Інтерв'ю Блоги

Кримінальне переслідування великого бізнесу: до чого бути готовим

Наталія Осадча, співзасновник агентства S&P, радник з питань інвестиційних ризиків.

Очікувалося, що “життя по-новому” українського бізнесу буде іншим. Однак за останні кілька років у великих інвесторів в Україні проблем не поменшало. Навпаки – труднощі стали глобальнішими.

Останнім часом великий бізнес зіткнувся зі значним збільшенням кількості кримінальних впроваджень як у податкових питаннях, так і в сегментах, не пов’язані з ними.

Органи прокуратури України, в тому числі ГПУ, останнім часом дуже активізувалися. Спектр “питань”, які виникають у бізнесу останнім часом, настільки широкий, що простежити певну систему дуже складно. З великою ймовірністю можна сказати одне: проблеми виникають у доволі великих компаній, які активно інвестують в Україну.

Йдеться про кримінальні впровадження за фактами заподіяння збитків державі, ухилення від сплати податків, фіктивного підприємництва, підробки документів і так далі, перераховувати можна годинами.

Доказова частина в кримінальних впровадженнях, які порушують щодо наших клієнтів, дуже слабка. Але незважаючи на це, бізнес-радникам доводиться проводити величезну роботу, щоб довести відсутність факту злочину та припинити кримінальне переслідування компанії і її керівників.

Бізнес страждає від безлічі слідчих дій, які проводяться в рамках порушуваних кримінальних впроваджень – обшуків, вилучення документів і техніки, розкриття банківської таємниці, арештів активів, нескінченних допитів керівництва, працівників і контрагентів. Все це завершується негласними діями – прослуховуванням і записом телефонних розмов, зняттям інформації з серверів телефонних компаній, стеженням і так далі.

Найголовніше – законодавством не передбачено термінів розслідування таких справ. Якщо в справі не пред’явлено підозру, вона може тягнутися роками. Отже, роками можна проводити будь-які слідчі дії. Обмеження термінів досудового розслідування, які вступили в силу 15.03.2018 року, стосуються тільки кримінальних впроваджень, відкритих після 15.03.2018 р Отже, якщо кримінальну справу було порушено до 15.03.2018 р, про якісь терміни досудового розслідування можна забути. Крім того, в нашій практиці ми стикалися з тим, що правоохоронці з метою зберегти «безмежні терміни» слідчих дій знаходили стару справу, порушену ще за царя Гороха, міняли фабулу, залучали нові сторони і, готово: термінів немає…

Крім того, як показує практика, в 95% випадків суди задовольняють будь-які клопотання представників правоохоронних органів. Тому особа, щодо якої проводяться слідчі дії, є абсолютно безправною й навіть не може подати докази своєї невинуватості.

Точніше, подати докази можна, але правоохоронні органи не приймають такі документи просто фізично. За чинним кримінально-процесуальним законодавством особа не має офіційного статусу в справі до пред’явлення підозри, а отже жодне клопотання розглянуто не буде, документи від такої особи до справи просто не додаватимуться.

Викликає занепокоєння також той факт, що кримінальні справи порушуються проти великих іноземних компаній, які інвестують в економіку величезні кошти, створюють робочі місця і офіційно сплачують всі податки.

Все це впливає на імідж країни та відлякує потенційних інвесторів. Їх, перш за все, цікавлять збереження вкладів і чесні правила гри в рамках законодавства, а з цим Україні потрібно ще попрацювати.

Порятунок

Немає єдиної відповіді, чому у бізнесу виникають проблеми. Кожен випадок – індивідуальний. Причини можуть лежати не тільки в юридичній сфері.

Багато наших клієнтів, які страждають від неправомірних дій, самі допустили помилки на початкових стадіях бізнес-процесів. Це дозволило їхнім «опонентам» перетворити такі помилки на серйозну проблему. Каскади обшуків у самій компанії й у контрагентів, вилучення величезної кількості документів, допити, експертизи – всі ці наслідки закономірно виникають, якщо бізнесом “зацікавилися” держоргани.

Щоб врегулювати одну зі схожих справ, нам потрібен був рік копіткої роботи, більше, ніж сотня клопотань до ГПУ, понад 60 звернень до суду, офіційна допомога дипломатичних місій, міжнародних організацій і медіа. Зазначу, що рік для таких складних конфліктів – дуже швидкий результат. Найчастіше вони можуть тягнутися від трьох до п’яти років, повністю чи частково паралізуючи роботу бізнесу.

На крок попереду

Як правило, коли протистояння з держорганами, особливо правоохоронними, знаходиться в серйозній стадії загострення, довести свою правоту інвесторові стає все складніше. Обидві сторони мають в своєму розпорядженні докази, які підтверджують правоту кожної зі сторін, а передбачити, на чий бік у нашій країні стане суд, доволі просто.

В таких умовах важливо прораховувати ризики на стадії нуль (тобто ще до входження в контракт або до початку реалізації схеми/проекту). Зробивши це, ви позбавляєте опонентів найменшої можливості створити бізнесу проблему. На жаль, зараз, як і раніше, частіше доводиться рятувати бізнес, ніж мінімізувати ризики на старті. Однак людині, як і бізнесу, властиво робити висновки з помилок.

Бути на крок попереду опонентів – один з таких уроків.

Читайте також: Прокуратура зацікавилася “Київстаром” і “Новою поштою”, а також десятками великих компаній країни

  •  

Напишіть коментар