Про зовнішні інвестиції більшість бізнесів у країні, на жаль, дізнаються зі ЗМІ, а не безпосередньо, тобто на власних виробничих потужностях. Не дивлячись на помітні позитивні зміни в державі протягом останніх років, досі не можна говорити про високий чи хоча б задовільний рівень прямих іноземних інвестицій в її економіку.
ПРЯМІ ІНОЗЕМНІ ІНВЕСТИЦІЇ
У поточному році, на думку багатьох аналітиків, прямі іноземні інвестиції (ПІІ) в український бізнес будуть на рівні 2017 року і становитимуть 2 млрд доларів США. Щодо бажаної, а точніше потрібної річної суми прямих іноземних інвестицій в економіку країни, то тут оцінка різниться – від 5 до 20 млрд доларів. Наприклад, одне тільки агентство Держенергоефективності презентувало близько ста проектів з альтернативної енергетики, які потребують 3,4 млрд євро. Тож прогнозовані 2 млрд доларів цьогорічних інвестицій – крапля в морі для економіки країни.
За даними Державної служби статистики, в першому кварталі 2018 року в економіку України іноземні інвестори вклали 519,2 млн доларів. У тому числі з країн ЄС надійшло 449,8 млн доларів, з інших країн – 69,4 млн доларів. Усього на 1 квітня 2018 року капітал нерезидентів в Україні становив 32750,8 млн доларів. Інвесторам з ЄС належить 25199,7 млн доларів, інвесторам з інших країн – 7551,1 млн доларів.
Перше місце серед країн-інвесторів номінально посідає Кіпр – звідти надійшло 9213 млн доларів, однак про справжнє походження цих грошей ітиметься далі.
З Нідерландів інвестовано 6742,6 млн доларів, із Великої Британії – 1994,6 млн доларів, Німеччини – 1802,4 млн доларів, Швейцарії – 1531,6 млн доларів. Кошти були спрямовані переважно в промисловість – 10992,4 млн доларів США, в операції з нерухомістю – 10213,3 млн доларів, у торгівлю й авторемонт – 3879,8 млн доларів.
Прямі інвестиції за принципом спрямованості (надходження в Україну) млн доларів США
ІНОЗЕМНІ ІНВЕСТИЦІЇ УКРАЇНСЬКОГО ПОХОДЖЕННЯ
Назви країн-інвесторів не повинні вводити в оману, адже в багатьох випадках ідеться про round tripping інвестиції – явище, при якому під виглядом прямих іноземних інвестицій в країну повертаються виведені за кордон кошти резидентів. Прямі іноземні інвестиції, у яких кінцевим контролюючим інвестором є резидент України, за останні сім років надходили переважно з Австрії, Нідерландів, Швейцарії й Кіпру, що дав половину від обсягу таких інвестицій. Їхня загальна сума, за даними Національного банку, становить 7,9 млрд доларів, а це 22 % від загального надходження ПІІ. Слід наголосити, що 80 % цих коштів було спрямовано на підприємства реального сектору, тобто у виробництво.
Динаміка надходжень за цей період характеризується кривою, де у 2010–2013 роках спостерігалося зростання обсягів інвестування. У 2014–2015 роках був чистий відплив таких коштів. У 2016–2017 роках з’явилася позитивна динаміка і вони становили 6,9 % від загального надходження інвестицій до країни. Минулого року такі кошти забезпечили 10,4 % всіх прямих іноземних інвестицій і становили 270 млн доларів.
КАПІТАЛЬНІ ІНВЕСТИЦІЇ В 2018 РОЦІ
За даними Державної служби статистики, в поточному році капітальні інвестиції (КІ) в країні зросли на 37,4 % порівняно з аналогічним періодом 2017-го. У першому кварталі 2018 року бізнес отримав 89 млрд гривень КІ. Якщо аналізувати за галузями, то найбільше зростання таких інвестицій спостерігається на підприємствах телекомунікацій, фінансової та страхової діяльності, транспорту, поштової й кур’єрської діяльності. Спад зафіксовано у сфері адміністративного й допоміжного обслуговування, а також у будівництві.
