Які перспективи розвитку іноземного й українського бізнесу ви бачите в Україні у найближчі три роки?
Петро Рондяк, голова правління «Віннер Груп Україна»
Ми, у «Віннері», завжди були оптимістичні щодо майбутніх перспектив України. Наші інвестиції відображають довгострокові наміри присутності в країні. У найближчі три роки ми розраховуємо на здійснення реформ, запропонованих нинішнім урядом, особливо в судовій системі та верховенстві права. З липня 2019-го ми вже бачимо двозначне зростання в індустрії продажів нових автомобілів.
Віктор Шевченко, генеральний директор групи логістичних компаній ZAMMLER
Я бачу значні перспективи для розвитку бізнесу в Україні та притоку закордонних інвестицій, зокрема в інфраструктурні проєкти. Логістика та складський бізнес наразі в пріоритеті. Але насправді все залежить від багатьох політичних та економічних процесів, зокрема від стабільності національної валюти, від прогнозованого курсу долара. Інвестиційна привабливість бізнесу — це показник рентабельності та терміни повернення інвестицій. А в складській логістиці — це ціна оренди не менше $5,5–6 за м2. Мій прогноз: при стабільному курсі долара, вартості оренди $6 і вище будуть сформовані саме ті позитивні умови, які простимулюють колосальний приток інвестицій у будівництво складських комплексів. До цього варто додати інфраструктуру у формі доріг та розв’язок, і Україна нарешті почне заробляти на транзиті, тільки пропускаючи через себе вантажі на схід і зі сходу. Тенденція для розвитку бізнесу й залучення інвестицій позитивна, але водночас потенційному інвестору потрібно презентувати зрозумілий проєкт, мати чіткий алгоритм дій і, як мінімум, знати обсяги інвестицій, розуміти умови й терміни їх повернення.
Анна Дерев’янко, виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації
На мою думку, перспективи є хорошими. В принципі, радикальних змін бізнес не спостерігає. Наразі ми бачимо, що нинішня влада має всі наміри, щоб гармонізувати законодавство України з нормами ЄС, спростити регуляторне середовище та загалом робити комфортними умови для ведення бізнесу. Очевидно, що наразі є ще складні базові проблеми, наприклад, система правосуддя та робота правоохоронних органів, але ці питання існували й до цього. Тож якщо влада продовжить курс на підтримку реального, прозорого інвестора та підприємця, то, я вважаю, тренд на розвиток та покращення бізнес клімату в країні триватиме. Звичайно, можуть мати місце дискусії щодо темпів залучення інвестицій, адже якби темп базових реформ пришвидшився, то й залучення інвестицій могло відбуватися б динамічніше. Однак навіть за умови, що нинішні темпи залишаться, плавне зростання економіки, збереження макроекономічної стабільності мають сприяти тому, щоби бізнес теж розвивався.
Ярослав Ніцак, генеральний директор Ericsson в Україні
Україна впевнено крокує до цифрового майбутнього. Останні декілька років ми бачимо стрімкий ривок у розвитку телекомунікаційних технологій — запроваджений зв’язок поколінь 3G та 4G у рекордно короткі терміни. Це визначальний поступ у бік цифрової трансформації країни. І нам, безперечно, є куди розвиватися далі.
У світі набирає обертів технологія 5G, на обладнанні Ericsson в комерційній експлуатації наразі 24 мережі. В Україні вперше тестування технології 5G відбулося в травні 2019 року, де Ericsson та Lifecell продемонстрували передові можливості новітньої технології.
Згідно з інформацією Міністерства цифрової трансформації України, впродовж наступних трьох років ми можемо очікувати на комерційне впровадження технології 5G, а це означає автоматизовані виробництва, розумні міста, гнучкі робочі місця, телемедицину, керування важким промисловим обладнанням на відстані тощо.
Ericsson присутній на ринку України вже понад 120 років. Як світовий лідер у галузі телекомунікацій, ми готові й надалі підтримувати мобільних операторів у запровадженні найновітніших технологій на ринку України.
Іван Бечко, генеральний директор ВАТ «Керхер»
Відповідаючи на ваше запитання, насамперед слід зазначити, що за останні роки ми бачимо ряд позитивних змін, зокрема у фіскальній і регуляторній сферах. Простежується валютно-курсова стабільність та стабільність у банківському секторі.
Наше бачення щодо розвитку в найближчій перспективі базується на оптимістичному сценарії. Ми віримо в позитивну динаміку в наступні три роки, зважаючи на зростання ринку, рівень достатку громадян та позитивні тренди в деяких галузях економіки.
