Історія становлення й розвитку державності Китаю сягає кількох тисячоліть, а його народ зробив вагомий внесок у матеріальну та духовну культуру людства всієї планети. Володіючи величезними територіями, значними трудовими й природно-сировинними ресурсами, потенційно містким внутрішнім ринком, Піднебесна має чи не всі передумови для створення цілісного, всебічно розвиненого господарства, здатного забезпечувати потреби країни у всіх необхідних товарах.
Нині за розмірами ВВП та своїм економічним потенціалом Китай входить у першу десятку провідних країн світу. Зростання ролі у світовому господарстві Азіатсько-Тихоокеанського регіону ще більше посилює економічні можливості КНР.
Основні характеристики економіки Китаю
Усі позитивні зміни, які відбулися в економіці країни, можна списати на кваліфіковане проведення реформ у 1970–1990 роках. При цьому вони здійснювалися з урахуванням національних особливостей. Так, при русі до соціалістичного устрою було взято курс на позбавлення від бідності (на відміну від інших комуністичних держав). Малося на увазі, що при розвиненому комунізмі рівень життя не повинен бути нижчим, ніж при капіталізмі. Тому всі зміни здійснювалися з урахуванням того, щоб вони були корисними насамперед для простих громадян та забезпечували їх усім необхідним для життя. Крім того, економічні реформи проходили не похапцем, а плавно, тож різких стрибків не було, перехід до ринку здійснювався поступово.
Велику роль в економіці відіграє держава: на її участь припадає приблизно 60%. Інші 40% належать приватному капіталу. Крім того, у країні розвинені органи фіскального контролю, тому поповнення бюджету за рахунок податків проводиться досить успішно.
За рахунок великої кількості населення внутрішній ринок дуже розвинений, а через те що добробут населення постійно зростає, то й купівельна спроможність теж поліпшується. Експорт та імпорт стабільно зростають: економіка Китаю активно взаємодіє з економіками інших країн, інтегрується з ними в багатьох виробничих та дослідних сферах, тому раціонально розвивається й постійно оновлюється. До того ж у Китаї є чимало вільних економічних зон, які залучають інвестиції, завдяки чому в країні швидкими темпами розвивається наука й техніка.
Держава всіляко заохочує й сприяє поширенню національної валюти, у тому числі й перешкоджає обміну її на долари. Це певним чином зменшує загрози впливу світових фінансових криз.
Характерною рисою економіки КНР є те, що значна кількість етнічних китайців (і вихідців із країни) проживає в найрізноманітніших куточках світу. Там вони утворюють замкнуті групи, які водночас економічно й соціально тісно пов’язані з батьківщиною і їхній капітал не минає її. Особливо це стосується потужних бізнесменів — вихідців із Китаю, які проживають в інших країнах.
Китайські інвестиції в Україну
2016 року в портово-логістичній сфері китайська корпорація COFCO Agri запустила в Миколаївському морському торговому порту перевантажувальний комплекс зернових і олійних культур річною потужністю 2,5 млн тонн. Інвестиційний проект обійшовся в $75 млн. COFCO Agri в Україні контролює також декілька елеваторів та олійно-екстракційний завод. За весь період існування на ринку України компанія інвестувала понад $200 млн.
Компанія CNBM є одним із найбільших інвесторів в екологічну енергетику України й володіє низкою потужних сонячних електростанцій в Одеській і Миколаївській областях. Керівництво компанії інформує, що інвестиції сукупно становлять близько $1 млрд.
Офіс Xinwei Group, однієї з провідних телекомунікаційних компаній КНР у світі, було відкрито в Києві 2014 року. Український телекомунікаційний оператор «Просат» створює мережу мобільного широкосмугового мультимедійного зв’язку 4-го покоління (національного масштабу) саме на базі технологій McWiLL® компанії Xinwei Group. Уже встановлено 150 базових станцій, які покрили зв’язком столицю України й значну територію від Харкова до Маріуполя, смуга покриття проходить через чотири східні області країни.
Компанія Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co Ltd створила з українською «Мотор Січ» спільне підприємство, яке базується вже в самому Китаї. У місті Чунцин розпочато будівництво заводу з виробництва й обслуговування авіадвигунів. Компанія заявила про можливість ліцензійного виробництва спільним підприємством вертолітних двигунів Д-136, МС-500В і ТВ3-117ВМА-СБМ1В та двигунів для літаків загального призначення АІ-450С, турбореактивних Д436-148ФМ і Д-18Т. Сума інвестицій поки що не розголошується. Однак ураховуючи те, що віднедавна російський ринок збуту для «Мотор Січ» обмежений, новий і перспективний ринок виявився дуже доречним. Beijing Skyrizon фінансує запуск виробництва, а українська сторона надає технології. При цьому китайці вже інвестували $100 млн у модернізацію виробничих потужностей «Мотор Січ» в Україні й підписано договір про інвестування ще $150 млн в центр перспективних розробок і дослідне виробництво.
