Стабільна нестабільність курсу гривні

Стабільна нестабільність курсу гривні

03.10.2018 Аналітика

Найважливіше запитання щодо курсу гривні – як реагувати на його коливання. В тому, що вони обов’язково будуть, причому суттєвими, ніхто не сумнівається. Негативні ж очікування ведуть до дисбалансу покупки й продажу валюти, через що курс гривні дійсно знижується. Проте досвідчені гравці примудряються при цьому не тільки зберегти кошти, а навіть виграти.

До кінця місяця експерти прогнозують курс 29 грн за долар США, тоді як за прогнозом Мінекономрозвитку тільки наступного, 2019 року середньорічний курс гривні має становити лише 28,2 гривні за долар і тільки на кінець року дійде до 29,4 гривні за долар. Очевидно, що такий прогноз видається малоймовірним, адже ризиків додають заплановані вибори й непевність у співпраці із зовнішніми кредиторами.

Точка відліку

Від середини липня курс гривні щодо долара доволі стабільно падає, лише інколи перериваючись незначними корекціями. Екватор літа – доволі несподівана точка відліку, адже попередні роки курс починало лихоманити приблизно від вересня. За два з половиною місяці курс долара вже зріс приблизно на 7 %. Із валют більш-менш співставних економік за згаданий період подібно повелися білоруська й казахстанська, дужче просіли – турецька й російська.

Обидва джерела відомостей про валютну «поведінку» – Національний банк і Міністерство економічного розвитку й торгівлі – в інформуванні бізнесу й громадян діють автономно, втім, доповнюючи загальну картину з різних боків. НБУ зазвичай називає причини змін, проте не дає прогнозів, а Мінекономрозвитку зазначає курс при затвердженні макропрогнозів для закону про державний бюджет, але при цьому не визначає причин та не відстежує наслідків стрибків курсу. За власне курс національної валюти не відповідає, фактично, жодне з відомств, опікуючись ширшими завданнями – стабільністю цін і стримуванням інфляції.

Серед головних функцій Нацбанку відсутнє втримання курсу гривні, та попри це він, звичайно ж, регулює його, згладжуючи піки курсу відповідними валютними інтервенціями. Йдеться про випуск в обіг гривні при купівлі валюти на міжбанківському ринку та, навпаки, про вилучення гривні при продажі валюти. Також регулятор не дозволяє гривні надмірно зміцнитися, скуповуючи зайві обсяги валюти задля поповнення золотовалютних резервів.

Причини особливі й звичайні

У липневому коментарі НБУ щодо хвилювань на валютному ринку йдеться про те, що до них призвели дії бізнесу, а саме переказування дивідендів за кордон. Крім цього, чиновники відомства пояснювали збільшення попиту на валюту сезонними, ситуативними й психологічними факторами. Серед них – зростання затребуваності енергоресурсів імпортерами для розрахунків за газ і нафтопродукти через ранні зажинки – початок збору врожаю, а також зростання доходів населення і його наслідки – витрати на імпортні товари й послуги споживчого напрямку, тобто техніку, продукти харчування, подорожі тощо.

Традиційні напередодні осені негативні очікування теж уплинули на курс гривні. Через такий психологічний тиск на готівковому ринку зменшилася пропозиція валюти з боку населення, а це своєю чергою відбилося на операціях банків на міжбанківському валютному ринку.

Крім перелічених специфічних внутрішніх чинників на стрибки курсу гривні діяли зовнішні, спільні й для інших валют фактори. Насамперед ідеться про помітне зміцнення долара протягом кінця липня – середини серпня, за якого валюти країн, що розвиваються, знижуються автоматично. Причому каталізатором реакції стали оголошені США торгові війни проти кількох економік світу. Фактично, на тлі інших валют гривня не зазнала суттєвого зниження – втім, швидше за все, через низьку інтегрованість у глобальну економіку.

Підтримати національну валюту могли б іноземні інвестиції й зовнішнє кредитування, але обсяг прямих іноземних інвестицій перебуває на рівні 2015 року, а отримання кредитів ускладнено через невиконання умов МВФ щодо тарифів на газ.

Правила поведінки

Як реагувати на нестабільність гривні, чи вийде застрахуватися від втрат та чи можна використати ситуацію на власну користь – стандартні питання бізнесу й громадян у цій ситуації.

За свідченням банківських працівників, охочих повністю довіритися національній валюті мало – клієнти воліють заощаджувати у доларах США і євро, розподіляючи заощадження приблизно пополам. Проте схильні ризикувати підключають гривню, щоб виграти на коливаннях її курсу. Відколи завдяки запровадженню гнучкого курсу національної валюти вони стали сезонними, вчасна конвертація однієї валюти в іншу дозволяє помітно збільшити дохідність інвестицій. Протягом трьох років, зокрема, спостерігається своєрідний цикл, де пік курсу долара припадає на кінець зими та до кінця літа змінюється поступовою ревальвацією гривні із наступним поверненням до зростання. Тож зацікавлені гравці в першій половині року переводять кошти у гривню, а в другій – у долар, при цьому різниця у відсоткових ставках становить 3,5-4 рази.

