LDaily&Live.Love

Спорт як інструмент розвитку бізнесу і особистості

Тренд, що виник на стику бізнесу і спорту, змінив підходи до звичного ведення справ. Чим обумовлена зростаюча популярність спортивних аналогій в бізнес-процесах? Як розповів LDaily Ярослав Пригара, спорт, в даному випадку біг – це якась модель бізнесу, що дозволяє підприємцям отримувати багато корисних уроків

Інтерв’ю з генеральним директором компанії «АвтоКапітал», генерального представництва Daimler AG в Україні, офіційного імпортера автомобілів Mercedes-Benz і smart, доводить, що «бігова нірвана» – не засіб утекти від проблем або зняти з себе відповідальність за розв’язання складних задач, а як раз навпаки, інструмент для швидких і правильних рішень, спосіб мобілізуватися та підвищити самодисципліну. Ярослав особистим прикладом переконав в тому, що цього варто вчитися.

Авторинок: стан на сьогодні

: Ярославе, розкажіть, будь-ласка, про «самопочуття» авторинку сьогодні на прикладі компанії «АвтоКапітал».

Я. Пригара: Компанія «АвтоКапітал» – 15 років в Україні. Ми, як офіційні представники Daimler AG в Україні, відповідаємо за продаж і просування моделей Mercedes-Benz і Smart. Український офіс також керує і відповідає за ринки Азербайджану і всієї Центральної Азії. Що стосується загальноприйнятої думки щодо прориву в 2016 році, то тут не може бути однозначної відповіді. Потрібна більш повна картина. Справа в тому, що автомобільний ринок не просто впав, якщо порівнювати його з 2013-м роком, а звалився. Але логічно ж, що після будь-якого падіння незмінно слідує зростання і, відповідно, рано чи пізно авторинок почне рости. Хоча, дійсно, в 2016 році був помітний ріст у порівнянні з 2015-м, проте цифри були дуже далекі від тих показників, що спостерігалися в 2008 або навіть в 2013.

І знову-таки, якщо порівняти ці цифри з даними 10-річної давності – це шаленне падіння. Зараз ринок перебуває в іншому вимірі, тому на ситуацію треба дивитися з різних сторін. Якщо ж говорити про тренд, так, він є, і ринок дійсно зростає.

До речі,

те, що відбувається зараз на авторинку відображає більш структурні зміни, що відбуваються у нас в країні. Наприклад, ринок комерційної техніки за останні 2 роки зростає семимильними кроками: тільки за 5 місяців цього року було 90% зростання, в 2016 – близько 70%. У сегменті будівельної техніки – досконалий бум. Я не випадково акцентую увагу на комерційній техніці тому, що це безпосередньо пов’язано з бізнесом

І ще один, навіть більш важливий показник – зараз зростає частка дорогих автомобілів в сегменті комерційної техніки. А що таке дорожчі автомобілі? Це більш надійні марки, які має сенс купувати, якщо ти хочеш грати «в довгу», якщо ти віриш в свій бізнес та інвестуєш в його розвиток. На більш короткий період зазвичай купують дешевші авто.

Дорогі автомобілі – дешевше

: Відносно переорієнтування переваг покупців – це тренд? І чи правда, що до початку кризи були затребувані дешевші авто?

Я. Пригара: Так. Звичайно ж, це правда. Є частка російських автомобілів, яка зменшилася з природних причин. І я хочу звернути увагу на те, що мова йде про більш дорогу техніку, ми не говоримо про різницю в 20% або 30%. Ще раз хочу підкреслити, що бізнес почав це розуміти і тому почав надавати перевагу купівлі дорожчої техніки. Інакше сам бізнес не має сенсу. Якщо у тебе є сумніви, що бізнес не буде розвиватися або ти його будуєш на 5-6 років, тоді не варто витрачатися на дорогі машини.

: Тобто дороге авто – дешевше?

Я. Пригара: Саме так. Є таке поняття, як вартість володіння автомобілем. Купівля нової техніки, мінус вартість продажу цієї техніки, плюс вартість експлуатації. Тобто – в яку суму тобі обходиться володіння цим авто? І виходить, що володіння більш дорогим авто, про який ми вже говорили, – дешевше, ніж авто більш дешевого сегменту. Але капіталовкладення початкові, звичайно ж, набагато вище.

