Якщо і є галузь, у якій Україну об’єктивно можна прирівняти до лідерів світових рейтингів, то це — агросектор. За даними «Food» and «Agriculture Organization» Україна посідає третє місце у світі за відсотком орних земель по відношенню до загальної площі країни. А за даними «National Master» (порталу глобальних статистичних даних) — 4-те місце за відсотком орних земель на душу населення.
АПК у 2016 та тенденції 2017
Міністерство аграрної політики та продовольства України повідомляє, що індекс обсягів сільськогосподарського виробництва у 2016 порівняно з попереднім роком становив 106,1 % (109,8 % — у сільськогосподарських підприємствах та 101,5 % — у господарствах населення). Збільшення обсягів виробництва відбулось у 22 регіонах України. По відношенню до попереднього року збільшилось збирання врожаю таких сільськогосподарських культур, як гречка, ячмінь, кукурудза, зернобобові, буряк, соняшник, соя, картопля, овочеві культури. Тим не менш, зафіксовано зниження збирання врожаю пшениці, плодово-ягідних. Підвищилась продуктивність виробництва продукції тваринництва у сільгосппідприємствах.
Але, не дивлячись на те, що за останні кілька років поступово збільшується приріст худоби на вирощуванні та об’єми виробництва молока, у довгостроковій перспективі цей показник все ще на низькому рівні. Це можна пояснити специфічною ситуацією на ринку молочних продуктів та низькою ціновою пропозицією закупівельників з купівлі молока у населення, що призвело до тенденції масового скорочення поголів’я та суттєвого зменшення обсягів переробки молочної продукції, яка у 2015 була в Україні найнижчою за 20 останніх років. Держава була змушена здійснювати ряд заохочувальних заходів, які б сприяли збільшенню закупівельних цін на молоко. Індекс промислового виробництва харчових продуктів становив у грудні 2016 до грудня 2015 115,1 %. А предметно за олією та цукром — 136,2 % та 116,2 % відповідно. За підсумками року, частка експорту продукції аграрного сектору у загальному експорті країни становить 42,5 %.
За питомою вагою у загальному експорті зернові культури становили 39,3 %, олія – 25,3 %, насіння олійних культур — 9,7 %. Зовнішньоторговельний обіг становив 19 638,6 мільйонів доларів, а у відсотках до 2015 — 105,9 %. Цікаво, що перші п’ять позицій серед країн, у які експортується сільськогосподарська продукція, займають Індія (10,2 %), Єгипет (8,6 %), Китай (6,6 %), Іспанія (5,4 %) та Нідерланди (4,6 %). За результатами року Україна стала світовим лідером з експорту борошна. Знаковими для аграріїв у 2016 стали зміни спеціального режиму оподаткування та перехід на загальну систему оподаткування, а також перший етап зміни спеціального режиму ПДВ для сільськогосподарського сектору.
Експерти зазначають, що хоча для когось це нововведення обернеться катастрофою, але таким чином ринок відфільтрує неефективні підприємства, що лише зміцнить агросектор. Продовжується подорожчання публічних компаній агросектору та відновлення їх вартості. На початку року агрокомпанії сукупно подорожчали на 17,8 %, що є рекордним з 2014 року. Протягом звітного року майже всі компанії індивідуально та у сукупному вимірі показали таке зростання. За даними інформагентства «Agravery» усі агрохолдинги Украйни можна було б продати за 3,282 мільярди доларів.
Найдорожчими цінними паперами були акції публічних агрохолдингів: «Овостар», «Кернел», «Астарта», «МХП», «Агроліга», «Мілкіленд» та інших. Тенденцією 2017 року експерти називають впровадження запланованої системи державної підтримки аграріїв. Якщо вона буде ухвалена та запущена у 2017, це дозволить агросектору реформуватись та рости вищими темпами. Також, традиційно, тенденцією останніх років залишається очікування зняття земельного мораторію та відкриття ринку землі в Україні.
Історичний екскурс
Важко вести розмову про АПК, оминаючи питання ринку землі та земельного мораторію. Але в історії України такий мораторій діє не вперше. Майже рівно століття назад — 29 вересня 2017 року декретом Центральної Ради було скасовано чинне право власності за землі (поміщицькі, удільні, церковні та інші). Земля стала власністю народу, а по суті — повністю одержавлена. Із розпадом Союзу сталося різке скорочення обсягів сільськогосподарського виробництва через неправильну політику уряду та суттєве зниження внутрішнього попиту.