В контексті курсових коливань через привабливішу прибутковість і відсутність податків стали популярними валютні облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), які мають високу ліквідність та є своєрідною альтернативою як депозиту у валюті, так і готівці в ній. Такі облігації можна продавати й купувати на вторинному ринку в потрібний момент за поточним курсом за гривню. Востаннє Міністерством фінансів було залучено коштів для валютних облігацій під 5,95 % річних, що значно перевищує середній розмір відсоткової ставки за депозитами у доларах.

Ринкові експерти також зазначають, що при коливаннях курсу гривні існує своєрідна цінова щілина. Йдеться про те, що ціни на товари й послуги (головно масштабні чи імпортні) не миттєво реагують на них, а мають інерцію стійкості тривалістю приблизно від половини до півтора місяця. Втім, слід враховувати, що ринок нерухомості є специфічним – він суттєво «важчий» та реагує слабше. Тож маючи в планах велику покупку, можна дещо виграти від стрибків курсу, підгадавши правильний момент відповідних транзакцій.

Інші статті на цю тему

 • Opel представив електровен Combo-e
  Новини

  Opel представив електровен Combo-e

  Компанія Opel Combo-e в четвер, 21 січня, представила в Рюссельсхаймі новий комерційний автомобіль – повністю електричний вантажний мікроавтобус Combo-e. Фургон пропонуватимуть у двох варіантах кузова – довжиною 4,4 м і 4,75 м. Combo-e з 4,4-метровим кузовом і колісною базою в 2785 м може перевозити вантажі вагою до 800 кг, в тому числі, довгоміри до 3,09 […]

 • ЄЦБ застеріг від економічних загроз через пандемію COVID-19
  Новини

  ЄЦБ застеріг від економічних загроз через пандемію COVID-19

  Європейський центральний банк (ЄЦБ) застеріг щодо подальших можливих економічних загроз на тлі нинішньої пандемії COVID-19. Відповідну заяву зробила у четвер, 21 січня, керівниця ЄЦБ Крістін Лагард після проведення засідання Ради ЄЦБ. За словами очільниці головного фінансового регулятора Єврозони, пандемія залишається й надалі “серйозною загрозою” як для економіки країн Єврозони, так і для глобальної економіки. Водночас […]

 • Фінансові ринки встановили рекорди на тлі інавгурації Байдена
  Новини

  Фінансові ринки встановили рекорди на тлі інавгурації Байдена

  Після вступу Джо Байдена на посаду президента США в середу, 20 січня, світові фондові індекси зросли до нових рекордів, повідомляє агентство Reuters. Індекс акцій MSCI по всьому світові зріс на 1%, встановивши новий рекорд. З початку січня Індекс зріс на 3,3%. Індекс Dow Jones зріс на 0,63%, до 31 125,72, S&P 500 – на 1,13%, до […]

 • Антимонопольні органи ЄС перевірять рекламні сервіси Google
  Новини

  Антимонопольні органи ЄС перевірять рекламні сервіси Google

  В Євросоюзі антимонопольне відомство запросило у рекламодавців інформацію про практику Google в сфері рекламних технологій. Про це з посиланням на документ Єврокомісії повідомляє Reuters. За останні три роки за блокування конкурентів в сфері онлайн-покупок, смартфонів на платформі Android і онлайн-реклами компанія Google була оштрафована на загальну суму 8,25 млрд євро. Зараз компанія проходить ще за двома […]

 • Ford відкличе три мільйони авто через проблеми з подушками безпеки
  Новини

  Ford відкличе три мільйони авто через проблеми з подушками безпеки

  Національне управління безпеки дорожнього руху США (NHTSA) зобов’язало автоконцерн Ford Motors відкликати 3 млн автомобілів через несправні подушки безпеки від компанії Takata. Під відкликання підпали Ford Ranger, Fusion, Edge, Lincoln Zephyr / MKZ, Mercury Milan і Lincoln MKX, які випускалися з 2006 по 2012 рік. Через розрив подушок безпеки загинуло двоє власників Ford Ranger. Відкликання […]

 • У Білорусі перекрили нафтопровід Дружба для прокачування нафти з України
  Новини

  У Білорусі перекрили нафтопровід Дружба для прокачування нафти з України

  Білорусь перекрила транзит російської нафти по ділянці нафтопроводу Дружба до 22 січня. Про це сказав прес-секретар Транснафти Ігор Дьомін,. “Відповідно до плану, білоруська сторона сьогодні перекрила транзит у напрямку Фенешлітке і Будковіце (південна гілка Дружби) до 22 січня через реверс ділянки Михалков – Броди для прокачування партії нафти з Одеси на Мозир” – повідомив він. Як […]

