Новини

НБУ оцінив вплив коронавірусу на економіку

Спалах китайського коронавірусу серйозно не позначиться на світовій економіці, але більш тривалий ефект може відчутно позначитися на економіці України. Про це йдеться в щомісячному звіті Національного банку.

Відзначається, що через паніку на тлі коронавірусу ціни на окремі товари, зокрема, нафту і залізну руду, втратили за тиждень від 10 до 15%, а фондові індекси Китаю – від 7 до 12%. Основною причиною такої динаміки стало посилення негативних очікувань уповільнення економіки Китаю.

В НБУ нагадують, що попередні випадки виникнення пандемій свідчать, що реакція світових ринків, як правило, є тимчасовою. Так, за оцінками експертів, втрати світового ВВП від поширення вірусу SARS в 2003 році склали близько 40 млрд доларів, або 0,1 п. п. Світового ВВП. Світові фінансові та товарні ринки також досить швидко відновлювалися.

“З огляду на попередній досвід, швидкість дій китайського уряду і безпрецедентні заходи з локалізації поширення захворювання, можна очікувати короткостроковий вплив від спалаху коронавірусу на світову економіку і ринки і цього разу”, – йдеться у звіті.

За даними НБУ, найбільший негативний вплив очікувано припаде на економіку Китаю, перш за все, в I кварталі поточного року. Зниження внутрішнього споживання і попиту з боку Китаю позначиться і на світовій економіці, перш за все, в секторах послуг (туризмі, торгівлі, секторі розваг). Однак відновлення економічної активності в наступні квартали, підтримана стимулюючими заходами уряду і центрального банку Китаю, які вже зробили ряд заходів з метою стимулювання внутрішнього попиту і мінімізації тимчасового обмеження зовнішньої торгівлі, дозволить нівелювати попередні ефекти. При такому розвитку подій все це слабо позначиться на економіці України і привабливості активів ЕМ, в тому числі українських, для міжнародних інвесторів в цілому.

За даними Нацбанку, більш вагомий негативний вплив можливо через кон’юнктуру світового фінансового ринку. Переоцінка інвесторами ризиків у зв’язку з більш істотним уповільненням Китаю і світової економіки може істотно послабити привабливість ризикових активів країн ЕM, незважаючи на м’які світові фінансові умови. Це може ускладнити ролловер зовнішніх зобов’язань для України, пікові виплати за якими припадають на II-III квартали 2020 року, і знизити попит нерезидентів на гривневі цінні папери.

“У підсумку, ми оцінюємо вплив від поширення вірусу як короткостроковий і, переважно, з транзитивним ефектом до кінця року. Однак ризик більш тривалого ефекту від поширення вірусу залишається актуальним”, – вважають у центробанку.

Читайте також: Світова економіка втратить $ 850 млрд

Слідкуйте за нашим телеграм каналом: https://t.me/ldaily

  •  

Напишіть коментар