Важливими факторами, які матимуть суттєвий вплив на динаміку розвитку, є:
— люди, особливо в контексті утримання кваліфікованого персоналу;
— прогрес у боротьбі з корупцією;
— судова система.
Щодо планів ТОВ «Керхер», то ми віримо в країну, і в найближчі два роки плануємо будівництво власного сучасного офісного центру, який, крім безпосередньо офісних приміщень, включатиме демонстраційно-виставковий центр, академію Керхер, сервісний центр, автомийний комплекс.
Павло Харчик, президент Асоціації «Оператори ринку медичних виробів»
На мою думку, наразі дуже вдалий час для інвестицій в Україну. Сьогодні вона є державою активного економічного розвитку з порівняно доступними ресурсами, що сприяє швидкому поверненню вкладених інвестицій. Говорячи за ринок медичних виробів, який мені ближче, можу з упевненістю сказати, що законодавча база максимально адаптована до відповідної європейської, ринок є конкурентним, держава оптимально забезпечує регуляцію ринку. І це далеко не в останню чергу завдячуючи діяльності Асоціації «Оператори ринку медичних виробів».
Володимир Осадчук, генеральний директор COFCO Agri Resources Ukraine
Україна нині перебуває на шляху перезавантаження та змін до нового. На сьогоднішній день ми бачимо чимало закордонних інвесторів, які інвестують у суверенні облігації України. І багато говоримо про фінансування, однак не бачимо на ділі портфельних інвесторів, які готові вкладати кошти у виробництво, технології, інфраструктуру. Тому держава разом із місцевими органами влади має робити висновки і, відповідно, виправляти ситуацію для створення прозорості й стабільності в податковій, правовій, юридичній, дозвільній, нормативній та інших сферах, які спрямовані захищати товаровиробника й інвестора.
Інший фактор для розвитку бізнесу в Україні — це закони конкуренції, які будуть спрямовані на створення високотехнологічних процесів виробництва, інтелектуальної власності тощо, але з мінімізацією впливу на процеси державних чи приватних монопольних компаній.
Отже, за останній період було задекларовано чимало хороших ідей для змін у бік залучення та захисту вітчизняних й іноземних інвесторів. Сподіваємося, що задекларовані ідеї матеріалізуються в законодавчі та нормативні акти, кожна гілка влади почне ухвалювати ефективні рішення, які сприятимуть конкурентним умовам для залучення інвестицій, безпечному й прозорому веденню бізнесу в Україні.
Джон Шморгун, президент компанії AgroGeneration
Я бачу, що інвестори з різних галузей дуже зацікавлені в Україні. Існує низка державних проєктів, які перебувають у процесі аутсорсингу, наприклад, Миколаївський термінал до Катару, концесії для аеропортів, залізниць та доріг по Україні. Проєкти у сфері інфраструктури стимулюватимуть економіку, створюючи робочі місця та покращуючи оборот продукції.
Сільськогосподарський бізнес отримає лише одні вигоди від цих інвестицій. Країни, включаючи ЄС, у міру зростання експорту України отримуватимуть прибуток від українського високовартісного продукту. А Brexit надасть Україні прямий доступ до Великої Британії, яка імпортує значну частину продуктів харчування.
Це вражаюче, якими темпами Україна перетворюється на потужного гравця у світовій економіці.
Хокан Йюде, генеральний директор «Сканія Україна»
Scania як провідний європейський виробник вантажівок працює в Україні з 1993-го, і останні кілька років були для нас найуспішнішими за нашу 27-річну історію в країні. Ми залишаємось обачними оптимістами й сподіваємося, що бізнес розшириться іще більше. Тож ми й далі інвестуємо в український ринок, щоб мати змогу належним чином підтримувати свою базу клієнтів, яка зростає по всій Україні.
Андреас Флодстром, співзасновник та CEO компаній Beetroot і Beetroot Academy
Я працюю в українській ІТ-сфері понад сім років. Упродовж цього часу бачив чимало інвестиційних можливостей. Це є результатом нинішніх змін в Україні. Старі бюрократичні системи руйнуються й поступаються місцем новим прогресивним парадигмам та європейським цінностям. Сьогодні люди в Україні відкритіші до змін. Вони беруть активну участь у створенні більш сприятливих громад та привабливих бізнес-можливостей для іноземних інвесторів. Якщо ви вагаєтесь, то саме зараз, а не через три чи п’ять років, є чудова нагода інвестувати в Україну. Звичайно, існують певні ризики, але більше переваг отримаєте сьогодні, ніж через роки.
