Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу

Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу

09.03.2019 Аналітика

Привабливість України для багатьох іноземних інвесторів була й залишається доволі високою. Але через ряд обставин бізнес-клімат поки що не сприяє притоку і зростанню інвестицій.

Ключовими інвесторами України є Нідерланди, Німеччина, Росія, Австрія, Велика Британія, Британські Віргінські Острови, Франція, Швейцарія та Італія. Усього в Україну інвестують понад 120 країн, хоча ці суми порівняно незначні (Табл. 1, 2).

Нагадаємо, що Прямі іноземні інвестиції (англ. Foreign direct investment, FDI) – це довгострокові вкладення матеріальних засобів компаніями-нерезидентами в економіку країни, які йдуть рука в руку з новими технологіями і передовим досвідом управління.

У структурі торгівлі України з Євросоюзом на Німеччину припадає майже 20 % (Діагр. 1). Скорочення інвестицій в Україну в 2,5 раза (порівняно з максимумом 2011-го) сталося в 2015–2016 роки. Але від 2017- го крива зростання пішла вгору, додаючи близько 200 млн на рік.

Причиною порівняно низьких інвестиційних показників є три фактори. По-перше, історично так склалося, що між Україною й Німеччиною не було надто активного товарообігу. По-друге, через воєнний конфлікт на сході України німецький бізнес дуже обережно ставиться до можливості інвестування. По-третє, державні структури, що відповідають за формування інвестиційної політики, поки що не цілком усвідомлюють необхідність європейського вибору розвитку. Тобто, з одного боку, нібито й декларується європейський вектор співпраці, однак, з іншого боку, рішучих кроків для цього не робиться.

Також одним із важливих факторів, які негативно впливають на інвестиційний сектор, є високий рівень корупції. Тому серед країн-інвесторів в Україні перше місце посідає Кіпр – це українські гроші в офшорних зонах (понад 25 % в структурі іноземних інвестицій). Ось як це прокоментував експерт німецької групи радників при уряді України Девід Заха: «У нас достатньо даних для ствердження, що певна кількість цих інвестицій є так званими круговими інвестиціями, тобто українські гроші, які зайшли в Україну через фінансові центри».

ПРИСУТНІСТЬ НІМЕЦЬКОГО БІЗНЕСУ В УКРАЇНІ

Нині в Україні працює понад 2500 німецьких компаній і їх представництв. Зареєстровано більш ніж 4000 тис. компаній з німецькими інвестиціями.

Радує, що серед підприємств ФРН, які діють в Україні, такі всесвітньо відомі компанії як Bayer (хімічна промисловість), BMW Group, Volkswagen (споживчі товари тривалого користування), Siemens Group (електротехніка й електроніка), Metro A.G. (торгівля).

Свою зацікавленість працювати в Україні Німеччина продемонструвала відкриттям 2016 року Німецько Української промислово-торговельної палати, яка представляє інтереси бізнесу й сприяє залученню інвестицій. Це важливий крок в активізації економічного співробітництва між країнами.

ТОРГОВИЙ БАЛАНС

Працювати з такою країною, як Німеччина, в якої профіцит бюджету більший, ніж державний бюджет нашої країни, – це дуже перспективно. Однак торговий баланс двох країн, значною мірою через війну з Росією, поки що дефіцитний. Якщо взяти найвищу точку німецького імпорту в Україну (2011 р. – 6,4 млрд дол. США), то пройшовши мінімум 2015-го (3,6 млрд дол. США) у 2017 році він становив уже 5,4 млрд доларів (Діагр. 2).

У листопаді 2018 року прем’єр-міністр України Володимир Гройсман на зустрічі з німецькими підприємцями заявив, що нині поставлено мету збільшити річний товарообіг між Україною й Німеччиною до 10 млрд євро, і потенціал для цього в України, безсумнівно, є.

Український експорт до Німеччини коливається в межах 1 млрд дол. США і в останні роки показує зростання. У структурі експорту найбільш значними є поставки електротехніки та котлів, рослинного насіння, руди, одягу, деревини (Діагр. 3).

