Які перспективи розвитку іноземного й українського бізнесу ви бачите в Україні у найближчі три роки?
Петро Рондяк, голова правління «Віннер Груп Україна»
Ми, у «Віннері», завжди були оптимістичні щодо майбутніх перспектив України. Наші інвестиції відображають довгострокові наміри присутності в країні. У найближчі три роки ми розраховуємо на здійснення реформ, запропонованих нинішнім урядом, особливо в судовій системі та верховенстві права. З липня 2019-го ми вже бачимо двозначне зростання в індустрії продажів нових автомобілів.
Віктор Шевченко, генеральний директор групи логістичних компаній ZAMMLER
Я бачу значні перспективи для розвитку бізнесу в Україні та притоку закордонних інвестицій, зокрема в інфраструктурні проєкти. Логістика та складський бізнес наразі в пріоритеті. Але насправді все залежить від багатьох політичних та економічних процесів, зокрема від стабільності національної валюти, від прогнозованого курсу долара. Інвестиційна привабливість бізнесу — це показник рентабельності та терміни повернення інвестицій. А в складській логістиці — це ціна оренди не менше $5,5–6 за м2. Мій прогноз: при стабільному курсі долара, вартості оренди $6 і вище будуть сформовані саме ті позитивні умови, які простимулюють колосальний приток інвестицій у будівництво складських комплексів. До цього варто додати інфраструктуру у формі доріг та розв’язок, і Україна нарешті почне заробляти на транзиті, тільки пропускаючи через себе вантажі на схід і зі сходу. Тенденція для розвитку бізнесу й залучення інвестицій позитивна, але водночас потенційному інвестору потрібно презентувати зрозумілий проєкт, мати чіткий алгоритм дій і, як мінімум, знати обсяги інвестицій, розуміти умови й терміни їх повернення.
Анна Дерев’янко, виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації
На мою думку, перспективи є хорошими. В принципі, радикальних змін бізнес не спостерігає. Наразі ми бачимо, що нинішня влада має всі наміри, щоб гармонізувати законодавство України з нормами ЄС, спростити регуляторне середовище та загалом робити комфортними умови для ведення бізнесу. Очевидно, що наразі є ще складні базові проблеми, наприклад, система правосуддя та робота правоохоронних органів, але ці питання існували й до цього. Тож якщо влада продовжить курс на підтримку реального, прозорого інвестора та підприємця, то, я вважаю, тренд на розвиток та покращення бізнес клімату в країні триватиме. Звичайно, можуть мати місце дискусії щодо темпів залучення інвестицій, адже якби темп базових реформ пришвидшився, то й залучення інвестицій могло відбуватися б динамічніше. Однак навіть за умови, що нинішні темпи залишаться, плавне зростання економіки, збереження макроекономічної стабільності мають сприяти тому, щоби бізнес теж розвивався.
Ярослав Ніцак, генеральний директор Ericsson в Україні
Україна впевнено крокує до цифрового майбутнього. Останні декілька років ми бачимо стрімкий ривок у розвитку телекомунікаційних технологій — запроваджений зв’язок поколінь 3G та 4G у рекордно короткі терміни. Це визначальний поступ у бік цифрової трансформації країни. І нам, безперечно, є куди розвиватися далі.
У світі набирає обертів технологія 5G, на обладнанні Ericsson в комерційній експлуатації наразі 24 мережі. В Україні вперше тестування технології 5G відбулося в травні 2019 року, де Ericsson та Lifecell продемонстрували передові можливості новітньої технології.
Згідно з інформацією Міністерства цифрової трансформації України, впродовж наступних трьох років ми можемо очікувати на комерційне впровадження технології 5G, а це означає автоматизовані виробництва, розумні міста, гнучкі робочі місця, телемедицину, керування важким промисловим обладнанням на відстані тощо.
Ericsson присутній на ринку України вже понад 120 років. Як світовий лідер у галузі телекомунікацій, ми готові й надалі підтримувати мобільних операторів у запровадженні найновітніших технологій на ринку України.
Іван Бечко, генеральний директор ВАТ «Керхер»
Відповідаючи на ваше запитання, насамперед слід зазначити, що за останні роки ми бачимо ряд позитивних змін, зокрема у фіскальній і регуляторній сферах. Простежується валютно-курсова стабільність та стабільність у банківському секторі.
Наше бачення щодо розвитку в найближчій перспективі базується на оптимістичному сценарії. Ми віримо в позитивну динаміку в наступні три роки, зважаючи на зростання ринку, рівень достатку громадян та позитивні тренди в деяких галузях економіки.
