102691

Стабільна нестабільність курсу гривні

03.10.2018 Аналітика

Найважливіше запитання щодо курсу гривні – як реагувати на його коливання. В тому, що вони обов’язково будуть, причому суттєвими, ніхто не сумнівається. Негативні ж очікування ведуть до дисбалансу покупки й продажу валюти, через що курс гривні дійсно знижується. Проте досвідчені гравці примудряються при цьому не тільки зберегти кошти, а навіть виграти.

До кінця місяця експерти прогнозують курс 29 грн за долар США, тоді як за прогнозом Мінекономрозвитку тільки наступного, 2019 року середньорічний курс гривні має становити лише 28,2 гривні за долар і тільки на кінець року дійде до 29,4 гривні за долар. Очевидно, що такий прогноз видається малоймовірним, адже ризиків додають заплановані вибори й непевність у співпраці із зовнішніми кредиторами.

Точка відліку

Від середини липня курс гривні щодо долара доволі стабільно падає, лише інколи перериваючись незначними корекціями. Екватор літа – доволі несподівана точка відліку, адже попередні роки курс починало лихоманити приблизно від вересня. За два з половиною місяці курс долара вже зріс приблизно на 7 %. Із валют більш-менш співставних економік за згаданий період подібно повелися білоруська й казахстанська, дужче просіли – турецька й російська.

Обидва джерела відомостей про валютну «поведінку» – Національний банк і Міністерство економічного розвитку й торгівлі – в інформуванні бізнесу й громадян діють автономно, втім, доповнюючи загальну картину з різних боків. НБУ зазвичай називає причини змін, проте не дає прогнозів, а Мінекономрозвитку зазначає курс при затвердженні макропрогнозів для закону про державний бюджет, але при цьому не визначає причин та не відстежує наслідків стрибків курсу. За власне курс національної валюти не відповідає, фактично, жодне з відомств, опікуючись ширшими завданнями – стабільністю цін і стримуванням інфляції.

Серед головних функцій Нацбанку відсутнє втримання курсу гривні, та попри це він, звичайно ж, регулює його, згладжуючи піки курсу відповідними валютними інтервенціями. Йдеться про випуск в обіг гривні при купівлі валюти на міжбанківському ринку та, навпаки, про вилучення гривні при продажі валюти. Також регулятор не дозволяє гривні надмірно зміцнитися, скуповуючи зайві обсяги валюти задля поповнення золотовалютних резервів.

Причини особливі й звичайні

У липневому коментарі НБУ щодо хвилювань на валютному ринку йдеться про те, що до них призвели дії бізнесу, а саме переказування дивідендів за кордон. Крім цього, чиновники відомства пояснювали збільшення попиту на валюту сезонними, ситуативними й психологічними факторами. Серед них – зростання затребуваності енергоресурсів імпортерами для розрахунків за газ і нафтопродукти через ранні зажинки – початок збору врожаю, а також зростання доходів населення і його наслідки – витрати на імпортні товари й послуги споживчого напрямку, тобто техніку, продукти харчування, подорожі тощо.

Традиційні напередодні осені негативні очікування теж уплинули на курс гривні. Через такий психологічний тиск на готівковому ринку зменшилася пропозиція валюти з боку населення, а це своєю чергою відбилося на операціях банків на міжбанківському валютному ринку.

Крім перелічених специфічних внутрішніх чинників на стрибки курсу гривні діяли зовнішні, спільні й для інших валют фактори. Насамперед ідеться про помітне зміцнення долара протягом кінця липня – середини серпня, за якого валюти країн, що розвиваються, знижуються автоматично. Причому каталізатором реакції стали оголошені США торгові війни проти кількох економік світу. Фактично, на тлі інших валют гривня не зазнала суттєвого зниження – втім, швидше за все, через низьку інтегрованість у глобальну економіку.

Підтримати національну валюту могли б іноземні інвестиції й зовнішнє кредитування, але обсяг прямих іноземних інвестицій перебуває на рівні 2015 року, а отримання кредитів ускладнено через невиконання умов МВФ щодо тарифів на газ.

Правила поведінки

Як реагувати на нестабільність гривні, чи вийде застрахуватися від втрат та чи можна використати ситуацію на власну користь – стандартні питання бізнесу й громадян у цій ситуації.