Крім потужних інвестицій, можна відзначити й низку невеликих капіталовкладень китайських інвесторів в економіку України. Так, 2017 року найбільша спотова товарна біржа КНР Bohai Commodity Exchange Co. Ltd. (BOCE) придбала у Фонду держмайна України пакет акцій (99,9%) Українського банку реконструкції та розвитку, що перебував у власності держави, за стартовою ціною 82,8 млн грн.
Чималий інтерес виявляють китайці й до українського агросектору. Починаючи з 2013-го на околицях села Наумівка, що в Чернігівській області, веде свою діяльність сільськогосподарська компанія «Фанда», засновниками якої є велика китайська сільськогосподарська державна корпорація «Хуанфаньцюй».
Перспективи розвитку двосторонніх відносин
Інтерес Китаю до України зростає. Про це свідчить активізація економічних відносин в останні роки, присутність в Україні великих китайських компаній, таких як COFCO, CNNC, CCEC, China Harbor Engineering Company, Huawei.
Товарообіг між країнами теж поступово нарощується, наприклад, тільки за січень-листопад 2018-го він зріс на $1,1 млрд порівняно з повним 2017 роком і становив $8,82 млрд.
Китайські компанії не побоялися інвестувати в Україну навіть у складний для нас соціально-політичний період. І це вселяє впевненість, що зі стабілізацією ситуації в країні надходження інвестицій ще більше активізується. КНР бачить для себе значний потенціал українського ринку. А нині завдяки торговим угодам України з Європейським Союзом можливості для нього тільки розширюються. Близькість до європейського ринку й можливість розгорнути свої виробничі майданчики на українській території привертає економічний інтерес Піднебесної, що тільки грає на руку Україні.
Ініціатива Китаю «Один пояс — один шлях» передбачає розвиток торговельних відносин між Китаєм і Європою. Посол КНР в Україні Ду Вей зазначав, що цей проект немислимий без України. Проекти в рамках Шовкового шляху в перспективі можуть допомогти Україні обійти транзитні обмеження Росії до країн Середньої Азії.
Чимало експертів стверджують, що подальший розвиток співпраці між Україною й Китаєм сприятиме зниженню російського впливу на економіку України, а залучення китайського капіталу зменшить ризики ескалації воєнних дій із боку РФ і водночас підвищить геостратегічну цінність України.
Читайте також: Ведення бізнесу в Україні в період політичної нестабільності: що потрібно взяти до уваги
Читайте новини в нашому додатку!
Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=ua.com.grodas.ldaily&hl=ru
App Store: https://itunes.apple.com/us/app/ldaily/id1354384907?l=uk&ls=1&mt=8
Міністерство торгівлі США додасть в чорний список близько 80 китайських компаній. Про це повідомляє агентство Reuters з посиланням на два джерела. Мінторг планує внести до переліку підприємства, які, за версією Вашингтона, мають зв’язок зі Збройними силами КНР і, зокрема, ведуть військову діяльність в Південно-Китайському морі, а також нібито причетні до порушень прав людини. Заходи будуть […]
Світовий борг досягне $200 трлн, що становить 265% світового продукту, проте боргової кризи поки що не передбачається. Про це повідомляє Reuters із посиланням на прогноз аналітиків міжнародного рейтингового агентства S&P Global. Стверджується, що цього року співвідношення боргу до світового продукту зросло на 14% в результаті пандемії. Але тренд до зростання частки спостерігався і раніше, коронакриза […]
У другому кварталі поточного року Великобританія вперше імпортувала з Китаю більше товарів, ніж з усіх інших країн. За даними Національної статистичної служби (ONS), частка імпорту з Китаю виросла з 8,6% в першому кварталі до 13,4% у другому кварталі. В цілому за вказаний період Великобританія ввезла з Китаю товари на £ 11 млрд. Найбільшу частку в […]
Уряд Великобританії вирішив, що місцеві оператори зв’язку повинні будуть припинити встановлювати обладнання Huawei для 5G-мереж з вересня 2021 року, повідомляє Reuters. Ще влітку влада Британії оголосила про заборону на використання обладнання китайської компанії Huawei при будівництві національних мереж мобільного зв’язку п’ятого покоління (5G). Тоді в заяві британського Міністерства у справах цифрової та медіаіндустрії, культури і […]
