Аналітика

Горіховий сад – інвестиція на століття

За ментальністю – це суто європейський бізнес: довгострокові інвестиції і абсолютно прозорий процес. Називається він – садівництво. Фінансовою перлиною даної галузі є горіх. Так, саме горіховий сад площею лише в 1 гектар дає прибуток більше 1,2 млн гривень за рік.

Горіховий сад – це інвестиція в майбутнє та багаторічний добробут, адже дерево горіха живе в середньому 400 років і врожайність його невпинно збільшується до 60 років.

Горіх в Україні

Протягом останніх 15 років українці активно висаджують дерева горіха.

Україні пощастило з кліматом та ґрунтами, адже лише 7% земель в світі сприятливі для вирощування волоського горіха. За статистикою в нашій країні є майже 500 тис. гектарів   вільної землі, що придатна для вирощування горіха.

Цей напрямок бізнесу став активно розвиватися лише протягом останнього десятиліття, проте  Україна вже посіла третє місце в світі, як експортер волоського горіха.

Річний врожай сягнув 113 тис. тон, а враховуючи рівень тінізації, сміливо говоримо про 150 тис. тон.

Тому п’яте місце в світі за валовим збором даної культури ми посідаємо дуже впевнено.

Щодо споживання горіхів в Україні, то при середній нормі 3 кг на рік наші громадяни з’їдають лише  0,5 – 1кг.

Через це для задоволення внутрішнього і зовнішнього попиту промислові площі горіха потрібно наростити майже вдвічі – 25 тис. гектарів.

Площі горіхових садів в Україні на сьогодні займають 16,3 тис. гектарів. Слід відзначити, що ще в 1995 році горіх ріс на 40 тис. гектарів.

Мінусом українських горіховодів є недостатній рівень переробки. З плодів можна робити горіхове масло, варення, настоянки, медичні препарати, але на сьогодні ця сфера діяльності знаходиться в зародковому стані.

Ще однією проблемою, яка стає перед садоводами – це нестача районованих та акліматизованих саджанців.

Саме тому частина посадкового матеріалу цієї культури завозиться з Польщі, Молдови, Італії, Франції. Проте невідомо, як іноземці почуватимуть себе на чужині. Чи зможуть вони витримувати тривалі мінуси, чи зможуть вони активно плодоносити та, як довго вони житимуть.

Основні гравці – звична аномалія

Правила ведення горіхового бізнесу в Україні нічим не відрізняються від правил ведення бізнесу в інших галузях – напівмафіозні. Всі грошові потоки контролюються олігархатом, який уособлений не лише в приватних структурах, а й в усіх владних структурах до найвищого щабля.

В цій сумній історії є промінчики світла. Практика показує, що прості громадяни також можуть займатися бізнесом, якщо він не дуже великий. Зокрема, земельні магнати терпимо відносяться до вже існуючих садів в 10-15 гектарів. Правда втому, що вам доведеться продавати врожай їхнім структурам за ціною в 5 разів нижчою, ніж в подальшому реалізують вони.

Щоб безкарно виводити гроші, більшість власників горіхового бізнесу мають базову фірму, яка виробляє продукт і фірму-продавця, яка експортує плоди. Так от, фірми-експортери існують не більше року. Після отримання прибутку фірма зникає не заплативши жодних податків. На її місці з’являється компанія з новим ім’ям. Для прикладу, минулого маркетингового року, за даними міжнародних аналітиків, до Туреччини було нелегально продано 30 тис. тон горіха. Колона автомобілів з таким вантажем розтягнеться на 30 кілометрів. Виявляється, що такий об’єм також стає непомітним, якщо його натерти доларовими купюрами.

Фірми, які ми назвемо нижче належать також не бідним людям. Вони працюють у владних структурах, або через родинні стосунки пов’язані з чиновниками вищого рангу. Серед них є депутат 5, 6, 7 скликання, син якого очолював Митну службу України, а племінниця була депутатом Верховної ради, а також чиновник першого рангу з адміністрації президента В. Ющенка, діючий депутат який входить в депутатську групу, яку очолює один із основних контролерів контрабанди волоських горіхів…

Отже в минулому маркетинговому році в Україну було імпортовано 250 тис. саджанців горіха. За даними митниці найбільше закупила дерев компанія «Український грецький горіх» – 129,8 тис. шт. Дальше ідуть: «Глобал Інвест» -59 тис. шт, «Алькор С», «Алькор-Сервіс» – 20,3 тис. шт, «Жашківська кінно-спортивна школа» – 10 тис. шт, «ЯФК-Вітон» – 9,2 тис. шт, «Крокус Промсервіс» – 8,7 тис. шт, «Перша плодово-овочна компанія» – 4,9 тис. шт, «Агрофірма Світанок» – 2,9 тис. шт, «Орекс-Юкрейн» – 2,8 тис. шт.

Щоб ця негативна тема не стала перешкодою на шляху ваших ментальних ініціатив, згадуйте Історію в колесі якої перемелюються цілі імперії. То що там, на її шляху, якісь глиноногі олігархи: «марнота марнот» – казав Соломон.

