jxiw6narih4jyfdn8m1k

Найбільші угоди 2016: які тенденції панують на українському ринку M&A?

29.06.2017 Аналітика

ЄВРОПЕЙСЬКІ M&A

Відповідно до звіту групи консалтингових та юридичних компаній CMS Legal Services EEIG (CMS EEIG) – Emerging Europe M&A Report 2016/17, у 2016 році вартість угод про злиття та поглинання у центральній та південно-східній Європі збільшилась до найвищого рівня з 2013 року. Таке збільшення відбулось за рахунок обсягів найбільших угод. Серед таких – угода з купівлі швейцарським сировинним трейдером Glencore Qatar Investment Authority 19,5% акцій найбільшого російського виробника нафти «Роснафта» за 10,2 млрд євро, а також – угода за участю японської компанії Asahi, яка заплатила 7,3 млрд євро за портфель цінних паперів броварень AB InBev. 2016 відзначився також зростаючою зацікавленістю Китаю в інвестуванні у ці регіони, який удвічі збільшив свої інвестиції у порівнянні з 2015 роком. З іншого боку, – інвестиції США у минулому році зменшились на дві третини.

УКРАЇНСЬКИЙ РИНОК M&A

За даними Державної служби статистики України, з початку 2017 року та станом на 1 квітня в Україну надійшло 392,9 млн доларів прямих іноземних інвестицій (акціонерного капіталу).

  

Після двох, надзвичайно тяжких років для української економіки, з’явились ознаки відновлення. Підтримка МВФ, поступове реформування основних галузей, підкріплене зростаючими макроекономічними показниками, сприяє покращенню ділового клімату.

Відповідно до спільного звіту компанії AEQUO та британського фахового видання у галузі злиття та поглинання Mergemarket, у 2016 році український ринок M&A також відзначився поступовим зростанням. Кількість угод зросла на 35% по відношенню до попереднього року. Загальна сума публічних угод збільшилась на 131% та склала 310 млн євро. Експерти зазначають, що левова частка у цих показниках – сума продажу “Укрсоцбанку” банком Uni Credit компанії ABH Holdings. Угода склала 281 млн євро.

Біля 69% обсягу усіх угод M&A припадало на внутрішніх інвесторів. 43% угод – на фінансовий сектор. Інші, найбільш активні у цьому сенсі галузі, – сільське господарство, енергетика та аутсорсинг у сфері інформаційних та комунікаційних технологій.

Загалом, у фінансовому секторі було багато публічних угод, у тому числі – продаж Universal Bank групі TАС. Остання також купила 100% акцій страхової компанії Aegon Life Ukraine у нідерландської страхової групи Aegon NV.

Деякі угоди були засновані на участі приватних інвесторів. Так, співвласник компанії VS Energy International Group, росіянин Євген Гінер, став власником 52,93% акцій «Першого інвестиційного банку», отримавши дозвіл Антимонопольного комітету України.

Поступово почали активізуватись угоди у секторі сільського господарства, у яких внутрішній інвестор намагається збільшити обсяги свого землеволодіння. Непогано почувають себе телекомунікаційний сектор та сектор технологій. Саме вони витримали труднощі у економічній та політичній ситуації краще від інші. Тим не менш, обсяг таких угод впав з 16 – у 2013-2014 роках, до чотирьох – у 2015-2016 роках. Серед великих угод – продаж компанією Viasat Україна свого бізнесу супутникового та інтернет-телебачення “Групі “1+1 Медіа”.

Росту ринку M&A в Україні посприяла також підтримка МВФ процесу реструктуризації державних підприємств, у тому числі – енергорозподільчих компаній, за допомогою приватизації яких Держава планує залучати масштабні міжнародні інвестиції.

UKRAINAN STARTUPS

Утім, українському бізнесу є що запропонувати інвестору і на ринку стартапів. Українські IT-стартапи є чи не найпривабливішими з погляду інвестицій для іноземних інвесторів. Відповідно до доповіді «Глобальний звіт про розвиток інформаційних технологій», складеної Всесвітнім економічним форумом у 2015 році, Україна зайняла 71 місце у світі (серед 143 країн) за рівнем розвитку інформаційно-комунікаційних технологій, піднявшись за рік на 10 позицій.

