Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу

Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу

09.03.2019 Аналітика

Привабливість України для багатьох іноземних інвесторів була й залишається доволі високою. Але через ряд обставин бізнес-клімат поки що не сприяє притоку і зростанню інвестицій.

Ключовими інвесторами України є Нідерланди, Німеччина, Росія, Австрія, Велика Британія, Британські Віргінські Острови, Франція, Швейцарія та Італія. Усього в Україну інвестують понад 120 країн, хоча ці суми порівняно незначні (Табл. 1, 2).

Нагадаємо, що Прямі іноземні інвестиції (англ. Foreign direct investment, FDI) – це довгострокові вкладення матеріальних засобів компаніями-нерезидентами в економіку країни, які йдуть рука в руку з новими технологіями і передовим досвідом управління.

У структурі торгівлі України з Євросоюзом на Німеччину припадає майже 20 % (Діагр. 1). Скорочення інвестицій в Україну в 2,5 раза (порівняно з максимумом 2011-го) сталося в 2015–2016 роки. Але від 2017- го крива зростання пішла вгору, додаючи близько 200 млн на рік.

Причиною порівняно низьких інвестиційних показників є три фактори. По-перше, історично так склалося, що між Україною й Німеччиною не було надто активного товарообігу. По-друге, через воєнний конфлікт на сході України німецький бізнес дуже обережно ставиться до можливості інвестування. По-третє, державні структури, що відповідають за формування інвестиційної політики, поки що не цілком усвідомлюють необхідність європейського вибору розвитку. Тобто, з одного боку, нібито й декларується європейський вектор співпраці, однак, з іншого боку, рішучих кроків для цього не робиться.

Також одним із важливих факторів, які негативно впливають на інвестиційний сектор, є високий рівень корупції. Тому серед країн-інвесторів в Україні перше місце посідає Кіпр – це українські гроші в офшорних зонах (понад 25 % в структурі іноземних інвестицій). Ось як це прокоментував експерт німецької групи радників при уряді України Девід Заха: «У нас достатньо даних для ствердження, що певна кількість цих інвестицій є так званими круговими інвестиціями, тобто українські гроші, які зайшли в Україну через фінансові центри».

ПРИСУТНІСТЬ НІМЕЦЬКОГО БІЗНЕСУ В УКРАЇНІ

Нині в Україні працює понад 2500 німецьких компаній і їх представництв. Зареєстровано більш ніж 4000 тис. компаній з німецькими інвестиціями.

Радує, що серед підприємств ФРН, які діють в Україні, такі всесвітньо відомі компанії як Bayer (хімічна промисловість), BMW Group, Volkswagen (споживчі товари тривалого користування), Siemens Group (електротехніка й електроніка), Metro A.G. (торгівля).

Свою зацікавленість працювати в Україні Німеччина продемонструвала відкриттям 2016 року Німецько Української промислово-торговельної палати, яка представляє інтереси бізнесу й сприяє залученню інвестицій. Це важливий крок в активізації економічного співробітництва між країнами.

ТОРГОВИЙ БАЛАНС

Працювати з такою країною, як Німеччина, в якої профіцит бюджету більший, ніж державний бюджет нашої країни, – це дуже перспективно. Однак торговий баланс двох країн, значною мірою через війну з Росією, поки що дефіцитний. Якщо взяти найвищу точку німецького імпорту в Україну (2011 р. – 6,4 млрд дол. США), то пройшовши мінімум 2015-го (3,6 млрд дол. США) у 2017 році він становив уже 5,4 млрд доларів (Діагр. 2).

У листопаді 2018 року прем’єр-міністр України Володимир Гройсман на зустрічі з німецькими підприємцями заявив, що нині поставлено мету збільшити річний товарообіг між Україною й Німеччиною до 10 млрд євро, і потенціал для цього в України, безсумнівно, є.

Український експорт до Німеччини коливається в межах 1 млрд дол. США і в останні роки показує зростання. У структурі експорту найбільш значними є поставки електротехніки та котлів, рослинного насіння, руди, одягу, деревини (Діагр. 3).

