102691

Стабільна нестабільність курсу гривні

03.10.2018 Аналітика

Найважливіше запитання щодо курсу гривні – як реагувати на його коливання. В тому, що вони обов’язково будуть, причому суттєвими, ніхто не сумнівається. Негативні ж очікування ведуть до дисбалансу покупки й продажу валюти, через що курс гривні дійсно знижується. Проте досвідчені гравці примудряються при цьому не тільки зберегти кошти, а навіть виграти.

До кінця місяця експерти прогнозують курс 29 грн за долар США, тоді як за прогнозом Мінекономрозвитку тільки наступного, 2019 року середньорічний курс гривні має становити лише 28,2 гривні за долар і тільки на кінець року дійде до 29,4 гривні за долар. Очевидно, що такий прогноз видається малоймовірним, адже ризиків додають заплановані вибори й непевність у співпраці із зовнішніми кредиторами.

Точка відліку

Від середини липня курс гривні щодо долара доволі стабільно падає, лише інколи перериваючись незначними корекціями. Екватор літа – доволі несподівана точка відліку, адже попередні роки курс починало лихоманити приблизно від вересня. За два з половиною місяці курс долара вже зріс приблизно на 7 %. Із валют більш-менш співставних економік за згаданий період подібно повелися білоруська й казахстанська, дужче просіли – турецька й російська.

Обидва джерела відомостей про валютну «поведінку» – Національний банк і Міністерство економічного розвитку й торгівлі – в інформуванні бізнесу й громадян діють автономно, втім, доповнюючи загальну картину з різних боків. НБУ зазвичай називає причини змін, проте не дає прогнозів, а Мінекономрозвитку зазначає курс при затвердженні макропрогнозів для закону про державний бюджет, але при цьому не визначає причин та не відстежує наслідків стрибків курсу. За власне курс національної валюти не відповідає, фактично, жодне з відомств, опікуючись ширшими завданнями – стабільністю цін і стримуванням інфляції.

Серед головних функцій Нацбанку відсутнє втримання курсу гривні, та попри це він, звичайно ж, регулює його, згладжуючи піки курсу відповідними валютними інтервенціями. Йдеться про випуск в обіг гривні при купівлі валюти на міжбанківському ринку та, навпаки, про вилучення гривні при продажі валюти. Також регулятор не дозволяє гривні надмірно зміцнитися, скуповуючи зайві обсяги валюти задля поповнення золотовалютних резервів.

Причини особливі й звичайні

У липневому коментарі НБУ щодо хвилювань на валютному ринку йдеться про те, що до них призвели дії бізнесу, а саме переказування дивідендів за кордон. Крім цього, чиновники відомства пояснювали збільшення попиту на валюту сезонними, ситуативними й психологічними факторами. Серед них – зростання затребуваності енергоресурсів імпортерами для розрахунків за газ і нафтопродукти через ранні зажинки – початок збору врожаю, а також зростання доходів населення і його наслідки – витрати на імпортні товари й послуги споживчого напрямку, тобто техніку, продукти харчування, подорожі тощо.

Традиційні напередодні осені негативні очікування теж уплинули на курс гривні. Через такий психологічний тиск на готівковому ринку зменшилася пропозиція валюти з боку населення, а це своєю чергою відбилося на операціях банків на міжбанківському валютному ринку.

Крім перелічених специфічних внутрішніх чинників на стрибки курсу гривні діяли зовнішні, спільні й для інших валют фактори. Насамперед ідеться про помітне зміцнення долара протягом кінця липня – середини серпня, за якого валюти країн, що розвиваються, знижуються автоматично. Причому каталізатором реакції стали оголошені США торгові війни проти кількох економік світу. Фактично, на тлі інших валют гривня не зазнала суттєвого зниження – втім, швидше за все, через низьку інтегрованість у глобальну економіку.

Підтримати національну валюту могли б іноземні інвестиції й зовнішнє кредитування, але обсяг прямих іноземних інвестицій перебуває на рівні 2015 року, а отримання кредитів ускладнено через невиконання умов МВФ щодо тарифів на газ.

Правила поведінки

Як реагувати на нестабільність гривні, чи вийде застрахуватися від втрат та чи можна використати ситуацію на власну користь – стандартні питання бізнесу й громадян у цій ситуації.

