PRESSURE POINT
Енергетична залежність завжди була для України больовою точкою, здійснюючи тиск на яку, можна було впливати на усі суспільні та економічні сфери життя країни. Залежність від північного сусіда у енергетичних питаннях повсякчас виступала спекулятивною темою у боротьбі багатьох українських політиків, а у 2014 році по енергоефективності країни був нанесений новий удар – військові дії та окупації окремих територій.
З початком воєнних дій Україна практично втратила доступ до родовищ антрацитового вугілля, які знаходяться у різних районах Донецького кам’яновугільного басейну, а фактично – вимушена купувати вугілля у воєнізованих формувань. Чому? Цьому є декілька вагомих пояснень.
СТРУКТУРА ЕНЕРГЕТИКИ ТА СОЦІАЛЬНИЙ АСПЕКТ
Відповідно до Прогнозного балансу електроенергії об’єднаної електроенергетичної системи України на 2017 рік, затвердженого Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, річне виробництво електроенергії в Україні становитиме 157,8 млн. кВт∙год. Найбільшу частку у виробництві електроенергії поділяють між собою атомні та теплові електростанції (разом – біля 85% виробництва електроенергії).Останні працюють саме на антрацитовому вугіллі.
Іншою вагомою причиною, на якій наголошує Міненерговугілля, є те, що через блокаду залізничної гілки Луганськ-Попасна здійснюється постачання вугілля до Щастинської ТЕС, яка є єдиним джерелом електроенергії Луганщини, на якій розташована велика кількість соціальних об’єктів. У зв’язку з блокадою, багато ТЕС повідомили про перехід на аварійний режим.
Запаси антрацитового вугілля на складах ТЕС досить малі та продовжують зменшуватись. Очікується, що імпортне вугілля, поставки якого будуть нарощуватись, дозволить утримувати енергетичний баланс держави, але, наразі – ситуація досить складна.
До кінця 2017 року, щоб уникнути введення планових відключень, потрібно придбати біля 5 млн. тон антрациту. В Україні з закінченням опалювального сезону практично повністю зупинились теплоелектростанції, які працюють на вугіллі антрацитової групи. Ситуація на сьогодні така, що пікові навантаження покриваються за рахунок генерації блоків тих ТЕС, що працюють на вугіллі газової групи, а також – ГЕС та АЕС. Окрім поставок вугілля, станції потребують поточних ремонтів та реконструкцій. Більше того, з огляду на час, коли були побудовані станції та їх розташування, існують величезні логістичні проблеми, які потрібно обов’язково вирішувати.
ПОВЕДІНКА ГРАВЦІВ
Основні енергетичні компанії намагаються справлятись з викликами нелегкого часу, шукаючи нові ринки купівлі вугілля для ТЕС. Енергогенеруючі компанії роблять заяви про наміри імпортувати вугілля. Такі заяви зробили, зокрема: ПАТ «Центренерго», ПАТ «Донбасенерго», ДТЕК. Основні країни, з яких планується імпорт – Австралія, США та ПАР.
У травні компанія ДТЕК повідомила про втрату контролю над цілою низкою своїх шахт, які знаходяться на окупованій території. Прес-служба компанії повідомила про здійснення закупівлі 600 тис. тон вугілля з ПАР. Планується, що у червні вугілля вже буде доставлене в Україну та відвантажене на антрацитові ТЕС компанії, які будуть включатись у роботу для підтримання енергетичного балансу. Станом на сьогодні, тимчасово призупинені Криворізька та Придніпровська ТЕС компанії.
МОВОЮ ЦИФР
Безперечно, ситуація в Україні за останні чотири роки змінила стан енергетичного балансу через відсутність енергостабільності всередині держави. За даними Державної служби статистики України, за січень-грудень 2013 року в країні було вироблено 18549,8 млн. кВт∙г. електроенергії. За той же період спожито – 13636,5 млн. кВт∙г. Експортовано – 745,5 млн. кВт∙г. У 2016 році (січень-грудень) ці показники суттєво інші: вироблено 15718,8 млн. кВт∙г. електроенергії, спожито – 11453,8 млн. кВт∙г., експортовано – 513 млн. кВт∙г. Експорт електроенергії скоротився майже вдвічі. Тим не менш, зараз Україна є експортером електроенергії до Угорщини, Словакії, Румунії, Польщі. Якщо у 2015 році експорт української електроенергії до Росії ще відбувався, то у 2016 році такий експорт припинено повністю.