У пріоритеті імпорту з Німеччини – електротехніка, паливо, фармацевтика, хімія, транспорт і запчастини. У сфері послуг показники не такі високі – їх експортно-імпортний потенціал коливається в межах 500 млн дол. США.

ФІНАНСОВИЙ ШТРИХ ПРО НІМЕЧЧИНУ

ВВП Німеччини 2017 року становив 3,4 трлн дол. США. У країні виник профіцит держбюджету, федеральних земель, муніципальні профіцити, а також у касах соціального страхування, який наближається до 40 млрд дол. США.

Німеччина – експортно-орієнтована країна (продає за кордон товарів майже на 1,5 трлн дол. США, посідає третє місце у світі). Основні ринки її збуту розміщені в США, Франції та Китаї, куди надходить товарів на суму близько 300 млрд дол. США.

Що стосується перспектив діяльності німецьких компаній в Україні, то згідно з даними Німецько-Української промислово-торговельної палати в 2017 році, 68 % німецьких компаній планують і далі інвестувати в Україну, а 78 % бачать передумови для зростання економіки. Порівняно з 2015-м, 42 % компаній зберегли рівень інвестицій, а 15 % їх збільшили.

За опитуваннями у 2016 році, 94 % не виводили інвестицій з України, хоча 2014-го 28 % німецьких підприємств припинили діяльність в нашій країні. Уже 2016 року 33 % компаній збільшили кількість своїх співробітників, а 2017-го це зробила кожна друга компанія.

Ось що з приводу перспектив німецьких інвестицій в Україну сказав у кінці 2018-го прем’єр-міністр В. Гройсман під час свого візиту до Німеччини: «Те, що ми почули сьогодні на найвищому бізнес-рівні Німеччини, інвестиції будуть в автомобілебудування, у промисловість, в АПК. Навіть більше: є вже думки про створення цілісного автомобілебудування всередині країни. Ми розуміємо, що в майбутньому треба вибудовувати якісний бізнес-клімат для того, щоб інвестицій було більше».

НОВІ ВІДНОСИНИ – НОВІ ВИКЛИКИ

Сьогодні Німеччина, як і ЄС загалом, іще не бачить в Україні рівноцінного партнера. Наша країна для розвинених європейських країн – це поки що ринок збуту, дешева й водночас кваліфікована робоча сила, сировинні ресурси. Без масштабних економічних реформ в Україні такий стан речей може зберегтися на десятиліття.

На міждержавному рівні кожна країна діє насамперед у власних інтересах. Не є винятком і Німеччина щодо партнерів, у тому числі й України.

У зв’язку з цим значним випробуванням для української економіки може стати міграційна політика ФРН. Для забезпечення ресурсами своєї економіки 1 січня 2020 року Німеччина планує спростити візовий режим для трудових мігрантів. Буде надано майже 2 млн робочих вакансій з мінімальною щомісячною зарплатою 2000 євро. Для порівняння: Польща, запропонувавши іноземним робітникам середню зарплату 500 дол. США, змогла залучити з України близько 2 млн людей. У випадку з ФРН, коли на законних підставах можна буде заробляти вчетверо більше, ніж у Польщі, і вдесятеро більше, ніж в Україні, варто очікувати значного відтоку з країни працездатного населення. На думку експертів, половина з наданих німецьких вакансій буде зайнята робочими з України.

Не менш важливе випробування – це можливі наслідки й суперечливі перспективи в разі зняття мораторію на продаж сільськогосподарської землі в
Україні.

Вище ми наводили кількість працюючих підприємств із ФРН у нашій країні та які мають свій капітал. Їх прямі інвестиції в Україну становлять трохи більше 1 % від загальної суми, яку бізнес ФРН інвестує за кордон. Можна припустити, що порівняно значна кількість компаній і мінімальні інвестиції – це свого роду вивчення особливостей української економіки, «пристосування» до неї в очікуванні великих змін у якомусь глобальному господарському секторі. І ця зміна – зняття мораторію на продаж землі (поки що продовжений до 2020), який уже не один рік дебатується у вищих ешелонах влади. Якщо відповідний закон в Україні буде прийнято, то природно, що німецькі інвестиції будуть спрямовані в цей сектор.

