Інтерв'ю

Приватизація допоможе залучити інвестиції в аграрний сектор

Приватизація допоможе залучити в АПК інвестиції, – думка голови громадської організації AgroReforms.ua Олексія Зубрицького.

Про майбутню приватизацію повідомлялося в минулому році. До кінця 2015 року, повинні були відбутися перші торги з продажу державних підприємств у приватну власність. Цей же вектор розвитку вітчизняного аграрного сектору можна побачити в концепції  Міністерства аграрної політики та продовольства України.

Приватизація потрібна для того, щоб підвищити ефективність даного сектора економіки. Багато державних агропромислових структур перебувають у занепаді або на стадії банкрутства. Шляхом передачі підприємств у приватну власність, можна позбутися збиткових активів і істотно скоротити витрати.

Приватизація державного підприємства здійснюється шляхом його перетворення в акціонерне товариство з подальшим придбанням інвестором акцій цього товариства (ст.5 Закону України «Про особливості приватизації в агропромисловому комплексі»). Тобто безпосереднім об’єктом приватизації буде не майно і земельні ділянки державного підприємства, а акції акціонерного товариства, створеного на базі цього майна.

Землі сільськогосподарського призначення – один із ключових активів аграрного підприємства, за рахунок яких у тому числі буде сформований статутний капітал акціонерного товариства, акції якого підуть на приватизацію.

Одне з найважливіших завдань для залучення вкладників на український ринок – це поліпшення агросфери. За словами представників органів влади, в 2016 році приплив інвестицій в агропромислову сферу планують збільшити на 2 млрд. дол. Без додаткового вкладення коштів «ззовні» дуже важко представляється процедура осучаснення виробництва та вирішення інших важливих питань в секторі. Міністерство аграрної політики буде продовжувати вести переговори з потенційними вкладниками, з метою залучити нові ресурси.

У 2015 році вкладення в агросектор склали приблизно 1 млрд. доларів. У 2016 році уряд планує збільшити приплив в два рази. І для цього приймає ряд різних законодавчих актів і реформ. У перспективі, Україна бачить своїми інвесторами Міжнародну фінансову корпорацію, Світовий банк, Європейський банк реконструкції та розвитку і Європейський інвестиційний банк.

За допомогою іноземних капіталовкладень, можуть бути досягнуті високі результати в агропромисловій сфері в цілому.

Всі великі втрати на державних підприємствах в переважній більшості випадків відбуваються з вини недобросовісних керівників, і корупції чиновників. На думку Зубрицького, план з приватизації на 2015 рік не був виконаний, оскільки із запланованої кількості, за підсумками практично за рік, для реалізації в Фонд державного майна були передані тільки 4% підприємств. Жодне з цих підприємств не було продано. Якщо підприємства залишаться  у державній власності, це призведе до негативних наслідків. Неналежне ставлення до ресурсів стане причиною низької ефективності, заниження врожаїв, розваленої  інфраструктури. І як наслідок – не вдасться поліпшити стан агросектору та залучити зарубіжних інвесторів.

Забезпечення високих перспектив для агропромислового середовища можливе тільки з передачею в приватну власність. Приватизація допоможе залучити інвестиції, і Україна отримає можливість оновити і модернізувати інфраструктуру. І це в свою чергу знизить собівартість, збільшить обсяги продажів і виробництво, також це допоможе створити нові робочі місця.

Практично щотижня в українському агросекторі реалізують або починають нові інвестпроекти. Є серйозні наміри найбільших гравців світового ринку, але при цьому аграрна галузь поки привертає лише 15% від потенційно можливих інвестицій. Причина – макроекономічні проблеми, недосконалість захисту права власності та військові дії на сході.

Якщо приватизація буде здійснюватися згідно з установленими нормами чинного законодавства, грамотно з правової позиції і за допомогою чітко розробленої стратегії, це збільшить приплив інвестицій в Україну, оскільки вітчизняний аграрний сектор завжди був цікавий закордонним вкладникам.

Джерело: latifundist.com

  •