t 1 9139b86f02108abdcc0129521eca5e85 xl

Підсумки опитування на lawyer.ua: компетенції корпоративного юриста

29.12.2016 Аналітика

У будь-якій компанії пізно чи рано настає момент, коли керівник задається питанням юридичного супроводу бізнесу. Рішення можуть бути самими різними: хтось делегує такі повноваження бухгалтеру і це дійсно працює, правда, доти, доки не знадобиться фахівець з глибшими юридичними компетенціями, а хтось відразу намагається знайти юриста. І коли прийнято рішення про юридичне обслуговування, постає питання наступного вибору – віддати перевагу корпоративному чи позаштатному обслуговуванню?

Для відповіді на це питання необхідно проаналізувати важливі складові – специфіку діяльності компанії, ситуативну необхідність, вартість фахівця або компанії, складність завдань та іще багато чого. Відповідно, універсальних порад просто не може бути і топ-менеджер або власник прийматиме рішення, виходячи з потреб компанії.

На допомогу LDaily публікує відповіді юристів за результатами опитування на тему «Переваги корпоративного юриста», проведеного на порталі lawyer.ua

Несторак Ольга: Якщо компанія невелика і її діяльність налагоджена, то можна співпрацювати із зовнішніми консультантами з юридичних питань. Так як звертатися до них доведеться рідко, то вдасться заощадити на зарплаті штатного юриста. При цьому в юридичних компаніях можна отримати консультацію відразу кількох фахівців, адже компанія, зацікавлена ​​у наданні якісних юридичних послуг, піклується про свій імідж. Але у тих випадках, коли компанія часто стикається з різними юридичними питаннями краще мати штатного юриста. Він буде в курсі всіх справ компанії і зможе оперативно запропонувати варіанти вирішення різних проблем. При цьому він стежитиме за правильним оформленням і складанням угод, і при необхідності внесе корективи. Всі судові розгляди також вестиме штатний юрист, адже він знайомий зі специфікою діяльності компанії і зможе захистити її інтереси.

Непійко Віталій: Штатний юрист компанії є найбільш психологічно комфортним аспектом для власника, оскільки він вважає його «своїм». Зникає бар’єр для створення комфортної зони і полегшується контроль за внутрішніми завданнями. Крім того, власник орієнтується на вузький спеціалізований напрям свого бізнесу. У цьому є свої переваги, головне – йому не потрібно витрачати час на уточнення деталей і обставин, які виникають «тут і зараз» і скорочується час на отримання остаточної відповіді. Недоліки ситуації – штатний юрист залежить від керівника, а тому не завжди може психологічно і професійно витримати баланс між бажанням догодити керівникові і тим, що «правда очі коле». Фахівець зі сторони вимагає доступу до повного пакету інформації. Це морально складно для керівника фірми, оскільки він «чужий», особливо коли необхідно показати «нутро ситуації». Тут ключовим стає фактор рекомендації того, хто скористався послугою і кому довіряє керівник, щоб погодитися на залучення фахівця зі сторони.

Перевагою є неупередженість фахівця і незалежність від керівника на всіх етапах, що дозволяє скорегувати ситуацію і розставити акценти вільно без емоційної і адміністративної складової. Також, фахівець з боку зацікавлений у довгострокових відносинах і рекомендаціях, тому націлений на об’єктивний і комплексний варіант вирішення ситуації.

Федаш Микола: Штатний юрист більш підготовлений і знає всю ситуацію на фірмі, може оперативно прийняти рішення, менше часу витрачає на вивчення документів, взаємодіє з іншими службами, повніше знає законодавчу базу по тій галузі, в якій працює підприємство, знайомий із підзаконними актами і наказами.

Железняк Юрій: Якщо компанія невелика і її діяльність налагоджена, тоді можна співпрацювати із зовнішніми консультантами з юридичних питань. Так як звертатися до них доведеться рідко, то вдасться заощадити на зарплаті штатного юриста. При цьому в юридичних компаніях можна отримати консультацію відразу.

