Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу

Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу

09.03.2019 Аналітика

Привабливість України для багатьох іноземних інвесторів була й залишається доволі високою. Але через ряд обставин бізнес-клімат поки що не сприяє притоку і зростанню інвестицій.

Ключовими інвесторами України є Нідерланди, Німеччина, Росія, Австрія, Велика Британія, Британські Віргінські Острови, Франція, Швейцарія та Італія. Усього в Україну інвестують понад 120 країн, хоча ці суми порівняно незначні (Табл. 1, 2).

Нагадаємо, що Прямі іноземні інвестиції (англ. Foreign direct investment, FDI) – це довгострокові вкладення матеріальних засобів компаніями-нерезидентами в економіку країни, які йдуть рука в руку з новими технологіями і передовим досвідом управління.

У структурі торгівлі України з Євросоюзом на Німеччину припадає майже 20 % (Діагр. 1). Скорочення інвестицій в Україну в 2,5 раза (порівняно з максимумом 2011-го) сталося в 2015–2016 роки. Але від 2017- го крива зростання пішла вгору, додаючи близько 200 млн на рік.

Причиною порівняно низьких інвестиційних показників є три фактори. По-перше, історично так склалося, що між Україною й Німеччиною не було надто активного товарообігу. По-друге, через воєнний конфлікт на сході України німецький бізнес дуже обережно ставиться до можливості інвестування. По-третє, державні структури, що відповідають за формування інвестиційної політики, поки що не цілком усвідомлюють необхідність європейського вибору розвитку. Тобто, з одного боку, нібито й декларується європейський вектор співпраці, однак, з іншого боку, рішучих кроків для цього не робиться.

Також одним із важливих факторів, які негативно впливають на інвестиційний сектор, є високий рівень корупції. Тому серед країн-інвесторів в Україні перше місце посідає Кіпр – це українські гроші в офшорних зонах (понад 25 % в структурі іноземних інвестицій). Ось як це прокоментував експерт німецької групи радників при уряді України Девід Заха: «У нас достатньо даних для ствердження, що певна кількість цих інвестицій є так званими круговими інвестиціями, тобто українські гроші, які зайшли в Україну через фінансові центри».

ПРИСУТНІСТЬ НІМЕЦЬКОГО БІЗНЕСУ В УКРАЇНІ

Нині в Україні працює понад 2500 німецьких компаній і їх представництв. Зареєстровано більш ніж 4000 тис. компаній з німецькими інвестиціями.

Радує, що серед підприємств ФРН, які діють в Україні, такі всесвітньо відомі компанії як Bayer (хімічна промисловість), BMW Group, Volkswagen (споживчі товари тривалого користування), Siemens Group (електротехніка й електроніка), Metro A.G. (торгівля).

Свою зацікавленість працювати в Україні Німеччина продемонструвала відкриттям 2016 року Німецько Української промислово-торговельної палати, яка представляє інтереси бізнесу й сприяє залученню інвестицій. Це важливий крок в активізації економічного співробітництва між країнами.

ТОРГОВИЙ БАЛАНС

Працювати з такою країною, як Німеччина, в якої профіцит бюджету більший, ніж державний бюджет нашої країни, – це дуже перспективно. Однак торговий баланс двох країн, значною мірою через війну з Росією, поки що дефіцитний. Якщо взяти найвищу точку німецького імпорту в Україну (2011 р. – 6,4 млрд дол. США), то пройшовши мінімум 2015-го (3,6 млрд дол. США) у 2017 році він становив уже 5,4 млрд доларів (Діагр. 2).

У листопаді 2018 року прем’єр-міністр України Володимир Гройсман на зустрічі з німецькими підприємцями заявив, що нині поставлено мету збільшити річний товарообіг між Україною й Німеччиною до 10 млрд євро, і потенціал для цього в України, безсумнівно, є.

Український експорт до Німеччини коливається в межах 1 млрд дол. США і в останні роки показує зростання. У структурі експорту найбільш значними є поставки електротехніки та котлів, рослинного насіння, руди, одягу, деревини (Діагр. 3).