ІТ-сфера є однією з галузей економіки України, яка найдинамічніше розвивається, і я вважаю, що вона незабаром ще більше розшириться. В Україні чимало кваліфікованих, освічених та амбітних технічних експертів, які й далі стимулюють економічне зростання країни. Однак ми також бачимо, що можливості для бізнесу здебільшого зосереджені у великих містах, таких як Київ, Львів чи Харків, тоді як малі міста залишаються недостатньо розвиненими. На мою думку, важливо відійти від цієї моделі та зосередитися на сталому розвитку міст середнього розміру, на підтримці й зростанні середнього класу по всій країні та забезпеченні рівних освітніх можливостей для людей як у великих, так і малих містах.
Зважаючи на це, ми вирішили створити в Beetroot мережу ІТ-академій, які вже відкриваються по всій Україні та допомагають людям розпочати кар’єру в галузі ІТ. Це буде нашим внеском у рівноправний розвиток українського суспільства та, водночас, поповнення ІТ новими обдаруваннями.
Зафер Озбай, президент Союзу промисловців і підприємців Туреччини й України «ТУСІБ»
Президент Володимир Зеленський та його уряд заохочують іноземних інвесторів вкладати в Україну, в усіх сферах спостерігається значний потенціал для бізнесу. Це добре, але все ж таки залишаються деякі труднощі, наприклад, неможливість вчасно задовольнити потреби базової інфраструктури або дефіцит кваліфікованого людського ресурсу. Є проблеми й у деяких державних організаціях, які намагаються сповільнити реалізацію інвестицій. Тому іноземні інвестори не повинні ігнорувати співпрацю з професійними консультаційними компаніями на етапі підготовки, адже треба дуже глибоко й ретельно аналізувати всі аспекти перед початком інвестицій.
Надія Кузів, виконавчий директор Аккаунтор Україна
Найбільш перспективними галузями залишатимуться ІТ, фарма та агро. Щоправда, привабливість агросфери для іноземних інвестицій залежатиме в тому числі й від відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення для іноземців. Наразі, в умовах коли законопроєкт про землю перебуває у Верховній Раді на другому читанні, прогнозувати, яким буде рішення з цього питання, зарано.
Запуск збудованих у 2019 році заводів із виробництва відновлюваної енергії та вже вкладені інвестиції в інфраструктуру й соціальну сферу забезпечать розвиток альтернативної енергетики в найближчі роки. Попри те, оскільки майбутнє зеленого тарифу ще і не вирішене, перспективи виходу на ринок України нових інвесторів у цій сфері поки що незрозумілі.
Данія надасть 6 млн євро на відновлення енергетичної інфраструктури України, пошкодженої внаслідок російських атак. Про це оголосила міністерка у європейських справах Данії Марія Б’єрре Хольст, передає пресслужба уряду. За її словами, ці кошти спрямують у фонд енергетичної підтримки України енергетичного співтовариства. Хольст також наголосила, що підтримка України була і залишається одним із пріоритетів Данії. Країна прагне бачити Україну […]
Рада директорів Європейського банку реконструкції й розвитку (ЄБРР) схвалила інвестиції в Україну на суму понад 1,3 млрд. євро. Про це повідомив премʼєр-міністр Денис Шмигаль. Йдеться про вісім проєктів на підтримку державного й приватного секторів. Зокрема, у сфері відновлення транспортної та енергетичної інфраструктури, у підтримці урядових програм щодо розвитку розподіленої генерації та посилення енергоефективності. За словами Шмигаля, частина […]
Майже 70 000 працівників Volkswagen вийшли на страйк через масштабні плани скорочень у компанії. Про це повідомляє пресслужба профспілки IG Metall. Працівники протестували проти планів керівництва скоротити заробітну плату і закрити деякі заводи в Німеччині. Наступні переговори щодо заробітної плати між керівництвом компанії та робітниками заплановані на 9 грудня. Угода про зарплату у VW поширюється на шість […]
Україна підписала меморандум про взаєморозуміння та кредитну угоду з Європейським Союзом щодо залучення до 35 млрд євро макрофінансової допомоги (MFA). Про це повідомила пресслужба Міністерства фінансів. Від України угоду підписали міністр фінансів Сергій Марченко та голова Національного банку Андрій Пишний. Від ЄС – віцепрезидент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс. “Остаточний обсяг MFA буде визначено після затвердження суми […]
