Стабільна нестабільність курсу гривні

Стабільна нестабільність курсу гривні

03.10.2018 Аналітика

Найважливіше запитання щодо курсу гривні – як реагувати на його коливання. В тому, що вони обов’язково будуть, причому суттєвими, ніхто не сумнівається. Негативні ж очікування ведуть до дисбалансу покупки й продажу валюти, через що курс гривні дійсно знижується. Проте досвідчені гравці примудряються при цьому не тільки зберегти кошти, а навіть виграти.

До кінця місяця експерти прогнозують курс 29 грн за долар США, тоді як за прогнозом Мінекономрозвитку тільки наступного, 2019 року середньорічний курс гривні має становити лише 28,2 гривні за долар і тільки на кінець року дійде до 29,4 гривні за долар. Очевидно, що такий прогноз видається малоймовірним, адже ризиків додають заплановані вибори й непевність у співпраці із зовнішніми кредиторами.

Точка відліку

Від середини липня курс гривні щодо долара доволі стабільно падає, лише інколи перериваючись незначними корекціями. Екватор літа – доволі несподівана точка відліку, адже попередні роки курс починало лихоманити приблизно від вересня. За два з половиною місяці курс долара вже зріс приблизно на 7 %. Із валют більш-менш співставних економік за згаданий період подібно повелися білоруська й казахстанська, дужче просіли – турецька й російська.

Обидва джерела відомостей про валютну «поведінку» – Національний банк і Міністерство економічного розвитку й торгівлі – в інформуванні бізнесу й громадян діють автономно, втім, доповнюючи загальну картину з різних боків. НБУ зазвичай називає причини змін, проте не дає прогнозів, а Мінекономрозвитку зазначає курс при затвердженні макропрогнозів для закону про державний бюджет, але при цьому не визначає причин та не відстежує наслідків стрибків курсу. За власне курс національної валюти не відповідає, фактично, жодне з відомств, опікуючись ширшими завданнями – стабільністю цін і стримуванням інфляції.

Серед головних функцій Нацбанку відсутнє втримання курсу гривні, та попри це він, звичайно ж, регулює його, згладжуючи піки курсу відповідними валютними інтервенціями. Йдеться про випуск в обіг гривні при купівлі валюти на міжбанківському ринку та, навпаки, про вилучення гривні при продажі валюти. Також регулятор не дозволяє гривні надмірно зміцнитися, скуповуючи зайві обсяги валюти задля поповнення золотовалютних резервів.

Причини особливі й звичайні

У липневому коментарі НБУ щодо хвилювань на валютному ринку йдеться про те, що до них призвели дії бізнесу, а саме переказування дивідендів за кордон. Крім цього, чиновники відомства пояснювали збільшення попиту на валюту сезонними, ситуативними й психологічними факторами. Серед них – зростання затребуваності енергоресурсів імпортерами для розрахунків за газ і нафтопродукти через ранні зажинки – початок збору врожаю, а також зростання доходів населення і його наслідки – витрати на імпортні товари й послуги споживчого напрямку, тобто техніку, продукти харчування, подорожі тощо.

Традиційні напередодні осені негативні очікування теж уплинули на курс гривні. Через такий психологічний тиск на готівковому ринку зменшилася пропозиція валюти з боку населення, а це своєю чергою відбилося на операціях банків на міжбанківському валютному ринку.

Крім перелічених специфічних внутрішніх чинників на стрибки курсу гривні діяли зовнішні, спільні й для інших валют фактори. Насамперед ідеться про помітне зміцнення долара протягом кінця липня – середини серпня, за якого валюти країн, що розвиваються, знижуються автоматично. Причому каталізатором реакції стали оголошені США торгові війни проти кількох економік світу. Фактично, на тлі інших валют гривня не зазнала суттєвого зниження – втім, швидше за все, через низьку інтегрованість у глобальну економіку.

Підтримати національну валюту могли б іноземні інвестиції й зовнішнє кредитування, але обсяг прямих іноземних інвестицій перебуває на рівні 2015 року, а отримання кредитів ускладнено через невиконання умов МВФ щодо тарифів на газ.

Правила поведінки

Як реагувати на нестабільність гривні, чи вийде застрахуватися від втрат та чи можна використати ситуацію на власну користь – стандартні питання бізнесу й громадян у цій ситуації.

