Оксана  Королович

Оксана Королович, сертифікований системний терапевт, фасилітатор, едвайзер та партнер S&P Agency, розповіла LDaily про особливості...

Оксана Королович, сертифікований системний терапевт, фасилітатор, едвайзер та партнер S&P Agency, розповіла LDaily про особливості роботи із системами різних компаній та специфіку впливу на них психології власників і СЕО, а також про методи корекції й попередження кризових явищ у бізнесі

Оксана  <span>Королович</span>

У кризовий час не раджу воскрешати мертві процеси, треба створювати нові, потужніші

30.12.2020 (№ LDaily #16)

Оксана Королович, сертифікований системний терапевт, фасилітатор, едвайзер та партнер S&P Agency, розповіла LDaily про особливості роботи із системами різних компаній та специфіку впливу на них психології власників і СЕО, а також про методи корекції й попередження кризових явищ у бізнесі.

LDaily: Чому фасилітація сьогодні так популярна?

О. Королович: По-перше, нині час, коли ми перебуваємо в кризі, у великому переході, коли змінюються цінності, способи комунікації. І якщо ми хочемо, щоби щось змінилося, маємо змінити способи комунікації й мислення, допомогти самим собі перейти на інший рівень розвитку бізнесу, переглянути свої цінності. Не тільки бізнес перебуває в процесі трансформації, а й держава, суспільство, цивілізація, люди, наша велика система «Людина».

Раніше можна було використовувати інструменти, що практикувалися при виході з кризи, однак тепер вони не працюють. Бізнес-процеси вимагають величезної кількості змін, частина послуг переходить в онлайн, частина взагалі відмирає. Нині весь світ перебуває в дуже значній трансформації. Причому трансформація здійснюється вкрай швидко, і чимало компаній узагалі не розуміють, що їм робити в такій ситуації. Але виграють ті, хто на випередження швидко відреагував на трансформації зовнішнього середовища й змінив процеси всередині. Ми вже ніколи не повернемося назад, не взаємодіятимемо зі світом по-старому, і наш бізнес не працюватиме, як досі. Зараз потрібно змінювати рівень продукту в синергії зі змінами в просторі.

Системна фасилітація вийшла з кібернетики. Це точна наука, і жодної магії в ній немає. Важливо розуміти, що все взаємопов’язано. Нині світ переживає кризу, однак люди, компанії загалом не готові до неї. Немає ресурсу для розуміння, а також не вистачає фізичних, емоційних, психологічних та інших ресурсів. Саме фасилітація допомагає бізнесу впоратися з новими викликами й поглянути на проблему цілісно. Це ефективний інструмент для швидкої трансформації, а вона — єдине, що дасть змогу залишитися компаніям в живих.

LDaily: Які бізнес-завдання фасилітація допомагає вирішувати, а які ні?

О. Королович: Фасилітація працює з усіма бізнес-завданнями, починаючи з організації проєкту. Вона чудово допомагає попередити загрозливий негативний процес. В ідеалі, компанія повинна періодично звертатися до системного фасилітатора, щоб зрозуміти, чи все в неї гаразд. Завжди краще попередити хворобу, ніж лікувати на запущеній стадії.

Фасилітація не може допомогти тільки в разі, якщо потрібно змінювати модель поведінки власника, а він цього робити не бажає. Нерідко власники чи керівники настільки перевантажені процесами, що їм кортить перекласти відповідальність на інших. Вони не хочуть нічого змінювати — ні в своєму мисленні, ні в алгоритмах взаємодії компанії. Натомість хочуть, щоб прийшов якийсь чарівник — у вигляді тренера або фасилітатора — і миттєво вирішив усі проблеми в компанії. Фасилітатор не може цього зробити. Його завдання — навчити діяти керівника. Фасилітатор прийде й піде, а власник чи керівник залишиться в компанії. Ключове завдання — розібратися в системі, яку ти створив.

LDaily: Як на практиці відбувається фасилітація?

О. Королович: Спочатку відбувається знайомство з власником чи керівником. Після цього починається діагностика компанії, щоб виявити рівні, на яких, власне, й існують проблеми. Я спостерігаю, як функціонує компанія, які її проблеми. Отримавши загальну картину, створюю план з усунення проблемних місць. Іноді достатньо попрацювати тільки з керівником, а іноді треба «копнути» глибше — підключити команду.

