україні рівноцінного партнера. Наша країна для розвинених європейських країн – це поки що ринок збуту, дешева й водночас кваліфікована робоча сила, сировинні ресурси. Без масштабних економічних реформ в Україні такий стан речей може зберегтися на десятиліття.

На міждержавному рівні кожна країна діє насамперед у власних інтересах. Не є винятком і Німеччина щодо партнерів, у тому числі й України.

У зв’язку з цим значним випробуванням для української економіки може стати міграційна політика ФРН. Для забезпечення ресурсами своєї економіки 1 січня 2020 року Німеччина планує спростити візовий режим для трудових мігрантів. Буде надано майже 2 млн робочих вакансій з мінімальною щомісячною зарплатою 2000 євро. Для порівняння: Польща, запропонувавши іноземним робітникам середню зарплату 500 дол. США, змогла залучити з України близько 2 млн людей. У випадку з ФРН, коли на законних підставах можна буде заробляти вчетверо більше, ніж у Польщі, і вдесятеро більше, ніж в Україні, варто очікувати значного відтоку з країни працездатного населення. На думку експертів, половина з наданих німецьких вакансій буде зайнята робочими з України.

Не менш важливе випробування – це можливі наслідки й суперечливі перспективи в разі зняття мораторію на продаж сільськогосподарської землі в
Україні.

Вище ми наводили кількість працюючих підприємств із ФРН у нашій країні та які мають свій капітал. Їх прямі інвестиції в Україну становлять трохи більше 1 % від загальної суми, яку бізнес ФРН інвестує за кордон. Можна припустити, що порівняно значна кількість компаній і мінімальні інвестиції – це свого роду вивчення особливостей української економіки, «пристосування» до неї в очікуванні великих змін у якомусь глобальному господарському секторі. І ця зміна – зняття мораторію на продаж землі (поки що продовжений до 2020), який уже не один рік дебатується у вищих ешелонах влади. Якщо відповідний закон в Україні буде прийнято, то природно, що німецькі інвестиції будуть спрямовані в цей сектор.

Для порівняння: середня вартість 1 га сільськогосподарської землі в Німеччині – близько 20 тис. євро. Для України прогнозують ціну 5-10 тис. євро. При цьому в країні під посіви використовується понад 32 млн га. Таким чином, якби земля продавалася сьогодні, то її вартість становила б від 150 до 300 млрд євро.

Бюджет ФРН становить майже 3,5 трлн дол. США, а прямі інвестиції за кордон перевищують 100 млрд доларів щорічно, тому, як бачимо, ця країна здатна вкласти досить солідний капітал в аграрний сектор України.

Звичайно, що скасування мораторію на продаж землі в Україні залучить інвестиції також зі США (понад 300 млрд дол. прямих інвестицій щорічно), ряду арабських країн, Китаю, Великої Британії та ін.

Але навіть якщо Німеччина придбає хоча б десяту частину сільськогосподарських земельних фондів, відкритих для продажу, то для України це може стати серйозним випробуванням. І пов’язано це насамперед з різним історично й економічно сформованим соціальним устроєм у країнах.

На відміну від України, в Німеччині завдяки ефективним технологіям і раціональному використанню ресурсів у сільському господарстві залучено всього лише 1,5 % трудового населення. При цьому воно на 90 % забезпечує країну продуктами. В Україні ж 17 % трудиться в сільському господарстві (а це понад 16 млн осіб), таким чином, у сільській місцевості проживає третина населення.

Звичайно ж, німецький агроінвестор почне свою діяльність в Україні з інтенсивного впровадження передових технологій, традицій і способів виробництва. З одного боку, завдяки раціональності та ефективності це дасть позитивний економічний ефект (також солідні податкові відрахування до держскарбниці), однак з іншого боку, призведе до масштабного безробіття.

У цій непростій ситуації дуже багато залежить від зваженого й мудрого рішення української влади. Звичайно ж, прогрес в агросекторі потрібен, але еволюційний. Революція в сільському господарстві сьогодні призведе тільки до запустіння села і, врешті, до різкого підвищення соціальної напруги в країні.