За свідченням банківських працівників, охочих повністю довіритися національній валюті мало – клієнти воліють заощаджувати у доларах США і євро, розподіляючи заощадження приблизно пополам. Проте схильні ризикувати підключають гривню, щоб виграти на коливаннях її курсу. Відколи завдяки запровадженню гнучкого курсу національної валюти вони стали сезонними, вчасна конвертація однієї валюти в іншу дозволяє помітно збільшити дохідність інвестицій. Протягом трьох років, зокрема, спостерігається своєрідний цикл, де пік курсу долара припадає на кінець зими та до кінця літа змінюється поступовою ревальвацією гривні із наступним поверненням до зростання. Тож зацікавлені гравці в першій половині року переводять кошти у гривню, а в другій – у долар, при цьому різниця у відсоткових ставках становить 3,5-4 рази.

В контексті курсових коливань через привабливішу прибутковість і відсутність податків стали популярними валютні облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), які мають високу ліквідність та є своєрідною альтернативою як депозиту у валюті, так і готівці в ній. Такі облігації можна продавати й купувати на вторинному ринку в потрібний момент за поточним курсом за гривню. Востаннє Міністерством фінансів було залучено коштів для валютних облігацій під 5,95 % річних, що значно перевищує середній розмір відсоткової ставки за депозитами у доларах.

Ринкові експерти також зазначають, що при коливаннях курсу гривні існує своєрідна цінова щілина. Йдеться про те, що ціни на товари й послуги (головно масштабні чи імпортні) не миттєво реагують на них, а мають інерцію стійкості тривалістю приблизно від половини до півтора місяця. Втім, слід враховувати, що ринок нерухомості є специфічним – він суттєво «важчий» та реагує слабше. Тож маючи в планах велику покупку, можна дещо виграти від стрибків курсу, підгадавши правильний момент відповідних транзакцій.

Інші статті на цю тему

 • Українці за півроку продали банкам $7,18 млрд
  Новини

  Українці за півроку продали банкам $7,18 млрд

  Населення України в січні-червні продало банкам валюти на $7,18 млрд в еквіваленті. Про це йдеться в огляді Національного банку. За його даними, купівля валюти населенням у банків за звітний період склала $6,43 млрд. Таким чином, чистий продаж валюти за перше півріччя 2020 року склав $748 млн. У II кварталі громадяни-фізособи продали банкам $2,98 млрд через […]

 • АМКУ намагається паралізувати роботу тютюнового ринку – заява
  Новини

  АМКУ намагається паралізувати роботу тютюнового ринку – заява

  Робота чотирьох тютюнових компаній, які входять у десятку найбільших платників податків України, може бути паралізована внаслідок дій екс-голови Антимонопольного комітету України Юрія Терентьєва. Про це йдеться в заяві асоціації Укртютюн, опублікованій у середу, 8 липня. Відзначається, що Терентьєв 30 червня подав позови про стягнення штрафу з чотирьох найбільших міжнародних виробників тютюнових виробів з активами в […]

 • Китайський чіп-гігант SMIC вирішив провести найбільший в 2020 році продаж акцій
  Новини

  Китайський чіп-гігант SMIC вирішив провести найбільший в 2020 році продаж акцій

  Провідний китайський виробник мікросхем Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) готується продати акції на $ 6,55 млрд, пише The Wall Street Journal. Компанія збирається розмістити акції на торговому майданчику Science and Technology Innovation Board в Шанхаї, більш відомою як STAR Market. Продаж акцій стане найбільшим в світі в поточному році, згідно з даними Refinitiv. SMIC, папери […]

 • ЄІБ може виділити Україні €340 млн
  Новини

  ЄІБ може виділити Україні €340 млн

  Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) може виділити Україні €340 млн в рамках Програми відновлення. Про це свідчить інформація на сайті банку. Фінансування передбачено для таких секторів, як водопостачання, енергетика, містобудування і транспорт. Гроші мають піти на створення, відновлення і поліпшення громадських будівель, в тому числі адміністративних будівель, шкіл, медичних центрів і лікарень, державних доріг і мостів, […]

 • Uber стала власником сервісу доставки їжі Postmates
  Новини

  Uber стала власником сервісу доставки їжі Postmates

  Компанія Uber домовилась про покупку сервісу по доставці їжі Postmates. Сума угоди складе $2,65 млрд. Про це повідомляє Bloomberg. Об’єднаним підрозділом Uber по доставці їжі залишиться керувати глава Uber Eats П’єр-Дімітрі Ґор-Коті, повідомив один з них. За інформацією другого, СЕО та співзасновник Postmates Бастіан Леман зі своїми підлеглими продовжить окремо управляти сервісом Postmates. Поглинання Postmates […]