Для порівняння: середня вартість 1 га сільськогосподарської землі в Німеччині – близько 20 тис. євро. Для України прогнозують ціну 5-10 тис. євро. При цьому в країні під посіви використовується понад 32 млн га. Таким чином, якби земля продавалася сьогодні, то її вартість становила б від 150 до 300 млрд євро.

Бюджет ФРН становить майже 3,5 трлн дол. США, а прямі інвестиції за кордон перевищують 100 млрд доларів щорічно, тому, як бачимо, ця країна здатна вкласти досить солідний капітал в аграрний сектор України.

Звичайно, що скасування мораторію на продаж землі в Україні залучить інвестиції також зі США (понад 300 млрд дол. прямих інвестицій щорічно), ряду арабських країн, Китаю, Великої Британії та ін.

Але навіть якщо Німеччина придбає хоча б десяту частину сільськогосподарських земельних фондів, відкритих для продажу, то для України це може стати серйозним випробуванням. І пов’язано це насамперед з різним історично й економічно сформованим соціальним устроєм у країнах.

На відміну від України, в Німеччині завдяки ефективним технологіям і раціональному використанню ресурсів у сільському господарстві залучено всього лише 1,5 % трудового населення. При цьому воно на 90 % забезпечує країну продуктами. В Україні ж 17 % трудиться в сільському господарстві (а це понад 16 млн осіб), таким чином, у сільській місцевості проживає третина населення.

Звичайно ж, німецький агроінвестор почне свою діяльність в Україні з інтенсивного впровадження передових технологій, традицій і способів виробництва. З одного боку, завдяки раціональності та ефективності це дасть позитивний економічний ефект (також солідні податкові відрахування до держскарбниці), однак з іншого боку, призведе до масштабного безробіття.

У цій непростій ситуації дуже багато залежить від зваженого й мудрого рішення української влади. Звичайно ж, прогрес в агросекторі потрібен, але еволюційний. Революція в сільському господарстві сьогодні призведе тільки до запустіння села і, врешті, до різкого підвищення соціальної напруги в країні.

РЕЗЮМЕ

Основним стримуючим фактором для масштабних інвестицій із ФРН є соціально-політична нестабільність в Україні (військовий конфлікт з РФ на Донбасі, анексія Криму, ескалація напруги в Азовському морі), а також високий рівень корупції. До того ж, Україна поки що не має конкурентних технологій і виробничих потужностей, які могли б особливо зацікавити німецького бізнесмена. Але зняття мораторію на землю сільськогосподарського призначення зможе залучити великий німецький капітал. Оцінивши потенційний прибуток від придбання українських чорноземів, інвестор може піти на ризики навіть за нинішніх умов.

Звичайно, залучати німецький капітал у сільське господарство України треба, але тільки на взаємовигідних умовах, тільки поетапно реформуючи агросектор, тільки з урахуванням інтересів сільського жителя країни.

Інші статті на цю тему

 • Microsoft купує розробника ігор Fallout і Skyrim за 7,5 мільярда доларів
  Новини

  Microsoft купує розробника ігор Fallout і Skyrim за 7,5 мільярда доларів

  Microsoft Corp. купує ZeniMax Media, якій в тому числі належить відомий розробник комп’ютерних ігор Bethesda Softworks, за $ 7,5 млрд. Купівля зачіпає всі дочірні компанії ZeniMax Media, включаючи id Software, Arkane, Tango Gameworks і MachineGames, в яких працює понад 2,3 тис. осіб. Угода повинна бути схвалена регулюючими органами. Планується, що вона буде завершена в другій […]