За свідченням банківських працівників, охочих повністю довіритися національній валюті мало – клієнти воліють заощаджувати у доларах США і євро, розподіляючи заощадження приблизно пополам. Проте схильні ризикувати підключають гривню, щоб виграти на коливаннях її курсу. Відколи завдяки запровадженню гнучкого курсу національної валюти вони стали сезонними, вчасна конвертація однієї валюти в іншу дозволяє помітно збільшити дохідність інвестицій. Протягом трьох років, зокрема, спостерігається своєрідний цикл, де пік курсу долара припадає на кінець зими та до кінця літа змінюється поступовою ревальвацією гривні із наступним поверненням до зростання. Тож зацікавлені гравці в першій половині року переводять кошти у гривню, а в другій – у долар, при цьому різниця у відсоткових ставках становить 3,5-4 рази.

В контексті курсових коливань через привабливішу прибутковість і відсутність податків стали популярними валютні облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), які мають високу ліквідність та є своєрідною альтернативою як депозиту у валюті, так і готівці в ній. Такі облігації можна продавати й купувати на вторинному ринку в потрібний момент за поточним курсом за гривню. Востаннє Міністерством фінансів було залучено коштів для валютних облігацій під 5,95 % річних, що значно перевищує середній розмір відсоткової ставки за депозитами у доларах.

Ринкові експерти також зазначають, що при коливаннях курсу гривні існує своєрідна цінова щілина. Йдеться про те, що ціни на товари й послуги (головно масштабні чи імпортні) не миттєво реагують на них, а мають інерцію стійкості тривалістю приблизно від половини до півтора місяця. Втім, слід враховувати, що ринок нерухомості є специфічним – він суттєво «важчий» та реагує слабше. Тож маючи в планах велику покупку, можна дещо виграти від стрибків курсу, підгадавши правильний момент відповідних транзакцій.

Інші статті на цю тему

 • binance scaled 1
  Новини

  Американський регулятор подав до суду на криптовалютну біржу Binance

  Комісія з торгівлі товарними ф’ючерсами США (CFTC) подала до суду на найбільшу у світі криптовалютну біржу Binance та її гендиректора та засновника Чанпена Чжао за незаконну діяльність та “навмисне ухилення” від законодавства США. Про це повідомило агентство Reuters. Зазначається, що позов подано на фоні посилення переслідувань криптокомпаній. “Протягом багатьох років прокурори США та цивільні слідчі […]

 • 6424678fdd7dd
  Новини

  США перерахували Україні $1,25 млрд

  До державного бюджету України надійшов грант від США на суму 1,25 млрд доларів. Про це повідомила прес-служба Міністерства фінансів. Зазначено, що кошти надані через цільовий фонд Світового банку у рамках четвертого додаткового фінансування для проекту Підтримка державних видатків для забезпечення сталого державного управління в Україні. Грант буде спрямований на забезпечення часткового відшкодування видатків бюджету, зокрема на пенсії, […]

 • test1
  Новини

  test1

  test1

 • rayf
  Новини

  Raiffeisen Bank має намір позбутися свого російського підрозділу

  Австрійський банк Raiffeisen Bank International (RBI) прагне продажу чи виділення свого російського підрозділу Райффайзенбанку. Про це повідомила прес-служба банку. “Щоб зберегти ліцензію, ми продовжимо деяку банківську діяльність у РФ. Ми просто не можемо негайно згорнути всі операції. Прагнемо до можливого продажу або виділення російського бізнесу”, – розповів генеральний директор RBI Йоханн Штробль. За його словами, RBI […]

 • mcdonalds otkrыl v vynnycze pervыj novыj restoran v ukrayne s nachala goda
  Новини

  McDonald's відкрив новий ресторан у Вінниці

  Мережа ресторанів швидкого харчування McDonald’s в Україні відкрила у четвер, 30 березня, новий ресторан у Вінниці, повідомила прес-служба компанії. Це четвертий новий ресторан з моменту відновлення діяльності McDonald’s в Україні. Тепер у місті працюють три ресторани McDonald’s, а загалом в Україні – 73. “Відтепер цей заклад – четвертий новий ресторан, який відкрився після початку повномасштабного […]

 • 2816079
  Новини

  Сподівалися на більше: у Раді підбили підсумки податкової амністії

  Податкова амністія, що закінчилася 1 березня, не принесла очікуваного фінансового результату. Про це в інтерв’ю РБК-Україна заявив голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев. “Ми, звичайно, сподівалися на більше”, – сказав він, зазначивши, що було кілька факторів, які вплинули на результат. “Перший фактор – це навіть не стільки війна, скільки валютні обмеження Національного банку. У формулі амністії […]

 • original
  Новини

  ПДВ на пальне повернуть до 20%, зниження податку було помилкою – Гетманцев

  Зниження податку на пальне на початку минулого року було помилкою. Як заявив голова фінансового комітету Верховної ради Данило Гетманцев в інтерв’ю РБК-Україна, ситуація на чорному ринку не змінилася. “Згадайте рішення початку 2022 року про скасування акцизу та зменшення ставки ПДВ до 7% на пальне. Воно призвело до виходу ринку в білу? Ні! Нелегальні бочки виросли як гриби після […]