Важливими факторами, які матимуть суттєвий вплив на динаміку розвитку, є:
— люди, особливо в контексті утримання кваліфікованого персоналу;
— прогрес у боротьбі з корупцією;
— судова система.
Щодо планів ТОВ «Керхер», то ми віримо в країну, і в найближчі два роки плануємо будівництво власного сучасного офісного центру, який, крім безпосередньо офісних приміщень, включатиме демонстраційно-виставковий центр, академію Керхер, сервісний центр, автомийний комплекс.
Павло Харчик, президент Асоціації «Оператори ринку медичних виробів»
На мою думку, наразі дуже вдалий час для інвестицій в Україну. Сьогодні вона є державою активного економічного розвитку з порівняно доступними ресурсами, що сприяє швидкому поверненню вкладених інвестицій. Говорячи за ринок медичних виробів, який мені ближче, можу з упевненістю сказати, що законодавча база максимально адаптована до відповідної європейської, ринок є конкурентним, держава оптимально забезпечує регуляцію ринку. І це далеко не в останню чергу завдячуючи діяльності Асоціації «Оператори ринку медичних виробів».
Володимир Осадчук, генеральний директор COFCO Agri Resources Ukraine
Україна нині перебуває на шляху перезавантаження та змін до нового. На сьогоднішній день ми бачимо чимало закордонних інвесторів, які інвестують у суверенні облігації України. І багато говоримо про фінансування, однак не бачимо на ділі портфельних інвесторів, які готові вкладати кошти у виробництво, технології, інфраструктуру. Тому держава разом із місцевими органами влади має робити висновки і, відповідно, виправляти ситуацію для створення прозорості й стабільності в податковій, правовій, юридичній, дозвільній, нормативній та інших сферах, які спрямовані захищати товаровиробника й інвестора.
Інший фактор для розвитку бізнесу в Україні — це закони конкуренції, які будуть спрямовані на створення високотехнологічних процесів виробництва, інтелектуальної власності тощо, але з мінімізацією впливу на процеси державних чи приватних монопольних компаній.
Отже, за останній період було задекларовано чимало хороших ідей для змін у бік залучення та захисту вітчизняних й іноземних інвесторів. Сподіваємося, що задекларовані ідеї матеріалізуються в законодавчі та нормативні акти, кожна гілка влади почне ухвалювати ефективні рішення, які сприятимуть конкурентним умовам для залучення інвестицій, безпечному й прозорому веденню бізнесу в Україні.
Джон Шморгун, президент компанії AgroGeneration
Я бачу, що інвестори з різних галузей дуже зацікавлені в Україні. Існує низка державних проєктів, які перебувають у процесі аутсорсингу, наприклад, Миколаївський термінал до Катару, концесії для аеропортів, залізниць та доріг по Україні. Проєкти у сфері інфраструктури стимулюватимуть економіку, створюючи робочі місця та покращуючи оборот продукції.
Сільськогосподарський бізнес отримає лише одні вигоди від цих інвестицій. Країни, включаючи ЄС, у міру зростання експорту України отримуватимуть прибуток від українського високовартісного продукту. А Brexit надасть Україні прямий доступ до Великої Британії, яка імпортує значну частину продуктів харчування.
Це вражаюче, якими темпами Україна перетворюється на потужного гравця у світовій економіці.
Хокан Йюде, генеральний директор «Сканія Україна»
Scania як провідний європейський виробник вантажівок працює в Україні з 1993-го, і останні кілька років були для нас найуспішнішими за нашу 27-річну історію в країні. Ми залишаємось обачними оптимістами й сподіваємося, що бізнес розшириться іще більше. Тож ми й далі інвестуємо в український ринок, щоб мати змогу належним чином підтримувати свою базу клієнтів, яка зростає по всій Україні.
Андреас Флодстром, співзасновник та CEO компаній Beetroot і Beetroot Academy
Я працюю в українській ІТ-сфері понад сім років. Упродовж цього часу бачив чимало інвестиційних можливостей. Це є результатом нинішніх змін в Україні. Старі бюрократичні системи руйнуються й поступаються місцем новим прогресивним парадигмам та європейським цінностям. Сьогодні люди в Україні відкритіші до змін. Вони беруть активну участь у створенні більш сприятливих громад та привабливих бізнес-можливостей для іноземних інвесторів. Якщо ви вагаєтесь, то саме зараз, а не через три чи п’ять років, є чудова нагода інвестувати в Україну. Звичайно, існують певні ризики, але більше переваг отримаєте сьогодні, ніж через роки.