 • ByteDance подає заявку на експортну ліцензію з Китаю
  Новини

  ByteDance подає заявку на експортну ліцензію з Китаю

  Власник TikTok ByteDance подав заявку на експортну ліцензію відповідно китайськими правилами, оскільки він наполягає на угоді з Oracle і Walmart для операцій додатку для обміну відео в США, щоб уникнути закриття в країні. Заява була подана в Пекінське муніципальне бюро торгівлі, говориться в заяві ByteDance на китайській мові в четвер. У компанії заявили, що чекають […]

 • Акції Nike підскочили на 13%
  Новини

  Акції Nike підскочили на 13%

  Акції найбільшої світової компанії з продажу спортивних товарів Nike різко зросли в середу після публікації більш кращих, ніж очікувалося результатів 1 кварталу, що завершився 31 серпня 2020 року. Джон Донахью, президент і генеральний директор Nike так прокоментував результати: «В цьому динамічному середовищі ніхто не може зрівнятися з нашими темпами розвитку. Запуск інноваційних продуктів і глибокий […]

 • Держмитслужба має нульову толерантність до корупції: на Східній митниці викрито незаконну схему за участю керівників
  Новини

  Держмитслужба має нульову толерантність до корупції: на Східній митниці викрито незаконну схему за участю керівників

  Служба безпеки України повідомила про викриття керівництва Східної митниці на організації корупційної схеми обсягом понад 5 мільйонів гривень на рік. У межах розпочатого кримінального провадження, співробітники СБУ провели комплекс негласних слідчих дій для документації корупційної схеми. Правоохоронці отримали докази систематичного вимагання митниками грошей від комерсантів за проведення митного оформлення товарних партій в режимі імпорт. Як […]

 • Volkswagen хоче продати бренд спорткарів Bugatti хорватській Rimac Automobili
  Новини

  Volkswagen хоче продати бренд спорткарів Bugatti хорватській Rimac Automobili

  Німецький автовиробник Volkswagen веде переговори про продаж належного йому бренду спортивних автомобілів класу люкс Bugatti з хорватською компанією Rimac Automobili. Про це повідомляє Sueddeutsche Zeitung з посиланням на джерела, знайомі з ситуацією. Одночасно з цим компанія Porsche, яка входить в VW Group, планує збільшити свою частку в хорватській компанії з нинішніх 15,5% до 49%. За […]

 • Deutsche Bank планує закрити кожне п'яте відділення в Німеччині
  Новини

  Deutsche Bank планує закрити кожне п'яте відділення в Німеччині

  Deutsche Bank планує закрити кожне п’яте відділення в Німеччині з урахуванням мінливих за час пандемії звичок клієнтів і з метою скорочення витрат. Про це повідомляє агентство Reuters з посиланням на заяву глави роздрібного банкінгу Deutsche Bank в Німеччині Філіпа Госсова. Як заявив агентству Госс, з 500 працюючих зараз відділень залишиться близько 400. Скорочення торкнеться в […]

 • Майже 30% представників бізнесу оцінюють роботу Держмитслужби як ефективну і яка не потребує змін
  Новини

  Майже 30% представників бізнесу оцінюють роботу Держмитслужби як ефективну і яка не потребує змін

  24 вересня дані п’ятої хвилі щорічного опитування українських експортерів та імпортерів оприлюднив Інститут економічних досліджень та політичних консультацій в рамках реалізації проєкту Підтримка Громадської Ініціативи «За чесну та прозору митницю». Згідно даних досліджень, 27,9% підприємств оцінюють роботу Держмитслужби як ефективну і яка не потребує змін; 52,9% респондентів оцінили роботу Служби в цілому, як ефективну, але […]

 • Johnson & Johnson приступає до останнього етапу дослідження вакцини від коронавірусу
  Новини

  Johnson & Johnson приступає до останнього етапу дослідження вакцини від коронавірусу

  Акції Johnson & Johnson, що збільшилися на 21% за останні півроку, виросли в середу на тлі оголошення компанії про початок фінального дослідження вакцини проти COVID-19 на 60 000 учасників з різних країн. Компанія слідує запланованому графіку, оскільки в серпні заявляла про плани почати фінальне дослідження у вересні. Попередні випробування на тваринах і клінічні дослідження на […]