 • Фонд держмайна заявив про загрозу зриву приватизації через обшуки в ОГХК
  Новини

  Фонд держмайна заявив про загрозу зриву приватизації через обшуки в ОГХК

  Обшуки в Об’єднаній гірничо-хімічній компанії загрожують зривом всієї великої приватизації в 2021 році. Про це йдеться в заяві Фонду держмайна в понеділок, 18 січня. Минулого тижня в ОГХК пройшли обшуки у справі про незаконне постачання титанової сировини. За їхніми підсумками в компанії заявили про безпрецедентні процесуальні порушення. Зокрема зазначалося, що справа була відкрита задовго до […]

 • Heathrow втратив лідерство серед найбільш завантажених аеропортів світу
  Новини

  Heathrow втратив лідерство серед найбільш завантажених аеропортів світу

  За підсумками 2020 року Heathrow опустився на третє місце, пропустивши вперед новий міжнародний аеропорт в Стамбулі, який відкрився в жовтні 2018 року, і аеропорт Руассі – Шарль-де-Голль в Парижі. Про це в понеділок, 18 січня, пише Bloomberg. На четвертій позиції рейтингу слідом за Heathrow виявився аеропорт Амстердама, а на п’ятій позиції – московський аеропорт Шереметьєво. За […]

Читайте також

Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

У ДФС назвали суму надходжень до бюджету за три місяці

За перший квартал до зведеного бюджету зібрано на 14,2%, або на 37 млрд грн більше від відповідного періоду минулого року. До державного бюджету за три місяці 2019 року зібрано 236,9 млрд грн – на 13,4%, або на 28 млрд грн більше, ніж роком раніше. Про це в середу, 3 квітня, повідомляє прес-служба Державної фіскальної служби. […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

ФДМ не зміг продати завод Укрспирту

Хоростківський спиртзавод ДП Укрспирт не змогли продати з аукціону. Про це з посиланням на ProZorrо.Продажі повідомляє Інтерфакс-Україна в п’ятницю, 30 жовтня. Стартова ціна був встановлена ​​на рівні 62,75 млн грн, тепер завод виставлять на повторний аукціон із зниженням стартової ціни. Підприємство розташоване в Хоросткові, в Тернопільській області, він спеціалізується на виробництві біоетанолу. “Добова потужність виробництва […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Порошенко підписав закон “Маски-шоу стоп” — 2

Президент Петро Порошенко підписав так званий закон “Маски-шоу стоп” – 2″, який спрощує притягнення до відповідальності за неправомірне переслідування бізнесу. “Закон під умовною назвою “Маски-шоу стоп” – 2″ спрощує притягнення до відповідальності слідчого, прокурора, правоохоронця, які прийняли незаконні рішення про відкриття кримінального провадження і які потім були скасовані судом”, – заявив він. “Простіше кажучи – […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Аналітика

Реалії та перспективи ринку нерухомості України

Ринок нерухомості України протягом усього 2017 року відчував вплив як економічних, так і політичних кризових явищ, перебуваючи під тиском економічного спаду і зниження купівельної спроможності населення. Незважаючи на всі негативні тенденції, статистика будівництва в період 2017 року зафіксувала позитивні результати, які підтверджуються таким авторитетним світовим рейтингом легкості ведення бізнесу Doing Business, проведеним Світовим банком, в […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Між Україною та Азербайджаном можуть лібералізувати авіа та автомобільні перевезення

Міністр інфраструктури України Владислав Криклій перебуває з робочою поїздкою в Азербайджані. Україна і Азербайджан працюють над лібералізацією авіасполучення і автомобільних перевезень між країнами. Про це повідомив міністр інфраструктури України Владислав Криклій. Сьогодні український міністр зустрівся з міністром транспорту, зв’язку та високих технологій Азербайджанської Республіки Рамін Гулузаде в рамках візиту України в республіку. Криклій зазначив, що […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Bank of England: як фінансова система Британії відреагує на Brexit

27 листопада представники Bank of England розповіли про перші результати тестування банківської системи країни. Про це повідомляє іноземний інформаційний ресурс The guardian. Необхідність здійснення своєрідного краш-тесту для 6-ти найбільших фінансових установ Великобританії викликана, у першу чергу, економічними ризиками, що пов’язані з Brexit. Згідно з позицією Марка Карні, який здійснює управління центральним банком Англії, то те, […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Про корупційні дії тепер можна заявити цілодобово

У зв’язку з боротьбою з корупцією в країні відповідно до ЗУ «Про запобігання корупції», для повідомлення, а в наслідку перевірки і розслідування фактів щодо можливих корупційних дій, тепер в Україні можна скаржитися на корупційні дії 24 години на добу. НАЗК запустив в роботу цілодобовий сервіс, який приймає інформацію про порушення закону і корупційні дії. За вказаним […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

