ЄВРОПЕЙСЬКІ M&A
Відповідно до звіту групи консалтингових та юридичних компаній CMS Legal Services EEIG (CMS EEIG) – Emerging Europe M&A Report 2016/17, у 2016 році вартість угод про злиття та поглинання у центральній та південно-східній Європі збільшилась до найвищого рівня з 2013 року. Таке збільшення відбулось за рахунок обсягів найбільших угод. Серед таких – угода з купівлі швейцарським сировинним трейдером Glencore Qatar Investment Authority 19,5% акцій найбільшого російського виробника нафти «Роснафта» за 10,2 млрд євро, а також – угода за участю японської компанії Asahi, яка заплатила 7,3 млрд євро за портфель цінних паперів броварень AB InBev. 2016 відзначився також зростаючою зацікавленістю Китаю в інвестуванні у ці регіони, який удвічі збільшив свої інвестиції у порівнянні з 2015 роком. З іншого боку, – інвестиції США у минулому році зменшились на дві третини.
УКРАЇНСЬКИЙ РИНОК M&A
За даними Державної служби статистики України, з початку 2017 року та станом на 1 квітня в Україну надійшло 392,9 млн доларів прямих іноземних інвестицій (акціонерного капіталу).
Після двох, надзвичайно тяжких років для української економіки, з’явились ознаки відновлення. Підтримка МВФ, поступове реформування основних галузей, підкріплене зростаючими макроекономічними показниками, сприяє покращенню ділового клімату.
Відповідно до спільного звіту компанії AEQUO та британського фахового видання у галузі злиття та поглинання Mergemarket, у 2016 році український ринок M&A також відзначився поступовим зростанням. Кількість угод зросла на 35% по відношенню до попереднього року. Загальна сума публічних угод збільшилась на 131% та склала 310 млн євро. Експерти зазначають, що левова частка у цих показниках – сума продажу “Укрсоцбанку” банком Uni Credit компанії ABH Holdings. Угода склала 281 млн євро.
Біля 69% обсягу усіх угод M&A припадало на внутрішніх інвесторів. 43% угод – на фінансовий сектор. Інші, найбільш активні у цьому сенсі галузі, – сільське господарство, енергетика та аутсорсинг у сфері інформаційних та комунікаційних технологій.
Загалом, у фінансовому секторі було багато публічних угод, у тому числі – продаж Universal Bank групі TАС. Остання також купила 100% акцій страхової компанії Aegon Life Ukraine у нідерландської страхової групи Aegon NV.
Деякі угоди були засновані на участі приватних інвесторів. Так, співвласник компанії VS Energy International Group, росіянин Євген Гінер, став власником 52,93% акцій «Першого інвестиційного банку», отримавши дозвіл Антимонопольного комітету України.
Поступово почали активізуватись угоди у секторі сільського господарства, у яких внутрішній інвестор намагається збільшити обсяги свого землеволодіння. Непогано почувають себе телекомунікаційний сектор та сектор технологій. Саме вони витримали труднощі у економічній та політичній ситуації краще від інші. Тим не менш, обсяг таких угод впав з 16 – у 2013-2014 роках, до чотирьох – у 2015-2016 роках. Серед великих угод – продаж компанією Viasat Україна свого бізнесу супутникового та інтернет-телебачення “Групі “1+1 Медіа”.
Росту ринку M&A в Україні посприяла також підтримка МВФ процесу реструктуризації державних підприємств, у тому числі – енергорозподільчих компаній, за допомогою приватизації яких Держава планує залучати масштабні міжнародні інвестиції.
UKRAINAN STARTUPS
Утім, українському бізнесу є що запропонувати інвестору і на ринку стартапів. Українські IT-стартапи є чи не найпривабливішими з погляду інвестицій для іноземних інвесторів. Відповідно до доповіді «Глобальний звіт про розвиток інформаційних технологій», складеної Всесвітнім економічним форумом у 2015 році, Україна зайняла 71 місце у світі (серед 143 країн) за рівнем розвитку інформаційно-комунікаційних технологій, піднявшись за рік на 10 позицій.
Такий динамічний ріст та успіх українських стартапів не міг не привернути увагу міжнародних інвесторів. За даними Української асоціації венчурного капіталу та прямих інвестицій (UVCA), у 2016 році в Україні було укладено 87 інвестиційних угод з українськими інноваційними компаніями, на 31% перевищивши за цим показником 2015 рік. Таке велике зростання кількості угод у 2016 році пояснюється зростанням інвестицій і успіхом українських IT на глобальному ринку у 2015 році, який був відображеный у багатьох світових подіях та рейтингах.