 • Google слідом за Twitter і Facebook призупинив видачу даних владі Гонконгу
  Новини

  Google слідом за Twitter і Facebook призупинив видачу даних владі Гонконгу

  Американська корпорація Google слідом за іншими американськими компаніями Twitter і Facebook призупинила видачу даних владі Гонконгу в зв’язку зі вступом в силу нового закону КНР щодо цієї автономної території. “Минулої середи, коли закон вступив в силу, ми призупинили дії по будь-яким новим запитам даних від влади Гонконгу, і ми продовжимо детально вивчати новий закон”, – […]

 • Lufthansa прийняла другий пакет антикризових заходів
  Новини

  Lufthansa прийняла другий пакет антикризових заходів

  Авіакомпанія Lufthansa Group прийняла другий пакт антикризових заходів в рамках програми реструктуризації, передбачається скорочення персоналу, що управляє, продовження скорочення авіапарку і інвестицій в нові літаки, повідомила компанія у вівторок. Рішення було ухвалене радою директорів компанії, воно продовжує серію заходів по оптимізації бізнесу. Перший пакет заходів передбачав, зокрема, скорочення авіапарку на 100 літаків і припинення роботи […]

 • “Дочка” Alibaba хоче провести IPO в Гонконзі в 2020 році і отримати оцінку в $ 200 млрд
  Новини

  “Дочка” Alibaba хоче провести IPO в Гонконзі в 2020 році і отримати оцінку в $ 200 млрд

  Фінтех-компанія Ant Group, підрозділ китайської інтернет-компанії Alibaba, планує в поточному році провести первинне публічне розміщення акцій (IPO) на біржі Гонконгу, яке може стати одним з найбільших в світі в 2020 році, пише агентство Рейтер з посиланням на джерела, знайомі з ситуацією. За словами одного з джерел, Ant Group розраховує продати від 5% до 10% своїх […]

Читайте також

Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Британська влада виплатила BAE Systems $3,3 млрд

Уряд Британії виплатив оборонній компанії BAE Systems £2,4 млрд ($3,26 млрд) за роботи над двома програмами для побудови підводних човнів, йдеться в заяві військової корпорації. Профільне оборонне відомство Сполученого Королівства підписло з BAE договір на загальну суму в £1,5 млрд, в якому передбачалися поставки семи підводних човнів класу «Астуїт». Також, в договорі передбачався другий етап […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Арешт активів медіахолдингу UMH group

У зв’язку з кримінальним розслідуванням у справі ухилення сплати податків, легалізацією грошових коштів, незаконним підприємництвом і т.д., як стало відомо з публікації в реєстрі судових рішень, заарештовані цінні папери, інтелектуальні права, нерухоме майно та обладнання холдингу «Український Медіа Холдинг». За заявою представників Генеральної прокуратури України, компанія UMH group замішана в створенні злочинної організації, що складається […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Безробіття в Японії вийшло на пік з 2017 року

Рівень безробіття в Японії за травень зріс на 0,3% в порівнянні з попереднім місяцем, до 2,9% від працездатного населення. Про це повідомило міністерство внутрішніх справ і зв’язку країни. Це максимальний рівень з травня 2017 року. У порівнянні з травнем 2019 року показник зріс на 0,5%. Загальна кількість безробітних в травні підвищилася на 10,7% до квітня, […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Українські студенти підкорили Гугл

Українська команда Turbo Rocket Games стала однією з чотирьох фіналістів конкурсу Google AdMob Student App Challenge. Вона розробила додаток Dragon Sim Online, представлене на конкурс, який був оголошений в січні 2016 року. Як повідомляє офіційний блог Google Україна, додаток українських студентів було завантажено більше 500 000, воно отримало понад 10 000 відгуків від геймерів по […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Військовий стан: як це вплине на бізнес

Відомо, що у деякі області України з 28 листопада буде введено військовий стан. Влада зазначила, що це доки не вплине на бізнес. В цих умовах, щодо господарської діяльності повідомили, що вона буде тривати у звичайному режимі. Все це звичайно до одержання наказів уповноважених на це органів влади. Наразі основним правовим джерелом можна назвати Закон, щодо […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Українці зможуть придбати долар по інтернету