КУДИ РУХАТИСЬ ?
Не дивлячись на те, що фактично ми переживаємо енергетичну кризу, яка довела наявність суттєвої залежності від імпортованих складових для виробництва електроенергії, ми знаходимось на шляху повного реформування у цій сфері. У квітні Верховна Рада ухвалила Закон «Про ринок електроенергії». Цей закон буде регулювати усі засади функціонування енергетичного ринку, від виробництва до постачання.
З’являються суттєво нові учасники ринку – трейдери. Суб’єкти, які будуть здійснювати купівлю-продаж електроенергії за двосторонніми договорами, з метою перепродажу: крім продажу споживачу. Задумано, що існування трейдерів зможе позитивно вплинути на ліквідність ринку та обмежить значне коливання цін у його рамках.
Крім того, схвалений Кабінетом Міністрів України “Національний план з енергоефективності на період до 2020 року ” має оптимізувати енергетичний баланс держави. Основною його метою є досягнення національної індикативної мети енергозбереження. Але, не дивлячись на вищезазначене, експерти одностайні: потрібно модернізувати наявні джерела видобування та відкривати нові, – ефективніші та екологічніші.
СВІТ «ЗЕЛЕНІШАЄ»
Ще кілька десятиліть тому, ідея відновлюваних джерел енергії викликала посмішку у експертів енергоринку. Це було зрозуміло, з огляду на величезну затратність виробництва та , відповідно,ціни такої енергії. Але, пройшло відносно небагато часу, і вартість відновлюваної енергетики стала наближатися до найдешевшої – атомної. Всі інші переваги – вже давно на боці відновлюваних джерел: екологічність, невичерпність та доступність.
Найвідоміші та найбільші за капіталізацією компанії світу такі як, наприклад, Google, Amazon та багато інших, приєднуються до світової «зеленої» естафети, створюючи свої сонячні ферми та парки, які у повному обсязі забезпечують власне виробництво.
Держави стимулюють громадян та національні компанії до виробництва «зеленої» енергії через спеціальний тариф. Україна – не виняток. Сьогодні, в країні діє «зелений» тариф за ставкою, яка є однією з найпривабливіших у Європі. Тариф зафіксовано у євро.Для об’єктів, що будуть введені в експлуатацію до кінця 2019 року він встановлюється у розмірі – 0,15 € за кВт∙год.
До 2030 року держава гарантує закупівлю електроенергії, виробленої з альтернативних джерел за «зеленим» тарифом у громадян та компаній, що залишається після споживання та/або продажу. У 2007 році у структурі джерел виробництва електроенергії відновлювані становили лише 1,7%. Сьогодні – 3%. Динаміка більш ніж позитивна.
На сьогодні 95% цифрових предметів колекціонування (NFT), якими володіють понад 23 мільйони інвесторів, не мають жодної цінності. Про це повідомляє Business Insider з посиланням на дослідження dappGambl. Зазначається, що майже 95% токенів NFT, а це 69 795 із 73 257 колекцій NFT, мають ринкову капіталізацію у сумі 0 ETH (Ethereum). Якщо відфільтрувати “нікчемні” NFT, більшість колекцій сьогодні не […]
В Україні за два роки відкритого ринку і станом на середину вересня за договорами купівлі-продажу було продано 365 тисяч га. За весь період відкритого ринку землі було відчужено 448 тисяч га. Про це повідомляє платформа для роботи з відкритими даними Опендатабот, посилаючись на результати дослідження Моніторинга земельних відносин. Найдешевшою за весь час з моменту відкриття ринку […]
Верховна Рада у четвер, 21 вересня, схвалила в першому читанні законопроєкт щодо додаткового регулювання ринку споживчих кредитів в Україні. Про це повідомив народний депутат від фракції Голос Ярослав Железняк в Telegram. За його словами, проєкт закону за основу підтримали 243 парламентарі. Законопроєктом №9422, зокрема, пропонується: запровадити показник “денна процентна ставка за споживчим кредитом”, визначити порядок його розрахунку […]
Станом на сьогодні, 19 вересня, українські сільгоспвиробники засіяли вже 1,585 млн га озимими культурами, зокрема засіяно 1 млн га ріпаком і 585 тис. га – зерновими культурами. Про це повідомляє пресслужба Міністерства аграрної політики та продовольства України. Повідомляється, що посіяно 514 тис. га озимої пшениці, 47 тис. га озимого ячменю та 24 тис. га озимого жита. За […]