У пріоритеті імпорту з Німеччини – електротехніка, паливо, фармацевтика, хімія, транспорт і запчастини. У сфері послуг показники не такі високі – їх експортно-імпортний потенціал коливається в межах 500 млн дол. США.

ФІНАНСОВИЙ ШТРИХ ПРО НІМЕЧЧИНУ

ВВП Німеччини 2017 року становив 3,4 трлн дол. США. У країні виник профіцит держбюджету, федеральних земель, муніципальні профіцити, а також у касах соціального страхування, який наближається до 40 млрд дол. США.

Німеччина – експортно-орієнтована країна (продає за кордон товарів майже на 1,5 трлн дол. США, посідає третє місце у світі). Основні ринки її збуту розміщені в США, Франції та Китаї, куди надходить товарів на суму близько 300 млрд дол. США.

Що стосується перспектив діяльності німецьких компаній в Україні, то згідно з даними Німецько-Української промислово-торговельної палати в 2017 році, 68 % німецьких компаній планують і далі інвестувати в Україну, а 78 % бачать передумови для зростання економіки. Порівняно з 2015-м, 42 % компаній зберегли рівень інвестицій, а 15 % їх збільшили.

За опитуваннями у 2016 році, 94 % не виводили інвестицій з України, хоча 2014-го 28 % німецьких підприємств припинили діяльність в нашій країні. Уже 2016 року 33 % компаній збільшили кількість своїх співробітників, а 2017-го це зробила кожна друга компанія.

Ось що з приводу перспектив німецьких інвестицій в Україну сказав у кінці 2018-го прем’єр-міністр В. Гройсман під час свого візиту до Німеччини: «Те, що ми почули сьогодні на найвищому бізнес-рівні Німеччини, інвестиції будуть в автомобілебудування, у промисловість, в АПК. Навіть більше: є вже думки про створення цілісного автомобілебудування всередині країни. Ми розуміємо, що в майбутньому треба вибудовувати якісний бізнес-клімат для того, щоб інвестицій було більше».

НОВІ ВІДНОСИНИ – НОВІ ВИКЛИКИ

Сьогодні Німеччина, як і ЄС загалом, іще не бачить в Україні рівноцінного партнера. Наша країна для розвинених європейських країн – це поки що ринок збуту, дешева й водночас кваліфікована робоча сила, сировинні ресурси. Без масштабних економічних реформ в Україні такий стан речей може зберегтися на десятиліття.

На міждержавному рівні кожна країна діє насамперед у власних інтересах. Не є винятком і Німеччина щодо партнерів, у тому числі й України.

У зв’язку з цим значним випробуванням для української економіки може стати міграційна політика ФРН. Для забезпечення ресурсами своєї економіки 1 січня 2020 року Німеччина планує спростити візовий режим для трудових мігрантів. Буде надано майже 2 млн робочих вакансій з мінімальною щомісячною зарплатою 2000 євро. Для порівняння: Польща, запропонувавши іноземним робітникам середню зарплату 500 дол. США, змогла залучити з України близько 2 млн людей. У випадку з ФРН, коли на законних підставах можна буде заробляти вчетверо більше, ніж у Польщі, і вдесятеро більше, ніж в Україні, варто очікувати значного відтоку з країни працездатного населення. На думку експертів, половина з наданих німецьких вакансій буде зайнята робочими з України.

Не менш важливе випробування – це можливі наслідки й суперечливі перспективи в разі зняття мораторію на продаж сільськогосподарської землі в
Україні.

Вище ми наводили кількість працюючих підприємств із ФРН у нашій країні та які мають свій капітал. Їх прямі інвестиції в Україну становлять трохи більше 1 % від загальної суми, яку бізнес ФРН інвестує за кордон. Можна припустити, що порівняно значна кількість компаній і мінімальні інвестиції – це свого роду вивчення особливостей української економіки, «пристосування» до неї в очікуванні великих змін у якомусь глобальному господарському секторі. І ця зміна – зняття мораторію на продаж землі (поки що продовжений до 2020), який уже не один рік дебатується у вищих ешелонах влади. Якщо відповідний закон в Україні буде прийнято, то природно, що німецькі інвестиції будуть спрямовані в цей сектор.