ІТ-сфера є однією з галузей економіки України, яка найдинамічніше розвивається, і я вважаю, що вона незабаром ще більше розшириться. В Україні чимало кваліфікованих, освічених та амбітних технічних експертів, які й далі стимулюють економічне зростання країни. Однак ми також бачимо, що можливості для бізнесу здебільшого зосереджені у великих містах, таких як Київ, Львів чи Харків, тоді як малі міста залишаються недостатньо розвиненими. На мою думку, важливо відійти від цієї моделі та зосередитися на сталому розвитку міст середнього розміру, на підтримці й зростанні середнього класу по всій країні та забезпеченні рівних освітніх можливостей для людей як у великих, так і малих містах.
Зважаючи на це, ми вирішили створити в Beetroot мережу ІТ-академій, які вже відкриваються по всій Україні та допомагають людям розпочати кар’єру в галузі ІТ. Це буде нашим внеском у рівноправний розвиток українського суспільства та, водночас, поповнення ІТ новими обдаруваннями.
Зафер Озбай, президент Союзу промисловців і підприємців Туреччини й України «ТУСІБ»
Президент Володимир Зеленський та його уряд заохочують іноземних інвесторів вкладати в Україну, в усіх сферах спостерігається значний потенціал для бізнесу. Це добре, але все ж таки залишаються деякі труднощі, наприклад, неможливість вчасно задовольнити потреби базової інфраструктури або дефіцит кваліфікованого людського ресурсу. Є проблеми й у деяких державних організаціях, які намагаються сповільнити реалізацію інвестицій. Тому іноземні інвестори не повинні ігнорувати співпрацю з професійними консультаційними компаніями на етапі підготовки, адже треба дуже глибоко й ретельно аналізувати всі аспекти перед початком інвестицій.
Надія Кузів, виконавчий директор Аккаунтор Україна
Найбільш перспективними галузями залишатимуться ІТ, фарма та агро. Щоправда, привабливість агросфери для іноземних інвестицій залежатиме в тому числі й від відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення для іноземців. Наразі, в умовах коли законопроєкт про землю перебуває у Верховній Раді на другому читанні, прогнозувати, яким буде рішення з цього питання, зарано.
Запуск збудованих у 2019 році заводів із виробництва відновлюваної енергії та вже вкладені інвестиції в інфраструктуру й соціальну сферу забезпечать розвиток альтернативної енергетики в найближчі роки. Попри те, оскільки майбутнє зеленого тарифу ще і не вирішене, перспективи виходу на ринок України нових інвесторів у цій сфері поки що незрозумілі.
Apple випустила оновлення операційної системи iOS 16.4, до якої додала безліч функцій. Про це повідомляє The Verge. Зокрема, в оновленні з’явилися не лише нові емодзі, а й кілька інших невеликих доповнень. Тепер можна отримувати push-сповіщення від веб-застосунків Safari на домашньому екрані. Крім того, у новій версії з’явилося так зване предиктивне введення ще для кількох мов, включаючи українську. […]
Китайський онлайн-гігант Alibaba Group Holding планує реорганізацію бізнесу шляхом створення шістьох незалежних підрозділів. Про це повідомляє South China Morning Post (SCMP) із посиланням на лист керівництва компанії. Зазначається, що у складі Alibaba діятимуть хмарний підрозділ Cloud Intelligence Group, підрозділ у сфері онлайн-торгівлі Taobao-Tmall, логістичне Cainiao, бізнес з надання різних послуг у Китаї (LocalServices), відділ глобального цифрового бізнесу […]
Дата-центр TikTok заважає Норвегії виготовляти боєприпаси для України. Про це пише The Guardian. Генеральний директор компанії Nammo, співвласником якої є уряд Норвегії, заявив, що заплановане розширення її найбільшого заводу зіткнулося з перешкодою через нестачу енергії, оскільки будівництво нового дата-центру TikTok споживає електроенергію у цьому регіоні. Місцевий постачальник електроенергії Elvia підтвердив, що у мережі немає вільних […]
Українці скептично оцінюють економічну ситуацію в країні: 55% опитаних оцінюють її як “дуже погану” або “досить погану”. Про це свідчать результати опитування, проведеного соціологічною службою Центру Разумкова. При цьому лише 4% оцінюють економічну ситуацію як “хорошу” або “дуже хорошу”, а 37% – як “не погану і не хорошу”. У травні 2021 року, за вісім місяців до […]