Китайська технологічна корпорація Xiaomi представила фінансову звітність за третій квартал. Виручка компанії виросла на 34,5%, до 72,2 млрд юанів ($11 млрд). Це найсуттєвіше квартальне зростання виручки компанії за останні два роки. Скоригований чистий прибуток Xiaomi збільшився на 19%, склавши 4,1 млрд юанів ($623 млн). Гарних результатів Xiaomi в числі іншого допомогли проблеми іншої китайської компанії, […]
Китай найближчим часом може випередити США і стати найбільшим переробником сирої нафти в світі, пише Bloomberg. За прогнозом Міжнародного енергетичного агентства, це може статися вже в наступному році. Поки в США закриваються нафтопереробні заводи (наприклад, завод Shell в Луїзіані), в Китаї будується щонайменше чотири нових. Сумарна потужність нових китайських підприємств складе 1,2 млн барелів на […]
Національне бюро статистики (ONS) повідомило, що за перші сім місяців фінансового 2020/21 року (почався в квітні) дефіцит бюджету Великобританії виріс до £214,9 млрд. Це рекордний показник з 1993 року, коли почався збір таких даних. За жовтень дефіцит бюджету зріс на £22,3 млрд. Тим самим, за прогнозами ONS, до кінця фінансового року (тобто до кінця березня […]
Китай, Австралія, Японія і ще 12 країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону сформували найбільшу у світі зону вільної торгівлі. Угоду підписали в ході онлайн-саміту Асоціації держав Південно-Східної Азії. Йдеться про створення зони вільної торгівлі під назвою Всебічне регіональне економічне партнерство (ВРЕП). Для вільної торгівлі об’єдналися такі країни: Бруней, В’єтнам, Індонезія, Камбоджа, Лаос, Малайзія, М’янма, Сінгапур, Таїланд, Філіппіни, Китай, […]
Колишній головний інвестиційний директор Telegram Джон Хаймен дав свідчення під присягою у справі Комісії з цінних паперів і бірж США (SEC) проти Telegram Group Inc. і TON Issuer Inc., йдеться в листі представника SEC Хорхе Тенрейро судді окружного суду Південного округу Нью-Йорка Кевіну Кастель від 10 лютого. В результаті були отримані «певні додаткові свідчення», на […]
Далі5 проектів-переможців отримали гранти на такі цілі: Delfast – на сертифікацію електровелосипедів, патентування, технічні та функціональні вдосконалення; Integro-SD – на автоматизацію виробництва органічних добрив з курячого посліду за власною технологією, сертифікацію; «Інтегральні комплексні системи» – на бездротову систему двосторонньої передачі даних і управління енергоспоживанням з підвищеною дальністю дії і мінімальними енерговитратами; «IOT Трейд» – на […]
ДаліСьогодні, 25 липня 2017 року, новий великий європейський оператор заявив про свій вихід на український ринок. Про це повідомляє інформаційний портал Liga. Компанія LycaMobile запланувала демпінгувати тарифи мобільного зв’язку в Україні, сміливий гравець ринку міг зробити таку заяву. LycaMobile надання послуги мобільного інтернету 3G запланував за партнерською ліцензії українського партнера – «Трімоб» ( «Укртелеком»). Слід нагадати, […]
ДаліВіце-прем’єр з питань стратегічних галузей промисловості Олег Уруський провів зустріч з послами країн Великої сімки. Про це повідомило представництво G7 в Києві. Дипломати підняли питання охорони технологій подвійного призначення, якими володіє в тому числі запорізьке підприємство Мотор Січ, що випускає двигуни для вертольотів і літаків. “Очевидно, що однією з головних тем зустрічі було питання продажу […]
ДаліКоролівство Норвегія виявило крайню ступінь зацікавленості щодо зміцнення і експансії обсягів бізнес-співпраці з Україною, підкреслив чиновник норвезького уряду Аудун Халворсен під час зустрічі з віце-прем’єр-міністром України Іванною Климпуш-Цинцадзе. «Норвезьке королівство виявляє велику зацікавленість в продовженні економічної кооперації з Україною. Ділові контакти, що енергійно розвиваються між двома державами, зміцнюються, а наші інвестори дуже добре відгукуються про […]
