Інтерв'ю

Незадоволені мешканці чи відпрацьована схема?

Кожен день ми зіштовхуємося з інформацією, яка стосується будівництва об’єктів нерухомості – чи то новий проект, будівництво чергової частини житлового комплексу або цілковите введення в експлуатацію.

Однак, непоодинокі ситуації, коли про анонсоване будівництво або вже збудовані об’єкти поширюється інформація, що таке будівництво є самочинним. Дійсно, трапляються випадки, коли будівельні компанії нехтують вимогами законодавства, яке регулює містобудівну діяльність, але інколи ярлик «самочинне будівництво» використовують в своїх цілях певні заінтересовані групи, які діють у корупційній зв’язці з службовими особами контролюючих та правоохоронних органів, підприємств, які забезпечують діяльність забудовника.

В даній статті ми розглянемо методи протистояння саме блокувальникам, які безпосередньо виконують функцію недопущення здійснення забудовником своєї діяльності.

Такі групи, користуючись гучним гаслом «самочинне будівництво» та прикриваючись «добрими і безкорисними намірами», організовують блокування будівництва об’єкту за допомогою фізичних осіб, які за мізерну грошову винагороду виконують необхідні дії. Організатори блокування прекрасно розуміють, що у зв’язку з цим забудовник несе збитки, які полягають в простої техніки, робочої сили тощо, і що останній буде вимушений «мирно» домовитися з протестуючими, а точніше з їх організаторами.

В такому випадку перед забудовником постає основне питання щодо вибору варіанту виходу з ситуації: чи вирішувати проблему шляхом «мирних» переговорів або організувати правовий захист своєї діяльності від неправомірних посягань?

Обрання варіанту «мирних» переговорів надасть забудовнику, на перший погляд, швидке вирішення проблеми і можливість продовжити будівництво. Але такий підхід віщує виникнення нових проблем, оскільки такі домовленості не матимуть жодної юридичної сили а позиція «йти на поступки» призведе до регулярних вимог зі сторони «невдоволених». Такий висновок є обґрунтованим, оскільки блокувальники вважають, що сплачувати грошові кошти за їх квадратні метри маєте ви і, більше того, їх не хвилює подальша доля проекту будівництва в тому числі, якщо забудовник взагалі не зможе його закінчити – не ви перші, не ви останні.

Єдиним вірним вирішенням вказаної проблеми є організація належного правового супроводу діяльності будівельної компанії, як на етапі планування, так і в момент реалізації проекту.

В разі виникнення описаної вище ситуації супровід має полягати в активних діях в різних юрисдикціях.

Перш за все, треба зафіксувати сам факт блокування і протиправних дій зі сторони третіх осіб шляхом звернення до правоохоронних органів. Залучення фахового адвоката до участі у кримінальних провадженнях надасть можливість виявити організаторів блокування та активізувати дії саме по них. Активна позиція по кримінальних провадженнях змусить організаторів блокування змінити акцент своїх дій та зосередити свою увагу вже на своєму захисті.

Також, треба не забувати, що особи, які приймають участь у блокуванні, часто вчиняють пов’язані з цим злочини, такі як, наприклад, хуліганство, пошкодження майна, самоправство тощо. Тобто, під час вчинення злочинів блокувальники наносять збитки забудовнику, а тому доцільним буде збирання доказів, що підтверджують участь осіб у вчиненні протиправних дій, обсяг завданої шкоди і звернення із відповідними заявами як до правоохоронних органів, так і до суду загальної юрисдикції.

Вказані правові методи протидії незаконним вимогам третіх осіб були застосовані на практиці і мали позитивний результат. Необхідність зосередити та залучити додаткові ресурси для вирішення поточних проблем по різних інстанціях і розуміння того, що забудовник не збирається домовлятися та налаштований на боротьбу, вгамовувало інтерес третіх осіб. Такі методи також є вагомим важелем впливу на безпосередніх виконавців блокування, оскільки співставлення отриманих коштів за участь в блокуванні з тим об’ємом проблем, які необхідно вирішувати, роблять свою справу.

Це не всі аспекти боротьби з протиправними посяганнями, а лише верхівка айсбергу. В подальшому ми розглянемо правові методи протистояння службовим особам контролюючих органів, які здійснюють пособництво неправомірним діям та засоби реагування на законні, з першого погляду, дії підприємств, які забезпечують діяльність забудовника.

Але запам’ятайте, що лише надійна правова підтримка під час здійснення діяльності у сфері будівництва об’єктів нерухомості на кожному етапі, повний юридичний аналіз ситуації, належно складений план дій і тактика його запровадження зведе нанівець намагання третіх осіб задовольнити свої протиправні матеріальні амбіції за ваш рахунок.

Компанія «Сюткін і партнери» має багаторічний позитивний досвід роботи на ринку надання юридичних послуг в сфері будівництва. Наші фахівці нададуть необхідну Вам компетентну і висококваліфіковану допомогу з будь-яких питань, що виникають у зв’язку із здійсненням будівельної діяльності. Не піддавайтеся на провокації, знайте свої права і твердо стійте на своїй позиції! Ми завжди з радістю допоможемо Вам у цьому!

Олексій Кудрявцев, адвокат АТ «АК«Сюткін і партнери»

  •