Майже половину КІ – 49,3 % – витрачено на машини, обладнання й транспортні засоби та 38,2 % – на будівлі й споруди. На капітальний ремонт спрямовано 5 млрд гривень.
Джерелом КІ є переважно власні кошти підприємств та організацій. В поточному році вони становили 76 % коштів від загальної суми інвестицій.
За підсумками першого кварталу поточного року порівняно з аналогічним періодом 2017-го, лідером капінвестування серед областей є Донецька – в 2,3 раза. За нею йде Чернігівська – у 2 рази, Житомирська – 64,6 % й Київ – 61,1 %. Найбільше за звітний період капітальні вклади зменшилися у Луганській області – 23,9 %.
Серед компаній, які останнім часом здійснюють значні капітальні інвестиції, перебуває ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг». Акціонерами було прийнято рішення скеровувати прибуток у розвиток виробництва. Минулого року компанія отримала 2,289 млрд доларів від реалізації продукції. Обсяг капітальних та операційних інвестицій становив 338 млн доларів. Чистий прибуток – 190 млн доларів. Протягом 2018 року «АрселорМіттал» планує обновити виробничі лінії на суму в 404 млн доларів. Загальна сума інвестицій в розвиток виробництва до 2022 року має становити 1,5 млрд доларів. Зазначимо, що в компанії працює 33 тисячі осіб, які своєчасно отримують заробітну плату, середній розмір якої становить 12 тис. гривень, а також 13-ту зарплату. Із 1 травня цього року зарплатню було збільшено адміністративному персоналу на 5 %, а виробничому персоналу – на 20 %.
Американська Coca-Cola протягом 25 років діяльності в Україні інвестувала 0,5 млрд доларів. 2012 року побудувала перший у країні квадрогенераційний завод, що забезпечує підприємство електроенергією, гарячою водою й вуглекислим газом. У будівництво було вкладено 18 млн євро. Coca-Cola замовляє товари й послуги у 1400 українських компаній, що становить 72 % від потреб. Таким чином, кожне робоче місце на підприємстві генерує створення ще 17 робочих місць. Нагадаємо, що в компанії працює 1600 осіб.
Швейцарська компанія Nestle S.A. стартувала в Україні 1994 року з невеличкого підприємства, де працювало 50 людей. Зараз у її структурі понад 5 тис. працівників. 2017-го на фабриці «Світоч», контрольний пакет акцій якої належить швейцарцям, було запущено нову лінію. У компанії «Волиньхолдинг», що на 100 % належить Nestle S.A., введено в експлуатацію одне з найбільших у Європі підприємств для зберігання сировини й готової продукції. У квітні 2018 року компанія ухвалила рішення інвестувати в харківську фабрику «Техноком» 700 млн гривень і до 2021 року повністю її модернізувати.
Серед підприємств, які зробили значні капітальні інвестиції, також транснаціональна компанія Bunge, знайома за торговими марками «Олейна» й «Розумниця». З приходом 2002 року в Україну компанія інвестувала 500 млн доларів. Значні кошти було спрямовано на спорудження зернового терміналу в Миколаївському порту та зведення на його території підприємства з переробки олійних культур. 2018 року підприємство здійснить чергову інвестицію на 30 млн доларів для збільшення потужності перевантажувального комплексу в Миколаївському порту.
Щодо аграрного сектору: хоч інвестиції й показують динаміку зростання, попри те вони залишаються недостатніми. Так, у першому кварталі поточного року в рослинництво та тваринництво інвестовано 890 млн гривень. Це становить 1 % у загальній структурі КІ. У землю було інвестовано 202 млн гривень – 0,2 %.
Загальний обсяг капітальних інвестицій у перші три місяці 2018 року сягнув майже 9 млрд гривень.