У пріоритеті імпорту з Німеччини – електротехніка, паливо, фармацевтика, хімія, транспорт і запчастини. У сфері послуг показники не такі високі – їх експортно-імпортний потенціал коливається в межах 500 млн дол. США.

ФІНАНСОВИЙ ШТРИХ ПРО НІМЕЧЧИНУ

ВВП Німеччини 2017 року становив 3,4 трлн дол. США. У країні виник профіцит держбюджету, федеральних земель, муніципальні профіцити, а також у касах соціального страхування, який наближається до 40 млрд дол. США.

Німеччина – експортно-орієнтована країна (продає за кордон товарів майже на 1,5 трлн дол. США, посідає третє місце у світі). Основні ринки її збуту розміщені в США, Франції та Китаї, куди надходить товарів на суму близько 300 млрд дол. США.

Що стосується перспектив діяльності німецьких компаній в Україні, то згідно з даними Німецько-Української промислово-торговельної палати в 2017 році, 68 % німецьких компаній планують і далі інвестувати в Україну, а 78 % бачать передумови для зростання економіки. Порівняно з 2015-м, 42 % компаній зберегли рівень інвестицій, а 15 % їх збільшили.

За опитуваннями у 2016 році, 94 % не виводили інвестицій з України, хоча 2014-го 28 % німецьких підприємств припинили діяльність в нашій країні. Уже 2016 року 33 % компаній збільшили кількість своїх співробітників, а 2017-го це зробила кожна друга компанія.

Ось що з приводу перспектив німецьких інвестицій в Україну сказав у кінці 2018-го прем’єр-міністр В. Гройсман під час свого візиту до Німеччини: «Те, що ми почули сьогодні на найвищому бізнес-рівні Німеччини, інвестиції будуть в автомобілебудування, у промисловість, в АПК. Навіть більше: є вже думки про створення цілісного автомобілебудування всередині країни. Ми розуміємо, що в майбутньому треба вибудовувати якісний бізнес-клімат для того, щоб інвестицій було більше».

НОВІ ВІДНОСИНИ – НОВІ ВИКЛИКИ

Сьогодні Німеччина, як і ЄС загалом, іще не бачить в Україні рівноцінного партнера. Наша країна для розвинених європейських країн – це поки що ринок збуту, дешева й водночас кваліфікована робоча сила, сировинні ресурси. Без масштабних економічних реформ в Україні такий стан речей може зберегтися на десятиліття.

На міждержавному рівні кожна країна діє насамперед у власних інтересах. Не є винятком і Німеччина щодо партнерів, у тому числі й України.

У зв’язку з цим значним випробуванням для української економіки може стати міграційна політика ФРН. Для забезпечення ресурсами своєї економіки 1 січня 2020 року Німеччина планує спростити візовий режим для трудових мігрантів. Буде надано майже 2 млн робочих вакансій з мінімальною щомісячною зарплатою 2000 євро. Для порівняння: Польща, запропонувавши іноземним робітникам середню зарплату 500 дол. США, змогла залучити з України близько 2 млн людей. У випадку з ФРН, коли на законних підставах можна буде заробляти вчетверо більше, ніж у Польщі, і вдесятеро більше, ніж в Україні, варто очікувати значного відтоку з країни працездатного населення. На думку експертів, половина з наданих німецьких вакансій буде зайнята робочими з України.

Не менш важливе випробування – це можливі наслідки й суперечливі перспективи в разі зняття мораторію на продаж сільськогосподарської землі в
Україні.

Вище ми наводили кількість працюючих підприємств із ФРН у нашій країні та які мають свій капітал. Їх прямі інвестиції в Україну становлять трохи більше 1 % від загальної суми, яку бізнес ФРН інвестує за кордон. Можна припустити, що порівняно значна кількість компаній і мінімальні інвестиції – це свого роду вивчення особливостей української економіки, «пристосування» до неї в очікуванні великих змін у якомусь глобальному господарському секторі. І ця зміна – зняття мораторію на продаж землі (поки що продовжений до 2020), який уже не один рік дебатується у вищих ешелонах влади. Якщо відповідний закон в Україні буде прийнято, то природно, що німецькі інвестиції будуть спрямовані в цей сектор.