Україна не хоче вводити ембарго на постачання польських овочів та фруктів, розраховує на досягнення угоди. Про це в інтерв’ю радіостанції RMF24 заявив заступник міністра економіки України Тарас Качка. “Я очікую, що не буде українського ембарго на польські яблука та овочі”, – сказав він. За словами чиновника, можливе введення ембарго на ввезення в Україну польських яблук, томатів, цибулі […]
Фонд державного майна запустив сайт з переліком усіх заарештованих активів росіян і колаборантів, переданих в управління відомства. Про це повідомила пресслужба Фонду держмайна. У реєстр внесено інформацію про 136 санкційних активів – це майно російських олігархів Михайла Шелкова, Володимира Євтушенкова, Аркадія Ротенберга, херсонського колаборанта Володимира Сальдо, російського сенатора Сергія Цекова, президента-втікача Віктора Януковича та інших. Арештоване […]
Загальний обсяг природного газу в підземних сховищах (ПСГ) України сягнув 14,7 млрд кубометрів. Про це повідомило Міненерго. Вказано, що вдалося виконати достроково план Кабінету Міністрів з досягнення показника прогнозного балансу природного газу у сховищах, необхідного для проходження опалювального сезону. “Сьогодні вся енергетична та нафтогазова галузь активно готується до нового опалювального сезону, який буде проходити в умовах […]
Китайську платформу TikTok оштрафували на 345 мільйонів євро за порушення законів про конфіденційність щодо обробки персональних даних дітей в Європейському Союзі. Про це повідомляє Reuters із посиланням на регулятора ЄС. В заяві комісара із захисту даних Ірландії (DPC) зазначається, що соцмережа порушила низку законів ЄС про конфіденційність в період з 31 липня 2020 року по 31 […]
У I кварталі 2020 року економіка 19 країн єврозони скоротилася на 3,8%. Про це свідчать попередні дані Статистичного управління ЄС, опубліковані в четвер, 30 квітня. Відзначається, що це найістотніше падіння з початку обліку показника в 1995 році. При цьому в річному вираженні ВВП єврозони скоротився на 3,3%. Раніше аналітики очікували падіння першого показника на 3,5%, […]
ДаліАмериканська корпорація Apple зареєструвала юридичну особу в Україні. Про це повідомляє видання AIN.UA. Відзначається, що представництво зареєстровано 15 квітня 2020 року. Місцезнаходження компанії – IQ Business Center в Києві, директором компанії є Роман Гуменюк. При цьому, кінцевим бенефіціаром компанії вказана Apple Inc. «За даними AIN.ua, оголошення про старт роботи підрозділу Apple в Україні може відбутися […]
ДаліСтан глави Tesla Ілона Маска в середу скоротився на $ 8,9 млрд, до $ 135,8 млрд, випливає з даних рейтингу Forbes Real-Time, оновлюваного в реальному часі. В результаті мільярдер опустився на третю сходинку списку найбагатших людей світу. Днем раніше Маск вперше опинився на другій сходинці списку. За підсумками торгів 8 грудня його статки збільшилися на […]
ДаліПольська нафтогазова компанія PGNiG і приватна українсько-американська компанія Energy Resources of Ukraine, яка діє в Україні, домовилися про співпрацю з пошуку і видобутку газу у Львівській області, поблизу кордону з Польщею. Про це повідомляє прес-служба польського концерну. “Підписана нами угода дозволить видобувати природний газ в дуже перспективному регіоні. Я впевнений, що наше партнерство з ERU […]
ДаліАмериканська компанія Pfizer і німецька BioNTech подали в Європейське агентство з лікарських препаратів заявку на реєстрацію своєї вакцини від коронавируса. Повідомлення про це опубліковано на сайті BioNTech. «Pfizer і BioNTech подали в понеділок, 30 листопада, офіційну заяву в Європейське агентство по лікарським препаратам на отримання умовного дозволу на використання своєї вакцини-кандидата BNT162b2 від COVID-19», – […]
ДаліГоловну увагу буде зосереджено на інфраструктурі та довкіллі; соціально-економічному розвитку та стійкості; підтримці кращого урядування та цивільної безпеки. Про це повідомляє Представництво ЄС в Україні. Наразі Європейський Союз та Європейський інвестиційний банк працюють над цільовими та посиленими заходами для регіонів України, що межують з Азовським морем. Таку роботу ЄС та ЄІБ здійснюють після візиту місії […]