УКРАЇНА ІНВЕСТУЄ
Зі статусною приємністю можна стверджувати, що Україна також інвестує в економіку інших держав. На початок квітня 2018 року загальний обсяг прямих іноземних інвестицій становив 6325,1 млн доларів. У країни ЄС з України інвестовано 6077,6 млн доларів і 247,5 млн – до інших.
А ось пріоритетність країн, куди українці інвестували: Кіпр – загальна сума інвестицій становить 5933 млн доларів; Російська Федерація – 150,2 млн доларів; Віргінські Британські Острови – 61,9 млн доларів; Латвія – 5,3 млн доларів; Угорщина – 18,1 млн доларів.
У першому кварталі 2018 року ПІІ з України становили 0,7 млн доларів.
КАРТИНА У СВІТІ
Прямі іноземні інвестиції в сукупності на планеті 2016 року становили 1,81 трлн доларів, 2017-го – 1,52 трлн доларів. Скорочення інвестицій минулого року спостерігалося в розвинених країнах, зокрема в Європі спад становив 27 %, а в Північній Америці – 33 %. У країнах з перехідною економікою зниження ПІІ сягнуло 17 %. Водночас у країнах, що розвиваються, відбувся приплив іноземних інвестицій на 2 %. У грошовому вираженні – 653 млрд доларів.
В 2018 році очікується зростання економіки США на 2,7 %, Євросоюзу – на 2,2 % і світової економіки загалом – на 3,9 %, також прогнозується повернення планетарних прямих іноземних інвестицій до
1,8 трлн доларів.
Ресторани McDonald’s відновили роботу у Чернігові та Кривому Розі. Про це повідомила пресслужба компанії. Зазначається, що обидва заклади розташовані в центральних районах міст – чернігівський за адресою вулиця Кирпоноса, 34, криворізький – на проспекті Гагаріна, 2. Заклад у Чернігові працюватиме з 07.00 до 22.00, у Кривому Розі – з 07.00 до 21.00. На старті роботи […]
Україна отримала від США $1,25 млрд фінансової підтримки в межах проєкту Світового банку PEACE. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль у Twitter. “Кошти підуть на підтримку державного бюджету, зокрема соціальні та гуманітарні видатки”, – написав він. Глава уряду подякував США та Світовому банку за допомогу в боротьбі з російськими агресорами.
У Франції починає діяти перше підприємство з виробництва акумуляторів для електромобілів. Про це повідомляє France24. Повідомляється, що підприємство в місті Бії-Беркло належить Automotive Cells Company, яку створили французький енергетичний гігант TotalEnergies, німецький концерн Mercedes-Benz і американсько-європейський автовиробник Stellantis, який виробляє автомобілі відомих брендів, зокрема Peugeot, Fiat та Chrysler.
Компанія Twitter наразі коштує приблизно втричі менше суми у 44 млрд доларів, за які її придбав американський бізнесмен Ілон Маск. Про це повідомило видання Bloomberg. Зазначається, що це випливає з даних зовнішнього інвестора Twitter – компанії Fidelity, яка нещодавно вкотре знизила вартість своєї частки. “Неясно, як Fidelity прийшла до своєї нової оцінки і чи отримує […]
Світові ціни на нафту суттєво знижуються другий день поспіль і знаходяться на мінімальному рівні з початку поточного місяця. Про це свідчать дані торгів. Так, нафта Brent із постачанням у серпні на лондонській біржі ICE Futures сьогодні подешевшала ще на $1,82 (-2,47%) – до $71,89 за барель. У свою чергу ф’ючерси на нафту WTI з постачанням […]
Європейські ціни на газ впали до найнижчого рівня з середини 2021 року, коли Росія вперше почала скорочувати постачання перед вторгненням в Україну. Про це повідомило агентство Bloomberg. Ситуації сприяли збільшення імпорту зрідженого природного газу, відносно м’яка зима, спад виробництва, а також використання відновлюваних джерел енергії. Зазначається, що на ринок, зокрема, впливає виробництво сонячної енергії в Німеччині, […]
