"Податки по-українськи" Спецпроекти

Плюси та мінуси СМКОР. Підсумки по роботі системи на даний час.

І знову повертаючись до тематики так званого «блокування податкових накладних» хотілось би підсумувати результати роботи Системи моніторингу критеріїв оцінки ризиків (СМКОР) за 5 місяців її роботи.

Як ми і передбачали ще напередодні введення СМКОР, ризиковими для платників податків виявилися навіть не самі критерії призупинення реєстрації податкових накладних, а дії контролюючих органів при здійсненні процедур із розгляду пояснень та документів платника податків, що підтверджують реальність здійснення господарської операції – Реальне життя електронного адміністрування ПДВ. Як показала практика, різноманіття здійснюваних господарських операцій суб’єктами господарювання не дозволяє їх алгоритмізувати, що в умовах роботи СМКОР має негативні наслідки для платників податків. В результаті – замість ведення підприємницької діяльності та обліку її результатів, представниками бізнесу здійснюється постійне доведення контролюючим органам правомірності здійснення господарських операцій, яке супроводжується значними витратами часу та нервів.

Слід зазначити, що протягом червня 2017 року експертне середовище, оцінюючи не підготовленість як фіскальної служби так і платників податків до процесу «блокування податкових накладних», закликало як профільний комітет Верховної Ради, так і народних депутатів, до відтермінування дати запровадження механізму зупинення реєстрації податкової накладної та розрахунку коригування до неї.

Як результат

Вже перші місяці роботи СМКОР показали як суспільству так і владі значні вади даної системи, а скоріш за все невірний напрямок у виборі критеріїв «блокування податкових накладних». В результаті профільним комітетом ВРУ зареєстровано законопроект від 15.09.2017 № 7115, яким фактично передбачено повернення до тестового режиму, який діяв до 01.07.2017. З урахуванням того, що за два з половиною місяці законопроект не став Законом України, можна зробити висновок про відсутність єдності у депутатських лавах у питаннях допомоги всьому українському бізнесу, а не окремим галузям. При цьому Міністерство фінансів України, маючи відмінну від профільного комітету ВРУ позицію, розробило власний законопроект, яким можливо дещо поліпшиться ситуація, але поки що це всього лише теоретичні міркування.

Так, на сьогодні ми маємо різні позиції двох гілок влади в питанні, що стосується всієї бізнес-спільноти. Італійське прислів’я не враховується майже ніколи нашими законотворцями у питаннях податкових змін, яке проголошує, що «Немає гірше роботи, ніж робити і переробляти».

  •  

Напишіть коментар