 • censornet news 528
  Новини

  Кабмін схвалив залучення гранту на $2,5 млрд

  Кабінет Міністрів України схвалив залучення другого гранту від США у розмірі $2,5 млрд. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні уряду. “Сьогодні уряд затвердив розпорядження для отримання другого гранту цього року від США. Йдеться про $2,5 млрд. Ці кошти надійдуть через проект Міжнародного банку реконструкції та розвитку, а також Міжнародної асоціації розвитку. Ще $150 […]

Читайте також

biopharma
Новини

«Біофарма» продає бізнес німецькій фармкомпанії STADA

Німецька група фармацевтичних компаній STADA придбає бізнес української фармкомпанії “Біофарма”. Така інформація з’явилася на сайті Кабінету Міністрів України. Очікується, що процес поглинання завершиться до кінця 2019 року. За словами прем’єр-міністра України Олексія Гончарука, прихід STADA на український ринок є знаковою подією. “Це нові робочі місця і сплачуються податки замість звичного імпорту товарів і їх продажу […]

Далі
picture2 nbu prokreditoval 350656 p0
Новини

НБУ програв судовий спір з АМКУ щодо скасованого тендеру на будівництво дата-центру

30 травня Шостий апеляційний адмінсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу НБУ та залишив без змін рішення Окружного адмінсуду м. Києва від 28.03.2019 (в справі №826/15121/18), яким Нацбанку було відмовлено в задоволенні позову до Антимонопольного комітету про скасування рішення Постійно діючої адміністративної колегії АМКУ з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель №8333-р/пк-пз від 15.08.2018. […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Україна домовилася з норвезькою «Енергетичною фермою» про виробництво біопалива

Досвід іноземних фахівців вивчатимуть науковці Тернопільщини. Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження підписало меморандум про співпрацю з норвезькою Міжнародною фундацією «Енергетична ферма» щодо розвитку відновлюваної енергетики. Мета партнерства – сприяти залученню світових інновацій та створенню сировинної бази для реалізації проектів із заміщення газу і переходу на біопаливо. Міжнародна фундація «Енергетична ферма» – це  навчально-демонстраційний майданчик […]

Далі
screenshot 8 1
Аналітика

Комерційна нерухомість України: тенденції та очікування

Сьогодні ринок торговельної нерухомості переживає не найкращі часи. Загальна тенденція останніх років – очікування зростання як попиту, так і пропозиції, а опосередковано – очікування економічного зростання в цілому. Поточний стан ринку та перспективи Оборот роздрібної торгівлі у минулому році становив 1 трильйон 159 мільярдів 271 мільйонів гривень, що на 4 % більше від обсягу 2015 […]

Далі
1068 1
Новини

Аеропорт Бориспіль оголосив тарифи багаторівневого паркінгу

Керівництво міжнародного аеропорту Бориспіль озвучило тарифи на новому багаторівневому паркінгу навпроти терміналу D. Перша черга нового багаторівневого паркінгу відкриється 23 травня. Вона може розмістити 1019 автомобілів. На всіх чотирьох рівнях буде діяти погодинний тариф – 30 гривень. В даний час близько терміналу D діє три однорівневих паркінги, годину стоянки на яких обходиться в 30-40 гривень. […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Керівники Lenovo заявили щодо придбання комп'ютерного бізнесу Fujitsu

У зв’язку зі зміцненням позиції компанії виробника електронної техніки Lenovo, для повернення ринку першості з продажу ноутбуків, для розширення географії продажів, представники компанії Lenovo заявили щодо намірів придбання бізнесу департаменту виробництва комп’ютерів японської корпорації Fujitsu. Попередня сума угоди – 269 мільйонів доларів. Раніше китайська компанія Lenovo була лідером ринку виробництва комп’ютерної техніки, а сьогодні визнаним лідером є […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Україна домовилася з Нідерландами про обмін готівкової гривні

Національний банк України підписав угоду з центральним банком Нідерландів щодо обміну готівкової гривні на євро для українців. Про це повідомив голова регулятора Кирило Шевченко у Facebook. “Уже до кінця червня повнолітні українці, які отримали дозвіл на тимчасове перебування в Нідерландах, зможуть обмінювати свої гривні готівкою на євро. Ліміт у рамках угоди – до 10 тисяч гривень […]

Далі
wr 720.sh 18
Новини

У Китаї створили робота, який замінить лікарів в догляді за хворими коронавірусом