Одне з найбільших міжнародних судноплавних класифікаційних товариств Lloyd’s Register повідомило індійську компанію Gatik Ship Management, яка після війни в Україні стала головним перевізником російської нафти, про відкликання сертифікації 21 її судна до 3 червня. Про це повідомило агентство Reuters. Зазначається, що Gatik також змушена була шукати нові сервісні компанії для 36 своїх кораблів після того, […]
Закордонні інвестори, що залишили російський ринок і продали свій бізнес у РФ, за рік вивели з країни близько 36 мільярдів доларів. Про це повідомляє Reuters. Десятки найбільших компаній світу залишили або скоротили свою діяльність у Росії у відповідь на вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року. Минулого тижня російський центробанк заявив, що в березні 2022-2023 років […]
Укренерго провело зустріч з делегацією французького оператора системи передачі Réseau de Transport d’Électricité (RTE) та його дочірньою компанією RTE International. 16-17 жовтня, сторони обговорили перспективи участі французьких компаній в будівництві системи energy storage в об’єднаній енергосистемі (ОЕС) України. Укренерго розглядає можливість реалізації пілотного проекту з будівництва 200 МВт energy storage. Його завданням є випробування методів балансування […]
ДаліПравоохоронці повідомили про підозру в розтраті майна в особливо великих розмірах колишньому заступнику голови правління АТ Банк Фінанси та Кредит. Про це повідомляє Офіс генпрокурора. За даними слідства, колишній заступник голови правління причетний до розтрати коштів банку. “Встановлено, що офшорна компанія, пов’язана з бенефіціарним власником банку, в період 2007-2014 років відкрила кредитні лінії в іноземних […]
ДаліАмериканський автоконцерн Ford почне поетапне відновлення роботи заводів в Північній Америці з 18 травня з підвищеним дотриманням заходів безпеки, повідомляє компанія в релізі. Ford планує повернути деяких членів команди, які не можуть виконувати роботу віддалено, в звичайний режим з 18 травня. У їх числі близько 12 тисяч співробітників в Північній Америці. Заводи Ford, які раніше […]
ДаліЯк заявили представники німецького концерну Siemens, компанія готова брати активну участь у спільному проекті з РФ з модернізації електростанцій, які розташовані по всій території Росії. Про це розповів глава компанії в РФ Дітріх Меллер. За його словами, на російських просторах більше 50% діючих електростанцій вимагають модернізації. Концерн Siemens чекає пропозицій про співпрацю з даної тематики. […]
ДаліУчасники проекту Zалізниця без корупції заявили, що 60% тендерів УЗ мають ознаки підставних. У 2018 році державна компанія Укрзалізниця провела понад 10 тисяч процедур закупівель через систему ProZorro. При цьому 60% з них мають ознаки фіктивних – з підставними учасниками. Про це заявив керівник проекту Zалізниця без корупції Володимир Даценко. За даними організації, у 2018 […]
ДаліДФС звинувачувала «Філіп Морріс Україна» у порушенні режиму митної переробки та несплаті до національної скарбниці понад 630 млн грн. Однак, як зазначив на своїй сторінці у Facebook виконуючий обов’язки заступника голови ДФС Євген Бамбізов, обидві сторони прийняли рішення урегулювати конфлікт мирним шляхом та укласти договір. Зі слів Бамбізова, наразі підготовлено Проект розпорядження КМУ про підписання […]
ДаліКоманда розробників підрозділу Facebook New Experimentation, яка почала свою роботу в липні минулого року, тестує новий додаток під назвою Tuned. Tuned є окремим від Facebook додатком, як і додаток Hobbi випущений в лютому. Додаток не вимагає наявності облікового запису Facebook, проте в Tuned застосовується та ж політика використання даних, що і в Facebook, що дає […]