Вознюк Олег: Все залежить від компанії, її оборотів, кількості видів діяльності та персоналу. Якщо компанія зайнята господарською діяльністю, а не наданням послуг і кількість працюючих осіб 50 або більше, потрібен штатний юрист. Той, хто знає всі нюанси господарських процесів, бухоблік і оподаткування, як писали раніше, юрист це той самий найнятий працівник з мінімальною кількістю прав і безліччю обов’язків. Він все-одно буде виконувати волю роботодавців, а в разі поганих ситуацій він просто зобов’язаний їх «розрулити». Багато видів господарської діяльності і порядок їх оподаткування мають довгі ланцюжки, тому позаштатний юрист може тільки відповісти на загальні питання. Для вивчення ланцюжка йому потрібні фінансові та бухгалтерські документи – це займе багато часу. А зміст усіх операцій оцінюється на основі первинних документів, а не того, як вони повинні проводитися. Також не варто забувати про форму юрособи, якщо це АТ або ТОВ з безліччю міноритаріїв, навряд чи позаштатний юрист буде займатися зборами, комплектуванням рад та іншими справами пов’язаними з корпоративними активами.

Коломаченко Галина: Головна перевага корпоративного юриста – розуміння специфіки бізнесу. Розуміння бізнес-процесів необхідно для їх ефективного правового забезпечення. Це особливо проявляється в договірній роботі. Я не маю на увазі стандартні шаблонні договори (поставки, підряду). Йдеться про договори, що забезпечують основні види господарської діяльності – договори будівельного підряду для будівельних компаній, кредитні – для банків, договори про транспортно-експедиційне обслуговування – для експедиторів, договори перевалки вантажів – для портів і стивідорних компаній, договори поставки електроенергії тощо. Крім того, корпоративний юрист, як правило, знає досконало законодавство, що регулює господарську діяльність підприємства-роботодавця. Цим не завжди можуть «похвалитися» зовнішні юристи, адже вузька спеціалізація – розкіш, яку можуть собі дозволити одиниці. Друга важлива перевага – постійне перебування на підприємстві, що дозволяє не просто залучати юриста при виникненні проблеми, а задіяти юриста в процесі, щоб уникнути цієї проблеми.

Францішкевіч Юлія: Кожен з видів діяльності має як свої переваги, так і недоліки. Зовнішній консультант може надати професійну консультацію, однак без урахування особливостей конкретного бізнесу. Корпоративний юрист «живе всередині» компанії, і має більше можливостей виробити юридичний підхід, який є прийнятним для бізнесу, що дозволяє забезпечити баланс інтересів бізнесу та захисту від юридичних ризиків. Це два різних напрямки юридичного супроводу і бажано, щоб вони не протиставлялися один одному, а взаємодоповнювалися.

Штангей Сергій: Штатний юрист знає кухню всередині компанії і краще орієнтується в ній, у той же час, у нього з урахуванням специфіки його діяльності просто може бути відсутня практика з певних питань, що рідко, але виникає, і в таких випадках необхідне залучення юриста зі сторони.

Андрющенко Віталій: Юрист – одна з ключових фігур в бізнесі, на ньому лежить непросте завдання забезпечення правової чистоти бізнесу, причому найбільш важливим вважається не просто виграти процес або розв’язати конфлікт, скільки не допустити його виникнення і розвитку. Корпоративний юрист – це не просто юрисконсульт, це член управлінської команди, повноправний учасник вироблення стратегії підприємства. Добре знайомий з кримінальним правом і при цьому знає специфіку роботи компанії юрист може надати неоціненну допомогу службі економічної безпеки, вчасно передбачивши, яким чином можуть спрацювати шахраї. А у невеликих фірмах, що не мають власної служби безпеки, саме юрист стає головним радником керівника у питаннях забезпечення економічної безпеки. Корпоративний юрист – це вузькопрофільний фахівець і він повинен володіти додатковими знаннями про нормативні та методичні матеріали, що регулюють виробничу і господарську діяльність організації. Також він повинен мати знання про особливості структури підприємства, про порядок систематизації, обліку і ведення правової документації з застосуванням сучасних інформаційних технологій. І ще важливо знати про основи адміністрування, економіку і організацію виробництва, праці та управління. Корпоративний юрист повинен досконало володіти акціонерним правом – вимоги до створення акціонерних товариств, порядок їх реєстрації, види акцій, правила формування пакетів акцій, здійснення операцій з акціями, сутність дивідендної політики тощо Корпоративний юрист повинен володіти поглибленими знаннями у галузі цивільного, підприємницького, комерційного, корпоративного, податкового права.