З початку 2023 року українські аграрії отримали кредитів на 20 млрд гривень, з яких 7,3 млрд гривень було залучено під державні гарантії на портфельній основі. Про це повідомило Міністерство аграрної політики та продовольства України у Facebook. “Станом на сьогоднішній день понад п’ять тисяч аграріїв отримали кредитів на суму 20,149 млрд гривень, у тому числі за програмою […]
Південнокорейська компанія Hyundai та її дочірнє підприємство Kia відкликають понад 570 тисяч автомобілів, проданих у США, через загрозу короткого замикання. Згідно із заявою, представленою в Національне управління дорожньої безпеки США (NHTSA), у бракованому тягово-зчіпному пристрої через потрапляння пилу або води можуть статися коротке замикання і загоряння. Зазначається, що дефект виявлено в моделях Hyundai Santa Cruz […]
Країна-агресор Росія у 2022 році отримала вчетверо менше грошей, ніж очікувалося. Через міжнародні санкції країни-боржники призупинили платежі за держкредитами, повідомляє РБК з посиланням на дані Мінфіну РФ. Так, за минулий рік країни-боржники заплатили лише 11,13 млрд рублів ($145 млн) відсотків, хоча планувалася інша сума – 48,68 млрд рублів (майже $635 млн). При цьому відсоткові доходи за […]
Суд остаточно підтвердив право Національного банку на примусову реалізацію майна ПАТ Київський суднобудівно-судноремонтний завод поза процедурою банкрутства, повідомляє прес-служба НБУ. “Національний банк України отримав можливість за рішенням суду завершити примусову реалізацію майна ПАТ Київський суднобудівно-судноремонтний завод поза процедурою банкрутства. Це стало можливим завдяки рішенню Північного апеляційного господарського суду, який 15 березня 2023 року залишив без змін ухвалу […]
Розпочато процедуру для входження Міжнародної фінансової корпорації в капітал Укргазбанку. В Україні почали процедуру продажу державного Укргазбанку, повідомляє прес-служба Міністерства фінансів. Так, Міністерство фінансів, Міжнародна фінансова корпорація (IFC) та Укргазбанк починають оцінювати і структурувати фінансовий інструмент для входження IFC в капітал банку. “Такий прогрес став можливим в результаті успішного виконання Міністерством фінансів і Укргазбанком умов […]
ДаліКомпанія Alphabet Inc оголосила в середу про найбільший в історії ребрендинг свого рекламного програмного забезпечення, видаливши бренди DoubleClick і AdWords, щоб спростити точки входу для рекламодавців і продавців реклами. За словами керівників Google, збори компанії не зміняться, і ніякі послуги не об’єднаються. Компанія збереже бренди AdSense і AdMob для рекламних технологій продажів, орієнтованих на невеликі […]
ДаліПанамська прокуратура заарештувала співзасновників юридичної фірми Mossack Fonseca, замішаної в скандалі з відмиванням грошей. Про це стало відомо із заяви журналістів періодичного видання ВВС, зробленого напередодні. Відповідно до загальнодоступної інформації, Рамон Фонсекі і Юрген Моссака були затримані минулого тижня працівниками силових структур Республіки Панама. Варто вказати, що відразу після арешту адвокати обвинувачених подали клопотання до […]
ДаліКомпанія Colgate-Palmolive асоціюється в першу чергу із зубною пастою і милом. Але в останні роки вона все активніше намагається завоювати ринок засобів по догляду за шкірою. Colgate-Palmolive викупить підрозділ Laboratoires Filorga Cosmetiques, який займається засобами по догляду за шкірою. Сума операції складе € 1,49 млрд (або $ 1,69 млрд). Очікується, що вона буде закрита в […]
ДаліЗа 10 місяців 2018 року чистий прибуток Укргазбанку склав 538 млн грн, що майже на 20% перевищує встановлений бюджетом та затверджений Наглядовою радою Банку запланований показник. Про це повідомила прес-служба банку. У цілому, як прогнозують у Банку, чистий прибуток фінустанови за 2018 рік значно перевищитьзапланований показник у більше ніж 650 млн грн. Завдяки реалізації нових […]
ДаліШановні читачі! Редакція LDaily вітає Вас з Днем Соборності України. 22 січня – особливе свято в житті кожного українця. Свято, яке присвячене об’єднанню України – Акт возз’єднання Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки – «Акт злуки» від 22 січня 1919 року. 13 листопада 2014 указом Президента України Петра Порошенка День Соборності України був офіційно […]