В Україні скоро можливо буде придбати долар через інтернет. Даний пункт є частиною масштабного плану з валютної лібералізації. Нагадуємо, що його було опубліковано Національним банком України. Нова система передбачає два десятка послаблень на валютному ринку. Йдеться також про вищезгаданий дозвіл на придбання валюти в онлайн-режимі. НБУ раніше оприлюднили так звану “дорожню карту” лібералізації валюти. У […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Facebook створює свій венчурний фонд

Facebook наймає досвідчених інвесторів, які очолять новий «багатомільйонний» венчурний фонд. Про це повідомляє Axios. Нещодавно Facebook опублікувала вакансію «керівника з інвестицій», який буде відповідати за венчурний фонд в «кілька мільйонів доларів». Facebook шукала людину з 10-річним досвідом роботи в IT-індустрії. Вона повинна управляти існуючим портфелем, а також вкладатися в стартапи «нарівні з провідними венчурними компаніями […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Китай планує покрити 5G всі міста

Влада Китаю планує до кінця 2020 року покрити мережею п’ятого покоління все міста окружного значення, на цей момент комерційне використання 5G ведеться лише в 50 найбільших містах. Відповідне рішення було озвучено в ході загальнонаціональної робочої конференції з питань промисловості та інформатизації, де також повідомлялося, що на цей момент по всій країні встановлено вже понад 126 […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

На Черкащині збудують три сонячні електростанції

Ладижинська ОТГ має намір збудувати три потужні сонячні електростанції, які розмістяться на території Колодистенської сільради Уманського району Черкаської області. Інвестиції складатимуть 62 млн грн. Загальна площа, виділена під будівництво, – понад 77 га. Реалізувати проект мають протягом наступного року. За словами заступника голови ОТГ Миколи Власюка, ідея спорудити електростанції з’явилась рік тому, і висловили її […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Віртуальна реальність виходить за рамки просто гри

Віртуальна реальність перестає бути просто засобом розваги, а стає незамінним помічником біохімікам для розробки ліків і боротьбі зі смертельними захворюваннями. Технологія 4Sight використовується для пошуку ліків від раку, хвороби Паркінсона, а також різних залежностей. Хіміки бачать віртуальні молекули, а також як вони реагують на ті чи інші подразники. Щоб вивести препарат на ринок, потрібно десятки […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

BT Group скоротить 4000 робітників у зв’язку з бухгалтерськими махінаціями Global Services

Виконавчий директор британської телекомунікаційної корпорації BT Group Гевін Паттерсон повідомив про скорочення близько 4 тисяч робочих місць у рамках скандально відомого підрозділу компанії – Global Services. Про це повідомляє міжнародний ресурс новин Тhe guardian з посиланням на заяву Паттерсона. За його словами, такі заходи дозволять хоча б частково відшкодувати збиток, нанесений телекомунікаційній групі бухгалтерськими махінаціями […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Конкуренти SpaceX і Boeing об'єднали зусилля в новій космічній місії

SpaceX і Boeing ведуть жорстку конкуруючу гру, хто ж першим відправить людину на Марс. Але іноді і конкурентам доводиться працювати пліч о пліч. Зовсім недавно ракета SpaceX Falcon 9 злетіла на борту із супутником Amos-17, побудованим Boeing. Фінансові аспекти угоди компаніями не розголошуються. Експерти схильні вважати, що основною причиною, по якій Boeing звернувся до свого […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Хакери націлилися на криптовалюту Libra

Цифрова валюта викликала величезний ажіотаж не тільки серед політиків, які в основному несхвально відгукуються про криптовалюту, але нею також зацікавилися шахраї. Хакери намагаються використовувати переваги цифрової валюти Libra і криптокошелька Calibra. Шахраї реєструють домени, пов’язані з Calibra і Libra. Після офіційного випуску криптовалюти Libra, експерти Digital Shadow помітили значне збільшення числа доменів з посиланнями на […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

BMW призупинить виробництво окремих моделей автомобільного бренду

Німецький автобудівельний концерн BMW AG буде змушений уповільнити або навіть призупинити виробництво окремих автомобілів модельного ряду BMW. Про це пресі повідомив член ради директорів компанії, який відповідає за роботу з постачальниками, Маркус Дюсманн. Згідно з його заявою, непросте рішення викликане відсутністю необхідних комплектуючих, постачальником яких є німецька компанія Bosch GmbH. Перебої в постачанні деталей, зокрема […]

Далі
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com