Для порівняння: середня вартість 1 га сільськогосподарської землі в Німеччині – близько 20 тис. євро. Для України прогнозують ціну 5-10 тис. євро. При цьому в країні під посіви використовується понад 32 млн га. Таким чином, якби земля продавалася сьогодні, то її вартість становила б від 150 до 300 млрд євро.

Бюджет ФРН становить майже 3,5 трлн дол. США, а прямі інвестиції за кордон перевищують 100 млрд доларів щорічно, тому, як бачимо, ця країна здатна вкласти досить солідний капітал в аграрний сектор України.

Звичайно, що скасування мораторію на продаж землі в Україні залучить інвестиції також зі США (понад 300 млрд дол. прямих інвестицій щорічно), ряду арабських країн, Китаю, Великої Британії та ін.

Але навіть якщо Німеччина придбає хоча б десяту частину сільськогосподарських земельних фондів, відкритих для продажу, то для України це може стати серйозним випробуванням. І пов’язано це насамперед з різним історично й економічно сформованим соціальним устроєм у країнах.

На відміну від України, в Німеччині завдяки ефективним технологіям і раціональному використанню ресурсів у сільському господарстві залучено всього лише 1,5 % трудового населення. При цьому воно на 90 % забезпечує країну продуктами. В Україні ж 17 % трудиться в сільському господарстві (а це понад 16 млн осіб), таким чином, у сільській місцевості проживає третина населення.

Звичайно ж, німецький агроінвестор почне свою діяльність в Україні з інтенсивного впровадження передових технологій, традицій і способів виробництва. З одного боку, завдяки раціональності та ефективності це дасть позитивний економічний ефект (також солідні податкові відрахування до держскарбниці), однак з іншого боку, призведе до масштабного безробіття.

У цій непростій ситуації дуже багато залежить від зваженого й мудрого рішення української влади. Звичайно ж, прогрес в агросекторі потрібен, але еволюційний. Революція в сільському господарстві сьогодні призведе тільки до запустіння села і, врешті, до різкого підвищення соціальної напруги в країні.

РЕЗЮМЕ

Основним стримуючим фактором для масштабних інвестицій із ФРН є соціально-політична нестабільність в Україні (військовий конфлікт з РФ на Донбасі, анексія Криму, ескалація напруги в Азовському морі), а також високий рівень корупції. До того ж, Україна поки що не має конкурентних технологій і виробничих потужностей, які могли б особливо зацікавити німецького бізнесмена. Але зняття мораторію на землю сільськогосподарського призначення зможе залучити великий німецький капітал. Оцінивши потенційний прибуток від придбання українських чорноземів, інвестор може піти на ризики навіть за нинішніх умов.

Звичайно, залучати німецький капітал у сільське господарство України треба, але тільки на взаємовигідних умовах, тільки поетапно реформуючи агросектор, тільки з урахуванням інтересів сільського жителя країни.

Інші статті на цю тему

 • У Кабміні спростували заяву про платні дороги
  Новини

  У Кабміні спростували заяву про платні дороги

  Міністр інфраструктури Олександр Кубрак спростував заяву свого заступника Анни Юрченко про платні дороги в Україні. Напередодні вона повідомила, що в Україні планується побудувати шість таких доріг і назвала орієнтовну вартість проїзду ними. “Поясню, чому ця інформація не відповідає дійсності, і що відбувається насправді”, – написав Кубрак у Facebook. Він пояснив, що проекти державно-приватного партнерства – це формат “оплати […]