Для порівняння: середня вартість 1 га сільськогосподарської землі в Німеччині – близько 20 тис. євро. Для України прогнозують ціну 5-10 тис. євро. При цьому в країні під посіви використовується понад 32 млн га. Таким чином, якби земля продавалася сьогодні, то її вартість становила б від 150 до 300 млрд євро.

Бюджет ФРН становить майже 3,5 трлн дол. США, а прямі інвестиції за кордон перевищують 100 млрд доларів щорічно, тому, як бачимо, ця країна здатна вкласти досить солідний капітал в аграрний сектор України.

Звичайно, що скасування мораторію на продаж землі в Україні залучить інвестиції також зі США (понад 300 млрд дол. прямих інвестицій щорічно), ряду арабських країн, Китаю, Великої Британії та ін.

Але навіть якщо Німеччина придбає хоча б десяту частину сільськогосподарських земельних фондів, відкритих для продажу, то для України це може стати серйозним випробуванням. І пов’язано це насамперед з різним історично й економічно сформованим соціальним устроєм у країнах.

На відміну від України, в Німеччині завдяки ефективним технологіям і раціональному використанню ресурсів у сільському господарстві залучено всього лише 1,5 % трудового населення. При цьому воно на 90 % забезпечує країну продуктами. В Україні ж 17 % трудиться в сільському господарстві (а це понад 16 млн осіб), таким чином, у сільській місцевості проживає третина населення.

Звичайно ж, німецький агроінвестор почне свою діяльність в Україні з інтенсивного впровадження передових технологій, традицій і способів виробництва. З одного боку, завдяки раціональності та ефективності це дасть позитивний економічний ефект (також солідні податкові відрахування до держскарбниці), однак з іншого боку, призведе до масштабного безробіття.

У цій непростій ситуації дуже багато залежить від зваженого й мудрого рішення української влади. Звичайно ж, прогрес в агросекторі потрібен, але еволюційний. Революція в сільському господарстві сьогодні призведе тільки до запустіння села і, врешті, до різкого підвищення соціальної напруги в країні.

РЕЗЮМЕ

Основним стримуючим фактором для масштабних інвестицій із ФРН є соціально-політична нестабільність в Україні (військовий конфлікт з РФ на Донбасі, анексія Криму, ескалація напруги в Азовському морі), а також високий рівень корупції. До того ж, Україна поки що не має конкурентних технологій і виробничих потужностей, які могли б особливо зацікавити німецького бізнесмена. Але зняття мораторію на землю сільськогосподарського призначення зможе залучити великий німецький капітал. Оцінивши потенційний прибуток від придбання українських чорноземів, інвестор може піти на ризики навіть за нинішніх умов.

Звичайно, залучати німецький капітал у сільське господарство України треба, але тільки на взаємовигідних умовах, тільки поетапно реформуючи агросектор, тільки з урахуванням інтересів сільського жителя країни.

Інші статті на цю тему

 • Газпром купив найбільші соцмережі у Росії
  Новини

  Газпром купив найбільші соцмережі у Росії

  Російський холдинг USM мільярдера Алішера Усманова продав свою частку акцій компанії VK. Покупцем стала СОГАЗ, дочірня компанія Газпрому. Про це повідомляється на сайті СОГАЗ. Згідно з прес-релізом компанії, рада директорів схвалила 45-відсоткову участь у капіталі АТ МФ Технології, що контролює 57,3% голосів VK (раніше Mail.ru Group). Сума угоди не розкривається. Голова ради директорів СОГАЗу та голова Газпрому Олексій Міллер заявив, […]

 • Geely офіційно повертається на український авторинок
  Новини

  Geely офіційно повертається на український авторинок

  Автомобільний гігант Geely офіційно повертається на український ринок: корпорація Укравто підписала угоду про дистриб’юцію та сервісну підтримку автомобілів бренду в країні. Про це повідомляє прес-служба Укравто. “Дилерська мережа популярного автомобільного бренду буде сформована на основі найбільшої в країні дилерської мережі Укравто”, – йдеться в повідомленні. Згідно з підписаним 1 грудня контрактом, українська корпорація бере на себе зобов’язання […]