У ДФС розповіли, як підприємства виводять з «тіні»

Українським підприємствам, які порушили податкове законодавство при виплаті зарплат та інших доходів фізособам, в січні-лютому 2019 року донарахували до сплати в бюджет 157 млн ​​грн податків і зборів. «Всього в ході перевірок порушення законодавства виявлені у 43,1% перевірених суб’єктів господарювання», – сказано в повідомленні ДФС. Відзначається, що виявлено близько 4,6 тис. чоловік, які працювали без […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Операційний прибуток Samsung Electronics виріс в третьому кварталі на 58,8%

Обсяг продажів продукції південнокорейської компанії Samsung Electronics в третьому кварталі цього року зріс на 8% в річному численні і досяг рекордної позначки за квартальний період, склавши 67 трлн вон ($ 59 млрд). Операційний прибуток збільшився за вказаний період на 58,8%, повідомляє в четвер агентство Yonhap. Експерти в Сеулі пояснюють цей феномен зростанням попиту на побутову […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

AMD повідомила про успішний квартал, але в прогнозах – уповільнення зростання через наслідки COVID-19

Акції Advanced Micro Devices Inc. впали після закриття торгів у вівторок після того, як компанія-виробник мікросхем визнала, що пандемія COVID-19 знизить її зростання в 2020 році. У той же час, фінансові результати AMD за перший квартал, в цілому, відповідали середнім оцінкам Уолл-стріт. Прибуток на акцію AMD виріс до $0,18, у порівнянні зі збитками в $0,06 […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Volkswagen і Ford близькі до укладення угоди про співпрацю в області електромобілів

Volkswagen AG (VW) і Ford Motor Co. мають намір співпрацювати в розробці технологій для електромобілів і самоврядних транспортних засобів. Переговори “успішно просуваються вперед” і близькі до завершення, наводить Bloomberg слова глави VW Герберта Дисса. Виступаючи на заході в штаб-квартирі компанії, Г.Дісс закликав топ-менеджерів активізувати зусилля з тим, щоб зробити найбільшого в світі виробника автомобілів більш […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Exxon Mobil заявляє про рекордне знецінення своїх газових активів на $ 20 млрд

У американського нафтогазового гіганта Exxon Mobil видався один з найгірших років в його історії. З початку 2020 року акції Exxon впали на 45,36%, компанія втрачала гроші протягом трьох кварталів поспіль, а в серпні вони були виключені з еталонного індексу “блакитних фішок” Dow Jones Industrial Average, їх замінили акції технологічної компанії Salesforce.com. Крім того, пандемія COVID-19 […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

ТМ «Боржомі» «оживила» етикетку в рамках новорічного промо

Раніше стартувала новорічна кампанія бренду під девізом «Свято, щоб # Боржомити», ТМ «Боржомі» розробила додаток для нестандартних новорічних поздоровлень, яке засноване на технології доповненої реальності. Додаток дозволяє записати інтерактивну листівку, використовуючи одну з трьох святкових фільтрів-масок, а потім – поділитися відео-Селфі в соціальних мережах або надіслати другу в будь-якому зручному мессенджері. «Ми йдемо в ногу […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Україна отримає $78 млн від США на розвиток економіки

США виділять Україні додаткову технічну допомогу Україна отримає додатково близько $ 78 млн від уряду США на підвищення прозорості управління і забезпечення сталого економічного розвитку. Як повідомила прес-служба Кабінету міністрів, 22 серпня уряд прийняв рішення про підписання відповідних двосторонніх документів. Підписання угод створить необхідні законодавчі умови для виділення урядом США додаткової технічної допомоги в розмірі […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

Польська газова компанія PGNiG призначила нового голову правління

Польська нафтогазова компанія PGNiG призначила головою правління Павла Маєвського. Попередній голова Єжи Квечіньскій пропрацював на посаді менше року. «Наглядова рада компанії … прийняла рішення про призначення з 12 листопада 2020 року Павла Маєвського на посаду голови правління PGNiG на термін до 10 січня 2023 року», – йдеться в повідомленні компанії. Маєвський раніше працював головою правління […]

Далі
Стабільна нестабільність курсу гривні
Новини

BMW представила концепт міського електроскутера

Компанія BMW представила концепт електричного скутера Motorrad Definition CE 04, фактично готового до серійного виробництва. На жаль, майже ніяких подробиць баварський концерн не призводить. Невідома ні потужність, ні швидкість скутера, а про запас ходу можна судити тільки за словами «міського» і запевненням, що середній денний пробіг власників подібних транспортних засобів не перевищує 12 кілометрів. Тобто […]

Далі
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com