Або ж ми проводимо роботу з кризами. Все дуже м’яко, при цьому створюється необхідний алгоритм, прописуються й затверджуються кроки. Вирішуємо, що потрібно зробити зараз, щоби прибрати симптом: провести «хірургічну операцію» чи просто знешкодити «запальні процеси». Відбувається постійний контакт. Це не означає, що я досліджую фінансові чи економічні питання, моя робота взагалі не в цій сфері. Моє завдання — проаналізувати, як функціонує система, і допомогти їй відновитися, вийти на саморегуляцію. Я нічого не змінюю, однак систему треба зрозуміти, і тільки після цього я допомагаю їй вийти на точку, де вона сама себе почне відновлювати. Іноді досить одного-двох алгоритмів змін у роботі системи, і вона сама себе чудово відновить. Проте це все вельми індивідуально. У мене ніби є чарівний ліхтарик, за допомогою якого я освітлюю ті місця, в яких є проблеми і які сама людина не бачить, так як є учасницею й частиною системи.

LDaily: Наскільки швидко можна досягти результату?

О. Королович: Залежно від обсягу команд, від місяця до трьох відбувається діагностика проєкту, і тільки потім починається трансформація. Дуже важливо, щоб спочатку вона відбулась у свідомості власника чи керівника. Має минути час, щоб відбулися зміни й сформувалися нові алгоритми. На практиці весь процес може тривати довше. Усе залежить від того, хто буде впроваджувати його.

Моє завдання — виявити слабкі місця, вказати на них і дати рекомендації, як їх усунути. А ось завдання власника чи керівника — визначити, чи хоче він діяти відповідно до наданих рекомендацій. Як показує практика, не всі виявляються готовими. Для багатьох дуже складно щось відпускати й змінювати в житті. Не всі доходять до фіналу, проте ті, хто витримав ці процеси, одержують дуже багато, у тому числі зростання прибутку, причому іноді прибутки можуть бути в рази більші від тих, які прогнозували власники на старті процесу фасилітації.

LDaily: Які компанії застосовують фасилітацію для вирішення своїх завдань?

О. Королович: Найчастіше — великі корпорації, які усвідомлюють, що від правильного вибудовування комунікацій, цілей і завдань всередині компанії залежить усе. Це ті компанії, які усвідомлюють, що вони мають спочатку налагодити внутрішні процеси, промоніторити всі цілі (якщо необхідно —змінити їх), об’єднати колектив, і тільки тоді можуть досягти поставлених цілей і стати успішними. Це ті компанії, які хочуть бути першими. Один із моїх учителів, Макс Шупбах, фасилітує компанію SpaceX Ілона Маска, і це приклад того, як працює фасилітація в компаніях, які прагнуть до інновацій і нових вершин.

LDaily: Чим роль фасилітатора відрізняється від ролі бізнес-тренера?

О. Королович: Дуже часто керівники наймають бізнес-тренера з надією, що він зможе вирішити всі проблеми компанії. Бізнес-тренер необхідний, однак важливо розуміти, що йому треба поставити дуже чіткі завдання і вказати на наявні проблеми. Проте як діяти, якщо ми не знаємо, які проблеми в компанії? Тоді приходить на допомогу фасилітатор. Він виявляє проблему й допомагає компанії самостійно усунути її.

Я все життя навчаюся й розширюю набір інструментів, який дає мені можливість провести і тренінг необхідний, і індивідуальну роботу разом із медіацією. Наприклад, щоб розрулити конфлікти, напруження в системі. Я, як фасилітатор, шукаю такі напруження всередині всієї системи, а потім, як едвайзер, знаходжу окремі напруження, пов’язані зі ставленням власника чи СЕО до свого проєкту. І звичайно ж, допомагаю йому усвідомити ці процеси для їх усунення.

LDaily: Розкажіть, будь ласка, про себе.

О. Королович: Я сертифікований системний терапевт, фасилітатор і едвайзер. За плечима 20 років досвіду роботи в напрямі психології та супроводу клієнтів в їхньому особистому процесі — у всьому, що пов’язано із системами «Людина й Сім’я», «Людина і Стосунки». А також будь-яка робота із системами, по запитах яких звертається клієнт. Це може бути система організації, проєкту, підприємства, держави — не має значення. Будь-яка система може проходити процес фасилітації (від англ. facilitate — допомагати; і відрізняється від простого управління тим, що її спосіб не директивний, не виходить за межі самоорганізації керованої системи. — Ред.). І психолог, фасилітатор, едвайзер — це фахівець, який може організовувати простір ясного бачення власнику або СЕО будь-якої компанії. Цей простір дає розуміння, що відбувається із системою. Коли людина є частиною системи, перебуває всередині, учасник її, — вона необ’єктивна, не може бачити сліпих зон і своєї парентифікації, тобто перемикання, коли переплутує систему з кимось або чимось важливим для неї, що у стосунках стається вельми часто.

