Ларс Вестберг, президент Міжнародного Ротарі клубу, відкрив для LDaily шляхетний бік бізнесу. Розповів, як багаті та середніх статків ділові люди можуть бути причетними до порятунку життів конкретних людей чи до покращення стану шкіл, сиротинців і будинків для літніх осіб. Розказав, як унікальна Ротарі-мережа за короткий час збирає шалені суми задля благої мети.
LDaily: Як до Вас прийшла ідея створити Міжнародний Ротарійський клуб?
Л. Вестберг: У Ротарі я вже понад 12 років. 2006-го став членом найстарішого клубу в Україні. На той час належати до Ротарі було дуже престижним, але сьогодні ми розуміємо ще й виклики та цінність виконаної роботи. Я був у кількох клубах, і в останньому зустрів кілька англомовних людей, тож подумав, що було б краще зробити його Міжнародним Ротарі Клубом, подібним до бізнес-асоціації, оскільки я кілька років керував такими громадами. Цей клуб об’єднує експертів, які мають фінанси, щоб зробити щось корисне для суспільства, крім того, відрізняються схожим ставленням до цього. Тобто приїжджаючи в Україну, ми шукаємо не тільки дешеву робочу силу, а ще й можливості віддати країні щось хороше.
Крім того, нам потрібен простір для спілкування з такими ж людьми, як ми самі. Ми можемо бути українськими лідерами з ідентичним розумінням ідеї. Коли ви перебуваєте на найвищому рівні бізнес-середовища, то зустрічаєтеся з однодумцями з метою контактувати та співпрацювати один з одним. Отже, ідея полягала в тому, щоб зібрати багато іноземців в єдиний Ротарі Клуб, де ми могли б зробити максимально правильний внесок у розвиток України. Тепер маємо мережу в усьому світі, і багато хто з наших друзів уже є ротарійцями, тож чому не працювати разом та не підтримувати Україну?
LDaily: Які країни входять до складу Міжнародного Ротарі Клубу?
Л. Вестберг: Насамперед моя батьківщина, Данія. Також ми працюємо зі США, Туреччиною, Іспанією, Німеччиною й багатьма іншими країнами, включно з азійськими.
LDaily: У чому полягає діяльність Клубу? Чи вона однакова для всіх країн, чи в Україні є якісь особливі відмінності?
Л. Вестберг: Ми враховуємо потреби суспільства. Наприклад, лікарням в Україні бракує обладнання, і ми повинні допомагати, якщо хочемо активно впроваджувати зміни та рятувати життя. Коли говоримо про глобальний грантовий проект в Ротарі, це означає, що йдеться, наприклад, про 50 000 дол. США: мій Клуб дає 5 000, а потім ми збираємо ще 45 000 із клубів Ротарі чи приватних осіб у всьому світі, а також від Ротарі Інтернешнл (Фонд Ротарі). Отже, ми використовуємо нашу мережу для збирання коштів, щоб допомогти Україні. Таким чином, якщо йдеться про 50 000, вам не потрібно мати таку суму грошей. У вас може бути 1000, а потім ви можете підключитися до нашої мережі, щоб зібрати 49 000. У цьому вся суть Ротарі.
LDaily: Які ще проводите соціальні заходи?
Л. Вестберг: Ми працюємо з дітьми: коли рятуємо життя, то з’являється нове, тривалістю 80 років. Ми також намагаємося піклуватися про літніх людей. Наприклад, у будинку для літніх осіб у Львові є тільки 350 ліжок, і це ніщо порівняно з кількістю людей похилого віку в регіоні. Ми також допомагаємо дітям-сиротам, малозабезпеченим родинам, бездомним. Даруємо різдвяні подарунки сиротам та малозабезпеченим сім’ям. Ми намагаємося перетворити Ротарі на бренд у нашому місті та світі, щоб залучити людей, які готові підтримати майбутнє нашого світу, людей, які інвестуватимуть власний час, як я, щоб допомагати іншим.