За свідченням банківських працівників, охочих повністю довіритися національній валюті мало – клієнти воліють заощаджувати у доларах США і євро, розподіляючи заощадження приблизно пополам. Проте схильні ризикувати підключають гривню, щоб виграти на коливаннях її курсу. Відколи завдяки запровадженню гнучкого курсу національної валюти вони стали сезонними, вчасна конвертація однієї валюти в іншу дозволяє помітно збільшити дохідність інвестицій. Протягом трьох років, зокрема, спостерігається своєрідний цикл, де пік курсу долара припадає на кінець зими та до кінця літа змінюється поступовою ревальвацією гривні із наступним поверненням до зростання. Тож зацікавлені гравці в першій половині року переводять кошти у гривню, а в другій – у долар, при цьому різниця у відсоткових ставках становить 3,5-4 рази.

В контексті курсових коливань через привабливішу прибутковість і відсутність податків стали популярними валютні облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), які мають високу ліквідність та є своєрідною альтернативою як депозиту у валюті, так і готівці в ній. Такі облігації можна продавати й купувати на вторинному ринку в потрібний момент за поточним курсом за гривню. Востаннє Міністерством фінансів було залучено коштів для валютних облігацій під 5,95 % річних, що значно перевищує середній розмір відсоткової ставки за депозитами у доларах.

Ринкові експерти також зазначають, що при коливаннях курсу гривні існує своєрідна цінова щілина. Йдеться про те, що ціни на товари й послуги (головно масштабні чи імпортні) не миттєво реагують на них, а мають інерцію стійкості тривалістю приблизно від половини до півтора місяця. Втім, слід враховувати, що ринок нерухомості є специфічним – він суттєво «важчий» та реагує слабше. Тож маючи в планах велику покупку, можна дещо виграти від стрибків курсу, підгадавши правильний момент відповідних транзакцій.

Інші статті на цю тему

 • picturepicture 156446930057951110266878 96171
  Новини

  КРЕДІ АГРІКОЛЬ ЛІДЕР РЕЙТИНГУ СОЦІАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ СЕРЕД БАНКІВ ЗА ВЕРСІЄЮ СТАНДАРТ-РЕЙТИНГ

  Креді Агріколь посів перше місце рейтингу соціальної відповідальності банківського сектору, який підготував Стандарт-Рейтинг за підсумками першого півріччя 2022 року. Рейтингове агентство  відзначило внесок банку в підтримку економіки України. Банк сплатив наперед податків на 100 млн грн, а в рамках державної програми «Доступні кредити 5–7–9%» надав біля 1,2 млрд грн кредитів, більшу частину з яких отримали […]

 • impact automotive
  Новини

  Як українські розробники впливають на безпеку на дорогах

  З 1 жовтня водії мають включати ближнє світло фар автомобіля за містом. Це допомагає додатково позначати транспортний засіб в умовах недостатньої видимості в осінньо-зимовий період. GlobalLogic нагадує про важливість дотримання ПДР та розповідає про розробки українських інженерів, що впливають на безпеку на дорогах. У перші п’ять місяців 2022 року зафіксовано на 33,7% менше ДТП, ніж […]

 • ufu ceo photo1
  Новини

  Виконавчою директоркою (CEO) міжнародної організації United for Ukraine стала Дана Павличко

  Власниця та ексдиректорка видавництва «Основи» зосередиться на розвитку загальноєвропейської платформи для допомоги українцям, які були змушені залишити Батьківщину, та реалізації проєктів, спрямованих на підтримку і відновлення України. За даними верховного комісара ООН у справах біженців, з лютого 2022 року з України виїхали понад 7,4 млн переселенців. Більшість з них їхали навмання, не розуміючи, де шукати […]

 • 750x450 press release image ua
  Новини

  Intellias придбав компанію Digitally Inspired, посилюючи свою експертизу в індустріях Retail та eCommerce

  Глобальна сервісна та консалтингова IT компанія Intellias оголосила про придбання Digitally Inspired, швидкозростаючої IT компанії, яка базується у Великій Британії та фокусується на галузях роздрібної торгівлі та електронної комерції. “Я радий вітати команду Digitally Inspired в Intellias. Дуже символічно, що на своє 20-річчя ми підписали угоду, яка дозволить нам прискорити зростання Intellias, а також поглибити […]

 • photo 1
  Новини

  Де і в якому форматі навчаються діти українських айтівців — дослідження GlobalLogic

  Більшість дітей українських інженерів надають перевагу державним закладам освіти в Україні та очному навчанню. Про це свідчить опитування, яке спеціально до Дня вчителя провела IT-компанія GlobalLogic. Більшість опитаних інженерів мають дітей шкільного віку. До початку повномасштабного вторгнення 60% дітей респондентів відвідувала державні школи, 24% – приватні, решта дітей займалася в дитячих садочках. Як свідчить опитування […]

 • invest
  Новини

  Україна представила міжнародним інвесторам 11 готових до реалізації інвестпроєктів на понад $ 2 млрд

