"Податки по-українськи" Спецпроекти

Податок на виведений капітал. Четвертий рік надії…

Ми вже декілька разів зверталися до прогресивної ідеї щодо заміни нині діючого податку на прибуток на податок на виведений капітал. І хоча за минулий рік авторами, як ідеї, так і тексту проекту закону проведено всі можливі заходи публічних консультацій із широкими колами зацікавлених осіб, як з боку бізнесу, так і з боку органів законодавчої та виконавчої влади, станом на 12 березня 2018 проект так і не подано на реєстрацію до ВРУ.

Як мало бути

Президент України протягом останніх трьох місяців декілька разів акцентував увагу на необхідності зміни підходів в оподаткуванні доходів суб’єктів господарювання.

Так, на прес-конференції «Виклики-2018» Петро Порошенко заявив: «Готовий до внесення до Парламенту і законопроект про податок на виведений капітал замість податку на прибуток. Бо податок на прибуток сьогодні єдиний, при обчисленні якого залишається дуже широкий простір для свавілля з боку перевіряючих і податкових органів.

Насправді це – не закон, а настрій… І я пропоную, щоби оподатковувалась лише та частина прибутку для споживання, яка не спрямовується на створення чи розширення виробництва. Це буде дуже сильнодіюча ін’єкція для економічного зростання.

І, до речі, – потужне щеплення від корупції, бо простота адміністрування позбавить контролера можливості вирішувати, що віднести на собівартість, якою має бути структура видатків та технологія виробництва та інші питання, до яких перевіряючи не повинні мати ніякого відношення».

Аналогічну думку з приводу введення податку на виведений капітал мають і

провідні експерти в галузі економіки і оподаткування, які вважають, що цей спосіб оподаткування є прогресивним для росту економіки країни та виведення її із затяжної  кризи.

«Дотримання слова»

І здавалось, вже після таких висловлювань проект повинен бути поданий Гарантом як невідкладний як задля поліпшення інвестиційного клімату в державі, так і за для підвищення прозорості ведення бізнесу. Бо навіть не експертному середовищу зрозуміло, що при введенні нової системи оподаткування кошти, вивільненні від оподаткування в першу чергу, будуть направлені на внутрішні інвестиції в основні фонди, що, у свою чергу, призведе до створення нових робочих місць та, у певній мірі, завадить відтоку працездатного населення з України.

Українська реальність

 Але вже 12.03.2018 на зустрічі із представниками бізнесу Президент України робить заяву про необхідність додаткового обговорення законопроекту про заміну податку на прибуток податком на виведений капітал перед його реєстрацією у Верховній Раді. «Нацрада реформ ще раз винесе на обговорення перехід до нової моделі оподаткування прибутку, покликаної стимулювати інвестиційну діяльність, а саме на оподаткування розділеного доходу підприємств. Я не буду його зараз підписувати, вносити у парламент. Я вважаю, що з цього приводу необхідна чесна дискусія з нашими іноземними партнерами і з асоціаціями бізнесу», – сказав він. Крім того, Президент України запропонував в якості компромісного варіанту ввести податок на виведений капітал для малого і середнього бізнесу».

То хто ж так завзято протидіє нововведенням у сфері оподаткування? Відповідь на поверхні:

ті, хто за попередні десятки років накопичили трильйонні збитки для покриття, на які не вистачить у деяких випадках і півстоліття, консалтингові компанії, спеціалізація яких полягає у оптимізації (мінімізації) оподаткування податку на прибуток та інших податків, бізнес асоціації, що представляють іноземних інвесторів, тощо.

Опоненти нової моделі оподаткування не беруть до уваги і те, що згодом в Україні фінансовий результат буде формуватися на основі міжнародних стандартів, що ще більше надасть можливостей контролюючим органам для фіскальних висновків, особливо по відношенню до великих та сумлінних платників податків.

Водночас слід визнати, що остання трансформація податку на прибуток, зміст якої полягав у запровадженні класичної європейської моделі оподаткування прибутку підприємств, яка є найпоширенішою у країнах ЄС, не призвела до бажаних результатів. Так, реальні надходження податку на прибуток до зведеного бюджету приведені до цін 2010 року за період 2010-2016 рр скоротились у 1.4 рази (для прикладу перейдіть за посиланням https://feao.org.ua/wp-content/uploads/2017/11/feao_podatok_na_prybutok_a5_02.pdf).

До уваги! При цьому в Україні діє одна із найнижчих в Європі ставка податку на прибуток підприємств — 18 %. Про диспропорції нинішньої моделі оподаткування податку на прибуток свідчать і статистичні дані. Так, за результатами 2016 року 7 підприємств (5 з яких з часткою держави у статутному капіталі) забезпечили 24% (або 14.4 млрд.грн.) надходжень податку на прибуток до зведеного бюджету країни, що може свідчити про нерівномірність оподаткування та зміщення податкового тиску у чинній моделі оподаткування на добросовісних платників податків.

На що сподівались

Бізнес очікував від Президента виконання неодноразових обіцянок щодо кардинальних змін в оподаткуванні, тим паче, що проект нового законопроекту написаний саме представниками різних галузей економіки. Під час значної втрати кваліфікованих трудових ресурсів підприємці мали надію на значне поліпшення правил ведення бізнесу в нашій країні. А що отримали? Пропозицію щодо «нульового декларування» (обов’язкове декларування для всіх громадян) замість податку на виведений капітал. І це при тому, що контролюючі органи не в змозі фахово адмініструвати навіть наявну інформацію по податках і зборах. А чи цього очікували українські підприємці? 12.03.2018 представники українського бізнесу, як малого, середнього, так і великого, зрозуміли, що слова Президента України, нажаль, нічого не варті.

Дійсно, щоб впровадити щось нове та прогресивне необхідна рішучість, якої не було у попередні роки ні у високопосадовців, ні у депутатів. Чи з’явиться вона в передвиборний рік ‒ питання риторичне. А що лишається бізнесу – саме українському бізнесу? Сподіватися та діяти. І тут на думку спадають слова філософа та письменниці Делії Гусман: «Сподіватися – значить вміти чекати, мати ту необхідну крихту терпіння і віри, яка дозволить нам перемогти тяжке сьогодення, щоб спрямувати енергію до кращого майбутнього. Але стережіться: надія не може жити постійним очікуванням»

Читайте також: Про податок на виведений капітал 

  •  

Напишіть коментар