 • Carlsberg Ukraine змінює генерального директора з 1 січня 2022 року
  Новини

  Carlsberg Ukraine змінює генерального директора з 1 січня 2022 року

  Після 8 років керівництва Євген Шевченко завершує кар’єру в компанії Carlsberg Ukraine. Коментуючи своє рішення, Євген зазначає: «Я розпочав кар’єру в Carlsberg Ukraine у лютому 2014 року — у дуже складний для країни та бізнесу час. За всі ці роки Carlsberg Ukraine неодноразово отримувала відзнаки за успіхи у продуктах, інноваціях та сталому розвитку. Ми стали […]

 • Укрзалізниця обмежила транзитні перевезення
  Новини

  Укрзалізниця обмежила транзитні перевезення

  Укрзалізниця тимчасово обмежила транзитні перевезення вантажів територією України. Це пов’язано з активними роботами щодо модернізації інфраструктури, повідомляється на сайті компанії. Вказано, що зараз тривають роботи з електрифікації ділянки Ковель-Ізов-Держкордон та ремонтно-колійні роботи з модернізації ділянки Знам’янка-Здолбунів. У зв’язку з цим пропускна спроможність у напрямку Польщі знизилася до 350 вагонів за добу. “Вказаних обсягів недостатньо, щоб забезпечити […]

 • Відрахування НБУ до бюджету-2022 знизили майже наполовину
  Новини

  Відрахування НБУ до бюджету-2022 знизили майже наполовину

  Кабмін зменшив суму відрахувань Національного банку до бюджету 2022 року майже наполовину – з 24,43 млрд грн до 13,6 млрд. Про це свідчить проект бюджету до другого читання. “Встановити, що у 2022 році Національний банк України після підтвердження зовнішнім аудитом та затвердження Радою Національного банку України річної фінансової звітності та формування Національним банком України резервів […]

 • 20 лідерок зруйнують стереотипи щодо жіночої самореалізації на SHE Congress
  Новини

  20 лідерок зруйнують стереотипи щодо жіночої самореалізації на SHE Congress

  Бажаєте побудувати кар’єру, але боїтеся заявити про власні амбіції? Ніяк не зважитеся масштабувати бізнес через страх, упередження та конкуренцію? Мрієте змінити вид діяльності, але чекаєте ліпших часів? Усі жінкам знайомі ці проблеми, що стають на заваді реалізації власного потенціалу.  14 грудня на SHE Congress 20 підприємниць, керівниць, лідерок своїх напрямів відверто розкажуть про переломний момент, […]

 • У листопаді на держпідприємстві Гарантований покупець вдруге змінюється керівник.
  Новини

  У листопаді на держпідприємстві Гарантований покупець вдруге змінюється керівник.

  Тимчасовий директор держпідприємства Гарантований покупець Вадим Улида написав заяву про звільнення, повідомляє сайт ДП. “Виконувач обов’язків директора ДП Гарантований покупець Вадим Улида подав у Кабінет Міністрів України заяву про звільнення за власним бажанням у зв’язку з погіршенням стану здоров’я”, – йдеться в повідомленні. Водночас напередодні Улида звернувся до уряду із проханням роз’яснити подальші дії з 3 млрд […]

 • ІТ йде в регіони. Українська ІТ-компанія відкриває офісні простори у Вінниці, Хмельницькому, Ужгороді та Одесі
  Новини

  ІТ йде в регіони. Українська ІТ-компанія відкриває офісні простори у Вінниці, Хмельницькому, Ужгороді та Одесі

  Найбільша ІТ-компанія з українським корінням SoftServe розширює свою географію та створює офісну інфраструктуру одразу у чотирьох містах України — Вінниці, Хмельницькому, Ужгороді та Одесі. Нею зможуть користуватися понад 250 фахівців, які вже працюють у цих регіонах, та інші співробітники за потреби. Наразі вже повноцінно функціонує коворкінг у Вінниці, де зараз близько 50 спеціалістів компанії. Наступною […]