Захаров Єгор: Наразі корпоративний юрист поєднує в собі (дуже часто) і кадровика і помічника директора і «молодшого бухгалтера», входячи в обрану трійку (директор, головний бухгалтер, юрист), але тут обов’язково потрібно враховувати розмір самої фірми, підприємства, компанії. У великих – обов’язково потрібен штатний юрист (а то і цілий відділ), який буде займатися саме нюансами діловодства та юридичного обслуговування, які у кожній компанії абсолютно індивідуальні. При цьому на такі компанії обов’язково працюють адвокатські контори, які зазвичай зосереджуються саме на судово-претензійній роботі. Для малої компанії мати свого юриста не завжди навіть економічно доцільно і простіше бути на абонентському обслуговуванні у юридичної фірми або ж у адвоката, який веде індивідуальну практику (оскільки так простіше з оформленням, а відповідно і з податками). Необхідно розглядати кожен конкретний випадок.

Мартинюк Ярослав: Вибір між цими двома варіантами юридичного забезпечення потрібно робити з урахуванням економічної і операційної доцільності. При великих  обсягах юридичної роботи, коли юридичний відділ буде перевищувати 5-й працівників, на мою думку доцільно було б вирішити передати юридичній компанії. Також потрібно оцінювати кваліфікацію корпоративних юристів. На практиці часто трапляється, що юристи в компанії є, проте, будь-яка складну ситуацію вони не в змозі розв’язати, наслідком чого стають неправильні рекомендації керівництву і, як наслідок, помилкові рішення і фінансові втрати. При цьому слід враховувати, що у будь-якому випадку при виникненні нештатних, проблемних ситуацій краще звернутися до юридичної компанії. Жоден кваліфікований корпоративний юрист не може знати всіх моментів і ситуацій. А юридична компаній більш досвідчена і стикається з великою кількістю різних ситуацій, великий відсоток того, що правильне рішення буде отримано саме від юридичної компанії. Таким чином, головним важливим критерієм для вибору корпоративного юриста є обсяг і складність виконуваної роботи. Якщо обсяг великий, а робота в основному нескладна, штатний юрист чи юридичний відділ у більшості випадків буде більш економічно вигідним, ніж обслуговування юридичної компанії.

Інші статті на цю тему

  • “Зернова війна” не потрібна ні Україні, ні Польщі – Кулеба
    Новини

    “Зернова війна” не потрібна ні Україні, ні Польщі – Кулеба

    Україна налаштована на вирішення ситуації з експортом українського зерна, “зернова війна” не потрібна ні Києву, ні Варшаві. Про це в інтерв’ю Інтерфакс-Україна заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. “Історія, майбутнє і безпека просто не залишає нам іншого вибору, як вийти з цієї кризи. Не ми цю кризу створили, і ми абсолютно налаштовані на її припинення. Емоції […]

  • В Україні запрацювали ще п’ять газових свердловин
    Новини

    В Україні запрацювали ще п’ять газових свердловин

    В Україні запустили в роботу ще п’ять свердловин з додатковим видобутком 500 тис. кубометрів газу на добу. Про це повідомила компанія Укргазвидобування. Зазначено, що чотири свердловини були пробурені на “старих” родовищах віком 45-55 років. А ще одна – повністю нова. Вперше газ із неї надійшов у газотранспортну систему України цього місяця. “Щоб досягти наших цілей з […]

  • Україна відкриє ще один наземний коридор для експорту зерна – Кулеба
    Новини