Саджайте дерева. До того часу, як вони почнуть плодоносити, в Україні ринок стане прозорим, а гравці працюватимуть за європейськими правилами.

Експорт

Дефіцит волоського горіха на ринку ЄС сягає 100 тис. тон і потреби зростають. Спостерігаючи зовнішній та внутрішній попит, підприємці можуть сміливо подвоювати виробництво горіха.

Основними покупцями вітчизняного горіха в Європі є  Франція – 1523 тон, Греція – 539 тон, Угорщина – 461 тон, Австрія – 320 тон.

На азіатському напрямку експорт спрямований до Іраку – 1981 тон, Туреччина – 793 тон, Ірану – 540 тон і Грузії – 452 тон.

Найбільше серед країн СНД в минулому році українських горіхів купили Білорусь – 1535 тон та Азербайджан – 1407 тон.

Загальний об’єм українського експорту в минулому році становить 75% від врожаю.

Світовий ринок горіха

Іноземні експерти прогнозують, що 2017-2018 МР закінчиться зниженням світового виробництва волоського горіха на рівні 2 млн тон у шкаралупі.

Основними виробниками залишаються Китай – 1 млн 60 тон та США – 620 тис. тон у минулому маркетинговому році. Їхня частка у світовому виробництві становить 76,8%. Хоча ще п’ять років тому у США вироблялося 450 тис. тон, а у Китаї – 720 тис. тон.

Графік світового виробництва волоського горіха

Найбільший відсоток експорту волоського горіха припадає на США, майже 63% або 475 тис. тон.

Другим найбільшим експортером волоських горіхів є Чилі, відповідно – 15,6% або 118 тис. тон.

Натомість, країни ЄС є найбільшими імпортерами волоського горіха. Вони закупають на зовнішніх ринках майже 260 тис. тон.

Туреччина імпортує 110 тис тон. Попри велетенське виробництво власного горіха Китай здійснює зовнішні закупки в межах 70 тис. тон. Японія імпортує 50 тис. тон і Південна Корея 35 тис. тон.

Рахуємо

А чи дійсно виробництво волоського горіха є таким прибутковим бізнесом? Називаються цифри, які в десятки раз перевищують прибуток від будь-якої іншої агрокультури окрім маку. Тому цікаво порахувати самому. Звичайно, у нас будуть допущення та відхилення, але вони не перевищать 10-15%.

Отже рахуємо, середня врожайність молодого саду – 4 тис. кілограм з гектара. Далі беремо відсоток чистого горіха, який після очищення становить  50%. Таким чином з 4 тис. кілограм горіхів отримуємо 2 тис. кілограм чистого ядра. Перемножимо на середню ціну реалізації – 150 грн за кілограм. Виходить 300 тис. грн. Віднімаємо 10 тис. грн на затрати і мінус 4-5 тис. грн накладних затрат. Таким чином, отримуємо 290 тис. грн з гектара.

Ці розрахунки стосуються молодого саду. Після 20 річного віку з гектара збирають до 10 тон плодів, а це, відповідно, майже 750 тис. грн прибутку.

Зауважимо, що дані розрахунки зроблено на сад, що містить 120 дерев, хоча деякі сади містять до 200-250  дерев. При такій густині саду ваш врожай сягатиме 8 тон очищеного горіха з 1 гектара і прибуток перевищить 1,2 млн грн.

Звернемо вашу увагу на те, що розрахунки зроблені із нинішніми оптовими здирницькими цінами, а це не триватиме вічно.

Європейська ціна чищеного горіха становить 11 євро за кілограм оптом та 25 євро в роздріб. Отже, європейський виробник отримує з дорослого саду майже 3 млн грн з гектара при оптовій продажі  (8000 кг множимо 11 євро, що дорівнює 88 тис. євро, або 2 млн 816 тис. грн) при густині посадки 240 дерев.

Про витрати

Вони складають приблизно 10 тис. грн на гектар.  То б то, на тому ж рівні, що і затрати на зернові культури. Нагадаємо, що середня врожайність зернових в Україні становить 4,5 тон з гектара, а середня ціна за тону – 5 тис грн.

Мрія

Ми вже згадували, що в Україні є близько 500 тис. гектарів вільної землі придатної для вирощування волоського горіха. Якщо перетворити її на горіховий сад, то щорічно можна отримувати 5 млн тон горіха, що в п’ять разів перевищує світовий рекорд Китаю. Після очистки залишиться 2 млн тон ядра  і становитиме це 300 000 000 000 грн – половина бюджету України, або весь зовнішній борг країни.

Читайте також: Зовнішня інвестиційна привабливість країни

  • Зверніть увагу!
«СНН ГРУП» володіє винятковими авторськими правами на інформацію, розміщену в даній статті.
Автор має виключне право контролювати використання даного матеріалу, що означає заборону на використання даної інформації без його згоди. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, фото, малюнки, інші матеріали.
Будь-яке використання матеріалу/інформації  або будь-яку його частину з даної статті без письмової згоди автора заборонено.
Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо. У разі виявлених порушень автор має право на захист авторських прав в порядку, передбаченому ст. 50-53 Закону України «Про авторське право і суміжні права».
  •  

Напишіть коментар