Рада на засіданні 4 грудня ухвалила в цілому законопроєкт №9256-д про ліквідацію Комісії з регулювання азартних ігор і лотерей (КРАІЛ) та посилення контролю за гральним бізнесом. Про це повідомив віцепрем’єр, міністр з питань цифровізації Михайло Федоров. Суть закону – реорганізувати Комісію з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ) і прибрати з процесу видачі ліцензій людський чинник. Цифровізувати […]
Верховна Рада України ухвалила в цілому законопроєкт №9319, який, зокрема, передбачає скасування збільшення податків “заднім числом” для ФОП. Про це повідомив заступник голови податкового комітету Ярослав Железняк. Законопроєкт стосується оподаткування винагород за гіг-контракти у резидентів Дія.Сіті. Для резидентів зі статусом стартапу – скасування норми про незастосування пільгової ставки ПДФО 5 % та мінімального ЄСВ до доходів спеціалістів, якщо […]
Мінекономіки відновило надання статусу критичності підприємствам для бронювання працівників від мобілізації. Відомство оновило статус для перших семи підприємств за новими критеріями. Про це розповіла перший віцепрем’єр-міністр – міністр економіки України Юлія Свириденко, повідомляє прес-службу міністерства. “Перші сім підприємств успішно пройшли процедуру оновлення критичності за новими критеріями. Це компанії зі сфери виробництва скляних виробів, меблів, текстилю, керамічної плитки […]
Новий пакет санкцій США, запроваджений у листопаді, суттєво ускладнив російським компаніям можливість проводити прямі платежі до Китаю, змушуючи шукати альтернативні, а інколи й сумнівні шляхи для розрахунків. Про це повідомляє The Moscow Times. Китай, що став головним постачальником товарів до Росії, тепер активно використовує послуги платіжних агентів. Ці агенти пропонують зручні схеми розрахунків через взаємозаліки […]
Корпорація Walt Disney Co. збільшила свою частку в структурі власності оператора паризького «Діснейленду» на 9%. Про це стало відомо з прес-релізу, опублікованого напередодні. Відповідно до офіційної інформації, на даний момент Walt Disney Co. є власником 85,7% акцій Euro Disney SCA. Вищезазначена угода обійшлася студії в 1,5 мільярда доларів: близько 2 євро за акцію. Нагадаємо, що […]
ДаліНаціональний банк України планує замовити послуги з усного та письмового перекладу. Був оголошений тендер на закупівлю них – за 0,4 мільйона грн. Офіційно відомості з цього приводу були оприлюднені в «Прозоро», подробиці взяті з документації відомства. Отже, як же виглядатиме тендер від НБУ? Учасники зможуть споглядати три лоти: – послуга письмового перекладу з англійської на […]
ДаліУ зв’язку з укрупненням грального бізнесу, для створення конкурентоспроможної компанії, для протистояння на ринку в умовах посилення регулятивних норм, представники букмекерської компанії GVC Holdings заявили про наміри поглинання компанії Ladbrokes Coral. Фінансова сторона угоди – 5,2 мільярда доларів. Зараз представники компаній знаходяться в активній фазі нового етапу переговорного процесу. В результаті поглинання компанія GVC Holdings […]
ДаліШведська Solway, розширює своє виробництво, та має намір вкласти кошти в нарощування виробництва на «Побузькому феронікелевому комбінаті», що знаходиться в Кіровоградській області. Група серйозно має намір зайнятися збільшенням виробництва, тому що бачить в цій справі досить перспектив для світлого майбутнього. В минулому році комбінат переробив – на 1 280 мільйонів тон вологої руди. 2,18 мільйонів […]
ДаліНа 1 млрд грн у вересні Держмитслужба перевиконала план з надходжень до державного бюджету У вересні Держмитслужба виконала план надходжень до бюджету України на 103% і перерахувала 33,15 млрд грн. Це майже на 1 млрд грн більше, ніж було заплановано. При цьому у вересні поточного року, в порівнянні з вереснем 2019 року, обсяги оподаткованого імпорту […]
ДаліВ Сполучених Штатах Америки презентували новий родстер BMW Z4 3-го покоління. Це найпотужніша варіація M40i і новинка ретро-шоу в Пебл-Біч. Повністю нова платформа буде знаходитись в новому купе авто Toyota Supra. Новинка відрізняється шикарним дизайном, який став ще яскравіше. Решітка радіатора відтепер збільшена, як і діодні фари. Але класичні пропорції виробник все-таки вирішив зберегти. Нагадуємо, […]