ДаліВнаслідок обстрілу Запорізької атомної електростанції окупантами пошкоджено азотно-кисневу станцію та об’єднаний допоміжний корпус. Про це повідомляє Енергоатом. “Залишаються ризики витоку водню та розпилення радіоактивних речовин, також висока пожежна небезпека. 6 серпня Запорізька АЕС працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки”, – йдеться у повідомленні. Також після спрацювання аварійного захисту було відключено один із трьох […]
ДаліУ цьому році в рамках програми імпортозаміщення заплановано відновити серію випуску літаків Ан-148, Ан-158 і Ан-178. Держпідприємство Антонов в нинішньому році планує відновити серію випуску літаків Ан-148, Ан-158 і Ан-178. “ДП Антонов” в 2019 році планує продовжити реалізацію програми імпортозаміщення (заміни російських комплектуючих на українські аналоги і комплектуючі з Канади, Китаю і США) і відновити […]
ДаліКожний шостий спеціаліст на українському ІТ-ринку має менше ніж 2 роки досвіду роботи. Серед найбільш затребуваних напрямів для початку кар’єри у сфері технологій – С/С++, C/Embedded та Linux Kernel, а також QA. Компанії допомагають новачкам потрапити в індустрію завдяки курсам, університетським програмам й стажуванню, після яких половина молодих фахівців приєднується до розробки реальних проєктів. Про […]
ДаліПеревізники та покупці транспорту все більше зацікавлені у зменшенні викидів СО2 і витрат за рахунок використання охолодженого зрідженого газу в якості пального. З цієї причини нові вантажівки Volvo FH та Volvo FM матимуть двигуни, які працюють на зрідженому природному газі (ЗПГ) та біогазі, й не поступаються ефективністю дизельним двигунам. Використання біогазу дозволяє досягти нульового балансу […]
ДаліApple передала главі компанії Тіму Куку грант на великий пакет акцій. Про це повідомляється на сайті Комісії з цінних паперів і бірж США (SEC). Це сталося вперше з 2011 року. Згідно з повідомленням, Куку дісталися акції обмеженого типу на безоплатній основі. Такі папери зазвичай передаються менеджерам компаній в якості заохочення, проте вони мають обмеження на […]
ДаліКомпанії Freedom International Group Ltd. (бренди Coffeecell і Binghan) і Vision International People Group PL заявили про початок процедури об’єднання. В результаті злиття вартість активів об’єднаної компанії – 150 мільйонів. За попередніми розрахунками, до кінця 2018 року обіг компанії (мається на увазі після злиття) складе 75 мільйонів доларів. За заявою учасників угоди на IT сегмент для […]
Далі25-го жовтня окружний суд Сполучених Штатів північного округу штату Каліфорнія виніс рішення по дизельному скандалу. Автомобільну корпорацію Volkswagen зобов’язали сплатити штраф у розмірі 14,7 мільярдів доларів, частина якого піде на відшкодування збитків споживачам. Інша частина суми буде передана до державного бюджету. Нагадаємо, що у вересні 2015-го року німецька автомобільна марка опинилася в епіцентрі дизельного скандалу, […]
ДаліUPS зробили індивідуальне замовлення на гібридні електричні вантажівки, акумулятори яких більш ефективні та можуть працювати на 300% більше ніж їх аналоги. Нова вантажівка може проїхати до 400 кілометрів, враховуючи те, що попередні вантажівки проїжджають до 100 кілометрів. Автомобілі здатні автоматично перемикатися з гібридного на електрорежим в міських умовах. Більше 125 електропричепів були зарезервовані у Tesla. […]
ДаліМіністри країн ОПЕК+ погодили планове відновлення видобутку нафти з травня, повідомляє ТАСС з посиланням на джерело. “Так, домовилися про збільшення, воно буде поступовим”, – сказав він. За даними видання, країни ОПЕК+ зможуть відновити видобуток нафти на 1,14 млн б/д протягом травня – липня. Очікується, що в травні обсяг збільшення складе 350 тис. б/д, стільки ж у […]
Далі