LDaily: Чи є це благодійністю? Це не просто інвестиції в бізнес-проект? Ідеться про людей, які готові допомогти іншим.
Л. Вестберг: 95 % Ротарі – це благодійність, решта 5 % – наше бізнес-середовище. Коли маєте 1,2 млн ротарійців по всьому світу, а також провадите бізнес, то чому б не запропонувати використовувати його для членів клубу, з якими ви вже друзі в цій системі? Під час подорожей я телефоную в Ротарі Клуб, і його представники піклуються про мене, хоч би де я був, зустрічають в аеропорту чи запрошують на вечерю. Це дружба.
LDaily: Чим Ви займалися, перш ніж стати президентом Клубу?
Л. Вестберг: 2006 року я зробив свій перший проект у моєму ротарійському житті. Разом із Датським Ротарійським клубом ми забезпечили села в Карпатах чистою водою, дізнавшись, що в одній зі шкіл у ґрунті розташована бурильна установка, а вода в ній має занадто багато речовин, які не є корисними для дітей. Тож ми вирішили побудувати колектор у горі та безпосередньо в школі створили систему очищення. Вона функціонує сьогодні, я приїжджаю туди двічі-тричі на рік, щоб перевірити стан фільтрів.
LDaily: Чому цей проект не був профінансований владою, урядом?
Л. Вестберг: Це те ж саме, що й потреба в новому обладнанні для лікарень, чи як сиротинці – влада не дуже цим переймається. Закон про дітей-сиріт зараз змінився, вони закриють такі школи та відправлять їх у сім’ї.
LDaily: Хто є членами Клубу?
Л. Вестберг: До нашого Клубу належать багаті люди найвищих ланок суспільства, які підтримують один одного та допомагають світові ставати кращим. Ротарійська система має класифікацію за професіями. Що ширшу класифікацію ви можете отримати у вашому Клубі, то меншої допомоги потребуєте для роботи над власним проектом.
Наприклад, ми надали лікарні «Охматдит» сучасне обладнання, яке може виявляти вади серця. Що потрібно для подібного проекту? Імпортувати обладнання іноземних компаній, а також необхідні фахівці, які можуть робити операції, та адвокати, щоб оформляти документи. Усе це є всередині нашої структури, тож не потрібно купувати послуги третіх сторін. Так у нас з’являється чимало іноземних лікарів, професорів і викладачів, які можуть підтримати проект. Класифікація в Ротарі дуже важлива для реалізації проекту, бо якби всі ми були юристами, то не змогли б цього зробити. Сьогодні в нас налічується понад півсотні членів 16-ти національностей, тому маємо велику систему класифікації.
LDaily: Легко стати членом Клубу? Чи треба відповідати певним критеріям?
Л. Вестберг: До Клубу легко вступити, якщо вас рекомендує інший член. Не можна просто зателефонувати та сказати: «Хочу стати учасником». Ви можете зателефонувати мені і я спробую з’ясувати, хто ви є. Тоді й можу рекомендувати вас Клубу. Говорячи ротарійською мовою, я стану вашим наставником, бо коли ви вступаєте в Клуб, вам потрібна така людина. Ви нічого не знаєте про Ротарі, лише дещо про благодійність. Моє завдання – допомогти вам із проектом, який ви хочете реалізувати.
Щоб увійти в Клуб, ви маєте відвідати наші збори чотири рази. Маєте переконатися, чи підходить вам Ротарі, бо якщо це не ваше, то не повинні й вступати. З іншого боку, ми в Ротарі також придивляємося до вас. Ви повинні відрекомендуватися чотири рази, бо різні члени не приходять одночасно. Щоразу ви отримуєте можливість довести, що ваш голос важливий. Єдине: коли ви входите в Ротарі, то підписуєте документи, які доводять, що ви не злочинець, а також, що допоможете в будь-якому проекті Клубу.