Читайте також

Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Uber: про перші успіхи в Україні

Представники американської міжнародної компанії Uber, яка почала свою роботу в Україні в червні 2016-го року, прозвытували щодо своїх успіхів у рамках українського ринку. Згідно з інформацією, що її озвучили керівники інноваційного сервісу, за час існування Uber в Україні на порталі перевізника зареєструвалося близько 200 тисяч користувачів. З кожним місяцем кількість здійснюваних поїздок зростає. Наприклад, якщо […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Airbus показав модель пасажирського лайнера майбутнього

На авіасалоні в Сінгапурі компанія Airbus представила «зелену» модель пасажирського літака майбутнього, повідомляє BBC. Вона створена за схемою «змішане крило» і схожа на трикутник. У моделі корпус і крило з’єднуються недалеко від кабіни пілотів. Даний літак передбачається використовувати для того, щоб відпрацювати нові технології, протестувати аеродинаміку і можливості нової конструкції. Довжина продемонстрованої моделі становить 2 […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

ПАТ “Укрзалізниця” може отримати 150 млн доларів

Вагонзавод може отримати дуже вигідне замовлення на 150 млн доларів США. ПАТ “Укрзалізниця” розповіла про тендер на придбання вантажних напіввагонів. Завдяки чому це стане можливим? Відомо, що публічне акціонерне товариство може отримати пільговий кредит на дану суму. Це стало відомо зі сторінки генерального директора “Укрзалізниці” Євгена Кравцова. З його повідомлення відкривається інформація на те, що […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Panasonic витратить $60 мільйонів на створення робота

Одна з найбільших японських корпорацій Panasonic інвестує 60 мільйонів доларів у створення робота. Йдеться про домашнього помічника Laundroid, основна функція якого полягатиме в сортуванні й складанні одягу. Не зважаючи на те, що критики висміяли ідею розробника, як несерйозну і таку, що неефективно використовує потенціал компанії, представники Panasonic мають намір уже найближчим часом представити доопрацьовану версію […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Компанія з Каліфорнії купила покинутий комплекс Intel під майнінг

Компанія 3G Venture II з Каліфорнії придбала за $ 13 млн. величезний занедбаний комплекс компанії Intel в Garden of the Gods Road в Колорадо, де раніше проводилися чіпи. Власник 3G Venture II, Джон Чен з Лос-Анджелеса, повідомив про свої плани використовувати придбаний об’єкт для майнінгу біткоіна. В поле угоди увійшли 30 гектарів загальної території і […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Шотландські вітряні електростанції удвічі перекривають потреби країни

У Шотландії активно розвивається напрямок альтернативних джерел енергії. В період з січня по червень сумарно всі ці станції виробили 9,8 ГВт год енергії, і цього достатньо для живлення приблизно 4,47 млн будинків. І це цифра вдвічі більше, ніж будинків в самій країні. Енергії, що виробляється вітряними електростанціями, вистачить щоб живити більшу частину північної Англії. До […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Укрзалізницю звинуватили в масовому підтасовуванні тендерів

Учасники проекту Zалізниця без корупції заявили, що 60% тендерів УЗ мають ознаки підставних. У 2018 році державна компанія Укрзалізниця провела понад 10 тисяч процедур закупівель через систему ProZorro. При цьому 60% з них мають ознаки фіктивних – з підставними учасниками. Про це заявив керівник проекту Zалізниця без корупції Володимир Даценко. За даними організації, у 2018 […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Tesla збільшить ємність найбільшою батареї в світі на 50%

Компанія Tesla має намір збільшити ємність найбільшої в світі літій-іонної акумуляторної станції (ЛІАС). Це посприяє підвищенню на 50% стабільності енергомережі в штаті Південна Австралія, повідомляє Financial Times. Французька компанія Neoen, що спеціалізується на поновлюваних джерелах енергії, заявила про підписання контракту з Tesla. Документ передбачає збільшення потужності, розташованої в Південній Австралії ЛІАС Hornsdale Power Reserve на […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Екс-глава Microsoft Україна стала заступником Абромавічуса