Такий динамічний ріст та успіх українських стартапів не міг не привернути увагу міжнародних інвесторів. За даними Української асоціації венчурного капіталу та прямих інвестицій (UVCA), у 2016 році в Україні було укладено 87 інвестиційних угод з українськими інноваційними компаніями, на 31% перевищивши за цим показником 2015 рік. Таке велике зростання кількості угод у 2016 році пояснюється зростанням інвестицій і успіхом українських IT на глобальному ринку у 2015 році, який був відображеный у багатьох світових подіях та рейтингах.

Поміж іншого, такий інвестиційний успіх стартапів та «любов» інвесторів саме до них викликані тим, що інвестор надає перевагу вкладенню коштів на початковому етапі розвитку компанії, його ще називають «посівним» (Seed). Середній розмір інвестиції в одну компанію склав більше 500 тис доларів. Експерти прогнозують, що такі компанії у майбутньому зможуть залучити ще більший капітал.

Важливим показником і сигналом успішності стала поява суттєвої кількості «екзитів» стартапів (вигідний перепродаж інвестором своєї долі у стартапі): у 2016 році їх було 8. Уперше в історії держави цей показник настільки високий.

Мінекономрозвитку повідомило, що проект «ProZorro.Продажі» переміг у фіналі конкурсу антикорупційних стартапів CitiT4IChallenge, що пройшов у Індії. З більш ніж 70 країн світу було обрано 103 проекти. У фінал вийшло 6 переможців, кожен з яких отримає підтримку з впровадження проекту у світі.

Компанія Cisco, ведучий виробник програмного забезпечення в області інформаційних технологій, проводила конкурс Re-ChargeIT, у якому чотири українські стартапи виграли 200 тис. доларів. Історії успіхів можна продовжувати.

ПОБОЮВАННЯ ІНВЕСТОРІВ vs ПРОГНОЗИ ЕКСПЕТРІВ

За прогнозами звіту Mergemarket, у 2017 році найбільша кількість об’єктів злиття та поглинання припадає, як і у попередньому періоді, на споживчий сектор. На другому місці – фінансовий сектор та хімічна промисловість. Очікується активізація процесу приватизації державних підприємств у відповідь на рекомендації МВФ. Буде тривати подальша реструктуризація банківського сектору.

На початку весни Верховна Рада України ухвалила так звану «корпоративну реформу». Набрав чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах» та Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо корпоративних договорів», які підвищують вимоги рівня корпоративного управління в компаніях, що, у свою чергу, буде сприяти інвестиційній привабливості останніх.

Попри ознаки зростання, що відмічаються експертами та додають оптимізму ринку M&A, ризики залишаються. Існує непевна геополітична ситуація, яка суттєво ускладнює проведення реформування у найбільш актуальних сферах.

Сьогодні в Україні найбільший прямий іноземний інвестор – Європейський банк реконструкції та розвитку, який інвестує не лише у бізнес, а й у інфраструктурні проекти та бере участь у трансформації державних банків. Управляючого директора ЄБРР у країнах Східної Європи та Кавказу призначено членом наглядової ради “Приват Банку” після його націоналізації. На думку експертів ЄБРР, іноземного інвестора зараз не легко залучити в Україну. Інвестиційний клімат України є вкрай непривабливим. Основна проблема в тому, як працюють суди, прокуратура, як поводить себе податкова, не кажучи вже про безліч дозвільних процедур, які досить часто протирічать одна одній. На думку керівників ЄБРР, дуже важливою для залучення іноземних інвесторів в Україну є земельна реформа, завершення якої дозволить привабити значні інвестиції в економіку. Не менш суттєвою є реформа державних підприємств та приватизація.

Попри це, експерти дуже позитивно оцінюють уже зроблене на ниві економічних та державних перетворень.

Інші статті на цю тему

  • Lloyd's виключає з регістру судна основного перевізника нафти РФ до Індії
    Новини

    Lloyd's виключає з регістру судна основного перевізника нафти РФ до Індії

    Одне з найбільших міжнародних судноплавних класифікаційних товариств Lloyd’s Register повідомило індійську компанію Gatik Ship Management, яка після війни в Україні стала головним перевізником російської нафти, про відкликання сертифікації 21 її судна до 3 червня. Про це повідомило агентство Reuters. Зазначається, що Gatik також змушена була шукати нові сервісні компанії для 36 своїх кораблів після того, […]