Крім того, якщо потрібна не грошова підтримка з проектом, а насамперед практична, вам теж можуть допомогти. Чимало ротарійців – це люди, які хочуть щось віддати суспільству. Вони активні, приміром, у таких проектах, як роздавання бідним людям гарячого різдвяного супу. Це не мусить бути мільйон доларів, а може бути просто дріб’язок, однак це те, що ми називаємо Ротарі й де ми, бізнесмени чи редактори, показуємо, що теж є звичайнісінькими людьми. Пересічним людям треба бачити, що ми можемо спуститися на їхній соціальний рівень, можемо просто сказати «привіт» безпритульним та зробити щось добре для них.
LDaily: Отже, Ви можете бути корисними в усіх сферах життя. Над якими проектами ще працюєте?
Л. Вестберг: Ми займаємося фандрайзингом насамперед для того, щоб віддавати щось людям. Це означає, що всі люди мають можливість це використовувати. Це можемо бути Ви чи я. Ми також відчуваємо, що якимось чином хотіли б, щоб нас трохи підтримали. Ми намагаємося провести певні заходи зі збору коштів та зв’язатися з компаніями, пропонуючи їм: «Будь ласка, спонсоруйте тисячу доларів, а потім Ви отримаєте винагороду Ротарі від імені Пола Гарріса». Він заснував Ротарі 1905 року. У Клубі це ознака престижу, бо означає, що ми даємо величезну суму грошей, як 1 000 доларів, та маємо багато людей, які справді жертвують. П’ятеро осіб заплатили, бо вважають, що це добра справа. Хтось заплатив 50 гривень, хтось платитиме 100 або 1000 гривень.
Також ми маємо скриньки для пожертвування, які стоять у деяких готелях та інших місцях. Усі люди зацікавлені у внеску, оскільки це робить наше суспільство кращим. Ми йдемо до будинків для дітей-сиріт, скошуємо траву, бо хочемо зробити футбольне поле для дітей. Люди приходять і кажуть: «Навіщо ви це робите?» – вони не розуміють, чому ми там. Тоді можемо розповісти нашу історію, що ми з Ротарі, і допомагаємо цій школі та захищаємо дітей від злочинного світу. Ми намагаємося заохотити людей робити правильні речі, гарні справи, які ви хочете реалізувати в житті.
LDaily: Чи є в Клубі культурні та спортивні проекти?
Л. Вестберг: Є усе, що допомагає людям у будь-який спосіб. Наприклад, ми прибирали на одній із карпатських гір: узяли вихідні та сказали нашим членам: «Підімо на вершину гори, і якщо знайдемо пластик чи папір, просто складімо сміття в поліетиленові пакети». Ми також можемо піти на річку та прибрати пляж, бо люди викидають багато пластику, який згодом споживають риби, а потім – ми з вами. Крім того, ми можемо зустрітися в парку та насолодитися грою в шахи чи провести благодійну акцію. Коли якась компанія дає гроші для Ротарі, ми використовуємо їх не для адміністрування, а для інвестицій у проекти. Я працюю безкоштовно для Ротарі. Якщо знадобиться, можу дати й власні гроші.
LDaily: Ви інвестуєте власний час. Це дорого вартує! Як Ви привертаєте увагу жертводавців?
Л. Вестберг: Наприклад, ми проводили благодійний відкритий концерт відомої оперної співачки Оксани Кровицької. Вона співала в Монако і Нью-Йорку, а також безкоштовно у Львівській філармонії. Вона дуже популярна, тому люди охоче йдуть послухати її виконання. Але ми зробили вартість квитка вчетверо дорожчою з метою просунути ідею про допомогу дітям у лікарні через благодійний концерт. Ми продали їх та зібрали 12 000 дол. США (це було 241 000 грн). Деякі компанії сказали: «Гаразд, ми хочемо придбати 10 квитків за 1 000 доларів». Потім вони роздали їх своїм працівникам, а згодом отримали спеціальну винагороду. Інші люди купують квитки по 500 грн, деякі по 100-200 грн. Також півроку тому ми відкрили наш Юнацький Ротарі Клуб та організували благодійний пробіг. Люди платять 100-200 грн, а гроші надходять до лікарні у Львові. Деякі компанії підтримали захід, залучивши бігунів, щоб допомогти проекту.
