Савва  Лібкін

Інтерв'ю з ресторатором Савою Лібкіним - про бізнес-клімат в Одесі, тиск на приватну власність і боротьбу за ресторан «Дача»....

Інтерв'ю з ресторатором Савою Лібкіним - про бізнес-клімат в Одесі, тиск на приватну власність і боротьбу за ресторан «Дача». Підприємець ділиться своїм досвідом ведення бізнесу, затяжних судових розглядів із державними органами та спроб рейдерського захоплення. Сава Лібкін відверто говорить в інтерв'ю LDaily про проблеми із захистом прав власності в Україні та ризики, з якими стикаються не тільки великі, а й малі бізнеси в країні.

Савва  <span>Лібкін</span>

Захист власності – це, як і раніше, не державна політика, а особиста турбота кожного власника

14.05.2025 (№ LDaily #23)

Інтерв’ю з ресторатором Савою Лібкіним – про бізнес-клімат в Одесі, тиск на приватну власність і боротьбу за ресторан «Дача».

Підприємець ділиться своїм досвідом ведення бізнесу, затяжних судових розглядів із державними органами та спроб рейдерського захоплення. Сава Лібкін відверто говорить в інтерв’ю LDaily про проблеми із захистом прав власності в Україні та ризики, з якими стикаються не тільки великі, а й малі бізнеси в країні.

LDaily: Як змінився ваш бізнес за останні два роки? Що зараз відбувається в ресторанній індустрії Одеси? З чим доводиться стикатися щодня?

С. Лібкін: Як змінився? Чесно кажучи, не знаю, що відповісти – йде війна.

Ми продовжуємо працювати, і вже саме по собі це – чимале досягнення. З іншого боку, основні складнощі походять не тільки від російських військових, але, на жаль, і від українських чиновників.

Із чим порівнювати? Це складне і неоднозначне питання, адже війна впливає на всіх і на все. Тому я б вважав за краще не заглиблюватися в тему війни – навряд чи зможу сказати щось принципово нове.

LDaily: Багато українських рестораторів зараз відкривають заклади за кордоном. Чи були у вас думки про розвиток бізнесу за межами України? Чому так чи ні?

С. Лібкін: Мій спеціалітет, моя релігія і любов – це одеська кухня. Я зацікавлений у тому, щоб одеська кухня стала не менш відомою і популярною, ніж сама Одеса.

Ну і найголовніше: зараз усі мої думки зайняті боротьбою з прокуратурою і відбиттям рейдерських атак на мій ресторан.

LDaily: Яким ви бачите бізнес-клімат в Одесі сьогодні? Є відчуття відновлення чи невизначеність, як і раніше, переважає?

С. Лібкін: Для мене історія з рестораном «Дача» – найяскравіший індикатор поточного бізнес-клімату не тільки в Одесі, а й у країні загалом. Очевидно, що питання приватної власності в Україні досі не вирішене. Захист власності – це, як і раніше, не державна політика, а особиста турбота кожного власника.

LDaily: Ви інвестували близько $2 млн у створення ресторану «Дача» на території колишнього санаторію імені Чкалова. З 2019 року ви стикаєтеся з юридичними суперечками навколо об’єкта. У чому полягають основні претензії прокуратури, і як ви на них реагуєте?

С. Лібкін: Цього року ресторану «Дача» виповнюється 21 рік. Останні п’ять років прокуратура намагається відібрати в нас приватну власність. Саме відібрати. Усе це ініціюється на рівні Генеральної прокуратури, а активно продавлюється обласною прокуратурою. Є конкретні люди, задіяні в цьому процесі – один із Генпрокуратури, інший з обласної.

Оскільки їм не вдалося вилучити приміщення, вони об’єдналися з керівництвом санаторію імені Чкалова. Тепер фактично проти нас діють одразу дві державні структури.

І це ще не все. Зовсім недавно, під тиском прокуратури, районні відділи поліції порушили кримінальну справу проти директора моєї компанії – просто тому, що так захотіла прокуратура.

Я розумію, що в країні йде війна, і основні сили зосереджені на фронті. Але під прикриттям цих обставин триває переділ власності, і деякі державні чиновники почуваються абсолютно безкарно.

LDaily: Як поточні судові розгляди впливають на повсякденну роботу ресторану і його співробітників?

С. Лібкін: По-перше, на територію ресторану «Дача» перестали пускати автомобілі наших гостей – це відбувається за прямою вказівкою директора санаторію.

По-друге, кримінальну справу було порушено на підставі скарги цього ж директора і за активної підтримки прокуратури. Поки що відвідувачам дозволяють проходити на територію, але, схоже, це лише питання часу. Ми не знаємо, що буде завтра.

LDaily: Які кроки ви робите для захисту своїх інвестицій і бізнесу в умовах триваючих суперечок із державними органами?

С. Лібкін: Ми вкотре звернулися до суду. Судові процеси тривають постійно. Ми виграємо – у судах першої інстанції, в апеляціях, доходимо до Верховного Суду.

Але прокуратура знову відкриває нову справу. Це замкнуте коло.

Очевидно, що в нас хочуть відібрати приватну власність, не соромлячись у методах.

Ба більше, я бачу ситуацію ширше. На жаль, це загроза всій системі приватизації. Якщо в мене – незважаючи на багаторічну боротьбу, безліч виграних судів, включно з Верховним, широку публічну підтримку і сильну юридичну команду – вийде забрати приміщення, то що зможе протиставити звичайний представник середнього бізнесу?

LDaily: Що б ви порадили підприємцям, які можуть зіткнутися з подібними проблемами у своїй діяльності?

С. Лібкін: У разі спроби захоплення власності я б порадив у жодному разі не платити тим, хто намагається це зробити. Натомість потрібно відстоювати свої права в суді та виносити ситуацію в публічне поле. Потрібно боротися до кінця.