    Україна відкриє ще один наземний коридор для експорту зерна – Кулеба

    Найближчим часом Україна планує відкрити ще один наземний залізничний коридор для експорту українського зерна. Про це в інтерв’ю Інтерфакс-Україна повідомив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. “Ми зараз відкрили альтернативний “зерновий коридор”, тестуємо його. Також ми відкриємо ще один наземний залізничний коридор. Тобто те, що ми продовжуємо збільшувати пропускну спроможність всіх коридорів разом взятих – це абсолютна реальність”, […]

  • Польща підписала угоду про будівництво першої АЕС
    Новини

    Польща підписала угоду про будівництво першої АЕС

    Офіційні представники Польщі та США на зустрічі у Варшаві підписали угоду про будівництво першої атомної електростанції на польській території. Про це повідомило Associated Press. Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький назвав цю угоду стартом нової сторінки у розвитку країни. Зокрема, американські компанії Westinghouse та Bechtel підписали угоду з польською державною компанією Polskie Elektrownie Jadrowe, яка займається програмою. АЕС […]

  • У США Hyundai і Kia відкликають майже 3,4 млн машин через ризик займання
    Новини

    У США Hyundai і Kia відкликають майже 3,4 млн машин через ризик займання

    Американські підрозділи південнокорейських компаній Hyundai Motor та Kia відкликають майже 3,4 млн автомобілів у зв’язку з ризиком займання у відсіку двигуна. Про це повідомляє Національного управління безпеки дорожнього руху США (NHTSA). Йдеться приблизно про 1,64 млн машин Hyundai, зокрема про спортивні купе Genesis, і 1,73 млн автомобілів Kia 2010-2017 років випуску. Наголошується, що витік гальмівної рідини в […]

  • ДТЕК на третину збільшила генерацію елетроенергії
    Новини

    ДТЕК на третину збільшила генерацію елетроенергії

    Компанія ДТЕК в період с травня по серпень 2023 року збільшила генерацію електроенергії на 28% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Про це повідоляється в офіційному телеграм-каналі компанії. “Теплий сезон добігає кінця і ми вирішили згадати, як енергетики працювали в цей період. З травня по серпень ТЕС ДТЕК наростили відпуск електроенергії на 28% порівняно з […]

  • Кабмін заборонив правоохоронцям втручатися в митний контроль товарів
    Новини

    Кабмін заборонив правоохоронцям втручатися в митний контроль товарів

    Кабінет міністрів поставив крапку в можливості правоохоронців втручатися у процес здійснення митного контролю товарів шляхом направлення доручень митникам щодо здійснення митного огляду товарів, та залучення їх до таких оглядів. Про це повідомив голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев у Telegram. За його словами, уряд постановою від 19 вересня 2023 року виключив […]

  • МВФ почав технічні консультації з Україною
    Новини

    МВФ почав технічні консультації з Україною

    Місія Міжнародного валютного фонду почала технічні дискусії з представниками влади України. Йде підготовка до другого перегляду програми розширеного фінансування. Про це у понеділок, 25 вересня, повідомив Укрінформ з посиланням на МВФ. “Місія МВФ на чолі з Гевіном Греєм розпочинає сьогодні технічні дискусії з представниками влади України стосовно останніх економічних подій і з метою обговорення податково-бюджетних, фінансових та […]

Читайте також

52af51f625589d8f225f218045b2ea0a
Новини

Влада США схвалила експорт зрідженого газу з Аляски

Адміністрація президента США Джо Байдена схвалила експорт зрідженого природного газу (ЗПГ) з Аляски у рамках проекту Alaska LNG. Про це повідомило агентство Reuters із посиланням на документ Міненерго США. Зазначається, що відомство схвалило проект Alaska Gasline Development Corp (AGDC) з експорту газу до країн, з якими США не мають угоди про вільну торгівлю. Alaska LNG, вартістю […]

Далі
Підсумки опитування на lawyer.ua: компетенції корпоративного юриста
Новини

Огляд друкованої преси від LDaily

Державний оператор поштового зв’язку «Укрпошта» розпочинає нове життя у ролі публічного акціонерного товариства, компанія Tesla відкриє представництво в Росії, а в рейтингу ТОП-500 мільярдерів світу від американського агентства Bloomberg засвітився бізнесмен з України. Інформація, яка варта вашого часу, у щоденному огляді свіжої преси від LDaily. «Укрпошта» стала публічним акціонерним товариством Відповідний указ підписав глава Міністерства […]

