Історія становлення й розвитку державності Китаю сягає кількох тисячоліть, а його народ зробив вагомий внесок у матеріальну та духовну культуру людства всієї планети. Володіючи величезними територіями, значними трудовими й природно-сировинними ресурсами, потенційно містким внутрішнім ринком, Піднебесна має чи не всі передумови для створення цілісного, всебічно розвиненого господарства, здатного забезпечувати потреби країни у всіх необхідних товарах.
Нині за розмірами ВВП та своїм економічним потенціалом Китай входить у першу десятку провідних країн світу. Зростання ролі у світовому господарстві Азіатсько-Тихоокеанського регіону ще більше посилює економічні можливості КНР.
Основні характеристики економіки Китаю
Усі позитивні зміни, які відбулися в економіці країни, можна списати на кваліфіковане проведення реформ у 1970–1990 роках. При цьому вони здійснювалися з урахуванням національних особливостей. Так, при русі до соціалістичного устрою було взято курс на позбавлення від бідності (на відміну від інших комуністичних держав). Малося на увазі, що при розвиненому комунізмі рівень життя не повинен бути нижчим, ніж при капіталізмі. Тому всі зміни здійснювалися з урахуванням того, щоб вони були корисними насамперед для простих громадян та забезпечували їх усім необхідним для життя. Крім того, економічні реформи проходили не похапцем, а плавно, тож різких стрибків не було, перехід до ринку здійснювався поступово.
Велику роль в економіці відіграє держава: на її участь припадає приблизно 60%. Інші 40% належать приватному капіталу. Крім того, у країні розвинені органи фіскального контролю, тому поповнення бюджету за рахунок податків проводиться досить успішно.
За рахунок великої кількості населення внутрішній ринок дуже розвинений, а через те що добробут населення постійно зростає, то й купівельна спроможність теж поліпшується. Експорт та імпорт стабільно зростають: економіка Китаю активно взаємодіє з економіками інших країн, інтегрується з ними в багатьох виробничих та дослідних сферах, тому раціонально розвивається й постійно оновлюється. До того ж у Китаї є чимало вільних економічних зон, які залучають інвестиції, завдяки чому в країні швидкими темпами розвивається наука й техніка.
Держава всіляко заохочує й сприяє поширенню національної валюти, у тому числі й перешкоджає обміну її на долари. Це певним чином зменшує загрози впливу світових фінансових криз.
Характерною рисою економіки КНР є те, що значна кількість етнічних китайців (і вихідців із країни) проживає в найрізноманітніших куточках світу. Там вони утворюють замкнуті групи, які водночас економічно й соціально тісно пов’язані з батьківщиною і їхній капітал не минає її. Особливо це стосується потужних бізнесменів — вихідців із Китаю, які проживають в інших країнах.
Китайські інвестиції в Україну
2016 року в портово-логістичній сфері китайська корпорація COFCO Agri запустила в Миколаївському морському торговому порту перевантажувальний комплекс зернових і олійних культур річною потужністю 2,5 млн тонн. Інвестиційний проект обійшовся в $75 млн. COFCO Agri в Україні контролює також декілька елеваторів та олійно-екстракційний завод. За весь період існування на ринку України компанія інвестувала понад $200 млн.
Компанія CNBM є одним із найбільших інвесторів в екологічну енергетику України й володіє низкою потужних сонячних електростанцій в Одеській і Миколаївській областях. Керівництво компанії інформує, що інвестиції сукупно становлять близько $1 млрд.
Офіс Xinwei Group, однієї з провідних телекомунікаційних компаній КНР у світі, було відкрито в Києві 2014 року. Український телекомунікаційний оператор «Просат» створює мережу мобільного широкосмугового мультимедійного зв’язку 4-го покоління (національного масштабу) саме на базі технологій McWiLL® компанії Xinwei Group. Уже встановлено 150 базових станцій, які покрили зв’язком столицю України й значну територію від Харкова до Маріуполя, смуга покриття проходить через чотири східні області країни.