 • McLaren представила новий кабріолет
  Новини

  McLaren представила новий кабріолет

  Компанія автовиробник McLaren представила новий спортивний кабріолет McLaren 765LT Spider. Спорткар обладнаний 4-літровим подвійним турбодвигуном V-8 потужністю в 755 кінських сил і обертовим моментом в 590 Нм. Автомобіль розганяється до 96 км/год за 2,7 секунди. Максимальна швидкість досягає 280 км/год. Повідомляється, що буде виготовлено 765 примірників McLaren 765LT Spider. Стартова ціна починається від 388 тисяч […]

 • Прибуток Apple, Microsoft і Alphabet рекордно збільшився
  Новини

  Прибуток Apple, Microsoft і Alphabet рекордно збільшився

  Прибуток американських технологічних компаній Apple, Microsoft і Alphabet значно зріс за підсумками другого кварталу 2021 року. Про це повідомляє BBC. Відзначається, що прибуток Apple збільшився до 21,7 млрд дол США за останні три місяці на тлі збільшення купівлі 5G iPhone. Microsoft отримала прибуток у 16,5 млрд дол США (на 47% більше в порівнянні з другим […]

 • BMW змушений зупиняти роботу заводів через дефіцит мікрочипів
  Новини

  BMW змушений зупиняти роботу заводів через дефіцит мікрочипів

  Ще один завод німецького автовиробника BMW змушений призупинити свою роботу. Наступного тижня завод компанії у місті Регенсбург тимчасово не працюватиме через нестачу напівпровідникових мікрочипів, повідомила речниця BMW галузевому виданню Automobilwoche. Протягом усього тижня робота заводу буде повністю зупинена. Після цього на заводі BMW у Регенсбурзі розпочнеться літня пауза у роботі, яка триватиме ще один тиждень. […]

 • Оголошено рейтинг найкращих авіакомпаній світу в умовах пандемії
  Новини

  Оголошено рейтинг найкращих авіакомпаній світу в умовах пандемії

  Катарська Qatar Airways визнана авіакомпанією року редакцією порталу AirlineRatings.com. Як повідомляється у вівторок, 27 липня, рейтинг Top Airlines in the World враховує безпеку польотів, обслуговування на борту, комфорт пасажирів і маршрути авіаперельотів, а також реакцію авіакомпаній на пандемію коронавірусу COVID-19. Qatar Airways була визнана кращою авіакомпанією за інноваційні рішення для салонів літаків, рівень обслуговування на борту і […]

 • Україна вилучила сервери міжнародного VPN
  Новини

  Україна вилучила сервери міжнародного VPN

  Сервіс інструментів конфіденційності Windscribe, розміщений у Канаді, не зміг зашифрувати корпоративні VPN-сервери, конфісковані недавно українською владою. Компанія надає послуги з допомогою програми OpenVPN. Додаток для Android налічує понад 5 млн установок, що вказує на те, що призначена для користувача база, ймовірно, набагато більша. “24 червня 2021 року наші системи моніторингу повідомили нам про те, що […]

 • Курс біткоїна наблизився до 40 тисяч доларів
  Новини

  Курс біткоїна наблизився до 40 тисяч доларів

  У ході торгової сесії в понеділок, 26 липня, біткоїн прискорив зростання і торгувався на рівні $39,177 тис. (+10,58%). Про це свідчать дані порталу Coindesk. Після цього курс криптовалюти уповільнив зростання і був на рівні $38,939 тис. (+9,91%), після чого почав пускатися далі. А минулої ночі курс біткоїна впритул наближався до 40 тисяч доларів, досягнувши позначки […]

 • Uber купує Transplace, компанію сфери технологій логістики, за $ 2,25 млрд.
  Новини

  Uber купує Transplace, компанію сфери технологій логістики, за $ 2,25 млрд.

