Інтерв'ю Уроки для бізнесу

Що зміниться в результаті підписання Угоди між Україною та ЄС?

Положення Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, які стосуються створення зони вільної торгівлі (ЗВТ), набудуть чинності 1 січня 2016 року. Рішення про застосування положень Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзу про створення ЗВТ було прийнято ще у вересні 2014 року Радою із загальних питань ЄС. Що насправді очікує українську економіку? Чи готова Україна до вільної торгівлі з ЄС? Які бар’єри й можливості для бізнесу? Відповідає Наталія Осадча, адвокат, кандидат юридичних наук, партнер Адвокатського об’єднання «Сюткін та партнери».

Як буде регулюватися імпорт / експорт в правовому полі?

Відповідно до положень Угоди щодо поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі з ЄС — Євросоюз і Україна скасують ввізні мита на більшість товарів, що імпортуються.

Україна поступово упродовж 10 років скасує ввізні мита для ряду європейських товарів. Українське мито частково знизиться на 20-60% упродовж перших 5-10 років.

Скасування ж ввізних мит Європейського Союзу по більшості товарів відбудеться вже в перший рік дії Угоди (99% тарифних ліній). Як наслідок, відбудеться збільшення імпорту з ЄС, що забезпечить ширший вибір товарів для українських споживачів і зниження роздрібних цін на імпортні товари. А вітчизняні виробники отримають доступ до широкого спектру дешевших промислових товарів, комплектуючих і устаткування.

Одним з головних та істотних наслідків Угоди для підприємств буде негайне скасування ввізного мита для більш ніж 97% усіх експортованих товарів з України в ЄС, включаючи сільськогосподарські товари.

Тільки для 3% експорту (деякі сільськогосподарські товари) ввізні мита не будуть повністю скасовані. Але навіть для таких товарів певна частка експорту в межах тарифних квот здійснюватиметься на безмитній основі.

Крім того, українські товари будуть експортуватися і ввозитися в країни ЄС на умовах безмитної торгівлі, зможуть включати в себе вхідні складові з України, ЄС і окремих середземноморських країн, що значно підвищить їхню конкурентоспроможність.

Безперечно, відповідно до положень про вільну торгівлю ЄС бере на себе зобов’язання відкрити доступ до свого ринку швидше, ніж Україна, а отже, упродовж перших років після набуття чинності угоди Україна матиме найкращі умови доступу до ринку ЄС, ніж матиме ЄС для доступу до ринку України.

Хочу нагадати, що Європейський Союз — це найбільший єдиний ринок у світі, який складається з 28 країн і охоплює населення, чисельність якого в 11 разів перевищує населення України. Це понад 500 млн споживачів, середній дохід яких становить 39,000 дол. США в рік.

Для того щоб Україна могла легко й ефективно продавати свої товари на цьому ринку, відповідні регламенти, стандарти та вимоги щодо безпечності продукції повинні бути гармонізовані згідно з вимогами ЄС. Водночас зміни в чинному законодавстві України впроваджуватимуться поступово, а отже, і правила ведення бізнесу в Україні будуть змінюватися поступово, упродовж певного періоду часу. Для введення деяких заходів Україна має в своєму розпорядженні 15 років. Тому українські підприємства матимуть достатньо часу, щоб пристосуватися до нових правил, пройти й отримати всі необхідні сертифікати та дозвільні документи, необхідні для певного виду діяльності.

Які можливості відкриються для бізнесу? І які є недоліки цієї Угоди?

У зв’язку з тим, що ринок ЄС є найбільшим ринком у світі, на мою думку, можливості відкриваються величезні. Так, для українських виробників відкриваються можливості продажу товарів на території ЄС і дуже конкурентна ціна на справді якісну та вироблену в Україні продукцію. Через девальвацію гривні ціни стали надзвичайно низькими порівняно з цінами товарів, які виробляються на території ЄС. Я вважаю, що за таких умов конкурувати з Україною щодо ціни і якості буде складно, а отже, це і є головною перевагою для українського бізнес-середовища.

Що стосується недоліків, то особисто я їх не бачу. Питання тільки в тому, що потрібно провести велику роботу, а саме: змінити доволі багато нормативних актів, ухвалити великий ряд нових законів, підзаконних актів та ще й упровадити відповідні зміни. Однак такі зміни необхідні для розвитку країни й для подальшого вступу до ЄС.

За матеріалами сайту Адвокатського об’єднання «Сюткін та партнери»

  •