Генеральний директор Укроборонпрому Айварас Абромавічус призначив колишню главу Microsoft Україна Надію Васильєву своїм заступником з питань цифровізації та інновацій. Про це повідомила прес-служба концерну. Відзначається, що серед основних завдань нового заступника – цифрова трансформація підприємств-членів концерну, побудова віртуалізованого спільного центру компетенцій, трансфер технологій для спільних підприємств, створення кіберпідрозділу для нових продуктів. В Укроборонпромі уточнили, що […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Nissan скасовує потенційний продаж батарейного юніта китайській GSR

Nissan Motor скасував потенційний продаж свого батарейного підрозділу в розмірі $1 млрд китайській компанії GSR Capital, і, хоча автовиробник сказав, що він все ще націлений на пошук покупця, аналітики вважають, що даний підрозділ буде важко продати через те, що технологія виробництва не є передовою. Другий за величиною автовиробник Японії заявив в понеділок, що китайська інвестиційна […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Трамп зажадав від ОПЕК негайно знизити ціни на нафту

Президент США Дональд Трамп знову звинуватив Організацію країн-експортерів нафти в підвищенні цін на нафту і закликав групу виробників нафти негайно знизити ціни на ринку. «Монополіст ОПЕК повинен пам’ятати, що ціни на газ продовжують зростати і вони нічого не роблять у відповідь. У всякому разі, вони впливають на підвищення ціни, (…). Ми повинні працювати разом. ЗНИЖУЙТЕ […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Розкіш і насолода від Bentley у новому електрокарі

Як стало відомо, представники компанії Bentley заявили про старт нового проекту по розробці електромобіля класу люкс. За заявою генерального директора автовиробника Вольфганга Дюргхаймера, який поділився новинами під час проведення Франкфуртського автосалону і розповів, що з конвеєра авто зійде через два роки. За його словами, компанія Bentley запланувала і займе свою нішу сегмента випуску електрокарів люксового […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Google і Qualcomm вклали кошти в HMD Global

Компанія HMD Global, яка випускає смартфони під брендом Nokia, залучила $230 млн у рамках раунду фінансування серії A2 від деяких зі своїх стратегічних партнерів, включаючи Google, Qualcomm і підрозділу Nokia – Nokia Technologies. Даний раунд примітний як своїм розміром (HMD заявляє, що це третій за величиною раунд фінансування в Європі в цьому році), так і […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Канадський виробник марихуани Tilray Inc. провів перше IPO в галузі

На біржі Nasdaq відбулося перше в історії IPO компанії зі сфери виробництва марихуани, Tilray Inc. Як зазначає видання MarketWatch, канадська компанія Tilray Inc. залучила $ 153 млн., розмістивши 9 млн. акцій за ціною $ 17 за папір, що вище початкової оцінки в $ 14-16. Компанія Tilray Inc. була заснована в 2013 році. Основними видами її […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Найбільший у світі оператор гнучких офісних рішень IWG відкриває 10-ту локацію у Києві

Провайдер гнучких офісних рішень IWG розширює мережу в Україні та відкриває новий робочий простір Regus у Києві. Новий центр, площею 1681 кв. м у бізнес-центрі Avenue 53 на проспекті Перемоги, розрахований на 295 робочих місць. Локація оформлена в індустріальному стилі та має власний парк всередині комплексу і сад на даху з відкритою терасою. У бізнес-центрі […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Німеччина стурбована питаннями торгівлі американської соєю

Торговельні відносини між Сполученими Штатами і Європою поліпшуються, заявила в суботу міністр сільського господарства Німеччини Джулія Клокнер, але немає гарантії, що ЄС купить достатню кількість соєвих бобів, очікувану Вашингтоном. Президент США Дональд Трамп і Жан-Клод Юнкер, президент Європейської Комісії, виконавчого органу ЄС, несподівано оголосили в середу, що поклали кінець безпосередньо торговельній війні поміж Штатами і […]

Далі
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com