ДаліУ Британії до міжнародної компанії з управління готельними мережами Marriott International подали позов через те, що вона, ймовірно, не змогла запобігти одному з найбільших витоків даних клієнтів у корпоративній історії. Позовну заяву до Високого суду Лондона подав засновник консалтингової компанії Big Revolution, журналіст Мартін Браянт. У ній говориться, що Marriott International допустила витік особистих даних […]
ДаліФранцузька компанія Danone прийняла рішення раціоналізувати молочний бізнес в Індії і сконцентруватися на виробництві дитячих сухих сумішей. Причина такого рішення – продаж молочних продуктів в Індії не приносить великого внеску в виручку Danone. «Danone вирішила раціоналізувати свій портфель продуктів в Індії, щоб забезпечити прискорені інвестиції і більш пильну увагу на зростаючий портфель продуктів харчування, який […]
ДаліШведський суд планує провести слухання щодо оскарження Газпромом арбітражного рішення Стокгольмського арбітражу в кінці зими і восени наступного року. Про це повідомив глава Нафтогазу Андрій Коболєв у Facebook. Зокрема, скарга Газпрому другого і остаточного арбітражного рішення арбітражу за контрактом на купівлю-продаж газу з НАК буде розглянута в лютому 2020 року, третього рішення щодо транзитного контракту […]
ДаліКиївський аеропорт був оштрафований за зловживання монопольним становищем на ринку спецпослуг. Міжнародний аеропорт Бориспіль у Києві заплатив штраф у розмірі 12,78 млн гривень. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив голова Антимонопольного комітету України (АМКУ) Юрій Терентьєв. “Більше року тривав судовий процес. Сьогодні прийшов лист від Борисполя про виконання рішення і сплату штрафу”, – […]
ДаліАмериканська влада встановила, що банк наймав родичів посадових осіб з низки країн заради досягнення успіху в бізнесі. Deutsche Bank погодився виплатити 16,2 мільйона доларів для врегулювання звинувачень у порушенні американського закону про корупцію за кордоном. Про це йдеться в заяві федеральної Комісії з цінних паперів і бірж США (SEC), поширеній 22 серпня. За версією SEC, […]
ДаліЛітак Boeing 737 Max з пасажирами на борту успішно приземлився в міжнародному аеропорту Талса. Про це пише fox23. Boeing 737 Max – нове покоління пасажирських літаків серії 737, він отримав більш потужні і великі двигуни. Його заборонили використовувати після двох схожих катастроф в Індонезії та Ефіопії з різницею в п’ять місяців в 2018-2019 роках. Виявилося, […]
ДаліП’ять галузей є найпривабливішими для інвестицій в Україні. Про це у вівторок, 14 грудня, сказала віце-прем’єр-міністр – міністр економіки Юлія Свириденко під час зустрічі з регіональним директором Світового банку Арупом Бенерджі, повідомляє прес-служба Мінекономіки. “Найпривабливішими галузями для інвестицій в Україну є машинобудування, енергетика, інформаційні технології, сільське господарство, будівництво. Тому сподіваюся, що ці пріоритети знайдуть своє відображення у […]
ДаліРівень державного боргу України за підсумками минулого року вперше з 2013 року опустився нижче від позначки 50% до ВВП. Про це повідомляє прес-служба Міністерства фінансів. “Державний борг України опустився нижче за позначку 50% до ВВП. Також знижено частку боргу в іноземній валюті, розширено коло інвесторів”, – говориться в повідомленні. Також зазначається, що міжнародні агентства S&P […]
ДаліЗ початку червня 2018 року уряд скоротив розміри субсидій на 40% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Про це повідомила Державна служба статистики у профільному звіті. Зазначається, що за півроку уряд відшкодував населенню 667,3 млн гривень на оплату комуналки, в той час як у минулому році за шість місяців – 2,74 млрд гривень. “У […]
ДаліМіністр транспорту США Піт Буттеджадж та голова Федерального управління цивільної авіації США Стів Діксон звернулися до компаній AT&T та Verizon з проханням відкласти заплановане на 5 січня розгортання мереж високошвидкісного мобільного зв’язку п’ятого покоління 5G через можливі ризики для авіації. У листі, надісланому керівництву двох із найбільших телекомунікаційних операторів США та датованому 31 грудня, Буттеджадж […]
Далі