  • Іноземні інвестори за рік вивели з Росії 36 мільярдів доларів
    Новини

    Іноземні інвестори за рік вивели з Росії 36 мільярдів доларів

    Закордонні інвестори, що залишили російський ринок і продали свій бізнес у РФ, за рік вивели з країни близько 36 мільярдів доларів. Про це повідомляє Reuters. Десятки найбільших компаній світу залишили або скоротили свою діяльність у Росії у відповідь на вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року. Минулого тижня російський центробанк заявив, що в березні 2022-2023 років […]

  • Держборг України зростає другий місяць поспіль
    Новини

    Держборг України зростає другий місяць поспіль

    Держборг України продовжує зростати другий місяць поспіль. У квітні він виріс на 4,3 млрд доларів.Про це свідчать дані Міністерства фінансів. Зараз державний та гарантований державою борг України становить 4 544,87 млрд гривень або 124,28 млрд доларів. Протягом квітня 2023 року сума державного та гарантованого державою боргу України збільшилась у гривневому еквіваленті на 159,92 млрд грн та […]

  • Коломойський відмовився давати свідчення у суді Лондона
    Новини

    Коломойський відмовився давати свідчення у суді Лондона

    Колишній власник ПриватБанку Ігор Коломойський відмовився давати свідчення у Високому суді Лондона у справі цієї фінансової установи. Про це повідомила пресслужба державного ПриватБанку. Стверджується, що Коломойський “не готовий підтримувати свою лінію захисту проти позову ПриватБанку під час перехресного допиту на майбутньому судовому слуханні по суті у Високому суді, який розпочнеться в понеділок, 12 червня, в Лондоні”. […]

  • Укрзалізниця отримає від Світового банку $25 млн
    Новини

    Укрзалізниця отримає від Світового банку $25 млн

    Укрзалізниця отримає від Світового банку 25 мільйонів доларів на відбудову критичної залізничної інфраструктури та збільшення вантажоперевезень. Про це повідомила пресслужба компанії. Зазначається, що для реалізації цього гранту Укрзалізниця підписала угоду про співпрацю з Управлінням ООН з обслуговування проєктів – ЮНОПС. “Вперше ми маємо фінансову підтримку від Світового банку й за цим грантовим фінансуванням очікуємо постачання техніки та рухомого […]

  • Lloyd's виключає з регістру судна основного перевізника нафти РФ до Індії
    Новини

    Lloyd's виключає з регістру судна основного перевізника нафти РФ до Індії

    Одне з найбільших міжнародних судноплавних класифікаційних товариств Lloyd’s Register повідомило індійську компанію Gatik Ship Management, яка після війни в Україні стала головним перевізником російської нафти, про відкликання сертифікації 21 її судна до 3 червня. Про це 26 травня повідомило агентство Reuters. Зазначається, що Gatik також змушена була шукати нові сервісні компанії для 36 своїх кораблів після […]

  • Європа успішно замінила дизельне пальне з РФ
    Новини

    Європа успішно замінила дизельне пальне з РФ

    Євросоюзу вдалося успішно компенсувати обсяги постачань дизельного пального з Росії після введення заборони на морський імпорт у лютому. Про це повідомило агентство Bloomberg. Зазначається, що раніше РФ часто забезпечувала понад половину імпорту дизелю до ЄС та Великобританії. “Нездатність знайти альтернативу поставила б під загрозу доступність палива, яке використовується в усіх сферах: від промисловості до вантажних та […]

  • Найбільша економіка ЄС скотилася до рецесії
    Новини

    Найбільша економіка ЄС скотилася до рецесії

    Економіка Німеччини зазнала технічної рецесії, адже скорочується вже два квартали поспіль. Про це пише Spiegel з посиланням на нові дані Федерального статистичного відомства. ВВП Німеччини скоротився від січня до березня 2023 року на 0,3% порівняно з попереднім кварталом. Таким чином, економіка держави скорочувалась другий квартал поспіль. Якщо два квартали поспіль є негативними, то говорять про технічну рецесію […]

Читайте також

bez nazvanyya 1
Новини

В Укрзалізниці повідомили, що буде з тарифами у 2023 році

АТ Укрзалізниця за підсумками 2022 року отримала 10,8 мільярда гривень чистих збитків, цього року компанія очікує на збитки у розмірі 20,2 млрд грн. Збитки від пасажирських перевезень становлять 13,3 млрд. грн. Про це повідомляє прес-служба Укрзалізниці. Згідно з фінансовим планом на 2023 р., доходи очікуються на рівні 83,9 млрд грн, витрати – 107,9 млрд грн, EBITDA […]

Далі
Найбільші угоди 2016: які тенденції панують на українському ринку M&A?
Новини