Поміж іншого, такий інвестиційний успіх стартапів та «любов» інвесторів саме до них викликані тим, що інвестор надає перевагу вкладенню коштів на початковому етапі розвитку компанії, його ще називають «посівним» (Seed). Середній розмір інвестиції в одну компанію склав більше 500 тис доларів. Експерти прогнозують, що такі компанії у майбутньому зможуть залучити ще більший капітал.
Важливим показником і сигналом успішності стала поява суттєвої кількості «екзитів» стартапів (вигідний перепродаж інвестором своєї долі у стартапі): у 2016 році їх було 8. Уперше в історії держави цей показник настільки високий.
Мінекономрозвитку повідомило, що проект «ProZorro.Продажі» переміг у фіналі конкурсу антикорупційних стартапів CitiT4IChallenge, що пройшов у Індії. З більш ніж 70 країн світу було обрано 103 проекти. У фінал вийшло 6 переможців, кожен з яких отримає підтримку з впровадження проекту у світі.
Компанія Cisco, ведучий виробник програмного забезпечення в області інформаційних технологій, проводила конкурс Re-ChargeIT, у якому чотири українські стартапи виграли 200 тис. доларів. Історії успіхів можна продовжувати.
ПОБОЮВАННЯ ІНВЕСТОРІВ vs ПРОГНОЗИ ЕКСПЕТРІВ
За прогнозами звіту Mergemarket, у 2017 році найбільша кількість об’єктів злиття та поглинання припадає, як і у попередньому періоді, на споживчий сектор. На другому місці – фінансовий сектор та хімічна промисловість. Очікується активізація процесу приватизації державних підприємств у відповідь на рекомендації МВФ. Буде тривати подальша реструктуризація банківського сектору.
На початку весни Верховна Рада України ухвалила так звану «корпоративну реформу». Набрав чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах» та Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо корпоративних договорів», які підвищують вимоги рівня корпоративного управління в компаніях, що, у свою чергу, буде сприяти інвестиційній привабливості останніх.
Попри ознаки зростання, що відмічаються експертами та додають оптимізму ринку M&A, ризики залишаються. Існує непевна геополітична ситуація, яка суттєво ускладнює проведення реформування у найбільш актуальних сферах.
Сьогодні в Україні найбільший прямий іноземний інвестор – Європейський банк реконструкції та розвитку, який інвестує не лише у бізнес, а й у інфраструктурні проекти та бере участь у трансформації державних банків. Управляючого директора ЄБРР у країнах Східної Європи та Кавказу призначено членом наглядової ради “Приват Банку” після його націоналізації. На думку експертів ЄБРР, іноземного інвестора зараз не легко залучити в Україну. Інвестиційний клімат України є вкрай непривабливим. Основна проблема в тому, як працюють суди, прокуратура, як поводить себе податкова, не кажучи вже про безліч дозвільних процедур, які досить часто протирічать одна одній. На думку керівників ЄБРР, дуже важливою для залучення іноземних інвесторів в Україну є земельна реформа, завершення якої дозволить привабити значні інвестиції в економіку. Не менш суттєвою є реформа державних підприємств та приватизація.
Попри це, експерти дуже позитивно оцінюють уже зроблене на ниві економічних та державних перетворень.
Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), 30 січня оштрафувала 4 обленерго за “недотримання графіків відключень в умовах дефіциту електроенергії”. Відповідне рішення було ухвалено сьогодні на засіданні комісії. Зокрема, штраф накладено на Львівобленерго, Закарпаттяобленерго, ДТЕК Київські регіональні електромережі та Полтаваобленерго. Таким чином, за останні два тижні НКРЕКП оштрафувала вже 9 […]
У 2022 році Україна відкрила 12 нових ринків для продукції сектору тваринництва та отримала 22 міжнародні ветеринарні сертифікати на експорт продуктів українських агрокомпаній. Про це повідомляє Держпродспоживслужба. Повідомляється, що був узгоджений експорт до 12 країн світу: Албанія – м’ясні напівфабрикати; Грузія – равлики для споживання людиною; Домінікана та Кенія – молоко та молочні продукти; Ізраїль – декоративна […]
Міжнародний валютний фонд покращив прогноз темпів зростання світового ВВП у 2023 році до 2,9% – це на 0,2% більше, ніж очікувалося у жовтні. Про це йдеться в опублікованому МВФ, оновленні доповіді про перспективи розвитку світової економіки. При цьому прогноз зростання на наступний, 2024 рік організація знизила на 0,1% – до 3,1%. І перший, і другий показники […]
Поставки смартфонів у світі в четвертому кварталі 2022 року впали на 18,3% порівняно з аналогічним періодом попереднього року – до 300,3 млн штук. Про це свідчать попередні дані InternationalDataCorporation(IDC), пише Інтерфакс. Повідомляється, що це рекордне зниження показника за час розрахунків. За підсумками 2022 року продаж скоротився на 11,3% і склав 1,21 млрд штук – це найнижчий показник […]
Національний банк України знову зберіг облікову ставку на рівні 25% річних та погіршив прогноз щодо зростання ВВП. Про це повідомляється на сайті регулятора. “З метою повернення інфляції на траєкторію сталого зниження, а також підтримки курсової та макрофінансової стабільності в умовах високого рівня невизначеності правління Національного банку вирішило залишити облікову ставку на рівні 25%”, – йдеться у […]
Укрзалізниця завершила останні формальності щодо перенесення термінів погашення єврооблігацій на загальну суму 895 млн доларів. Про це повідомило Мінінфраструктури. У результаті платежі з погашення боргу за єврооблігаціями було перенесено з 2024 року на 2026 рік, з 2026 року – на 2028 рік. Вказано, що це перша з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну успішна операція із зовнішнім […]
Національний банк прогнозує уповільнення інфляції до 18,7% за підсумками 2023 року. Про це повідомив голова НБУ Андрій Пишний на брифінгу з питань монетарної політики. Національний банк прогнозує уповільнення інфляції до 18,7% у 2023 році. Цьому сприятимуть збереження жорстких монетарних умов, зниження світової інфляції та слабкіший споживчий попит в умовах відключення електроенергії”, — повідомив Пишний. На […]
Країни G7 хотіли б встановити стелю цін на дизельне паливо з Росії в діапазоні від $100 до $110 за барель. Про це повідомило агентство Bloomberg з посиланням на джерело. “У G7 дали зрозуміти, що їх влаштовує, якщо Євросоюз (разом з G7 – ред.) встановить граничну ціну на експорт російського дизельного палива в діапазоні від $100 до $110 […]
Сьогодні Шевченківський районний суд міста Києва ухвалить рішення за позовною заявою представників банку «Фінанси і кредит» проти колишнього власника цього ж банку Костянтина Жеваго. Цікаво те, що вперше в Україні судове рішення може зобов’язати олігарха відповідати за позовом ціною власного майна. Причиною позову послужили непогашені кредити, виведення коштів з банківської установи, що і привело в […]
ДаліЦікавий інвестиційний соціальний проект «Равлик України» заплановано реалізувати в с. Щасливцеве Херсонської області. У 2018 році побудують равликову ферму, на якій будуть працювати внутрішньо-переміщені особи. У зв’язку з війною на сході України і окупацією Криму, населення країни змушене було переселитися на мирні території. Для того, щоб допомогти таким людям облаштуватися, знайти роботу був задуманий цей […]
ДаліСьогодні, 7-го лютого, в приміщенні Українського національного інформаційного агентства ( «Укрінформ») відбулася прес-конференція за участі представників Міністерства юстиції України, Американської торгової палати та Офісу бізнес-омбудсмена в Україні. Ініціатором зустрічі з журналістами виступив Павло Мороз – заступник Міністра юстиції України. Серед головних тем розмови – протидія рейдерству та діяльність новоствореної Комісії з питань розгляду скарг у […]
ДаліEasyJet став лідером серед авіакомпаній, які намагаються скоротити викиди вуглекислого газу для боротьби зі зміною клімату. Авіація створює 12% всього забруднення атмосферы. Авіаперевізник прогнозує зменшення викидів на пасажиро-кілометр до 2020 року, в порівнянні з конкурентами. Найслабшими авіакомпаніями в плані боротьби з забрудненням є: Air China, Korean Air, Singapore Airlines і Turkish Airlines. Очікується, що до […]