РЕЗЮМЕ

Основним стримуючим фактором для масштабних інвестицій із ФРН є соціально-політична нестабільність в Україні (військовий конфлікт з РФ на Донбасі, анексія Криму, ескалація напруги в Азовському морі), а також високий рівень корупції. До того ж, Україна поки що не має конкурентних технологій і виробничих потужностей, які могли б особливо зацікавити німецького бізнесмена. Але зняття мораторію на землю сільськогосподарського призначення зможе залучити великий німецький капітал. Оцінивши потенційний прибуток від придбання українських чорноземів, інвестор може піти на ризики навіть за нинішніх умов.

Звичайно, залучати німецький капітал у сільське господарство України треба, але тільки на взаємовигідних умовах, тільки поетапно реформуючи агросектор, тільки з урахуванням інтересів сільського жителя країни.

Інші статті на цю тему

 • Facebook буде платити ЗМІ за новинний контент
  Новини

  Facebook буде платити ЗМІ за новинний контент

  Facebook підписав угоду з провідними британськими новинними виданнями, з якими співпрацюватиме в рамках проєкту Facebook News. З січня 2021 року в розділі Facebook News в мобільному додатку соцмережі будуть публікуватися британські національні і місцеві новини, які будуть відбиратися з контенту, що беруть участь в проєкті новинних видань. Facebook буде оплачувати цей контент, проте компанія не […]

 • Amazon додала MacOS в свій хмарний сервіс для підтримки розробників
  Новини

  Amazon додала MacOS в свій хмарний сервіс для підтримки розробників

  Американська корпорація Amazon на презентації re: Invent повідомила, що додала Mac Mini в свій хмарний сервіс Amazon Web Cloud. Нова функція доступна в якості превью в деяких регіонах США і націлена на розробників софта для систем на базі MacOS і iOS. Вартість складає трохи більше $ 1 на годину і близько $ 26 на добу. […]

 • У листопаді Держмитслужба виконала план на 102%, перерахувавши до бюджету 35,86 млрд грн
  Новини

  У листопаді Держмитслужба виконала план на 102%, перерахувавши до бюджету 35,86 млрд грн

  У листопаді Державна митна служба виконала план надходжень на 102% і перерахувала до держбюджету 35,86 млрд грн (при запланованих – 35,15 млрд грн). Таким чином Держмитслужба перевиконала план на 711 млн грн та перерахувала – до загального фонду – 29,79 млрд грн – до спеціального фонду – 6,08 млрд грн При цьому у листопаді поточного […]

 • METRO Україна та Foodway проводять спільну благодійну акцію «METRO-Миколай»
  Новини

  METRO Україна та Foodway проводять спільну благодійну акцію «METRO-Миколай»

  Компанії METRO Україна та Foodway розпочали спільну благодійну акцію «METRO-Миколай», головною метою якої є передача товарів на благодійність до Дня Святого Миколая. «МЕТРО Кеш енд Кері Україна» вже п’ятий рік поспіль проводить благодійну акцію «METRO-Миколай», під час якої запрошує клієнтів торговельних центрів та співробітників компанії долучитися до збору благодійних пожертв для організацій, що опікуються дітьми, […]

 • У Укроборонпрому чекають аналог турецького безпілотника
  Новини

  У Укроборонпрому чекають аналог турецького безпілотника

  Український безпілотник Сокіл-300, який є аналогом турецького Байрактара, може надійти на озброєння армії в наступному році. Про це в інтерв’ю РБК-Україна повідомив глава Укроборонпрому Ігор Фоменко. “Це аналог того ж турецького Байрактара. При наявності фінансування через рік він може вже бути прийнятий на озброєння”, – сказав він. Головною особливістю безпілотника, говорить Фоменко, є те, що […]

 • Вартість біткоіна наблизилася до $20 тисяч
  Новини

  Вартість біткоіна наблизилася до $20 тисяч

  Минулого тижня вартість криптовалюти різко впала, але зараз знову наближається до історичного максимуму. Після різкого падіння минулого тижня, в понеділок, 30 листопада, вартість біткоїна оновила рекорд – $19 686, свідчать дані Coin Desk. Таким чином криптовалюта на 20 доларів перевершила вартість, яка була зафіксована 16 грудня 2017 року – $19 665. Але абсолютний рекорд був […]