LDaily: Як Ви залучаєте людей до участі в такій роботі?
Л. Вестберг: Прибирання на горі було проектом Клубу: ми вирішили провести тімбілдинг та поїхали в Карпати. Серед нас були не тільки ротарійці. Ми зупинилися в готелі за дуже низькою ціною, оскільки власником теж був ротарієць. Вирішили піти по гриби, а заодно зібрали весь пластик і папір на шляху. Ми використовуємо Facebook та поширюємо інформацію про наші заходи електронною поштою серед 900 членів із різних регіонів України й Білорусі.
LDaily: Чи можете Ви назвати компанії або ж осіб, які є членами Клубу?
Л. Вестберг: Їх можна побачити на сайті. Як підприємство, ви не можете бути членом Ротарі, бо йдеться про особисте членство. У нас є деякі компанії, які платять за членство певної людини, бо бажають просувати ідею Ротарі в себе та серед клієнтів. Ротарі – це благодійність, а також можливість зробити щось корисне для суспільства.
Зараз у нашому Ротарі Клубі 54 учасники. Президент – Андрій Петрух, лікар, який у Львові має компанію «Діагностичний центр «Медіс» із 200 співробітниками. Нашим членом Правління є Пол ван дер Говен із Бельгії, який є відомим шеф-кухарем України. У нашоу Клубі також Назар Драла, наш PR і співзасновник ІТ-компанії, ілюзіоніст Віктор Кочерган, генеральний директор датської компанії Пітер Майєр-Расмуссен, генеральний директор Citadel Capital Дмитро Симвонік, директор перекладацького агентства Джеймс Фредерік Джереман, директор магазинів іграшок в Україні Андрій Мазурак, і я – генеральний менеджер датської компанії.
У нас також є генеральний менеджер Bosch, директор ІТ-компанії DP Media-Group, генеральний директор компанії Ibis Style, завідувач відділу Credit Agricole Bank, генеральний директор зі США, а також британець, який імпортує коляски до України, американець із Корпусу миру, іспанець, який володіє лісовим бізнесом, партнер Leopolis Hotel.
Серед членів Клубу професор економіки, генеральний директор онлайн-системи, генеральний директор будівельної компанії, директор металургійної компанії, генеральний директор Oxford Biolabs, людина з COO Electromotive, директор Symphony Solution, генеральний директор Easterfashiontrading LTD Hong Kong, викладач англійської мови, заступник директора Credit Agricole Bank, хлопець, який виробляє енергетичні напої в Австрії, радник ЄС з України, директор приватної клініки у Львові, колишня британська радник в Україні. Отже, у нас є всі види професійних класифікацій.
LDaily: Отже, багато людей запалені єдиною ідеєю допомогти іншим та зробити життя на крок кращим, без комерційного інтересу, ааради благодійності. Це справді чудово!
Л. Вестберг: І це бізнесмени. Коли ви думаєте про топ-менеджера, то уявляєте, нібито він сидить наодинці та курить сигару. Але вони не такі. Ці люди присвячують вільний час дуже цікавим речам.
LDaily: Яке Ваше останнє досягнення в Клубі?
Л. Вестберг: Найбільшим досягненням було знайти учасників та запустити Клуб, адже були потрібні правильні люди, щоб досягти успіху. Це люди зі спільним світоглядом і цілями, які відвідують, приміром, онкологічні центри й лікарні та дивляться, що саме потрібно людям. Вони намагаються шукати контакти в Європі. Хтось думає: «Чому вони не просять інших це робити?». Бо хочуть бути частиною процесу.