За перше десятиріччя незалежності виробництво зерна скоротилось на 52 %. З початком 2000 почалось зростання обсягів сільськогосподарського виробництва, у кінці — стрімке формування великих агрохолдингів. До цього призвели консолідація капіталів сільськогосподарських підприємств та погіршення фінансового стану багатьох дрібних господарств. Процеси масштабних поглинань закінчились створенням багатьох відомих сьогодні агрокомпаній. Наразі, АПК став майже єдиним сектором, який не лише не знизив темпи, а й продовжив зростати у 2014. Не дивлячись ні на що, він став першим за обсягом експортних поставок.
Новації у законодавчій базі
У 2016 було прийнято декілька важливих законопроектів, які стосуються АПК. Зокрема, у січні 2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до податкового кодексу України щодо покращенні інвестиційного клімату в Україні». Зокрема, формується єдиний реєстр заяв на відшкодування ПДВ, передбачено незастосування штрафних санкцій та пені до сільгоспвиробників за заниження зобов’язань або завищення відшкодування внаслідок порушення порядку розподілу податкового кредиту.
Крім того, розпочато процес зміни спеціального режиму ПДВ. Законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017» внесено зміни, якими підвищено ставки єдиного податку 4-ї групи, встановлено мінімальну ставку земельного податку на рівні 0,3 %. Перехідні положення бюджетного кодексу доповнено положенням, відповідно до якого у 2017-2021 щорічний обсяг коштів Державного бюджету, які спрямовуються на державну підтримку сільгоспвиробників, становить не менше 1 % випуску продукції у сільському господарстві. Крім того було встановлено, що 10 % коштів використовуються сільгоспвиробниками для закупівлі сільгосптехніки та обладнання у вітчизняних виробників (у 2018 – 15 %, у 2019-2021 – 20 %). У державному бюджеті на 2017 передбачено програму підтримки сільгоспвиробників. Закріплено норму про автоматичний режим виплат дотацій на підставі податкової звітності.
Прогнози експертів
Експерти прогнозують, що у 2017 об’єм капітальних інвестицій у сільське господарство зросте не менш ніж у 1,5 рази. Експортно-орієнтовані галузі та, передусім, агросектор буде у плюсі. Деякі експерти вірять у те, що у 2017 можливе відкриття ринку землі. Інші вважають навпаки. Тим не менше, у разі справдження прогнозів щодо зростання інвестицій з’явиться можливість суттєво поліпшити інвестиційний клімат і залучити мільярди інвестицій. Високий відсоток прогнозів, що ціни на аграрну продукцію у 2017 виростуть у рази, що також дозволить відчути економічне зростання.
Ресторани McDonald’s відновили роботу у Чернігові та Кривому Розі. Про це повідомила пресслужба компанії. Зазначається, що обидва заклади розташовані в центральних районах міст – чернігівський за адресою вулиця Кирпоноса, 34, криворізький – на проспекті Гагаріна, 2. Заклад у Чернігові працюватиме з 07.00 до 22.00, у Кривому Розі – з 07.00 до 21.00. На старті роботи […]
Україна отримала від США $1,25 млрд фінансової підтримки в межах проєкту Світового банку PEACE. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль у Twitter. “Кошти підуть на підтримку державного бюджету, зокрема соціальні та гуманітарні видатки”, – написав він. Глава уряду подякував США та Світовому банку за допомогу в боротьбі з російськими агресорами.
У Франції починає діяти перше підприємство з виробництва акумуляторів для електромобілів. Про це повідомляє France24. Повідомляється, що підприємство в місті Бії-Беркло належить Automotive Cells Company, яку створили французький енергетичний гігант TotalEnergies, німецький концерн Mercedes-Benz і американсько-європейський автовиробник Stellantis, який виробляє автомобілі відомих брендів, зокрема Peugeot, Fiat та Chrysler.