ДаліАсоціація Укравтопром повідомила, що лютий 2019 року став не найкращим місяцем для автомобільного виробництва. Всього лише 314 автотранспортних засобів зійшли з конвеєрів, що істотно нижче, ніж за аналогічний період минулого року. За перші два місяці зими 2019 року виготовлення автомобілів впало на 7% і склало 1207 одиниць техніки. У 2018 році українські автовиробники випустили 6,616 […]
ДаліЕпідемія коронавірусу у світі посилиться до кінця поточного року через сезонність інфекції, але вже на початку 2021 року ситуація покращиться. Таку думку висловив глава корпорації Microsoft Білл Гейтс на віртуальній конференції GeekWire Summit. Про це повідомляє видання Inc. “Гарна новина полягає в тому, що до кінця року або на початку наступного почнуть з’являтися більш ефективні […]
ДаліПро зовнішні інвестиції більшість бізнесів у країні, на жаль, дізнаються зі ЗМІ, а не безпосередньо, тобто на власних виробничих потужностях. Не дивлячись на помітні позитивні зміни в державі протягом останніх років, досі не можна говорити про високий чи хоча б задовільний рівень прямих іноземних інвестицій в її економіку. ПРЯМІ ІНОЗЕМНІ ІНВЕСТИЦІЇ У поточному році, на […]
ДаліНапередодні аукціону Sotheby’s в Гонконзі, у рамках якого відбудуться торги за право володіти рожевим діамантом The Pink Star, видання LDaily вирішило дослідити тему більш детально, склавши рейтинг найдорожчих ювелірних прикрас світу. Третє місце в нашому списку належить обручці Graff Pink, особливістю якої є діамант ніжно-рожевого кольору вагою в 24,78 карата. Її вартість на аукціоні Sotheby’s […]
ДаліТіньова економіка в минулому році склала 31% від рівня офіційного ВВП – в порівнянні з 35% в 2016 році. Рівень тіньової економіки в Україні в 2017 році знизився на 4% в порівнянні з показниками 2016 року. Про це повідомляє прес-служба Міністерства економічного розвитку і торгівлі. Згідно з підрахунками відомства, тіньова економіка в 2017 році склала […]
ДаліАмериканський лідер електронної торгівлі запропонував конкурентам технологію Just Walk Out. Вона дозволяє позбутися черг. До кінця 2020 року Amazon розраховує впровадити систему в сотнях магазинів. Корпорація Amazon почала переговори про впровадження технології продажу товарів без кас і продавців в магазинах сторонніх компаній. В першу чергу мова йде про магазини в аеропортах США. Amazon розраховує приступити […]
ДаліЗа повідомленням, розміщеним на інформаційному порталі антимонопольного комітету Норвегії, найбільша європейська транспортно-експедиторська і судновласницька компанія Samskip отримала всі дозвільні документи на придбання норвезької судноплавної і логістичної компанії Nor Lines. У зв’язку з розвитком бізнесу представники компаній Samskip спільно з DSD Group підписали контракт на придбання операцій Nor Lines. За попередньо наданою інформацією, компанія Samskip набуває […]
ДаліЗі Словаччини було найбільше імпортовано газу. У січні-квітні цього року Україна порівняно з 2018 роком збільшила імпорт на 9% – 2,4 мільярда кубометра. Про це говорять дані оператора газотранспортної системи – держкомпанії «Укртрансгаз». Імпорт газу в зазначений період здійснювався виключно з Європи. За інформацією «Укртрансгазу» в січні-квітні цього року було імпортовано 1,2 мільярда кубометрів газу […]
ДаліНайближчим часом Європейський суд винесе рішення у справі за позовом Єврокомісії до Федерального міністерства фінансів Німеччини щодо введення нової системи податкового збору для водіїв. Зокрема, мова йде про оплату вартості проїзду німецькими автобанами. Нагадаємо, що дорожній збір повинен сплатити кожен, хто користується такими дорогами, не залежно від того, чи є він громадянином Німеччини. Наслідком нововведення […]
ДаліВерховна Рада на позачерговому засіданні у вівторок, 25 серпня, затвердила дві угоди з Європейським інвестиційним банком на кредити в 450 і 50 млн євро. Перший кредит піде на реалізацію проекту “Розвиток транс’європейської транспортної мережі”. “Проект закону ратифікує фінансову угоду, яка передбачає інвестування розвитку дорожніх об’єктів, що сприятиме підвищенню безпеки дорожнього руху, економічності та комфортності перевезень […]
ДаліСервіси Google Cloud, YouTube і G Suite працюють із перебоями, знижено продуктивність однойменних додатків, повідомляється на сайті Google Cloud Platform. “Ми спостерігаємо високий рівень перевантаження мережі в східній частині США, що позначається на декількох сервісах в Google Cloud, G Suite і YouTube. Користувачі можуть спостерігати низьку продуктивність або помилки, які регулярно повторюються”, – йдеться в […]
ДаліRoyole Corp., китайський розробник гнучких дисплеїв шукає близько 1 мільярда доларів фінансування. Компанія збирається виходити на IPO і розширювати свої виробничі потужності. Основними конкурентами Royole є Samsung Electronics Co. і BOE Technology Group Co. в сфері виробництва гнучких екранів із використанням органічних світлодіодів. Компанія уклала контракти з Airbus по установці екранів в літаках, а також […]
Далі