  29 вересня відбувся міжнародний онлайн-форум  REBUILDING UKRAINE WITH THE PRIVATE SECTOR: International Investment Fair. Зібравши понад 1500 представників бізнес спільноти з 63 країн світу, форум слугував інтерактивною платформою для інформування потенційних інвесторів про можливості в Україні. Під час заходу було представлено 11 інвестиційних проєктів з високим ступенем готовності у сферах агропереробки, логістики, виробництва будівельних матеріалів. […]

 • images 3
  Новини

  У США оштрафували 16 компаній на $1,8 млрд

  Регулятори США оштрафували 16 фінансових компаній на суму 1,8 млрд доларів після того, як співробітники компаній обговорили угоду на своїх персональних пристроях та у додатках. Про це повідомляє Reuters. До списку “штрафників” потрапили: Barclays, Bank of America, Citigroup, Credit Suisse, Goldman Sachs, Morgan Stanley та UBS. Масштабне галузеве розслідування стало знаковою справою для Комісії з цінних паперів […]

 • 166a94ca d6875 18353f0244775d5
  Новини

  Міжнародні платіжні системи знизять комісію на перекази в Україну

  Міжнародні платіжні системи змогли домовитися про зниження комісії для грошових переказів в Україну. Рішення ухвалено з ініціативи Єврокомісії. Про це повідомив Національний банк України. Компанії, які надають послуги з переказу грошей, зобов’язалися допомогти з доступними і прозорими переказами коштів на підтримку українців та України. Зокрема, платіжні системи обмежать комісію за переказ грошей в Україну до […]

Читайте також

5a376f295ea98 5a376f295eafd
Новини

Виручка H&M зросла на 11%

Виручка однієї з найбільших світових роздрібних мереж торгівлі одягом Hennes&Mauritz (H&M) в 2018-2019 фінансовому році (завершився 30 листопада) виросла на 11% в річному вираженні, до 232,764 мільярда шведських крон (24,9 мільярда доларів), повідомляється в прес-релізі компанії. Виручка в місцевих валютах в регіонах присутності збільшилася на 6%. За підсумками четвертого кварталу 2018-2019 фінроку виторг Н&М виріс […]

Далі
picture2 vto cnizila progn 351791 p0
Новини

СОТ знизила прогноз зростання глобальної торгівлі

Світова організація торгівлі (СОТ) оновила прогноз зростання світової торгівлі в 2019 році. Він складе 2,6% в порівнянні з очікуваними 3,7%, які були заявлені в прогнозі СОТ, опублікованому у вересні 2018 року. Зростання торгівлі почав сповільнюватися вже в 2018 році. За оцінкою СОТ, він склав в минулому році 3,0%, тобто знизився в порівнянні з торішнім прогнозом […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

«Галактика» має намір оскаржувати своє потрапляння до списку «небажаних» компаній

Розробник систем автоматизації, корпорація «Галактика», звернувся до органів державної влади з вимогою пояснити, чому компанія опинилася в переліку юридичних осіб, що потрапляють під українські санкції. Відповідно до повідомлення прес-служби вищеназваного підприємства, Указ Президента України від 16-го травня нинішнього року про обмеження комерційної діяльності на території країни російських компаній та Інтернет-ресурсів став справжньою несподіванкою для представників […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

У Telegram з'явилася платформа для офіційної реклами

Автор месенджера Telegram Павло Дуров анонсував запуск рекламної платформи Telegram Ads. Платформа доступна за посиланням promote.telegram.org і поки що працює в тестовому режимі. “Незабаром у каналах Telegram вперше з’являться офіційні рекламні повідомлення. Більшість користувачів навряд чи помітить цю зміну”, – написав Дуров. Він підкреслив, що рекламні повідомлення не торкнуться списку чатів, особистих розмов або груп […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Фізособа зможе стати банкрутом: Рада прийняла новий Кодекс

Верховна рада прийняла Кодекс з процедур банкрутства в другому читанні. За відповідний законопроект №8060 проголосували 237 народних депутатів. Даний Кодекс встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника-юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи. Метою документа є підвищення ефективності процедур банкрутства, рівня захищеності прав кредиторів, вдосконалення […]

Далі
21
Новини

Великобританія запустила 5G у деяких регіонах країни

Сполучене королівство не стоїть осторонь прогресивної технології 5G. Найбільший оператор мобільного зв’язку запустив 5G в окремих районах найбільших міст країни. Клієнти оператора EE можуть отримати доступ за допомогою оновлених телефонів Samsung, LG, Oppo. Мережею вже активно користуються в США і Південній Кореї. Але повний перехід із 4G на 5G буде не швидким процесом, так як […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Канадський виробник марихуани Tilray Inc. провів перше IPO в галузі