ДаліНаціональний банк України прогнозує, що найближчим часом відбудеться зростання цін на газ та житлово-комунальні послуги. Подорожчання цін на комунальні послуги очікується на 25% вже в цьому році. Зміни, неприємні для кожного українця, стали відомі в ході прес-конференції з промови голови НБУ. Дмитро Сологуб також повідомив, що підняття цін на газ та комунальні послуги, на 25% […]
ДаліDomain Holdings Australia Ltd назвали Джейсона Пеллегріно як головного керуючого і виконавчого директора у вівторок. Пеллегріно повноцінно займе свою посаду в серпні після того, як чинний СЕО Ентоні Каталано пішов у відставку в січні цього року. Нік Феллон продовжить обіймати посаду тимчасового виконувача обов’язків головного виконавчого директора Domain Holdings Australia Ltd, поки на посаду не […]
ДаліСьогодні, 24 листопада, в Україні відбулося відкриття сільськогосподарського комплексу на території Хмельницької області. Підприємство орієнтоване на селекцію рослин. Інвестором проекту виступає німецька компанія KWS SAAT SE. Загальна сума капіталовкладень у будівництво нового, сучасного заводу склала 20 мільйонів євро. Також, представники іноземного промислового холдингу зазначають, що в подальшому вони проведуть ще ряд фінансових операцій, спрямованих на […]
ДаліНАК «Нафтогаз України» домоглася арешту активів SPV-компанії GazAsia Capital S.A, що займалася випуском єврооблігацій російського ПАТ «Газпром» в японській валюті – ієні. Про це заявила прес-служба «Нафтогазу» в Facebook. Українська національна компанія відзначила, що російський «Газпром» продовжує втрачати кошти через невиконання умов Стокгольмського арбітражу. Вона підкреслила, що навіть при наявності величезних газових сховищ без допомоги […]
ДаліНова модель повинна була бути представлена на виставці CES Asia в Шанхаї вже на цьому тижні, але через американські санкції компанія перенесла випуск ноутбука на невизначений термін. Міністерство торгівлі США внесла Huawei в чорний список, тим самим у компанії немає можливості купувати технології американських виробників. З Huawei вже припинили співпрацю: Google, Intel, Broadcom та інші […]
ДаліЗгідно з інформацією, яка розміщена на сайті ФГВФО, продаж активів ліквідованих банків (62-ох установ) на поточному тижні має принести попередньо встановлену оцінкою суму – 9,861 мільярд гривень. Як сказано в повідомленні із загальної суми права вимоги за кредитами – 9,109 мільярдів гривень, основні засоби банків склали суму в розмірі 751,73 мільйона гривень, а дебіторська заборгованість […]
ДаліВиробник електромобілів Tesla Inc. отримала за підсумками 2021 року рекордний прибуток у 5,52 млрд доларів, що у 7,7 разу більше, ніж роком раніше ($721 млн). Виторг компанії в 2021 році збільшився на 71%, до $53,8 млрд, продажі автомобілів підскочили на 87%, до рекордних 936 тисяч машин. У четвертому кварталі чистий прибуток Tesla зріс до $2,3 млрд, […]
ДаліКомпанія Pfizer заявила, що почала випробування експериментальної вакцини для боротьби з пандемією COVID-19 в Сполучених Штатах. Експериментальна вакцина BNT162 спочатку була введена групі пацієнтів в Німеччині в кінці минулого місяця, тепер тестування на людях почалося в США. Голова правління і генеральний директор Pfizer Альберт Бурла відзначив короткі терміни початку тестування вакцини завдяки сприянню регулюючих органів. […]
ДаліЄвропейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) надає Молдові кредит, обсягом до 300 млн євро для підготовки безперебійного постачання природного газу. Про це повідомила прес-служба установи. Передбачається транш обсягом до 200 млн євро для термінових закупівель у разі проблем із постачанням, а також 100 млн євро – на заходи щодо диверсифікації постачання та зберігання газу, які Молдова використовує […]
ДаліФахівці російської компанії «Доктор Веб» заявили про загрозу вірусної програми BankBot для України. Про це повідомляє інформаційний портал LIGA.net. За попередніми даними ІТ-аналітики встановили, що даний вірус вже вразив достатню кількість мобільних пристроїв на платформі Android у багатьох країнах світу, а також і в Україні. Першими постраждали від кібератаки жителі Туреччини. Android БанкБот – представник вірусу […]
Далі