 • Колишній завод Порошенка виплатив 300 млн боргів
  Новини

  Колишній завод Порошенка виплатив 300 млн боргів

  Київський суднобудівний завод Кузня на Рибальському повернув до державного бюджету понад 300 млн гривень, які раніше Мінфін виплатив за боргами підприємства. Зазначається, що у 2017 році уряд надав державні гарантії по кредиту заводу від Укрексімбанку. Кредитна лінія дозволяла взяти в борг 528,98 млн грн, але фактично Кузня на Рибальському отримала 334,04 млн гривень. У період […]

 • В Україні продали на аукціоні десятий спиртзавод
  Новини

  В Україні продали на аукціоні десятий спиртзавод

  Фонд державного майна продав на аукціоні Хоростківський спиртзавод за 55 млн гривень. Про це повідомляється на сторінці аукціону. Це вже десяте підприємство галузі, яке було приватизовано. Його початкова вартість становила 31,4 млн гривень. Як наголошується, в аукціоні з продажу Хоростківського спиртзаводу, який розташований у Гусятинському районі Тернопільської області, брали участь чотири покупці. Перелік майна підприємства […]

Читайте також

Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Система ProZorro заробила для держави 7,5 млрд – МЕРТ

Кількість успішних аукціонів склала 6600. При цьому максимальна кількість учасників, які брали участь в одному аукціоні, – 35. З початку 2018 року система ProZorro.Продажі принесла державі 7,47 млрд гривень. “За час своєї роботи система ProZorro.Продажі заробила для держави вже понад 12,2 млрд гривень, з них 7,47 млрд гривень у 2018 році”, – йдеться в повідомленні. […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

На Marriott подали позов через витік даних мільйонів клієнтів

У Британії до міжнародної компанії з управління готельними мережами Marriott International подали позов через те, що вона, ймовірно, не змогла запобігти одному з найбільших витоків даних клієнтів у корпоративній історії. Позовну заяву до Високого суду Лондона подав засновник консалтингової компанії Big Revolution, журналіст Мартін Браянт. У ній говориться, що Marriott International допустила витік особистих даних […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

У НБУ пояснили рішення щодо банку Аркада

Банк Аркада був визнаний неплатоспроможним через зменшення капіталу. Про причини виведення банку з ринку в середу, 26 серпня, розповів глава Національного банку Кирило Шевченко. “Причина виведення банку з ринку – це зменшення нормативу капіталу до менш ніж до однієї третини від мінімально встановленого рівня. У банк введена сьогодні вранці тимчасова адміністрація”, – сказав він. Глава […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Game over: коли на Android чекає «кінець»

Представники Google назвали можливу «дату смерті» для Android. Хоча будь-який продукт і є учасником постійного ланцюга з удосконалень, доробок та розширень функціонала, яку не можна ось так взяти і перервати, адже це нескінченний цикл з переліку дій, Google все ж вирішили назвати дату передбачуваного «кінця» для операційної системи. Хоча вона встановлена майже на всіх смартфонах […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Бізнес-підсумки тижня від LDaily

З метою розведення, розмноження, дорощування якісного посадкового матеріалу основних ягідних культур іноземної селекції, реалізації розсади та ягід, заплановано будівництво ягідного розплідника із залученням інвестиційного капіталу. Як повідомляють представник ТОВ «Українська ягідна гільдія» інвестиційний проект із залученням капіталу в розмірі 30 мільйонів гривень успішно стартував навесні 2017 року, тобто будівництво першої черги розплідника, що знаходиться в […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

TikTok відмовився від штаб-квартири в Великобританії

Власник китайської соціальної мережі TikTok компанія ByteDance відмовилася відкривати штаб-квартиру у Великобританії і створювати там три тисячі робочих місць через погіршення відносин між Лондоном і Пекіном. Про це повідомляє газета Sunday Times. Керівник китайської популярної соціальної мережі, за повідомленням джерел, вже кілька місяців веде переговори з владою Великобританії. Рішення про паузу в діалозі прийнято через […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

“Мотор Січ” переходить на чотирьох денний робочий тиждень

З 1 вересня компанія «Мотор Січ» переходить на 4-денний робочий тиждень через відсутність контрактів і припинення виробництва деякої продукції. Згідно з наказом №224 від 13 серпня, перехід на 4-днювання пов’язаний з припиненням виконання робіт по окремих видах продукції, відсутністю нових контрактів, неможливістю нормального функціонування виробництва через тотальну нестачу комплектуючих виробів і агрегатів. Читайте також: Антимонопольний […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