На біржі Nasdaq відбулося перше в історії IPO компанії зі сфери виробництва марихуани, Tilray Inc. Як зазначає видання MarketWatch, канадська компанія Tilray Inc. залучила $ 153 млн., розмістивши 9 млн. акцій за ціною $ 17 за папір, що вище початкової оцінки в $ 14-16. Компанія Tilray Inc. була заснована в 2013 році. Основними видами її […]

Далі
1 rDFxlNRD beA mQcG9bNSg
Новини

Microsoft розробив новий сервіс для торгових мереж

Microsoft анонсував новий сервіс, призначений для роздрібних продавців. Він допоможе мережевим брендам займатися продажами через інтернет. Технологічний гігант Microsoft представив свою останню розробку під назвою Dynamics 365 Commerce. За допомогою цього сервісу роздрібні продавці будуть створювати докладні персоналізовані інтернет-сторінки про свої товари. Сервіс зосереджений на рекламі, а також допомагає в управлінні ланцюгами поставок. Він дозволяє […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Бренд Lazareth представляє мотоцикл-Ховербайк з реактивними турбінами в колесах

Французький винахідник Людовик Лазарет опублікував тизер свого нового дітища, яке офіційно покажуть публіці 31 січня 2019 року. Йдеться про «La Moto Volante». Це гібридний апарат, здатний трансформуватися з мотоцикла в літаючий Ховербайк. Це чотириколісний монстр – нетиповий квадроцикл, а мотоцикл, в якому задні і передні колеса розташовувалися парами, але кожне має окремий привід. Машина комплектувалася […]

Далі
42d5c18 nefedov1
Новини

Макс Нефьодов виграв конкурс на голову митної служби

Перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов переміг в конкурсі на посаду голови Державної митної служби. У своєму фейсбуці він виклав фотографію біля будівлі Нацагентства з питань державної служби. “Виграв конкурс на главу органу, який повинен стати #прозора_митниця. На душі щось не так, щоб радість, але «хто буде лупати скалу, як не ми?» […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Державні ТЕЦ передадуть компанії Нафтогаз

Державні ТЕЦ з управління Фонду держмайна передадуть в НАК Нафтогаз України. Про це в Telegram повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Як зазначив глава Кабміну, безперебійна робота теплоелектроцентралей, які забезпечують людей теплом і гарячою водою, – одне з головних питань в контексті підготовки до опалювального сезону. “Звертаюся також до місцевих керівників, на території яких розташовані ці ТЕЦ: якщо […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Абсолютний ціновий рекорд аукціонного дому Christie's

Рекордні результати торгів аукціонного дому Christie’s зафіксовані після продажу картини «Спаситель світу», що приписується авторству Леонардо да Вінчі. Картина раніше належала російському скандально-відомому бізнесмену Дмитру Риболовлєву, продана за сенсаційно високу ціну – 450 мільйонів 312 тисяч 500 доларів. Для порівняння нагадаємо, що картина Пітера Рубенса «Побиття немовлят» в 2002 році продана за рекордну, на той […]

Далі
750x450 press release image ua
Новини

Intellias придбав компанію Digitally Inspired, посилюючи свою експертизу в індустріях Retail та eCommerce

Глобальна сервісна та консалтингова IT компанія Intellias оголосила про придбання Digitally Inspired, швидкозростаючої IT компанії, яка базується у Великій Британії та фокусується на галузях роздрібної торгівлі та електронної комерції. “Я радий вітати команду Digitally Inspired в Intellias. Дуже символічно, що на своє 20-річчя ми підписали угоду, яка дозволить нам прискорити зростання Intellias, а також поглибити […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Moderna переходить до фінальної фази дослідження вакцини і отримує державну допомогу на $ 472 млн

Акції компанії Moderna, що збільшилися на 274% з початку року і знизилися на 22,8% за останній тиждень, знову виросли на тлі хороших новин щодо вакцини проти COVID-19. Moderna заявила, що отримала ще $ 472 млн. від Управління із біомедичних досліджень і розробок уряду США (BARDA) для підтримки розробки своєї вакцини мРНК-1273 SARS-CoV-2. Moderna входить в […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Акції Kodak виросли на 36%

Акції компанії Eastman Kodak виросли на 36% після початку торгів в середу – причиною зростання стала публікація звіту спеціального комітету, який проводив перевірку можливого передчасного розголошення керівництвом компанії інформації про отримання нею кредиту від влади США. Комітет, хоча і виявив кілька упущень, прийшов до висновку, що ніякі закони або внутрішні правила компанії порушені не були. […]

Далі

10 свіжих новин