Компанія Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co Ltd створила з українською «Мотор Січ» спільне підприємство, яке базується вже в самому Китаї. У місті Чунцин розпочато будівництво заводу з виробництва й обслуговування авіадвигунів. Компанія заявила про можливість ліцензійного виробництва спільним підприємством вертолітних двигунів Д-136, МС-500В і ТВ3-117ВМА-СБМ1В та двигунів для літаків загального призначення АІ-450С, турбореактивних Д436-148ФМ і Д-18Т. Сума інвестицій поки що не розголошується. Однак ураховуючи те, що віднедавна російський ринок збуту для «Мотор Січ» обмежений, новий і перспективний ринок виявився дуже доречним. Beijing Skyrizon фінансує запуск виробництва, а українська сторона надає технології. При цьому китайці вже інвестували $100 млн у модернізацію виробничих потужностей «Мотор Січ» в Україні й підписано договір про інвестування ще $150 млн в центр перспективних розробок і дослідне виробництво.
Крім потужних інвестицій, можна відзначити й низку невеликих капіталовкладень китайських інвесторів в економіку України. Так, 2017 року найбільша спотова товарна біржа КНР Bohai Commodity Exchange Co. Ltd. (BOCE) придбала у Фонду держмайна України пакет акцій (99,9%) Українського банку реконструкції та розвитку, що перебував у власності держави, за стартовою ціною 82,8 млн грн.
Чималий інтерес виявляють китайці й до українського агросектору. Починаючи з 2013-го на околицях села Наумівка, що в Чернігівській області, веде свою діяльність сільськогосподарська компанія «Фанда», засновниками якої є велика китайська сільськогосподарська державна корпорація «Хуанфаньцюй».
Перспективи розвитку двосторонніх відносин
Інтерес Китаю до України зростає. Про це свідчить активізація економічних відносин в останні роки, присутність в Україні великих китайських компаній, таких як COFCO, CNNC, CCEC, China Harbor Engineering Company, Huawei.
Товарообіг між країнами теж поступово нарощується, наприклад, тільки за січень-листопад 2018-го він зріс на $1,1 млрд порівняно з повним 2017 роком і становив $8,82 млрд.
Китайські компанії не побоялися інвестувати в Україну навіть у складний для нас соціально-політичний період. І це вселяє впевненість, що зі стабілізацією ситуації в країні надходження інвестицій ще більше активізується. КНР бачить для себе значний потенціал українського ринку. А нині завдяки торговим угодам України з Європейським Союзом можливості для нього тільки розширюються. Близькість до європейського ринку й можливість розгорнути свої виробничі майданчики на українській території привертає економічний інтерес Піднебесної, що тільки грає на руку Україні.
Ініціатива Китаю «Один пояс — один шлях» передбачає розвиток торговельних відносин між Китаєм і Європою. Посол КНР в Україні Ду Вей зазначав, що цей проект немислимий без України. Проекти в рамках Шовкового шляху в перспективі можуть допомогти Україні обійти транзитні обмеження Росії до країн Середньої Азії.
Чимало експертів стверджують, що подальший розвиток співпраці між Україною й Китаєм сприятиме зниженню російського впливу на економіку України, а залучення китайського капіталу зменшить ризики ескалації воєнних дій із боку РФ і водночас підвищить геостратегічну цінність України.
Читайте також: Ведення бізнесу в Україні в період політичної нестабільності: що потрібно взяти до уваги
Читайте новини в нашому додатку!
Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=ua.com.grodas.ldaily&hl=ru
App Store: https://itunes.apple.com/us/app/ldaily/id1354384907?l=uk&ls=1&mt=8
Міністерство торгівлі США додасть в чорний список близько 80 китайських компаній. Про це повідомляє агентство Reuters з посиланням на два джерела. Мінторг планує внести до переліку підприємства, які, за версією Вашингтона, мають зв’язок зі Збройними силами КНР і, зокрема, ведуть військову діяльність в Південно-Китайському морі, а також нібито причетні до порушень прав людини. Заходи будуть […]
Світовий борг досягне $200 трлн, що становить 265% світового продукту, проте боргової кризи поки що не передбачається. Про це повідомляє Reuters із посиланням на прогноз аналітиків міжнародного рейтингового агентства S&P Global. Стверджується, що цього року співвідношення боргу до світового продукту зросло на 14% в результаті пандемії. Але тренд до зростання частки спостерігався і раніше, коронакриза […]
У другому кварталі поточного року Великобританія вперше імпортувала з Китаю більше товарів, ніж з усіх інших країн. За даними Національної статистичної служби (ONS), частка імпорту з Китаю виросла з 8,6% в першому кварталі до 13,4% у другому кварталі. В цілому за вказаний період Великобританія ввезла з Китаю товари на £ 11 млрд. Найбільшу частку в […]
Уряд Великобританії вирішив, що місцеві оператори зв’язку повинні будуть припинити встановлювати обладнання Huawei для 5G-мереж з вересня 2021 року, повідомляє Reuters. Ще влітку влада Британії оголосила про заборону на використання обладнання китайської компанії Huawei при будівництві національних мереж мобільного зв’язку п’ятого покоління (5G). Тоді в заяві британського Міністерства у справах цифрової та медіаіндустрії, культури і […]
Китайська технологічна корпорація Xiaomi представила фінансову звітність за третій квартал. Виручка компанії виросла на 34,5%, до 72,2 млрд юанів ($11 млрд). Це найсуттєвіше квартальне зростання виручки компанії за останні два роки. Скоригований чистий прибуток Xiaomi збільшився на 19%, склавши 4,1 млрд юанів ($623 млн). Гарних результатів Xiaomi в числі іншого допомогли проблеми іншої китайської компанії, […]
Китай найближчим часом може випередити США і стати найбільшим переробником сирої нафти в світі, пише Bloomberg. За прогнозом Міжнародного енергетичного агентства, це може статися вже в наступному році. Поки в США закриваються нафтопереробні заводи (наприклад, завод Shell в Луїзіані), в Китаї будується щонайменше чотири нових. Сумарна потужність нових китайських підприємств складе 1,2 млн барелів на […]
Національне бюро статистики (ONS) повідомило, що за перші сім місяців фінансового 2020/21 року (почався в квітні) дефіцит бюджету Великобританії виріс до £214,9 млрд. Це рекордний показник з 1993 року, коли почався збір таких даних. За жовтень дефіцит бюджету зріс на £22,3 млрд. Тим самим, за прогнозами ONS, до кінця фінансового року (тобто до кінця березня […]
Китай, Австралія, Японія і ще 12 країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону сформували найбільшу у світі зону вільної торгівлі. Угоду підписали в ході онлайн-саміту Асоціації держав Південно-Східної Азії. Йдеться про створення зони вільної торгівлі під назвою Всебічне регіональне економічне партнерство (ВРЕП). Для вільної торгівлі об’єдналися такі країни: Бруней, В’єтнам, Індонезія, Камбоджа, Лаос, Малайзія, М’янма, Сінгапур, Таїланд, Філіппіни, Китай, […]
Mondelez збільшив свої маркетингові витрати більш ніж на 150 мільйонів доларів в минулому році. У планах компанії зберегти цей рівень інвестицій протягом найближчого року, але керівники заявили, що вони будуть спрямовані на «місцеві бренди». На зустрічі з аналітиками на цьому тижні фінансовий директор Лука Зарамелла розповів про інвестиції компанії в 2018 році, заявивши, що вони […]
ДаліШевченківський районний суд Києва наклав арешт на тепловози і вагони, які є предметом фінансово-господарських взаємовідносин з фіктивними суб’єктами господарювання. Сума заарештованого майна становить понад 90 млн гривень, повідомляє Офіс. За даними слідства, в 2019-2020 роках акціонерне товариство з іноземними інвестиціями, 40% частки власності в якому належить НАК Нафтогаз, відобразило фінансово господарські операції з низкою суб’єктів […]
ДаліКомпанія Samsung зняла з продажу серію телефонів Galaxy Note. Після резонансних подій на початку осені 2016-го року із займанням вказаної моделі на борту літаків, корпорація припинила виробництво і спробувала виправити дефект. Проте, неполадку так і не змогли усунути. Ті, хто вже встигли придбати оригінальний смартфон, мають можливість його повернути, отримавши натомість старішу модель телефону. А […]