  Компанія Uber повідомила про укладення угоди з TPG Capital на придбання компанії Transplace, яка надає найширший в логістично-транспортної галузі портфель технологічних послуг і рішень. Орієнтовна сума угоди становить чималі $ 2,25 млрд., однак близько $ 750 млн. Uber заплатить у вигляді власних акцій, а решту суми готівкою. Інвесторів може трохи здивувати цей крок компанії, з […]

Читайте також

Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Samsung попереджає про падіння прибутку в II кварталі на тлі пандемії

Samsung Electronics Co Ltd скоротила чистий прибуток в січні-березні і попередила про очікуване зниження прибутку в поточному кварталі через спад продажів смартфонів і телевізорів на тлі пандемії коронавірусу. Чистий прибуток південнокорейського конгломерату в I кварталі скоротився на 4% і склав 4,9 трильйона вон ($ 4 мільярди). Компанія відзначила, що прибуток може знизитися в II кварталі, […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Tesla вимагає визнати мита на китайські деталі незаконними

Tesla подала позов через вимоги адміністрації президента США Дональда Трампа про стягування мит з товарів, які вона імпортує з Китаю, повідомляє CNBC з посиланням на матеріали суду з питань міжнародної торгівлі в Нью-Йорку. Компанія судиться з урядом США і представником Вашингтона на торгових переговорах Робертом Лайтхайзером. Автомобільний виробник хоче, щоб суд оголосив введені мита недійсними […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Як змінився обсяг оподаткованого імпорту за півроку карантину

Обсяг оподаткованого імпорту протягом березня – серпня поточного року склав $22,6 млрд. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року він знизився на 14,9%, або на $3,9 млрд. Зокрема, зменшення обсягів імпорту відбулось серед: – товарів проміжного споживання на 18,5%, у т.ч.: коксу і напівкоксу – 75,6% руди, шлаків, золи – 72,5% вугілля кам’яного – 36,2% […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Citigroup завершив 2019 рік з високим зростанням

Citigroup, третій за величиною банк США за розміром активів, опублікував 20%-ве зростання доходів завдяки зростанню бізнесу за кредитними картками і зростання доходів від торгових операцій. Citigroup Inc. завершив свій фінансовий 2019 рік з сильними результатами, перевершивши аналітичні очікування про прибуток і доходи 4 кварталу, що завершився 31 грудня. За 2019 рік акції Citigroup показали кращі […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Google і Uber судитимуться через технології безпілотного авто

Холдинг Alphabet Inc., що володіє компанією Google, подав до суду на компанію Uber. Позов стосується крадіжки технологій, які використовуються в безпілотних автомобілях. Проект Google по розробці автомобіля працює під назвою Waymo. Компанія подала позов на своїх колишніх інженерів, які пішли з проекту, заснувавши свій стартап Otto. Даний проект також зосередився на технологіях безпілотного водіння. У […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

US Foods купують SGA Food Group за $1,8 млрд

Продовольча дистриб’юторська компанія US Foods Holding Corp повідомила, що вона купить SGA’s Food Group за $1,8 млрд і повідомить про розчаровуючі продажі в другому кварталі, відправивши свої акції на 15% вниз. З 12 дистриб’юторськими центрами і більш ніж 20 приватними брендами у SGA Food чисті продажі в 2017 році склали 3,2 млрд доларів в п’яти […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Facebook випустив експериментальний додаток Tuned для приватного спілкування пар

Команда розробників підрозділу Facebook New Experimentation, яка почала свою роботу в липні минулого року, тестує новий додаток під назвою Tuned. Tuned є окремим від Facebook додатком, як і додаток Hobbi випущений в лютому. Додаток не вимагає наявності облікового запису Facebook, проте в Tuned застосовується та ж політика використання даних, що і в Facebook, що дає […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

НАБУ відкрило справу проти Гонтаревої

НАБУ відкрило справу стосовно Гонтаревої і співвласника ICU через можливу недбалість при поверненні 150 млрд грн клієнтам банків. Національне антикорупційне бюро відкрило справу за фактом можливої ​​службової недбалості колишнього глави Національного банку Валерії Гонтаревої і співвласника інвестиційної групи ICU Макара Пасенюка при відшкодуванні за рахунок держбюджету 150 млрд гривень клієнтам штучно збанкрутілих банків. За його […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Національний австралійський банк різко скоротив дивіденди в умовах пандемії