Укроборонпром і Airbus співпрацюватимуть за вертолітною програмою

Укроборонпром із французькою авіабудівною компанією Airbus співпрацюватиме за вертолітною програмою. Про це під час форуму Велике будівництво: авіація та туризм, повідомив глава концерну Юрій Гусєв. “Нами сплановані певні спільні дії разом з Airbus, і не лише в питаннях створення національної авіакомпанії, але також це співпраця за напрямом вертолітної програми. Крім того розглядається створення сервісного центру, який […]

Далі
Найбільші угоди 2016: які тенденції панують на українському ринку M&A?
Новини

Пивовари Heineken влаштували страйк вперше за 28 років

У Нідерландах працівники пивоварної компанії Heineken розпочали перший з 1994 року страйк, вимагаючи кращого колективного договору. “Співробітники Heineken страйкують на пивоварнях у Зотервоуді та Ден Бош. Це вперше з 1994 року страйкує персонал компанії. Вони припинили роботу на 24 години”, – йдеться у повідомленні. Співробітники постачальника безалкогольних напоїв Vrumona, який входить до групи Heineken, також […]

Далі
Найбільші угоди 2016: які тенденції панують на українському ринку M&A?
Новини

Приватбанк запровадив нову автопослугу для бізнесу

Державний Приватбанк запровадив нову технологію лізингу для придбання комерційних автомобілів. Відзначається, що відтепер процедура прийняття рішення про надання техніки або обладнання за лізинговими контрактами триватиме кілька хвилин завдяки “лізинговому калькулятору”. Програма лізингу для бізнесу в Приватбанку дає можливість отримати авто, обладнання чи техніку в кредит на термін до 5 років за ставками від пільгових 0,01% […]

Далі
5f0372e282 1 650x450
Новини

В Україні ліквідують 1261 держпідприємство

Міністерство економічного розвитку і торгівлі планує провести ліквідацію 1261 державного підприємства. Про це повідомив міністр економіки Тимофій Милованов. “Відправити в ліквідацію планується 1261 підприємство. Це означає, що цих підприємств не існує. Або там стіл і два стільці. Наприклад, у нас у концерні Укрспирт є такі заводи”, – сказав Милованов. Мінекономіки буде узгоджувати списки наявних державних […]

Далі
630 360 1615897720 163
Новини

Україна заощадила $6 млрд на виплаті боргів

Зупинення виплат за боргами до кінця 2024 року дозволило Україні заощадити близько 6 млрд. доларів бюджетних коштів. Про це повідомив Мінфін за підсумками зустрічі міністра фінансів Сергія Марченка із представниками американського банківського холдингу JP Morgan. Він подякував представникам холдингу за тривалу співпрацю під час війни. “JP Morgan надавали підтримку у проведенні переговорів з інвесторами в […]

Далі
Найбільші угоди 2016: які тенденції панують на українському ринку M&A?
Новини

Мільярдерові Карлосу Сліму вигідна перемога лівих на виборах в Мексиці

Мільярдер Карлос Слім розкритикував нинішнього президента Мексики, який недавно сказав, що він «стурбований» тим, що може зробити кандидат в президенти від лівих Андрес Мануель Лопес Обрадор, якщо буде обраний. Перемога Лопеса Обрадора, який є однозначним лідером в більшості опитувань до голосування 1 липня, може забезпечити потенціал для процвітання Сліма, особливо щодо його телекомунікаційної імперії America […]

Далі
Найбільші угоди 2016: які тенденції панують на українському ринку M&A?
Новини

Світовий банк може виділити Україні 750 млн доларів

Світовий банк включив питання про надання Україні фінансової гарантії (PBG) на суму 750 млн доларів до порядку денного засідання Ради директорів 18 грудня. Про це повідомляє прес-служба Міністерства фінансів. «Гарантія Світового банку підтримає Україну в реалізації реформ, зокрема, у фінансовому секторі і управлінні державними банками, а також забезпечить їх подальше впровадження», – сказала міністр фінансів […]

Далі
Найбільші угоди 2016: які тенденції панують на українському ринку M&A?
Новини

«Укргазвидобування» замовила сучасні вантажівки

ПАТ «Укргазвидобування» – найбільший український добувач природного газу і газового конденсату, замовив техніку на базі МАЗа. Вартість покупки склала 117 мільйонів гривень. 25.10.2018 компанія за результатами минулого тендера придбала «Сучасні вантажівки». Дану інформацію повідомили на сайті Прозоро. Відомо, що ближче до весни 2019 року, буде поставлено 60 вахтових авто. Йдеться про КУПАВА 573160 4 на […]