У Gett розповіли про продаж бізнесу

Компанія Gett повідомила, що шукає покупців для покупки бізнесу, ну або ж його частини. Віддати в чуже володіння вони мають намір міноритарну частку, регіональний бізнес, а може бути, що навіть все. Компанія вже пригледіла потенційних покупців і розповіла, що буде вести переговори для подальшої співпраці. Про це повідомили в Bloomberg. Нещодавно стало відомо, що Gett […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

SoftBank представляє громадськості новий Vision Fund 2

Vision Fund 2 повинен стати оновленим інвестиційним фондом, фінанси якого будуть спрямовані на нові технології. Як заявило керівництво, планується залучити близько 108 мільярдів доларів фінансування від різних технологічних гігантів, таких як Apple, Microsoft та інших, а також вкласти своїх 38 мільярдів доларів. Основним завданням Vision Fund 2 буде спонсорування стартапів, які працюють над штучним інтелектом. […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Верховний суд задовольнив позов Дарниці щодо акцій Борщагівського фармзаводу

Верховний суд задовольнив касаційну скаргу компанії Дарниця з придбання акцій Борщагівського хіміко-фармацевтичного заводу в 2015 році. Своїм рішенням ВС скасував постанову Північного апеляційного госпсуду Києва від 25 серпня 2020 року. Суд також залишив чинним рішення Господарського суду Києва від 4 листопада 2019 року, в якому встановлено, що продаж Дарниці акцій відбувся з дотриманням закону. Постанову […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Компанія Ахметова почала возити вугілля з Колумбії

«ДТЕК» імпортував 300 тис. тонн вугілля марки «Г» і 100 тис. тонн антрациту. Про це повідомив генеральний керівник групи Максим Тимченко. За твердженням гендиректора групи, енергохолдинг готовий забезпечити потрібний для опалювального сезону запас вугілля в Українській державі. Поставка марки «Г» з Колумбії. 1-ий корабель уже прибув в порт Південний 13 серпня. За словами Тимченка, на […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Apple зібрала секретну команду для розробки супутників

За даними Bloomberg, Apple найняла фахівців для роботи над супутниковою технологією, яка дозволить зв’язати інтернет-сервіси безпосередньо з гаджетами, минаючи мережі операторів. Проєкт підтримав СЕО компанії Тім Кук. Apple зібрала секретну команду для розробки супутників і пов’язаної з ними технології передачі даних. Про це пише Bloomberg з посиланням на джерела, знайомі з проєктом. За даними агентства, […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

На Тернопільщині китайці збудують завод з переробки кукурудзи за $200 млн

Китайські інвестори побудують завод у Чорткові, що на Тернопільщині. Сума інвестицій – $200 млн. Про це повідомив Чортківський міський голова Володимир Шматько. За його словами, на заводі буде здійснюватись глибинна переробка кукурудзи: виробництво фруктози, лізину, глутамінової кислоти. Площа першої орендованої ділянки, потрібної під забудову – 15 га. Також повідомляється, що на заводі буде створено 350-370 […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Google+ відходить у минуле: соцмережа закривається для звичайних користувачів

Google прийняла рішення закрити соціальну мережу Google+ (Google Plus) для індивідуальних користувачів. Причиною закриття став низький рівень популярності Google+, повідомляється в блозі компанії. «90% сеансів користувачів Google+ складають менше п’яти секунд», – відзначили в Google. «Відзначено значні проблеми в створенні і підтримці успішного Google+, який відповідає очікуванням споживачів. З огляду на ці проблеми і дуже […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Nissan не продасть китайцям підрозділ з випуску акумуляторів

Операція, сума якої не називається, повинна була завершитися в кінці червня, але китайській компанії не вдалося надати кошти в термін. Японський автовиробник Nissan Motor Co відмовився від планів з продажу свого підрозділу з випуску акумуляторів китайському інвестиційному фонду GSR Capital, йдеться в прес-релізі компанії. Підрозділ виробляє батареї для електромобілів у США, Великобританії та Японії. Глава […]

Далі
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com