Нові інструменти на ринку

: Ярославе, посаду топ-менеджера цієї компанії ви займаєте близько 8 років. Як змінилося конкурентне середовище за роки вашого управління?

Я. Пригара: Можливості, які зараз з’являються на ринку, привносять інструменти яких раніше не було. Наприклад, в нашому випадку, з минулого року відкрито заводське фінансування для українських клієнтів. Це пряме фінансування з боку заводу-виробника щодо українських компаній. Воно не діяло з 2005 року тому, що завод-виробник бачив безпосередньо ризики у фінансуванні українських підприємств. А те, що з’явилося зараз – це дуже важливий сигнал для ринку, тому що він демонструє довіру до сильних гравців українського бізнесу і готовність працювати з українськими компаніями.

Крім того, з 2016 року ми беремо участь в державних тендерах, чого вже давно не робили. Зараз ситуація на ринку така, що і ризиків менше, і правила чесніші, і брати участь в тендерах стало безпечніше.

Модель S2B

: Як давно ви зайнялися бігом і приєдналися до проекту LIVE.LOVE?

Я. Пригара: В самому проекті я більше року. Спортом я і раніше займався, а у випадку з бігом – він у мене почався з лютого минулого року. У мене був складний ресурсний стан. Період 2014 року для бізнесу був вкрай складним. Виснаження і втома, я думаю, були характерні для багатьох, тому що доводилося працювати в дуже незвичайних і навіть екстремальних умовах. І той стан, який я відчував взимку 2016 року, переконував мене в тому, що його треба змінювати за цілим рядом параметрів: починаючи від часу на відпочинок, закінчуючи своєю спортивною формою. І так я почав бігати. Але бігати – це, напевно, голосно сказано, тому що з самого початку я не міг бігти фізично. Наприклад, свої перші 2 кілометри я не зміг пробігти, причому до цього я повноцінно, за моїми представленням, займався спортом.

Але з часом ця відстань збільшувалася і з серпня минулого року мене запросили в команду LIVE.LOVE. З того часу почалася інтенсивна спортивна історія.

: Що вам це дає? Як біг і великі дистанції відображаються на розвитку бізнесу?

Я. Пригара: Порівнювати можна скільки завгодно. Для мене, наприклад, біг – це окремо і його спортивна складова – теж окремо, коли ти ставиш перед собою якісь цілі і реалізуєш їх. Причому мета повинна бути досяжна, інакше, якщо ти її не досягаєш, це перетворюється в демотивацію. Планку треба поставити так, щоб ти міг її перестрибнути, інакше якщо ти ніколи її не перескочиш, рано чи пізно твоя мотивація пропаде.

А тепер про біг. Для мене – це час, коли кілька разів на тиждень можна побути наодинці з собою протягом тривалого періоду часу. І, напевно, це те, чого мені фізично не вистачало. Особливо в період 2014-2015 років, коли менеджмент був залучений в оперативну роботу через те, що всі процеси, які відбувалися були незвичайними і доводилося робити багато ручної роботи. І тут з’явилася можливість перебувати наодинці з собою 3 або 4 рази на тиждень і просто подумати. Це дуже важливе для мене відкриття, тому що часто ми просто біжимо по життю, виходячи з тих обставин, в яких опинилися. Це не означає, що це правильно, ми просто на них реагуємо. І ось

біг – це можливість оцінити ситуацію, поглянути на неї зі сторони. Для мене справжній біг – це коли ти без зв’язку, без телефону, один, і можеш подивитися на речі, що відбуваються навколо тебе, більш виважено. Така ось бігова нірвана (посміхається)

У житті завжди є щось, про що ти хочеш подумати – особисте або пов’язане з бізнесом. І моє відкриття полягає в тому, що раніше протягом тижня кілька разів сісти і подумати, оцінити ситуацію з різних сторін, просто не було часу. Хоча, скоріше, я сам собі не надавав такої можливості. А зараз біг дає мені таку можливість. І це величезне відкриття тому, що багато рішень, що я прийняв під час бігу, були пов’язані з бізнесом і стали підсумком більш глибокого аналізу.

: Ви змушуєте себе тренуватися чи це для вас є задоволенням?