Далі
sky facebook com skyup airlines 1 650x410
Новини

Український авіаперевізник SkyUp почне літати до Іспанії та Італії

Український лоукостер SkyUp почав регулярні рейси з Києва до Іспанії та Італії. Про це повідомила прес-служба компанії. Чотири рази на тиждень – у вівторок, четвер, п’ятницю та неділю рейси з Києва літатимуть в Аліканте. Вартість квитка в одну сторону без багажу складе 2 тис. гривень. Рейси зі столиці в Тенеріфе будуть двічі на тиждень: у […]

Далі
Підсумки опитування на lawyer.ua: компетенції корпоративного юриста
Новини

Наполеонівські плани: відновлення сполучення Київ – Берлін

ПАТ “Укрзалізниця” знову йде попереду всіх. Наразі компанія планує відновлення прямого сполучення Києва з Берліном. В.о. голови правління Є. Кравцов розповів, що вони працюватимуть над тим, щоб відбулося повне відновлення залізничного сполучення між цими двома столицями. Реалізувати великі плани представники “Укрзалізниці” планують найближчим часом. Вони хочуть запустити потяг – Берлін – Київ в наступному році. […]

Далі
Підсумки опитування на lawyer.ua: компетенції корпоративного юриста
Новини

Великобританія може заборонити Huawei брати участь в створенні 5G

Влада Великобританії може вже в цьому році почати відмовлятися від участі китайської компанії Huawei в створенні національних мереж мобільного зв’язку п’ятого покоління (5G). Про це повідомляють британські ЗМІ. В уряді Великобританії на чолі з прем’єр-міністром Борисом Джонсоном, як очікується, в цьому місяці буде розроблений план поетапної відмови від використання обладнання Huawei в мережах 5G на […]

Далі
Підсумки опитування на lawyer.ua: компетенції корпоративного юриста
Новини

Німеччина вирішила викупити 20% акцій авіакомпанії Lufthansa

У Німеччині Фонд стабілізації економіки (WSF) затвердив пакет допомоги для порятунку авіакомпанії Lufthansa. WSF прийме мовчазну участь в активах Deutsche Lufthansa AG на суму до 5,7 млрд євро. З цієї суми приблизно 4,7 млрд євро класифікуються як капітал, відповідно до положень Торгового кодексу Німеччини (HGB) і МСФЗ. Мовчазна участь не обмежена за часом і може […]

Далі
e5wgbq c4x3x50px50p c4x3x50px50p a60fdcf29d14f0118acde05fd543e46c
Новини

Кабмін розширив акваторію морських портів на Дунаї

Уряд ухвалив рішення розширити акваторію морських портів на річці Дунай. Про це повідомляє сайт Кабміну. Як заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, йдеться про порти в Ізмаїлі, Рені та Усть-Дунайську. “Нам вдалося за останні півроку збільшити вантажообіг цих портів з 30 тисяч тонн на місяць до 1,7 млн ​​тонн. Більш ніж у 50 разів. І це не межа. Ми бачимо, […]

Далі
original 1 2
Новини

Philip Morris International презентувала у Давосі результати глобального дослідження

Компанія Philip Morris International презентовала глобальне дослідження Unsmoke Your Mind: прагматичні відповіді на складні запитання на шляху до майбутнього без тютюнового диму”*. Дослідження покликане виявити думку населення щодо ролі урядів в зниженні рівня куріння серед населення. Результати вказують, що 9 з 10 респондентів (87%) погодилися з тим, що “при розробці нормативно-правових актів уряди, регуляторні органи […]

Далі
Підсумки опитування на lawyer.ua: компетенції корпоративного юриста
Новини

Німецька компанія Bader відкрила новий завод в Україні

Європейський виробник сидінь для автомобілів, німецький концерн Bader GmbH, що працює в Україні уже протягом тривалого часу (починаючи з 2006-го року), на днях презентував відкриття нової лінії виробництва, яку запустять у рамках новоствореного промислового комплексу на території Львівської області. Безпосередньо, йдеться про виготовлення шкіряних сидінь для автомобілів марок BMW и Audi в Україні. Новий завод […]