Національний австралійський банк (NAB) в умовах кризи, викликаної пандемією COVID-19, залучає капітал на суму 3,5 мільярда австралійських доларів ($2,2 мільярда) і скорочує свої дивіденди майже на дві третини. Як заявив інвесторам виконавчий директор NAB Росс Мак’юен, банк робить активні кроки по боротьбі з “швидким і безпрецедентним потрясінням”, викликаним пандемією, яка вже привела до зниження прибутку […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Twitter випустить незабезпечені облігації на $600 млн

Американська мережа мікроблогів планує зайняти на вісім років понад півмільярда доларів. У минулому кварталі Twitter розплатився з боргом, який брав в 2014 році. Компанія Twitter запропонувала інвесторам середньострокові облігації з погашенням в 2027 році. Цінні папери не зможуть купити приватні особи – вони будуть випущені для інституціональних інвесторів. За допомогою випуску облігацій мережа має намір […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Парламент дав старт врегулюванню питань банкрутства

Народні обранці затвердили проект Закону №8060 «Проект Кодексу з процедур банкрутства» в першому читанні. Депутати віддали 233 голоси «за». «Проти» не проголосував ніхто, а утрималися всього 8 нардепів. У той же час 122 депутати не голосували зовсім. Даний проект зареєстрували 26.02.18, а 27.02 він вже відправився на розгляд до Комітету з питань економічної політики. У […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Співробітників «Яндекс» звинуватили в державній зраді

У «Яндекс» зробили офіційну заяву, згідного з якою, ані сама компанія, ні її співробітники не мають відношення до протизаконного розголошення персональної інформації про своїх користувачів. Зокрема, йдеться про передачу цих даних російським спецслужбам. Така реакція представників IT-корпорації спричинена серією обшуків, що були ініційовані Службою безпеки України і які в понеділок, 29-го травня, пройшли в офісах […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

«ПриватБанк» ліквідують в разі скасування націоналізації, – Гонтарева

Колишня глава Національного банку України Валерія Гонтарєва заявила, що в разі скасування націоналізації “ПриватБанку” держбанк буде ліквідовано. Так, екс-глава НБУ назвала рішення суду, який визнав націоналізацію. “ПриватБанку” незаконним, повним свавіллям. “У разі скасування націоналізації буде реституція (відновлення порушених майнових прав, приведення їх у стан, що існував на момент вчинення дії, яким заподіяно шкоду, – ред.), […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

Огляд друкованої преси від LDaily

Компанія Roshen вперше за два роки здійснить виплату дивідендів акціонерам підприємства, в Кабміні підрахували збитки українського ринку від російських санкцій, а в США зірвалася угода на 143 мільярди доларів. Якими подіями в світі бізнесу починається новий робочий тиждень? Усе найважливіше – у щоденному огляді друкованих ЗМІ від LDaily. Залишайтеся в курсі!  Roshen вперше з 2014 […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

ПриватБанк розповів про прибуток за перше півріччя

За перші 6 місяців поточного року, Приватбанк заробив майже 7 млрд. Добре продумана стратегія розвитку фінансової установи дозволила у 2-му кварталі отримати гідні результати – 3,27 мільярдів гривень. Це забезпечило ПриватБанку прекрасний фінансовий результат за 6 місяців. Другий квартал також порадував чистим комісійним доходом, який зріс на 505 мільйонів гривень, а саме на цілих 15%. […]

Далі
Українська економіка в дзеркалі німецького капіталу
Новини

McDonald's подав до суду на українську компанію

Компанія McDonald’s International Property Company просить Господарський суд Києва заборонити компанії “Асканія Трейдинг” (Київ) виробляти попкорн під брендом Mc’Corn. McDonald’s International у вересні звернувся до суду з позовом проти Міністерства економічного розвитку і торгівлі та компанії “Асканія Трейдинг” з проханням визнати недійсними свідоцтва №130111 та №130112 від 11 жовтня 2010 року на товарний знак Mc’Corn. […]

Далі
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com