Далі
Найбільші угоди 2016: які тенденції панують на українському ринку M&A?
Новини

Газпром відновив транзит газу через Болгарію

Російський Газпром відновив транзит газу в напрямку до Греції після усунення наслідків аварій на газопроводі на болгаро-грецькому кордоні. Про це повідомляє ТАСС з посиланням на Газпром експорт. “Транспортування російського газу в Грецію через територію Болгарії відновлено з початку “газової” доби 29 липня. За повідомленням наших болгарських партнерів, заявки на транспортування на 29 липня будуть виконані […]

Далі
Найбільші угоди 2016: які тенденції панують на українському ринку M&A?
Новини

Tesla продала за рік рекордну кількість електромобілів

Компанія Tesla поставила клієнтам у 2021 році 936 172 електромобілі, що є для неї рекордним показником. Про це в неділю, 2 січня, повідомили у прес-службі компанії. За попередній рік зростання поставок Tesla становить 87%. При цьому майже третину машин (308 600 одиниць) було продано наприкінці року – із жовтня по січень. Крім того, як зазначено, у 2021-му […]

Далі
Найбільші угоди 2016: які тенденції панують на українському ринку M&A?
Новини

Інвестиції в промислові сонячні електростанції в 2020 році істотно впали

Представники компаній, які займаються проєктуванням, будівництвом сонячних станцій, а також обладнанням для них, зазначають істотне зниження попиту на їхні послуги з боку замовників у зв’язку з нестабільністю умов розвитку галузі та зростаючими заборгованостями за “зелену” електроенергію. “Ми говоримо, що за три квартали поточного року запущено 1260 МВт ВДЕ-генерації. Це скоріше момент інерції. Якщо відфільтрувати всі […]

Далі
Найбільші угоди 2016: які тенденції панують на українському ринку M&A?
Новини

У Німеччині схвалили другий пакет соціальної допомоги в умовах пандемії коронавірусу

У Німеччині ухвалили новий пакет соціальної допомоги для пом’якшення наслідків епідемії коронавірусу. Зокрема, в 2020 році медики, що працюють з хворими коронавірусом, мають право на одноразову спеціальну премію в розмірі до 1000 євро, яка може бути збільшена роботодавцем до 1500. Ще 50 мільйонів євро спрямують 375 органам охорони здоров’я, перш за все для впровадження оцифровки. […]

Далі
Найбільші угоди 2016: які тенденції панують на українському ринку M&A?
Новини

Будівельна компанія Henderson Land Development придбала найдорожчу ділянку землі у світі

На аукціоні у Гонконгу була продана найдорожча ділянка землі у світі. Така інформація надійшла від журналістів ресурсу новин «Прайм» із посиланням на матеріали китайської South China Morning Post. Відповідно до джерела, мова йде про ділянку землі в безпосередньому центрі Гонконгу, на якій у даний час розташована багатоповерхова автостоянка. Навіть незважаючи на те, що вартість нерухомості […]

Далі
67957064 2334518763335787 2796486943393710080 n e1565776580621
Новини

«НІБУЛОН» розпочав будівництво нового комплексу у Вінницькій області

Компанія «НІБУЛОН» розпочала будівництво нового комплексу з приймання, зберігання та відвантаження зернових і олійних культур на залізничний транспорт у м. Хмільник Вінницької області на 4000 тонн. Генеральним підрядником об’єкта стала київська організація «ОЛЛ ІНЖИНІРИНГ», що є давнім та надійним партнером компанії вже упродовж багатьох років і за участі фахівців якої збудоване не одне нібулонівське підприємство. […]

Далі
Найбільші угоди 2016: які тенденції панують на українському ринку M&A?
Новини

Чим закінчиться гонитва за дешевими авіаквитками для бюджету України?

Минулого тижня представники Міністерства інфраструктури повідомили про плани щодо зниження аеропортових зборів на території України. Відповідно до заяви глави українського міністерства Володимира Омеляна, відповідний проект наказу вже складено і незабаром його винесуть на розгляд профільного комітету. Ініціатива Мінінфраструктури передбачає зниження встановлених у 2008 тарифів на обслуговування пасажирів у аеровокзалі для міжнародних сполучень і понаднормову стоянку […]

Далі