Компанія Twitter наразі коштує приблизно втричі менше суми у 44 млрд доларів, за які її придбав американський бізнесмен Ілон Маск. Про це повідомило видання Bloomberg. Зазначається, що це випливає з даних зовнішнього інвестора Twitter – компанії Fidelity, яка нещодавно вкотре знизила вартість своєї частки. “Неясно, як Fidelity прийшла до своєї нової оцінки і чи отримує […]
Світові ціни на нафту суттєво знижуються другий день поспіль і знаходяться на мінімальному рівні з початку поточного місяця. Про це свідчать дані торгів. Так, нафта Brent із постачанням у серпні на лондонській біржі ICE Futures сьогодні подешевшала ще на $1,82 (-2,47%) – до $71,89 за барель. У свою чергу ф’ючерси на нафту WTI з постачанням […]
Європейські ціни на газ впали до найнижчого рівня з середини 2021 року, коли Росія вперше почала скорочувати постачання перед вторгненням в Україну. Про це повідомило агентство Bloomberg. Ситуації сприяли збільшення імпорту зрідженого природного газу, відносно м’яка зима, спад виробництва, а також використання відновлюваних джерел енергії. Зазначається, що на ринок, зокрема, впливає виробництво сонячної енергії в Німеччині, […]
Одне з найбільших міжнародних судноплавних класифікаційних товариств Lloyd’s Register повідомило індійську компанію Gatik Ship Management, яка після війни в Україні стала головним перевізником російської нафти, про відкликання сертифікації 21 її судна до 3 червня. Про це повідомило агентство Reuters. Зазначається, що Gatik також змушена була шукати нові сервісні компанії для 36 своїх кораблів після того, […]
Закордонні інвестори, що залишили російський ринок і продали свій бізнес у РФ, за рік вивели з країни близько 36 мільярдів доларів. Про це повідомляє Reuters. Десятки найбільших компаній світу залишили або скоротили свою діяльність у Росії у відповідь на вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року. Минулого тижня російський центробанк заявив, що в березні 2022-2023 років […]
Мережа піцерій Papa John’s International Inc повідомила, що її засновник і колишній виконавчий директор Джон Шнаттер подав у відставку з поста голови правління. Компанія заявила, що Олівія Кіртлі виступатиме в якості ведучого незалежного директора і додала, що в найближчі тижні призначить нового голову. Відставка Шнаттера сталася після того, як Forbes повідомили раніше, що Шнаттер використовував […]
ДаліAmazon.com Inc опротестує рішення Пентагону віддати Microsoft 10-річний контракт обсягом $10 млрд на створення хмарної інфраструктури зберігання даних для міністерства оборони США. Проект JEDI (Joint Enterprise Defense Infrastructure) передбачає модернізацію технологічної інфраструктури міністерства оборони за рахунок переміщення його IT-систем з фізичних серверів в “хмару”. Amazon вважався головним претендентом на отримання цього контракту, оскільки хмарна платформа […]
ДаліAmazon вважає своїм основним конкурентом Walmart на ринку Індії. Так як Індія є одним з головних забруднювачів пластиком нашої планети, компанії вибрали стратегію боротьби за клієнта шляхом впровадження екологічної реформи. Компанія Amazon заявила, що до середини 2020 року відмовиться від поставок пластика, що не піддається переробці в країну. Ініціатива пролунала після того, як Flipkart оголосив […]
ДаліСьогодні прем’єр-міністр України Володимир Гройсман написав на своїй сторінці в соціальній мережі «Твіттер» про те, що уряд країни заявив про свої наміри щодо максимізації економічного зростання. За словами глави парламенту, 2018 рік порадує українців зростанням ВВП мінімум в 3%, а може – 5 і більше відсотків. Раніше прем’єр-міністр неодноразово підкреслював, що вважає за необхідне створення умов успішності для […]
ДаліКабінет Міністрів оскаржив рішення Окружного адміністративного суду про визнання незаконним та скасування націоналізації ПриватБанку. Скарга подана через Окружний адмінсуд 16 травня. Зазначено, що заявником апеляційної інстанції є уряд. Таким чином, подача скарги перешкоджає набранню чинності рішення від 18 квітня про скасування націоналізації ПриватБанку. Воно не набуде чинності до винесення постанови судом апеляційної інстанції за наслідками […]