Далі
Підсумки опитування на lawyer.ua: компетенції корпоративного юриста
Новини

Економіка ФРН не відчувала такої кризи понад 10 років

Економіка Німеччини з початку року по березень скоротилася на 2,2%, порівняно з IV кварталом 2019 року, про це свідчать дані Федерального статистичного агентства ФРН (Destatis). З такими показниками падіння ВВП країни стало максимальним з першого кварталу 2009 року. У річному вираженні падіння ВВП з поправкою на кількість робочих днів склало 2,3%. Результати збіглися як з […]

Далі
Підсумки опитування на lawyer.ua: компетенції корпоративного юриста
Новини

Європейський інвестбанк виділить 400 млн євро на підтримку українських аграріїв

В рамках проекту Європейського інвестиційного банку буде виділено 400 мільйонів євро на підтримку малих і середніх аграрних підприємств. Бізнесу, зайнятому в сфері сільського господарства, будуть доступні кредити терміном до 12 років з можливістю пільгового періоду кредитування терміном на 4 роки. 70% фінансування спрямують на підтримку підприємців, 30% – виділять операторам державного сектора, дослідницьким станціям і […]

Далі
Підсумки опитування на lawyer.ua: компетенції корпоративного юриста
Новини

Нафтогаз планує випуск єврооблігацій

НАК “Нафтогаз України” планує випустити єврооблігації на 0,5-1 млрд дол. в жовтні. Про це повідомив голова правління “Нафтогазу” Андрій Коболєв журналістам в кулуарах Ялтинської європейської стратегії, організованої Фондом Віктора Пінчука. “Так, ми будемо випускати. Думаю, це буде в жовтні, на 0,5-1 млрд дол.”, – сказав А.Коболев. Він зазначив, що кошти від розміщення єврооблігацій підуть на […]

Далі
Підсумки опитування на lawyer.ua: компетенції корпоративного юриста
Новини

Ліберальний закон про валюту підписано Порошенком

Президент Петро Порошенко підписав закон “Про валюту й валютні операції”, який суттєво лібералізує валютні операції в країні. Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через сім місяців перехідного періоду з дня набрання ним чинності. Шість місяців перехідного періоду триватиме доопрацювання нормативно-правових актів Національного банку, після чого регулятор оприлюднить […]

Далі
151015102857 tesla index 624x351 reuters nocredit
Новини

Tesla відкликала понад 14 тисяч авто через подушки безпеки

Американська автокомпанія Tesla відкликала понад 14 тисяч машин у Китаї через проблеми з подушками безпеки. Американський виробник електромобілів Tesla відкликав з китайського ринку 14 123 автомобілі через проблеми з подушками безпеки. Про це з посиланням на Державне управління з ринкового нагляду КНР. Зокрема, за даними телеканалу, Tesla оголосила про відкликання машин моделі S, реалізованих у […]

Далі
Підсумки опитування на lawyer.ua: компетенції корпоративного юриста
Новини

Україна входить у піковий період виплат за боргами

Міністерство фінансів підвищило прогноз виплат за держборгом у 2022 році на 4,93 млрд грн – до 572,26 млрд грн, свідчить дані на сайті відомства. Зрештою, найбільша сума виплат припадає на квітень-червень – 167 млрд грн, у серпні-вересні – 145,32 млрд грн, у жовтні-грудні – 124,63 млрд грн. Виплати за внутрішнім боргом поточного року становлять 440,95 млрд грн, […]

Далі
602784
Новини

Економіка КНР показала найгірший результат майже за 50 років

Економічне зростання Китаю в 2022 році сповільнилося до одного з найгірших рівнів майже за півстоліття. Про це повідомило агентство Reuters. Наголошується, що четвертий квартал сильно постраждав від жорстких антиковідних обмежень та спад на ринку нерухомості. “Квартальне зростання та деякі грудневі показники, такі як роздрібні продажі, перевершили ринкові очікування, але аналітики відзначили, що загальний економічний імпульс […]

Далі