Читайте також

Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

На McDonald's подали в суд на $10 млрд через дискримінацію

Власник медіакомпанії Entertainment Studios Networks Байрон Аллен подав позов на $10 млрд проти корпорації McDonald’s. Як повідомляє The Wall Street Journal, справа стосується дискримінації в розміщенні реклами. Згідно з позовом, McDonald’s порушила федеральний закон і закон штату про громадянські права, продемонструвавши “расову неприязнь і расові стереотипи” під час розподілу рекламних засобів. Згідно з документом, компанія відмовилася […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Вітаємо жінок зі святом весни!

Напевно, лише жінка може поєднувати у собі цілу низку протилежностей: бути ніжною та турботливою і одночасно – сильною та відчайдушною. Лише вона знає, як утримати баланс між життям успішної бізнес-леді та люблячої матері. Видання LDaily вітає вас, дорогі дівчата та жінки, зі святом! Будьте чарівними, зустрічайте весну з щирою посмішкою і теплом у серці. Ніколи […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Гройсман розповів, як працює продаж земель в Україні

Ще в минулому році, прем’єр-міністр зробив гучну заяву про те, що не дозволить продаж українських земель та зробив анонс нової моделі обороту землі зі Світовим банком. Оборот передбачає все-таки продаж землі, але не більше 200 гектарів, і продаж землі зможуть здійснити тільки фізичні особи, а саме – прості українці. Іноземці користуватися можливістю ринку не зможуть, […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

В Україні відкрився новий завод з виробництва сільгосптехніки

У Рівненській обл. відкрився один з найбільших в Україні заводів з виробництва сільськогосподарської техніки MAANS для збирання різних видів зернових та технічних культур. Завод оснащений сучасним обладнання та має площу 9000 кв. м. Підприємство має виробничі потужності для розкрою, гнуття, штампування, термообробки, фрезерування, зварювання та шліфування металу. На заводі виготовлятимуть жниварки, візки до жниварок, запасні […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Facebook для користувачів збере дані про зміни клімату

Американська компанія Facebook заявила про намір збирати і поширювати за допомогою інформаційного центру – Climate Science Information Center – актуальні дані про кліматичні зміни в світі. “Один з найважливіших уроків, витягнутих нами з пандемії COVID-19, полягає в тому, наскільки широкими можливостями володіє Facebook для надання клієнтам точних, експертних рекомендацій та інформації в період глобальної кризи”, […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

У Львові понад 1,5 млрд надходжень надійшло з акцизного податку

Вже більше 1,5 млрд грн було перераховано до акцизного податку з виготовлених в Україні підакцизних товарів. Підрахунок йшов за 8 місяців, поточного року. Мова йде саме про акцизний податок на Львівщині. Представники управління контролю за обігом та оподаткуванням товарів (підакцизних) Державної фіскальної служби на Львівщині повідомили, що за показниками серпня 18-го року, зарахування коштів до […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Сто найбільших держкомпаній України майже вдвічі скоротили прибуток

За 2018 рік 100 найбільших державних компаній отримали 25,3 млрд грн чистого прибутку, що на 48,2% менше, ніж роком раніше. Про це повідомляє прес-служба Міністерства економічного розвитку і торгівлі. “Основним фактором, який вплинув на зниження фінансового результату, стало скорочення обсягів чистого прибутку НАК Нафтогаз України. Так, її чистий прибуток знизився з 39,4 млрд грн у […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Топ-5 LD: де найкраще розпочинати бізнес?