ДаліLenovo повідомила, що до кінця березня відновить виробництво на своєму заводі в провінції Ухань при завантаженні на 60%. Більш того, до середини квітня показники будуть виведені на повну продуктивність. Завод на кілька тижнів припинив виробництво після спалаху коронавірусу. В даний час Lenovo збирає дані про відвідуваність своїх співробітників і показниках відновлення виробництва за допомогою платформи […]
ДаліНапевно, лише жінка може поєднувати у собі цілу низку протилежностей: бути ніжною та турботливою і одночасно – сильною та відчайдушною. Лише вона знає, як утримати баланс між життям успішної бізнес-леді та люблячої матері. Видання LDaily вітає вас, дорогі дівчата та жінки, зі святом! Будьте чарівними, зустрічайте весну з щирою посмішкою і теплом у серці. Ніколи […]
ДаліНайбільші американські виробники тютюну – Imperial Brends, Reynolds American Inc і Altria Group виграли суд по зміні дизайну сигаретної пачки. Йшлося про те, щоб виробники тютюнових виробів в США в обов’язковому порядку погоджували з американськими регуляторами будь-які зміни зовнішнього вигляду сигаретної пачки, логотипу або навіть кольору. Як пише Reuters, предметом для судового спору стала директива, […]
ДаліЗа заявою Марі Йованович, посол США в Україні, необхідно надати прозорі і конкурентні умови для приватизації в усіх галузях економіки, так як американських гравців цікавить участь в українському аукціоні. Особливо зацікавилися американські компанії такими галузями української економіки як аграрний сектор і енергетичний. Пані посол виділила переваги України серед інших країн Східної Європи: освіченість населення, наявність […]
ДаліУкраїнському бізнесменові Сергію Тігіпку відмовили в купівлі більше 99% акцій Промінвестбанку (ПІБ) через компанію Luregio Limited. Відповідне рішення прийняв Нацбанк через проблемні питання діяльності Банку. “Таке рішення 5 лютого 2021 року прийняв Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності банків, нагляду (оверсайту) платіжних систем. Рішення прийнято за результатами всебічного аналізу пакету документів і з огляду […]
ДаліІндонезія заблокувала продаж новітніх смартфонів Apple Inc. Причиною є те, що американська компанія не виконала вимог щодо інвестицій у країну. Про це йдеться в повідомленні міністерства промисловості Індонезії, передає The Wall Street Journal. Під забороною продаж iPhone 16 усередині країни, але це не відноситься до пристроїв, куплених за кордоном. Також заборона не стосується інших продуктів Apple […]
ДаліAmerican Airlines Group Inc планує залучити $ 3,5 млрд, щоб підвищити ліквідність авіакомпанії через проблеми, викликані коронавірусом. Зокрема, компанія планує залучити $ 1,5 млрд шляхом продажу акцій і конвертованих облігацій з погашенням до 2025 року, говориться в повідомленні авіакомпанії. Також авіакомпанія розмістить облігації з переважним правом погашення на $ 1,5 млрд і візьме позику на […]
ДаліКанцлер Німеччини Олаф Шольц виступив проти повної націоналізації Gazprom Germania. Так він має намір уникнути загострення конфікту з Кремлем. Про це пише Bloomberg. Напередодні за приєднання до державного капіталу колишньої доньки Газпрому виступив Міністр економіки Німеччини Роберт Хабек. “Шольц стурбований тим, що такий крок може призвести до загострення відносин РФ та Німеччини щодо імпорту російського […]
ДаліЗгідно з інформацією ресурсу новин Finbalance, суд повернув без розгляду позов ліквідатора “Авіакомпанії “Аеросвіт” до НБУ, Фонду гарантування і Держказначейства про визнання протиправним рішення про стягнення коштів на користь позивача. Про це також повідомляють журналісти періодичного видання “Економічна правда”. Згідно з матеріалами українських ЗМІ, раніше ліквідатор збанкрутілого підприємства “Аеросвіт” звертався до суду з метою отримати […]
ДаліЗа перший квартал 2019 року в економіку України надійшло на 13% більше прямих інвестицій, ніж за аналогічний період 2018 року. Про це повідомляє Державна служба статистики України. Так, в січні-березні надходження прямих інвестицій в Україну склали 587,6 млн дол., тоді як роком раніше цей обсяг становив 519,2 млн дол. При цьому майже чверть надходжень ПІІ […]
Далі