ДаліЗ логотипу MasterCard буде прибрано назву компанії, залишаться тільки червоне й жовте кола, які пересікаються. Міжнародна платіжна система MasterCard змінює свій логотип, повідомляє прес-служба компанії. У прес-релізі наголошується, що зникне назва компанії, залишиться тільки червоне й жовте кола, які пересікаються. У MasterCard пояснили це рішення тим, що понад 80% людей впізнають символ без згадки назви. […]
ДаліДо суду Німеччини надійшла майже 1400 позовів від інвесторів Volkswagen. Усі позови подані проти компанії, дії якої спровокували так званий дизельний скандал. Загальна сума претензій акціонерів становить 8,2 мільярдів євро. За інформацією Reuters, позови були подані до окружного суду міста Брауншвейг, де розташована штаб-квартира німецького автовиробника. Головна вимога інвесторів – відшкодувати збитки, яких вони зазнали […]
ДаліКапіталізація американської компанії Apple досягла 3 трильйона доларів, повідомляє Радіо Свобода. Це сталося завдяки зростанню акцій до 182,88 доларів. Зазначається, що підвищення ринкової вартості компанії з 2 до 3 трильйонів доларів зайняло близько 16 місяців, при цьому акції зросли на 34% у 2021 році. Далі в рейтингу капіталізації йдуть компанії Microsoft – $2,5 трлн, Google – […]
ДаліАвіалайнер Boeing-737 “Міжнародних ліній України” розбився в столиці Ірану — Тегерані. Він виконував рейс PS 752 Тегеран – Київ. На його борту було 167 пасажирів і 9 членів екіпажу. Всі вони загинули. Літак прямував з аеропорту імені Імама Хомейні в Київ. Спочатку пілоти перестали відповідати на виклики диспетчера, а потім літак і зовсім зник з […]
ДаліЯпонська компанія Mazda Motor Corp. запросила кредити на загальну суму близько 300 млрд ієн ($2,8 млрд) у трьох великих банків Японії і інших кредитних організацій для подолання наслідків епідемії коронавіруса, повідомляє Reuters з посиланням на джерело. Mazda довелося, як і іншим автовиробникам, за останні кілька місяців скоротити або зупинити виробництво на своїх заводах, відзначає Reuters. […]
ДаліПрезидент США Дональд Трамп висловив невдоволення тим, що за умовами угоди між ByteDance і Oracle китайська компанія збереже за собою мажоритарну частку в сервісі TikTok, а у Oracle буде міноритарна. Про це Трамп заявив в ході прес-брифінгу в Білому домі. Відповідаючи на запитання одного з журналістів про те, як він ставиться до того, що ByteDance […]
ДаліЯпонський гігант Sony може відмовитися від виробництва смартфонів, оскільки стрімкими темпами втрачає доходи від продажу цих гаджетів. Якщо в 2018 році компанія продавала близько одного мільйона смартфонів Xperia, то зараз справи йдуть гірше. У першому кварталі було продано 900 тис. гаджетів, а в другому кварталі – 600 тис. гаджетів. У 2017 році компанія продала 13,5 […]
ДаліГлаву “Укрексімбанку” Олександра Гриценко затримала СБУ за дорученням Генпрокуратури. Він був затриманий співробітниками Служби безпеки України за дорученням Генпрокуратури України в рамках кримінального провадження за ознаками вчинення злочинів, передбачених ч.1 ст. 255, ч.5 ст. 191, ч.3 ст. 209. Справу веде Генеральна прокуратура України. Читайте також: Укрексімбанк розміщує євробонди на $100 млн Слідкуйте за нашим телеграм […]
ДаліКомпанія зробила заяву, що припиняє управління внутрішнім ринком із липня цього року. Споживачі зможуть здійснювати покупки в глобальному магазині Amazon. Аргументовано це було неможливістю конкурувати з місцевими магазинами Alibaba і JD.com. Тому Amazon вирішив відмовитися від малоприбуткових напрямків діяльності і сконцентрувати свої сили на світовому ринку товарів і наданні послуг по хмарному зберіганню даних. Варто […]
ДаліБлизько 25000 людей вийшли на мітинг до автосалону у Франкфурті, тим самим висловили протест проти викидів CO2 автомобілями. Протестуючі вимагали скоротити кількість автомобілів, заборонити позашляховики та інші великі транспортні засоби. Крім того, серед вимог прозвучали заборонити в’їзд автомобілів у центр міст, а також виділення мільярдів доларів на розширення залізничного полотна. У свою чергу, Ангела Меркель […]
ДаліDeutsche Lufthansa повідомила, що отримала 1,97 млрд євро збитку в III кварталі 2020 року проти чистого прибутку в 1,15 млрд євро роком раніше. Виручка перевізника впала на 74% – до 2,66 млрд євро з 10,11 млрд євро роком раніше. Скоригований збиток до податкових і процентних виплат (EBIT) склав 1,26 млрд євро проти скоригованого прибутку EBIT […]
Далі