На успіх комерційного проекту може вплинути не тільки ваше вміння і бажання займатися бізнесом, а й ті зовнішні чинники, про які не замислюється більшість. Брайтонська школа бізнесу – місце, де зароджуються успішні проекти і не менш успішні люди, – провела дослідження основних векторів руху інвестицій у світі: інвестицій та ідей. За результатами аналітичного проекту, був […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Аналітика

Е-commerce по-українськи, або Міні рейтинг інтернет-шопінгу

За підсумками роботи сегменту e-commerce в Україні, зафіксовано зростання на 30%. Українці витратили в 2017 році близько 50 мільярдів гривень на інтернет-шопінг. Лідерство придбання займає сегмент косметичних продуктів – 42% купівлі e-commerce. Друге місце розділили купівля товарів для дому – 21% і придбання дитячих товарів – 21%. Третє місце – товари для тварин – 12%. Як видно з інфорграфіки придбання […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Глава Amazon продав акції компанії майже на $ 2 млрд

Глава і засновник найбільшого в світі інтернет-рітейлера Amazon Джефф Безос продав майже 1 млн акцій своєї компанії на загальну суму $ 1,84 млрд. Про це йдеться в документах, направлених в Комісію з цінних паперів і бірж (SEC). Відзначається, що це найбільша продаж акцій Amazon в доларовому еквіваленті для Безоса. Ціна склала близько $ 1900 за […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Економіка України зростає три роки поспіль

Міністр фінансів України заявила, що економіка України зростає три роки поспіль. За словами Маркарової економічне зростання спостерігається вже 12 кварталів поспіль. “Хвора економіка до 2014 року, на яку наклалася агресія – і, звичайно, ситуація була жахлива. Я пам’ятаю дуже добре грудень 2014 року, коли з командою Яресько ми прийшли в міністерство. Зараз про це вже […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Facebook купив сервіс зі створення селфі з музичним супроводом

Компанія Facebook придбала команду сервісу Eyegroove, що призначений для створення оригінальних селфі та відео з музичним супроводом. Більшість співробітників сервісу буде працювати над поліпшенням мобільних сервісів соціальної мережі За інформацією searchengines.ru, проект, що дозволяє користувачам смартфонів самостійно створювати власні кліпи і ділитися ними з друзями у соціальних мережах, був заснований в 2013 році. Крім того, […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Американські вчені розробили літаючих роботів для запилення рослин

Вчені дослідницького Гарвардського університету, який займається розробкою пристроїв, створили мініатюрних роботів RoboBees для виконання сільськогосподарських завдань. «Це насправді все завдяки прориву в лабораторії ми змогли таке спробувати. І це спрацювало, прекрасно спрацювало», – розповів професор інженерно-прикладних наук Роберт Вуд. RoboBee важить менше 0,1 г. пристрій може літати, використовуючи «штучні м’язи», виготовлені з матеріалів, які стискаються […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Хто винен, або Продовження турбінної історії

В зв’язку із загрозою територіальній цілісності і суверенітету Росії зустрічну позовну заяву подала «дочка» компанії «Ростех» – «Технопромекспорт» 16 жовтня 2017 року до німецького концерну Siemens. Основні позовні вимоги: зміна в пункті контракту в якому значиться кінцевий пункт поставки турбін, (прописано, що покупець може використовувати придбане обладнання в іншій країні тільки з дозволу компанії Siemens); в […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Amazon доплачуватиме співробітникам за своєчасний прихід на роботу

Британським співробітникам Amazon виплачуватимуть щотижневий бонус у розмірі 50 фунтів стерлінгів (близько 58 євро) за своєчасний прихід на роботу. Відзначається, що винагороду зможуть отримати працівники, які не мають жодного пропуску згідно із затвердженим графіком. Винятками є вихідні, пов’язані з інвалідністю та COVID-19. У компанії говорять, що такий крок допоможе їй задовольнити високий попит влітку і […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Google відшкодує 300 мільйонів євро податків бюджету Італії

Материнська компанія Google – Alphabet Inc. – досягла згоди з податковими органами Італії у рамках справи про мінімізацію податків за період з 2009-го по 2015-й рік. Про це повідомляє іноземне видання MarketWatch з посиланням на офіційні джерела. Американський холдинг ухвалив умови регулятора і готовий відшкодувати 306 мільйонів євро недоплачених податків бюджету країни. Варто зазначити, що […]

Далі
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com