Я. Пригара: Якщо я скажу, що кожна пробіжка – це дике бажання, я буду не зовсім чесний, тому що завжди хочеться трохи поспати або виконати якісь інші завдання, тоді ти себе змушуєш. Але в 90% випадків – біг дає мені позитивні емоції і вже став потребою.

Є навіть така теорія, що відчуття після бігу нагадують відчуття після якогось наркотику, і, якщо ти пропускаєш тренування, тобі цього вже не вистачає і хочеться це обов’язково зробити.

Але тут є важливий параметр – я впевнений, що в будь-якому виді спорту ти спочатку робиш якесь надзусилля, а через якийсь період часу ти починаєш отримувати задоволення від того, що робиш. У мене такий період тривав добрих півроку, коли я просто змушував себе виходити на пробіжку. І через півроку це переросло в потребу.

: Чи багато людей з вашого оточення бігають або займаються спортом?

Я. Пригара: Так, досить, але я розцінюю це не тільки, як фізичне навантаження, а дивлюся на це набагато ширше. Наприклад, коли я говорю про бігову нірвану, це більше, ніж спорт. Ти ростеш як особистість, тому що багато працюєш над собою, а це вже інша історія, більш глибока, з моєї точки зору. Я не знаю, що відчувають інші люди, що біжать мені назустріч, але їх однозначно стає  більше. Це все ще не та кількість людей, яку можна зустріти в Західній Європі або в Сполучених Штатах, але те, що їх кількість зросла – це факт.

Надихає захопленість улюбленою справою

: У вас дуже інтенсивний ритм життя. Де берете сили?

Я. Пригара: Фізичні сили мені дають пробіжки. Наприклад, раніше для того, щоб прийняти рішення в тій чи іншій бізнес ситуації, мені доводилося витрачати набагато більше часу. Зараз же я однозначно відчуваю, що став більш ефективним як управлінець за прийняттям рішень.

Відносно часу. Специфіка нашого бренду така, що нам треба бути активними 24 години на добу через високовимогливих клієнтів, і статися може все, що завгодно в будь-який час доби. Навіть посеред ночі ми повинні бути готові відреагувати на ситуацію, що виникла. Тому я не можу сказати, що мій робочий день починається тоді-то або тоді-то, я вже не кажу про заходи, величезна кількість яких проходять на вихідних і так далі.

Якщо ж говорити про те, де я беру сили – це любов до того, що я роблю. Це і є стимул. У нас велика команда, яка рухається тільки вперед. Це і дає сили і енергію, які дозволяють так динамічно працювати.

Доступний керівник

: З урахуванням вашої зайнятості і умов роботи в режимі мультизадачності ви доступний керівник?

Я. Пригара: На це питання не можна відповісти однозначно – так чи ні. Якщо доступність розцінювати як «подзвонити і запитати» – однозначно «так». Але я б виділив два основних фактори, відповідаючи на це питання: перший – з урахуванням зони відповідальності. На жаль, так складається, що я в офісі буваю не завжди. У цьому випадку фізична доступність має свої обмеження, в той же час залишається електронна пошта, телефон і так далі.

Другий фактор: якщо мова йде про те, чи може будь-який співробітник звернутися до мене особисто – так, може. Я, наприклад, з величезним задоволенням працюю з усіма нашими консультантами з продажу автомобілів, хоча б тому, що клієнти у нас найрізноманітніші. Буває таке, що звертаються до мене безпосередньо. І ми працюємо з клієнтом, залучаючи консультанта в цей процес. І скажу вам чесно, я з величезним задоволенням проводжу таку роботу, тому що вона дозволяє зрозуміти справжні потреби клієнта. Відразу стає зрозуміло, що можна поліпшити, тут ми сильні або, навпаки, не дуже сильні. І хочу сказати, що така робота дуже важлива з точки зору не тільки доступності керівника, але і для стратегії розвитку компанії в тому числі. Тому я сміливо можу назвати себе доступним керівником.

: Це ваша особиста перевага?

Я. Пригара: Так історично склалося в компанії. І це не директивні рішення, вони, скоріше, обумовлені специфікою роботи. Причому, як показує практика, така система дуже ефективна.

 Жанна Гаращук

  •  

Напишіть коментар