Останнє досягнення для мене, як члена Клубу, щоб він став найбільшим у країні, найактивнішим з найкращими зв’язками по всьому світу. Тому, зокрема, я підписав контракт із Туреччиною для підтримки деяких проектів, і вони підтримують наш Клуб. Це також культурний обмін, що означає: раз на рік ми їдемо до них, потім вони до нас, обмінюємося досвідом та робимо спільні проекти.
LDaily: Скільки соціальних проектів Ви провели 2018 року?
Л. Вестберг: Чимало проектів. Зокрема, надали в «Охматдит» 47 000 дол. США та спеціальне обладнання. Цей проект тривав упродовж року та був завершений у травні 2018-го. Ми також допомогли людям похилого віку, сиротам, бідним сім’ям провести прекрасний день у кіно. Ми говоримо про можливості онкологічних центрів та інших лікарень. І також віддаємо багато речей. На нашій сторінці Facebook можна побачити, скільки чудових проектів реалізовуємо.
LDaily: Чи взаємодієте з владою? Чи підтримує вона Ваші проекти?
Л. Вестберг: Так, ми співпрацюємо з владою, навіть підписали відповідну угоду. Наприклад, якщо мова йде про сиріт, то хто несе за них відповідальність? Чи за людей похилого віку, чи лікарні? Тому для нас дуже важливо працювати разом, щоб визначити проблему. Ми запросили 15 дітей з бідних сімей і в нашому молодіжному Ротарі Клубі вони грали в боулінг, дивилися кіно. І ви бачите, як ця дитина вперше робить речі, які інші діти мають у повсякденному житті… Ми навіть не задумуємося про це, але для них це щось справді дивовижне. Вони починають усвідомлювати, що їхнє життя може бути не таким, до якого вони звикли досі.
LDaily: Чи відчуваєте Ви підтримку влади?
Л. Вестберг: Так. Щоразу, коли ми завершуємо проект, то запрошуємо її представників. Вони справді приходять та намагаються просувати Ротарі у ЗМІ. Це важливо для нас, бо ми не можемо просити їх працювати на нас, однак влада висловлює вдячність. Цього достатньо.
LDaily: Які маєте плани на наступний рік?
Л. Вестберг: Ми маємо міжнародний грантовий проект на понад 30 000 дол. США, що відповідає правилам Ротарі Інтернешнл. Якщо є такий проект, то Ротарі Інтернешнл надасть близько 20 000 дол. США тільки тому, що він відповідає міжнародній зоні уваги Ротарі. Коли в нас є невелика сума грошей, Ротарі Інтернешнл допомагає нам. Маємо два постійні проекти, підтримуємо лікарні, проекти за чисту воду, а також ті, які стосуються жінок і дітей, освіти, розвитку громади, профілактики й лікування хвороб, запобігання та вирішення конфліктів. Отже, якщо маєте проект і є членом нашого Клубу та якщо опис вашого проекту є коректним, ми негайно запустимо його та закінчимо протягом одного року залежно від суми. Якщо нам потрібно зібрати 250 000 дол. США, ми не зможемо цього зробити за півроку, але зможемо за рік.
LDaily: Це також залежить від ідеї, яку Ви хочете просунути?
Л. Вестберг: Саме так. Ми також думаємо про допомогу солдатам, які воювали на Сході України, щоб повернути їх до нормального життя, за потреби надати імпланти чи протези, і знову ж таки повернути до повноцінного життя. Ми є організацією, яка сприяє миру, і це також важливо для нас. Багато робимо, щоб допомогти їхнім родинам, у тому числі з психологічними проблемами. Крім того, ми повинні робити чимало невеликих проектів, які не передбачають жодних витрат, але матимуть велике значення. Наприклад, допомагати дітям, які не мають батьків або з малозабезпечених сімей. Отже, запрошую Вас у Ротарі!