ДаліМАУ веде перемовини з автобусними перевізниками з приводу відкриття автобусного рейсу з аеропорту Вінниці до «Борисполя». Авіакомпанія МАУ планує попередньо запустити такі автобусні рейси з 15 липня. З Вінниці автобус буде вирушати о 3-00, а з «Борисполя» – о 20-25. Час руху – 4 години. «Для нас це перший досвід в мультимодальних перевезеннях», – додають […]
ДаліОкружний адміністративний суд міста Києва визнав незаконним рішення Кабінету міністрів України у справі Yuzgaz B.V. Відповідна інформація з’явилася на сайті Єдиного реєстру судових рішень. Згідно з текстом постанови київського суду від 20-го березня нинішнього року, український уряд зобов’язаний відновити розгляд заявки нідерландської компанії на прийняття участі в угоді про розподіл продукції Юзівської площі. У постанові […]
ДаліТранснаціональна IT-корпорація Microsoft придбала стартап Hexadite за 100 мільйонів доларів. Про це повідомляє портал інвестиційних новин inventure з посиланням на відкриті джерела. Згідно з матеріалами ресурсу, бостонська Hexadite є одним із провідних розробників програмного забезпечення в області інформаційної безпеки. У минулому році компанії вдалося залучити близько 8 мільйонів доларів інвестицій від таких великих гравців ринку […]
ДаліОдна з найбільших платіжних систем PayPal найближчим часом зіткнеться з появою на ринку фінансових послуг сильного конкурента в особі нового проекту Bank of America спільно з JPMorgan Chase & Co. Американські фінустанови виступили ініціаторами створення сервісу Zelle, призначеного для здійснення грошових переказів. Додаток орієнтований на роботу всередині банківської мережі, що об’єднує 5 великих компаній, серед […]
ДаліЯпонська компанія Emonster подала позов до американського суду на Apple в зв’язку з незаконним використанням торгової марки Animoji. Причиною позовної заяви послужило використання Animoji в iPhone X, тобто при використанні нової функції «розпізнавання осіб» є функція перетворення обличчя особи власника телефону в емодзі. Представники компанії Emonster акцентують увагу на тому, що компанія Apple порушила авторські права […]
ДаліАкції Adobe відновили своє зростання після падіння в лютому і березні на тлі початку спалаху пандемії COVID-19, досягнувши в середу історичного максимуму в $ 409,98 за акцію, ринкова капіталізація зросла до $ 190 млрд. У четвер на тлі квартального звіту і загального сильного падіння ринку акції Adobe знизилися на 4,71%. Індекс Nasdaq 100, до якого […]
ДаліАкції Intel, що знизилися на 17% за останній квартал і 12,7% з початку року, зросли на 2,87% в середу після оголошення про випуск нових процесорів для ноутбуків. Intel назвала свої нові процесори Core 11-го покоління з графікою Iris Xe (кодова назва «Tiger Lake») “кращими в світі процесорами для тонких і легких ноутбуків”, які представляють собою […]
ДаліУкраїнський Monobank припинив обслуговувати клієнтів, які перебувають на території Росії, Білорусі, деяких інших країнах, а також у Криму і так званих “республіках” Донбасу. Про це повідомив співзасновник банку Олег Гороховський у Telegram-каналі. “Від сьогодні ми припиняємо обслуговування клієнтів, які перебували до війни і досі не покинули наступні території: Росія, Білорусь, Крим, “ЛДНР”, Північна Корея, Сирія, Еритрея. […]
ДаліЧерез невідповідність вимогам безпеки NASA, представники Національного агентства з аеронавтики і космосу США заявили, що старт польотів на комерційних рейсах при обслуговуванні американськими астронавтами відкладається на рік. За словами експертів, шатли, розроблені SpaceX і Boeing, недостатньо захищені від погроз і наслідків метеоритних дощів. А крім цього, ракета Ілона Маска обладнана «проблемним» паливним баком. У звіті […]
ДаліУ Стамбулі в понеділок проходить урочиста церемонія відкриття нового аеропорту, будівництво якого тривало 10 років. Аеропорт відкриває президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган. Офіційна назва повітряної гавані – Аеропорт Стамбула, він став найбільшим аеропортом в світі і зможе обслуговувати до 200 мільйонів пасажирів на рік, що вдвічі більше трафіку в найбільшому в світі аеропорту в американській […]
ДаліКомпанія мільярдера Річарда Бренсона Virgin Galactic планує здійснити перший комерційний туристичний політ у космос в нинішньому році і готується до відновлення продажів квитків, вартість яких, як очікується, перевищить 250 тис. доларів. У компанії повідомляють, що зосереджені на тестуванні своєї системи запуску кораблів і отримання дозволу для неї. Virgin Galactic все ще планує почати польоти в […]
Далі