Робот, розроблений вченими в Китаї, може замінити лікарів на передовій боротьби з епідемією нового коронавірусу. Щоб не наражати медиків на небезпеку, машина може допомогти виконувати найнебезпечніші завдання. Як пише Daily Star, фактично мова йде про робота-руку на колесах, який може проводити УЗД, брати мазки з рота і слухати звуки, які надходять з органів пацієнтів, замість […]

Далі
Boeing737MaxMGN
Новини

Три китайських авіаперевізника вимагають компенсацію від Boeing

Напередодні саміту авіаційних регуляторів в Техасі, авіакомпанії Air China, China Southern і China Eastern подали заявки на виплати компенсацій за втрати, яких зазнав наземний парк. Китайський авіапарк першим зупинив експлуатацію Boeing 737 Max після двох смертельних аварій. На зустрічі в Техасі Федеральне авіаційне управління має надати інформацію про виправлені помилки в програмному забезпеченні Boeing. На […]

Далі
3j0a5534 id51419 650x410 32 650x410
Новини

Зеленський підписав закон для анбандлінга Нафтогазу

Президент Володимир Зеленський підписав останній закон, яким процес по передачі ГТС України від Нафтогазу до новоствореного оператору ГТС буде закінчено. Про це повідомляє прес-служба Офісу президента. “Крім того, згідно з документом, до 1 січня 2021 року не вважаються поставкою товарів (послуг) операції з надання (передачі) і повернення за договором позики природного газу, що використовується для […]

Далі
facebook libra 170719
Новини

Visa і Mastercard має намір відмовитися від фінансування криптовалюти Libra

Корпорації Visa і Mastercard, а також ряд інших фінансових компаній мають намір відмовитися від співпраці з компанією Facebook в справі розробки електронної валюти Libra. Про це повідомила у вівторок газета The Wall Street Journal з посиланням на джерела. За їхніми даними, причиною для ймовірної відмови у фінансуванні послужила критика компанії, що розробляє криптовалюту з боку […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Український перевізник став частиною європейської мережі Ecolines

Український автобусний перевізник Автолюкс став частиною європейської мережі пасажирських перевезень Ecolines. Про це свідчить інформація з реєстру юридичних осіб. Згідно з реєстром, латвійська компанія Норма-А стала власником української компанії ААЗ Трейдинг-Автолюкс. Компанія Норма-А широко відома під брендом Ecolines. Власники міжнародного перевізника Андріс Подгорнійс і Егорс Рібзаменс здійснюють контроль над ТОВ Українські лінії, що працює в […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Помилки Panamera: чому 75 тис авто було відкликано

Panamera були відкликані компанією Porsche. Модель другого покоління потрапила під відкликання через виниклі проблеми з блоком управління. Йдеться про 75 585 авто. Нагадуємо, що випущені вони були два роки тому – з 21.03.2016 по 06.12.2018. Компанія  прокоментувала це так, проблема в тому, що помилка в ПО електропідсилювача рульового управління підвисає, це і ускладнює роботу водію. […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Китай не продаватиме TikTok американцям

У Пекіні вважають, що умови угоди з продажу американського підрозділу TikTok компаніям Oracle і Walmart загрожують національній безпеці Китаю. Як повідомляє Reuters, посилаючись на китайську The Global Times, Пекін не піде на такі умови. Водночас офіційної заяви уряду щодо приводу поки не було. Видання The Global Times вважається пов’язаним з правлячою комуністичною партією. Головний редактор […]

Далі
baf298bf27a076b9a7ecee1d773b2463
Новини

Як Amazon може заощадити на співробітниках за допомогою машин

Amazon готовий скорочувати тисячі робочих місць на своїх підприємствах, замінюючи пакувальників товарів роботами Компанія Amazon оснащує свої склади роботами-пакувальниками товарів, автоматизуючи роботу, на якій зараз зайняті тисячі людей. Amazon використовує роботів CartonWrap, яких постачає італійська фірма CMC Srl. Технологія їх роботи така: робот сканує товари, що надходять до нього на конвеєрі, збирає з картону коробку […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

«Київенерго» заплатить 18 мільйонів штрафу за порушення антимонопольного законодавства

АМКУ оштрафував державне підприємство «Київенерго» на 18 мільйонів гривень за порушення антимонопольного законодавства. Згідно з висновком членів тимчасової адміністративної колегії національного регулятора, окремі дії компанії розцінюються як такі, які перешкоджали доступу до ринку електроенергії певних суб’єктів господарської діяльності, які здійснювали поставки за неурегульованим тарифом. В їх числі – ТОВ «ЕК Енолл» і київське ПрАТ «Карбон». […]

Далі