Я мама трьох дітей, дружина, мені подобається подорожувати, шалено люблю відпочинок із сім’єю. Для мене дуже важливі такі цінності, як свобода, любов, професіоналізм. Це ті опори, на яких ґрунтується моя «Територія розвитку та освіти від Оксани Королович» — мій бренд. Для мене дуже важливо, щоб усе відбувалося зі смислом, щоб було чітке розуміння, навіщо ми це робимо. Я дуже люблю прості питання, відповіді на які неможливо знайти просто. Тоді треба подумати, поміркувати, дослідити, розкласти питання на «молекули» й тільки потім, після відповіді на ці питання, раптом знайдеться розуміння глибших смислів. Через запитання, які я ставлю клієнтам, виводжу їх на глибинне розуміння. Ціную відповідальність і дорослість у рішеннях, тому допомагаю клієнтам пройти їх частини — адже наша психіка, вона значно субособистісніша, ніж прийнято вважати. І ось я допомагаю пройти те, що заважає, щоб досягти певної мети. Моя роль психолога-психотерапевта допомагає клієнтові її досягти.

LDaily: Де ви здобули знання й досвід фасилітатора?

О. Королович: Я навчалася в різних інститутах, у тому числі німецьких, і в Sadalmelik. А також є ученицею відомого едвайзера й фасилітатора світових процесів Макса Шупбаха. Я щаслива, що маю стосунок до його філософії роботи з великими потоками. Макс Шупбах — та людина, яка відкрила для мене великі світові фасилітації.

Спочатку я проходила навчання як системний сімейний психолог — той, хто може працювати із системою «Сім’я і Людина». Згодом розширила знання й вивчила, як працюють великі системи — проєкти, організації, компанії, країни. Вони, звичайно, діють за різними законами, але водночас мають чимало спільного.

LDaily: Чому ви вибрали напрям фасилітації?

О. Королович: Коли я працюю з людиною, то організовую простір для усвідомлення, розуміння, що в неї відбуваються позитивні зміни. Це дає мені не тільки натхнення й ще більша впевненість, що зможу працювати з масштабнішими проєктами й допомогти більшій кількості людей, а й ресурс для цього. Коли я працюю з однією людиною — це всього лише одна система, однак коли з організацією — це впливає на країну, місто, на багатьох людей. Для мене це неймовірна цінність. Це не про вплив, це про можливість бути корисною й цінною, про можливість використовувати свої знання на користь максимальній кількості людей.

LDaily: Чи можете навести основні аргументи, чому компаніям потрібна фасилітація в процесі групової взаємодії?

О. Королович: Головне — фасилітація дає розуміння законів функціонування компанії як системи. Щоб визначити проблему, бізнес повинен визнати, що працює за певними системними законами. Якщо власник чи керівник це усвідомлює й розуміє, як працює система в його компанії, то він може побачити сліпі зони, визначити, де кризи, і все це усвідомивши, він починає керувати процесом, а не процес — ним. Коли ми розуміємо, як працює система, то можемо досягти мети швидше й значно ефективніше. У кожного є місце й роль, і якщо бізнес перебуває чітко у своїй ніші, на своєму місці, тоді буде зовсім інша віддача. І прибуток буде, і фінансові результати, і будуть задоволені як співробітники, так і споживачі продуктів компанії.

LDaily: Що ви можете порадити компаніям, які постраждали від карантину під час пандемії коронавірусу?

О. Королович: Я можу порадити їм звернути увагу на ті процеси, які найбільше постраждали. Пандемія, що спровокувала кризу, розкрила слабкі сторони компаній, які потребують доопрацювання. Де тонко — там і рветься, неефективне відмирає. Я порадила б не намагатися воскрешати мертві процеси, а створювати нові, потужніші.

«Жодну проблему неможливо вирішити на тому рівні свідомості, на якому вона була створена», — Альберт Ейнштейн

Читайте також: Який інструмент допоможе перевести відчай і страх, що несе в собі COVID-19, в енергію росту прибутку компанії?

Читайте новини в нашому додатку!
Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=ua.com.grodas.ldaily&hl=ru
App Store: https://itunes.apple.com/us/app/ldaily/id1354384907?l=uk&ls=1&mt=8

Зверніть увагу!
«СНН ГРУП» володіє винятковими авторськими правами на інформацію, розміщену в даній статті.
Автор має виключне право контролювати використання даного матеріалу, що означає заборону на використання даної інформації без його згоди. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, фото, малюнки, інші матеріали.
Будь-яке використання матеріалу/інформації  або будь-яку його частину з даної статті без письмової згоди автора заборонено.
Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо. У разі виявлених порушень автор має право на захист авторських прав в порядку, передбаченому ст. 50-53 Закону України «Про авторське право і суміжні права».
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com