ДаліАнонсуючи підписання контракту з Carlsberg Group на поставку двадцяти електричних вантажівок серії D Wide Z.E., Renault Trucks робить у трансформації міського транспорту справді вирішальний крок! Ці повністю електричні 26-тонні вантажівки, які будуть поставлені у 2020 році, працюватимуть на пивоварний завод Feldschlösschen, що є дочірнім підприємством Carlsberg Group у Швейцарії. У Renault Trucks вірять, що скоротити […]
ДаліGoogle зробить фінансовий сервіс, який дозволить користувачам відкривати розрахункові рахунки і користуватися ними за допомогою програми Google Pay. Банком-партнером стане Citi. Проєкт отримав назву Cache, він розроблений у співпраці з кредитною спілкою Стенфордського університету. У 2020 році Google запропонує своїм користувачам можливість реєструвати розрахункові рахунки. Отримати до них доступ можна буде за допомогою електронного гаманця […]
ДаліЧистий прибуток найбільшого в світі виробника безалкогольних напоїв Coca-Cola, яка припадає на акціонерів компанії, за підсумками перших дев’яти місяців року зменшився на 9% в річному вираженні і склав 6,291 мільярда доларів, повідомляється в звітності компанії. Скоригований чистий прибуток на акцію склав 1,46 долара проти 1,6 долара роком раніше. Виручка Coca-Cola в річному вираженні знизилася на […]
ДаліФонд інвестицій в Росії зменшився на 83 мільйони доларів, зробивши різкий стрибок за останній тиждень червня. Про це повідомляє інформаційний портал INFOX. За чотири місяці економіка Росії втратила 1,4 мільярда доларів, на тлі відпливу їх в активи інших країн, котрі розвиваються. Різке зниження інвестиційного клімату експерти пояснюють декількома факторами: низький рівень захисту прав власності в Росії, заходи […]
ДаліКомпанія Amazon очолила сотню найдорожчих брендів у світі. За рік її вартість збільшилася більше, ніж наполовину. Amazon, Apple і Google в трійці лідерів серед найдорожчих брендів у світі. Про це свідчить рейтинг BrandZ’s 2019 Top 100 Most Valuable Global Brands. Вартість Amazon у 2019 році досягла 315,5 мільярдів доларів. Apple також піднялася в рейтингу, зайнявши […]
ДаліГлава Twitter Джек Дорсі дозволив співробітникам працювати з дому постійно навіть після завершення пандемії коронавіруса. Про це він повідомив співробітникам своєї компанії в електронному листі. «Якщо наші співробітники перебувають у тій ролі і ситуації, які дозволяють їм працювати з дому, і вони хочуть продовжувати це робити на постійній основі, ми це реалізуємо. Якщо ні, то […]
ДаліНімецький виробник спортивного одягу і аксесуарів Adidas продасть частину свого бізнесу. Про це журналістам повідомили в прес-службі компанії. Згідно із заявою, йдеться про підрозділ Adidas, що займається виробництвом товарів для гольфу (ключок, м’ячів), а це такі торгові бренди як TaylorMade, Adams Golf і Ashworth. Відомо, що їх новим власником стане один із структурних підрозділів інвестиційної […]
ДаліВчора, 19 жовтня 2017 року, в Люксембурзі озвучено рішення Європейського суду справедливості з питання щодо правомірністі заморожування активів екс-президента України Віктора Януковича і активів його сина Олександра Януковича. Нагадаємо, що раніше позовна заява надійшла на етапі оскарження рішення суду Європейського союзу представниками родини Януковичів, тобто розглядалася апеляції на рішення, прийняті у першій інстанції Суду ЄС. У […]
ДаліУряд Польщі може запропонувати Німеччині свою газотранспортну інфраструктуру у випадку відмови від проекту “Північний потік – 2”. При цьому у Польщі вважають, що “Північний потік – 2” суперечить солідарності та енергетичної безпеки. Про це заявив прес-секретар уряду Польщі Петро Мюллер в ефірі Польського телебачення. “Якщо такі потреби з німецької сторони будуть заявлені, то Польща відкрита, […]
ДаліНімецька багатогалузева компанія Siemens AG веде переговори про співпрацю з представниками канадської машинобудівної корпорації Bombardier Inc. Про це повідомляє міжнародний інформаційний ресурс Bloomberg, посилаючись на внутрішні джерела. Відповідно до опублікованого матеріалу, сторони обговорюють можливість об’єднання операцій, пов’язаних з виробництвом локомотивів, сигнального та іншого обладнання для залізниць. Нагадаємо, що раніше, влітку 2015-го року, подібна спроба Siemens […]
Далі